Q Uit het Parlement Offlcieële Mededelingen Helpt ons bouwen. De inschrijving op de Nationale Woningbouwleningen is inWaddinx- veen tot dusverre teleurstellend ge weest. Wij maken daarvan niemand een verwijt. Wij zijn dankbaar dat in Waddinx- veen tal van goede industriën ge vestigd zijn, maar wij zijn er ons van bewust dat deze bedrijven toch niet vergeleken kunnen worden met be drijven als Philips en B. P. M. Wij weten dat de financiering van het eigen bedrijf onder de huidige omstandigheden grote zorgen met zich mee brengt, en dat het meestal niet mogelijk is daarnaast aanzienlijke kapitalen voor de woningbouw be schikbaar te stellen. Maar toch moet het gemeentebe stuur verder. Behalve de 33 woningen die thans in aanbouw zijn zal er in 1952 nog meer moeten worden ondernomen, anders lopen we hopeloos vast. Er is voor verdere bouw nog wat kapitaal beschikbaar maar niet ge noeg. De inschrijving op de Rentespaar- brieven staat nog op open. Wij heb ben huis aan huis een foldertje doen verspreiden waarin de voordelen van deze spaarbrieven duidelijk worden uiteengezet. De spaarbrieven zijn wer kelijk voor de spaarders een prach tige gelegenheid. Slechts zelden zal men zo'n hoge rente kunnen maken. En als men zorgt de aan de spaar- brief gehechte briefkaart in te vullen, helpt men de eigen gemeente aan huizen. Laat ieder zijn spaarpot nog eens nakijken en zien wat hij doen kan. Vele kleintjes maken een grote Wij moeten bouwen Het Gemeentebestuur van Waddinxveen, A. WARNAAR Jz., Burgemeester. H. JENNÉ, Secretaris. DE AVONTUREN VAN „HUMPO HOTSFLOTS' 11. Humpo Hotsflots keek voorzichtig om de hoek van het dak, toen hg daar aangekomen was en zag aan de andere kant van het dak juist iemand om de hoek verdwijnen. „Dat is de dief", dacht Humpo. „Ik meende te zien, dat hij een flink pak onder zijn arm droeg!" Humpo had echter niet veel tijd om na te denken, want de dief verdween om het hoekje. „Er achteraan!", zei Humpo zacht tegen zichzelf. „Anders verspeel ik natuurlijk inijn vierhonderd zuurverdiende guldens!" Hjj ging rechtop staan in de dakgoot en schuifelde voorzichtig het hoekje om. „Tjonge tjonge, dat is gevaarlijk! Ik denk niet dat er ooit een kun stenaar is geweest, die zijn honorarium op zo'n interessante manier verdiend heeftMaar wat ge beurd er nu weerEen aardbeving, neen, dat zal wel niet. Het zal wel een dakgootbeving zijnIk ver lies in ieder geval de grond onder mfjn voeten Sakkerloot wat nu weer! Waar je als kunstenaar al niet aan blootgesteld wordt. Zij gaven alles, Wat geven wij Wij hopen op 5 Mei a.s. opnieuw onze bevrijding te herdenken. De herinnering aim die bevrijding mag nimmer verflauwen. Naast de dankbaarhëid aan God, past ons grote dankbaarheid aan hen, a die in die „rijd .lies hebben' "S,4vaTta^,, de straatbelasting in behandeling. Aan dit bezwaarschrift hadden de besturen van de Zuidplaspolder en van de polder Achterof en de Putte adhaesie betuigd. De heer van Tol'vond het adres van het bestuur van de polder Bloemen- daal wel wat eigenaardig, want de ingelanden van deze polder blijken het over deze kwestie zelf niet eens te zijn. Wel maakte de heer van Tol er bezwaar tegen dat van de eigen dommen aan de Winterdijk straat belasting geheven wordt. De voorzitter merkte op dat van degenen, die straatbelasting betalen, de een nu eenmaal meer profiteert van de gemeentelijke voorzieningen dan de ander. Vanaf de Winterdijk komt men toch ook weer op de Bloemendaalseweg of op de Brug weg. De heer Okkerse was van mening dat de straatbelasting algemene in komsten vormt voor bestrijding van de kosten, die het gemeentebestuur in het algemeen belang maakt. De heer Pille merkte op dat er wel eigenaars in de Zuidplaspolder zijn, die geen straatbelasting' behoeven te betalen, omdat hun eigendommen, welke in Waddinxveen gelegen zijn, niet uitkomen op een weg in de ge meente. Spr. vond dit een scheve verhouding. De voorzitter merkte hier op dat getracht wordt hier een oplossing te vinden. ingezet en gegeven De ongelukkigen die hun gezond heid blijvend hebben opgeofferd, de weduwen en de kinderen die de ge vallenen hebben nagelaten, zijn nog onder ons. De Stichting 1940—1945 stelt ons in staat onze ereschuld aan onze mensen te voldoen. Ik doe een beroep op alle inwo ners van Waddinxveen om dit te doen royaal, met een blij en dankbaar hart. In de uurloon-actie die weer aan de bedrijven is gevraagd, en in de gewone collecte die weer zal worden gehouden. Zij gaven alles Wij kunnen in het algemeen onze dankbaarheid alleen maar tonen, door wat geld te geven. Dat is weinig! Maar laat ons dat weinige in elk geval goed doen. De Burgemeester van Waddinxveen, A. WARNAAR Jz. Plaatselijke Prijzen-commissie Waddinxveen. De Plaatselijke Prijzen-commissie zal zitting houden op Donderdag 1 Mei a.s,, des namiddags te 7.uur, ten gemeentehuize. Op deze zitting kunnen eventuele klachten omtrent prijzen en huren worden ingediend, danwel inlichtin gen dienaangaande worden gevraagd. De Plaatselijke Prijzen-commissie van Waddinxveen, De Voorzitter, C. GRAAFLAND. De Secretaris, W. F. MEIJER. van een crediet in verband met de actie tot natuurbescherming door de Stichting „Natuur en Jeugdwelke zal kunnen leiden tot de instelling van een jeugd-natuur-wacht. De raad vond dit laatste crediet goed besteed omdat steeds weer vernielingen aan beplantingen voor komen. De voorzitter deelde mede dat het gemeentebestuur hier doet wat het kan en dat ook krachtige medewerking wordt ondervonden van de politie, die reeds enkele bel hamels onderhanden heeft genomen. Wel bleek dat bij de bescherming van de beplantingen e.d. ook nog niet steeds de medewerking is, die van ouders en ouderen verwacht z, mogen worden. Hierna kwam het bezwaarschrift van het bestuur van de polder Bloe- mendaal tegen de in 1951 ingevoer- bestuur van de Bloemendaalse polder stelde werd het voorstel van B. en W. om geen wijziging in de heffing van de straatbelasting te brengen en het adres van de polder Bloemendaal en de adhaesie-bétuigingen voor kennisgeving aan te nemen, zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Hierna kwam in behandeling het voorstel tot overname van het on derhoud van de Noordeindeweg. Verschillende raadsleden waren van mening dat de ramingen voor de al gehele reconstructie van deze weg van 58.000,en van het jaarlijks onderhoud van 1000,per km. wel wat aan de lage kant waren, zodat de financiële zijde van deze zaak niet zo gunstig zou zijn als B. en W. in hun prae-advies hadden voorgesteld. Uit de uiteenzetting, welke de voor zitter hierop !gaf, bleek dat hier door afzonderlijke instanties begrotingen waren gemaakt, die vrijwel met elkaar overeenstemden en daarna met de Provinciale Waterstaat zijn besproken. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad ook met dit voorstel accoord. Hierna kwam nog de vuilnis-ophaal dienst ter sprake. De heer Schouten zou deze dienst aan het Noordeinde verder uitge breid willen zien. De voorzitter deelde mede da£ deze dienst, zoals de toestand nu is, geen verdere uitbreiding toelaat. Aan het slot van de vergadering kwam nog de vervuiling van de waterwegen in de polder Bloemen daal ter sprake. De heer van Tol deelde mede dat het afvoerwater van de nieuwe fabriek van „de Producent" in Gouda hiervan de oorzaak is. Door de verzuringsbacteriën, welke zich in dit afvalwater bevinden, sterft de vis en maken de veehouders zich ongerust over de nadelige gevolgen voor hun vee, omdat dit het vuile water drinkt. Hoewel in afwachting van een aansluiting van de fabriek op het Goudse gemeenteriool reeds voorlopige maatregelen genomen zijn, betwijfelde de heer van Tol of deze wel voldoende zullen zijn, in dien de aansluiting nog enige tijd op zich zal laten wachten. Hoewel de voorzitter deze zaak in de eerste plaats als een taak van het polderbestuur achtte, meende hij toch dat deze kwestie van groot belang is, zodat het gemeentebestuur van Waddinxveen zal onderzoeken wat zij hieraan mogelijk kunnen doen. Hierna ging de raad in geheime zitting. De beide Kamers werken thans onder hoogspanning, want er moeten nog tal van wetsontwer pen worden afgedaan voor de vacantie, vooral nu er enkele ministers zijn die na de verkie- ziet meer zullen terugkeren. De wetsontwerpen worden als aan de lopende band ingediend. De Kamer is bereid er aan mee te werken dat aftredende ministers nog hun naam aan diverse wets ontwerpen kunnen verbinden. Het nadeel van dit haastwerk is dat er geen grootse debatten verwacht kunnen worden. De Kamer geeft daardoor een iet wat rommelige indruk. Een van de afgedane ontwer pen is de verlaging van de ta baksaccijns. Deze wordt voor de sigaren 13 procent. Deze verla ging zal gedurende twee jaar van kracht zijn. De sigarenindustrie heeft het na de oorlog perma nent moeilijk gehad. Men heeft getracht deze industrie te helpen door de omzetbelasting af te schaffen, evenwel zonder veel resultaat. Volgens minster Lief- tinck is de voornaamste reden voor de slechte gang van zaken de smaakverschuiving van het publiek, ten nadele van de sigaar. De Kamer kon zich echter met het voorstel verenigen. De laatste dagen kwam de Friese kwestie tweemaal aan de orde. Men moet de Friezen toe geven, dat zij in de heren Algra en Gerritson goede pleitbezor gers hebben. De standpunten zijn over en weer wel uitgepraat. Binnenkort zal door minister Beel een commissie worden geïnstal leerd. Breedvoerig werd over deze aangelegenheid van gedach ten gewisseld, maar de zaak is niet uitgepraat, want we krijgen een commissie- De Eerste Kamer viel rechts en links uiteen toen het ging om de geestelijke verzorging van de gevangenen. Moet het Huma nistisch Verbond worden inge schakeld of niet Ja, zei de heer van Walsum, anders komt de geestelijke vrijheid in gevaar. Neen, zei de heer Algra, het Verbond isantikerkelijk. Daarmee was minister Mulderije het eens. De Kerk heeft een Goddelijke opdracht op dit terrein te ver vullen. Het Humanistisch Ver bond meent een opdracht te hebben, die het zich zelf gegeven heeft. Een Kerk is geen vereni ging, het Verbond wel. Primair heeft de Kerk hier een taak. Een Humanist kan op verzoek worden bezocht, maar een algemene regel wil de minister er niet van ma ken. Het is een moeilijk vraag stuk, dat de tegenstelling rechts- links bezig houdt. Het laatste woord is daarover nog niet ge sproken. Temeer daar de minis ter er niets voor voelt om een commissie te benoemen, die dit probleem moet bestuderen, om reden daar toch niet anders dan theologische debatten gevoerd zouden worden. Zo sukkelen Eerste en Twee de Kamer voort, met de weten schap, dat het eind van deze parlementaire periode in 't zicht komt. De volksvertegenwoordi gers hebben nu andere zorgen en wel of ze al of niet in de Kamer zullen terugkeren. Nieuws uit onze woonplaats Donderdag 17 April hield de Afd. Waddinxveen van de Ned.Ver. E.H.B.O, haat 32ste jaarvergadering in Hotel „De Unie". De voorzitter, de heer R.H. Bezoen opende de' vergadering en richtte een bijzonder woord van welkom tot de ere-voorzitter, de heer G. van Tilburg en tot de vertegenwoordigers van het hoofdbestuur de heren Dr. Sune en M. J. Verwey uit Voorburg. Hierna bracht de secretaris verslag uit. Hieruit bleek dat het afgelopen jaar, een jaar vol activiteit was ge weest. Er valt meer belangstelling voor de E.H.B.O. te constateren, zodat een gematigd optimisme wel gerechtvaardigd is. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat er dit jaar grote uitgaven moesten worr- den gedaan voor aanschaffing van nieuw materiaal en enige noodzake lijke reparaties. De aftredende bestuursleden wer den bij acclamatie herkozen. Na het huishoudelijk gedeelte kreeg de secretaris van het district Zuid- Holland, de heer M. J. Verwey het woord. Hij begon met zeggen dat het hem een bijzonder genoegen was deze avond in Waddinxveen aan wezig te zijn. Het was hem als secr. van Zuid-Holland niet mogelijk alle jaarvergaderingen bij te wonen, maar hij was hier met een speciale opdracht. Het hoofdbestuur had er n.l. in toegestemd aan de heer G. van Tilburg, die 25 jaar lid, waar van vele jaren voorzitter en instruc teur, -van de afd. Waddinxveen is geweest, de Dr. Tilanusmedaille uit te reiken. Hij feliciteerde de heer van Tilburg met dit jubileum en spelde hem hierna de medaille Op. Namens de afd. Waddinxveen bood de voorz. een sigarettenkoker met inscriptie aan. Dinsdag 22 April was voor enige E.H.B.O. leden weer een belangrijke dag. Er werd n.l. van 9 cursisten examen afgenomen, ter verkrijging van het Eenbeidsdiploma. Het was de examinator Dr. v. d. Bijlaardt uit Gouda, een genoegen, na afloop te kunnen meedelen dat alle candidaten waren geslaagd. Het was voor de docent, Dr. v. d. Linde een mooie beloning voor al het werk en de tijd die hij geheel belangeloos voor dit doel heeft op geofferd. De geslaagden zijn de dames: T. de Jong, J. Hoogendoorn, A. Hooge- veen, B. Koot en de heren: P. Bron, P. de Hertog, Joh. van Kooten, B. Perridon en W. van Vuuren. Tijdens het kampvuur dat door de N.P.V. j.l. Woensdag werd ge houden ter gelegenheid van St. Jorisdag, feliciteerde de districtcom missaris Mr. Suur uit Gouda de groep Waddinxveen voor het prachtige resultaat wat door hen was bereikt met de actie „Een heitje voor een karweitje" Van het district Gouda, omvat tende een 8 tal gemeenten staat Waddinxveen aan de kop. Zij be haalde 3 eerste prijzen, t.w. voor de beste troep, de beste horde en de beste patrouille. Bravo, padvinders blijft steeds paraat. Te 's-Gravenhage slaagde onze plaatsgenote mej. R. Sikkema voor het examen costumiere van de Stichting Nederlands Modevak. Het Lezigencomitè heeft het seizoen besloten met een lezing door de ornitholoog Simon de Waard uit Rotterdam. Spreker behandelde de velduil, het dierenleven op de Veluwe en op Texel. Naast vele interesante bijzonderheden over het dierenleven verteld de spreker over het werk, dat verbonden is aan het maken van films. De film over de velduil toonde het dier in al zijn bijzonderheden. Zeer mooi was de opname over het verorberen van een muis. De film in kleuren over de Veluwe bracht o.a. herten op het doek, die onop gemerkt in hun natuurstaat werden bespied. De natuuropnamen waren heel goed. Na de pauze werd een kleuren fiilm vertoond over Texel, met als bijzonderheid het leven der krabben en prachtige opnamen van het leven van dieren en planten onder water. Het was een geslaagde avond, waar veel viel te genieten. Naar we vernemen is Ds. J. J. Moll aangezocht als leger-predikant. De vereniging „Ziekenzorg" hield vorige week haar jaarlijkse algemene vergadering onder leiding van de vice-voorzitter, de heer H. M. de Wilde. Uit de jaarverslagen van de secretaris en de penning meester bleek wel dat de vereniging in een plaatselijke behoefte voorziet. Zo kon het afgelopen jaar een toe name van het aantal leden met 61 worden geconstateerd, zodat de vereniging op 31 December 1951 1481 leden telde. Ook de financiële positie van de vereniging is zeer gunstig. De begroting voor 1952 werd vastgesteld, met een geraamd batig saldo van f 4435,42. De reke ning 1951 werd goedgekeurd. Voorts bracht de commissie tot inspectie van het materieel der vereniging een gunstig rapport uit. Tot bestuurs lid werd herkozen de heer C.P. Broer. De j.l. Zaterdag gehouden Emmabloemcollecte ten bate van de tuberculose bestrijding heeft in onze gemeente opgebracht f 349.92. Het vorig jaar bracht deze collecte hier op f 353.56. De gemeenteraad heeft aan de heer B. van Gent op zijn ver zoek ingaande 1 Augustus a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzer aan school B, met dankbetuiging voor de door hem aan het onderwijs verleende diensten, in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Ook als hoofd van de Franse cursus zal de heer Van Gent het onderwijs gaan verlaten. Bijna 45 jaar heeft meester Van Gent de Waddinxveense school jeugd onderwezen. Op 29 October 1907 werd de heer B. van Gent. toen wonende te Nieuwerkerk ad. IJssel, met ingang van 1 Dec. 1907 benoemd tot onderwijzer aan school B. Het bestuur van de Ver. voor Chr. Nationaal schoolonderwijs, dat na het door de heer A. Jonkheid genomen ontslag, opnieuw moest worden samengesteld, is thans als volgt geformeerd F. M. van Tol, voorzitter, J. Mijderwijk, penning meester en J. Mohle, secr. Voor een geheel bezette zaal hield de heer R. Gosker zijn aan gekondigde rede voor de A.R. Kies vereniging, alhier, over het onder werp: „Toen we rijk waren, kon het niet, nu we arm zijn, kan het wel". De spreker begon met het weer leggen van het verwijt, als zou de A.R. partij de armen plukken en de rijken willen sparen. Met veel feitenmateriaal ontzenuw de hij deze uitspraak. Hij vond ge lijk aanleiding hierin om de geeste lijke tegenstelling tussen de P.v.d.A. en A.R. partij in het licht te stelleö. De P. v. d. A. wil niet over het ver leden spreken, maar belooft veel in de toekomst en schuift vrijwel alle lasten af op het nageslacht, terwijl Colijn's politiek en opgericht was voor de toekomst reserves te vor men, iets wat door de P.v.d.A. in de hause-tijd, als achter ons ligt, is verzuimd. Het was toen de tijd voor „pot verteren". Het was gemakkelijk te zeggen dat we voor 1940 rijk waren, maar niet vergeten moet worden, dat we toen in een diepe depressie zaten. Minister Lieftinck daarentegen be schikte na de oorlog over 40 millioen belastinggelden. Of deze steeds op de juiste wijze besteed zijn, is voor spr. nog de vraag. Voor de oorlog hadden we de werk- lozenbeschikking van 1917, maar minister Drees haalde daar een streep door. Hij zou het beter doen, maar nog steeds hebben we de werkloos- heidwet niet terwijl het aantal werk lozen stijgt. Zo ook met de voor ziening van Talma. Hiervoor kwam in de plaats de noodwet Drees. Deze regelen hadden gereed moeten zijn in tijden van hoog-conjuctuur, die nu achter ons liggen. De P. v. d. A. houdt geen rekening met de historie, de A.R. partij b; seert zich op de Heilige Schrift en bouwt geen wetenschappelijke stelsels. In het verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal. Op deze rede volgde een brede discussie waarin spr. nog eens dieper inging op de houding der R. V. P. en de voormalige coalitie, de wo ningbouw, huur- en loonstop.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 6