Weekblad voor Waddlnxveen 1 De laatste kans Uttylk 6H& 1 Dc SpUyel van de week Verhuizingen en Expeditie Fa G. v. d. Akerboom Weekagenda Kris-Kras Tot 1 Juni nog Spaarbrieven verkrijgbaar Aan de vooravond No. 363 Vrijdag 23 Mei 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef, ïlef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Na maandenlange onderhande lingen is er eindelijk overeen stemming bereikt tussen de werk gevers- en de werknemersorgani saties in het bakkersbedrijf in zake de nieuwe loonregeling voor bakkersgezellen. De lonen zullen met 1per week worden ver hoogd en voor nachtarbeid zal er een toeslag van 3,50 komen. Ten slotte zal er een vacantie- toeslag van 2% worden uitge keerd. Voor de consumenten blijft nu echter nog de vraag, in welke vorm de regering de bak kers compensatie zal verlenen voor deze loonsverhoging. Het is dan ook niet uitgesloten, dat de prijs van- het wittebrood met 1 cent zal worden verhoogd. Nauwelijks heeft het College van Rijksbemiddelaars zijn fiat aan déze nieuwe regeling gegeven, of van andere zijde wordt er al weer een beroep op dit college gedaan om bemiddelend op te treden in een loongeschil tussen reders en vissers van onze ha ringvloot. De Unie van Verkeer, waarbij de vissers zijn aangeslo ten, is van mening dat het, in verband met de technische ont wikkeling in het zeevisserijbe drijf, nu eens tijd wordt om tot een loon-regeling te komen, die aan deze ontwikkeling is aange past. Zij wenst derhalve, dat in plaats van het tot nu toe gebrui kelijke garantieloon een vast sa laris wordt uitgekeerd. Aange zien langdurige onderhandelingen nog niet tot een overeenstemming hebben geleid, ziet het er naar uit, dat wij nog wel even op de eerste. „Hollandse Nieuwe 1952" zullen moeten wachten. Alle optimisten ten spijt heeft de Zaandamse journalist Hommer- son de verjaardag van zijn doch tertje toch niet thuis kunnen vie ren, aangezien de Amsterdamse rechtbank de gijzeling van de redacteur van Het Vrije Volk tot 31 Mei heeft verlengd. Zoals bekend verkeert de heer Hom- merson sinds enige tijd in een der cellen van het Huis van Be waring in Amsterdam, omdat hij weigert, de bron van een bericht te noemen. (Wij zijn er wel erg benieuwd naar, wie uiteindelijk aan het langste eind zal trekken: rechter-commissaris Knottenbelt of journalist Hommerson. Het geschil in zake de Omzetbe lasting tussen Minister Lieftinck en de heer Lucas is voor beiden een kwestie van „geven en ne men" geworden. Het door de Tweede Kamer geamendeerde ontwerp is door de Regering in getrokken en door een nieuw vervangen, waarin ten aanzien van de tijdschriften geen voor ziening werd getroffen. Daar mede is het amendement van de baan, doch anderzijds is de Mi nister de heer Lucas toch ook tegemoet gekomen, door op korte termijn een afzonderlijk wetsont werp betreffende de tijdschrif tenabonnementen te beloven. Het Izou wenselijk zijn, dat het nieuwe ontwerp nog vóór het zomerreces door de Kamer werd goedge keurd. Voor het overige schijnt een en ander een storm in een glas water te zijn geweest en een bekend gedichtje, waarin óók een glas voorkomt en dat eindigt met de mededeling: ze lieten de zaak zoals die was, komt hierbij in ge dachten. Was die politiek een beetje pietepeuterig, vlak voor het scheiden van de markt is er van buitenlandse zijde nog even vlug een pluim op de hoed van onze regering gestoken. De speciale vertegenwoordiger der V.S. in Europa, Mr. Draper Jr., heeft tegenover journalisten verklaard, dat Nederland in de laatste twee jaren op economisch en militair gebied een benijdens waardige ontwikkeling heeft doorgemaakt. Het herstel van het evenwicht in onze betalingsba lans en onze gunstige positie in de Europese Betalings Unie be loven, volgens Mr. Draper, veel goeds voor de ontwikkeling van de Nederlandse levensstandaard. Deze woorden moeten onze min nisters als zoete muziek in de oren hebben geklonken! En nude honderdjarigen. In de Haarlemmermeer zullen de boeren in Juni de dag herdenken waarop 100 jaar geleden de eer ste landbouwers bezit namen van de drooggevallen polder. Het vreemde is echter, dat de ge meente Haarlemmermeer en het Polderbestuur voor het zelfde feit pas over drie jaar de bloemetjes buiten zullen zetten. Verder zal er een feest zijn bij de Posterijen, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Ne derlandse postzegel. Natuurlijk zullen er in verband met dit eeuwfeest bijzondere zegels ver schijnen. Eén van deze series zal zonder toeslag aan de postkan toren verkrijgbaar zijn, terwijl men de tweede serie mèt toeslag, op de grote postzegeltentoonstel ling te Utrecht zal kunnen kopen. Onze Koningin heeft begin dezer week de eerste steen mogen leggen voor de herbouw van de door de oorlog verwoeste St Laurenskerk. Langzaam herrijst Rotterdam uit zijn as. Ook opende Zij onder geweldige belangstelling het nieuw aange legde Amsterdam-Rijnkanaal, het nieuwe kanaal waar de hoofd stad zulk een groot belang bij heeft. Door geheel Nederland (W. Los Zn) Waddinxveen Telefoon 216 en denken ovèr dat „rood" ma ken van het bewuste hokje. Want maak ik A rood, dan be staat de mogelijkheid, dat B net één stem te weinig heeft en maak ik C rood, dan is er kans, ja, waarop eigenlijk? Neen, zo eenvoudig als het ABC is, is het stemmen niet. Uiteinde lijk wil ik toch met allen goede vrienden blijven en ik vind dat dit heel wat waard is. Maar afijn, voor dat ik moet stemmen, zal mijn brievenbus wel een lawihe van papieren propa ganda door zich heen hebben laten glijden en kan ik mijn keus bepalen. En als ik er niet genoeg aan heb, dan ga ik naar de ver kiezingsvergaderingen. Daar zal mij zeker duidelijk worden ge maakt welk hokje het allerbeste rood kan worden gemaakt. De strijd in de politieke arena is ontbrand en ik hoop, dat we er zonder kleerscheuren afkomen. Dan: een bescheidener klopje op de deur en de stem van mijn vrouw die zegt: „Man, hier zijn twee heren van een kiesvereni ging, die je graag wilden spre ken!" „Laat ze maar binnenko men," zeg ik, niet vertellend dat ik net zit te piekeren over poli tieke vraagstukken. Ze kwamen binnen en in één van hen herkende ik het oude heertje, die mij aan de brug de vraag stelde over de verkiezingen. Om goede voorlichting te krij gen werd ik die avond lid van hun kiesvereniging. Ik heb het maar niet aan mijn vrouw verteld. Tot de volgende week. KRIS-KRAS. DE GOUWE De Gouwe, waaraan de stad Gouda haar naam en opkomst te danken heeft, was vroeger een rivier en door de eeuwen heen een belangrijk vaar- en boezemwater in het hart van Holland. Zowel rivier als stad worden in oorkonden van de jaren 1139 en 1143, als Golda, het eerst genoemd als bezittingen van het kapittel van St. Salvator, het Oud Munster in het Bisdom Utrecht. Op de oude kaart van het Jaagpad uit 1650 wordt „Gouw" vermeld. De stad wordt vaak Ter Gouw genoemd. De kaart anno 1687 van 't Hoogheemraad schap van Rhynland noemt de rivier De Gouw, daarbij een onderscheid makende met het gedeelte tussen Goude en 't Suytende van Wad- dincxveen, dat De cromme Gouwe wordt genoemd. Immers van de Hollandse Yssel tot de grens tussen Waddinxveen en Boskoop is de Gouwe bochtig, ver Jerop naar De Goutssluys, zoals het tegenwoordige Gouwsluis in 1687 nog wordt genoemd, liggen twee lange rechte banen, rakken, waarbij de Halve Raak (Rak) onge veer halverwege het lange rak van de Gouwe tussen Boskoop en Gouw- sluis ligt. Ten noorden van Boskoop heeft de Gouwe h;er dezelfde rich ting als de sloten, die ongeveer rechthoekig op de Oude Rijn zijn gegraven en daardoor dus kennelijk het karakter van een gegraven kanaal, mogelijk een verbreding van een dier gravingen vormende, een door steek door het land naar de Oude Rijn, waaraan de polder Steekt, oudtijds Stekete, zijn naam te danken kan hebben. De betekenis van de naam Gouwe is onzeker, doch in het algemeen wordt aangenomen, dat met een gauwe oudsher een wijde, brede waterloop werd bedoeld. Vrijdag 23 Mei Feestavond V. en A. V. „Waddinxveen" in de Cantine van de N.V. Louis Dobbelmann. Dinsdag 27 Mei Algememe Ledenverga dering Ziekenhuisverplegings- en Ope ratiefonds „Waddinxveen"in „De Unie" Woensdag 28 Mei A. R. Kiesvereniging Spr. Ds. Fokkema. Zaterdag HJuni Waddinxveen I-G.S.V. 1 Kankerbestrijding Aanvang 8 uur. De Gouwe is thans geworden een belangrijk kanaal voor de seheep- vaart van plaats tot plaats en van stad tot stad ten behoeve van in dustrie en landbouw in het centrum van het dicht bevolkte poldei land van Zuid-Holland. E. v. E. Kleur bekennen. Toen ik van de week op een avond voor de brug moest wach ten sprak een oud heertje mij aan en zei: „En mijnheer, wat is uw mening over de verkiezingen die straks gehouden zullen worden?" Nu moet ik eerlijk zeggen, dat die man mij veel beter iets an ders had kunnen vragen. Waar om vraagt U? Welnu, als er één ding is waarmede ik mij heel weinig inlaat, dan is het wel de politiek en alles wat daarmede samenhangt. Wilt U wel geloven, dat ik het al een ontzettende opgave vind ter stembus te gaan en het een of andere hokje rood te maken? Dat beschouw ik als een pro bleem op zichzelf en er is ook niet zo rrfaar overheen te stap pen. Sinds dat oude heertje mij die vraag stelde, heb ik reeds twee hele nachten liggen tobben HET GEMEENTEBESTUUR De verkiezingen zijn aantocht! De buitenwereld heeft er nog niet veel van gemerkt dat de partijfuncionarissen reeds maan denlang in de weer zijn om de verkiezingsslag voor te bereiden. Hoogstens heeft men vernomen van moeilijkheden over de candi- daatstellingen in verschillende partijen, moeilijkheden, waarin de uiterste vleugels, die er in elke grote partij zijn, openbaar werden. De voorbereidingen zijn nu achter de rug. Op 13 Mei j.l. is de officiële candidaatstelling geweest. Dertien politieke par tijen hebben besloten een kans te wagen. Daaronder zijn natuur lijk alle partijen die thans een of meer zetels hebben in ons parlement. Daarnaast zullen het Jong Conservatief Verbond, het Gereformeerd Politiek Verbond, van de verkiezingen. de Middenstandspartij, de Socia listische Unie en de Partij voor Vrijheid en Recht hun geluk gaan beproeven. Of zij veel kans hebben, valt te betwijfelen, daar ons volk een vrij converavtie in slag [heeft als het gaat om de stembusstrijd. Een aanvankelijke keuze laat het niet gauw los, zoals vorige verkiezingen ook wel hebben uitgewezen. Na de Pinksterdagen zal de grote propaganda wel beginnen. In alle delen van het land zullen vergaderingen worden gehouden waar iedereen die maar komen wil, wordt toegesproken door een Kamercandidaat. Degrootmeesters in de politiek hebben deze week geen leven meer. De partijbladen publiceren programma's waaruit blijkt dat de heren Romme en Schouten bijv. dag aan dag in touw zijn en meer dan eens twee spreekbeurten achter elkaar ver vullen. Bij de socialisten schijnt de huidige Minister van Landbouw Mansholt, wel favoriet te zijn, gezien het programma dat hij heeft af te werken. Tegelijkertijd zullen vele mensen weer een deel van het zonlicht uit hun kamers weren door grote aanplakbiljetten voor hun ramen te hangen. Straat demonstraties en openluchtbijeen komsten zullen de propaganda vervolmaken. Men ziet: in de methodiek is nog niet veel veranderd. De par tijen betreden weer de reeds af getrapte paden. Men kan dan ook niet verwachten dat de ver kiezingsactie in 1952 veel zal verschillen met die van vórige jaren. Sinds het huidige kiesstelsel is een Nederlandse verkiezings actie eigenlijk maar een tamme boel. Men heeft te stemmen op een lijst en verder moet men maar afwachten. Hoe anders was dat niet tijdens het districtenstelsel, waar personen tegenover elkaar stonden, die moesten debatteren. Toen kreeg de verkiezings-strijd een persoonlijk tintje. Zij, die overtuigdepartijaanhangers waien gingen luisteren en bepaalden eerst na het horen van vele redevoe ringen hun stem. Dat was be langrijk, want het meeleven met onze parlementaire democratie kwam dit ten goede. De kiezer werd met zijn neus op de pro blemen gedrukt. Het zal voor velen moeilijk zijn om de verkiezingsweken in tens te beleven. Men weet dat een verschuiving van één of twee zetels reeds vrij opzienbarend is. Voor de oorlog was ons volk veel nauwer bij verschillende vraagstukuenbetrokken dan thans. De politiek is een moeili'k vak geworden. Men kan critiek heb ben op het beleid van Minister Lieftinck. doch velen weten a leen dat de belastingen ontzettend hoog zijn, maar alle andere par tijen verklaren op haar beurt er van overtuigd te zijn, dat we er zonder zware belastingheffing niet zullen komen. Voor de gewone man zijn de huidige politieke vraagstukken bijna niet meer te vatten. Hoewel we dus ook ditmaal niet veel spanning verwachten in de komende verkiezingsactie dienen we goed te beseffen, dat er gewichtige weken voor ons land aanbreken. In wezen staat de rooms-rode coalitie, thans aangevuld met v.v.d. en c.b„ op het spel. Omtrent de uitslag valt nog niets te voorspellen. Alle partijen zijn zo verstand;g zich niet uit te laten over de komende Kabinetsformatie. fïbTancf in een deel van het natuur- Uaar gaat dè autobus reservaat van de Ospelse Peel. naar de nederzettingen j Het werk. „Kunt U dan niet iets verder zal zij zich bepalen tot

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1