Weekblad voor Waddinxveen de Spiegel van de week Wij verhuizen U vakkundig Fa G. v. d. Akerboom Kris-Kras Uit het Parlement Weekagenda APRIL No. 356 Vrijdag 4 April 1952 7e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Het weer heeft zich er al heel. weinig van aangetrokken, dat het volgens onze kalender reeds lang lente had moeten zijn. Gretig heeft zij de gelegenheid, dat het „IJzeren Gordijn" enkele dagen op een kiertjë heeft gestaan, aan gegrepen om vlug nog wat Siberische koude naar West- Europa te jagen. Grimmige sneeuwstormen trokken uit het Oosten over ons land, zij deden ons huiveren en rillen en met een bezorgde blik naar de reeds on rustbarend geslonken kolenvoor- raad kijken. Gelukkig waren deze winterse capriolen van de lente slechts van korte duur, hoewel zij voor de Utrechtse Jaarbeurs wel zeer on gelegen kwamen. Toen wij op een van die barre voorjaarsdagen, diep in de kraag van onze win terjas gedoken, langs de diverse stands liepen, was de stemming der standhouders nu niet bepaald opgewekt te noemen. Heel de beurs stond te bibberen en te klappertanden en de kooplust was zoek. De zakenlieden b.v. die in een der grote zalen van het Vree burgpaviljoen, de inzendingen van Nederlandse militaire pro ducten hebben verzorgd, hebben thans al hun hoop gevestigd op het aangekondigde bezoek van een gezelschap van 80 hoge mili taire vertegenwoordigers van alle N.A.T,O.-landen, die volmacht hebben om tot belangrijke aan kopen over te gaan. Zij verwach ten dan zoveel belangrijke orders te boeken, dat alle ontberingen op de Jaarbeurs daardoor weer worden goedgemaakt. Hoop doet leven! Woensdag j.l. zijn Koningin Juliaria en Prins Bernhard offi cieel verwelkomd op het vlieg veld van Washington door presi dent Truman. Deze begroeting is inmiddels door alle radio- en televisiezenders in Amerika uit gezonden. Daarna heeft het Paar zich begeven naar het Stadhuis voor een ontvangst door een comité uit de burgerij, terwijl Woensdagavond in het Carlton- hotel een groot diner heeft plaats gevonden, aangeboden door de president. Donderdag heeft Hare Majesteit met Haar gevolg een bezoek ge bracht aan Mount Vernon en de nationale begraafplaats Arling ton. In eerstgenoemde plaats heeft de Koningin een krans gelegd op het graf van George Washington en in Arlington een op het graf van de onbekende soldaat. Omstreeks twaalf uur heeft de Koningin in het Capitool het Congres toegesproken. De tocht in de Verenigde Staten zal 17. dagen duren. Daarna brengt het Koninklijk Paar nog een niet-officieel bezoek aan Canada, dat waarschijnlijk een week zal duren. De Prins zal echter na de eerste dag in Canada weer terugkeren naar New York, alwaar Hij uitgenodigd is om al daar een rede, te houden. De aanbieding- van het Carillon waarvoor in ons land gelden zijn ingezameld, zal op Vrijdag 4 April plaats vinden in de kan selarij van de Nederlandse Am bassade. De voorzitter van het werkcomité „Klokken voor Amerika" heeft medegedeeld, dat de buscollecte in ons land een bedrag van rond 174.000,heeft opgebracht. Er is echter 400.000,nodig, want hoewel de Holland-Amerika-Lijn het transport kosteloos verzorgd, moet het transport door Amerika wèl betaald worden. Helaas schijnt de hoop op een accoord inzake het ontslag der Urker vissers in Argentinië, met de dag kleiner te worden. De be sprekingen van Burgemeester de Keijzer met de Belgische reder hebben geen enkel resultaat op geleverd. En daar de Argentijnse immigratie-autoriteiten tot dus verre ook niet bereid zijn gevon den aan de Urkers een werkver gunning te verlenen, ziet het er naar uit, dat de vissers spoedig dat land zullen moeten verlaten, tenzij burgemeester de Keijzer voor hij zijn terugreis aanvaardt, met medewerking van consulaire vertegenwoordigers, alsnog een uitweg uit de impasse vindt. De besprekingen over een ver betering van de lonen en de sociale voorzieningen der bak kersgezellen schijnen ook nogal wat strubbelingen met zich mede te brengen. Nadat het overleg tussen de verschillende werk gevers- en werknemers organi saties reeds resultaten had afge worpen en de werkgeversbonden hadden besloten de loonsvoorstel- len aan het college van Rijksbe middelaars ter goedkeuring voor te leggen, is er plotseling weer een kink in de kabel gekomen. Twee bakkersbonden hebben n.l. achteraf besloten niet tot indie ning der voorstellen over te gaan, zolang de regering niet heeft be sloten tot maatregelen, die een versterking van de economische positie in het bakkersbedrijf ver zekeren. De Bedrijfsunie, heeft beide organisaties nu één week respijt gegeven om op hun be sluit terug te komen en zich weer bij het standpunt der overige bon den aan te sluiten. De Haagse politie heeft, bij haar actie tegen drie „zwarte" zen ders, niet zoveel lankmoedigheid getoond. In samenwerking met de opsporingsdienst der P.T.T. werd aan de activiteit dezer clan destiene zenders een abrupt einde gemaakt. Daar zij bij hun uitzendingen gebruik maakten van een golflengte, die aan de internationale luchtvaartdienst is toegewezen, en deze ernstig stoorden, hebben de amateurs zich aan een zeer misdadig spel schuldig gemaakt. Er zal streng tegen deze „aether-piraten" wor den opgetreden. Dat veel jongemensen zich lang niet altijd rekenschap geven van de gevolgen van hun daden, blijkt ook uit het onrustbarend groeiend aantal gevallen, waarop Neder landse minderjarigen in het Vreemdelingenlegioen verdwij nen. Meestal zijn dit jongelui, die zonder voldoende middelen door Frankrijk zwerven en door de politie wegens landloperij wor den opgepakt. In de gevangenis kunnen zij dan, tegen kwijtschel ding der straf, een contract on dertekenen, dat hen echter in het legioen doet belanden. De Neder landse regering heeft nu stappen ondernomen om de Franse auto riteiten te bewegen regels te stel len, waardoor het practisch niet meer mogelijk zal zijn Nederland se minderjarigen, zonder toestem ming van hun ouders in het Legioen op te nemen. Vóór het echter zo ver is zouden wij de ouders en vooral de jongens, die ook deze zomer -hun vacantie in Frankrijk willen doorbrengen, op het hart willen drukken: „Let op Uw zaak!" Donderdagmiddag j.l. hebben de deuren van de Voorjaarsbeurs de laatste bezoekers weer doorgela ten en werden ze gesloten, tot het komende najaar. Weliswaar zul len er in de komende maanden nog een paar vakbeurzen worden gehouden in de Jaarbeursgebou wen, alsmede een internationale postzegeltentoonstelling, doch de Jaarbeurs zelf opent weer in Sep tember. Over het algemeen is men niet ontevreden over het bezoek, evenmin over de aankopen. De afwachtende houding, die vele zakenlieden aan de dag legde, is nog niet geheel weg, maar er werd toch wat vlotter gekocht. Behalve in de sector papier, textiel en grafische industrie alwaar men algemene prijsdaling verwacht is er goede zaken gemaakt. Er was vooruitgang te bespeuren in de aankoop van goede en degelijke gebruiksarti kelen en teruggang in de groep luxe artikelen. (W. Los Zn) Waddinxveen Telefoon 216 EEN OPLOSSING. In de jaren na de bevrijding is er voor tal van problemen een oplossing gezocht en..dikwijls ook gevonden. In het weekblad van Waddinx veen van vorige'week is een pro bleem onder de aandacht gesteld, dat ook om een oplossing vraagt. Wij bedoelen het artikel dat tot titel droeg „Vergadermoeheid". De schrijver hiervan komt tot de overtuiging, dat er in onze samen leving een teveel aan organisaties is. En omdat nu vele mensen lid zijn van een of andere vereniging, die vanzelfsprekend ook vergade ringen beleggen, kan het gebeu ren, dat vergadermoeheid op treedt. Vooral als men lid is van diverse verenigingen, kan het voorkomen, dat je soms op één avond 2 of 3 vergaderingen zou moeten bezoeken. Maar toch is het eigenaardig dat vergadermoeheid niet is te vinden bij de „trouwe kern". Die komen heus wel als er vergaderd wordt. Het gaat dus om die mensen die zich niet laten zien. Kunnen we dan wel van vergadermoeheid spreken? Moeten we die trouwe kern nu afstoten door te gaan zeggen, dat er organisaties moeten verdwij nen? Deze personen hebben toch altijd hun belangstelling getoond! Daarom menen wij een andere oplossing aan te kunnen geven. De vergadermoeheid komt omdat te veel vergaderingen op dezelfde avond worden belegd. Als nu alle verenigingen en organisaties die we in Waddinxveen hebben, eens bij elkaar komen en de vraag gaan bezien of de mogelijkheid bestaat een „informatiebureau" te stichten? Alle verenigingen hebben dan de verplichting bij het uitschrijven van een verga dering bij het bureau te infor meren of de gekozen avond „vrij" is. Zo niet, dan wordt in overleg met het bureau een andere datum gekozen. Het bureau houdt aan tekening van elke vergadering, die is aangevraagd. Elke vereni ging heeft dan de zekerheid, dat er niets anders op de vergader avond te doen is. Het resultaat zal zijn: een grotere opkomst. Het informatie-bureau dient op vastgestelde tijdstippen geopend te zijn, b.v. 3 x per week van 78 uur 's avonds. De onkosten, welke onvermijde lijk door het bureau moeten wor den gemaakt, kunnen worden op gevangen, als elke vereniging voor de informatie, die zij ver plicht is te doen, 25 cent betaalt. Dat heeft een vereniging er graag voor over als zij verzekerd is dat er op hun avond niets anders te doen is. Kom, bestuurders, bespreek deze zaak eens met elkaar en probeer een informatie-bureau in het leven te roepen, voordat het seizoen 1952-1953 aanbreekt. Wie weet, welk een succes deze oplossing heeft! Tot de volgende week, KRIS-KRAS. Noot van de uitgever Is het niet eenvoudiger regelmatig gebruik te maken van onze „Week agenda"? Lang niet alle secretarissen zijn van het nut hiervan doordrongen. Als ieder hieraan meewerkt kan dit aan de vergader-moeilijkheden tege moet komen. Ned. Roode Kruis Het Bestuur van de afd. Gouda van Het Ned. Roode Kruis schrijft ons: Gaarne vatten wij de gelegenheid aan het Lectuurhuisje in Waddinx veen nog eens onder Uw aandacht te brengen. Misschien zijn er onder U, die het doel van een dergelijk huisje niet kennen? Het is een verzamelplaats voor boeken en tijdschriften voor zieken, zowel in inrichtingen als thuis, als mede voor landgenoten ver van het vaderland in moeilijke omstandig heden levend, zoals Nederlanders in Korea, Nieuw-Guinea, de West, Indonesië, Australië, Nieuw Zee land, enz. Binnenkort zullen 200 van dergelijke huisjes in ons land in ge bruik zijn. Het Roode Kruis houdt een lectuuractie over het gehele land. Ook op Uw medewerking wordt een beroep gedaan. Werpt in de Lectuurhuisjes Uw boeken en tijdschriften, die U voor dat doel wilt afstaan. Wekelijks wordt voor het legen van het huisje zorggedragen. De inhoud wordt op gezonden naar het centrale punt van de actie, het Lectuurdepöt Roode Kruis, Gevers Deynootweg 57d te Scheveningen Het Lectuurhuisje bracht in 1951 100 kg. tijdschriften op. Veel dank aan degenen die hieraan hebben meegewerkt. De statistieken wijzen uit, dat de Lectuurhuisjes de belangrijkste bron bij de inzameling vormen. In het afgelopen jaar verzond het Lectuur depöt plm. 50.000 boeken en 1. 5000.000 tijdschriften. Het is góed nog één punt onder Uw aandacht te brengen. Hét is een beetje beschamend te moeten ver tellen, dat de baldadigheid op straat het Roode Kruis vaak op onnodige kosten jaagt. Wanneer een ieder zich ealiseert, dat hierdoor anderen, die onze hulp nodig hebben, tekort worden gedaan, dan zal ongetwijfeld het Lectuurhuisje op aller bescher ming kunnen rekenen. En nu lezers, voedt het huisje zo goed met Uw boeken en tijdschrif ten, dat het niet 1 X per week, maar elke dag geledigd moet wor den. Hiervoor zal gaarne zorg worden gedragen. Minister Mulderije had dezer dagen een zeer belangrijk ont werp te verdedigen, en wel het regeringsvoorstel cm lichtvaar dige echtscheidingen tegen te gaan. Men weet dat het pro bleem der echtscheidingen de ge moederen danig bezig houdt. Al wel 70 jaar lang. De critiek. op de echtscheidingsprocedure richt zich vooral op de zg. „grote leugen". Echtscheiding bij over spel is mogelijk, welaan dan, zo redeneert men, als één der par tijen de schuld op zich neemt en dit voor de rechter verklaart, kan ons huwelijk worden ontbonden. Inderdaad, zo is het, want de rechter vraagt niet naar bewijs. Deze gang van zaken verontrust dat deel van de bevolking, dat op het standpunt staat van het onontbinbare huwelijk. Anderen willen de gronden voor echtschei ding uitbreiden, zodat de grote leugen niet meer noding is. Het ontwerp van de minister had ech ter met de leugen of met uitbrei ding van echtscheidingsgronden niets uitstaande- Deze moeilijke kwestie heeft de regering rustig bewaard voor het volgend kabi net. Men wil nu de lichtvaardige echtscheidingen tegengaan door Zaterdag 5 April Jaarlijkse tentoonstel ling Christelijke Avondvaktekenschool in Cantine Dobbelmann. Woensdag 9 April, Alfred van Sprang Filmlezing. Dinsdag 15 April, Zwitsers concert, cantine Dobbelmann. Woensdag 16 April Lezingen-comité. Lezing met film over het vogelleven, in „Het Centrum" Donderdag 17 April Jaarvergadering E.H.B.O. in Hotel „De Unie" Woensdag 23 April Openbare Verga dering v. d. A. R. Kiesvereniging in het „Centrum" De natte sneeuw dooit snel weerweg, De mussen vechten in de heg, Beslechtend een geschil; Al klettert hagel op je ruit, Kastanjetakken butten uit, Want het is weer April. De paashaas door de velden rent, Onwetend van zijn naad'rend end, Dan zit hij plots weer stil De kuikens komen uit de dop, De haantjes ruimt men snel weer op. Dat gaat zo iD April. De paartjes gaan in ondertrouw, Zij nestelen als man en vrouw, Zich graag in eigen til: Er wordt een bruiloftslied geleerd. Een aardig stukje bestudeerd, Dat 's leuk zo in April. We doen, want het is zo weer Mei, Ons zomerpak ter stomerij. Al is het nu nog kil Elk jaargetij heeft zo zijn wet De bromfiets komt weer uit het vet, Dat doe je in April. En door de bus viel een papier, 't Was zo'n belastingformulier, Dat niemand hebben wil Het vraagt het hemd weer [van je rug (Hier past een heel bescheiden kuch). Dat hoort ook bij April JAAP MIJDERWIJK de verzoeningsprocedure te ver zwaren. Men kan in 't vervolg niet zo maar een eis 'tot echt scheiding indienen, maar zal daar voor aan een speciale gezins- rechter verlof moeten vragen. Deze gaat het geval zorgvuldig na, waarna hij het in handen geeft van de gezinsraad, welke trachten wil een verzoening tot stand ie brengen. Pas als al deze pogingen mislukken, kan men echtscheiding aanvragen. Het zal nu niet zo gemakkelijk meer gaan. Enkele amendementen, hierop be trekking hebbende, werden ver worpen. Prof. Gerbrandy diende een voorstel in om de grote leu gen te verbieden, want zo zeide hij, nu heeft de minister eindelijk eens de kans dit probleem aan te pakken, een minister die krach tens zijn overtuiging het roerend met mij eens is. Maar de minis ter deed echter niets. Het meer- endeel van de Kamer had be zwaar tegen een gezinsraad, welke in zulk een geval wel al te spoe dig gereed zal zijn met het onder zoek. Bovendien, welk geval is hopeloos? Mevr. Ploeg hield een prima speech, welke nu en dan geestig was. De Kamer had er plezier in, toen zij hoorde dat een enquette in Engeland had uitgewezen dat beschuit eten in bed, het slobberen van de soep, de scheve naad in de kous, de pet, de afgezakte rok en het peu teren tussen de tanden met een lucifer, redenen tot echtschei ding kunnen zijn. Zo beleefde men in al deze zwaarwichtige en vaak tere debatten ook nog de komische moot. Daarin is de Kamer zeer sterk en de debatten kunnen niet zo belangrijk zijn of een of andere speelse geest maakt een aardige opmerking. Een ander door de Kamer goed gekeurd belangrijk onderwerp was wel de openlegging van de ontwikkelingsgebieden in het oos ten van Groningen en Friesland

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1