Een Onderduiker in Napoleonstijd. C<*we>die> - k-M Boekhandel Veldwijk overeenkomst vertonen met een militaire organisatie, de sfeer op de Prinsessegracht is nóch militairis- tisch, noch ambtelijk. Loopt U maar door, de naam staat op de deur zegt de portier in de hal en even weinig ceremonieel is de ontvangst door de Commandant van het Roode Kruis Korps, die des gevraagd gaarne zijn mening geeft over wat hij ziet als de taak van het Roode Kruis, speciaal wat be treft „de provincie": Nederland buiten de grote bevolkingscentra. Juist in deze tijd meent Gene raal van Oyen is dat een actueel onderwerp. De kranten staan vol over Burgerbescherming. Ten be hoeve van de Bescherming Burger bevolking zullen binnenkort overal vrijwilligers opgeroepen worden. De bevolking wordt voorgelicht op allerlei wijze. Het Roode Kruis heeft bij de be scherming der Burgerbevolking in oorlogstijd een heel belangrijke taak. Natuurlijk niet alleen dan. Ook zónder dat hadden en hebben onze afdelingen (de colonnes, bloedtransfusie- en plasmadiensten, welfare-werk, om er maar enkele te noemen) genoeg te doen. Maar in de bescherming der burgerbevolking is het Roode Kruis Korps belast met de vorming en de opleiding van mobiele medische formaties, welke buiten de grote steden geneeskun dige teams worden genoemd. Deze teams hebben te zorgen voor de eerste-hulpverlening en het trans port van zieken en gewonden naar ziekenhuizen en nood-ziekenhuizen. Deze laatste zullen zo nodig ten plattelande Vooral worden inge richt. In deze ziekeninrichtingen vervullen de helpsters van het Roode Kruis Korps een zeer be langrijke rol als verpleeghulp. Het Roode Kruis heeft al tientallen ja ren met dat bijltje gehakt en in de laatste wereldoorlog kostbare erva ring opgedaan. Wat is méér van zelfsprekend, dan dat men bij het BB-werk een instantie inschakelt met een compleet en beproefd appa raat en een perfecte organisatie? In de grote steden merken wij op zal de noodzaak van een beschermingsorganisatie de bevol king wellicht duidelijker toespreken; die vormen de kwetsbare punten. Maar hoe staat het met de mensen daarbuiten, in de kleinere gemeen ten, op het platteland? Het gaat niet alleen om het di rect dreigend gevaar voor de men sen zélf antwoordt onze gast heer. Is het noodsignaal gegeven, dan wordt zo nodig direct een be roep gedaan op de hulp-organisatie buiten de getroffen sector. Heel het land is in kringen verdeeld en er zal een regeling worden getrof fen zodanig dat bepaalde aangewe zen kringen een naburige stad, die getroffen is, te hulp snellen. Wan neer men zelf buiten schot is ge bleven, is men daarom niet minder, juist méér geneigd, de slachtoffers in de getroffen sectoren te hulp te komen. Dat heeft de ervaring be wezen. Nederlanders hebben, spon taan of georganiseerd, altijd en ter stond klaar gestaan om hulp te bieden waar die nodig was, niet alleen landelijk, maar internationaal ik noem slechts enkele gevallen waarbij het Roode Kruis direct be trokken was. Abessynië, Finland en (zeer recent) Italië bij de grote watersnood! We maken ons dus niet zo benauwd over gebrek aan medewerking. Maar wanneer die eerst geboden wordt als de nood aan de man is, dan zouden we moe ten werken met ongeschoold en onervaren mensenmateriaal. Het is beter wanneer men nu reeds zich de nodige kennis en (door oefening) ervaring eigen maakt. Waarom legt U daarbij juist de na druk op het Roode Kruis werk? vragen wij- Behalve omdat ik toevallig comman dant van het Roode Kruis Korps ben glimlacht de generaal is dat, omdat het Roode Kruiswerk bij de mensen bekend isbekend als vredeswerk. Het Roode Kruis geniet gelukkig vertrouwen, dat merken we steeds wéér. Daarbij komt, dat veel mensen zeg gen: als ik me dan toch opgeef om, 15 door K. JONKHEID. DE AVONTUREN VAN „HUMPO HOTSFLOTS" 14 Humpo Hotsflots kletterde dus dwars door het glazen dak heen, Hij bleek echter nog niet dood te zgn wat hij verwacht had.Hij voelde zich alleen erg naar worden en koud. Dat was helemaal geen wonder, want onze grote kunstenaar met een plons in een badkuip met koud water was gevallen. „Wat een rare dingen gebeuren er toch met me vandaag vond hij. „Eerst vierhonderd gulden, toen lijst gestolen, toen weer dat gescharrel in die dakgoot, daarna het vallen door eenglazen dak en nu weer deze pootjes-baad- partijIk begin te geloven, dat het leven eens schilders niet alleen over rozen gaatHaar nu moet ik on gezien uit deze badkamer komen, want 't zou natuur lijk te gek zijn als ik iemand tegenkwamLaat ik maar eens beginnen met uit deze waterplas te klimmen en te kijken, waar de deur is van dit vertrekHij voegde de daad bij het woord en verliet soppend en sputterend de badkuip. in geval van nood, m'n steentje bij te dragen tot bescherming van onze burgerbevolking, van weerlozen, vrouwen, kinderen, zieken, ouden van dagen, dan doe ik dat graag in de vorm waarin het Roode Kruis deze taak verricht. In oorlogstijd verrichten juist velen gaarne vredes werk. Het symbool van het Roode Kruis waarborgt hun de taak, die ze graag willen vervullen! U denkt dus dat het Roode Kruiswerk van alle takken van „beschermingswerk" wel zeer bij zonder aan de mensen appelleert? Ja, en inzonderheid ook aan de vrouwen en meisjes. Ook daar onder zijn er wier voorliefde uit- Nieuws uit onze woonplaats Onder grote belangstelling vond Dinsdagavond in de grote zaal van de Oranjelaanschool het afscheid plaats van de Heer A. Jonkheid, die gedurende 32 jaar voorzitter is geweest van de Ver eniging voor Chr. Nat. School onderwijs, alhier. Deze buitengewone ledenvergade ring stond onder leiding van de nieuwbenoemde voorzitter, de Heer F. M. van Tol, die er in zijn ope ningswoord op wees, dat het bij een avond als deze niet gaat om de verheerlijking van de mens, ook uiteindelijk niet om het welzijn van Het echtpaar P. Tamerus-Ptjpers welk a.s. Maandag hun 60-jarig Huwelijk hopen te herdenken. Een vierde man komt aan bod. Hij spreekt rustig, hij kiest zijn woor den goed. „Waddinxveen moet niet achterblijven. Een nieuwe geest vaart als een frisse wind door een duffe wereld. Gooi de vensters op én en ontgrendeld de deuren. Geleerde mannen gaan ons voor, dominee Wilderik Ze luisteren allen. Ze horen het: dit is nieuwe taal. Er wordt gestemd. Het verzoek wordt toegestaan. Dat kan Notaris Neuteboom niet laten zitten. Een halve nacht ligt hij wakker en peinst op maatregelen. gaat naar een taak buiten het Roode Kruiswerk, bij de luchtbescherming of andere diensten. Maar de grote meerderheid van onze vrouwen en meisjes zal zich toch het meest aan getrokken voelen tot deze specifiek vrouwelijke taak: de zorg voor mensen, door oorlogsgeweld getrof fen. De verpleging van gewonden en zieken, de verzorging van men sen, die van huis en haard zijn ver dreven. Men kan zich op deze taak als het ware thuis, in de eigen woonplaats of streek voorbereiden. En wat men zodoende leert is, als men het hopelijk! nimmer in praktijk behoeft te brengen, toch nooit weg. Generaal van Oyen verwacht bui ten de grote steden belangstelling, meeleven en meewerken met het Roode Kruis, want al zou men ver wachten dat in de grote stad meer interesse (uit welbegrepen eigen belang) zou bestaan voor alles wat met de bescherming samenhangt, „de provincie" biedt wellicht prac- tisch meer mogelijkheden. En ze heeft zeer beslist een taak! Op de Prinsessegracht in Den Haag beschouwt men „het platteland" niet als een grootheid van de tweede rang. Integendeel. Bij het afscheid herhaalt Generaal van Oyen, blij te zijn met deze gelegenheid, óók de Nederlanders buiten de grote ste den, via hun krant, te kunnen op wekken, hun taak in het kader der burgerbescherming te vervullen, door zich te melden bij de plaatse lijke afdelingsbesturen van het Roode Kruis! Hij moet dijken delven en bekistin gen slaan, om de vloed te keren. Maar hoe? En waar? Morgen heeft hij geen tijd, dan is er publieke verkoping van landerij en en vee. Maar overmorgen! Ja, overmorgen vast! Als overmorgen heden geworden is, heeft hij nog geen vast besluit. Hij wil praten met een vertrouwd man. Met Eedelcoert. 's Middags laat hij zijn glazen koetsje inspannen en stapt in. „Breng me naar Eedel coert." De koetsier pakt de leidsels. „Vort, bruin!" Diezelfde morgen zit een vrouw alleen in haar huiskamer achter haar koffieblad. Ze is een dame. Haar handen zijn blank, haar gelaatst- kleur flets, haar ogen zijn groot en donker. Hoe komt ze hier in dit polderdorp? onze Chr. scholen, maar om de ere Gods, om de komst van Zijn Ko ninkrijk. Namens het Bestuur bood hij de scheidende voorzitter een wandbord aan, in Delftsblauw, voorstellende de oude Sluisjes- school, herinnering aan een tijd van veel gebed en grote offers. De Heer T. van Dam wees o.a. op de brede zienswijze van de Heer Jonkheid, waar deze telkens bij voorkeur spreekt over „de kinderen van ons volk". Spr. herinnerde te vens aan het aandeel van de oud voorzitter in het verzet der scholen tijdens de bezetting. Een lange rij van sprekers gaf ver der uiting aan de dankbaarheid voor wat de Heer Jonkheid voor het Chr. onderwijs heeft mogen doen. Zo spraken o.a. de Heer Ming, de Heer v. d. Vusse, Burgemeester Warnaar namens het gemeente bestuur, Ds. Snoey namens de Kerkeraad der Geref. Kerk, Ir. Venema namens de Avondvakte- kenschool, de Heer Meter namens de Scholenbond en de oud-secreta ris, de Heer Vis. Cadeaux werden nog aangeboden namens de kinderen en de ouders en namens het personeel. In een slotwoord wees de Heer Jonkheid alle eer af, hoewel hij dankbaar was voor deze avond. Soli Deo Gloria. Het waren niet de vijanden van het Chr. Onderwijs, die het me vaak zeer moeilijk ge maakt hebben, aldus spr., maar juist de vrienden van het Chr. On derwijs, die me niet begrepen en mijn bedoelingen verkeerd uitlegden. Misschien heeft God dit nodig ge acht om mij klein te houden voor Hem. Tot slot liet de scheidende voor- Ze zit op een rechte stoel van ma honiehout met koepren ornamenten. Het servies is zwart met goud, de koffiepot zilver met ebbenhouten handvat en zilveren filter. Voorzichtig schenkt ze koffie. Twee kopjes. Ze moet de filter vasthouden, anders 'valt hij van de pot. Bedachtzaam wordt een scheutje melk toegevoegd. Ze loopt naar een hoek van de kamer en trekt aan een dik schelkoord. Als de meid bescheiden om de hoek van de deur komt, zit ze weer achter haar blad. „Breng dominee de koffie op zijn studeerkamer." De meid krijgt geen koffie. Nu zit de dame weer alleen. Ze schuift haar bovenrok omhoog. Daaronder heeft ze een platte wit linnen zak met huishoudelijk ge- zitter zingen Psalm 138 1. De band met de Chr. Nat. Scholen zal niet geheel verbroken zijn, daar de Heer Jonkheid tot ere-voorzitter is benoemd. Over de afgelopen weekwaren 46 werklozen ingeschreven (v. week 51), waarvan 21 een uitkering ont vangen ingevolge de overbruggings regeling en 25 volgens de regeling voor de sociale bijstand. Van het aantal werklozen zijn 4 landararbei- ders, 2 tuinarbeiders, 2 transportar beiders, 21 houtbewerkers, 4 bouw vakarbeiders en 13 uit diverse be roepen. In verband met de werkzaam heden aan het verbreden van de beug aan het begin van de Plasweg zal het verkeer over deze weg ge durende ongeveer 5 weken gestremd zijn. Voor voetgangers, fietsers en motorrijders zal een houten nood brug worden aangelegd, maar het autoverkeer zal worden omgelegd via de Tweede Bloksweg. De auto busdienst van Boskoop naar Rotter dam zal rijden via de Henegouwer- weg en de Rijksweg, zodat een aantal stopplaatsen in de gemeente zal vervallen. Dezer dagen is aan de elec- trische lichtmast op de hoek Oran jelaan—'Kerkweg een nieuw ver lichtingsornament aangebracht. In het nieuwe ornament bevinden zich vier z.g. T.L.-buizeD. Deze verlich ting op dit drukke verkeerspunt heeft hierdoor een belangrijke ver betering ondergaan. Woensdag is op de Rijksweg een aanhangwagen, welke aan een tractor gekoppeld was, losgeraakt met het gevolg dat deze van de weg kantelde. Persoonlijke ongevallen kwamen riet voor. De rijkspolitie verzoekt aan vrouwen en meisjes, die op de Rijks weg döor iemand lastig zouden wor- Dinsdag stond voor de Rechtbank te Rotterdam terecht A. de B. alhier, verdacht van diefstal van f 295.- op 1 Februari 1.1., ten nadele van Wed. S. v. d. B. Verdachte ontkende pertinent. De politie verklaarde echter dat het onderzoek door middel van een politiehond de richting van verdachte uitwees n.l. een luciferdoosje, welk de B. verloren zou hebben. Ver dachte beweerde, dat van hem een dag te voren een regenjas ontstolen was, waar in dit doosje lucifers in- geborgen was geweest. Het O.M. wees op het strafregister van ver dachte en twijfelde niet aan zijn schuld. Hij eiste dan ook 8 maanden gevangenisstraf, zonder aftrek. De verdediger opperde de idee dat de politiehond zich vergist kon hebben. Hij had de gedachte dat enkele getuigen ook niet vrijuit gingen. Wat moesten die telkens in de winkel van Wed. B. doen? Zat daar iels meer achter? Pleiter vroeg vrijspraak voor ver dachte als zijnde de zaak niet overtuigend bewezen. Uitspraak zal over 14 dagen volgen. De afdeling Waddinxveen van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen hield op 14 Mei in Lunchroom v. d. Water een Drentse avond waarbij vrijwel alle leden aan wezig waren. Onder leiding van Mevr Eding- Akkes uit Emmen was een Drentse koffietafel aangerich waarop kraantjes- potten, Drentse stoet met worst en vele andere speciale Drentse lekkernijen tot toetasten uitnodigden. Mevr. Eding wist op boeiende wijze van de folklore van haar provincie te vertellen, terwijl haar statig Drentse costuum met kanten kap en gouden oorwijzer toonde hoe jammer het is dat deze dracht meer en meer verdwij nen gaat. Prachtige lantaarn-plaatjes met uit voerige toelichting brachten Drente nader tot de Zuid-Hollandse leden. Een waardige slotavond als sluit stuk van een druk winterprogramma. Naar wij van bevoegde zijde vernemen gaat Concordia dit jaar nog een groots opgezette Bazar or ganiseren, waar de nieuwste attracties aanwezig zullen zijn, ter versterking van kas en instrumentenfonds. Bij de nieuwe uniformen behoort thans ook de instrumentenkas, aan vulling voor nieuwe instrumenten vraagt tegenwoordig veel geld. „Elck wat Wils" in Scheve- ningen. Voor de vierde maal in dit seizoen heeft de toneelclub „Elck wat Wils", het toneelstuk „Tante Jutta uit Calcutta" opgevoerd. Dit keer werd in het Scheveningse Sa natorium gespeeld voor de patiënten en verpleegsters. Dit sympathieke gebaar om in Scheveningen te gaan spelen voor patiënten die al jaren lang te bed den gevallen, direct hiervan aangifte leggen werdzeergewaardeerd.Tevens te doen aan het politiebureau a.s. Maandag 19 Mei wordt het zwembad voor het pubiek open gesteld. De collecte voor de stichting 1940-1945 heeft opgebracht f 613,22. Naar we vernemen is de uitgaansdag met de Ouden van Dagen vastgesteld op Woensdag 11 Juni a.s. De enigste wijziging in de zomerdienst van de N.V. Citosa is alleen de laatste dienst op Zondag op de lijn Rotterdam. Vertrek uit Rotterdam is nu 23.18 uur, inplaats van 22.48 uur. Indertijd heeft zich in de Burg* Trooststraat een z.g. anti-bagger- comité gevormd om zich te verzetten tegen een door de gemeente uitge vaardigde verordening, welke veror dening de omwonenden verplichtte de sloten te baggeren. Het comité heeft de kwestie voor het kanton gerecht gebracht, waar Mr. van Mechelen te Gouda deze zaken be hartigde. Deze week heeft de kantonrechter vonnis gewezen en allen van rechts vervolging ontslagen. In feite is dus het gemeentebestuur in het on gelijk gesteld. reedschap sleutels, kurketrekker, zilveren naaldenkoker. Ook een klein zakdoekje, dat ze te voorschijn haalt. De preek van Zondag 'heeft haar zwaar geschokt. Wat bezielt haar man? Jan Wilderik was een hups student, maar van burgerlijk kom af. Over dat bezwaar is ze heen gestapt, hij was student en hij werd dominee. Maar nu is hij een revo lutieman geworden. O, o, wat zal haar vader daarvan zeggen? En haar moeder, statige dochter uit een oud geslacht van Nederlandse pa triciërs! Haar man heeft met haar gepraat, maar ze heeft hem niet begrepen. Zijn woorden vallen naast haar neer, ze kan ze niet opnemen. Is er iemand, bij wien ze raad kan vragen, steun zoeken? Haaf ge- mag de verdienste van 3 Waddinx- veense Middenstanders wel vermeld worden, die de spelers en speelsters met hun auto hebben gereden. Al met al een avond waarop met plezier mag worden teruggezien. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: 1 blauw-zwarte vul pen, 1 grijs jasje, 1 gewicht (M-kg), 1 rood kindertasje met inhoud. Verloren1 groene tas (inhoud blauwe overall), 1 gouden broche. Sport in 't kort De titel is deze week niet op haar plaats, daar wij deze week meer aan dacht besteden als gewoon aan een voetbalwedstrijd. Immers Waddinx veen I wist de eerste promotiewed strijd met een verdiend 1-0 te win nen, en met deze overwinning staat Waddinxveen op de drempel van de 3e klasse K.N.V.B. Nadat beide aanvoerders elkaaar bloemen hadden aangeboden werd de bal aan het rollen gebracht. En al direct ontwikkelde zich een span nende strjjd, waarin beide partijen elkaar niets toegaven. De eerste kans was voor Waddinx veen, maar het werd een corner, even later was het Kant die de kans van zjjn leven kreeg, geheel voor de Portugaalkieper faalde hij volkomen, hierna faalde ook de middenvoor van dachten gaan langs de ouderlingen bank: HuyserJonckbloedt VerrystDeckerEedel coert Eedelcoert woont aan de Bloemen- daalse Weg, voorbij de Baars. Dat is drie kwartier lopen. Ze kijkt naar buiten, het is heet en zonnig. Neen, dat kan niet. Zijn er ver trouwde adressen dichter bij? Geen enkel. Vroegere vrienden zijn te genstanders geworden, felle tegen standers. Dat heeft ze duidelijk ge zien aan de gezichten in de kerk. Daar kan ze niet heen. Ze kan niet optreden als verraadster van haar man. Ze ziet geen uitweg gen buigt ze zich schreit. Versla- voorover en Wordt vervolgd

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 2