Keil Onderduiker in Napoleonstijd. DE AVONTUREN VAN „HUMPO HOTSFLOTS" 7. „Hier zijn vier bankjes van honderd," zei Steven Steenrijk. „Wees er zuinig op. Betaal eerst je schul den maar eens, want wie weet, wanneer je weer eens zo'n opdracht krijgtHier is mijn kaartje met m'n adres. Zodra het schildert) droog is, breng je het daar heen, ingelijst en wel, begrepen? En mochten ze soms onderweg die lijst van je willen stelen, dan bel je on middellijk het dichtbjjzijnde politiebureau op en zegt, dat de lijst van Steven Steenrijk is gestolen, snap je. Dan weet de politie wel, wat ze moeten doenGoeien- middag en tot ziens. Steven Steenrijk vertrok haastig en liet een duizelige Humpo achter. „Vier maal honderd gulden," mompelde hij zachtjes. „Vierhonderd zuivere guldens! En ver diend in drie dagen! Voor een snert-schilderijNou ja, snert-schilderij is overdreven, het was tenslotte een Hotsflots! Vierhonderd gulden in drie dagen! Hoeveel is dat wel per jaar, dat is drie honderd vijf en zestig gedeeld door driedat is ongeveer twee en twintig maal vierhonderd gulden, dat is acht en veertig dui zend gulden per jaar! Ik ben rijk! Ik kan kopen wat ik wil! Ik ga me direct een auto aanschaffen en een villaEn een vliegmachine, en een broek dam- en schaakclubsof op de straat. Nog een belangrijk punt, van geheel andere aard, moet, in verband met bovenstaande, onze aandacht hebben. Ook de organisaties zelve zijn voor een niet gering deel van aard en karakter veranderd. Vroeger, d.w.z, vóór 1940, kon iedere stand-, vak- of middenstandsorganisatie eigen be leid in vrijheid vaststellen. Een be drijfsvereniging b.v. kon op eigen wieken drijven, een vakorganisatie zelfstandig confereren over loon- en arbeidskwesties Dat is nu radicaal veranderd. Men kan als ledenvergadering wat in de ruimte redeneren, maar van bovenaf wordt alles geregeld. De leden heb ben niets anders te doen dan netjes de contributies te betalen. Dit heeft een nadelige wisselwerking tot gevolg, nl. de leden voelen zich niet meer van tel te zijn, de besturen moeten besluiten nemen zonder de leden of zonder de morele steun van de leden; diens volgens gaan ze hun eigen, dikwijls van boven op gelegde, weg. Zodra de leden aanvoelen dat ze in feite geen invloed op de gang van zaken kunnen uitoefenen, zijn ze te vergelijken met de slak. Dit wezen steekt z'n voelhorens uit, bij het ont dekken van enig kwalijk ding kruipt het terug in eigen huis. Er was een tijd dat men kon spre ken van een bloeiend organisatie leven overal waar levensactiviteit was. Deze: tijd is, menen wij, voorbij. Weliswaar zijn de allermeeste men sen lid van een groot aantal organi saties, te veel zelfs om op te noemen, maar ze hangen er maar zo'n beetje bij. Meeleven, meestrijden voor het wel zijn van betekenisvolle organisaties of verenigingen op welk terrein ook, is er zo goed als niet meer te vinden. Men kan het betreuren, maar te loochenen is het niet. B. T. Wij hadden het voornemen een foto te plaatsen van de jubilerende bakkersvereniging. Door nog niet opgehelderde oorzaak is de beno digde cliche niet tijdig aangekomen Aardappelmoeheid De Plantenziektenkundige Dienst herinnert er aan, dat slechts eenmaal in dé 3 jaar aardappelen op dezelf de grond verbouwd mogen worden, ter voorkoming van de aardappel moeheid. Waar dus in 1951 of 1950 aardappelen stonden, mogen in 1952 aardappelen niet worden gepoot. In gebieden of op bedrijven, waar ont heffingsbepalingen werd gegeven, gelden natuurlijk alleen de onthef fingsbepalingen. Op volks- en particuliere tuinen mag slechts 1/3 van de grond met aardappelen worden beteeld, met dien verstande, dat dit jaar aardap pelen niet mogen staan op grond waar in 1951 aardappelen worden geteeld. Men kan dit jaar dus in tuinen desnoods nog aardappelen poten op grond van 1950, maar in elk tuintje mag in totaal beslist niet meer dan 1/3 van de oppervlakte met aardap pelen worden beteeld. Indien enigszins mogelijk tele men echter niet op grond van 1950, maar houde zich reeds dit jaar aan de regel: 1 maal in de 3 jaar aardap pelen op dezelfde grond. Op besmet verklaarde grond mo gen aardappelen, tomaten, boom kwekerijgewassen en bloembollen in het geheel niet worden geteeld. Ook de teelt van koolplanten, koolraapplanten en andere materiaal, dat bestemd is voor uitplant elders, is op besmet verklaarde terreinen verboden. Dit geldt natuurlijk niet voor de teelt van kool en koolra pen voor consumptiedoeleinden. De berichten omtrent besmetver klaringen worden aan betrokkene persoonlijk gestuurd of door de ge meente openbaar afgekondigd, zodat een ieder zich op de hoogte kan stellen of op zijn grond een teelt verbod is gelegd. 8 door K. JONKHEID. „Nee, Jan, dat kan niet goed zijn. Dat kan niet." Jan's gezicht wordt ernstig. Hij is een serieuze jongen. „Wat zijn je bezwaren tegen Aagje Kuytel?" „Och, dat begrijp je wel. Dat haar vader een arme man is, laat ik pas seren. Maar hij behoort niet tot onze kring, hij leeft in een andere wereld. Vooral tegenwoordig. Hij is een schreeuwende revolutieman geworden, die zich inlaat met aller lei kerels van minder gehalte. Dat gaat niet. Dat is niets voor ons. Een Eedelcoert kan zijn verleden niet verloochenen." Het hart van Jan voelt, hoe onwan kelbaar zijn vader staat, maar zijn Nieuws uit onze woonplaats Hedenavond zal in bet Ver enigingsgebouw aan de Burg. Troost- straat (ingang in de poort) een ten toonstelling plaats hebben van 2 tot 9 uur van de Waddinxveense Mo devakschool. Allen natuurlijk harte lijk welkom. In de maand October van het vorig jaar, is met medewerking van de dames Kraneveld en Kwaak, alhier een Jeugdkoor opgericht, onder de naam „Inter nos" Het koor het welk uit 75 jongens en meisjes be staat, staat onder leiding van de bekende Jeugdkoorleider Jan Booda. Genoemd koor Zai zich nu voor het eerst laten horen, en wel op Dinsdag 15 April a.s. in de cantine van de N. V. Louis Dobbelmann. Mevr. J. J. Verheul-v. d. Linden zal het koor begeleiden. Daar juist in die week een groep Zwitsers in Holland zijn, zullen deze als bijzondere attractie aan dit concert medewerken. Deze groep bestaat uit een Jodlerkoor, een Landlermuziek- kapel, een Trachtentanzgruppe, (da mes en heren welke in Zwitserse klederdracht dansen uitvoeren), een Vendelzwaaier en een Alphoorn blazer. Het geheel belooft een bijzondere avond te worden. Dezer dagen ontving deChr. Nat. Kleuterschool aan de Oranje laan van de Heer W. Los een stop bord, een z.g. spiegelei, dat gebruikt zal worden bij het uitgaan der school en bij wandelingen. Aan de Heren automobilsten wordt beleefd verzocht vooral aandacht hieraan te schenken en te stoppen zodra een der leidsters genoemd stopbord opsteekt. Een en ander zal de veiligheid der kinderen ten zeerste bevorderen. De muziekvereniging Voor waarts behaalde op het te Aalsmeer gehouden concours met 94 punten een 2de prijs in de afdeling Uitmun tendheid. Tot voor kort beschikte de groep reserve-politie Waddinxveen alleen over helmen en wapens. Thans zijn deze mannen voorzien van nieuwe uniformen. Dinsdagavond vond de uitreiking van deze uitreiking van deze unifor men plaats door de Districtscomman dant van de Rijkspolitie Majoor Mr. R. Warmoltz. In het vervolg kunnen de man schappen van deze groep dus keurig voor de dag treden. De uniformen gelijken met een kleine afwijking op die der Rijks politie. In de Maandagavond gehouden ledenvergadering van de Geref. Kerk sprak de heer A. Warnaar Jz. over het „oecumenische vraagstuk". Op deze avond werd namens de jeugd een bedrag, groot f 2251,71 aan de Kerkeraad overhandigd voor het jeugdgebouw, als resultaat van de gehouden oud-papier actie. verstand weet, dat veel wat onwan kelbaar scheen, ineenstortte en dat de rest op vallen staat. Om de schande behoeft hij het niet te laten. De nieuwe geest zal hem niet laken, eer toejuichen. En geld hebben de Eedelcoerts genoeg. Eigenlijk kan het hem niet schelen. Zijn hart heeft zich gehecht aan Aagje, dus hij gaat pleiten. „Aagje is een degelijke meid. Gods dienstig en onbesproken." „Een degelijke meid is nog geen goeie boerin." Daar heb je 't weer. Ze praten langs elkaar heen. Jan praat met zijn hart, vader met zijn hoofd. Hij weet niet, hoe hij dit varken wassen zal, zonder ge schreeuw te verwekken. „Laten we er allebei nog eens over denken," stelt hij voor. „Dat is goed," zegt vader. Drie dagen later is het weer zo'n Zaterdag 5 April a.s. zal weder de tentoonstelling van de Chr. Avondvaktekenschool gehouden in de cantine van N.V. Dobbelmann. Gezien de belangstelling waarin vorige jaren deze tentoonstelling zich mocht verheugen twijfelen wij er niet aan of ook dit jaar zullen vele belang stellenden het werk van de leerlingen der avondvaktekenschool willen bezichtigen, Nadere bijzonderheden volgennog. Woensdag 9 April, belooft een bijzondere avond te worden en wel door het optreden van de heer Alfred van Sprang, de bekende oorlogsreporteur van De Spiegel, Uitkijk en nog meerdere periodieken. Door lezing en film zal hij zijn hoorders deelgenoot maken van zijn ervaringen in Korea, tijdens deze oorlog. Ieder die de reportages volgde van deze reporter zal hem nu ook willen horen. Wij komen er nog nader op terug. De avond wordt gehouden in de cantine van N.V. Dobbelmann en wordt georganiseerd door het dag blad De Rotterdammer. Woensdagavond vergaderde de Ned. Chr. Vrouwenbond, waar als spreker optrad de heer J. van Oostenrijk uit Warnsveld, met het onderwerp „De misdeelde mens". Spreker lichte ons in hoe wij te handelen hebben tegenover deze onze medemensen. Allereerst moe ten wij waar en liefderijk optreden, vooral ons houden aan de eens gegeven beloften. Spreker gaat geheel op in zijn werk en beschouwd deze geestes zieken als patiënten. Bij een goede behandeling zijn wonderen van ge nezing te Constateren. 't Was een leerzame avond. Op de Jaarvergaring zijn een paar zwarte glacé handschoenengevonden, welke terug te bekomen zijn bij het bestuur. Maandagavond jl. kwam de Coöp. Boerenleenbank „Waddinx veen" in ledenvergadering bijeen. De opening vond plaats door de voprr zitter van het Bestuur, de heer K. van der Torren. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige algemene vergadering werd overgegaan tot de behandeling der rekening, balans en resultatenreke ning over 1951, welke allen zonder hoofdelijke stemming werden goed gekeurd. Bij de gehouden verkiezingen wer den de aftredenden (de Raad van Toezicht, de heer Adr. Breedijk en van het Bestuur de heer L. A. de Jong) met grote meerderheid van stemmen herkozen. Het voorstel om de leden van het Bestuür en de Raad van Toezicht te verplichten hun functie bij het bereiken van de leef tijd van 70 jaar neer te leggen, werd met algemene stemmen door de ver gadering aangenomen. In het sluitingswoord wees de voorzitter er op dat de leden met het bestuur meeleven, hetgeen blijkt stille middag. Jan Eedelcoert bindt de schaatsen aan, om zijn getrouw de zuster Daatje te bezoeken. Hij wil met haar praten. Daatje is ver standig en bedaard. Ze kan zo kalmpjes weg, eenvoudig en zonder ophef een goede raad geven of een uitweg wijzen, die een ander nog niet zag. Het is een vrij lange tocht, maar Jan is een stevig rijder. Als het begint te schemeren, gaat vrouw Eedelcoert naar de stal en vraagt haar man, die de koeien aan 't voeren is: „Blijft Jan vannacht bij Daatje, of komt hij vanavond thuis?^ „Daar heeft hij niets van gezegd." „Dat is nou vervelend, het wordt al donker en hij is nog niet terug." „Dat kan nog niet," antwoordt Eedelcoert. „Het is een hele reis heen en terug. En hij moet er toch ook een poosje blijven." „Ja," zegt vrouw Eedelcoert, twij felend. uit hun eenstemmigheid en eensge zinde geest, waardoor ook deze ver gadering werd gekenmerkt. Ook in onze gemeente is een prijzencommissie gevestigd, waarin de vak- en middenstandsorganisaties zijn vertegenwoordigd. De prijzencommissie geeft koste loos voorlichting aan verkopers en verhuurders over de prijzen die zij in rekening mogen brengen. De prijzencommissie licht kopers en huurders kosteloos in over de prijzen die aan hen in rekening wor den gebracht. De prijzencommissie treedt be middelend op bij prijsgeschillen tussen U en Uw leverancier (of verbuurder). De prijzencommissie is geen amb telijke instantie. Zij tracht steeds de goede verhouding tussen koper en verkoper (huurder en verhuurder) te bewaren en te bevorderen. Daarom, wendt U in voorkomen de gevallen tot de plaatselijke prij zencommissie. Klachten kunnen schriftelijk wor den ingediend bij het secretariaat der Commissie gevestigd Zuidkade 8 (Gemeentehuis) en persoonlijk op de zittingsavonden. De zittingsavonden worden ge houden iedere eerste Donderdag der maand, ten Gemeentehuize 's avonds te 7 uur. Dinsdagavond werd in de Openbare School A alhier de ou deravond gehouden onder leiding van de heer P. v. Zonneveld, hoofd der school. Deze wees op het grote nut van het schoolsparen. Jammer dat er evenwel enkele ouders zijn die de kinderen vrij grote bedragen laten inleggen, doet van de aldus ge spaarde gelden weer bedragen op nemen voor aanschaffing van winter aardappelen en brandstoffen. Dat ls natuurlijk niet de bedoeling van het schoolsparen. Voorts vestigde hij de aandacht op de fatale gevolgen van het school verzuim. De ouders kunnen daar veel aan toe of afdoen. Bij de bestuursverkiezing werden in de oudercommissie gekozen Mevr. G. van 't Slot—Kwaak en de he ren N. den Haan en J. van Dijk, De heer T. Metslaar was niet meer herkiesbaar. Voorts deelde de heer van Zonneveld mede, dat behoudens goedkeuring van autoriteiten het voornemen bestaat schooljeugd uit Den Haag en Waddinxveen met elkander uit te wisselen, voor een drietal dagen. Reeds enkele personen gaven zich op, die bereid waren hiervoor on derdak te verlenen. Na afloop der vergadering werd het werk van de leerlingen bezich tigd. A.s. Zaterdag zal in lunchroom van de Water een leerlingenavond worden gegeven. Dinsdag wapperde de driekleur van de fabrieksgebouwen van de N.V. Stoel- en Meubelfabriek v.h. Maar daar denkt hij niet aan. Zijn denken is bezig met de twee jon gens, die daar zitten onder de koei en. Gelijkmatig bewegen hun han den, voorzichtig knijpen en openen zich hun lenige vuisten. Met zachte geluidjes zoeft de blanke melk in de emmers. III. De Slag. Daar moet hij met Jan over praten. Drie dagen heeft hij zwijgend na gedacht, maar nu is zijn besluit ge nomen. Door de vorst kan er op de boerderij aan het buitenwerk niets gedaan worden. Later komt de voorjaarsdrukte. Nu kan er nog rustig overlegd en overwogen wor den. Op deze heldere koude middag staat Eedelcoe in de koeienstal. Over een uur is het melktijd. Dan krijgt ook het vee zijn voer. Maar nu is het nog stil. De koeien herkauwen rustig en tussen twee rijen koeien- H. A. van Berkesteijn. Dit alles ter gelegenheid van het 25 jarig arbeids- jubileum van de heer Th. de Pater. Des morgens werd de jubilaris met zijn gezin op bet fabriekskan- toor ontvangen. Namens de directeur werd hij toe gesproken door de beer van Berke steijn. Deze roemde de verdiensten van de heer De Pater als vertegen woordiger. Hij wist de klanten tot vrienden te maken. De goede wensen van de directie gingen vergezeld van de aanbieding van een gouden armbandhorloge, terwijl de echtgenote bloemen ontving. Namens het kantoorpersoneel sprak de heer Noteboom. Hij bood de jubilaris een autokachel aan. Namens het fabriekspersoneel sprak de heer P. de Bruijn. Ook deze bood een reisnecessaire aan. Velen maakten van de gelegenheid tot receptie gebruik. Woensdagavond hielden de Ned. Herv. Jongelings- en Meisjes- verenigingen op Ger. Grondslag uit de kring Gouda een gemeenschap pelijke vergadering, waar Ds.J.J. Moll, Ned. Herv. predikant alhier, een referaat hield over „Christelijke levensstijl". Ds. Moll begon zijn referaat met aan te tonen dat een bepaalde le venswijze, een levensstijl, voortkomt uit een bepaalde gedachte. Zo wordt ook gesproken van een christelijke levensstijl. Het christelijke daarin onderscheidt deze levensstijl van elke andere. De christelijke levens stijl is dan ook een gans andere dan die, welke voortkomt uit de wereld en de zondige mens. Zij is gericht op God, die de opzet van het einddoel is. Als de levensstijl een vernisje is, is zij onwaarachtig en zal ook zodanig aan de dag treden. Ds. Moll legde er verder de nadruk op dat de chisten, met zijn bepaalde levenshouding, met beide benen in de wereld staat en daar door God geplaatst is met een taak en roeping. In de wereld wordt de christen over stelpt met gaven, zoals weten schap, cultuur en techniek, die door God gegeven zijn. Deze gaven zijn op zichzelf goed, maar worden door de mens misbruikt. Een christen mag Gods gaven gebruiken, maar zal in het gebruik ervan het verzondigen schuwen. Ds. Moll noemde dit geen eenvoudige zaak. In het slot van zijn referaat wees spreker er op dat de mens getuige dient te zijn van Christus. Het christen-zijn dient voor-geleefd te worden aan de wereld. Dan wordt de levensstijl van een christen groot en dwingt respect af. Donderdagavond 27 Maart werd in de gymnastiekzaal van de Openbare Lagere School aan de Brug de jaarlijkse Ouderavond gehouden. Na bezichtiging door de ouders van het werk der kinderen en de gebruikelijke huishoudelijke verga dering hield de heer Swaneveld, di recteur van de Technische School te Gouda, een lezing, verduidelijkt door een film. Spreker toonde op heldere wijze aan, welk belang voor bepaalde kinderen gelegen is in het volgen van goed vakonderwijs. Tenslotte werden enige schoolfilms vertoond, waarna de goed bezochte bijeenkomst werd gesloten. Woensdagavond hield de R.K. Middenstandsvereniging afd. Wad dinxveen haar voorjaarsvergadering. Het gebruikelijke programma welk alzo op een jaarvergadering ter tafel komt, werd in vlug tempo afgewerkt, waarbij in de bestuursfunctie van 2e voorzitter een verwisseling plaats had. De bondsvoorzitter, de heer De Hosson gaf een overzicht van wat er zo al leeft en hoe er gewerkt wordt in de Middenstand. Hierop kwamen enige vragen los, o.a. de nieuwe Vestigingswet en de omzet- belastingwet. De gedachtewisseling was interessant en leerzaam. De Hoofdbestuurder de heer Win ninghof uit Alphen a. d. Rijn, be handelde 'n interne aangelegenheid met als resultaat een goede oplossing. Over de winkelsluitingswet werd breed van gedachten gewisseld. De vraageen late koopavond, vond bij de meerderheid grote instemming. Het Paasfeest nadert en de viering hiervan behandelde de Geestelijke adviseur speciaal de Paaszaterdag avond. Na een vlotte rondvraag werd 'n sprekerscursus georganiseerd en proefgestoomd, welke eens in de 14 dagen op Woensdag zal plaats hebben. Het was een goede geanimeerde vergadering. koppen staat Eedelcoert midden op de deel, wijdbeens, zijn ene duim vastgehaakt aan de band van zijn broek, zijn andere hand aan zijn Goudse pijp. Hij rookt zonder aan dacht. Hij denkt aan Jan, hij moet met hem praten. Vandaag nog. Jan zal dadelijk hier zijn. Wordt vervolgd

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 2