Weekblad voor Waddinxveen Kris-Kras 34» APRIL - KONINGINNEDAG Gemeenteraadsvergadering van t8 April Wi| verhuizen IJ vakkundig: Fa G. v. d. Akerboom No. 359 Vrijdag 25 April 1952 7e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Het bezoek van ons Koninklijk Paar aan de Verenigde Staten van N-Amerika, dat Zondag, met een rit door het zonnige Californische land, werd beslo ten, zal bij heel veel Amerikanen een definitief einde hebben ge maakt aan hun geloof in een ko ningin, zoals deze in sprookjes boeken wordt beschreven. Voor de meeste der bezochte steden was het immers de eerste keer, dat zij een regerende koningin mochten ontvangen. Daar tegen over heeft het koninklijk bezoek de Amerikanen echter de gele genheid geschonken zich een nieuw ideaal te scheppen: het ideaal van een democratische vorstin. En juist daardoor zal zich ons Koninklijk Paar en met hen het Nederlandse volk, in vele Amerikaanse harten een veel hechtere plaats hebben ver overd. Bij het bezoek aan de door de Nederlander ds. v. Raalte in 1848 gestichte stad Holland, was het zelfs zo, dat de Koningin niet als een vreemde, doch als de „regerende Amerikaanse vor stin" werd verwelkomd. Wij weten niet of ex-K.N.I.L.- kapitein Westerling zich ooit enige illusie heeft gemaakt om trent de ontvangst, die hem te beurt zou vallen, indien hij in Nederland teruggekeerd zou zijn. De manier echter, waarop hij door de Nederlandse justitie werd bejegend, zal hem in ieder geval geen reden tot klagen hebben ge geven. Immers na zijn arrestatie op 'het landgoed Enghuizen te Hummelo en zijn verhoor door de rech'ter-commissaris te Amster dam, werd hij, op erewoord, dat hij zich ter beschikking zou hou den, weer op vrije voeten gesteld. Dat deze gang van zaken een groot deel der publieke opinie in beroering heeft gebracht spreekt vanzelf. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat in de Tweede Kamer de heer Donker (P. v. d. A.), minister Mulderije heeft ver zocht, ter geruststelling, de Ka mer op de kortst mogelijke ter mijn nauwkeurig in te lichten óver de juiste toedracht bij de arres tatie en de daarop gevolgde in- vrijheidsstelling. Tevens infor meerde de heer Donker naar hét standpunt der regering ten op zichte van een eventuele straf vervolging en het uit 1951 date rende verzoek van Indonesië tot uitlevering van Westerling. Ook de „Willem Barendsz" is weer in het vaderland terug. Zag het in vroegere jaren op de plaats van aankomst zwart van de be langstellenden, nu stonden er slechts enkele familieleden der opvarenden, die onze drijvende traanfabriek een welkomstgroet toezwaaiden. Toch verdient de „Barejjdsz" onze belangstelling nog ten volle, want niettegen staande het kortere vangstsei zoen was de opbrengst belang rijk hoger dan in de vooraf gaande jaren. Ruim 110.300 va ten olie en traan bracht het schip meedat zijn ruim 7000 va ten méér dan het vorig jaar. Nederlandse deskundigen zijn zeer gezocht in het buitenland. Dit bewijst eens te meer de op dracht van Syrië aan het Neder landse Adviesbureau voor Inge nieurswerken in het Buitenland, om een» plan op te stellen voor het droogleggen, bevloeien en in cultuur brengen van het ruim 60.000 hectare grote moerasge bied in de Ghale-woestijn. Een foto-vliegtuig met vijf ingenieurs aan boord is reeds naar Damas cus vertrokken en binnenkort zullen nog twaalf andere des kundigen volgen. Het hele plan moet in 12 maanden kant en klaar zijn. Het plan van B. en W. van Amsterdam om in het vervolg een belasting te heffen op regel matig des nachts op de open bare weg geparkeerde auto's, heeft reeds verscheidene reacties opgewekt. Zo heeft de K.N.A.C. zich met een adres totdie ge meenteraad gewend waarin er op wordt gewezen, d,at in feite geen redelijke gronden kunnen worden aangevoerd om de voor gestelde maatregel te rechtvaar digen, hetzij dan het scheppen van een nieuwe bron van in komsten. Bovendien zouden door die maatregel alleen die eige naars van motorrijtuigen wor den gedupeerd, die, door het ontstellende tekort aan garage ruimte, zijn gedwongen hun auto's 's nachts op straat te parkeren. Voor de door een ernstig li chaamsgebrek gedupeerde jon gens, die tot nu toe niet aan het padvinderswerk konden deel nemen, werd een nieuwe groep de „Groene Kikkers" opgericht. In deze padvindersgroep zullen de jongens nu kunnen bewijzen, dat zij bezield van hetzelfde doorzettingsvermogen als dat groene kikkertje, dat in een kan met room was gesprongen en door voortdurend trappen zijn kopje boven „water" wist te houden en tenslotte, toen de room tot boter was getrapt, weer uit de kan kon springen an staat zijn een gelijkwaar dige plaats in de maatschappij te kunnen innemen. Wij hopen, dat heel veel van deze gebrek- ikige jongens nu spoedig het em bleem van de „Groene Kikker zullen dragen. HET IS EIGENAARDIG maar ik dacht zo bij mij zelf, na het lezen van het vorig Kris- Krasje dat je vrouwen best om een boodschap kunt sturen. Was het niet een aardig stukje, dat mijn vrouw verzorgde? Echt vrou- w'elijk: over alles en nog wat praten, de mannen beklagen om dat zij het „vreselijk zwaar" heb ben en zulke ingewikkelde din gen moeten bespreken. Uiteinde lijk wekt mijn vrouw in de laat ste regels andere vrouwen op een goed doel te steunen. Kijk en daar zit nu het echt vrouwelijke: eerst over koetjes en kalfjes praten en dan ineens en plotseling de spijker op de kop slaan. Nu moet ik zeggen, dat mijn vrouw mijn zaken keurig heeft behandeld. Alles was in orde. Ja, je kunt vrouwen gerust om een boodschap sturen, alsde mannen niet thuis zijn. Als wij, mannen, wel thuis zijn, dan doen ze hun boodschap verkeerd. Ik draag b.v. al jaren lang effen grijze overhemden. Kortgeleden moest ik een nieuw overhemd hebben en ik zeg zo tegen mijn vrouw, breng jij even een over hemd mee, je weet wel, net als altijd. Komt ze terug met een beiige overhemd. Daar zijn nog heel wat woorden over gespro ken, maar het resultaat was, dat ik nu met een beige overhemd zit. Fouten bekennen, neen, dat is niet vrouwelijk. Nu is er één ding, dat ik niet kan volgen: zodra een vrouw alleen is, doet ze in alles niet onder voor een man, staat ze haar mannetje wel. Maar zo ben je weer thuis, of er worden fou ten gemaakt. Toch was ik geweldig blij, dat mijn vrouw het vorig Kris-Kras- je wilde verzorgen. Want ik weet zeker, daarvoor ken ik haar lang genoeg, dat zij daarover lang gepiekerd heeft. Maar zij heeft overwonnen. Weet U nu waarom ik deze ode aan mijn vrouw schrijf? Welnu, als zij dit leest, weet ik zeker, dat ik geen andere overhemden meer krijg dan grijze. Een beetje politiek optreden doet wonderen, meer dan een nieuw hoedje, waarom mijn vrouw gevraagd heeft als beloning voor het werk dat zij voor mij gedaan heeft tij dens mijn afwezigheid. Tot de vólgende week. Kris-Kras. De verjaardag der- Koningin is en blijft de nationale feestdag bij uit nemendheid. Ons hart gaat uit naar de beminnelijke gestalte op de troon. Van haar kan gezegd wor den wat van de laatste Britse ko ning getuigd werd: dat zij de draag ster is der beste eigenschappen van haar volk. Een eenvoud en harte lijkheid straalt van haar af, die typisch Nederlands is. Maar deze landsmoeder, die dikwijls aanwezig is bij de eenvoudigste plechtigheden welke groepen uit haar volk ver enigen, zij vertegenwoordigt haar land met een indrukwekkende waar digheid in de internationale centra, waar de aangelegenheden der we reld beslist moeten worden. Te Parijs was ieder vervuld van de gracie harer Koninklijke verschij ning, in Londen behoort zij tot de meest-gevierde buitenlandse gasten, Amerika bereidde haar een grootse ontvangst. Zo draagt zij, terwijl zij, ongedwongen en ongekunsteld om gaat té midden van het eigen volk, dat haar lief heeft om. de bekoring, om de menselijkheid van haar per soon, tevens bij aan de luister van de Nederlandse naam. Wij zijn een arm volk geworden, maar wij zijn een volk gebleven met een grote traditie. En dat die tradi tie, dat onze cultuurbetekenis in de wereld beseft wordt, is van vitale betekenis voor onze toekomst. Het is de Kroon, het is de Draagster der Kroon, die de naam en de reputatie van ons land uitdraagt in de vreemde en Koningin Juliana doet dit op on overtroffen wijze. Men moet bewondering hebben voor deze Koningin, die een duizend voudig contact heeft met haar on derdanen en die tegelijkertijd de waarde van Nederland overal in de wereld doet gelden. Men duizelt, wanneer men zich rekenschap geeft van haar veel omvattende, van haar alles omvattende taak, die zij door haar milde bereidsvaardigheid zelve nog verzwaart. Eerbiedwekkend is de geestkracht en de levenskracht, welke in deze hoge vrouw aanwezig moet zijn. Zij wordt bij de zware en onmete lijke taak, die zij te verrichten heeft gesteund door een gelukkig gezins leven, door een moederschap, dat haar verwarmt en verkwikt, door een echtgenoot, die hartelijk en een voudig is als zij en die op waardige wijze deelneemt aan de plichten der dynastie ten aanzien van het hoog houden van Neerlands naam in de vreemde. Wat de Prins der Neder landen voor het belang van ons volk door zijn bezoeken in het bui tenland heeft verricht is van een waarde, die niet hoog genoeg kan worden geschat. Dat wij een bloeiende dynastie be zitten, die ononderbroken over ons heeft geregeerd en die wij koesteren in onze genegenheid, het is een ge luk, waarvoor wij zeer dankbaar moeten zijn. De tijden veranderen, de meningen der volksdelen ver schillen, maar allen scharen wij ons om de troon van Oranje. Wij vin den daar de eenheid en eendracht van ons volk, niet alleen symbolisch, maar in de tastbare werkelijkheid van de toewijding der Koninklijke familie aan het landsbelang en in onze gemeenschappelijke liefde voor hen, die de dynastie dragen. En dat is dan op de eerste plaats onze Koningin. Er is veel zorg en verdriet in ettelijke gemoederen, die door de tijd, waarin wij leven, worden verontrust en beklemd. Maar het is toch, wanneer wij de vlag uitsteken op de Koninginnedag, of er een nieuwe verwachting in ons open gaat, of wij door een straal van hoop worden beschenen. Want wij denken aan het oude gezegde: „Nederland zal niet vergaan, zolang Oranje de Scepter voert!" God spare Haar nog vele jaren. Vrijdagavond handelde de gemeen teraad van Waddinxveen onder voorzitterschap van burgemeester A. Warnaar Jz. eeö agenda van-27 punten af. Bij de ingekomen stukken bleek dat de gemeente-begroting voor 1952 en de begrotingen van de gemeente-bedrijven voor dat jaar door Ged. Staten werden goedge keurd. De gemeenteraad stelde ver der credieten beschikbaar voor het aanbrengen van verbeteringen aan de o.l. school A en de aula van de algemene begraafplaats. Over het voorstel van B. en W. om aan het Koninklijk Nederlands Zangers verbond een subsidie te verlenen en waarover in een vorige vergadering de stemmen staakten, moest dit keer opnieuw worden gestemd. Met 8—4 stemmen werd het voorstel van B. en W. verworpen en werd be sloten geen subsidie te verlenen. Als waarnemend gemeente-ontvanger en boekhouder-kassier van de bedrijven werd beëdigd de heer IJ. Amels. De voorstellen van B. en W. inzake het vakonderwijs aan openbare en bij zondere scholen en met betrekking tot aanvragen van schoolbesturen KONINGINNEDAG! Een lied weerklink' in Neerland, een feestlied vol en blij Voor Neêrland's Hoge Vrouwe ging weer een jaar voorbij. 't Is Koningin Juliana, die Woensdag weer verjaart en dank leeft bij ons, dat Zij een jaar weer bleef gespaard. Hoe leeft er in ons harte die ware liefdeband, die ons bindt met Oranje naar eeuwenoude trant. Niets kan die band doen breken, wat er ook ooit geschied', daarom, o Konininne, klink' bij ons jubellied. Daarom klinkt in den Lande een blijde vreugdezang Voor Neerland, Man en Kind'ren, Vorstin, Zij leve lang Nog vele blijde jaren schenk' God U op deez' aard', wat ook ons volk aan vreugden of smart nog wordt gebaard. Ja, blij zal 't feestlied klinken in Oost, West, Noord en Zuid. Voor U, Vorstin Juliana de feestklok thans geluid. Welk lot zij ook beschoren aan ieder, rijk of arm, voor Nederlands Vorstinne klopt het harte altijd warm M. Z. om medewerking tot verschillende aanschaffingen, passeerden zonder discussie de hamer. Bij het voorstel tot opneming van gelden van de Nationale Woningbouwleningen, waarbij voorkeur voor Waddinx veen uitgesproken was, deelde de voorzitter mede dat de opbrengst, uitgezonderd de spaarbrieven, voor de gemeente tot dusverre teleur stellend was. De gemeente kan tot nu toe slechts gebruik maken van een bedrag van totaal 33.250,—. Hierna kwamen de voorstellen van B. en W. tot verkoop van bouw grond aan de Stationsstraat in be handeling. Hierbij kwam o.a. ter sprake een stukje grond, gelegen tussen de te bouwen Nutsspaarbank en de twee dubbele panden. Het bleek dat de adspirant-kopers voor dit perceeltje geen interesse hadden, B. en W. waren van mening dat dit voorlopig beplant zou kunnen wor den en dat er mogelijk wel liefheb bers zouden zijn om hier een garage te bouwen. Met de voorstellen tot grondver- koop ging de raad accoord. Nadat de voorstellen inzake de los- wal aan de Zuidkade, waarvoor de gemeente een afkoopsom voor on derhoud en vernieuwing zal betalen, en betreffende het maken van een verbindingsweg tussen de Ieplaan en de Kerkweg zonder veel discus sie waren aangenomen, kwam de vleeskeuringsdienst ter sprake. De heer Modderkolk vestigde hier de aandacht op een opmerking, die hij drie jaar geleden al eens ge- (W. Los Zn) Waddinxveen Telefoon 216 maakt had over het vervoer van het vlees van het abattoir naar de sla gers, wat toen al op een onhygiëni sche wijze gebeurde. Toen zou af dekken tijdens het vervoer niet mo gelijk geweest zijn, omdat destijds de lakens nog schaars waren. Thans is hier evenwel nog geen enkele verbetering te constateren. Spr. vond de wijze, waarop dit vervoer plaats vindt, verschrikkelijk en zeer onhygiënisch, wat trouwens niet alleen voor Waddinxveen geldt. Naar zijn mening kan men dan be ter bij de slagers slachten dan in het abattoir in Gouda. Verschillende raadsleden vielen hier de heer Modderkolk bij, zodat werd besloten dat B. en W. zich tot het gemeentebestuur van Gouda zullen wenden over deze ernstige klachten over de behandeling, het vervoer en het thuisbezorgen van het vlees. Verder ging de raad accoord met de herziening van de bezoldiging van de boekhouder-kassier van de be drijven, een wijziging van het amb tenarenreglement en het verlenen

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1