IDen Onderduiker in Napoleonstijd. DE AVONTUREN VAN „HUMPO HOTSFLOTS' boord. Hij is codeur. Dezulken zijn er niet veel bij de Marine. Daarom moest deze milicien mee. Hij heeft last van zeeziekte, ;doph hij laat nim mer zijn belangrijk^ werk in de steek. Goed beschouwd vindt hij het interessant om deze een jaarsêTbcrn mee te maken, temeer daar hij het gevoel heeft, hiermede ook een steentje bij te dragen. Als de „Piet Hein" voor anker gaat en men wachten moet op nieuwe bevelen, dan komen de muzikanten uit de ruimen. Over het dek waaien wat sentimentele wijsjes uiteen, mis schien wel tot aan de kust. Aan be langstelling ontbreekt het niet. Al diegenen, die geen dienst doen, slen teren achteloos naar de bak, waarop het bandje te vinden is, ieder vrij kwartier. Intussen loopit de kwar tiermeester v.d Dijl uit Den Haag maar over het dek te ijsberen, op zoek naar een „geintje", want, zo luidt zijn levensdevies: „zonder gein tje hou je het nergens uit in deze wereld". De „Piet Hein" bromt maar wat. Als de spijker (anker) wordt ge licht, borrelt het water, alsof straks een vergaan schip boven zal komen. Dan schokschoudert de jager. Het lijf kraakt ervan. Als hij eenmaal de vrijheid voelt, wordt hij weer een speelse kwajongen. Gedurende de a- vond en de nacht verstomt zijn ge luid. Hij schijnt met de mannen op de brug mee te doen aan de waak zaamheid Nieuws uit onze woonplaats Na vele voorbereidingen is Zondag j.l. de zinker ten behoeve van de gaslevering aan Waddinx- veen in de Gouwe gelegd. Om 's morgens 4 uur werd hierme de reeds een aanvang gemaakt. De buis, met een middellijn van 15 cm. en een lengte van 50 meter, is op een diepte van 6 meter onder N.A.P., d. w.z. ruim 5.40 meter onder de water spiegel gelegd. De werkzaamheden werden in hoofdzaak door personeel van de gasfabriek verricht onder leiding van de directeur van het ge meentelijk gasbedrijf, de heer M. G. Constandse. Om de leiding een lange levens- duur te garanderen is het procédé „Denso Bandages" toegepast, ver zorgd door de „Imbema N.V.". te Haarlem. Direct op de ontioesi" pijp leiding wordt -i voor-strijklaag aangebracht van .Denso" pasta- groervervolgens een üsrso-fcoud- verwserk" a^gtfienbandage, en daar een Bitume- vj-.eweefseP i*Tn lage, welke -dooi middel van een vlam is aangebracht Tenslotte .i ter beveiliging van de isolatie en ter voorkoming van be schadiging, bij het zinken een hou- ten bemanteling rond de zinker be vestigd, zoals dji^bij een zinker in de Schelde is tóegepast'. Met het leggen van deze zinker is één der belangrijkste werkzaamhe den ten opzichte van de gaslevering aan onze gemeente achter de rug, zodat binnen afzienbare tijd het Bos- koopse gas de weg naar onze wonin gen zal kunnen vinden. De voorlopige opbrengst van de hier gehouden inzameling ten ba te van het Rode Kruis is f 908. Er worden nog enkele uurloonacties ge houden, waarvan de, resultaten aan het einde van deze week bekend zul len zijn. Ds. J. J. Moll heeft van de kerkeraad toestemming ontvangen, de benoeming als legerpredikant aan te nemen. Het ligt in de bedoeling van Ds. Moll een verbintenis aan te gaan voor ongeveer een jaar. De be noeming zal ingaan omstreeks 1 Aug. a.s. De kerkeraad zal in deze tijdelijke vacature trachten te voor zien door benoeming van een hulp prediker of een godsdienstonderwij zer. Voor zoveel dit mogelijk is zal ds. Moll in de kerkdiensten des Zon dags blijven voorgaan. De burgemeester is wegens de' autotocht van de ouden van dagen a.s. Dinsdag 17 Juni verhinderd spreekuur te houden. 19 door K. JONKHEID. „Dat wieet' hij wel." Hij drinkt een glas bier, staande bij de tapkast. De kastelein schuift naar achter en bergt ;het stuk tus sen de lakens in zijn vrouwS lin nenkast. Zodra het Zondag is, zal Kromme Arie het bezorgen aan het adres, dat hij alleen weet. De brief bevat een volledige le denlijst van De Vaderlandse socië teit, bovenaan de naam van Nota ris Neuteboom als hoofdaanlegger van de actie voor de oude partij. VII. EMOTIE Het is eind Juli. Aanstaande Zondag is het Bloemendaalse ker- 18. Evelientje holde, met Humpo- Hotsflots achter zich aan, de trap af en de straat op. „Let goed op," riep ze tegen Humpo, die tegen wil en dank aan de actie deel moest nemen. „Het, is nogal een lange straat waar hij ingereden is en misschien kunnen we hem nog net aan het eind om de hoek zien ver dwijnen!" „Ik geloof, dat we beter kunnen teruggaan," hijgde Humpo, die aan hardlopen heel niet gewend was: „We vinden hem toch niet meer terug. Ik zal wel naar de politie gaan en de diefstal aa'ngeven. "Po litie, politie," smaalde Evelientje. "Die geven je je lijst toch niet terug! Als je het van de politie moet hebben, nou.Hier begreep Humpo Hots- flots niets van. Hij had van toen hij een kleine jongen was af, een diep ontzag voor politie-agenten gehad. Het waren in zijn ogen mannen, die alles konden en nu kwam er een doodgewoon buurmeisje van hem en die zei, dat de politie, enfin, het was, geloofde hij maar het beste, om zich nergens Over te verbazen en de dingen maar laten lopen, zoals ze gingen. Ze stonden nu stil voor een lange straat en zagen inderdaad de witte auto in de verte om de hoek verdwijnen. „Humpo Hotsflots, je bent een suk kel!" zei Evelientje boos. „Waarom heb je ook nooit in een taxi gezeten. Dan kon ik je nu tenminste laten schutteren. O. daar heb je er een!" onderbrak ze zichzelf en zé greep Humpo bij zijn mouw. Dinsdag 17 Juni Het is het Comité zeer aangenaam Dat 't voorbereidend werk af is [gedaan Om onze tocht weer te beginnen Maar laten wij ons eerst bezinnen Waar wij weer heen gaan deze dag Het was al heel wat gij al zag Doch nu is het bijzonder mooi Nu alles staat in zomertooi Om tien uur zullen wij vertrekken En rijden eerst op Boskoop aan De Henegouwerweg, en dan Het Goudse Rijpad, Zwammerdam Bodegraven, Woerden, Harmeien en [Oude Rijn Zuilen, Loenen en Breukelen daar [moeten wij zijn Zeer mooi plaatsje en druk is het [daar Hier gaan wij er uit, want de koffie [staat klaar Kijk dus goed uit, als wij vertrekken Om onze reis weer voort te zetten Maarsen, Nieuwersluis, Abcoude en [Duivendrecht En zo komen wij in Amsterdam [terecht Eerst nog eens koffie en nu zullen Nu de werkzaamheden aan de verbreding van het eerste gedeel te van de Zuidkade bijna klaar zijn, men is bezig met de, bestrating van het gedeelte tussen de Burgemeester Trooststraat en de R.K, Kerk, heeft de Provinciale Waterstaat aanbe steed het vernieuwen van de oever voorziening van de Gouwe met bij behorende en bijkomende werken. Dat wil zeggen dat over enige tijd zal worden begonnen met de verbre ding van de Zuidkade van de R. K. Kerk af verder Zuidwaarts, tot aan het uitbreidingsplan. Van de veer tien inschrijvers was de laagste de N.V. VOBI te Vinkeveen voor f 118.850, opvolger was de N.V. Aan nemingsmaatschappij Van Dongen en Van Houten te Dordrecht voor f 150 250 en hoogste A. J. Blijlevens te Breda voor f 161.400. De gunning zal later geschieden. Donderdag 12 Juni sprak in het gebouw Centrum voor de S.G.P. ds. Smits van Sliedrecht, Chr. Gerei Pred. aldaar, over het ondi „Getekend er bewaard". Als uitgangspunt nam spreker. Klaagi. v. -Jet. C:18 en 21. „De kroóö tfnzé»,hoofdei®; uigeval- len, o wee niKJtïSfer dat wij gezondigd Heere, bekeer ons tot U, zo zullen wij bekeerd zijn, vernieuw onze da gen ais van ouds". Hét eerste vers verdeelde spr. in drie gedachten, le De kroon der re ligie, 2e De kroon der wet, 3e De Kroon der natie. Spr. ging na, hoe Jeremia geroe pen was door de Heere tot het hoge ambt, om te profeteren en te protes teren tegen de vreeselijke zonden en diep verval van liet volk Israël, dat ook het voorrecht had gehad voorou ders te hebben gekregen, die het zon der de Heere niet konden stellen, doch alles door het geloof konden doen. Vervolgens ging spr. over op het laatste vers en verdeelde dit ook in drie gedachten, le De; kroon der god deloosheid, 2e De Kro'on der eigenge rechtigheid en 3é De Kroon der be kering. Toen Nederland vroeger de Heere nodig had, verkreeg het grote voor rechten, daarom betreurde spr. het dat Nederland met al z'n godsdienst zo diep was gevallen, dat de eerste Kronen zijn afgevallen en zelf de Kroon der goddeloosheid en die der eigengerechtigheid hebben opgezet. Na nog met een ernstig woord te hebben gewaarschuwd tegen de ge varen, en dat een ieder persoonlijk maar moet vragen of de Heere de Kroon der bekering op z'n hoofd wil de zetten,eindigde spr. zijn met grote aandacht aangehoorde rede. Ds Smits liet nog zingen Ps. 106:4 en ging voor in dankgebed. Een geheel uitzonderlijke wij-' ze van verkoop wordt gedurende en kele weken toegepast door de heer A. Brouwer. Een en ander is reeds door de advertentie aangekondigd, mis. Die wordt gehouden op de kolfbaan van De Oude Baars en duurt één middag en avond. „Dat is twee te lang" zeggen sommigen. En niet zonder reden. Want vier weken te voren is er een hele week kermis te Waddinx- veen en daar gerezen moeilijkhe den tussen veenwerkers en boeren volk worden >vaak op de kolfbaan bij De Oude Baars uitgevochten. Daar staat alleen een koekkraam met gelegenheid tot koekslaan. Wie door een of twee slagen met een driekantig stuk hout een koek door hakt heeft die koek gew'onnen. 'Er is dus weinig vertier. Jenever drinken en koek eten zijn de enige vermaken. Althans zo was het vroeger. Maar dit jaar zal het anders gaan. Veel jonge Bloemendaalse boeren zijn lid van De Vaderlandse Socië teit. Zij hebben een afspraak ge- maar heeft toch iets attractiefs. Dit maal niet in de winkel kopen, maar buiten op het plein naast de winkel, in de geest als op een markt, in kra men. Volgens de heer Brouwer met succes. Deze wijze van verkopen is zeer afhankelijk van de weersom standigheden, maar wat dat betreft kan hij tevreden zijn. Wij wensen hem eenzelfde voldoening toe met het streven om op een andere als de gewone manier zijn artikelen aan te bieden. Dinsdag a.s. zal het de reeds lang verbeidde dag zijn voor vele ouden van dagen in onze gemeente. Dan zal een stoet van 66 auto's van af de Stationstraat starten len het begin vormen van, naar wé zullen mogen verwachten, een pracht dag. Op een andere plaats in di; lad wordt in rijmvorm het programma doorgenomen zodat ieder belang hebbende aaaruit kan zier. wat hem al zo geboden wordt. En dat is du- maal niet weinig. Ieder zozjj dus voor een goed humeur en indien het \v"r mag ip<H:;wsi'ken, reken# Hier op een uitgaansdag. Nu 'al vast een woord van lof voor de initiatiefnemers en de autobezit ters, die allen tezamen het mogelijk maken dit aan onze bejaarde ge meentenaren San te bieden. Donderdagavond kwam het Lezingencomitfj in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer D.B. v. d. Most, memoijeerde in enkele woor den het gebodtoe in het afgelopen seizoen en moffit constateren dat de belangstelling voor de lezingen aan het minderen \tas. Ook de secretaris de heer H. Jeriié, deed in zijn jaar verslag eenzeliie geluid horen. Toch heeft hjt bestuur zich inge spannen om goéde avonden te geven, iets wat voor!de aanwezige leden ten volle gedeid werd. De penningmeester had een klein ba tig saldo te rapporteren. De penningmeester, de heer W. van den Berg, werd als zodanig herko zen. Een concept programma werd be sproken, waarbij besloten werd het aantal lezing-avonden met één te verminderen. Gewezen werd op de noodzakelijkheid middelen te vinden om de belangstelling voor de lezin gen te doen vermeerderen. Ieder werd opgewekt niervoor in eigen om geving werkzaam te willen zijn. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: 1 portemonaie met ritssluiting; 1 dames armband hor loge; 1 kanarie; 1 hoofddoek. Verloren: 1 dasspeld; 1 portemo naie; 2 rijksdaalders; 1 blauw tasje; 1 bril; 1 broche; 1 hoofddoek; 1 ball- piont. Sport in 't kort Het Combinatie elftal, samenge steld voor de komende Sportweek, heeft zijn eerste oefenwedstrijd ge speeld tegen een versterkt W.S.E. en maakt en bezetten op een vroeg uur de gelagkamer. Ze verbieden de kastelein, buitenhuis jenever te tappen en een drietal posteert zich aan de deur en laat niemand bin nen die hun niet aanstaat. Het bui tenterrein met koekkraam laten ze voorlopig over aan de afgewezen bezoekers. Eerst is er verwondering. Ver bluft lopen knedhten en meiden op de kolfbaan en groepen ten slotte bijeen voor de koektent. De baas van de kraam maakt goede zaken, want de meiden gaan boekslaan, want de meiden gaan koekslaan, wat luiddruchtig vertier uitlokt, omdat dit uitsluitend mannenwlerk is. Intussen komen er ruwe elemen ten uit de veenbaggerij., die gaan stoken en schreeuwen. Ze schop pen tegen de deur, kijken door de ruiten brutaal naar binnen, hun heeft gewonnen met 4-2. Ook het Combinatie elftal heeft gespeeld en wel tegen een Waddinxveense Com binatie. Uitslag 2-1. Zaterdagmiddag 14 Juni om uur 3 beginnen de voor ronde van de Sportweek op de ter reinen van W.S.E. en Verheul. Ge speeld wordt Verheul 1 en Waddinx- veenll, W.S.E. en Ibis I. Dinsdag 17 Juni W.S.E. - Ibis Aanvang 7 uur W'veen Z 1 - Sportweek comb. Aan vang 7.15 uur Verheul terrein Woensdag 18 Juni W'veen II - Verheul I Aanvang 7 uur W'veen terrein De Gouwe is gestart met een draw tegen B.Z.C. uit Bergambacht 3-3. De dames wonnen van de B.Z.C. Dames piet o 4. Op de Polodag moes ten de Gouwe Heren de meerderen van II C erkennen met 0-2. Gouwe AJsp. wonnen van B.Z. en P.C. 3 met 8- 0 terwijl het tweede var de dames van Donk I klap kreeg met 0-10. Vriendschappelijk werden deze wéék gespeeld De Gouwe adsp. G.L. C. bads 1-0. De Gouwe a ads. G.L.C. a ads. 1-5. De Gouwe I G.L.C. Comb. 4-3. Zaterdagavond 14 Juni speelt de Gouwe een thuiswedstrijd tegen het 65 jarig L.Z.C. uit Leiden. De Gou we I dames tegen H.W.V. I. Gouwe II damesB.Z. en P.C. II dames. De ads. van de Gouwe ontmoeten dan de B.Z. en P.C. ads. Van de Wandelsportvereniging wordt ons medegedeeld, dat zeer velen zich reeds opgegeven hebben voor de Openingsmars van de Sport week. Ook worden nog meer Indivi- duele-lopers verwacht. Heeft U zich nog niet opgegeven? De opgaven worden ingewacht bij Mevr. van Nielen, Plasweg 11. E. J. van Beek, Prins Hendrikstr. 8. C. Post, Burg. Trooststraat 110. G. Schaart, Prunusstraat 47. Bij de opgaven van het Sport week-Programma zijn wij vergeten te vermelden de Dobbelsteenwed strijd van IJsclub Nooitgedacht op rijwielen voor leden vanaf 14 jaar. Tal van prijzen zijn beschikbaar. Men kan zich hiervoor opgeven bij A. F. Alblas, Dorpsstraat 44. Zaterdag j.l. is de Korfbalclub „Unitas" per fiets naar Woerden ge weest om een competitiewedstrijd te spelen. In het begin van de wedstrijd wisten de Woerdenaren de stand al op 2-0 te brengen. Maar M. Snoey zette toch het eerste doelpunt voor „Unitas". A. Lagrouw die een straf- worp toegewezen kreeg, wist door een prachtig schot de stand op 3-2 te brengen. Na de rust waren de Uni tassers erg in de meerderheid. Maar de Woerdenaren hadden meer geluk met schieten. Zij hadden een voor sprong met 4-2. Toch bracht J. de Gier de stand op 4 - 3, zodat de wed strijd eindigde met een 4-3 over winning voor Woerden. dikke neuzen tegen het glas ge drukt, en uiten dreigementen. „Jongens, we; gaan naar de over kant!" schreeuwt er een. Ja, ja, daar hebben ze jenever" Schuin tegenover de Oude Baars op vijftig meter afstand, staat de concurrerende Nieuwe, thans revo lutiecentrum. De gelagkamer loopt boordevol. Kastelein met vrouw en dochter ko men handen tekort, om de gasten tijdig te bedienen. Hun gezichten tekenen bezorgdheid, vooral als er goed gedronken en luidruchtig ge praat en gescholden wordt. De springstof hoopt zich op, een klei ne vonk kan een explosie brengen. Ze wieten wat er dan gebeurt. Stoelen, flessen en glazen zullen dienst doen als slag- en smijtwa- penen. Hun. inventaris zal grondig worden vernield. (wordt vervolgd) [wij trachten U te laten varen door de Amster- [damse grachten Dit is voor het eerst, en hopen dat ['t U zal bevallen Dat zwerven langs Amsterdams [mooie wallen. En dan gaan wij naar het Kalfje toe En rusten wat, anders wordt U te [moe. Van hier langs Schiphol en Aalsmeer En komen dan zo in Groenendaal [weer Hier staat ons eten weer te wachten Wij hopen dat hier zijn geen klachten Dat het U allen goed mag smaken En blij gestemd dit plekje verlaten Nu Hillegom, Lisse en Warmond Zo dat men buiten Leiden komt Dan gaan wij weer over de Boskoop- [se brug En weer de Henegouwerweg terug Bij hoek Oranjelaan staat de muziek [al weer klaar En op het Dorp ook al, zowaar nabij [de Sniep En dan is het einde, zoals U weer [ziet Het Comité. Vertrek 10 uur Aankomst Breukelen 11.45 uur, 56 km. - Vertrek Breukelen 12.15 uur Aan komst Amsterdam 1.15 uur, 27 km. Vertrek Amsterdam 3.15 uur Aank- koffie 3.45 uur, 7 km. Vertrek Kalfje 4.15 uur Aankomst Groenedaal 5 uur, 30 km. Vertrek Groenedaal 7 uur Aankomst Waddinxveen 9 uur, afstand 45 km. Postduivenver. »De Sper\ver« P. V. de Sperwer hield een wed vlucht vanuit Quievrain 192 km.(B). Los le duif 9 52 31, 31e duif 10 08 47, snelheid 12.60.40. Uitslag; W. v. d. Water 1 4 6 7 13 24; H. v. Dijk 2 19 23; C. Hofman 3; H. v. d. Berg 5; W. v. d. Jagt 9; Jac. de Beer 10 16 17 30 31; C. v. d. Graaf 12 28; P. Vink 14; N. v. d. Zijden 18; Fr. Rip 20; Lam 22; Jac. v. d. Zijden 25 27. Postduivenver. »De Zwaluw* P.V. de Zwaluw hield een wedvl. vanuit St. Quintin. afstand 263 km Duiven los 11 uur, aank. le duif 3 25 07, laatste 3 51 50. In concours 130 duiven. Uitslag: D. A. la Grand 1 9 42; D. M. de Gelder 2 21: W. Ber- kestein 3 8 37; A. de Bruin 4 20; H. Ruscher 5 31 34 35; H. Noordermeer 6 24 25 28; A. v. d. Kraats 10 19; T. Boere 11 16 22; D. de Bruin 13 14 39; A. de Wit 17: C. Toor 18 27 30; W.v Ringelenstein 23 33; L. de Bruin 26 29 43; P. Loendersloot 32; C. d. Lang 36 38; W. Boon 41. Schaakvereniging W.S.V. Zomercompetitie 5e ronde: F Koster—C. Verwey 1-0; J. Schele J. Tol 0-1; P. Broer—A. Brouwer 1-0; C. VerweyA. v. Oort 1-0; F. Kos ter—C. Alblas 0-1; P. Broer A. Doornheim 1-0; W. Verstoep-G. Broer 1-0; J. Kleiweg—H. Kerver -0' K v. d. GaardenA. Doornhein l-Ó- C. Verweij— J. Stolker 1-0; S. Versloot—H. Kerver 1-0; F. Koster- N. v. Bergen 1-0. BURGERLIJKE STAND Geboren: Carolina, d.v. J. Gorlag en E. v.d. Ven, Antonius Victor, z.v. J. C. Houdijk en C. M. Duits, Jan Cornelis z.v. L. van Soest en D. No bel, Jacoba Johanna d.v. L. C. T. Rip en J. S. van der Klauw, Johan nes Adriaan z.v. J. J. Wagensveld en J. .Weijkman, Geertruida Theodora Maria d. v. P. de Heer en A. M. E. Nederhof. Ondertrouwd: P. B. Metselaar en JL W. Luijten, C. Rademaker en P. W. Burger. Gehuwd: J. van Bemmel en C. M. Ravestein, C. J. de Hoog en E. E. Meijer. Overleden: A. Koster echtgenote van N. Tiele.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 2