Weekblad voor Waddinxveen HP Z)e Spiegel van de week Kris-Kras SUCCES VEKH1IIZIN«ËIV Fa G. v. d. Akerboom Weekagenda SCHRIKBEWIND. Uit het Parlement Vrijdag 21 Maart 1952 7e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden ijk Het droge, zonnige en af en toe ook reeds vrij milde weer der laatste da gen zal er zeker toe hebben bijge dragen, dat de traditionele wedstrijd om het eerste kievietsei dit jaar een vijftal dagen vroeger kon worden beslist dan verleden jaar. Op Vrij dagmorgen 14 Maart j.l. konden twee gelukkige jongens uit Ruurlo, in ge zelschap van hun burgemeester, het door hen gevonden „eerste kievitsei 1952 op het paleis Soestdijk aan Koningin Juliana aanbieden. Het zal voor de jongens een bijzondere' ver rassing zijn geweest, dat zij deze „eersteling" in de kleine handjes van prinses Marijke mochten leggen. Nu de eerste voorboden van de naderende lente zich reeds hebben aangediend," zal de lengte zelf wel niet meer zo heel lang op zich laten wachten. In ieder geval hopen wij deze zo graag geziene gast op 21 Maart officieel te kunnen begroe ten. Het lijkt ons een bijzonder aar dig idee van de organisatoren van de grote voorjaarsbloemententoon stelling „Keukenhof 1952" te Lisse de opening van de tentoonstelling juist op deze dag te laten vallen. Werkt het voorjaarszonnetje ook verder mee, dan zullen de crocussen en narcissen reeds flink in de bloei staan en aan de feestelijkheden een bijzonder cachet kunnen verlenen. Deze bollententoonstelling op het oude landgoed van Jacoba van Beieren zal, naar de organisatoren verwachten, zeker weer een record aantal bezoekers trekken. In ieder geval hopen wij, dat zij over de be langstelling even tevreden zullen zijn als de Bank voor Nederlandse Ge meenten dat thans is voor de betoon de belangstelling bij de inschrijving op de Nationale bouwleningen. Ons volk blijkt in zeer ruime mate gehoor te hebben gegeven aan de konink lijke oproep, want voor ruim 73, millioen werd er ingeschreven op twee leningen, terwijl de verkoop der rentespaarbrieven uiterst bevre digend verloopt. Het allervoornaam ste is echter, dat de gemeenten nu heel spoedig met deze hoge op brengst zullen kunnen gaan bouwen. Doch niet alleen in de sector der bouwnijverheid zijn de perspectieven een tikkeltje gunstiger geworden, ook de industrie ziet de toekomst iets opgewekter tegemoet. In deze sector rekent men nl. op buitenlandse de fensie-opdrachten voor enige hon- derden-millioenen-dollars. Deze op drachten zullen, naar men verwacht, voornamelijk worden geplaatst bij de scheepswerven en de electronische industrie. Dat genoemd bedrag aan extra inkomsten een zeer gunstige in vloed heeft op onze betalingsbalans zal oefenen spreekt haast vanzelf. Minister Joekes acht bij een derge lijke gunstige ontwikkeling het ge vaar voor een massale werkloosheid op korte termijn dan ook uiterst gering. Minder optimistisch en minder te vreden toont men zich, vooral in Amsterdamse Rijnscheepvaartkrin- gen, over de gang van zaken bij het in gereedheid brengen van enkele belangrijke onderdelen van het Am sterdam-Rijnkanaal. Het gaat hier vooral om het verbreden van de smalle en daardoor voor de scheep vaart zo gevaarlijke panden tussen Diemen, Weesp, Nigtevecht en Maarssen. Schepen van de nieuwe Rijnvaart Mij. hebben b.v. per 15 reizen, daar één ongeval. Hoewel de openingsplechtigheid op 21 Mei a.s. door Koningin Juliana zal worden verricht, zal het daarna nog wel tot het einde van dit jaar duren, aleer de scheepvaart van een kanaal zal kunnen profiteren, dat ook werkelijk gereed is. Naast de lang niet malse critiek over deze toestand aan het adres van de Rijkswaterstaat, was er ook nog een evenmin vleiend oor deel van een ervaren straaljager piloot over de ongelukken die de laatste jaren met de straaljagers zijn gebeurd en ook nog geregeld gebeu ren. De kapitein vl. wn. Wijting uit Enschede is nl. van oordeel, dat de betrokken piloten voor de meeste ongelukken zelf verantwoordelijk waren, omdat zij hun zuurstofmasker vóór de noodlottige vlucht niet consciënteur genoeg hebben laten onderzoeken en testen. Ter voorko ming van verdere ongelukken lijkt het ons wel zeer gewenst hierin met spoed de nodige voorzieningen te treffen. Het is bijzonder verheugend, dat de beide woningbouwleningen een groot succes zijn geworden. Men rekende op 25 millioen en er werd voor niet minder dan 70,millioen ingete kend. Nu kan de woningbouw met kracht worden voortgezet, waardoor de ruimtenood effectief wc.dt be streden. Stellig zal bij dit resultaat de ge meenschapszin van ons volk een woordje hebben meegesproken. An derzijds waren de voorwaarden, waarop geleend werd, ook aantrek kelijker dan weleer. Ook uit zake lijke overwegingen was dus de be langstelling ditmaal groter. Men kan nu eenmaal geen beroep doen op de medewerking van een groep belang hebbenden, wanneer hun belangen niet worden erkend. Zo is het ook met de huurkwestie en de houding der huiseigenaren. Wanneer de overheid er in slaagt de kwestie van te lage huren en te hoge kosten voor onderhoud van ons huizenbezit te regelen naar genoegen van hen, die daar^belang bij hebben, dan zal het woningprobleem veel spoediger zijn oplossing hebben gevonden dan men thans verwacht. De leningen voor de woningbouw bewijzen het nog eens. door het gehele land- (W. Los Zn) Waddinxveen Telefoon 216 Regering wil in de toekomst al leen nog maar van overeenkom sten spreken. En er werd voor gesteld omde overeenkomsten stilzwijgend goed te keuren en verder dat in een overeenkomst kan worden afgeweken van de Grondwet. Deze bepaling was nodig omdat bijv. de vorming van een Europees leger in strijd met de Grondwet zou zijn. Over het staatsrechterlijke pro bleem, dat voor fijnproevers van groote waarde was, en waarbij het ging over de vraag of een internationale overeenkomst van groter waarde is dan een natio nale, heeft de Kamer bijna drie vergaderingen gesproken. Minis ter Beel vond dit vraagstuk nog niet rijp om in de Grondwet te worden vastgelegd. Liever ziet de Regering eerst de kat eens uit de boom, of om het in stijl te zeggenafwachten hoe de internationale rechtsorde zich zal ontwikkelen. PECH. Er is een verzoekschrift aan H. M. de Koningin gericht door Dr. Niki- juluw, waarin wordt uiteengezet, hoezeer men op Ambon en andere eilanden van de Molukken te lijden heeft ondêr bewind van de republiek Indonesië, De Ambonezen, die zich nog vrij kunnen uitspreken verzoe ken de tussenkomst van onze vorstin. In het verzoekschrift wordt er op gewezen, dat Ambonezen en anderen worden lastig gevallen bij de uit oefening van de christelijke gods dienst. Vrijheidslievende Ambonezen worden tot dienstneming in het leger der republiek gedwongen. Er worden woningen geplunderd en huisraad wordt weggehaald. Dat is inderdaad een schrikbewind en wanneer dit juist is dient onze regering te pro testeren. Wij hebben in Ambon het christendom gebracht. Mogen wij toestaan, dat hier de vrijheid van geweten of godsdienst wordt be dreigd? Voor deze hoogste goederen hebben wij zelf tachtig jaren gevochten. On ze regering zal zich niet fel genoeg tegen een dergelijk ontoelaatbaar optreden kunnen keren. De winst uit stilzwijgen kan nooit opwegen tegen de hoge waarden, die de inzet zijn bij een dergelijke terreur. Ik heb van de week mijn vriend op visite gehad. We hadden een erg leuke avond. Nu zóu dit verhaaltje uit zijn geweest, ware het niet, dat ik een zeker gedeelte van ons ge sprek prijs wil geven aan de open baarheid. Moet U luisteren wat mijn vriend vertelde. „Je weet, ik zit al menig jaar in de verkoop van tapijten, 'n Pracht handel, als het een beetje wil lopen. Ik heb ook moeilijke tij den meegemaakt, dat weet je nog wel. Nu zou je zeggen dat een vloerkleed een vloerkleed is, omdat er niet mee geknoeid kan worden. Ja, je hebt natuurlijk goedkope en dure. De goedkope verkoop ik het meest; dat is een logisch gevolg van het feit, dat mijn zaak in een volks wijk gevestigd is. Nu werd ik enkele weken terug opgebeld door een da me, die mij vroeg of ik zichtzendin- gen stuurde. Natuurlijk mevrouw. En zij vertelde, dat haar dochter ging verloven en dat zij nu, gezien de visite die zou komen, graag een nieuw tapijt zou hebben. De prijs kwam er niet op aan. En ik stuurde die dame een zichtzending tapijten. De andere week kon ik antwoord komen halen. Ik in mijn schik, want het was al lang geleden, dat ik een duur tapijt had verkocht. Op de afgesproken dag took ik, vro lijk fluitend, naar het mevrouwtje. Ik belde aan en werd beleefd ontvangen en binnengelaten. Toen kreeg ik de koude douche. „Mijnheer, het spijt mij vreselijk, maar keus heb ik niet kunnen maken. U kunt de zichtzen ding weer meenemen." Daar stond ik; hier had ik helemaal niet op ge rekend. Er viel niet meer te praten. Er was geen keus bij. Dus pakte ik de karpetten weer mee. In de zaak teruggekeerd kreeg ik achterdocht. Sprak de dame eerst niet van een verloving? Juist, dat was het! Alle tapijten heb ik gecontroleerd en ja, op één er van waren de indrukken van tafel- en stoelpoten duidelijk te zien en ontdekte ik zelfs een vlek. Nu begreep ik het: DIT tapijt was gelegd om de keurige visite te ont vangen bij het verlovingsfeestje! De dame had juist de duurste uitgeko zen om er mee te pronken. Na het feestje, dat op Zondag was gegeven, kon ik mijn tapijten terughalen." „Hoe vind je deze handelwijze?" vroeg mijn vriend. „Nou," zei ik, „je moet maar brutaal zijn, dan heb je een groot deel van de wereld, maar laat het een les voor je zijn." „En of," antwoordde hij, „weet je wat ik besloten heb? Geen zicht- zendingen meer te geven, die een Zondag over blijven staan!" „Zou je het daarmede voor kunnen zijn?" vroeg ik. „De zakenman heeft een groot risi co," zei hij en haalde zijn schouders op. Tot de volgende week. KRIS-KRAS. Een dagenlang debat ontwik kelde zich in de Tweede Kamer over het laatste voorstel van de Regering om de Grondwet te wijzigen. Een debat, dat gevoerd werd door kenners van onsstaats recht en dat ongetwijfeld een Hoogtepunt is in de parlementaire periode. Twee wereldoorlogen hebben de verhoudingen in de wereld grondig veranderd. De verschillende landen zullen moe ten samenwerken op basis van vertrouwen. Ook Nederland heeft hiermee te maken en we hebben onze neutraliteitspolitiek van voor 1940 ook laten varen. Wij draaien volop mee in de ^internationale wereld. Maar onze Grondwet is daarop nog niet berekend De laatste jaren hebben we telkens de klacht gehoord in de beide Kamers, dat zij werden gepas seerd als het ginc om gewichtige internationale beslissingen. De volksvertegenwoordiging stond meermalen voor een voldongen feit omdat ze prrctisch geen in- v!o:d kon uitoefenen. Bij deze Grondwetswijziging wilde de Re gering de Staten-Generaal meer zeggenschap geven bij het bepa len van de buitenlandse politiek en de wet aanpassen bij de ge wijzigde omstandigheden. De oude Grondwet bepaalt, dat de koning geen oorlog mag verklaren, zonderde toestemming van de volksvertegenwoordiging. Uiteraard een loffelijke bepaling, maar 1940 heeft wel bewezen, dat het zeer moeilijk kan wezen om het parlement bijeen te roe pen. En daarom wil de Regering voor de toekomst vaststellen, dat deze goedkeuring niet nodig is, wanneer het koninkrijk aange vallen wordt of tengevolge van internationale verplichtingen in oorlog raakt. Dit standpunt vond in de Kamer zowel voor- als tegenstanders. De een meende dat aan de medezeggenschap te kort gedaan werd, terwijl anderen geen behoefte hadden aan een dergelijke formaliteit. Minister Beel verklaarde echter, dat het niet de bedoeling van de Rege ring is om het Parlement te pas seren. Iedere oorlogsverklaring zal hen worden voorgelegd. Tot zover waren de debatten nog zeer eenvoudig. Moeilijker werd het vraagstuk van de goed keuring van overeenkomsten. Volgens de huidige Grondwet moeten verdragen door de Ka mers v/orden bekrachtigd. De Nieuws uit onze woonplaats Maandag 24 Maart a.s. staat het verkeer en al wat daaraan ver bonden is in het brandpunt van de belangstelling van de plaatselijke schooljeugd. 120 kinderen van alle scholen zul len de gehele dag in actie zijn om te bewijzen welke vruchten ce ver- keerscursus hun heeft opgeleverd. Des morgens zal het practische gedeelte van het jeugd verkeersexamen worden afgenomen onder auspiciën van de afdeling Waddinxveen van het Verbond voor Veilig Verkeer. In de examencommissie zullen zitting hebben de heren S. G. van Dongen, J. Roobol en J. L. Koopman, bijge staan door verschillende controleurs. Des middags vindt het schriftelijk examen plaats op de verschillende scholen. De examenopgaven zijn over het gehele land het zelfde en worden verstrekt door het hoofdbestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer. Het parcours voor bet practische gedeelte is als volgt: Oranjelaan- school, Kerk weg, Spoorwegovergang, Openbare School A, Kerkstraat, Dorpsstraat, Kerkweg, Spoorweg overgang. Stationsstraat, Kanaaldijk, Jan Dorrekenskade. Julianastraat, Kerkweg, Hefbrug, Henegouwerweg, Prins Hendrikstraat, Emmasfraat, Kromme Esse, Henegouwerweg, Hefbrug, Kerkweg, Oranjelaan, Oranjelaanschool. Donderdag en Vrijdag be zocht de heer de Prielle, met de verkeerstafel van de verkeersgroep der Rijkspolitie uit Den Haag de schooljeugd van de hoogste klassen der verschillende scholen. In het Gymnastieklokaal aan de brug ver telde hij aan de hand van deze ver keerstafel het een en ander over het moderne verkeer en de daarbij te houden verkeersregels. Onder voorzitterschap van Mevrouw A. H. van der Most-van Seters werd 13 Maart de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de afdeling Waddinxveen van het Cen traal Genootschap voor Kinderher stellingsoorden en Gezondheidskolo nies gehouden. Uit de verslagen bleek dat in het afgelopen vereni gingsjaar verschillende kinderen naar de koloniehuizen van het Centraal Genootschap te Ellecom en Heelsum uitgezonden zijn, met totaal van 253 verpleegdagen. Ook dit jaar zullen op advies van de schoolarts weer enige kinderen voor een verblijf van 6 weken naar bos of zee gezonden worden. Om aan al de aanvragen te kunnen vol doen zal het nodig zijn de kas te versterken en daarom zal toestem ming gevraagd worden tot het hou den van een collecte. Dinsdagavond j.l. had in hotel „De Unie" de derde demon stratieavond van het Jonker-Insti tuut voor Redekunst en persoon lijkheidsvorming plaats. De avond mag in alle opzichten geslaagd heten. Van alle cursisten kan gezegd dat ze hun spreekangst en daarmee hun minderwaardigheids gevoel kwijt zijn. Men begrijpt dat dit een grote vooruitgang is, als men weet dat ca. 80 a 85 pet van de mensen meteen minderwaardigheids gevoel behebt zijn. Vooral bij en kele cursisten openbaarde zich het sluimerende redenaars talent. De do- 22 Maart, Toneelvereniging T.O.G. in het Centrum. Maandag 24 Maart Algemene Ledenver gadering Coöp, Boerenleenbank in Hotel De Unie. Woensdag 26 Maart Vergadering Chr. Vrouwenbond in Geref. Vereen.gebouw Donderdag 27 Maart Vergadering Sport- weekcomite in Hotel De Unie. Woensdag 26 Maart A.R, Studieclub in Hotel De Unie Woensdag 26 Maart Ledenvergadering R.K. Middenstandsvereen. Maandag 24 en Donderdag 27 Maart Uitvoering „Concordia" in 't Centrum Vrijdag 28 Maart Vara-feestavond in Cantine Dotibelmann. Dinsdag 1 April, Gezellige avond van de Middenstandsvereen. Woensdag 9 April, Alfred van Sprang Filmlezing. Officieële Mededelingen Spreekuur Burgemeester. Het spreekuur van de Burgemeester voor a.s. Dinsdag, is verzet naar Woensdag 26 Maart, tussen 11 en 12 uur. cent de Heer Blok uit Woerden kan met volle tevredenheid terugzien op zijn werk. Het ligt in de bedoeling om voor de zomer nog een cursus, die evenals de 2 vorige, 9 weken zal duren, te organiseren. Wij ver nemen, dat voor enkelen, die zich voor deze cursus interresseren, nog de gelegenheid bestaat om zich op te geven. (Zie advertentie). Onder de deskundige leiding van Zr J. W. Verschoor, die deze keer als docente optreedt, is de door de vereniging „Het Groene Kruis" georganiseerde Moedercursus in het nieuwe wijkgebouw begonnen. Dit jaar zijn er voor deze cursus niet minder dan 35 deelnemsters. Gezien de resultaten van voorgaande jaren kan dit een succes genoemd worden. „De vereniging „Het Groene Kruis heeft in haar jongste verga dering besloten maatregelen te nemen tot uitbreiding van haar werzaam- heden door ook een consultatiebu reau voor kleuters op te richten. Onder leiding van Dr. N. Speelman, de kinderarts welke aan de vereni ging is verborden, zal een commissie dit onderwerp voorbereiden. Vanwege het Hoofdbestuur van „Het Groene Kruis"is de mede werking van de plaatslijke afdeling ingeroepen om de gelegenheid te openen voor diverse medische inen tingen van de fchooljeugd. Nu het nieuwe wijkgebouw daarvoor vol doende gelegenheid biedt, ken daar toe zonder bezwaar worden overge gaan. Wij hopen binnenkort hierom trent meer te kunnen vertellen ean onze lezers. Fanfarecorps Concordia heept bij goed weer Zaterdagmiddag 22 Maart (aanvang 3 uur) varaf Cen trum een mars door de gemeente te maken in de nieuwe uniformen. Te vens zal Concordia deelnemen in de superieure afdeling aan het Utrechtse Bondsconcours in Scberpenzeel welk a.s. Hemelvaartsdag gehouden zal worden. Maandag j.l. recipieërde het bestuur van de Waddinxeense Bak kersvereniging, bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan, in het Geref. Verenigingsgebouw aan de Station straat. Onder de vele bezoekers merkten wij op o.a. Burgemeester Warnaar en de Gemeentesecretaris, de heer Jenné, de voorz. van de Z.-H. Bak- kersbond, de voorz. en secretaris van de Nederl. Bakkersbond, de besturen van de afdelingen Delft en Gouda, de voorzitters van de beide plaatselijke Middenstandsverenigin gen, de commissie van advies inzake wanbetaling, met daarnaast vele za kenlieden, die min of meer met de bakkerij te maken hebben. Alle leden met hun dames woon den de plechtigheid bij, het geheel in de keurige zaal met een schat van bloemen, zowel manden als losse, gaf een feestelijk aanzien. Na de receptie verenigde men zich aan een intieme tafel, waar de voorz. J. Verheul als tafelpresident fungeerde. Aan het eind der maaltijd is door een lid der vereniging, het bestuur dank gebracht voor het vele werk dat verricht is, en is aan de secre taris als degene die het meeste wrek verzette, een bonbocnière aangebo den.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1