Uit het Parlement Ui j verhuizen U vakkundig: Fa G. v. d. Akerboom De Tweede Kamer is met paas- vacantie gegaan tot 22 April a.s. Daarna hoopt zij nog twee we ken te vergaderen en danjbreekt de grote vacafitié aan, als'men de voorbereidingen van "een ver kiezing ook als vacantie wil be schouwen. De Kamerleden zelf denken daar mogelijk anders over. Een feit is het dat na 6 Mei niet meer vergaderd zal worden. De laatste*dagen voor het paasreces bracht nog een goed debat over het Japanse vredesverdrag. Men kent de kwestie. Wij heb ben op ondubbelzinnige wijze tegen de Jappen gevochten en ons leger, onze luchtmacht en onze vloot hebben grote offers gebracht- Ook onder de Neder landers in Indonesië waren de offers niet gering. Men kan ge rust zeggen dat de Japanners on herstelbare schade hebben aan gebracht. In het vredesverdrag heeft Nederland geen recht op schadevergoeding gekregen. De minister heeft het verdrag dan ook morrend ondertekend en dat heeft kwaad bloed gezet en dat niet zo zeer over de houding van onze Regering, al was die ook niet krachtig, maar veel meer over het gedrag van Amerika, die de ondertekenaars dicteerden. Amerika vervaardigde een ont werp verdrag, waartegen elk be trokken land bezwaren kon in brengen. Engeland en Amerika hebben dit later nog eens'beke ken, maar Nederland kwam er niet aan te pas. Hoe de Rege ring ook al vertelde, dat ons land grote offers had gebracht, niets baatte. Alle eisen werden opzij geschoven, want de eenheid van het westen moest gedemon streerd worden. Minister Stikker heeft nog geprotesteerd, maar de keus liep tenslotte over aan vaarden of niet-aanvaarden. De Regeering heeft bewust voor het eerste gekozen. Terecht, maar het was niet te verwonde ren dat onze Kamerleden hun afkeuring uitspraken over de gang van zaken. Het aan de leiband lopen van Amerika beviel hun in dit opzicht maar heel matig. Alle fracties spraken dit open lijk uit. Prof. Gerbrandy drukte zich uit: „Wij hebben geen eigen buitenlandse politiek, anders zou nooit dit wangedrocht uit de bus komen. Alles hebben we gegeven in de strijd tegen Japan en moe ten we het eens worden met onze beul. Moeten we op deze wijze goede verhoudingen schep pen in de wereld Het wetsontwerp werd aange nomen met 58—9 stemmen. De heren Gerbrandy en Weiter en de s.g.p. benevens de commu nisten stemden tegen. Een succes voor de Regering. Minister Drees zeide nog een brief te hebben ontvangen van de Japanse minister-president, waarin deze schreef, dat Japan bereid is te praten over een com pensatieregeling, voor de burger- geinterneerdenenover eenschade regeling voor N.-Guinea. Maar zei hij direct daarop, hij wilde geen illusies wekken, zodat deze onderhandelingen wel op niets zullen uitlopen. CHR. AVONDVAKTEKENSCHOOL VOOR WADDINXVEEN E.O. Tentoonstelling en bevorderingen. Zaterdagmiddag stond de Chr. Avond- vaktekenschool voor Waddinxveen en omstreken in het middelpunt van de publieke belangstelling, toen deze school de cursus 1951—'52 afsloot met een ten toonstelling van in het afgelopen cursus- jaar vervaardigde tekeningen en werk- stukken. De voorzitter van de commis sie van beheer van deze tekenschool, de heer A. Mulder, kon, nadat de bijeen komst met gebed geopend was, dan ook vele belangstellenden welkom heten in de grote cantine van de fabriek der N.V. Louis Dobbelmann, waar de expositie werd gehouden. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de beide wethouders en de gemeente-secretaris van Waddinx veen, een wethouder en de gemeente secretaris van Moerkappele, vertegen woordigers van werkgevers- en werk nemersorganisaties, industrie en midden stand. In zijn openingswoord liet de heer Mulder o.a. het grote nut uitkomen van het bezit van een diploma om een plaats in het bedrijfsleven te veroveren. Ook al is er in vele bedrijfstakken een begin van werkloosheid, aan goed geschoold personeel bestaat nog steeds grote be hoefte. Verder stelde het feit, dat velen uit het bedrijfsleven de gelegenheid aan grepen om door hun aanwezigheid ken nis te nemen van het werk, dat op de DE AVONTUREN VAN „HUMPO HOT 9. „Ziezo, dat is dat," zei Humpo Hotsflots, toen wagenwijd opensj hij zijn kamer weer betrad. Sigaretten héb ik ook Wat 1hij sloeg weerWat is het heerlfjk, als je zomaar kunt ko- en trok een ongq pen, wat je wilt! Dat heb ik nog nooit meegemaakt, mompelde h\j". De Maar ik denk wel, dat ik er gauw aan wennen zal, po Hotsflots goec want tenslotte ben ik fijn genoeg gebouwd omrgk was verdwend Plotseling bleven hem de woorden in de keel steken, dat de Rjst waarsclj Z(jn sigaret viel op de grond, omdat hij zjjn mond Vaktekenschool wordt verricht, zeer op prijs. Namens de leraren sprak de heer D. Noorthoek van Rotterdam. In een gloedvolle rede wees deze o.a. op de mooie taak van een leraar bij het Nijver heidsonderwijs, waarbij een leraar aan een Chr. school nog de plicht, maar ook het voorrecht heeft om hetgeen hijzelf bezit door te geven. De directeur van de school, de heer W. J. A. Ming, brak de spanning die intussen bij de leerlingen gerezen was, door de bevorderingen be kend te maken. Naar klas 2 werden bevorderd: L. Boer, M. Faber, N. de Graaf, T. Hogenelst, J. van Klaveren, A. Oostenbrugge, T. van der Starre, C. Stolker, C. Tiele, H. L. Troost, J. Troost, W. van Vliet en J. N. de Wit, alleen uit Waddinxveen: H. H. Baanstra, L. de Gelder, G. P. de Vogel, D. van Wensveen en G. den Boer, allen uit Boskoop: D. Mets, uit Benthuizen en D. Slappendel, uit Reeu- wijk. Geen der leerlingen uit deze klas werd afgewezen. Naar de 3e klas werden bevorderd: I. Alblas, A. Appel, G. Blonk, Joh. de Graaf, A. Metselaar/en D. van Vliet allen uit Waddinxveen: Q. Houweling, uit Moerkapelle; J. Pos uit Boskoop en M. Vredenburg uit Gouda. Een leerling werd afgewezen. Naar de 4e klas werden bevorderd: C. T. van den Berg, P. Gorissen, H. J. Hogervorst, M. de Jong, L. Sol, J. R. Scheele, J. Tichem, B. Treffers, A. Vo gelaar Nzn., A. van Willigen, allen uit Waddinxveen: W. Beekhuizen, A. Groe- neveld en T. v. Hevelingen uit Boskoop; J. van der Hoeven uit Benthuizen; J. de Gelder uit Hazerswoude; J. M. Lind- hout uit Moerkapelle. Drie leerlingen werden afgewezen. Het ëind-diploma werd uitgereikt aan: J. van den Berg, T. C. van den Berg, M. Dodewaard, F. Dullemeijer, A. Hof man, J. van Holten, A. de Joode, H. C. Kooijman, A. Lagrcmw, N. de Leeuw, J. van Pelt, W. Schaap, H. Stout, P. A. Vermeij, C. F. Versluis en A. Vogelaar Wzn.» allen uit Waddinxveen, J. H. A. M. Driessen, J. Hogerbrug, B. Pos, A. Trouw, R. W. de Wolf uit Boskoop; G. de Graaf uit Zevenhuizen; D. A. Houweling en P. Koster uit Moer kapelle en J. J. van den Bosch uit Gouda. Aan zes leerlingen kon het diploma niet worden uitgereikt. Het vervolg-diploma ontvingen: C. Broer en P. van Es, te Waddinxveen; W. de Groote en L. Q. A. Houdijk, uit Boskoop. Voorts waren voor de leerlingen, die het afgelopen cursusjaar de beste prestaties geleverd hadden, prijzen, beschikbaar ge steld, bestaande uit boekwerken en teken gereedschap. Voor de beste prestaties van de gehele school ontving H. Stout de le ereprijs en J. Hoogerbrug de 2e ere-prijs. In de afdeling bouwkunde werd de le prijs behaald door J. M. Lindhout; 2e prijs J. van der Hoeven en 3e prijs G. de Graaf. In de afdeling meubeltekenen behaalde H. C. Kooijman de le prijs; H. A. M. Driessen de 2e prijs en J. Appel de 3e prijs, Afdeling werktuigbouwkunde: P. A. Vermey de le prijs, J. Tichem de 2e en Q. Houweling de 3e prijs. Afdeling Meubelbeeldhouwen le prijs: M. de Jong. Prijzen le klasse: L. de Gelder le pr., D. Slappendel 2e pr. en J. Troost 3e pr. Hierna werden de tentoongestelde teke ningen en werkstukken bezichtigd. De grote cantinezaal was hiertoe herschapen in een stijlvolle expositie-ruimte waarin elk der vakken hun eigen afdeling had den. Van verschillende zijden werd bij de bezichtiging gevolg gegeven aan het verzoek van de voorzitter van de school om over het geëxposeerde inlichtingen te vragen of critiek te leveren, omdat de tekenschool zich zoveel mogelijk wil in stellen op de eisen, die in de praktijk van het bedrijfsleven gesteld worden. Door deze tentoonstelling en de belang stelling die hiervoor bestond, is weer gebleken, dat deze christelijke avondvak- tekenschool in een behoefte voorziet, en dat niet alleen voor Waddinxveen, maar ook voor de omliggende gemeenten. De Rotterdammer een gezellige courant Wij moeten dit volmondig beamen en terwijl we plaats hadden genomen tussen de ongeveer 400 niet anders denkenden, werden wij namens ge noemd dagblad aller hartelijkst be groet met een goeden avond en wel kom door de heer Braber. Hij heette in het bijzonder welkom als medewerkers de heren van Stein en Broere, in welke de redactie twee bij uitstek geschikte krachten bezit. „De Sterke Vier", een filmpje van vier dagbladen in één verband, vormt de eigenlijke inleiding van het pro gramma. Het vertoonde was zeerl intressant, daarbij een beeld biedendl van wat zo al dagelijks in de Ne-J derlandse pers te doen valt. Jammer-i lijk was de dikwijls storende factuuij een afbreuk voor de productie. De hoofdfiguur Alfred van SprangJ oorlogs-correspondent en als zodanig overbekend, vangt z'n causerie aan| welke, naar later zal blijkenf zeer intressante en spannende zal zijn. Ergens in de wereld, zo beginj Alfred van Sprang schrijf ik voor I minstens iedere week een artikel etj het is mij een vreugde om ook inèl Waddinxveense lezers kennis tl mogen maken. Zijn woorden bieden een kijkje achter de schermen van 's werelds journalistiek en zo'als Alfred van Sprang dit vertelt is het beslist aan genaam er naar te luisteren. Z'n woorden getuigen van grote betrouw baarheid, maar ook van moed. Hij heeft zich op de meest critieke plaat sen begeven, maar geeft eerlijk toe eerst veel moed verzameld te hebben voor de reis naar Korea te maken. Met negen koffers vertrekt hij naar Tokio, een stad welke ginds een oase in de woestijn van ellende vormt, en van daar naar het front. Van dat frontleven geeft hij o.a. een scherp beeld door te vertellen dat diversen zich gaarne belasten voor de prijs van dertig gulden een jeep voor je te stelen. Ik zelf zegt spreker heb daar geen gebruik van gemaakt. Hoewel Korea geen reis bureau heeft om je naar het front te brengen en deed dit steeds liftend. Hij vertelt onopgesmukt van het soldatenleven daar in de harde strijd om veelal enkele meters grond. Als oorlogscorrespondent leet jé net eender als de soldaat, hierbij wijst hij terecht op het feit dat elk mens zeer zeker ook daar angst heeft om te sterven. Ook vertelt hij van de verlofperiode welke desoldaat daar kent. Vijf dagen in Tokio te mogen vertoeven doet de mens daar goed. Bij het beantwoorden van de ge stelde vragen kwamen we nog te weten dat van Sprang bij skisport benen breekt, voor een nieuwsgierige dame bijna 35 jaar oud is (en nog ongetrouwd) maar bovenal z n ver klaring dat hij zich altijd veilig heeft geweten in de bewarende hand Gods. Dat heeft z'n causerie volledig ge maakt. Nadat hij nog verteld heeft van een klein oponthoud in Caïro, brengt de Koreafilm ons in verbinding met de harde strijd die daar is gestreden maar ook met de verschrikkingen hierin opgesloten. Alfred van Sprang eindigt met te zeggen dat hij later nog eens gaarne terug in Waddinx veen terug wil komen. Tot ziens van Sprang. J- Tr. (W. Los Zn) Waddinxveen Telefoon 216 B. en W. stellen aan de raad voor: VOORSTEL INZAKE NATUURBESCHERMING. Schier alle gemeentebesturen in Neder- J land hebben strijd te voeren tegen de vernielzucht door de jeugd en ook Wad- dinxveen heeft dit probleem. Regelmatig worden aanplantingen ver trapt, struiken beschadigd en bomen met messen ingekerfd. Ofschoon Vij moeten.;* toegeven, dat het de laatste jaren beter gaat dan vroeger, er is toch nog veel te wensen over. /Ski De Stichting Natuur en Jeugd te Voor burg heeft met succes dit probleem aan gepakt. Zij organiseert lezingen met f iln^ over de natuur voor de schoolgaand*^ jeugd en op deze wijze brengt men de kinderen het besef bij, dat zij zich van vernielingen en beschadigingen moeten onthouden. De Stichting wil ook voo ronze gemeente enkele propaganda bijeenkomsten ver- zorgen, waaraan uiteraard kosten zijn verbonden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 3