Weekblad voor Waddinxveen De S{Ue#d van de week Kris-Kras Uit het Parlement Weekagenda V ergadermoeheid Wij verhuizen U vakkundig Fa G. v. d. Akerboom No. 355 Vrijdag 28 Maart 1952 7e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 et per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. U weet het al: ons Nederlandse vliegwezen werd einde vorige week weer door dubbele ram pen getroffen. De K.L.M.-Dou- glas DC 6 „Koningin Juliana", op weg van Johannesburg in Z.-Afrika naar Amsterdam, viel Zaterdagmorgen even vóór de landing, met 37 passagiers en een bemanning van 10 koppen aan boord, in de onmiddellijke omgeving van de grote Rhein- Main-luchthaven bij Frankfort a. d. Main, te pletter. Van 44 inzittenden heeft men slechts de ernstig verbrande lijken uit het wrak kunnen bergenDe oorzaak van de ramp moet vol gens Duitse deskundigen aan een fout in het toestel zelf wor den geweten daar, niettegen staande de minder gunstige weersomstandigheden, het zicht tot op een hoogte van 450 m. goed was te noemen. Bij Bangkok gebeurde eveneens een ongeluk, waarbij het K.L.M.- toestel „Venlo", op weg van Amsterdam naar Sydney geheel werd vernield, doch waarbij de 34 passagiers en de 10 leden der bemanning het toestel heelhuids konden verlaten voordat het een prooi der vlammen werd. Zoals bekend, is het de bedoe ling van ons Koninklijk Paar om de reis naar de V.S. ook per Douglas DC 6 te maken. Er is zelfs sprake van geweest om speciaal de „Koningin Juliana" voor deze reis te reserveren. Op paleis Soestdijk werd nog dezelfde dag medegedeeld, dat het ongeluk generlei wijzigingen in het reisplan heeft gebracht. Koningin Juliana en Prins Bern- hard hopen Woensdag 2 April a.s. in Washington te arriveren. President Truman zal zijn ko ninklijke gasten persoonlijk op het vliegveld ontvangen. Vrij dag 4 April zullen de Koningin en de Prins aanzitten aan een lunch, aangeboden door Ameri kaanse persvertegenwoordigers. Des middags zal de Koningin dan in Meridian Hill Park aan president Truman het geschenk van het Nederlandse volk aan bieden. Een andere reis, die op het ogen blik eveneens meer dan gewone belangstelling geniet, is die van Burgemeester Keijzer van Urk naar Mar del Plata in Argen tinië. Het is er dus tóch nog van gekomen! Deze stoere bur gervader is met een koffer vol brieven voor alle Urkers in Ar gentinië aangekomen. Of de bur gemeester het aan de overkant van de grote plas zal kunnen klaren en of het hem zal lukken de Belgische reder Van Iseghem tot betere gedachten te bren gen? Niemand, die er al iets van kan zeggen. Wij kunnen slechts met de burgemeester hopen, dat alles zich toch nog ten goede zal wenden. De burgemeester wil eerst eens zien hoe de kaarten in Mar del Plata precies liggen en aan de hand daarvan beoor delen welke stappen hij zal moeten doen. Uit deze voorzichtige uitlating valt voor de gouverneur in Suri name, de heer Klaasesz, heel wat te leren. Onze Kroonvertegen- woordiger verklaarde nl. bij zijn aankomst in ons land tegenover de pers, dat men in Suriname geen bezwaren had ten aanzien van het „Werkstuk voor een Statuut van het Koninkrijk", dat als grondslag voor de bespre kingen op de komende Ronde- Tafel-Conferentie moet dienen. Uit de felle reacties in de Suri naamse pers blijkt echter, dat de Sürinamers allesbehalve te vreden zijn over bedoeld Werk stuk. Zij wensen heel iets anders en in de allereerste plaats meer zelfstandigheid. Dat dit voorba rig optimisme unaniem critiek heeft uitgelokt valt niet te ver wonderen. De maatregel van het ministerie van Oorlog tegen een verwar- mings-monteur uit Amersfoort heeft eveneens critiek uitgelokt. Het is namelijk gebleken, dat de intrekking van diens pas voor het vliegveld Soesterberg en het ontslag door zijn werkgever zijn geschied op grond van informa ties, welke later niet steekhou dend zijn gebleken. Gelukkig is de man intussen gerehabiliteerd en de geleden schade aan hem vergoed. Het genoegen van schadever goeding mocht ook een arbeider bij een dameshoedenfabriek in Amsterdam smaken. Toen zijn werktijd in de fabriek tot op. de helft werd teruggebracht, vond automatisch inkorting op zijn loon plaats, hoewel niets daar omtrent in het arbeidscontract was opgenomen. De eis tot uit betaling van het te weinig ont vangen loon werd door de Kan tonrechter in eerste instantie af gewezen. De Hoge Raad heeft dit vonnis echter vernietigd en bepaald, dat werktijdverkorting niet automa tisch met zich mede brengt een wijziging van de rechtsverhou ding met betrekking tot het loon. Z.K.H. Prins Bernhard opende 21 Maart de grote dag voor de bollenstreek en wel de bloemen tentoonstelling „Keukenhof" te Lisse. Iedere liefhebber ga eens een kijkje nemen in dit bloemen- paradijs. FOUT. 1952 is nu drie maanden oud. Wat een zorg hebben we in deze periode al gekend. Van de wensen, uitgesproken op de eerste dag van het jaar, moeten we zeggen, dat het wensen blij ven. Hoe is de werkloosheid niet toegenomen en we moeten nog maar afwachen of de maat regelen t.o.v. dit probleem resultaat zullen hebben. We kunnen wel gemakkelijk de woorden van de minister over nemen, die zegt, dat er per 1 Mei nog „maar" 100.000 werk lozen zullen zijn, maar een feit is, dat we dit probleem als ver ontrustend moeten beschouwen. De moeilijkheden met de bak kers ligt ons nog vers in het ge heugen en speciaal de grote ge zinnen gaan gebukt onder de oplossing van de broodkwestie. Er is wel een soort compensatie verleend, maar die bracht een extra consümptiebeperking bo ven de 5 van Maart 1951. Neen, deze eerste 13 weken waren niet gemakkelijk. En wij menen, dat 1952 nog meer pijlen op de boog heeft, om het ons nog moeilijker te maken. Straks gaan we premie betalen voor de wachtgeld- en werk loosheidsverzekering. Er moet nog een oplossing worden ge zocht op welke manier deze vermeerdering van uitgaven zal worden gecompenseerd. De huurprijs van woningen met 35 omhoog volgens Minister in 't Veld. Welja, waarom niet? De huiseigenaren moeten ook eens iets hebben, nadat de bak kers en slagers het hunne gehad hebben. Wij hebben zo de idee, dat de kruideniers straks ook de bel laten luiden voor hün ronde. Neen, 1952 zal niet gemakkelijk zijn. De zorgen stapelen zich op en de werkende klasse van ons land weet het hoofd straks niet meer boven water te houden. Zorg brengt ontevredenheid. Zoals bij mijn vrouw, die de kwartaal-staat opmaakte van ontvangsten en uitgaven. „Het is fout", zei ze, doelend op het gelijke bedrag aan beide kanten. „3 maanden voor niets gewerkt, 3 maanden zorg, 3 piaanden tobben en dan niet 1 cent over te kunnen houden. Als het zo doorgaat krijgen we onvermijde lijk inflatie." Ik heb alleen maar gezegd, dat ze blij moest zijn, geen schuld te hebben gemaakt. Dan was het zeker fout geweest. Tot de volgende week, KRIS-KRAS. Na Pasen komt de Tweede Kamer waarschijnlijk niet meer bijeen, misschien zelfs niet voor September. De Kamerleden moe ten zich voorbereiden op de ver kiezingen, wat betekent dat zij Simavi-collecte Een dezer dagen kloppen dë si- mavi-collectanten weer bij ons aan de deur. Beter kunnen wij zeggen aan de deur van ons hertWant Simavi doet telken jare een beroep op het hart van ons volk. Simavi's werk is immers identiek met naasten liefde en barmhartigheid. Jarenlang beijvert deze Vereniging zich nu reeds, om het onmenselijk lijden van de inwoners der Tropen- landen te helpen lenigen. En duizen den melaatsen, frambosialijders, ma laria-patiënten hebben aan de ver strekte medische hulp hun leven te danken. Met grote aandrang doet Simavi dan ook een hartstochtelijk beroep op ons volk, om de schouders onder dit onbaatzuchtige werk van mens lievendheid te zetten. Ons comité nodigt de burgerij dringend uit om zich bij de komende collecte niet onbetuigd te laten endiep in de beurs te tasten. Ontelbare mannen, vrouwen en kinderen strek ken hun handen in bange nood naar ons uit! Het Simavi-Comité J. S. Verheul-Venema C. Schutte-van Kersen Vrijdag 28 Maart tentoonstelling Mode vakschool in het Verenigingsgebouw. Vrijdag 28 Maart Vara-feestavond in Cantine Dobbelmann. Dinsdag 1 April, Gezellige avond van de Middenstandsvereen. Donderdag 3 April Toneelavond Zwem en Poloclub „De Gouwe", in Lunch room van de Water Zaterdag 5 April Jaarlijkse tentoonstel ling Christelijke Avondvaktekenschool in Cantine Dobbelmann. Woensdag 9 April, Alfred van Sprang Filmlezing. Dinsdag 15 April, Zwitsers concert, cantine Dobbelmann. Woensdag 23 April Openbare Verga dering v. d. A. R. Kiesvereniging in het „Centrum" EMIGRANT Haast ied're dag vertrekken emigranten van ons een nieuwe toekomst tegemoet, en op de kade staan dan hun verwaDten en brengen nog een laatste afscheidsgroet. Hier werden alle banden losgesneden en alle schepen achter zich verbrand trots wat men achterlaat, is men tevreden en hunkert men naar het beloofde land, Het zijn niet de slechtsten die van ons gingen en ook niet die nu aan de railing staan; ginds is er toekomst en een goede baan. Maar voor het volk zijn het geen goede dingen, wanneer 's lands beste zonen van ons gaan. Voor velen is hier immers geen bestaan H. van Heeswijk stad en land moeten afreizen om redevoeringen te houden. Het Kabinet heeft de wetenschap dat het 25 Juni zal aftreden, daarom is het te begrijpen dat er op de valreep tal van wetsontwerpen be handeld moeten worden, welke de Regering nog in het Staats blad wil doen verschijnen. Mo gelijk kunnen deze laatste maan den nog wel belangrijk worden. Een deel van de vorige week heeft de Tweede Kamer het ont werp „buitengewone bevoegdheid behandeld, bedoeld om in woe lige tijden de in- in uitwendige veiligheid van de Staat te waar borgen. Voorheen kon de Rege ring alleen maar gebruik maken van de staat van oorlog of van beleg, maar daarbij hebben de militairen alles te zeggen en dat is niet altijd even aangenaam, denk slechts aan het „militair gezag" direct na de bevrijding. Het wetsontwerp beoogt dan ook dat het burgerlijk gezag zo lang mogelijk de touwtjes in handen blijft houden. We krijgen dan nu een toestand van „verhoogde waakzaamheid" en „burgerlijke uitzonderingstoestand". Er kun- dan samenscholingen verboden worden, huisarresten opgelegd en interneringen toegepast wor den, ook zelfs in vredestijd. De communisten vonden dit onwerp een voorbereiding tot een oor log. Zij spraken zelfs van facis- me op legale wijze. De ware achtergrond van deze critiek is echter dat zij vrezen, dat dit ont werp t.z.t. tegen hen gebruikt zal worden- Maar ook de heer Weiter sprak b.v. van concen tratiekampen in oorlogstijd. Naar zijn mening wordt de vrijheid van de burger aangetast en dat mag alleen door de rechter gebeuren. Inderdaad, een ieder moest het erkennen, dat de rechtszekerheid van de burger in het gedrang komt, vooral bij het artikel welk over|'de interdering handelt. De minister moest dan ook met een uitvoerige nota van wijziging komen, waardoor de rechtszeker heid beter tot haar recht komen zal. De meeste fracties hadden geen bezwaar tegen het ontwerp. De minister nam een soepele houding aan en nam tal van amendementen over. Verschillende partijen waren van mening, dat er een zekere tragiek in zit als goede demo craten dergelijke maatregelen moeten uitdenken. De communis ten bleven dan ook de felste te genstanders. Zij deden dan ook alle mogelijke moeite om de af handeling van het ontwerp zo traag mogelijk te doen geschie den. Een middag werden er zelfs 35 communistische redevoeringen afgestoken, welke lang niet alle maal op peil stonden. Zo sleepte zich het debat voort, er scheen geen eind aan te komen. Door de grote kalmte van voorzitter Kortenhorst bereikte het ontwerp de haven, met de stemmen der communisten en die van de heer Weiter tegen. De mens die in onze moderne tijd de titelatuur van „achterlijk" ont gaan wil is lid van een stuk of tien organisaties of verenigingen. En dat zijn nog maar de gewone mensen. Zij die terwille van hun naam, positie of prestige een zekere stand moeten ophouden kunnen meestal het lidmaatschap van hun verenigingen niet op de 10 vingers uittellen. Is het wonder dat de door snee mens niet in staat is om al de te houden vergaderingen bij te wonen! De organisaties zijn of krachtens het reglement of uit hoofde van we- willen-laten-zien-dat-we-er-nog-zijn verplicht ledenvergaderingen te hou den. Door de ontvangen convocaties en door het aanbieden van de con tributie-kwitanties worden de leden herinnerd aan hun lidmaatschap. Bleven deze uit, men zou glad ver geten lid van een zeker deel der ver enigingen te zijn. We wagen het er op vast te stellen dat er in onze samenleving een niet geringe overmaat van organisaties is. We laten het aan de lezers over, om uit te maken welke we zouden kunnen missen en welke behouden moeten blijven. Het gaat er ons thans alleen om dui delijk te maken dat het bijna aan het onmogelijke grenst om alle leden naar alle vergaderingen te krijgen. Daar komt nog bij dat in alle kleine en grotere kringen een aantal perso nen de bestuursfuncties der vereni gingen vervullen; wat neer komt op een dubbel aantal vergaderingen en besprekingen. Er is in de stad, maar ook op het platteland de algemeen gehoorde klacht: De leden komen slecht tot zeer slecht naar de vergaderingen en spreekbeurten. Er is een te veel - vooral in de wintertijd aan ver gaderingen. Niet meer dan gemiddeld 15—20 pet. der getrouwe leden be zoekt de vergaderingen. Ja, er zijn ook organisaties aan te wijzen waar het aantal leden op de vergadering de 5 pet. nog niet haalt. „Het be stuur moet het maar uitzoeken," zeggen deze leden, 't Is hun wel toe vertrouwd. Als we het goed zien dan moeten toch nog andere en diepere oorza ken aan deze vergadering beu-heid ten grondslag liggen. Dezeizijn o.i. te vinden in de enorme ontspannings- ontwikkelings-moge- lijkheden die de pers, de radio en de sport de mens biedt. Welke spreker of inleider kan op een vergadering de toehoorders nog wat nieuws brengen als in bijna ieder (W. Los Zo) Waddinxveen Telefoon 216 gezin een goed geïllustreerd tijd schrift verschijnt, als de krant er iedere dag op tafel komt, als de ra dio regelmatig beluisterd wordt! Alles is tot in de perfectie verzorgd, wat moet men dan nog meer! Inleiders of sprekers moeten wel van hoge huize komen om de gebo den stof interessant of leerrijk te maken. Komt de bezoeker teleurge steld van de vergadering thuis, ge wis, men krijgt hem met geen stok de deur meer uit. Als verenigingen zonder culturele inslag hun jaarvergadering houden verschijnen hoogstens enkele ge trouwen op het tapijt, de grote rest laat het aan het bestuur over. Jonge mensen moeten hun avonden benutten voor het verkrijgen van kunde of vaardigheid ten behoeve van hun vak of catechisatie en jeugdwerk. De overige avonden zoe ken anderen weer ontspanning in zang- en muziekgezelschappen, in

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1