Weekblad voor Waddinxveen Emmabloemcollecte Zaterdag 19 April 1952 De Spieqd van de week Weekagenda Kris-Kras Wij verhuizen U vakkundig* Fa G. v. d. Akerboom Uit het Parlement win Vrijdag 25 April 1952 7e Jaargang No. 358 Vrijdag 18 April 1952 7e Jaargang W Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. De reeks redevoeringen, die Ko ningin Juliana, in het korte bestek van nog geen twee weken tijds, in Amerika heeft gehouden, heeft bij de Amerikanen en in 't bijzon der in de Amerikaanse pers een goed onthaal gevonden. Vooral toont men zich zeer verrast over de boeiende wijze, waarop de Koningin haar gedachten weet te formuleren, alsmede over de ma nier, waarop zij aan elk van haar redevoeringen diepte en inhoud weet te geven. De rede, bij de verlening van het eredoctoraat in de Columbia Universiteit uitge sproken, vormde op deze regel geen uitzondering. Deze toe spraak culmineerde in de gedach te, dat het leven vóór alles een diepere zin moet hebben en dat niet alleen het intellect, doch óók hart en ziel de wereld dienen te regeren. Donderdagochtend hebben de Koninklijke Reizigers New York weer verlaten en zijn via Knox- ville en Tennessee naar Sea Is land een van de „Gouden eilanden" aan de Oostkust gevlogen om daar hun Paas- vacantie door te brengen. Na de Pasen is de tocht voort gezet met bezoeken aan: Detroit, Grand Rapids, Holland, Los Angeles en San Francisco. Wij wïeten het wel: Sea Island en Zand voort is geen vergelijking. Kan Sea Island ook de meest verwende bezoeker, wat hotels betreft, te kust en te keur gaan, Zandvoort kan zijn gasten op het ogenblik alleen nog maar zijn den van bakkerspatroons zich niet achter de reeds overeengeko men loonverbeteringen voor bak kerij-arbeiders wensten te scha ren, heeft de Bedrijfsunie dezer arbeiders thans besloten, geen genoegen te nemen met verder uitstel en beide bonden mede te delen, dat aanvaarding der ver beteringen nu zonder meer dient te geschieden. Hieraan werd nog toegevoegd, dat bij verder uitstel van een beslissing de Bedrijfsunie ten aanzien van de te nemen tegenmaatregelen tegen de leden van de beide bakkerspatroons bonden, zich alle rechten voorbe houdt! Wij zijn benieuwd of deze stok achter de deur het gewenste resultaat oplevert. Kampen is de laatste tijd wel in het nieuws. Het vreselijke drama, de grote brand, die acht doden vroeg, wekte door ons gehele land algemeen deernis. Deze gro te tragedie dringt het oudere Kamper nieuws het verplaat sen van de eeuwenoude molen naar de achtergrond. Met bewonderenswaardige vak manschap zijn de arbeiders van een transportbedrijf uit Vreeswijk er in geslaagd het gevaarte, dat ruim 100 .ton weegt, op twee grote trailers te plaatsen en daar na, zonder de reus nauwelijks even heeft geschommeld, naar de nieuwe standplaats te vervoeren. Het bijzondere aan dit transport is wel, dat zo'n verhuizing in Nederland voor 't laatst in 1750, dus ruim 200 jaar geleden, ge schiedde. Natuurlijk niet per trai- één recht, één averecht veel ge makkelijker. Nu moet ik van mijn man deze week Kris-Kras verzor gen, maar zowaar als ik het u zeg, ik weet mi et eens waarover ik moet schrijven en hóe ik het zal doen. Omdat ik zo veel aan mijn hoofd heb wat mijn man aangaat. Daarom zal dit stukje wel erg onsamenhangend wordenEn toch moet ik het doen, omdat ik het mijn man beloofd heb. Weet u wat ik zei? „Dat is goed man, ik heb je nu al 49 Kris-Krasjes zien maken, ik kan die vijftigste wel even schrijven." En kon je er nu maar aan blijven, maar elk ogenblik moet je er af: dan tele foon voor mijn man en dat moet genoteerd worden; dan de slager of de bakker; dan iemand die be slist mijn man moet hebben, enz., enz. Nee hoor, mijn gedachten dwalen teveel af. Luister, daar gaat de telefoon weer. Even luisteren. Zo, dat was een hele drukte: eerst telefoon, toen naar het postkantoor om HET tele gram te laten verzenden (wat zal mijn man in zijn nopjes zijn), toen naar de directeur van het bedrijf en nu ben ik eindelijk thuis. Ik zal eerst even dit Kris-Krasje klaar maken, dan ben ik daar van af. Mijn gedachten zijn er nu weer bij en ik zal u eerst zeggen wat ik eigenlijk wilde schrijven. Er is Zaterdag 19 April Emma- bloem-collecte en daarvoor ga ik mij nog opgeven als collectrice. Doet u het ook? Het is voor een goed doel!!! Tot de volgende week. KRIS KRAS a.i. smoezel op bank drie zodanig in geluidsterkte toegenomen, dat meester verstoord z'n culturele pogingen beëindigde met een ge- irriteerd „Jawattissernou-eigenlijk daar?! Waarop het beschroomd van bank drie in de plotselinge, weldadige stilte, klonk: „Wim zegt, dan had die voerman de wegenwacht maar moeten roepen, dat doet Wim z'n pa ook als er met zijn karretje weer 'es wat mis isAls er een organisatie in ons organisatie-rijke Nederland is, die op een dergelijke populari teit kan bogen, zelfs bij de jong- sten onder ons, dan mag hij z'n vingers opsteken. En dat niet alleen zoontjes van Pa's met auto's en die Pa's zelf tot de Wegenwacht-lofzangers behoren, blijkt wel uit een recent voorval op het platteland, waar een nijver landbouwer, die eens van nabij een auto-panne en een daarop volgende „Wegenwacht redding" had meegemaakt, toen z'n ploeg defect geraakt was, als eerste reactie op deze gebeurtenis de historische woorden ten l)este gaf: „Waarom is er nou geen soort akkerwacht voor dit soort klussies? Een organisator, die zich in slechts zes jaren zó popu lair heeft weten te maken, heeft naast ons aller gelukwensen recht op ons aller waardering. Proficiat! strand aanbieden en verder^er, doch pertrekschuit. nagenoeg niets! Gelukkig komt er spoedig een einde aan deze onhoudbare toe stand en zal Zandvoort nog dit najaar weer op een nieuw Bad hotel kunnen bogen. Het wordt een modern hotel, dat is aange past aan de eisen van comfort, die men op het ogenblik aan een hotel in een badplaats mag stel len. Neen, het zal geen luxe-hotel worden, zoals ze op Sea Island op een rijtje staan, doch een hotel van de middenklasse, niettegen staande de enorme bouwkosten van \x/2 millioen gulden. Ook onze militairen wensen, dat hun verblijfplaatsen zijn aange past aan de eisen van comfort en zindelijkheid, die men aan een verblijfplaats voor militairen mag stellen. Uit rapporten van onder officieren, die van half Maart tot begin April aan herhalingsoefe ningen in het kamp Oirschot bij Eindhoven hebben deelgenomen blijkt echter, dat de comfort en de zindelijkheid in de barakken zeer veel te wensen over liet. Bo vendien was het voedsel dat de eerste dagen werd verstrekt ook niet overeenkomstig de eisen. Daar in het kamp tot overmaat van ramp in het geheel geen dis cipline heerste en iedereen deed waar hij zin in had, beschouwden de onderofficieren de in het kamp doorgebrachte tijd als verknoeid en van nul en gener waarde. La ten we hopen, dat het onderzoek der legerleiding een spoedig einde zal maken aan dergelijke vacan- ties op staatskosten. Naar aanleiding van de situati#, die is ontstaan doordat twee bon- Het meest sensationeel nieuws was deze week wel de arrestatie van Westerling die op geheim zinnige wijze ons land weer bin nengekomen was. Hij is echter direct weer vrijgelaten en uitge zocht zal moeten worden of er reden tot uitlevering is. De Paasdagen hebben door het prachtige lenteweer duizenden en nog eens duizenden naar buiten gebracht, zeer ten voordele van hotels en uitspanningen. Gelukkig voor de Urkers in Ar gentinië zal er uitkomst komen en zullen zij zich daar kunnen vestigen. Moeilijk. Mijn man is vertrokken. Voor een hele week. Dat geeft, erg veel moeilijkheden. Ik heb een heel lijstje gekregen met gegevens waaraan ik deze week moet den ken en afhandelen. Er komt een telegram, dat ik hem moet nastu ren; ik moet iemand opbellen; daarna wordt ik opgebeld voor het antwoord op mijn bellen en dat antwoord, welnu, daar zit mijn man nu in den vreemde op te wachten: zo lang hij dat ant woord niet heeft, kan hij niet naar huis komen, omdat van dat ant woord, wat ik hem per telegram moet zenden, zeer veel afhangt voor het bedrijf waarvoor hij werkt. Vindt u ook niet, dat mannen het „verschrikkelijk zwaar" heb ben? Ze moeten overal tegelijk aan denken en het is allemaal zo vreselijk ingewikkeld. Ik vind De Wegenwacht was iatiq. 16 April was het jongste kind van de A.N.W.B.-familie jarig. Toen werd de wegenwacht zes jaar oud; en zoals het in vele families het geval is, staat ook hier de Benjamin in het middelpunt dei- vriendelijke belangstelling. In April 1946 begon de A.N. W.B.-wegenwacht haar werk: het op efficiënte wijze hulp verlenen aan het gemotoriseerde wegver keer bij welke wijze van pech dan ook. De mannen van de Wegen wacht zijn allen gediplomeerde monteurs, voorzien van de be kende motor- en zijspancömbina- ties, welke men op ieder uur van de dag op alle grote verkeers wegen van ons land kan zien voorbijrijden enstoppen! Ze zijn in die zes jaren met hun hel geel geschilderde motoren tot een vaste verschijning gaan behoren in het Nederlandse landschap, datzelfde landschap voor welks behoud de A.N.W.B. zich steeds beijvert. Talrijk zijn reeds de anecdoten die men in de loop der zes na oorlogse jaren over de wegen wacht vertelt. Aardig is het voor val in een zangles op een lagere school. De meester gaf de pre mière van het schone lied „Een karretje op de zandweg reed..." Reeds na het aankondigen van de titel van dit stukje poëzie ont stond er in de omgeving van de derde bank enige onrust. Men ving; zelfs het woord „volkswa gen" opToen men echter aan de regelen hij komt niet meer thuis, die vrind, die vrind..." toegekomen was, was het ge- (W. Los Zn) Waddinxveen -- Telefoon 216 Sinds enige weken wordt in Den Haag de Ronde Tafelcon ferentie met de West gehouden. Afgevaardigden van Suriname en de Nederlandse Antillen onder handelen met de Nederlandse delegatie, onder leiding van de Minister van Overzeese Rijks delen in het Koninkrijk. Deze conferentie is een uitvloeisel van de bekende 7 December rede voering van H.M. de Koningin, die zij in 1942 in Londen heeft gehouden. Daarin werd na de oorlog een rijksconferentie in uitzicht gesteld, waarin zou wor den nagegaan op welke wijze men Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen meer zeg genschap kon geven. De redevoering van H.M. de Koningin werd met groot enthou siasme ontvangen. En het ver wonderde niemand dat reeds op 6 Juni 1946 een petitie van de Staten van Curasao aan onze Koningin werd aangeboden, waar in de leden wezen op de nood zakelijkheid om het verouderd bestuursstelsel te herzien. Sinds die dag heeft de West een snelle staatsrechtelijke ont wikkeling doorgemaakt. Vóór 1948 werd in de Grondwet be paald dat het bestuur over Suri name en de West alleen eenhoof dig kon worden uitgevoerd door een gouverneur, die aan Neder land verantwoordelijk was. In dè jaren 1946 tot 1948 heeft men echter alle moeite gedaan om de West „baas in eigen tuin" te doen zijn. Op 21 Mei 1948 kwam een wet tot wijziging van de Vrijdag 18 April Algemene Vergadering Vereniging „Ziekenzorg", in „De Unie" Woensdag 23 April Openbare Verga dering v. d. A. R. Kiesvereniging in het „Centrum" Woensdag 23 April vergadering Ned. Chr. Vrouwenbond in Geref. Jeugdge- bouw- Woensdag 23 April heropvoering van „Tante Jutta uit Calcutta" door de Toneelver. „Elck wat Wils" in Lunch room van de Water Dinsdag 29 April Filmvoorstelling in Lunchroom van de Water Of {ideële Mededelingen Inenting tegen pokken Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen maken bekend, dat op 22 April a.s. gelegenheid bestaat tot inenting of herinenting tegen pokken bij dokter J. W. H. Hellle- man, des morgens van 9.-9.30 uur. Voor de juiste vermelding in de vaccine bewijzen van de namen en voornamen van de kinderen, is het gewenst, dat bij aanmelding worden medegebracht de trouwboekjes van de ouders of de geboortebewijzen van de kinderen. Burgemeester en wethouders voornoemd, A. WARNAAR Jz. De secretaris, H. JENNÉ Een dringend verzoek De lente is er weer, en in de natuur komt alles tot nieuwe bloei en schoonheid. Het Gemeentebestuur doet zijn uiterste best door het planten van bomen, bloemen en planten Wad dinxveen voor haar bewoners zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Mag ik nogmaals tot alle Wad- dinxveners het dringend verzoek richten om met ons mede te werken om alle vernieling tegen te gaan. Ik vraag dit in de eerste plaats aan onze jongens en meisjes, die zelf reeds begrip van deze dingen hebben. Gedachteloos worden soms bomen en planten vernield. Toe, help ons een beetje om Waddinx veen zo mooi mogelijk te maken. Maar ik doe ook een beroep op de ouders om, waar dit nodig is, baldadigheid te helpen tegengaan. En ik vraag vooral aan de moeders om wat op de kleintjes te letten, die van deze dingen geen begrip hebben. Onze gazons en plantsoentjes zijn geen speelterreinen voor onze jeugd. Ik ben er van overtuigd dat, als ieder meewerkt veel vernieling en teleurstelling worden voorkomen, De Burgemeester van Waddinxveen. Curagaose staatsregeling tot stand waardoor een begin werd ge maakt met het geven van eigen verantwoordelijkheid. In 1948 werd ook de eerste R.T.C. met de West gehouden. Vooreerst probeerden alle par tijen om via overleg tot resul taat te komen. Het succes van deze conferentie was niet al te groot. De constructie die men had bedacht, vond zij terecht veel te zwaar. Bovendien wenste men een paritair samengestelde rijksraad (een soort van Raad van State), een rijkshof, en een rijksparlement. Een ding stond nu wel vast: zowel de wijziging van de Curagaose staatsregeling als de resultaten der conferentie wezen er op, dat Nederland wel beslo ten was om de West in de toe komst zelfstandigheid in eigen zaken te geven. Mi? v?> Pp?-I-

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1