Weekblad voor Waddinxveen De> Spiegel van de week Kris-Kras Uit het Parlement Weekagenda De Raadsvergadering van Vrijdag 30 Mei No. 365 Vrijdag 6 Juni 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprfls 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Nederland heeft op de laatste Algemene Vergadering der V.N. geweigerd verdere inlichtingen te verstrekken over de ontwikkeling van Suriname en de Antillen. In verband met de bestaande interim- regeling achtte onze vertegen woordiger verdere berichtgeving overbodig. Dit standpunt werd door de Latijns - Amerikaanse staten vooral, aangevochten. Intussen hebben wij in zekere zin gelegenheid gehad, om met de West tot zulk een regeling ko men, dat óók door de Z.-Ameri- kaanse landen' redelijkerwijs niet meer aan de zelfstandigheid van Suriname en de Antillen kan wor den getwijfeld. Helaas werd tot nu toe van die gelegenheid een slecht gebruik gemaakt. Minister Peters mag dan van mening zijn, dat het tot dusver met de West gevoerde overleg niet vergeefs was, een feit is het toch maar, dat over het be langrijkste punt, het zelfbeschik kingsrecht, nog geen overeenstem ming werd bereikt. Suriname wil namelijk in het nieuwe Statuut zien opgenomen, dat de samenwerking tussen de drie Rijksdelen op grond van vrijwilligheid geschiedt. Immers alleen dan zou blijken, dat de voormalige koloniale status was opgeheven. De Nederlandse delegatie wenst echter, bij alle theoretische erkenning van dat recht, dit niet op een dergelijke wijze in het Statuut zien opgeno men. Het resultaat van deze houding is een ernstige impasse. Wij kunnen slechts hopen, dat Nederland, met het verloop der R.T.C. met Indo nesië voor ogen, zich niet twee maal aan een zelfde steen zal sto ten. Hoewel de Jan van Riebeeck- feesten in Zuid-Afrika al weer tot het verleden behoren, hebben de Culemborgse feestelijkheden nog een bijzonder reliëf gekregen door het bezoek van Koningin Ju liana. Het hoogtepunt van het be zoek vormde wel de uitvoering van het Jan van Riebeeck-oratori- um in de oude St.. Barbarakerk Dat de K.L.M. uiteindelijk ook niet ten achter wilde blijven bij de her denking van deze pioniers, strekt haar tot eer. Aan de eerste van een serie van zeven nieuwe D C- B's heeft zij namelijk de naam van de grote Nederlander gegeven. Mevrouw Hoogehout, de echtge note van de Z.Afrikaanse ambas sadeur in ons land, verrichtte de doopplechtigheid. De jongste ongelukken met de straaljagers hebben tot gevolg gehad, dat Minister Staf in de Eerste Kamer werd uitgenodigd, 'zijn mening over deze ongelukken kenbaar te maken. Volgens de be windsman vormen de ongelukken voor de regering een' zeer ernstig probleem. Bij elk ongeluk met een straaljager is tot nu toe steeds nauwkeurig nagegaan, wat de vermoedelijke oorzaak, zou zijn doch het is de deskundigen nie ge lukt, deze te ontdekken. Er zal verder naar worden gestreefd, het risico voor de pas-piloten zo klein mogelijk te doen zijn. Tegelijk met de inwerkingtre ding der Wachtgeld- en Werk loosheidswet op 1 Juli a.s. zullen de werknemers in alle bedrijfstak ken een volledige compensatie ontvangen voor de verschuldigde premies, terwijl de werkgevers slechts een gedeeltelijke compen satie krijgen voor de lasten, die de wet meebrengt. Tegen deze laatste maatregel is de gehele middenstand in het ge weer gekomen. De Middenstandsbonden achten de loonsverhoging der werknemers wel gerechtvaardigd, maar zij zien niet in, waarom de onderne mers nu ook nog een deel van het werknemersaandeel -moeten beta len. De onvoldoende compensatie voor de werkgever vormt nu voor het middenstandsbedrijfsleven in feite een aantasting van het onder nemersinkomen. De gezamenlijke bonden hebben dan een ernstig beroep op de regering gedaan om alsnog middelen te beramen, waardoor he bedrijfsleven een volledige compensatie krijgt. Het nieuwe wetsontwerp betref fende de Omzetbelasting voor ge- ïllusteerde tijdschriften wij heb ben het nu toch over betalen is door minister Lieftinck ingediend. Zoals niet anders viel te verwach ten, heeft de minister het been strak gehouden en blijft hij zich verzetten tegen! de unanieme wens van de Tweede Kamer om alle tijdschriften omzetbelastingvrij te stellen. Het nieuwe voorstel voor ziet namelijk slechts in een verla ging van het weeldetarief van 15 op 4 procent. Jammer genoeg zal de minister zijn nieuwste creatie niet meer in de Tweede Kamer kunnen verde digen, zodat hem vermoedelijk een tweede nederlaag ten deze be spaard zal blijven. Het is dan ook zeer de vraag, of zijn opvolger zich met dit voorstel aan de Kamer zal willen presenteren. Al met al, de uitgevers van tijd schriften zitten er nu mee. Zij zullen voorlopig nog wel 15 pet. omzetbelasting moeten blijven be talen. Donderdagmorgen om kwart o- ver zes is een Nederlandse straal jager van het type Thunderjet bij het maken van een duikvlucht neergestort op een Engelse ka nonneerboot in het Marsdiep tus sen Texel en Huisduinen. Het toe stel vloog onmiddellijk in brand en zette ook het grotendeels houten vaartuig, dat een bemanning van 15 koppen had, in lichterlaaie. Zowel het vliegtuig als het scheepje zijn spoedig daarop ge zonken. Slechts één persoon kon worden gered. De piloot van het vliegtuig en veertien opvarenden van de kanonneerboot kwamen in de vlammen om. MELANKOLIE Van de week op een avond heb ik mijn boek neergesmeten. Ik kon aiet meer. Mijn buurman had zijn tik-tak-klop-spelletje op de muur hervat. Dat duurt nu al weken. Be nauwing snikte in mij op. Ik heb wek eens meer last van aanvallen van melhnkolie. Al het, zonnige kleurige en warme vaagde weg achter mijn oogleden. Daar lag ik, languit in de gemakkelijke stoel, het hoofd achterover en liet de dingen gebeuren. De poes kromde zich langs mijn afhangende hand en de regen tikte op de venster banken. Wat zie je in zo'n toestand-het leven klagelijk leeg, zonder hou vast, zonder één enkele steun, al les zwart, alles grauwzwart, alles vér, alles ellendig bij de voeling van je eigen steunloos hersenbe- weeg. En dat alles door dat geklop-op de-muur van mijn buurman-hier- naast. Die gaat maar rustig door en doet alsof hij alleen op de wle- reld is. Ik zit nu in een aanval van melankolie en ik voel, dat ik niet mezelf ben, ik voel het innig-weg- zijn van leven en hij, mijn buur man, hij gaat elke avond rustig door met zij.n tik-tak-klop spelle tje tegen de muur. Als hij mij zo zag zitten, als hij zo mijn gemoedstoestand kon pei len, gooide hij dat klop-ding in een hoek. Maar ik heb het te pakken en moet maar weer zien er boven uit te komen. En dat is heel moei lijk. Want je gaat denken omdat je verdriet hebt. Wie hebben er nog meer ver driet? Je moeder? Je ziet ze zitten in haar stoel bij het spionnetje om dat zij niet kon lopen. Je vroegere onderwijzer? Omdat je hem sarde. Hoor daar gaat de bel! Wat kan mij 't schelen wie daar belt? Ik doe toch niet open. Weer die bel! Ik blijf zitten en ik weet niet eens meer hoe lang de lusteloosheid mij deed liggen in die aanval van me lankolie. Tot mijn dochter binnenkomt en zegt: „Pa, weet U het al, de buur man wordt overgeplaats naar R. Hij kwam het straks zeggen." Nog nooit is een aanval van me lankolie zo over geweest bij mij als deze keer. Ik ben hem nog gaan feliciteren ook!! Tot de volgende week. KRIS KRAS Een van de vele problemen waarmee de partijen hebben ge zeten toen zij de verkiezingen voorbereidden, Was wel de can- didaatstelling. Moest men rekenen op de uitbreding van dé Tweede Kamer of niet? Bovendien kwamen de partijorganisaties in het geweer om bepaalde personen aan te be velen. Op de candidatenlijsten Het Rode Kruis Er is van Waddinxveen op het gebied van organisaties en verenigingen veel goeds te zeggen. Maar op één punt schieten we jammerlijk te kort. Er is hier geen afdeling van het RODE KRUIS, en tot dusver werd daarvoor hier niets gedaan. Er heeft gedurende enige jaren bestaan een afdeling „in oprichting", een erfenis uit de laatste hongerwinter, toen iedereen wel wist dat er een RODE KLUIS was dat zulk prachtig werk deed. Maar deze afdeling „in oprichting" is gestorven vóórdat ze ge- geboren was. En toch doet het RODE KRUIS zulk prachtig werk. Niet alleen gedurende oor logen en rampen, maar nu ook. Wat dat RODE KRUIS allemaal doet behoef ik u niet te vertellen omdat huis aan huis een foldertje verspreid is waarin dat keurig wordt uit eengezet. Ik vraag alleen maarLees dat foldertje! En ik wil mijn grote dank baarheid uitspreken dat alle Waddinxveense Vrouwenver enigingen geholpen door de afd. E.H.B.O. zich bereid ver klaard hebben er voor te zorgen dat de toegezonden envelop jes worden opgehaald. Dat zal dezer dagen gebeuren? Legt U het zakje met uw gift er in klaar? Laat ons met elkaar zorgen dat we trachten een beetje goed te maken dat hier na de oorlog voor het RODE KRUIS nog niets is gebeurd. staan enkele namen, die onge twijfeld anders zijn georiënteerd dan in de oude fracties veel het geval was. Twee kamerleden hebben ver klaard niet meer te willen terug komen!. Dat zijn de Indonesië-ex- perts Meijerink (a.r.) en Vonk (v.v.d.). Zij hebben hun taak vol bracht en trekken zich op het juis te ogenblik terug, na verdienstelijk werk. De communisten hebben iets aparts. Op hun lijst staat Piet van Staveren, Woonachtig in de straf gevangenis te Leeuwarden, waar hij zeven jaar moet zitten wegens desertie. Ook al staat hij candi- daat, veel kans om in de Kamer te komen, maakt hij niet, daar eerst zijn straftijd voorbij zal moeten zijn. De meeste partijen hebben bij de samenstelling van haar lijsten ge rekend op de uitbreiding van de Staten-Generaal. De Regering had n.l. een voorstel ingediend om de Grondwet zodanig te wijzigen. In de Tweede Kamer behaalde dit on derwerp een ruime meerderheid, maar de Senaat verwierp haar ei gen uitbreiding, terwijl de uitbrei ding van de Tweede Kamer daar werd aangenomen met drie stem men meerderheid. Hier wreekt zich een beleidsfout van de Regering. Want tijdens de debatten bleek duidelijk, dat de imeeste partijen een gedeeltelijke wijziging van on ze hoogste wet niet zo urgent von den. Maar het is de vraag of de can didatenlijsten der verschillende partijen er niet anders hadden uit gezien als de uitbreiding der Twee de Kamer van meet af aan zo twij felachtig was geweest. !Nu zitten de partijfunctionaris sen en niet in het minst de Kamer- candidaten in angst en beven. Hoe zal de situatie zich ontwikkelen? Zal de uitbreiding in beide Kamers der Staten-Generaal de vereiste tweederde meerderheid halen? Het antwoord kan alleen de Eerste Ka mer geven. Elke veronderstelling is dus speculatief.Prof. Romme heeft zich echter in de „Volks krant" nogal optimistisch uitgela ten. Maar goed, het kan in ieder geval wel zo zijn dat de Eerste Kamer zich niet meer verzet als de Tweede Kamer tweemaal achter een met tweederde meerdeerheid de ontwerpen heeft aangenomen. Prof. Romme heeft op nog een moeilijkheid gewezen. Op 25 Juni a.s. kiezen wij 100 Kamerleden. Deze beslissen op hun beurt weer over de uitbreiding. Dan kunnen er dus 150 komen. Dit betekent, dat een partij die bij de verkiezin gen niet voldoende stemmen heeft behaald voor één zetel er ook na de uitbreiding niet aan te pas zal komen. Als nu het Kabinet snel wordt geformeerd, bestaat de mo gelijkheid dat er 100 leden zijn die hun oordeel daarover kunnen uit spreken. De 50 die er bij komen, moeten echter met hetzelfde Kabi net werkén, zonder in de gelegen heid te zijn geweest het program van het Kabinet en de personen die daarvan deel uitmaken, te beoor delen. In theorie is dat inderdaad een moeilijkheid. Maar aan de an dere kant zijn de fracties in de Ka mer meestal wel zo eenstemmig, dat een uitbreiding na' de vorming van het Kabinet in de practijk geen moeilijkheden zal opleveren. Enige haast is echter geboden. Men moet maar op een plaats staan, die alleen verkiesbaar is als de uitbreiding doorgaat! De can- didaat moet zekerheid hebben of hij in de Kamer zal komen of niet. Hij moet zijn werk daarnaar inrich ten. Al maandenlang verkeert hij in onzekerheid. Een spoedige beslis sing moet daaraan een eind maken. Laten we met Prof. Romme ho pen, dat dit gebeurt. En dat de uitbreiding, nu alle partijen daar op min of meer hebben gerekend, maar zal geschieden. De gemeenteraad vergaderde j.l. Vrijdag onder voorzitterschap van burgemeester Warnaar. Bij de ingekomen stukken deelde de voorzitter o.m. mede, dat ten ba te van Waddinxveen op de natio nale woningbouwlening is inge schreven voor f 45300. Besioten werd de tijdelijke aanstelling van de heer Bitter als adviseur van het gasbedrijf te verlengen tot 31 De cember. De heer Pille verklaarde zich er tegen. De vereniging Simavi had, nadat de raad van Maasdriel daartoe de poort had opengesteld, gevraagd om een subsidie van f 10.Of schoon het advies van B. en W. afwijzend was, stelde de heer Modderkolk voor f 25.te geven, terwijl de heer Pille meende, dat de vereniging Wel zoveel nuttig werk doet, dat f 10gemotiveerd is. De voorzitter zette uiteen, dat het particulier initiatief de voor keur moet hebben en dank zij een actief comité heeft de collecte in Waddinxveen f 668.opgebracht. Vandaar dat B. en W. niets meeer willen doen. De heer Okkerse zei- de, dat de R.K. missie hetzelfde doel beoogt als Simavi, hulp biedt ongeacht godsdienst en dus dan met evenveel recht op subsidie kan aandringen. De heerOkkerse stel de daarom voor het advies van B. en W. te volgen. De heer Pille trok daarop zijn voorstel in en de heer Modderkolk bleef ais enige voor steller over. 'Het advies van B. en W. werd met diens stem tegen aangenomen. De vacantietoeslag voor het ge- meentepersoneel werd overeen komstig het advies van de rege ring bepaald op maximum f 75. De voorzitter feliciteerde daarbij de raad dat een loongrens is verval len, zodat de raad dat punt met zijn actie van het vorige jaar suc ces schijnt gehad te hebben. Het voornaamste punt van de agenda werd het baggeren van sloten. De niet baggerende gebrui kers van woningen waren ontsla gen van rechtsvervolging, doordat de verordening niet van toepas- Donderdag 12 Juni, Openbare Vergadering Staatk. Geref. Partij, Rem. kerk.. Zaterdag 21 Juni, Landdag Herv Jeugdcentrale, Cornic terrein. Zaterdag 14 Juni, Voetbalwed strijd Kankerbestrijding. Zaterdag 21 Juni, Voetbalwed strijd Paleis Soestdijk- Waddinx veen combinatie. O, die Poffers! Mag ik eventjes de aandacht Van de lezers in de krant? 'k Hoef me haast niet voor te stellen, Ieder kent me in het land Ik ben zelden kort van stof En mijn naam is juffrouw Pof! Neen. mijn meisjesnaam is anders. Van mezelven heet ik Lat; Heel wat winkels hebben altijd Mij tot vaste klant gehad Van Roermond tot Glanerbrug Juffrouw Pof kwam steeds terug. Een devies hield mijn familie Welgesteld en boven-jan Altijd kopen maar betalen Doe je als 't niet anders kan Dat is heel lang goed gegaan. Dus daar houên we ons aan. Maar nou zijn de middenstanders Overal in stad en land Samen aan het actie voeren Voor verkopen a contant Nou, dat vind ik in één woord Grofschandaligongehoord Bij de bakker en de slager En de melkboer hoor jeNéé Altijd willen ze eerst centen Anders zijn ze niet tevrêe Zeg-nou-zelfMet goed fatsoen Kunnen wij dat toch niet dóen? Vroeger zei je: „Nou de groeten," Want er waren winkels zat Dat is nu ook afgelopen, Het is alles één-pot-nat Dat is waar ik, als arme vrouw, Even aver klagen wou. JAAP MEIDER WIJK sing mocht zijn op in polders ge legen sloten, zoals hier het geval was. B. en W. stelden daarom een aanvulling voor, teneinde aan de bezwaren tegemoet te komen. De heer Okkerse wenste een be paling, waarop geen vrijspraak meer zou volgen. Hij wilde het ad vies inwinnen van enkele juristen. De heer Pille had enkele wet boeken ter leen ontvangen, waar uit hij citeerde, dat de verorde ning toch in strijd met de wet zou zijn. Aan de hand van het burge- lijk wetboek, de gemeentewet en de arresten van de Hoge raad kwam hij tot de conclusie, maar andéren dan zij.n partijgenoten wist hij niet te overtuigen. Ook het argument dat hier sprake was van een verkapte huurverhoging vond geen bijval. Integendeel, bijna al le raadsleden waren van oordeel dat een ieder d:ie vuil in de sloten werpt, dit erzelf behoort uit te ha len. Nadat de voorzitter had toe gezegd de gewijzigde bepaling nog eens aan het oordeel van deskun digen te onderwerpen, werd het voorstel met de stemmen van de P. v. d. A.-leden tegen aangeno men. Het aanbod van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten om een geldlening te sluiten van f 44000.voor woningbouw vond uiteraard een gunstig onthaal. Het werd met algemene stemmen aan genomen. De voorzitter deelde g mede, dat dit geld mede zal wordeni aangewend voor de- bouw van 45 woningen, waarmede de woningbouwvereniging nog dit jaar hoopt te beginnen. Bij de rondvraag vroeg de heer Modderkolk naar de wijze van vervoer van vlees, waarop de voorzitter kon meedeldn dat aan het slachthuis de controle zeer scherp wordt uitgeoefend. Inzake het plaatselijk vervoer zal de po litie een oogje in hef zeil houden. De heer Pille brak een lans voor spoedige aanleg van sportvelden, teneinde het pas gepromoveerde Waddinxveen aan een waardig veld te helpen. De voorzitter ant- Van baggersloten, sportvelden en riolen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1