I Omzetbelasting wij vijto in ongenade. Onmiskenbaar is de toestand in het zakenleven momenteel verre van rooskleurig. Over de oorzaken daar van kan men twisten, over de gevol gen is iedereen het wel eens: de winsten verkeren in verliezen, de werkgelegenheid neemt af, de sociale onrust neemt toe. Twee departemen ten ondervinden van dit ongunstig verloop een druk, economische zaken en financiën. Vooral minister Lief- tinck wordt hevig gecritiseerd om zijn jongste belastingmaatregelen, die velen als oorzaak zien van de in gang zijnde depressie. Zo stond deze -bewindsman weer eens voor de Tweede Kamer met een ontwerp tot herziening van de omzetbelasting. Deze wet kwam in zijn huidige vorm langs twee wegen tot stand. Enerzijds zag minister Lieftinck hierdoor een kans een deel van de nodige inkomsten te dekken om de zware bewapenings lasten te financieren, anderzijds zag hij hiermee een middel om de ver- bruiksbeperking te effectueren, ten einde onze betalingsbalans te ver beteren. Het laatstbedoelde oog merk heeft hij kunnen verwezen lijken. Dat bleek duidelijk uit het geen wij onlangs van dr. Holtrop vernamen, die als president van de Nederlandse Bank wel bijzonder is geïnteresseerd in een gezonde toe stand van 's lands financiën. Het andere oogmerk van de hoge omzetbelasting, de versterking van 's Rijks kas, is niet bereikt. De op brengst van de omzetbelasting be woog zich in de afgelopen maanden in dalende lijn. Heeft de minister dus destijds te hoog gegrepen? Het lijkt er wel op, doch met zekerheid is dit niet te zeggen. Bij een stabiele ontwikkeling van de wereldecono mie, zoals die er vorig jaar uitzag, zouden 's ministers plannen wellicht een klassiek voorbeeld zijn gewor den van kundig financieel beleid. Echter, het is gebleken, dat de ver- bruikshausse in de jvereld is ge ëindigd. Niet alleen in Nederland, doch ook elders daalt de econo mische activiteit. Hoe het zij, door het hulpgeroep van het zakenleven en de dreigende werkloosheidscijfers is men van overheidswege wel gedwongen zijn financiële politiek te herzien. Men zoekt deze herziening in de omzet belasting, die voor vele artikelen tot grote hoogte is gestegen. Ta rieven van 15 tot 30 procent zijn een normaal verschijnsel geworden. Nu is het duidelijk, dat een dras tische verlaging de activiteit van het zakenleven zal prikkelen. Veel artikelen kunnen dan goedkoper aan de consument worden geleverd en men hoopt dat hierdoor de koop lust weer zal toenemen. Leven of dood. Nu gaat het er om welke artikelen aan een lager tarief zullen worden onderworpen. Hierover verschilt men van mening. Elke groep zaken mensen bepleit zijn eigen belangen. Sommigen beschouwen als nood zakelijk middel tot levensonderhoud, wat anderen als een onnodige luxe zien. Het resultaat van een derge lijk debat is steeds een compromis, waarbij zich eigenlijk niemand be vredigd voelt, doch waarbij wel ten gevolge van in de Kamer gecreëerde gedachten een bepaalde industrie in korte tijd kan worden ontwikkeld dan wel in de grond geboord. De overheidstaak wordt hiermee naar onze smaak te ver doorge voerd. Er komt een element van willekeur in de financiële politiek, al gebeurt dit dan ook onder super visie van de volksvertegenwoordi ging. Het gaat hier om de wel zeer belangrijke vraag of de minister plus volksvertegenwoordiging dan wel het zakenleven het beste het econo misch klimaat van een volk kunnen peilen. Uit de onverkwikkelijke debatten in de Tweede Kamer heb ben wij geconcludeerd dat de ver gaande differentiatie van de omzet belastingtarieven een volkomen mislukking blijkt te zijn. Daarom hopen wij dat het einde van het omzetbelasting-geschil in de Tweede Kamer zal betekenen de weg terug naar een uniform tarief voor zoveel mogelijk artikelen. Interessant is hetgeen in kringen van een onzer grote vakverenigin gen over de verbruiksbeperking is gezegd. Men heeft daar afschaffing bepleit van de gehele ingevoerde consumptiebeperking van 5 van zelfsprekend om de werkgelegenheid te stimuleren. Ook daar dringt men DE AVONTUREN VAN „HUMPO HOTSFLOTS' 15. „Daar is de deur", ontdekte Humpo Hotsflots. „Gauw kijken, of er iemand komt in de gang en dan met gezwinde spoed er van door! Verbeeld je toch eens dat iemand me zou zien in deze toestand Iemand van mjjn buren bijvoorbeeld! Ik zou voor eeuwen be lachelijk zijn! Ik zou geen penseel meer op het doek durven zetten. De mensen zouden zeggen Dat is een schilderij van dien Hotsflots, je weet wel, dieschider, dien ik eens als een verdronken kat in mijn badkamer aantrofik moet er niet aan denkenHet zou ver schrikkelijk zijn in een woord! Het was onze held echter niet beschoren ongezien uit de badkamer te ontsnappen. Van het einde van de gang naderde na melijk een meisje, Humpo's buurmeisje. En juist dit meisje was nu wel het laatste, dat Humpo in deze toestand had willen ontmoeten. Maar het ging niet anders, want Evelientje zo heette ze stevende natuurlijk recht op de badkamerdeur af en maakte hem open. dus aan op een afbrokkeling van de hoge tariefmuren der omzet belasting, want die worden als de zondebok gezien van de huidige slapte in het zakenleven. Minister lieftinck ziet zich plotse ling geplaatst voor een muur van tegenzin tegen bepalingen, die het bedrijfsleven remmen. Het gevolg zal zonder twijfel zijn, dat het be staande patroon van belastingwet ten opnieuw zal moeten worden herzien, waarbij de omzetbelasting flink zal worden gesnoeid. De geweldige activiteit in de volks vertegenwoordiging zo kort voor haar heengaan mag men een op merkelijke zwanenzang noemen. Moeizaam en hijgend sleept minis ter Lieftinck zijn financieel beleid naar het einde, de Kamerverkiezin- Nieuws uit onze woonplaats Hoewel het tempo zeer lang zaam is .beweegt de werkloosheid zich nog steeds in dalende lijn. In totaal waren de afgelopen week 37 werk lozen ingeschreven (voorgaande week 46) waarvan 18 in de overbruggings regeling en 19 in de sociale bijstands regeling waren opgenomen. Hiervan zijn 1 landarbeirder, 2 transportar beiders, 20 houtbewerkers, 5 bouw vakarbeiders en 9 uit diverse be roepen. Dijkgraaf en hoogheemraden van de Zuidplaspolder hebben het vernieuwen van een vaste brug in de Noordelijke Dwarsweg en an een vaste brug onder Zevenhuizen gegund aan J. W. Verdoorn te Pa- pendrecht voor f 12,500. Het ver 21 Mei: Opening 'Amsterdam-Rijnkanaal 21 Mei: Afsluitdijk bestaat 20 jaar 1 Juli: Haarlemmermeer 100 jaar We zijn maar een stip op de wereldbol vergeleken bij andere naties; toch heeft soms 't mensdom de mond nog vol van Neêrlands bizond're prestaties. We zijn maar een volkje, dat leeft aan de zee, rond sloten, rivieren, kanalen, maar met ai dat water, daar spelen we mee! Dat zal onze koers steeds bepalen! Men noemt ons een natie van klompen en kaas en Holland een naar waterlandje; maar 't water, dat zijn we al jaren de baas, want dEt is een kolf' naar ons handje! We graven kanalen, we bouwen een dijk, ja, dwars door der zee woel'ge b;ren! Al zijn we ook arm, hierin voelen w' ons rijk, want wie kan ons hier evenaren? Nu is weer een waterweg klaar en gereed en de schepen, die kunnen er varen de uitkomst van hersens, van arbeid en zweet: zie 't resultaat daar, van jaren En ginder bestaat er een dijk twintig jaar, waarop we met trots kunnen staren. Geen werk is voor ons meer onmoog'lijk, voorwaar, we kunnen het altijd weer klaren! Ons landj' is maar klein, doch dat deert ons geen zier, we weten, dat 't kleine vaak groot is en dat we eendrachtig zijn, ook nu weer hier, in vrede, of als 't land in nood i< Bezie ik mijn land, 'tzij Den Oever of Tiel, de Haarlemmer- of andere meren, dan zeg ik: 'k Bewonder dat machtige stiel en ik heb diep respect, mijne heren! Bedwing, Holland, 't water, en bouw immer voort, straks wordt wéér een polder geboren! Werk door aan de welvaart, zoals het behoort, en blaas het g'rust hoog van de toren! We zijn van heel Nederland zeker de tolk als we zeggen: We zijn niet verloren, zolang we zó werken, zó bouwen voor 't vólk, zó komt er weer toekomst naar voren HENK VAN HEESWIJK. gen. Met de nieuwe regering zal het economisch beleid op veel punten moeten worden gereviseerd. Er wachten problemen als de huur verhoging, de doorvoering van de P.B.O., de invoering van de werk loosheidswet met zijn gevolgen voor het huishoudbudget. De wo ningbouw is ook nog niet in kannen en kruiken. De taak van een nieuw kabinet zal niet lichter zijn dan die van het huidige. Welke koers zal men daarbij varen? Drs. M. beteren van een gedeelte van die weg onder Zevenhuizen werd opgedragen aan de firma van Wingerden te Gouda voor f 24.975. Onder grote belangstelling heeft het echtpaar Tamerus, aan het Noordeinde deze week hun diamanten huwelijksfeest gevierd. Een grote schare kwam het echtpaar geluk wensen, niet te vergeten al hun kinderen, klein- en achterkleinkin deren. De bruidegom weet te vertellen dat het leven aan hen niet zachtjes is voorbij gegaan, maar bestond in een steeds bard werken met een dagtaak waaraan we tegenwoordig niet meer denken. Ook de bruid kon er over meepraten. Ondanks dit alles waren zij dank baar deze heugelijke dag te mogen beleven en getuigden dat zij het op heden goed hadden. Ter hunne eer bracht „Concordia" hen 's avonds een serenade. Naar in de Herv. Kei bode wordt medegedeeld, heeft tussen de kerkeraad der Herv. Gem. alhier en het bestuur van de vereen. Wet en Evangelie" een samenspreking plaats gehad. Op goede toon werd met elkander over de plaatselijke kerkelijke vraagstukken gediscus- seerd, zonder echter tot elkaar te zijn gekomen. BijdeN.V. Dobbelmann alhier herdacht de heer G. N. Drenth dat hij 50 jaar werkzaam was bij ge noemde firma. Door burgemeester Warnaar werd hem de bronzen ere medaille in de orde van Oranje Nassau uitgereikt. A.s. Woensdag zal een ver gadering gehouden worden in htt Herv. Vereen, gebouw, om te komen tot oprichting van een Ned. Herv. kring van lidmaten. Der gewoonte getrouw zullen de Ouden van dagen a.s. 11 Juni jaarlijkse tocht maken. Ditmaal zal reeds 's morgens 10 uur worden gestart. Wij kunnen ons voorstellen dat de betrokken personen reeds naar deze voor hun zo prettige dag uitzien. Laat dus niemand verzuimen het intekenbiljet voorkomende in dit blad, ingevuld aan een der adressen te be zorgen. Voor het diploma machine- schrijven slaagden te Leiden de dames A. v. Es en A. Vis. Zij werden op geleid door bet instituut de Jong te Gouda. Tot besluit van het winter seizoen hield de Chr. Vrouwenbond Woensdagavond in het Herv. Ver. gebouw een vergadering met als spreeksterMevr.Knoppers-Valkenier, welke sprak over de positie van de vrouw in de moderne tijd. Spr. heeft op zeer interressante wijze dit be langrijke vraagstuk behandeld De opkomst der leden was zeer bevre digend. Voor 24 Juni a.s. staat op het programma een bezoek aan de Sola-fabrieken en aan het kasteel Haarzuilen. De zwem- en poloclub „De Gouwe" hield in Hotel de Unie haar jaarlijkse algemene ledenver gadering. De vergadering besloot een klein nadelig tekort te dekken uit de op brengst van de laatst gehouden bazar en verder f 600 te storten in het fonds voor het aanbrengen van een permanente verlichting in het zwembad. In een bestaande be- stuursvacature werd gekozen de heer P. de Graaff, die zal optreden als secretaris van de vereniging. In de technische commissie werd benoemd de heer C. van Triet. Ver der bleek nog bij de besprekingen dat de zwemclub een belangrijke taak krijgt in de komende Waddinx- veense sportweek. Op Zaterdag 28 Juni a.s. zal de vereniging een water- polotournooi organiseren, op Vrijdag 4 Juli de schoolzwémwedstrijden en op Zaterdag 5 Juli de 2 km. zwem wedstrijd tn de Gouwe. Naar aan leiding van het 25-jarig bestaan van de vereniging zullen verder in Augus tus nog verscheidene wedstrijden georganiseerd worden. Op 21 dezer is de vergadering van Stemgerechtigde ingelandei de polder Bloemendaal gehot Vastgesteld werden de rekenii over 1951 in ontvang op f 20451 en in uitgaaf op f 16376,78 en begroting voor 1952 in ontvang uitgaaf op f 26589,48. In de plaats van de heren heem raden T. van Es en A. de Vos Azn die respectievelijk 40 en 30 jaren als heemraden hebben dienst gedaan en in verband met hun leeftijd niet herkiesbaar waren, zijn gekozen de heren A. Breedijk en A. Verkleij. De polderomslag voor 1952 is vastgesteld op f 13,- per hectare. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: 1 broche, 1 rood kinder tasje, 1 sjaal, 1 kindercape, 1 stalen- boekje, 1 huissleutel, 1 speldje. Verloren: 1 grijs jasje, 1 huissleutel, 1 port. met inh. 1 paar bruine hand schoenen, 1 kindervestje, 1 colbert jasje. Nieuwe Jaarbeurshal Weldra zal te Utrecht een aanvang worden gemaakt met de bouw van een grote nieuwe Jaarbeurshal. Deze hal krijgt een grondoppervlakte van 15.000 m2 en wordt opgericht op de Jaarbeurs-terreinen aan de Croese- laan. De bouw is gegund aan N.V. Werkspoor Amsterdam—Utrecht, welke het bouwwerk zal opleveren voor opening van de Voorjaarbeurs welke van 17 t.m. 26 Maart 1953 zal worden gehouden. De netto-ex positieoppervlakte bedraagt circa 9.000 m2, hetgeen overeenkomt met viermaal de oppervlakte van de Beatrix-hal. De ligging van de nieuwe halis uitermate gunstig aan hetMerwede- kanaal, in de onmiddellijk? nabijheid van de grote verkeerswegen. Voorts is aansluiting aansluiting op het spoorwegemplacement mogelijk. In de hal, die zeer eenvoudig, doch uiterst doelmatig wordt inge richt, zal een bedrag van 5 millioen gulden worden geïnvesteerd. Sport in 't kort De belangrijke sport-gebeurtenis van de afgelopen week is wel de promotiewedstrijd geweest van Poor- tugaal I tegen WaddiDxveen I. Het was een complete uittocht uit Wad- dinxveeri, zeven bussen brachten de suporters van Waddinxveen naar Portugaal. Het is een buitengewone spannende en sportieve wedstrijd geweest, deze zal een voorbeeld kunnen zijn van ware sportieviteid. Veel stond er voor de beide ploegen op het spel, een goede overwinnaar te zijn is niet moeilijk, maar een goede verliezer. En dat heeft Poortu- gaal getoond, ook de Waddinxveners hebben getoond uiterst sportief te zijn met een gelijke stand en Poor- tugaal 42 min. in de aanval. De eerste helft was beslist in het voordeel van Waddinxveen en 10 min. voor de rust maakte door samen werking van de gehele voorhoede Kortlever het eerste doelpunt. Na de thee was het Poortugaal dat alles op alles zette en wat de verdediging van de Geelzwarten on der uiterste krachtinspanning aan werk hebben verzet is haast niet tot uitdrukking te brengen. Maar hét trio van Vuuren-Rupke en Biesheuvel verstonden hun taak uitstekend bij gestaan door de halflinie, eenmaal moest van Vuuren zwichten voor een kogel van Zevenbergen deze bracht de stand op 1-1 en dit was tevens de eindstand. En zo is Waddinxveen 3e klasser geworden. Waddinxveners jullie hebben verdiend gewonnen, waren de eerste woorden van de aanvoerder van Poortugaal. En zo kan de gehele Geelzwarten aanhang zingen „Wij gaan starten, Geelzwarten", en dat zullen zij ook doen op het feest van het 30-jarig bestaan hedenavond in de cantine- zaal N.V. Dobbelmann. Door dit alles zouden wij haast de Junioren vergeten. Deze junioren van groep B zijn ook kampioen ge worden door een klinkende 9-0 over winning op Zwervers B. W.S.E. speel de gelflk tegen Gouderak 3-3. Enkele ruiters van de „Gouwe- ruiters" namen deel aan wedstrijden van streekverband Gouda te Alphen aan de Rjjn. In de individuele dres- seerproeven klasse IV waren niet minder dan 25 deelnemers. Onze plaatsgenoot P. van Reeuwjjk werd 4. In klasse B werd PI. Koetsier 2 en W. Schipper 5. Bij de viertallen behaalden de Gouweruiters de meeste punten en legden daarmede beslag op de door de heer G. J. v. d. Horst geschonken medaile De reuzen bal rolde in Rij'swijk Hemelvaartsdag hebben de Auto- poloploegen W„addinxveen" hun eer ste wedstrijd gespeeld buiten Wad dinxveen. Om half twaalf vertrokkan de wagens op 4 vrachauto's met f:-,.. «v - -y

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 2