Maat de 1 Mei-vieriné Holland - Zweden IBaiM A stemoverdracht) een prestige verlies van het Parlement aan ons Volk. Zowel de c.h. als de twee grootste fracties waren van mening, dat de uitbreiding van de Staten Generaal kan worden voorkomen als men de Kamerleden beter helpt. Zij hebben niets. Zelfs geen behoorlijke werkkamer. Geef hun schrijfmachines en assistentie, zodat er vlot gewerkt kan worden, zo adviseren zij, want als men de Kamer vergelijkt met een modern bedrijf, dan maakt zij een stuntelige en achterlijke in druk. De vraag of men op 23 jarige leeftijd mag worden gekozen als lid van de Tweede Kamar en de Provinciale Staten (thans is de leeftijd nog 30 jaar) bleef ook lange tijd onbeantwoord. Over 't algemeen kan men zeggen, dat deze debatten niet uitmunten in duidelijkheid. Zo vaag waren de redevoeringen dat zij bepaald niet inspireerden tot grote daden. Dat was jammer omdat het hier ging om een grote zaak, die van belang is tijdens de verkiezingen. Bij de gehouden stemming werden het ontwerp uitbreiding aantal leden Tweede Kamer aan genomen, dat voor uitbreiding Eerste Kamer verworpen. Ook het voorstel leeftijdsverlaging van het passieve kiesrecht werd ver worpen. Tien. jaar geleden viel de Noord-Oost polder droog. Als datum wordt offi cieel aangenomen 9 September 1942, maar daarvoor, in dat gedenkwaardi ge voorjaar van 1942, waren reeds zulke grote gedeelten van de polder drooggemalen door het gemaal Buma bij Lemmer en later door de gemalen Smeenge bij Vollenhove en Vissering bij Urk, dat het ontginningswerk reeds was ingeleid met het graven van tochtsloten en greuppels. Een nieuwe categorie wgrkers op Nederlandse bodem verrichtte de zware arbeid op de zware grond in vrijwel volkomen stilte. Ze werden pioniers genoemd, een erenaam met een oude klank, die hier nieuwe betekenis kreeg. Voor jaar 1942. Een onafzienbare verlaten vlakte van slib en modder lag daar droog, wachtend op de mensen, die daar eens zouden wonen. Het was een gebeurtenis van enorme betekenis, maar het was 1942 en Nederland had zoveel zorgen, dat het weinig notitie nam van het grote, dat hier gebeurde. Stalingrad was nog geen naam met een historische klank en het gedreun van de geallieerde bommenwerpers, die 's nachts over Nederland trokken, was nog niet zo sterk als later. De bevrijding was nog zo ver Maar de pioniers werkten door. De sloten en de greppels kwamen, de wegen! werden aangelegd, het nieuwe land werd ingezaaid en de duizenden, die 's avonds in de Joarakken op de strozak vielen, hadden voor zichzelf de overtuiging, dat ze een groots' werk hielpen verrichten, een werk, waarin Nederland in de jaren van de diepste vernedering veel terug vond van de oude nationale trots. De oorlog nam zijn onverbiddelijke loop. De bezetters maakten plaats voor de bevrijders. Op zichzelf maakte dit, hoe wonder lijk het ook klinkt, weinig verschil voor de pioniers in de polder. Wie er ook in Den Haag op de hoge stoelen zaten, zij werkten door, in verbeten worsteling met de zware klei. De eerste huizen kwamlen en de eerste pachters. Emmeloord, de hoofdplaats, kwam in aanbouw en al die dorpen verrezen, Marknesse, Kraggenburg, Nagele, Luttelgeest, Ens. En pas toen viel eigenlijk goed het oog van Ne derland op het werk, dat hier ver richt was. De dorpen groeiden, de polder groei de en steeds groter werd het aantal pachters op de nieuwe grond. En deze zomer bestaat de Noord-Oost polder dus eigenlijk tien jaar. Uit de onafzienbare verlaten vlakte, die tien jaar geleden dampend in de zon lag, is een stuk Nederland gegroeid, dat hoe vaak men er ook komt eigen lijk altijd weer een fantastische aan blik biedt. Onafzienbare weilanden en vruchtbare akkers, mooie boerderijen in alle moderne typen, op sommige plaatsen al verscholen in het geboomte, koeien in de weide, flinke dorpen met brede straten en lichte, vriendelijke huizen, het is een beeld, dat de be zoeker telkens weer een beetje stil maakt van bewondering. De polder heeft zelfs een nieuw soort natuur schoon aan Nederland gegeven. Of is het niet mooi, een bijna onafzienbaar veld van helgeel bloeiend knolzaad? Of de tulpenvelden ja, tulpenvel den die zich in vlammende kleuren uitstrekken tussen Marknesse en Lut telgeest? En daar boven de wijde 13. Plotseling schoot ook de laatste spijker, waar mee de regenpijp aan de muur bevestigd was, er uit en verloor Humpo zijn laatste steunpunt. „Oei-oei" gilde hij, terwijl hij met een sneltreinvaart naar be neden viel en wanhopig pogingen deed om zich nog eens ergens aan vast te klemmen. „Ik heb geen hou vast meerNu ben ik verlorenDit zijn de laatste ogenblikken van Humpo de GrotenStraks val ik te pletter en dan is het laatste woord aan de Stads reiniging.Enfin, dan zullen mijn schilderijen misschien geld waard worden... Alle kunstenaars worden pas na hun dood beroemd, heb ik me wel eens laten ver tellen. Hij viel met een slag en een gerinkel van brekend glas door een glazen dak. En terwijl de stukken glas en splinters hout hem om de oren vlogen, sloot hfl de ogen en wachtte op de dingen die komen zouden hemel van de zee, met de wolken en het blauw, zoals alleen de hemel bo ven Nederland is. 48.000 hectare groot is de Noord-Oost- Polder. Er wonen 12.000 mensen, af komstig uit alle delen van Nederland. Vijf dorpen zijn in aanbouw, vijf an dere zullen nog volgen. 1617 boeren bedrijven zijn geprojecteerd en 680 zijn reeds uitgegeven aan pachters. Dit jaar zullen er nog 80 verpacht wor den. 2521 gezinshoofden wonen in de polder. Er zijn onder hen 121 zelf standige ondernemers, 119, die z.g. vrije beroepen uitoefenen, 680 boeren, 15 ambtenaren met een jaarwedde boven de 6.000,en 471 met een inkomen dat daar onder ligt, 950 land arbeiders, 270 overige arbeiders en. 7 zonder beroep. Er zijn 94 boeren bedrijven van 12 ha, 69 van 18 ha, 248 van 24 ha, 54 van 30 ha, 65 van 36 ha, 22 van 42 ha, 77 van 48 ha en 7 nog groter. Wie als pachter voor een boerderij in de polder in aanmer king wil komen, moet aan bepaalde eisen voldoen ten aanzien van ont wikkeling en financiële draagkracht. Hij moet, omdat hij zelf voor zijn ma teriaal en vee moet zorgen, beschik ken over ongeveer 1.200,voor elke te pachten hectare. Hiervan moet hij zelf een vierde gedeelte hebben en de rest moet zijn familie beschikbaar hebben. Tevens moet hij goed land bouwonderwijs hebben gehad. Zo wordt welbewust in de polder een landbouwers-élite gekweekt, die de grote mogelijkheden kan benutten en die tegen een stootje kan. Het tienjarig bestaan van de Noord- Oostpolder zal op 2, 3, 4 en 5 Juli worden gevierd met grote feesten. In Emmeloord en in de dorpen. Tentoon stellingen en fokveedagen staan op het programma en drie keer zal een op voering worden gegeven van een groots opluchtspel, getiteld „De Acht ste Dag" en geschreven door Maurits Dekker. Onder regie van de heer Ad. Hooykaas zullen 250 mensen aan dit monumentale spel Imeewejrken. Het is zoals één der sprekers op een bijeenkomst te Emmeloord, waar we deze en andere bijzonderheden mochten vernemen, zo treffend zei met dit tienjarig bestaan wordt een periode voorgoed afgesloten. De pe riode van de geboorte. Zoals de jeugd van ,een mens niet weerkeert, zo keert het beeld, dat de polder de eerste ja ren bood, nimmer terug. Een jeugdig mensje wordt dbor zijn ouders mee genomen naar de fotograaf, maar het beeld van de polder in zijn jeugd zal moeten worden vastgelegd in de herin nering van het Nederlandse volk door deze feesten. En zo is het. Vier dagen lang zullen deze zomer de bussen uit alle delen van het land rijden naar dit nieuwe, prachtige stuk Nederland, letterlijk „de zee ontrukt". Socialisme. Hij sprak de wens uit dat de dag mag aanbreken van ont wikkelingsmogelijkheden zonder schoolgeldbelasting. Met „op" voor het socialisme besloot hij z'n rede. Het heroptreden van „Voorwaarts" werd besloten met de socialistenmars welke door allen werd meegezongen. De Voorwaartskapel Alpen echo met jodelzang van Mej. Oosterwijk uit Reeuwijk oogste een geweldig succes en werd met daverend applaus be loond. Na de pauze gaf de toneelvereen. Morgenrood een kijkje in de twee- acter „De zeldzame Vaas. Ernstige studie sprak hieruit, wat z'n weer klank vond in een dankbaar mede leven van de aanwezigen. De heer Pille, voorz. van de W. B.B. sloot met opwekkende woorden deze goed geslaagde avond. Tr. Als de bloesemmaand z'n intrede doet, viert de wereld van de arbei dersbeweging haar jaarlijks feest. Zo ook in Waddinxveen. M - andagavond waren in lunchroom van de Water bijeen de leden van de W.B.B., P. v.d. A. en I.V.A.O. drie noten in één accoord. In de openingsrede van de heer M. Schouten werd de 87-jarige W. Kersbergen een bijzonder welkom toegeroepen. Tevens werd enige ogenblikken in stilte verpoosd bij het scheiden van Mevr. van der GaardenRozenmond. Haar heen gaan schetste de voorz. als een verlies van een actief werkster, zo wel voor de P. v. d. A. als het I.V.A.O. Door Mevr. Pille werd hierna een nieuwe rode vlag aan de voorz. overhandigd, en sprak hiérbij de wens uit dat op 22 Mei a. s. achter deze vaan velen zouden de monstreren. Als muzikale afwisseling gaf hierna „Voorwaarts" drie wel kome nummers, welke zeer gewaar deerd werden. De heer van Es uit Dordrecht sprak over de Mei:viering waarin hij de kenmerkende factor zag van het feest maar ook van bezinning. Hij wees met ernst en nadruk op de noodzaak van Internationaal Nieuws uit onze woonplaats In de vergadering van stem gerechtigde ingelanden van de pol ders Achterof en de Putte zijn de rekeningen over het afgelopen jaar vastgesteld. Verder is voor 5 jaar machtiging verleend aan het bestuur om te beschikken over het verhuren, ver pachten of op andere wijze in ge bruik geven van poldereigendom. Na een korte bespreking is be sloten accoord te gaan met de onder handelingen van het Waterschap „De Omringdijk van de droogge maakte Noordpias" met het gemeen tebestuur van Waddinxveen om de Noordeindseweg, ingaande 1 Juni a.s. over te dragen aan de gemeente. De polder zal zijn aandeel ad f 13000,- daarvoor beschikbaar stellen. De begrotingen zijn eveneens vast gesteld. De polderlasten zijn hierbij voor dit jaar betaald op f 22,- voor de Achterofse polder en f 25,- voor de Putte. Als leden der financiële commissie zijn voor het komend tijdvak van ongeveer een jaar aangewezen de heren J. Borg, N. de Jong en T. van Noort en als hun plaatsver vangers de heren A. A. van der Maas, P. Noordam en J. A. van Berkel. Bij de gisteren gehouden stemming ter verkiezing van twee heemraden van de Zuidplaspolder zijn als zodanig herkozen de heren R. den Hollander te Nieuwerkerk a. d. IJssel en H. van den Heuvel te Waddinxveen. In de vervolgens gehouden ver gadering is in navolging van de hogere publiekrechtelijke lichamen voor het polderpersoneel gerekend vanaf 1 Januari 1951 een regeling vastgesteld omtrent de kosten van geneeskundige verzorging van dat personeel. Voorts werd besloten tot de voorgenomen vernieuwing van de brug in de Plasweg bij de Sniep en tot overdracht aan de gemeente Waddinxveen van het beheer en onderhoud van de oprit naar de Dorpstraat. Ook zal dit jaar de Noordelijke dwarsweg naar Zeven huizen worden gereconst jeerd. Buiten de vernieuwing van twee bruggen, die bijna f 13.000,- kosten, zal de verbetering van de weg nog bijna f 25.000,- vorderen. Het geld hier voor benodigd, zal zo mogelijk wor den geleend. De begroting voor 1952 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op een gelijk bedrag van f 485.725,51, terwijl de omslag per hectare f 33,- beloopt. Bij de rondvraag is door de heer E. Wolsheimer uit 's-Gravenhage nog een lans gebroken voor dez. i. zeer noodzakelijke verbetering van de Onderweg, die toch ook voor het verkeer van groot belang is. Ten aanzien van de ophaalbrug over de ringvaart van de polder naar de Moordrechtse Tiendweg is besloten het bestuur machtigen alles in het werk te om de polder te ont heffen van het onderhoud van die brug, zo nodig door verwijdering van deze verbinding. Mocht dit om welke reden ook niet kunnen, dan zal de brug worden vervangen door een eenvoudige brug voor voetgan gers en klein en licht verkeer. Daar de schaatsen nu al weer twee jaren rust hebben gehad, is het bestuur van de IJsclub „Nooit Ge dacht", voornemens, een wedstrijd te organiseren op het rijwiel. In overleg met het bestuur van de Sportweek zou deze wedstrijd moge lijk nog ingeschakeld kunnen worden, zo niet dan zal deze een week daarvoor plaats hebben op Zaterdag middag 21 Juni. Deze dobbelsteen wedstrijd gaat niet wie het eerst de finisch bereikt, maar wordt ge wonnen door hem die de meeste ogen heeft gegooid bij de zes op gestelde posten. De start is vanaf het Stationsplein, waar men moet gooien naar welke post men moet, verder gooit u weer voor een vol gende post enz. De posten zullen worden opgesteld als volgtDob- belmann post 1, Hoek Zwarteweg post 2. Nieuw Scheveningen post 3, Spoorbrug Sniepweg post 4,A.van der Breggen, Zuidpias post 5 en van Dort Kroon, Noordeinde post 6. Het kan gebeuren dat men vanzelf 2 a 3 keer op dezelfde post komt, maar mag niet meer rijden dan zes keer, dan zegt de post wel dat men naar het Stationsplein terug kan om daar de laatste gooi te doen. Wie druk post 5 en 6 aandoen, maken mooie kans. Deze wedstrijd is alleen voor leden boven de 16 jaar, van zelf met een d? me, echter niet ver plicht. De prijzen zullen bestaan uit luxe voorwerpen. Te Boskoop slaagde onze plaatsgenote mej. Annie van Berke- steijn voor het examen costumiëre van de R. K. Vereen tot bevorde ring van Industrie- en huishoudon- derwijs van Sint Anna Bij de spaarbank van de Coöp Boerenleenbank werd gedurende de Maand April ingelegd f 130153,40 en uitgegeven f 132914,77. Het laatst uitgegeven boekje is no 6031. Nieuwe telefoonaansluiting 495, Mevr. F. Lazerus-Weverling. Vorige week beleefde onze gemeente de sensatie van een [bal lonlanding, toen de bekende lucht schipper Boesman een vlotte landing volbracht nabij Willem II in de Zuid plaspolder. Opgestegen te Utrecht, had de burgemeester van deze stad een brief meegegeven voor zijn col lega in die plaats waar de ballon zou dalen. Vandaar dat onze bur- vlug bij de hand moest zijn om de oorkonde in ontvangst te nemen. Ondertussen kwamen veel nieuws gierige kijkers opdagen om dit niet alledaagse geval te bekijken. Op het gemeentehuis werden deluchtgasten nog even officieel ontvangen enwerd de boodschap telegrafisch beant woord. Maandag is het nieuwe K.I. gebouw aan de Bloemendaalseweg officieel geopend. Van de zijde van autoriteiten bestond hievoor grote belangstelling, evenzo uit de kringen van het veehouders- en zuivelbe- brijf. Het door architect Stuurman ont worpen gebouw is 32 meter lang en 12 meter breed. In de stal kunnen 12 dieren afzonderlijk in boxen ge plaatst worden. Alles is brandvrij gebouwd. Het gebouw -bevat een steriliseerruimte, een laboratorium en een kantoor. Het is eenvoudig maar doeltref fend van opzet en van grote bete kenis voor de kunstmatige insemi natie. Op uitnodiging van burge meester Warnaar had deze week een bijeenkomst plaats waar werd gesproken over de bescherming van de burgerbevolking tijdens de oor log. De autoriteiten achten het tijd stip gekomen om de bevolking be kend te maken met de nieuwe or ganisatie, welke dit vraagstuk nader behandelen zal. De burgemeester noemde het een droeve noodzaak, maar wees er op dat niemand zich aan de verantwoordelijkheid mag onttrekken. volking in Z.-Holland besprak hierna de noodzaak om een organisatie in het, leven te roepen voor [bescher ming van de burgerbevolking. In dit najaar zal een actie ingezet wor den, teneinde te komen tot indeling van wijken enfblokken in-'elke ge meente en zg. bedrijfsbescherming. De heer Bos besprak de noodzake lijkheid om het brandweerapparaat hierbij in te schakelen. 'Dr. Swart besprak vervolgens de geneeskun dige zijde van dit vraagstuk voor wat betreft bloedtransfusie en de E.H.B.O. Ir. Vos en de heer Wol- ters gaven tenslotte een overzicht van de opruimings- en herstellings- dienst. Tot besluit deed de burgemeester een beroep op de aanwezigen om de noodzaak van dit werk ieder in eigen kring uit te dragen. Ook de heer Jac. van Hezik heeft zijn rijwielmagazijn naar de eisen van de tegenwoordige tijd verbouwd en gemoderniseerd enheeft hieraan een aantrekkelijke reclame verbonden. Men neme nota van de advertentie. De burgemeester zal morgen Zaterdag, om 11 uur spreekuur houden ten gemeentehuize. Voor het examen adsp. elect, monteur slaagden onze plaatsgeno ten M. N. de Bas, G. van Beek en D. van Veen. De collecte ten bate van de Herv. Kleuterscholen heeft opge bracht f 260.—. Het aantal werklozen in onze gemeente bedraagt momenteel 51, t.w. 8 landarbeiders, 1 tuinarbeider, 3 transportarbeiders, 21 hout- en 7 bouwvakarbeiders en 11 uit diverse beroepen. Dezer dagen is weer een ge val van mond- en klauwzeer ge constateerd en wel onder de vee stapel van de heer B. aan de Bloe- mendaelseweg. De 7-jarige A. O. liep Woens dagmiddag met zulk een vaart van de steile talud hoek Brugweg af, dat hij tegen een wielrijder opbotste. Met een gebroken been moest hij naar het ziekenhuis vervoerd worden. Sport in 't kort W.S.E. wist haar laatste wedstrijd te winnen, de kampioenen drukte hun meerderheid door een 6-0 overwin ning op G.S.V. 6. Waddinxveen 2 klopte Schoonhoven 2 met 1-0. Ook de Rijnstreek verloor van Waddinx veen met 1-2. Bij de Junioren was het de a ploeg dat Moordrecht a klopte met 1-3. En in groep B bezette thans de Waddinxveense Junioren de eerste plaats, zij klopte Nieuwerkerk met 3-1. Afdeling B. Groep 3. Gouderak a Waddinxveen b Lekkerkerk b Moerkapelle a Spirit a Nieuwerkerk b Groeneweg a Zwervers b Waddinxveen moet thans starten: Promotie wedstrijd tegen Poortugaal. Deze ploeg heeft reeds eerder in de 3eklasse gespeeld beschikt over meer vaardigheid en zal zeker alles pro beren om het 3e klasserschap te her winnen. Geelzwarten laat het een sportieve wedstrijd worden, jullie voorhoede is weer aangevuld door H. van Geloven dit is een belangrijke versterking. Wij zullen hopen dat deze wedstrijden het zo vurig be geerde 3e klasserschap zullen bren gen. tl^lHIK^IIIIII^IllICTIlICTilllimiill De Interland-wedstrijd Kunt U Woensdag a.s. zien op het Televisiescherm van de firma Heemskerk, 's avonds 7 uur in Café Sport, Kerkstr. 11 Toegang vrij. Auto-Polo op Tournee Dat de Waddinxveense Auto-Polo zich in grote belangstelling mag ver heugen, blijkt wel uit de uitnodigin gen welke deze club ontvangt. Met Hemelvaartsdag wordt een demon stratie gegeven in het Sportpark te Rijswijk, terwijl op 2e Pinksterdag een wedstrijd verreden wordt in j Zuidwolde (Drente). Ook wordt de wedstrijd van 301 April j.l. vanaf Vrijdag gedraaid inl het nationaal wekelijks Filmjournaal^ van Polygoon-Profiltie. Degenen welke de wedstrijd op 2\ Pinksterdag willen meemaken, wen den zich voor Dinsdag 13 Mei a.s. tot de heer D. Kool, Dorpsstraat 39, Telefoon 456. Getracht zal worden een autobus te laten rijden naar Zuidwolde.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 2