weekblad voor Waddinxveen BorstelKent RIJWIELEN i m Boonstaken Eeai Onderduiker in \n|fcoleoiB*tiij«i. Kinderwagen Dames- en Herenvesten Gez. DE ROOY WOMUCBUL Satan. Doeleman mooi Duivenhok Wilton kleed Rien Boegheim flinke Dienstbode Meisjesmantel grote Keukenkast No. 356 Vrijdag 4 April 1952 (tweede blad) 7e jaargang Landbouw Huishoudschool te Alphen a- d. Rijn Donderdag 27 Maart was het een onvergetelijke dag voor de première- klassen van de Landbouw-Huishoud- school te Alphen a.d. Rijn. De leerlingen waren met hun ou ders aanwezig in hotel Central om uit handen van de directrice, mej. v. d. Gaast het diploma te ontvangen. Enige meisjes boden de leraressen bloemen aan, waarna de directrice een korte töespraak hield én uiteen zette wat uw dochter doen kan als zij van de lagere school komt, want zij moet toch voor het verdere leven iets weten van koken, wassen, ver zorging van de woning, naaien en verstellen, verzorgen van bloemen en planten in huis en tuin. In de school heerst altijd een op gewekte stemming, er wordt gezon gen/en gelachen, aan gymnastiek gedaan en niet te vergeten, de hoog tijdagen worden gezamenlijk gevierd. Meisjes die op jeugdige leeftijd moeten meewerken of moeten gaan verdienen, kunnen reeds^na 6 school jaren worden toegelaten, aldus de directrice. Hierna reikte zij de diploma's uit, ia tegenwoordigheid van de consu lente van de Holl. Mij van Landbouw, mej. Prinsen en wel aan de meisjes uit onze gemeente: Gré Havenaar (met lof), Cok van der Hoeven en Maartje Möhle, beiden zeer goed, Aartje van Noort en Nel Breedijk, beiden met een taak. A. C. Vis het naaldvakdiploma A. De heer van der Hoeven dankte het personeel namens de ouders. (Ingezonden door een leerlinge) DE WADDINXVEENSE PAPIERMOLENS IN VROEGERE EEUWEN. De papiermolen is een Arabische uivinding. De fabricage van papier was een staatsmonopolie en werd in papierhuizen, kaghidchane, beoefend door het sorteren van lompen, die gekookt en gereinigd werden. Met behulp van stromend water werden zij daarna door stampinrichtingen en molenstenen in beweging ge bracht en in stukjes verdeeld. Het gewone papier, dat uit gebleekte lompen bereid en met ruwe stijfsel gevuld werd, was wit van kleur. Omstreeks 1200 waren te Fe 400 molenstenen bij de papierfabricage in werking. In 1293 wordt melding gemaakt van papiermolens, in Italië. In Frankrijk werd de eerste papier molen te Troyes omstreeks 1350 gebouwd. Ullmann Stromer richtte in 1390 te Neurenberg de eerste volledige papiermolen op. In Enge land vond in 1460 de bouw van de eerste papiermolen plaats. Na een tijdperk van grote bloei mede in verband met de uitvinding der boekdrukkunst trad voor de papierfabricage een terugslag in. Na de Westfaalse vrede van 1648 bloeide de papierindustrie weer op, in Engeland en ons land, ingeleid door de geïmmigreerde Hugenoten. Sedert 1840 zijn de papiermolens meer en meer door de, middels stoommachines gedreven, papier fabrieken verdrongen. Waddinxveen heeft in 1865 nog aan en langs de Gouwe tal van papiermolens gekend. Zo was er de papiermolen „De drie vinken" van de-heren van der Poel; voorts le, 2e en 3e Fortuin, de papiermolens der heren Herfst. Bekend is ook de papiermolen „De Herder", eigenaar P. Herfst, alsmede het rijmpje, dat voorkwam op de brug naar het molenerf; Hij, die niet mist, mist juist het al. Hij, die wel mist, mist niemendal. Dan was er de papiermolen „Aeco- lus". Voorts „De Betere Hoop", c welke tweemaal afbrandde, hetgeen met de betere hoop voortaan ge spaard te blijven vermeld stond in een rijm, waarvan de laatste stro- phen luidden: Elke lezer voelt zijn eigen slagen, Maar och, ik ben het niet alleen, Elk heeft op aard zijn kruis te dragen. Nog waren er te Waddinxveen de papiermolens „Minerva", aanvanke lijk eigendom der gebroeders Blok, later van de familie Van der Tor ren; „De Bijenkorf", eveneens van de gebroeders Blok, later van K. van der Torren. De papiermolen „de Herderin" is voor eerder ge noemd jaartal afgebrand. Een andere papiermolen was nog „De Kleine Oost"; de vroegere pa piermolen „De Hoop" is later als korenmolen in 1899 afgebrand. Ook „De Nijverheid", vroeger papier molen, werd later tot korenmolen aangewend. Tenslotte moeten nog 9 door K. JONKHEID. Eedelcoert kijkt naar buiten. Hel der en glad als lange spiegels lig gen de boerensloten te glimmen in de lage middagzon. Toch is het ijs niet overal betrouwbaar, het weer was te winderig. Op de veelbereden banen is het veilig, daarvan wordt druk gebruik gemaakt. Maar de stille sloten zijn vol verraad, uit kijken is de boodschap. Jan komt de stal binnen. Hij plaatst zicft naast zijn vader en bekijkt het „Hoe laat is het?" vraagt hij. „Het heeft nog tijd," antwoordt vader. Ze zwijgen beiden. Vader begint zijn keel te schrapen. „Ja, we hebben wel even tijd. We kunnen nu mooi een ogenblik pra ten." Jan kijkt op. „Is er nieuws? Heb je wat gehoord? Iets bijzonders?" informeert hij nieuwsgierig. Het is tegenwoordig zo'n rare tijd! „Gehoordjaik heb ge hoord, dat jij een vrijster hebt." Jan is overrompeld. Met stomme blikken kijkt hij zijn vader aan. „Daar heb je niets van gezegd," vervolgt Eedelcoert. genoemd worden de papiermolen „het Wipje" en de papiermolen van Wernink alsmede de papiermolen „de Schoone Haas", welke zijn naam aan die der beide firmanten dankte en sinds 1785 na* anderhalve eeuw werd opgeheven. E. v. E. BENTHUIZER WIND MOLEN LEVERT ELEC TRISCHE ENERGIE. Sinds geruime tijd heeft de vereni ging „De Hollandse Molen" proe ven genomen om, de windkracht te benutten en in te schakelen voor de opwekking van electrische energie bij onze molens. De eerste proef hiertoe werd genomen met de molen te Benthuizen, waar de door wind kracht opgewekte electrische ener gie lonend werd geacht te leveren in de plaatselijke distributienetten. Door deze Benthuizer molen kwam vast te staan, dat een, mits in een behoorlijke staat van onderhoud verkerende, windmolen, behalve zijn eigen oorspronkelijke produc tie, tevens in staat wordt geacht jaarlijks electrische energie te le veren, een besparing bij de elec- triciteitcentrale betekende van dui zend gulden aan kolen, welke daar voor nodig zou zijn geweest. Naar aanleiding van het experiment met de windmolen in Benthuizen werd, onder voorzitter prof. ir. R. J. Forbes, een stichting in het leven geroepen teneinde het plan te ver werkelijken om met goede, sterke windkracht ook bij meerdere molens electrische énergie te winnen. Met geringe kosten kunnen een tweehonderdtal windmolens in ons land zo worden omgebouwd, dat deze molens onmiddellijk voor het tweeledige doel kunnen worden in geschakeld. Voor zeshonderd andere windmolens is eën, ten opzichte van het eerder genoemde tweehonderd tal, meer kostbare voorziening no dig, welke echter eveneens een lonende exploitatie mogelijk maakt. In totaal zullen deze achthonderd molens een kolenbesparing van achthonderdduizend gulden kunnen betekenen. De nieuw gevormde stichting zal gelden trachten te verkrijgen ten einde de molenaars in de vorm van voorschotten aan de, voor de nieuwe methode, benodigde investeringen te helpen. Het tweeledige doel: windkracht voor de oorspronkelijke productie alsmede voor electrische energie geeft een tweeledig resultaat: im mers een levering van dertig tot veertigduizend kWh. per jaar met een vergoeding door de electrici- teitsbedrijven van twee tot drie cents per kWh. geven de molenaar een inkomstenvermeerdering van duizend gulden, en het voortbestaan van de molen in het Hollandse landschap zal meer gewaarborgd zijn. E. v. E. Verwarrende situatie bij spoorwegturmel te Gouda Op het punt waar de spoorweg tunnel te Gouda samenkomt met de verbindingsweg naar de autosnelweg Den Haag-Utrecht' alsmede met de Ridder van Catsweg en de Graaf Fiorisweg, is een geblokte verkeers- streep aangebracht, welke echter aanleiding geeft tot misverstanden. De gele streep verbindt nl. het midden van de verbindingsweg naar de autosnelweg met de rechterzijde van de tunnelkoker voor het ge motoriseerd verkeer. In de praktijk worden hier echter ter plaatse on bekenden als het ware de verkeerde tunnel ingeleid, nl. die, welke be stemd is voor het langzame verkeer. Gevaarlijke situaties zijn hiervan het gevolg. De Toeristenbond A.N.W.B.heeft de gemeente Gouda hans dan ook verzocht deze misleidende verkeers- streep te verwijderen en een marke ring aan te brengen, welke het verkeer op de juiste wijze geleidt. REPARATIES KUNSTGEBITTEN Sneller, beteren., goedkoper J. C. POL, Kerkweg 181, W'veen te koop Lijsterbesstraat 63 „Dat heeft de tijd, vader. Het heeft geen haast." „Nee, maar het begin is er. En je kent het spreekwoord: bezint eer je begint." „Dat doe ik al. Dat doe ik al lang." „Dat is goed. Maar vind jij je keus wel heel gelukkig? In elk geval is die keus niet gewoon." „Nee, gewoon is hij niet. Maar niet temin kan hij wel goed zijn." Dat gelooft Jacob Eedelcoert niet. Ieder moet trouwen in zijn stand. Dat is een oude gewoonte onder de boeren. Van die gewoonte wordt nooit afgeweken dan met schade of schande. „Wat ongewoon is, is nooit goed." Jan's gezicht vertoont een kleine glimlach. „Die redenering is uit de tijd, vader. Wat ongewoon is, kan ook goed zijn." Wordt vervolgd Grote sortering Wollen Jumpers q 25 vanaf 3'» NYLONS 55 met zwarte naad O» Stofknopen en Gespen Bij ons vertrek naar Australië groeten we alle vrienden en be kenden. M. HONKOOP M. HONKOOP- Vonk en Kinderen Aangeboden groot vrijstaand huis, omgeving Brug. Gevraagd kleiner Huis. Brieven onder no. 15 bur. v-d. b). Ben goede doen wonderen voor Uw haar Koopt een Germaan, daar heb je wat aan? vanaf 146.00 AgentJ. KRAIJESTEIJN Te koop aangeboden Burg. Trooststraat 64 TE K.OOP met twee sierduiven adres Kerkweg 222 te koop in elk kwantum, bij E. HAAGSMAN, Kerkweg 28 TE KOOP een te bevragen boekhandel Burger Mevr. KEMPKES, Nesse 22. vraagt ongeveer begin Mei Iedereen kan 'm kopen U ook! „VITO" Zwitsers Scheerapparaat f23.- met 1 jaar schriftelijke garantie U kent onze zaak I Oosthaven 19 Tel. 2392 GOUDA GEVRAAGD een voor de huishouding, b(j W. ROSKAM, Kerkweg 197. Te koop 13 a 14 jaar Adres te bevr. bur. van dit blad Te koop afm.hoog 210 cm-, breed 110 cm., diep 45 cm., 2 laden, gla zen deuren Te bevragen A. de Mik, He- negouwerweg 92

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 5