Weekblad voor Waddinxveen Denkt U morgen aan de N.V.V.-T.B.C. collecte dc Spieg&l van de week Kris-Kras Uit het Parlement VERHUIZINGEN Fa G. v. d. Akerboom Wee kagend a No. 353 Vrijdag 14 Maart 1952 7e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Verschijnt elke Vrijdag Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling 1 Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Is Woendagsavonds inzenden. Niet alleen op het voormalige eilandje Urk, doch in het gehele land heerst verontwaardiging over het ontslag van de achttien Urker vissers in Argentinië door hun Belgische werkgever en re der Iseghem. Zoals men zich nog wel zal her inneren, hebben deze vissers vier maanden geleden, na een buiten gewoon gevaarlijke tocht van 73 dagen, hun kleine vaartuigen over de- oceaan gebracht. En nu, terwijl de achtergebleven vrou wen reeds voorbereidingen trof fen om half April met hun kinde ren eveneens de grote plas over te steken, komt als donderslag bij heldere hemel de jobstijding, dat de mannen eenvoudig aan de dijk zijn gezet, omdat zij 's Zon dags niet wensten te vissen. Voorwaar een hard gelach voor deze vissers, waarbij nu nog de zorg om hun gezin komt, daar zij voorlopig geen geld kunnen stu ren. Blijkens berichten uit Mar del Plata zijn nog niet alle brug gen opgeblazen en bestaat er dus nog de mogelijkheid van een ac- coord. Laten we hopen, dat de betrokken instanties er in zullen slagen alsnog een gunstige wen ding te forceren. Nauwelijks waren de golven der verontwaardiging over dit ont slag enigszins geluwd, of er ont stond nieuwe beroering vooral onder de vele Nederlandse ge zinnen, die reeds vrijwel alle bruggen achter zich hadden afge broken door de beslissing der Canadese regering, om, met on middellijke inwerkingtreding, aan landbouwers afkomstig uit mond en klauwzeer besmette landen, de toegang tot Canada te ontzeggen. Dit ingrijpende besluit vond zijn oorzaak in het uitbreken der ziekte op een Canadese boerderij korte tijd nadat een Duitse immi grant aldaar tewerk was gesteld. Hoewel men van Nederlandse zijde direct bereid was ingrijpen de maatregelen te nemen, om de Canadese regering garanties te verschaffen, dat Nederlandse immigranten geen virus-dragers zouden zijn, is het vrijwel zeker dat het vertrek van 900 Neder landse emigranten voorlopig zal moeten worden uitgesteld. Dat op uitstel laiig niet altijd de finitief afstel behoeft te volgen, bewijst ons de gang van zaken bij het in roulatie brengen van de in opdracht onzer regering vervaardigde Nederlandse film „Wij leven vrij". Deze film is een poging om ons volk en ook het buitenland uit te leggen, waarom Nederland gemeend heeft aan het Atlantisch Pact, als verdediging onzer democratische vrijheden te moeten deelnemen. Aleer de film voor vertoning kan worden vrij gegeven, is er heel wat heen en weer gepraat over het z.g. anti communistische karakter van deze film. Hoewel de Centrale Filmkeuringscommissie de rege ring tenslotte adviseerde de film niet uit te brengen, werd deze nadat de regering dit advies naast zich had neergelegd toch voor vertoning aan personen boven de 18 jaar toegelaten. De jongelui beneden deze leef tijd zullen de regering deze maat regel wel niet al te kwalijk ne men, vooral niet nu er een wets ontwerp in voorbereiding is, dat, wanneer het straks tot wet zal zijn gepromoveerd, aan jongens en meisjes beneden de 15 jaar alsmede aan ouden van dagen en sociale rentetrekkers, toestem ming zal verlenen om met één hengel zonder vergunning te mo gen vissen. Ook is er in dit wets ontwerp gedacht aan de sport en beroepsvissers. Er zal nl. een commissie in het leven worden geroepen, die zal hebben te wa ken tegen de soms ergerlijke ver vuiling van het viswater. De daling van de opbrengst der omzetbelasting met ruim 3 mil- lioen gulden per jaar tengevolge van enkele vrijstellingen, zal de regering nu mooi gedeeltelijk kun nen compenseren met de vrij on verwachte toewijzing van 1.6 mif- lioen gulden, afkomstig uit de verkoop van Japanse oorlogsbuit uit de tweede wereldoorlog. Of zou men dit bedrag misschien willen besteden om de in Neder land vertoevende Ambonese oud- K.N.I.L.-militairen nu de Cen trale Raad van Beroep heeft be paald, dat de regering niet ver plicht is deze K.N.I.L-ers weer in hun tijdelijk verband bij de Ko ninklijke landmacht te herstellen -r- een passende werkkring aan te bieden, passend bij hun aanleg, opleiding en ambities? De Nederlandse regering heeft, in navolg van andere Westerse mogendheden, ingaande 10 Maart de bewegingsvrijheid der Hon gaarse, Roemeense en Sovjet- Russische diplomaten beperkt. Ze mogen voortaan zich uitsluitend vrij bewegen in Zuid-Holland en Noord-Holland ten Zuiden van het Noordzeekanaal. Dit geldt ook voor de Tass-corresponden- ten in ons land en de leden der Sovjet-Russische handelsmissie te Amsterdam. Een en ander is een tegenmaat regel t.a.v. de bestaande voor schriften in Rusland, Roemenië en Hongarije, waar de Westerse diplomaten eveneens een bewe gingsbeperking opgelegd is. Be halve Nederland, hebben ook reeds de Verenigde Staten en Frankrijk een dergelijk besluit genomen. Op 11 Maart was het 25 jaar geleden, dat in het Philips Labo ratorium te Eindhoven de eerste poging werd gedaan met een zender van 25 kilowatt op een golflengte van 30.2 meter radio- telefonisch in contact te komen met Nederlands-Indië. Reeds op 1 Juni 1927 sprak Koningin Wil- helmina voor deze zender een radiorede uit, die in alle over zeese gebiedsdelen zeer goed kon worden verstaan. V oor jaars-perikelen. Al ruim een week is het met mijn vrouw niet in orde. Ze doet be paald vreemd. Moet U horen: we zitten zo samen van de week op een avond gezellig een kopje kof fie te drinken en een babbeltje te maken, toen ze zo maar opeens zweeg. En of ik nu al zei, scheelt er wat aan, of, waarom ben je ineens zo stil, geen geluid kwam over haar lippen. Ik dacht: „nou ja, straks hoor ik het wel wat er hapert. Natuurlijk keek ik haar onopvallend eens aan en daarbij merkte ik, dat haar ogen door de kamer dwaalden. Opeens zegt mijn vrouw: „Zeg, man, weet je wel, dat ik verleden jaar met mijn verjaardag, dus ook in deze week, boven al klaar was?" Ik moet haar wel eigenaardig hebben aangekeken, want ik hoorde haar stem als van heel ver af tot mij komen: „Zet maar niet van die grote ogen op, want ik weet het heel goed." Mijn verbazing werd nog groter en ik zat er reeds aan te denken, een dokter te bellen en hem vra gen wat hij er van dacht. Het zal de eerste keer niet zijn, dat iemand onverwachts minder bij zijn verstand wordt. Daar klonk de stem van mijn vrouw weer: „Ja, hoor, ik weet zelfs nog, dat we omtrent deze tijd een paar reuze mooie dagen gehad hebben, die ons, vrouwen, noopte tot acti viteit. Het zit in de weldadig aan doende voorjaarszon, die maakt, dat wij vrouwen, tot daden moe ten overgaan. De hele winter zit je alle kracht die in je is, maar op te sparen. En als dan het zonne tje door de wolken heenbreekt en overal nieuw leven tevoorschijn tovert, dan breekt er wat in ons. En dat moet er uit. En ik blijf er bij te zeggen, dat ik verleden jaar om deze tijd „boven al klaar" was." Nog nooit had ik van mijn vrouw zo'n krachtige rede gehoord en ik begon werkelijk te geloven, dat het voorjaarszonnetje haar invloed op mijn vrouw had doen gelden, maar dan op een manier die minder prettig voor mij was. En daarom zei ik: „Ach vrouw, praat >nu verstandige taal en drink je koffie uit. Natuurlijk is het beroerd er in de wintermaan den niet uit te kunnen, je niet eens te kunnen uitleven. Ik weet helemaal niet, waarom je zo op eens, je zo druk maakt. Heus, boven is het nu ook klaar, je hebt toch vanmorgen boven ge werkt? Maak je daar nu maar niet druk over. Blijf rustig zit ten of nog beter, ga je eens af wassen en maak je polsen wat nat." Daarmede had ik het gedaan. „Maar man, wat denk je nu wel van me, dat ik ze niet alle vijf meer bij elkaar heb? Welnu, dan zal ik duidelijker zijn: verleden jaar, 11 Maart, dus met mijn verjaardag, had ik boven alles schoongemaakf en nu, nu moet ik nog beginnen. Dat bedoelde ik met de kracht die uit ons moet als het voorjaarszonnetje gaat schijnen. En daarom: morgen ga ik aan de schoonmaak beginnen." Ik heb maar niets meer gezegd, want als de schoonmaakwoede komt bij de vrouw, mogen wij, mannen niets meer zeggen. Tot de volgende week. KRIS-KRAS. De Tweede Kamer heeft zich de laatste dagen bezig gehouden met de behan deling van kleinere ontwer pen. Even kregen de „geachte afge vaardigden" gelegenheid om uit te blazen van al de gewichtige proble men, die sinds Januari aan één stuk hun aandacht hebben opgeëist. Lang heeft deze betrekkelijke rust niet geduurd want dezer dagen begon de Kamer aan het laatste voorstel om de Grondwet te wijzigen. Een moeilijk maar intressant onderwerp, iets voor fijnproevers, waar we on getwijfeld nader op terugkomen. Als we moeten vertellen van de debatten vóór Donderdag, dan springt direct een oude kwestie naar voren en wel die van de herziening uitvoeringsorganisatie der sociale verzekeringen. Dit wetsontwerp is n.l. aangenomen met de stemmen der socialisten en communisten tegen. Het heeft dus toch een meerderheid behaald en de grote strijdvraag, een centraal administratiekantoor werd opgelost ten gunste van de „zelf doeners". De meerderheid van de Kamer was van mening, dat de ad ministratie primair in handen van de bedrijfsverenigingen moest worden gelegd eu secundair moest worden gevoerd door een gemeenschappelijk administratiekantoor, door de be drijfsverenigingen beheerd. Deze methode werd door de so cialisten fel gehekeld omdat zij vrees den dat de betrokkenen van bet kast je naar de muur zouden worden ge stuurd. Theoretisch kunnen er 26 kantoren worden opgericht. Zij von den het voeren van de administratie nu niet bepaald een principiële kwes tie. Steeds was men ter rechterzijde in samenwerking met de v.v.d. van oordeel dat er moest opp''en worden tegen de „staatsoverw ;e- rende tendenzen", die velgen- en met de dag sterker worden. De socialisten waren hoe' :>os. Minister Joekes is overstag gegaan, hij bukte voor de meerderheid inde Kamer, zei de heer van de Bom. Zijn grote tegenspeler was de heer Stapelkamp. Beide vakverenigings leiders hebben fel tegenover elkaar gestaan. Voor minister Joekes was het pijnlijk te worden afgevallen door eigen partijgenoten. Hij heeft dan ook zijn ontwerp zo gewijzigd. Politiek is een hard vak en een minister moet tegen een stootje kun nen. Zijn partijgenoten hadden dan ook geen handdruk voor hem over. De heer van den Heuvel hield een interpellatie over de richtiijnen, die de ministers Mansholt en Mul- derije hebben uitgevaardigd inzake de pachtovereenkomsten. Zij waren van technische aard omdat loon- en prijskwesties, die hieraan vastzitten, niet behandeld werden. Beide minis ters bedoelden met deze richtlijnen slechts coördinerend te werken. Zijn slechts leidraad en niet bindend. De Grondkamers behouden vrijheid van handelen. De ministers hebben dan ook geen andere bedoeling gehad dan de prijzen, zoals deze in ver schillende streken van ons land be rekend worden, openbaar te maken waardoor voorkomen kan worden, dat de ene Grondkamer andere maat staven aanlegt dan de andere. Toch kan het van belang zijn aan de Re gering te vragen, wat zij precies bedoelt. Wellicht kan men dan van die wetenschap later gebruik maken. Zo dacht de heer Vondeling er ook over, die de heer van den Heuvel zijn compliment maakte over deze interpelatie. Het was voor de oppo sitie geen onvruchtbare week. De Woningbouwlening De definitieve uitkomsten van de Maandag gehouden inschrijving op de 25-jarige 4,25 pet. lening en de 22-jarige (V5/10 pet. lening ten be hoeve van de nationale woningbouw zijn nog niet volledig vastgesteld. Het bedrag van 25 millioen gulden, dat in het prospectus als minimum voor beide leningen tezamen is ge noemd, is zeer aanzienlijk over schreden. Gerekend kan worden op een totale opbrengst van belde le ningen van ongeveer 73 millioen gulden, hetwelk voor verreweg het belangrijkste gedeelte is te danken aan de inschrijving op de 4,25 pet. lening. Ook de verkoop van de rente- spaarbrieven loopt uitstekend. In zeer ruime mate blijkt het Ne derlandse volk derhalve gehoor te geven aan de tot hen gerichte op roep tot deelneming aan de nationale woningbouwleningen. door het gehele land- (W. Los Zn) Waddinxveen Telefoon 216 LENTEMAAND MAART ROERT ZIJN STAART. Genoemd naar de oorlogsgod Mars was Maart oorspronkelijk bij de Romeinen de eerste maand van het jaar. Behalve Lentemaand bestaat voor Maart ook de benaming Dorre- maand. Op de tweede Woensdag in Maart wordt veelal van oudsher de zegen voor de komende oogst afgevraagd: voor een goede oogst moet het niet te warm, niet te koud, niet te droog en niet te vochtig zijn. Een aloud rijmpje zegt: Meert guur Volle schuur. Een rijmpje met betrekking tot 10 Maart, de dag waarop de veertig martelaren van St. Sebastiaan wor den herdacht luidt: Zoals 't weer de veertig Mar telaren vindt: Zo blijft het veertien dagen met zijn wind. Met verwijzing naar St. Gregorius de Grote op 12 Maart heet het voorts: Is 't weer op St. Gregorius dol Dan kruipt de vos reeds uit zijn hol. Op Zwaluwendag, 25 M|[&rt (O.L. Vrouwe Boodschap) meent men, dat de zwaluwen terugkeren. E. v. E. Dinsdag 18 Maart Openbare Lesavond Jonkers club in Hotel De Unie- Woensdag 19 Maart Lezingen-comité. N.V. Nederlandse Spoorwegen. Lezing met bedrijfsfilm, in „Het Centrum" Maandag 24 Maart Algemene Ledenver gadering Coöp. Boerenleenbank in Hotel De Unie. Woensdag 26 Maart Vergadering Ned. Chr. Vrouwenbond in Geref. Jeugd- gebouw. Donderdag 27 Maart sportweek vergade ring in Hotel De Unie. Dinsdag 25 en Donderdag 27 Maart Uitvoering Fanfarecorps „Concordia", in gebouw „Centrum". Donderdag 27 Maart vergadering Ver plicht- en Vrijwillig verzekerden, Alge meen Ziekenfonds in Hotel De Unie. Vrijdag 28 Maart „The Ramblers", Vara- avond in cantine Dobbelmann. Dinsdag 1 April, Gezeilige avond van de Middenstands vereen. LENTEMAAND Zon gaa t schijnen, Mist verdwijnen, Blauwe lucht, Kindervlucht. Emmers, teilen, Borstels, dweilen. Zachte zeep, Voorjaarsgreep. Vogels fluiten, Bedden buiten, ZenuwschokNieuw kapok. Rennen, draven, Stoten, schaven, Kwaad humeur, Slaande deur. Matten kloppen, Kastjes soppen, Ongeluk, Theepot stuk. Lijsten breken, Koord bezweken, Opoe valt. Dag vergald. Rommelkamer, Nijptang, hamer, Mond met schuim, Blauwe duim. Slapen, eten, Glad vergeten, Schimmelbrood, Poesje dood Hoge trappen, Stijfsel pappen Rol gehaald, Pa betaald. Legioenen, Poetsen, boenen, Oog betraand Lentemaand JAAP MIJDERWIJK. Kennisgeving. In verband met bezuinigingsmaat regelen zal ingaande 10 Maart 1952 het secretariaat van de Huuradvies commissie in de ressorten Delft en Gouda worden verplaatst van Nieuwe Plantage 41, Delft naar Heemraads singel 237, Rotterdam, telef. 35010, gironr. 555511. De thans bestaande gelegenheid tot het bekomen van inlichtingen blijft voorlopig bestaan met dien verstande, dat het spreekuur in de gemeente Delft voortaan zal worden gehouden iedere Maandag van 9.30 tot 12.uur in het gebouw Nieuwe Plantage 41 a te Delft. Nieuws uit onze woonplaats Intrede van Ds- G. Ch, Duinker Zondagmorgen heeft Ds. G. Ch. Duinker zijn intrede gedaan als pre dikant der Rem. Ger. Gem. alhier. De zeer druk bezochte dienst werd o. m. bijgewoond door het College van B. en W., afgevaardigde van de ver. „Wet en Evangelie", van de Remonstrantse Broederschap en van zustergemeenten uit omliggende plaatsen. De nieuwe predikant werd inge leid en bevestigd door zijn voor ganger Ds. J. Laforêt uit Rotterdam. Na het voorlezen van de psalmen 62 en 139 bepaalde de bevestiger zijn gehoor bij de gekozen bevesti gingstekst Joh. 17 13 „En dit is het Eeuwige leven, dat zij U kennen, de enige waarachtige God en Jezus Christus die Gij gezonden hebt". Spr. waarschuwde de jonge pre dikant voor ijdelheid, die zo gemak kelijk kan ontstaan. De taak van een predikant is God en de mensen te dienen, het oog gericht houden de alleen op Hem. Laat er, zo zei Ds. Laforêt, in het hart van de ge hele gemeente en van haar predikant, ja in ons aller hart, iets zijn van de verwonderde dankbaarheid jegens God. Dankbaarheid, die voortkomt uit het besef dat ondanks de vele zonden, God het is, die ons dit alles schenkt en ons Zijn liefde in Christus openbaart. Hierna had de officiële bevesti ging plaats. Na het uitspreken van- de bevestigingsformule, de handop legging en zegening, zong de ge-

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1