Weekblad voor Waddinxveen de Spityel van de week Kris-Kras Uit het Parlement V erhnizingren Fa G. v. d. Akerboom Van der Heem N.V. Weekagenda No. 367 Vrijdag 20 Juni 19S2 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Wanneer een staatshoofd of een hooggeplaatste regeringsfunctionaris een bezoek aan een bevriende natie brengt, dan schijnt zo'n bezoek van een of ander gerucht vergezeld te moeten gaan. Zo is het ook geweest met het bezoek dat de Australische eerste minister Menziees aan ons land bracht. Nauwelijks had de pre mier de eerste stappen op het plat form van schiphol gezet of hij werd als het ware bestormd met de vraag: „Zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard door u worden uitgenodigd voor een bezoek aan Australië?" Buiten de mededeling echter, dat hij een conferentie met dr. Drees zou hebben en door de Koningin in audiëntie zou worden ontvangen, be paalde de heer Menzies zich er toe te verklaren, dat er geen betere emi granten in Australië waren dan de Nederlanders. Over een aanstaand bezoek van ons koninklijk paar wen ste hij niets te zeggen. Op dat compliment inzake onze emigranten kunnen wij met recht trots zijn, hoewel het tussen onze landgenoten daarginds lang niet al tijd schijnt te boteren. Zijn wij goed ingelicht, dan is de verhouding van sommige Nederlanders onderling lang niet best. Hoewel de Australi sche bevolking alles doet om de ac- climatie der Nederlandse emigran ten te vergemakkelijken, schijnt broodnijd een der voornaamste oor zaken der slechte verstandhouding te zijn. Een holle phrase is het gun stige oordeel van de heer Menzies echter geenszins geweest, want Au stralië is eer zeer op gesteld om nog dit jaar 25.000 Nederlandse emigran ten te ontvangen. Misschien herinnert men zich nog, dat er een groep mannen, vrouwen en kinderen in 1847 met eeen Luna park naar Egyte zijn vertrokken. In al die jaren hebben wij slechts wei nig over die lunapark-expeditie ver nomen. Thans komt echter het be richt uit Cairo, dat de hele expeditie een langetragedie is geworden, door dat men nergens een werkvergun ning kon krijgen. Het materiaal ver keert in een uiterst verwaarloosde toestand en verscheping naar Neder land loont de moeite niet meer. De treurige overblijfselen zijn thans voor een appel en een ei verkocht, waar mede het lot van dit lunapark defi- tief is bezegeld. Deze lunapark geschiedenis is in figuurlijke zin even radicaal bezwe ken, als de houten tribune die men te Valkenburg ter gelegenheid van de nationale wegkampioenschappen had opgericht. Het enthousiasme der 500 toeschouwers die met de voeten begonnen te stampen, kon het hou ten gevaarte niet verdragen - de tribune stortte in en het mag een wonder worden genoemd, dat er in de plotseling ontstane wriemelende mensenhoop slechts tien personen werden gewond. Was de materieële schade uiteraard behoorlijk, zij haalt niet bij die, welke inzonderheid de landbouwers en tuinders van de ge meenten Keesteren en Lienden door het noodweer in de Betuwe hebben gekregen. De jonge gewassen op de velden waren tegen de grond gesla gen; in de boomgaarden was geen boom, geen tak en appel heel geble ven. In de getroffen streek spreekt men dan ook van een natuurramp, zoals men die de laatste halve eeuw niet meer heeft meegemaakt. De ver oorzaakte schade wordt thans op enkele millioenen guldens geschat. Op 18 Maart van het volgende jaar zal het 50 jaar geleden zijn, dat Ni- colaas Beeets, de schrijver van de „Camera Obscura", overleed. Het reeds in 1914 opgerichte Comité tot Stichting van een Hildebrand-ge- denkteken, hoopt nu vóór die datum eindelijk tot plaatsing van het be faamde monument van prof. Bron- ner te kunnen komen. De benodigde gelden voor het vervaardigen der laatste stukken en voor de plaatsing zelf hoopt het comité bij elkaar te kunnen krijgen door middel van een nationale actie, die tijdens de expo sitie gewijd aan de „Camera Obscu ra" te Haarlem van 15 Juli tot 15 September, zal worden gevoerd. Wij kunnen slechts hopen, dat deze op zet zal slagen, want de Camera en TUdebrand zijn tenslotte niet alleen Jfarlemse, doch een nationale zaak! JTationaal worden ook de vlieg- wjgnpen met lesvliegtuigen. Zo ook Donderdag, toen een vliegtuig in brand raakte en een leerling vlieger uit Waddinxveen om het leven kwam. Ook nationaal is het Ned. Bijbel- genoodschap, waarvan de voorzitter, prof. Grosheide vervangen werd door de heer Heldering. Wat het Ned. Bijbelgenoodschap verrichtte: In 1951 zijn ten behoeve van de verspreiding in Nederland 53.000 Galjardbijbels met apocriefe boeken, 20.000 gekomen, zo deelde de alge meen secretaris in zijn jaarverslag mede. Bovendien verschenen er 3.000 Galjardbijbels met aprocrieve boe ken en 56.000 Non-pareille-bijbels in de nieuwe vertaling. Er kwamen voorts nog 3.000 Non-pareille-bijbels met aprocieve boeken, 20.000 nieuwe testamenten en 50.000 exemplaren van de handelingen in de nieuwe vertaling gereed. VIER DAGEN Ik ben vanavond tot een merk waardige conclusie gekomen en daarom ga ik er over schrijveen. Wat zijn vier dagen, vergeleken bij de eeuwen, die achter ons lig gen? Wat betekend vier dagen in een mensenleven? Toch kan er in vier dagen heel wat gebeuren Vier dagen geleden bracht ik mijn op de M.U.L.O.-schoolgaand doch tertje weg voor een schoolreisje per fiets. Bij het afscheid gaf ik haar de volgens mijn mening nodigevader lijke raadgevingen zoals: wees voor zichtig; wees beleefd tegen je onder wijzers; eet niet te veel ijs, kortom, duizend-en-één wenken, omdat ze voor het eerst van haar leven vier dagen van huis moest. Eerlijk gezegd ben je zelf een beet je angstig omdat je het meiske vier dagen moet loslaten en moet toever trouwen aan andermans zorgen. Maar dat moet je overgeven en toch is er iets binnen in je, dat zegt: als het nu maar goed gaat. Vrolijk zingend trok de groep op de zon-overgoten morgen van vier dagen terug, er op uit. Vanavond is mijn dochter terugge komen. Natuurlijk ben ik ze gaan af halen. Ze ziet er gebruind uit. Op de weg naar huis vertelde zij waar ze geweest waren, wat ze ge daan hadden, wat er gegeten was, enfin, het hele reisverslag. Maar de manier waarop ze vertelde was heel anders dan dat ik van haar gewend was. Ik kan niet onder woorden brengen wat er bij haar nu precies is veranderd, maar ik kreeg de idee dat zij in die vier dagen van betrek kelijke zelfstandigheid, radicaal was veranderd. Ouder geworden in haar optreden, neen, niet maar vier da gen ouder, maar wel twee, drie jaar. Hoe dat mogelijk is, weet ik niet, maar deze conclusie moest ik wel trekken, toen ik zo mijn dochter (vroeger zei ik dochtertje) hoorde vertellen. In vier dagen (misschien lacht U er om) is ze mij ontgroeid. Dan krijg je als vader, wanneer je tot die con clusie komt, toch een steek. Het is net of je iets moet loslaten wat je liever niet loslaat. Daarom kan er in vier dagen heel wat gebeuren. Vier dagen in een mensenleven kunnen dus heel wat betekenen. In die vier dagen heb ik een ver lies geboekt: het kleine schoolgaan de M.U.L.O.-meisje is me ontglipt. De overwinning is, dat ik er een dochter voor heb teruggekregen. Tot de volgende week. Kris-Kras. De overgangsregeling naar de Wachtgeld- en Werkloosheidswet heeft deze week in de Eerste Kamer heel wat minder critiek geoogst dan destijds aan de overzijde van het Binnenhof. Men weet, dat de Werk loosheidswet op 1 Juli a.s. in wer king treedt en dat onlangs de wijze van premiebetaling is vastgesteld. In de overgangsregeling heeft de re gering bewust de werklozen in twee groepen verdeeld. De ene groep is die, welke voor 1 Juli van dit jaar zonder werk is gekomen, de andere groep wordt ge vormd door personen die op of na deze datum de dupe zijn geworden van het werkloosheidsspook. Deze laatsten vallen natuurlijk onder de belangrijke nieuwe sociale wet. Is men echter voor de fatale datum zonder werk gekomen, dan gelden de overbruggings- en sociale bij standsregelingen. Dat betekent, dat de huidige werklozen minder onder steuning ontvangen dan zij die reeds voor 1 Juli niet meer in het arbeids proces zijn ingeschakeld. Geen won der dat de critiek op deze overgang regeling uiterst heftig was. Maar men zat in een moeilijk parket. De Tweede Kamer drong er op aan dat dan de huidige uitkeringen niet onbelangrijk zouden worden verhoogd. De enige mogelijkheid om financieel de tegenstelling tussen de twee soorten werklozen zo klein mo gelijk te doen zijn. Minister Joekes beloofde niets destijds. Het probleem zou worden onderzocht. Maar waar schijnlijk begreep hij wel dat de wens der Kamer niet ongegrond was en zo werd nog voor de behandeling in de Senaat enige verbetering be kend gemaakt. Er was reeds gere geld, dat de termijn voor de over bruggingsregeling zou worden ver lengd van 13 tot 21 weken. Het duurt dus langer voordat men in de socia le bijstandsregeling valt. Daarnaast wordt de uitkering voor de over bruggingsregeling verhoogd van f 38.76 tot f 44.76. Dit zijn de maxi mum-bedragen. Staatssecretaris van Rhijn deelde tijdens het debat mede dat het maximum-grondbedrag voor de sociale bijstandsregeling dat nu f 30.90 bedraagt, zal worden ver hoogd tot f 27.50 plus de huur. Ge middeld bedraagt deze f 6.90 zodat de uitkering ongeveer f 34.40 wordt. Een gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen krijgt onder de huidige regeling f 36.72. Nu wordt dit f 42.52. Heeft men drie kinderen dan ontvangt men f 46,56 in plaats van f 39.78. De invoering van de Wachtgeld en Werkloosheidswet heeft zo lang op zich laten wachtèn, omdat de re gering moeilijk een beslissing kon nemen over de compensatieregeling. De werknemers hebben aan het langste eind getrokken. Hun aandeel in de premie wordt volledig in het loon vergoed. Gemiddeld ontvangen zij ongeveer 2%> loonsverhoging. An ders is het met de werkgevers- Zij moeten een aderlating onder gaan. Voor hen is de compensatie maar gedeeltelijk. De werknemers hebben gelukkig begrepen, dat dit een ernstige zaak is. Zij drongen er bij de regering op aan om de werk gevers niet de dupe van deze wet te laten worden. Er zijn wel bedrijfs takken waar men de premie gemak kelijk kan opbrengen, maar andere hebben het weeer buitengewoon moeilijk. Hoe hoger de lasten zijn, des te duurder worden de producten. Dat hebben de arbeidsorganisaties goed aangevoeld. Daarom zijn ook zij er op uit om de kostprijs zo laag mogelijk te houden. De voorzitter van de K.A.B., de heer de Bruyn deed tijdens het debat in de Eerste Kamer nog een poging om de vol ledige compensatie er door te ruk ken. Tevergeefs. Staatssecretaris van Rhijn stelde zich op het standpunt dat het niet anders kan. Het Rijk heeft reeds vele millioenen in de werkgelegenheidsobjecten geïnves teerd. Ook betaalt het nu weer de verhoging van de uitkeringen. Zou den de vereveningsheffingen voor de werkgevers nog meer worden ver laagd, dan staat een belastingverho ging voor de deur. Daar is nog wel het één en ander over et zeggen, want de vereveningsheffing, waar uit verschillende sociale verzekerin gen worden betaald, is een onge wenst en een verfoeide Duitse maat regel. Verder werden tal van wetsont werpen aangenomen. Wij noemen de kweekschoolwet, de herziening van de omzetbelasting, de ontwik kelingsplannen, de instelling van een voedingsraad, de bestrijding van de T.B.C. onder het rundvee, de ad vocatenwet en de bijzondere be voegdheden voor het burgerlijk ge zag in oorlogstijd. Onderwerpen, waarover we reeds uitvoerig hebben geschreven tijdens de behandeling in de Tweede Kamer en die, ook al een gevolg van de tijdnood, geen nieuwe gezichtspunten meer ople verden. (W. Los <fe Zn) Waddinxveen Telefoon 216 naar Waddinxveen Nu zoals bekend de fabriek van wijlen de heer Matse in handen van bovengenoemde N.V. is overgegaan, leek het ons niet ondienstig met de ze N.V. eens kennis te maken. Zo in de volksmond worden wel eens heel aardige verhalen opgedist over ver leden en toekomst van een dergelij ke onderneming, als deze zich vestigt of verplaatst, verhalen welke bij na der inzicht wel eens blijken er naast te zijn en elke grond missen. Om dit te voorkomen hadden we het genoe gen een onderhoud te hebben met een der heren van Van der Heem N.V., welke ons zo het een en ander meedeelde over het ontstaan en het verloop van dit grote bedrijf en ook over de plannen met de nieuwe fa briek in Waddinxveen. Over dit laat ste kon hij zeer kort zijn, daar er volstrekt nog geen plannen gemaakt zijn. De directie wil eerst de moge lijkheid pijlen en zich beraden welke tak van bedrijf hier zal worden over gebracht. Vanzelf spreken daarbij zowel, interne .andere factoren een woordje mee, zodat dit probleem maar niet zo eventjes opgelost kan worden. Nog over de fabricage van half-fabrikaten, nog over productie van radiokasten is ook zelfs in het Zaterdag 21 Juni Landdag Hervorm de Jeugd Centrale. Zaterdag 21 Juni Voetbal Waddinx veenSoestdijk. Maandag 23 Juni Vergadering Chr. Hist. Unie. Maandag 23 Jtmi Vergadering V.V.D. te Gouda. Dinsdag 24 Juni Vergadering Staatk. Geref. Partij. Dinsdag 24 Juni Vergadering A. R. Kiesvereen. Boskoop. Sprekende cijfers. Van 1-rum in het noorden Tot in het diepste zuid, Van 2-10 tot 3-brugge Gaan kiezers er op uit. De 4-lingbeekers stemmen, 5-huizers staan al klaar, Precies als in 6-wielen En 't mooie 7 aar. De 8-erhoekers kiezen Met zorg hun kamerlid; Geen 9-huizer burger Die thuis te kniezen zit. Ja, zelfs op 10-gemeten Zal wel een stembus staan, En elke D-ll-tseburger Zegt opgeruimd: we gaan! l-dr-8-ig 4-t heel Holland Dit Juni-stemfestijn; De 2-dr-8 is vergeten Op politiek terrein. We zoeken in een 4-kant Een mooi wit stipje op: -v Daar gaat ons rode potlood, De 3-kleur kan in top! Ge-8-e medeburgers, Verzuimt uw stemplicht niet, De staat is u ge-9, Dus doe hem g-1 ver-3-t. Aanschouw uw 13 lijsten Met vriendelijk gezicht, En neem ons maar niet kwalijk Dit malle cijferdicht JAAP MIJDERWIJK minst geen beslissing gevallen. Dit alles zal tijd kosten. Evenzo over de personeelsbezetting, over het al of niet aantrekken van personeel kon niets naders meegedeeld worden. Al les hangt nog in de lucht. Wat de fabrieken zelf betreft is> het wel intressant hierover iets na der mee te delen. De N.V. bezit een fabriek te 's Gravenhage en een te Utrecht en mocht Mei 1951 het zil veren jubileum vieren. Opgericht door de heer L. W. van der Heem, die uit louter liefhebberij radiotoe stellen bouwde, met zulk een succes dat tot verkoop werd overgegaan. Heel spoedig ontvangt de fabriek een order op ruim 300 toestellen, met welke order men echter met de handen in het haar komt te zitten, daar hiervoor de fabricagemogelijk- heden veel te klein zijn. Men moet dan ook de order gedeeltelijk bij an deren onderbrengen. Dit is oorzaak dat de ondernemer uitziet naar gro tere werkgelegenheid en hierin slaagt, zodat in 1928 op grotere schaal met de aanmaak van radio toestellen kon worden begonnen. Aansluiting bij de firma Stokvis heeft plaats en sindsdien gaat het steeds omhoog. Een order op 25000 luitsprekerkastjes is reden om met de lopende band te gaan werken. De fabricage van stofzuigers, electri- sche boormachines, vloerwrijvers, electr. dekens en electromotoren wordt ter hand genomen en met suc ces, daar duizenden van deze werk tuigen over de gehele wereld in ge bruik zijn. In 1937 zijn reeds 100.000 radiotoestellen gefabriceerd. Het personeel bestaat in 1939 uit 500 mensen en in 1947 is de 1000 over schreden, en in 1951 stijgt dit aan tal tot over de 2000. In 1948 gaat de N.V. Solex-rijwielen bouwen, van welke rijwielen er momenteel dui zenden langs de wegen snorren. Hier kan gesproken worden van een bedrijfje,uitgegroeid tot een groot-industrie. Laten we de hoop uitspreken dat deze N.V., voor wat haar aandeel in onze woonplaats betreft, tot nog gro tere successen mag komen, en te vens zal medewerken aan de wel vaart van Waddinxveen. Nieuws uit onze woonplaats De opbrengst van de collecte voor het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Vacan- tietehuizen bedroeg f 194.03. De collecte voor het Rode Kruis is inmiddels gestegen tot over de duizend gulden. Een „Blauwe week" collecte bracht f 59.60 op

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1