Weekblad voor Waddinxveen Het Rode Kruis De- Spiegel van de week Weekagenda Kris-Kras Verlmiringen en Expeditie Fa G. v. d. Akerboom Uit het Parlement WONDERORGEL No. 362 Vrijdag 16 Mei 1952 7e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk s Woendagsavonds inzenden. Zuid-Limburg heeft in de afge lopen dagen op waarlijk grootse wijze het gouden bestaansfeest van zijn Staatsmijnen gevierd. Tienduizenden hebben aan de feestelijkheden deelgenomen, die hun hoogtepunt vonden in de fan tastische illuminaties der grote mijncomplexen en van de straten en pleinen der mijnwerkerscentra. Onder de vele genodigden, die directie en personeel der jubile rende mijnen hun gelukwensen kwamen aanbieden trof men aan: Prins Bernhard en de ministers Drees, v. d. Brink, Wemmers en Albregts. Minister v. d. Brink maakte in zijn feestrede nog be kend, dat de Koningin er in had toegestemd om aan het nieuw te ontginnen mijngebied bij Vlodrop, de naam van prinses Beatrix te verbinden. Ook op Urk zag men de laatste dagen niets dan blijde gezichten. Na weken van spanning is er nl. het bericht ontvangen, dat de Argentijnse immigratie-autoritei ten aan de 18 Urker vissers ver gunning hebben verleend om zich definitief in Argentinië te vesti gen. Deze gunstige wending zal vooral voor de vrouwen dezer vis sers, die nog hier wonen, een pak van het hart zijn geweest. De vissers zullen nu eerst enige maanden aan land gaan werken om een beetje met de Spaanse taal vertrouwd te raken, en daarna op Argentijnse schepen gaan aan monsteren. Het bericht van het overlijden van de wereldberoemde paedogoge, Dr. Maria Montessori zal dui zenden in den lande en vele dui zenden daarbuiten hebben getrof fen. Met mevrouw Montessori, die sinds 15 jaar in ons land vertoefde, is een paedogoge heen gegaan, die over de gehele wereld •haar stempel op onderwijs en op voeding heeft gezet. Dat zij de laatste jaren van haar leven juist in ons land verblijf hield, is niet zo verwonderlijk, als men be denkt, dat haar ideeën in ons land het zuiverste worden toegepast en het verst werden doorgevoerd. Het besluit van de directie der N.V. Lijm- en Gelantinefabriek „Delft" om een fonds te stichten voor buitenlandse reizen van kin deren van het vaste personeel, zou mevrouw Montessori met instem ming hébben begroet, zo zij er nog kennis van had kunnen nemen. Jongelui van 17 en 23 jaar zullen in het vervolg voor zo'n reis in aanmerking komen, na het met succes doorlopen van onverschillig welke school. De duur der reis varieert tussen de 3 en 12 maan den en de jongelui moeten op ge zette tijden verslag uitbrengen over hun bevindingen. Al met al een initiatief, dat navolging ver dient. Minder aanbevelenswaardig lijken ons de praktijken van een Amster damse garagehouder. Hij wordt er nl. van verdacht voor een waarde van 55.000,aan auto's en bromfietsen te hebben verduis terd. Gedurende enkele maanden had reeds de politie in heel West- Europa jacht op hem gemaakt, echter zonder succes. Eindelijk is het dan de Belgische gendarmerie gelukt de garagehouder en zijn echtgenote tussen Brussel en Ant werpen aan te houden en in het Huis van Bewaring te Antwerpen op te sluiten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft inmid dels de Belgische regering om uit levering van de garagehouder ver zocht. Na de sensationele gang van zaken bij de behandeling der Grondwetsherziening door de Eerste Kamer slechts het voor stel tot wijziging der grondwette lijke bepalingen i.z. de buitenland se betrekkingen verwierf zo'n royale meerderheid, dat er óók kans op aanvaarding in tweede lezing is zorgde de Tweede Kamer voor een nieuwe verras sing, bij de beraadslagingen over de herziening der omzetbelasting. Hoewel het betreffende wetsvoor stel in de Kamer algemene waar dering vond, kwam er een kink in de kabel toen Dr. Lucas (K.V.P.) een amendement in diende om ook de periodieken vrij te stellen van de heffing der om zet belasting op abonnementen. Toen de Tweede Kamer als één man achter dit amendement ging staan, terwijl minister Lieftinck er niets voor voelde, werden de beraadslagingen op verzoek van de bewindsman geschorst. In spanning wachten wij thans af, welke de uiteindelijke beslissing zal zijn. Minister Van den Brink ver klaarde in zijn rede op het gouden feest van de Staatsmijnen, dat bij de bereiding van gas en electrici- teit meer moderne werkwijzen toe passing zullen gaan vinden. In dien de experimenten slagen, zal het mogelijk zijn het tekort aan huisbrand te verlichten door langs synthetische weg uit vetkolen een nieuwe brandstof, synthraciet ge naamd, te vervaardigen. Dp che misch gebied is een reeks van nieuwe mogelijkheden in onder zoek, aldus de minister. In het tijdschrift „Spoor- en tramwegen" is een beschrijving verschenen van het nieuwe mate riaal, waarmee de Spoorwegen binnenkort zullen gaan rijden op baanvakken, waar de verkeers dichtheid gering is. Deze nieuwe diessel-electrische treinen zullen geen compartimenten hebben. Het materieel is licht en de vervoers capaciteit groot: 75 zitplaatsen in het motorrijtuig en 141 in het twéewagenstel. Voor de staan plaatsen is een grote ruimte ge reserveerd. De treinen zien er in wendig uit als een tram, lopen zeer rustig en het lawaai is zoveel mogelijk beperkt. Bij de PTT wordt er naar ge streefd om op alle trajecten waar autobussen rijden, ook het post vervoer met deze autobussen te doen geschieden, waardoor men het vervoer per eigen auto's zo veel mogelijk kan beperken en een efficiënter bedrijfsvoering kan worden verkregen. In de autobus sen nemen de postzakken echter een grote plaats in, vaak tot on gerief van de passagiers, terwijl bovendien niet steeds de nodige aandacht aan de post kan worden besteed. In navolging van Zwitserland neemt men nu op het traject Win schoten-Ter Apel v.v. een proef, waarbij achter de- autobus een tweewielig wagentje is gekoppeld, dat dient voor de bergplaats der postzakken. Vorige week werd de eerste proef genomen. Slaagt deze proef in de nieuwe dienst regeling van 18 Mei zal dit wa gentje op dit traject regelmatig rijdendan zal men waarschijn lijk op alle buslijnen, waar geen treinvervoer is, deze wagentjes aanschaffen. ren. Op een regenachtige dag gaf de vader van het vriendinnetje van mijn buurmeisje die vijftig loten aan zijn dochtertje. Kon ze met haar zusjes en broertje fijn mee spelen. Wat doet nu die kleine snaak? Ze gaat naar de moeder van het vriendinnetje van mijn buurmeisje en vraagt haar een lootje te kopen. Die moeder ziet het spelletje aan en zegt: „dat is goed". Ze geeft twee cent en krijgt prompt een lootje. Het vriendinnetje van mijn buurmeisje vindt het geweldig en klamp ook haar oudere zusje aan die ook een lootje koopt. Spel is spel bij kin deren: daar gaan ze helemaal in op. Afijn, op die regendag kwam ook zonneschijn en dan houdt je de kinderen moeilijk meer binnen, s Avonds komt de vader van het vriendinnetje van mijn buurmeisje thuis en daar komt zijn dochtertje en toont hem met glinsterende ogen een doosje met losse centen. „Wel 82 centen, pappie". „Maar kind, hoe kom je daaraan?" ,Nou, pappie heeft mij toch lootjes ge geven? Die heb ik allemaal ver kocht aan mensen op straat!" „Maar kind, dat had je niet mogen doen het zijn oude loten." Maar daar heeft een kind geen verstand van. Zij heeft er een spelletje van ■gemaakt. Maar goed, de vader vroeg of ze nog wist aan wie ze de lootjes verkocht had. En s avonds is hij met z'n dochtertje op pad gegaan. Aan elk der be kochten zijn of haar twee centen terug te betalen. En elke keer op nieuw weer het verhaal, één-en- veertig keer. Ja, dat is een heel karwei geweest. Uiteindelijk met het resultaat, dat het vriendinne tje van mijn buurmeisje 82 cent in haar spaarpot kon doen. De grote mensen vonden het spelletje zo mooi en eigenlijk te sneu om die twee cent weer aan te pakken. Het vriendinnetje van mijn buur meisje heet Mieke en haar vader is Kris-Kras. Maar hij geeft nooit geen „nieten" meer aan zijn dochtertje KRIS-KRAS. Officieële Mededelingen Aangifte Hondenbelasting 1952 Iedere houder van één of meer 9edurende het belastingjaar 1952 is verplicht daarvan vóór 1 Juni a.s. aangifte te doen, door in levering van een daarvoor bestemd formulier. Voor zover dit niet reeds is toe gezonden, is dit formulier kosteloos verkrijgbaar ter gemeentesecretarie. De aandacht wordt er op geves tigd, dat zij, die dit jaar houder van een hond worden, verplicht zijn om hiervan binnen 8 dagen aangifte te doen ter gemeente-secretarie. Bij verzuim kan ambshalve een aanslag worden opgelegd, eventu eel verhoogd met 50%, als boete voor dat verzuim. Honden, die ouder zijn dan drie maanden, vallen onder deze belas ting. Aangifte verhuizingen Burgemeester en wethouders van Waddinxveen brengen nogmaals in herinnering dat van iedere verhui zing binnen vijf dagen ter gemeente secretarie aangifte moet worden ge daan. Dit geldt niet alleen voor vertrek naar een andere gemeente, maar tevens bij verhuizing binnen de ge meente. Waddinxveen, 13 Mei 1952 Burgemeester en wethouders voornoemd, A. WARNAAR Jz. De secretaris, H. JENNÉ Woensdag 28 Mei A. R. Kiesvereniging Spr. Ds. Fokkema. 9 9 Zaterdag 14 Juni Waddinveen I-G.S.V. I Kankerbestrijding Aanvang 8 uur. Woensdag 21 Mei Feestavond voor alle Sparklanten in 't Centrum, Vrijdag 23 Mei Feestavond V. en A. V. „Waddinxveen" in de Cantine van de N.V. Louis Dobbelmann» Dringend verzoek. Met het oog op a,s Hemel vaartsdag verzoeken wij de adverteerders hun opgave reeds Woensdagsmorgen in te zenden- De uitgever- WAT DES KINDS IS Het vriendinnetje van mijn buur meisje heeft onbewust voor heel veel werk gezorgd. Niet dat je dat haar kwalijk kunt nemen. Kin deren doen wat des kinds is. Maar laat ik U de geschiedenis vertellen. De vader van het vriendinnetje kocht lange tijd geleden 50 loten a 2 cent voor een loterij met een goed doel. Na een bepaalde tijd was er trekking en het bleek, dat die 50 loten allemaal nieten wa- Door geheel Nederland (W. Los Zn) Waddinxveen Telefoon 216 Op de valreep voor de ver kiezingen trekt ons Parlement fel van leer. Had de Eerste Kamer een ware slachting gehouden onder de Regeringsvoorstellen om de Grondwet te wijzigen, een slachting, die pas op het laatste moment duidelijk werd.deTweede Kamer wilde als jonger en dus onstuimiger zusje beslist niet achterblijven. Het aantrekkelijke van een parlement is, dat men nooit van te voren weet wat er gaat gebeuren. Zo sliep half Ne derland de slaap des gerusten, verschillende „geachte" afge vaardigden waarschijnlijk inbe grepen, toen om 12 uur 's nachts een ernstig conflict onstond met de Minister van Financiën, Prof. Lieftinck. Zeven jaarlang triom feert deze bewindsman reeds op de Kneuterdijk. Zijn beleid wordt geprezen en ten stelligste afge keurd, maar onverschrokken weet deze harde werker zich daardoor heen te slaan. Toch heeft hij een gebrek en dat is misschien zijn halsstarrigheid. Meer dan eens hebben wij in de afgelopen zeven jaar kunnen meemaken dat Mi nister Lieftinck zich tot het uiter ste verzette tegen een amende ment dat door de ^meerderheid van de Kamer werd gesteund. Dat is zijn goed recht. Het moeilijke tijdsgewricht en de politieke toestand in ons land deden de Kamer steeds voor deze bekwame Minister zwichten. Is het een wonder, dat hij dan een beetje overmoedig wordt? En dat hij denkt zijn zin toch wel te zullen krijgen? Dezer dagen is dat anders gelopen. Het laatste wetsontwerp dat Minister Lieftinck in de Tweede Kamer had te verdedigen was de wijziging van de omzetbelasting. Het laatste, omdat men algemeen verwacht dat hij na de verkiezin gen niet meer de portefeuille van Financiën zal aanvaarden. De zware belastingen drukken te sterk op sommige sectoren in ons bedrijfsleven. Daarom kwam de bewindsman met een ontwerp om de omzet-belasting op verschillen de artikelen te verlagen. Natuur lijk waren alle fracties voor dit wetsontwerp. Wie is er tegen belastingverlaging in deze tijd? Deze waardering uitte zich echter op verschillende manieren. De socialist Hofstrè vond het een goed ontwerp. De heer Lucas verzette zich tegen de omzetbe lasting van 30%. De grote ruzie ontstond over de belasting op tijdschriften. Alle fracties behoudens de P. v.d. A. wensten de periodieke pers van de omzetbelasting vrij te stellen. Minister Lieftinck voerde daar tegen staatsrechtelijke bezwaren aan. Daar was de Kamer het helemaal niet mee eens. Er ont wikkelde zich een zwaar debat met als resultaat dat de beide partijen onverzoenlijk tegenover elkander kwamen te staan. Boven dien vond de bewindsman, dat onze tijdschriftuitgevers er niet zo hulpeloos voor staan. Het gepraat hielp niets. De minister verklaarde het onaanvaardbaar. De enige oplossing was stemming. Daarop vroeg Minister Lieftinck schorsing van de beraadslaging en enkele dagen daarna werd het ontwerp ingetrokken. De minister is nu voornemens een nieuw ontwerp omzetbelas ting in te dienen. (Historisch) In het kerkje van het dorpje Laat ons zeggen Weideveld. Was het met het oude orgel Droevig en zelfs naar gesteld. Doch, het leed is haast geleden, Na een actie ongekend Werkt nu Pijpmans, orgelbouwer, Aan een gloednieuw instrument. Om de zang te begeleiden Spelen Zondags vrij en blij Vijf Fanfare-muzikanten Op de orgelgaanderij. Niemand kan ze zien, maar horen Doe je ze door heel de kerk, De trompetter op zijn eentje Is al goed voor 't volle werk Voor de preekstoel, op een bankje, Zit de jonge orgelist Een harmonium te spelen Als een kwijnend pessimist. Ja, hij geeft nog wel een tóón aan, Bij een psalm of een gezang, Maar dan gaan ze boven verder En dan zucht hij diep en lang. Juffrouw Pienter in bank zeven Vindt 't een wonderlijk geval Dat ze 'sMaandags aan de bakker Wel eens gauw vertellen zal: „Moet j'es horen zeg, zo'n orgel Heb je vast nog nooit gezien: Die het speelt geeft een klein zetje. Hoogstens van een tel of tien Nou dan gaat-ie zitten kijken, Zonder trappen of getob, En als wij zijn uitgezongen Houdt het vanzelf weer op. JAAP MIJDERWIJK Minister Joekes en staatsecre taris van Rhijn kregen ook nog een harde noot te kraken. Zij hadden een overgangsregeling naar de Wachtgeld- en Werk loosheidsverzekering, die 1 Juli a.s. zal worden ingevoerd, op gesteld. Ieder die op deze datum werkloos wordt, een bepaalde tijd bij een werkgever heeft ge werkt en minder dan f 6.000.— verdient, zal hieronder vallen. Een goede sociale verzekering. Is men op deze datum reeds werkloos dan profiteert men niet van deze nieuwe wet, doch blij ven de overbruggingsregelingen gelden. Daartegen had de Kamer ernstig bezwaar. Maar volgens de Minister is een andere oplos sing administratief onmogelijk. De Kamer slikte tenslotte het ontwero. Maar niet nadat de Minister had verklaard te zullen bekijken of de huidige uitkerin gen niet verhoogd kunnen wor den. Een speciale verslaggever heeft een onderhoud gehad met Luitenant- Generaal van Oyen, commandant van het Roode Kruis Korps, over het aandeel van „het platteland" in het Roode Kruis werk, speciaal in het kader van de actie Bescherming Burgerbevolking. Generaal van Oyen heeft zijn heeft het platteland nodig. werkkamer in één van de reeks ge bouwen aan de Prinsessegrachf te Den Haag, die tezamen vormen het hoofdkwartier van het Nederland- sche Roode Kruis. De organisatie van het Roode Kruis moge dan uiterlijk, voor wat betreft namen en onderdelen, rangen, uniformen en commandovoering, wel enigszins

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1