Weekblad voor Waddinxveen COLLECTE 14 JUNI 1952. Weest mild gezind voor 't zwakke kind De Sptiael van de week Kris-Rras Uit het Parlement Brood wordt duurder \t ito wies mitd Fa G. v. d. Akerboom Met de „Piet Hein" Weekagend a Vaderdag. No. 366 Vrijdag 13 Juni 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Na het onstuimige weer, dat voor al in de Brabantse plaatsen Volkel en Boekei, tengevolge van een wind hoos, grote materiële schade heeft aangericht, ontlaste zich Vrijdag j.l. boven verscheidene plaatsen in ons land een zwaar onweer, dat in zon derheid in de Betuwe, met hevige hagelbuien gepaard ging. Men schat de schade aan de fruitteelt wel op 3 millioen gulden. In de buurt van Rotterdam werd een tuinder door de bliksem dodelijk getroffen en in de omgeving van Kesteren werd door de hagelslag voor tonnen schade aangericht aan het rijpend fruit en de veldgewassen. Dit is -\yel een grote tegenslag voor de telers, vooral daar de verwach tingen aangaande de nieuwe oogst nog al hoog gespannen waren. Be ramp in het Marsdiep tengevol ge van het neerstorten van een Ne derlandse straaljager op een Engels marinevaartuig waarbij de piloot en 15 opvarenden van het vaartuig om het leven kwamen, heeft opnieuw bewezen hoe urgent het is, dat er spoedig drastische maatregelen wor den genomen om aan deze veront rustende reeks van ongelukken een einde te maken. Het feit dat de deskundigen, niet tegenstaande minutieus onderzoek na elk ongeluk, er tot nog toe niet in geslaagd zijn enige oorzaak te ont dekken alsmede het feit, dat bij het jongste ongeluk door ooggetuigen is geconstateerd, dat de jager in zijn duikvlucht het schip heeft geraakt, doet de vraag rijzen, of men de oor zaken niet^méér bij de piloot dan bij het toestel moet zoeken. Venlo heeft met haar optreden te genover Jehova's Getuigen zichzelf en Nederland een zeer slechte dienst bewezen. Door het gooien van stink bommen en het uitjouwen van spre kers is te Venlo de grondwettelijke vrijheid tot openbare bijeenkomsten tot een aanfluiting gemaakt. Niet alleen dient men verdraag zaam te zijn tegenover anders den kenden, men dieijt ook respect te hebben voor Gods huis dat men be treedt. Verschillende leden van de Handel-vereniging te Bussum schij nen zich van het laatste nog niet ten volle bewust te zijn. Niettegenstaan de het uitdrukkelijke rookverbod in de Naardense Grote Kerk werd dit verbod gedurende de pauzes der repetities herhaaldelijk overtreden. Het college van kerkvoogden heeft derhalve besloten aan deze vereni gingen het verdere gebruik van de kerk te ontzeggen. Ook hier hebben onverantwoordelijke leden hun ver eniging een slechte dienst bewezen. Tevens zullen de opnamen van de Handelpsalmen bestemd voor de N. C. R. V. thans niet kunnen worden gemaakt. Op Vrijdag 20 Juni zullen koningin Juliana en prins Bernhard een of ficiéél bezoek brengen aan West- Friesland en Alkmaar. Bij de nieuwe Friese brug zal de Koningin een her denkingssteen onthullen en verder zal zij o.a. de kaasmarkt bekijken. Ter gelegenheid van de opening van een nieuwe vleugel van het Rotterdamse zeehospitum te Katwijk aan Zee, heeft Dr Muntendam mede gedeeld, dat het sterftecijfer aan t.b.c. in 1946 bedroeg 47 per 100.000 inwoners en in 1951 16 per 100.000 inwoners. In 1946 werden 18.000 nieu we ziektegevallen geconstateerd en in 1951 15.000. Daarom is het niet verantwoord op het ogenblik uitbrei ding te geven aan de sanatorium ruimte in Nederland. Driebergen, het rustige dorp in het Sticht, krijgt een openlucht theater. Temidden van een verrukkelijke bos- partij achter de Arnhemse Bovenweg is de bouw van dit theater, dat wat het aantal plaatsen betreft, het grootste in ons land zal worden, in vole gang. Men wil het Driebergse theater reeds 14 Juli a.s. openen met een concert, te geven door de Kon. Mil. Kapel. Voorlopig worden 1000 zitplaatsen aangebracht, maar er is gerekend op de bouw van 8000 plaat sen. Een unicum in den lande is ook het klankbord van 13 meter, dat bo ven het grote speelvak zal worden aangebracht, waardoor het gesproken woord ter plaatse zonder geluidsver sterkers door iedereen zal kunnen worden verstaan. Tot besluit een droevige medede ling en wel het dodelijk ongeval in België, tijdens de legeroefeningen al daar, waarbij twee Hollandse mili tairen om het leven kwamen. HET PLAFOND Hij was om zo te zegen over het kookpunt heen. Dat komt meer voor bij mensen, die zich ergens druk of kwaad over maken. We hadden zo gezellig met elkaar zitten bomen over geleide loonpoli tiek en vrije loonvorming. Het voor en het tegen af te zitten wegen, voor zover wij dan met onze bekrompen geest over dit soort dingen kunnen redeneren. In de regel kan ik mij niet kwaad maken over problemen van deze aard, omdat je vooruit weet, dat je er niets mee bereikt. Maar op deze avond heb ik toch ge tracht mijn bezoeker duidelijk te maken, dat we, door aan een gelei de loonpolitiek te doen, in na-oorlog- se jaren gespaard zijn gebleven voor een herhaling van het Duitse geval, toen de arbeiders drie, vier of vijf billioen mark verdienden en toch geen brood konden kopen. Vlak na de bevrijding werden er nog wel „zwarte lonen" betaald, maar geluk kig werd dat steeds minder. En nu zitten we, zoadat genoemd wordt, aan het loon-plafond. Van verhoging der lonen kan geen sprake zijn, omdat het bewuste plafond niet doorbro ken mag worden. Maar op allerlei manieren wordt getracht tóch (en dan met toegestane toeslagen, pre- miën, enz.) boven het loon-plafond uit te komen. En hier werd mijn be zoeker werkelijk kwaad. Want, zegt hij, de instelling van het College van Rijksbemiddelaars is volgens het Buitengewoon Besluit Arbeidersverhoudingen maar van tijdelijke aard. En die tijdelijkheid duurt nu al zeven jaar. En al zeven jaar is nu al de vrije loonvorming tegenhouden. En ik en vele anderen met mij, zijn daar de dupe van, om dat wij nooit meer gehad hebben dan het vastgestelde contractuele loon. Maar misschien zullen we een nieuwe regering krijgen, die de tijde lijkheid van het befaamde College nu lang genoeg acht en de geleide loonpolitiek vaarwel zegt. Ik heb alleen maar geantwoord, dat de tijdelijkheid wellicht in lijde lijkheid kan veranderen. Maar dat moeten we ook afwachten. Tot de volgende week. KRIS-KRAS. Men mag nog zoveel bezwaren hebben tegen minister in 't Veld, men mag hem becritiseren - hetgeen in ons parlement door alle fracties met heftigheid is gedaan - omdat er een ogenblik de klad is gekomen in de woningbouw, men zal nooit kunnen zeggen, dat deze rustige be windsman voor de Kamer kruipt. Wellicht herinnert de lezer zich nog de zaak Pander. Van deze Haagse firma kocht het Ministerie van We deropbouw een groot pand voor ma gazijnruimte, waar ongeveer f 700.000 mee gemoeid was. Nu kan een minister zulke bedragen, waar mee geen rekening is gehouden op de begroting, zonder goedkeuring van de Staten-Generaal niet beste den. Deze bewindsman zat echter in een moeilijk parket. Enerzijds was er de ^onverbiddelijke wet, ander zijds hadden verschillende departe menten dringend magazijnruimte nodig. En bovendien: de koop was niet slecht. De prijs lag zelfs bene- dende taxatie van de experts. De fir ma Pander die nog andere gegadig den had, stelde echter de eis niet te wachten op de goedkeuring van de Volksvertegenwoordiging. Dat was kaar goed 'recht en de minister be zweek voor de verleiding. Daarnaast speelden nog tal van andere zaken. Pander had in oorlogstijd illegaal gebouwd. De gemeente Den Haag heeft de bevoegdheid om de nieuw bouw te laten afbreken. Om dit risi co af te kopen bedong de minister als goed zakenman een som van f 25.000.hetgeen hem lukte. De Tweede Kamer was over deze gang van zaken destijds erg boos. Het zag er naar uit, dat de critiek van de Eerste Kamer niet minder zou zijn. Dat is echter nogal meege vallen. Het wetsontwerp werd aan genomen met 33-8 stemmen, alleen de a.r. en de communisten waren te gen. De aantasting van het budge trecht, een der oudste rechten van ons parlement, werd zeer hoog opge nomen. Men verweet de minister, dat hij, de omstandigheden begrij pend, geen haast had gemaakt met deze zaak. In de Tweede Kamer had hij on der de druk der omstandigheden ruiterlijk toegegeven fout te hebben gehandeld. Een verklaring, die onder pressie werd uitgelokt. Nu was van schuldbesef geen sprake meer. Wel iswaar zeide hij niet lichtvaardig over het budgetrecht te zijn heengelopen, omdat hij de koop had gesloten in overleg met de directeur-generaal van de Rijksgebouwendienst, maar een „schuldbelijdenis" was dat na tuurlijk geenszins. De minister ging in de aanval. Hij somde tal van gevallen op, waar in het budgetrecht wordt aangetast. ?elfs de Tweede Kamer overschrijdt meer dan eens haar eigen begroting, zo zeide hij. De zaak Pander vond hij daarom niets bijzonders. En de bewindsman ging dapper verder. De gelden die uitgetrokken zijn voor de restauratie van het Huis ten Bosch zijn bijna uitgeput. Wat moet ik doen? Eerst nieuwe gelden aanvra gen bij de Kamer, hetgeen èxtra kost omdat de verbouwing dan wordt stopgezet of moet ik doen als of mijn neus bloedt en rustig verder gaan? Een voorbeeld dat heus niet opgaat, maar een bewijs, dat de mii nister de aanval verkoos. De heer Wendelaar die met een motie had gedreigd, (omdat de Ka mer nu eenmaal niet blies kan slik ken, bracht zijn dreigement niet ten uitvoer. De heer Tjalma vont de zonde van de minister zo groot dat hij onmoge lijk zijn stem aan het voorstel kon geven. Hij vond dii een vreemde zaak. Er zijn teveel ibuten gemaakt om te kunnen goedpiaten. Hoe het zij: minister in 't Veldiheeft het pleit gewonnen. Misschien was de Senaat wel extra mild, omflat dit waar schijnlijk het laatste optreden van deze bewindsman is. Verder heeft de Eerkte Kamer zich nog bezig gehouden «iet het uitvoe rige ontwerp op de uitvoeringsorga nisatie der sociale veriekering. Daar over heeft de Tweede Kamer des tijds wekenlang gedebatteerd, zodat het geen wonder is, <}at er ditmaal geen nieuwe gezichispunten meer naar voren te brengén waren. Het grote punt was ook nta weer het ge meenschappelijk of Centraal Admi nistratie Kantoor. Bij het Centrale kantoor is er een grote plaats gege ven aan het Overheidstoezicht. Is het voeren van een administratie een principiële kwestie? Neen, zeiden de socialisten. Via een Centraal Kantoor kan men goedkoper wer ken. Behoudens de communisten waren de andere partijen het daar mee niet eens. Het wetsontwerp werd aangenomen zonder dat Minis ter Joekes en Staatssecretaris van Rhijn zich al te zeer behoefden in te spannen. cent per brood van 800 gram rede lijk wordt geacht. Ter compensatie van de hieruit voortvloeiende hogere gezinsuitga ven worden de j'-oducenten van rrargarine. bak- an braadvet en spijsolie in staat gesteld hun pro ducten van 11 Juni af 8 cent per ki logram goedkoper af te leveren. Tengevolge van de wijzigingen in de Collectieve Arbeidersovereen komst voor de Werknemers in het Bakkersbedrijf, die hebben geleid tot een verbetering van de arbeids voorwaarden en het invoeren van een bedrijfspensioen, zijn de kosten van de bereiding van het brood ge stegen. Naar de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening meedeelt, zal de maximum-prijs voor het volksbrood met ingang van j.l. 11 Juni 1952 dan ook met één cent per brood van 800 gram wor den verhoogd, terwijl een verhoging van de (vrije witbroodprijs met één Als e« op een druk gevaarlijk kruispunt vertrouwelijk een handje naar u wordt uitgestoken en een vriendelijk kinderstemmetje vraagt „Wilt u mij even veilig naar de o- verkant brengen", dan staat u allen onmiddellijk klaar om te helpen. Zaterdag 14 Jun,i zullen in fi guurlijke zin, vele handjes vertrou welijk naar u worden uitgestoken en vele kinderstemmetjes zullen vra gen: „Helpt u ons van die nare zwakheid af, helpt u. ons om gezon de sterke kinderen te worden", en dan staat u ook natuurlijk onmiddel lijk klaar om te helpen. U heeft al wel begrepen, dat het Centraal Ge nootschap voor kinderherstellings oorden en gezondheidskolonies, even als vorig jaar weer een beroep op u gaat doen. Zaterdag 14 Juni houdt de afdeling Waddinxveen van het Cen traal Genootschap, een collecte. Wij vragen u dringend „Weest mild ge zind voor 't zwakke kind". V erliiiizing'eii (W. Los Zn) Waddinxveen Telefoon 216 naar Korea. Hr. Ms. torpedoboot „Piet Hein" bevindt zich thans in de Koreaanse wateren en neemt deel aan het in drukwekkende machtsvertoon van de Verenigde Naties, die aan de strijd in Korea deelnemen. De eerste patrouille van de Neder landse Jager is prima verlopen. De start van de „Piet Hein" uit het va derland was slecht. Nog geen uur was de jager buiten gaats of hij liep in een hevige £torm. Zoals gewoonlijk schepte het schip tonnen water en de krachten van de zee wierpen zich op al wat tastbaar was. Een man sloeg over boord en verdronk. Bovendien was er veel schade aan het dek. De commandant achtte het noodzakelijk „terug te lo pen". Doch de weergoden, die blijkbaar eens wilde proberen tot hoever zij konden gaan, bleken bij de eerste patrouillevaart in de Koreaanse wa teren in een uitstekende stemming te zijn. Het weer geleek op een blon de zomer, mild lieflijk en belovend. Niettemin werd de rust en de lieflij ke mildheid verdreven door de oor logsgod, die niet voor enige ontroe ring gevoelig bleek. In de Gele zee kwam de „Piet Hein" enige malen in actie en hij beschoot de Koreaan se kust. De uitkijk aan boord meldde op een goede dag „bunkers en geschuts- opstellingen" en dat was voldoende voor de commandant, de kapitein Luitenant ter zee A.H.W. von Frey- tag Drabbe, om het beschieten van deze stellingen te bevelen. De bemanning van de „Piet Hein" zag de ernst van het ogenblik in en handelde er naar. De schietpartij werd „eenzijdig" uitgevoerd want de vijand schoot niet terug en alles wat op de aanwezigheid van de Rol den wees, werd in elkaar gebeukt. Dat was, zoals het aan boord heette, eens iets om van op te frissen. Per slot van rekening was de „Piet Hein" niet naar Korea gekomen om een beetje heen en weer te varen. De stemming aan boord van de jager is opvallend goed. Wanneer dat het Zaterdag 14 Juni, Voetbalwed strijd Kankerbestrijding. Zaterdag 21 Juni, Landdag Herv Jeugdcentrale, Cornic terrein. Zaterdag 21 Juni, Voetbalwed strijd Paleis Soestdijk- Waddinx veen combinatie. Komt vaders, het is Vaderdag! Laat schateren uw vaderlach! Viert blijgemoed uw vaderdag: Voor u strijkt heden Ma d'er vlag. De één krijgt een sigarenduit, De ander mag tot tien uur uit, De derde heeft vanavond vrij Van derdedaagse schaakpartij. De vier'd is blij met Vaderdag, Daar hij zich zélf bedienen mag; De vijfde kent zijn weelde niet, Nu moeder 't roken niet verbiedt; De zésde, dat is wel héél kras, Strooit heden straffeloos met as; De zevende is blij te moe: Hij hoeft niet naar visite toe, De achste zit met trots gevoel Met beide schoenen op een stoel, De negende verheugt zich zó: Vandaag stoft niemand zijn bureau De tiende loopt, ondanks bezoek, Toch lekker in zijn liev'lingsbroek De elfde kreeg het zelfs gedaan: Een half uur langer kegelbaan; De nummers twaalf tot iks plus één, D'as de man in 't algemeen, Draagt heden met een blij gemoed Zijn oude, streng verboden hoed. 'k Denk, dat u 't met mij ééns zijn [zult: Een mannenhand is gauw gevuld; De mannen zijn pretentieloos: Géén goud, géén zilver, geen Tr fcadeaux Op Vaderdag één vriende'lijk woord Wij zwoegen weer een héél jaar [voort CLINGE DOORENBOS. geval was, dan zou elke leek dat aan de resultaten van een actie kun nen zien. Nu verliep alles „volgens het boekje" De bemanning was ze ker van zichzelf, zeker van een goed gevoerd commando. Neen, te klagen heeft men niet aan boord van de „Piet Hein". Alles loopt óp rolletjes, ook als de lente zich laat verdrijven door een windkracht om „TJ" tegen te zeggen. Dan is het „verkeer over de loopbruggen" geblazen, want in het andere geval, als men over dek zou gaan, dan kunnen er twee dingen gebeuren: Ge zwiept over boord of ge krijgt een paar ton water over het hoofd. Gemakkelijk heeft de bemanning van een torpeclobootjager het niet. Veel wacht, weinig slaap, veel ver antwoording en weinig tijd voor een hobby. Doch of het nu een oefening geldt of een waarlijke actie: ernst en plichtsbetrachting zijn de deugden, die het schip voor rampen behoeden. Een „uitkijk", die niet uitkijkt, kan egn catastrophe veroorzaken; een seiner, die staat te dromen, kan een chaos ontketenen; een stukscom mandant en het stukspersoneel, die zich niet van hun verantwoordelijk heid bewust zijn, kunnen ontredde ring te weeg brengen, een codeur, die niet nauwkeurig is, kan schuldig worden aan het veroorzaken van een ramp. Elkeen aan boord van een schip heeft een belangrijke taak- n'importe van welke rang hij is - hij is een schakel van de ketting, die het schip en de daarop uit te voeren actie gaande houdt. Zelfs het al varend overbrengen van olie van de Engelse „Green ran ger" naar de „Piet Hein" kan bij goed weer een volledige mislukking worden als niet iedereen voor de volle honderd procent zijn taak uit- voerd, die van hem verlangd wordt. Van al deze feiten is de bemanning van deze Nederlandse jager door drongen. Er worden bij de Marine geen „lieve koekjes" gebakken. Men wordt een actie aangewezen en men gaat. Daarvoor is men bij de Mari ne, daarover heeft men vrijwilig het zeemansberoep gekozen. De matroos G.van Wezenberg uit Den Haag is de enige milicien aan

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1