Weekblad voor Waddinxveen m De Spiegel van de week PinUstemt Iwaël Kris-Kras Uit het Parlement Vrijdag 30 Mei 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Wanneer een lang gekoesterde wens eindelijk in vervulling gaat, dan is er alle reden om zich ver heugd te gevoelen. Met de offi ciële openstelling van de nieuwe vaarweg bij Tiel door Koningin Juliana, is nu één der hartewen- sen van de hoofdstad des lands in vervulling gegaan: er is een Verbinding met het achterland tot stand gekomen, die aan de mo dernste eisen voldoet. Amsterdam heeft dan qpk zijn vreugde over de nieuwe verbinding met de Rijn niet onder stoelen en banken gestoken en daaraan uiting ge geven door middel van vlaggen- tooi, versieringen, illuminaties en een grote internationale Rijn tentoonstelling. Ook elders in den lande heeft men zich over deze nationale ge beurtenis verheugd getoond, want de nieuwe vaarweg zal uiteraard niet alléén voor Amsterdam een verruiming van mogelijkheden in houden, doch even goed voor de Mijnstreek, de Zaanstreek, IJ- muiden, Utrecht en Nijmegen. De volgende stap naar een ideale verbinding tussen Nederland en de Rijnoeverstaten zal zijn de kanalisatie van de Rijn in Neder land zelf. Onze tegenwoordige regering heeft voor deze kanali satie reeds een volledig plan op gesteld. Indien het nieuwe kabi net met dit plan accoord kan gaan dan zal men reeds volgend jaar met die werkzaamheden kunnen beginnen. De gehele kanalisatie, bestaande uit stuwen en sluis- complexen bij Vreeswijk, Ame- ringen en Doorwerth, zal, in 1960 klaar kunnen zijn. Iedere rechtgeaarde Nederlander zal met afgrijzen de geraffineerde moordaanslag van twee Neder landers op de Indonesische mili taire attaché in den Haag, over ste Harjono, hebben veroordeeld. Het kan derhalve alleen tot grote voldoening stemmen, dat de Haagse Centrale Recherche met grote voortvarendheid te werk is gegaan en reeds binnen zo 'n kor te tijd er in mocht slagen, licht in deze affaire te brengen. De drie gearresteerden, van wie er een reeds een volledige bekente nis heeft afgelegd, komen voort uit de uiterst rechts-extremistische groeperingen in onze samenleving en behoren zelfs tot de meer in tiemere relaties van ex-kapitein Westerling. Deze snelle arresta ties hebben onze positie tegenover Indonesië heel wat gemakkelijker gemaakt en in Indonesische krin gen toonde men zich dan ook aangenaam verrast over dit snelle resultaat. De haringvissers hebben zich neergelegd bij de door het College van Rijksbemiddelaars vastge spelde loonregeling en zijn inmid dels met hun loggers naar de Noordelijke visgronden vertrok ken. Doordat enkele dagen ge- leden reeds enige treilers, die niet bij het conflict waren betrokken, naar het vangstgebied zijn ver trokken, belooft de race om de aanvoer van de eerste haring dit jaar bijzonder spannend te wor den. Hoewel de treilers een ruime voorsprong hebben, toonden de Scheveningse loggervissers zich nogal optimistisch en zijn zij van mening, dat toch aan de logger- bemanning de eer te beurt zal vallen om het eerste tonnetje met zeebanket aan de Koningin te mogen aanbieden. Dat de waarschuwingen, door middel van pers en radio, om toch vooral in perioden van droogte voorzichtig te zijn met vuur in bos en hei, geen overbodige luxe zijn, bewijst eens te meer de nu reeds dagen woedende grote «brand in een deel van het natuur reservaat van de Ospelse Peel. Aangewakkerd door' een felle wind heeft deze brand al een groot gedeelte van dit fraaie Peellandschap in een trieste, zwartgeblakerde vlakte herscha pen. Alle pogingen om het vuur meester te worden hebben tot nog toe weinig succes gehad en zoals de toestand zich laat aan zien, zal de Peel nog wel geruime tijd blijven branden. De oorzaak van de brand moet in onvoorzich tigheid met vuur worden gezocht. De Nederlandse luchtmacht werd wel zeer zwaar getroffen door het verlies van vier piloten ten gevolge van ongelukken met even zo veel straaljagers. Tusser^ Ter schelling en Harlingen stortte een Meteor-straaljager in de Waddenzee; in de buurt van Maarn verongelukte eenzelfde type jager en boven het N.-Bra- bants dorpje Zeeland kwamen twee Thunderjets met elkaar in botsing en stortten vervolgens brandend naar beneden. De reeds zo lange lijst van ver ongelukte straaljagers onzer luchtmacht wordt maar steeds langer en met bezorgdheid vra gen wij ons dan ook af: moet dit zo doorgaan? Laten wij hopen, dat deze harde slagen de verant woordelijke instanties eens en voor goed hebben wakker ge schud. OUD PINKSTERLIED. Kom Schepper, Geest bezoek uw kerk Met al het heil van Christus' werk Vervul uw schepping, onzen geest Met Gods genaa'd op 't Pinksterfeest O Gij, die in der waarheid heet Vertrooster, Zalver, Parakleet Gij eeuwig versche levensbron Gij ongeschapen liefdezon Bestraal, o zevenvuldig licht Den tempel Gods, door u gesticht En, vinger van Gods rechterhand Bespreng den stam, door u geplant Van eeuw tot eeuw beloft' en tolk Des Vaders aan zijn kerk en volk Verkregen gaav' verworven loon Van d' aan het kruis geslagen Zoon Laaf met uw regens ons gemoed Stort in onz' aad'ren uwen gloed Wie naar uw komst en roering smacht Ontvangt in d' onmacht hemelkracht Loop als een stroom de vijand aan O, hef Gij zelf omhoog de vaan 't Zal waarheid zijn, waar Gij ons leidt En vreugd' en vreed' in eeuwigheid Leer ons den zaal'gen Vadernaam Uitroepen, met den Zoon te saam En met U zelf, in 't Godsbestaan Van beiden eeuwig uitgegaan! Rond Haifa wordt in een snel tempo gebouwd. Huizen verrijzen uit de grond als paddestoelen, zei een timmerman in zuiver Neder lands, maar dit laatste is niet te ver wonderen, want Benjamin Goud- schmidt komt uit. Utrecht, waar hij een zaak in galanterieën heeft ge dreven. Hier is hij timmerman en hij aanvaardt dit 'als iedereen in Israël de taak aanvaardt, die hij opgedra gen krijgt, als hij in het land is ge komen. Huizen zijn er hard nodig in het nieuwe Israël, want nog komen vrij wel iedere dag nieuwe immigranten in het beloofde land. Israël keert terug, zoals het zo vaak verdreven en even vaak weer teruggekeerd is. Wat bezielt deze mensen, die res-' pectievelijk winkelier, reiziger en bankdirecteur zijn geweest, om in plaats van hun oude beroep, de hamer, troffel en schop ter hand te nemen? Zie ginds, die man van om en nabij vijftig jaar, die daar op een tractor zit en het rijpe koren achter zijn machine ziet vallen. In Frank rijk was hij een bekend bankdirec teur. De Duitse inval overleefde hij door onder te duiken bij Bretonse vrienden. Maar na de bevrijding van zijn land is hij naar Israël ver trokken, zo spoedig als maar moge lijk was. Hij is hier nu twee jaar en bebouwd het land: 300 hectaren heeft hij met zijn drie zoons en twee dochters voor zijn rekening. Wat is het, dat deze mensen drijft? Het is het geloof in de wederop standing van Israël, van het oude volk, denkende aan de beloften, eens door God aan Abraham ge geven. Talrijk als het zand der Er wordt hard gewerkt. Ondanks velerlei moeilijkheden slaagt de re gering van David Ben Goerion er in het land op snelle wijze tot wel stand te brengen. Het is fantastisch, in hoe korte tijd men orde gescha pen heeft in de chaos, die èn de Engelse bezetting èn de wegge vluchte Arabieren hebben achter gelaten. Tot in de finesses. Daar gaat de autobus van Haifa naar de nederzettingen in de om geving. U kunt er Uw horloge op gelijk zetten. Misschien in Uw ogen onbelangrijk, maar men kan er toch maar op rekenen. Misschien dwaas? Jawel, maar tot in de kleinste klei nigheden heerst hier een nauw gezette stiptheid, dank zij de ijzeren discipline van de regering. Weldra is het Pinksterfeest in Israël. Dat zal hier op verschillende wijze gevierd worden. Want al overheerst het oude joodse geloof en is voor hen het Pinksterfeest een feest van de Eerstelingen des Oog- stes, die men offert aan Jehova uit dank voor de verkregen weldaden, er zijn ook christenen in Israël. En katholieken, roomsen en grieksen. Ieder viert het Pinksterfeest op zijn eigen wijze. Onder de Israëlieten vindt men ook christenen, protestanten en room sen. Ze hebben het moeilijk, hoewel de Israëlische regering uitdrukkelijk vrijheid van godsdienst bevolen heeft in het land. Ook voor de jo den zelf. David Ben Goerion heeft eens gezegd: „Wij genoten vrijwel overal godsdienstvrijheid in de we reld en konden vrij naar onze Syna gogen gaan in een wereld van christenen. Zouden wij dan on dankbaar zijn en hun godsdiensten in ons land verbieden?" In Jeruzalem vindt men katholieke kerken, naar de roomse en ook naar de griekse rytus. Dagelijks ziet men daar de paters met hun eerbied waardige baarden lopen. Men is vriendelijk en beleefd tegen hen. Ze hebben veel morele steun ontvangen van de paters in de strijd tegen de Arabieren. Ze waren erg vrede lievend, die zwarte paters van Je ruzalem en wisten heel wat strijd te voorkomen. In Haifa is een kleine protestantse kerk. Daar komen joodse en niet- joodse christenen bijeen. Gods dienstvrijheid is een kostbaar bezit. Wie kan het beter weten dan de joden, die uit alle oorden van de wereld hier saamgekomen zijn? Er wordt niemand een strobreed in de weg gelegd. Maar de joodse chris tenen hebben het moeilijk; ze wor den niet voor vol aangezien. Het zijn vooral de fanatieke joden, die hen beschouwen als afvalligen. Men spuwt op hen in het voorbijgaan, maar loert tegelijkertijd naar de tal rijke politieagenten, want zelfs dat is verboden. En de straffen zijn hier niet mals. In de gevangenissen zit ten alleen misdadigers. Andere straffen zijn: arbeid zonder ver goeding. En nergens heeft de nieuwe Israëlische staatsburger meer hekel aan dan aan die straf! De haven van Haifa is ontzettend druk. Stelt men de accomodatie even terzijde, dan overvleugelt Haifa momenteel ongetwijfeld Rot terdam. Ook in tonnage. Er komen hier schepen uit vrijwel alle landen ter wereld. Maar uit twee landen komen ze hier niet: Duitsland en Italië. Dat is nog een oud zeer, dat langzamerhand zal moeten slijten. En ook de Duitse zeelieden, die aan boord zijn van andere schepen, blijven in Haifa aan boord. Daar, op het kruispunt bij de haven staat' een verkeersagent. Hij heeft zijn mouwen opgestroopt en op een der armen kan men nog een letter en enkele cijfers lezen. Hij is een der weinigen, die de Duitse kampen heeft overleefd. De enige van zijn gehele familie. Vrouw en kinderen, ouders en verdere verwanten bleven in de gaskamers. Het leed draagt zijn sporen in de groeven op zijn gelaat. Hij is nog geen veertig, maar heeft bijna spierwit haar. Hier heeft hij zijn werk en hier is rust voor hem. Hij is al al bijna vier jaar in Israël. Volgende maand zal hij her trouwen. Het is niet goed, dat de mens alleen zij Daar gaat een grote vrachtauto, hoog opgetast met graan. Naar de dorsmachine. Men heeft er nog te weinig in Israël en die er zijn, draaien in continu 24 uren in een etmaal. Er zijn veel magen te vul len in het nieuwe Israël. Haifa, in 1950 nog een Stad van 100.000 in woners, telt er nu al meer dan 150.000. En zo is het overal. Naast huizen moet er ook graan zijn. De eerstelingen van deze oogst zullen vanmorgen wel geofferd zijn op een eenvoudig altaar. Dat wordt niet verzuimd. Gode de eer voor alle weldaden. In Israël zingt men dan ook dagelijks de oude Psalmen Davids: „Looft den Heere, want Hij is groot len Zijn goedertierenheid is tot in eeuwigheid." Dit ervaren de Israëlieten dag aan dag. H. S. VREEMDE DINGEN Er zijn dingen in het leven, waar aan je je geweldig kunt ergeren. Zo erg zelfs, dat je buiten jezelf raakt van kwaadheid. Het ver- velende is, dat je tegen deze din gen zo weinig kunt doen, zelfs niet met de wet ïn de hand, omdat er geen bepaling is, die dergelijke dingen verbiedt. Zo heb ik een buurman, die er een vreemde gewoonte op na houdt. Ik kan er maar steeds niet achter komen wat die man nu precies uitvoert tussen 8 en 11 uur in de avond. Maar met het geen wat ie doet maakt hij, dat wij geen rustige avond meer heb ben. Zo heeft de pendule 8 slagen laten horen of de buurman be gint met een hamer of een ander voorwerp (naar het geluid te oor delen) tegen de muren te klop pen. Dan boven, dan beneden. Met het rhythme in dat geklop zou je bepaalde dansen kunnen uitvoeren. Het geluid is tijdens het kloppen gelijk van kracht. Nu juist dat eentonig, kloppend ge luid maakt je nerveus tot en met. Toen dat zo een avond of wat geduurd had, heb ik het gewaagd mijn buurman te vragen of hij, zo mogelijk, met het kloppen wil de ophouden of anders zo ge luidloos mogelijk wilde doen, met het oog op de kinderen. Het antwoord was, dat hij al voor zichtig genoeg deed en dus wel rekening hield met de buren. Hij vond het .jammer, dat het geluid zo goed- hoorbaar was, maar na verloop Van ongeveer drie maan den zou hij wel klaar zijn met zijn werk. „Kunt U dan niet iets Officieële Mededelingen Stemmen bij volmacht door zieken Zij, die wegens ziekte vermoedelijk niet aan de stemming op 25 Juni a.s. kunnen deelnemen, kunnen vol macht verlenen om hun stem uit te brengen. Verzoeken daartoe, waar voor formulieren ter gemeente-secre tarie verkrijgbaar zijn, moeten inge leverd worden vóór 10 Juni a. s„ voorzien van een doktersverklaring. Ingevolge dwingend voorschrift van de Koninklijke Maatschappij ter bevordering van de geneeskunst mag deze verklaring niet door de huisarts van de patient worden onder tekend. Gemeentebestuur van Waddinxveen In verband met de a.s. Feestdagen zal de inlevering van de gezinsin- komstenbriefjes voor de Overbrug- gings- en Sociale Bijstandsregeling plaats hebben op Zaterdag 31 Mei a.s. om 9 uur v.m. vroeger ophouden, b.v. om 10 uur, vroegen wij. Nee, dat kon niet, dan kwam die niet klaar. Toen ben ik maar terug gegaan en moet nu lijdelijk elke avond dat geluid, dat natuurlijk elke avond, naar het lijkt, erger wordt, aanhoren. Ik ben erg kwaad geworden en mijn vrouw ook. Als het nu al te erg wordt, dat kloppen bedoel ik, tikken wij iedere avond een poos je terug. Mijn vrouw en ik vin den het wel een kinderachtige op lossing, maar een betere weten we niet. Weet U ons te helpen? Tot de volgende week. KRIS-KRAS. Op de laatste dag, dat de Tweede Kamer in de huidige samenstelling bijeen was, heeft zij een flink debat gevoerd met minister Teulings over de be scherming van de burgerbevolking in oorlogstijd. Maandenlang heeft de Minister deze zaak op papier voorbereid. En in het algemeen mag hij over de afloop van het debat niet mopperen. De papieren regeling zit aardig in elkaar. Er is voor vele dingen gezórgd, maar de moeilijkheid is, dat men in oorlogstijd voor situaties komt te staan, die men nooit van te voren had vermoed. Er is voor millioenen guldens materiaal be steld. Als dit is aangekomen, zul len we wel bemerken, dat deze zaak flink wordt aangepakt. Dui zenden vrijwilligers moeten worden opgetrommeld om de organisatie te doen slagen. Slechts in de uiterste nood - als er zich "geen vrijwilligers melden - zal de Re gering een dienstplicht invoeren. Het grote punt in dit debat was wel het bouwen van schuil- gelegenheid voor de bevolking. Alle sprekers waren van mening dat de Regering deze zaak stfel ter hand moet nemen. Maar minister Teulings voelde daarvoor niets. Als wij de bevolking con centreren in schuilkelders is het gevaar voor brand-uitbreiding veel te groot, zo redeneerde hij. De bevolking moet paraat zijn. Het aantal slachtoffers bij een zwaar bombardement valt wel mee. Tegen voltreffers is toch niet veel te doen. Zouden we daartegen schuilkelders moeten bouwen,,, dan wordt dit veel te duur. Als de burgers zelf zorgen voor een goede schuilgelegenheid, b.v. in de tuin of in de kelder van het huis, 'dan kan het aantal slachtoffers met 20% worden teruggebracht. Dat heeft de vorige oorlog bewezen. De bevolking kan zichzelf beschermen met een voudige en niet te kostbare mid delen. De ervaring in Engeland heeft geleerd, dat versterkte tafels b.v. een uitnemd schui!middel waren. De Regering zal zorgen voor goede voorlichting, maar verder zal zij zich bepalen tot

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1