s] V.V.D. V.V.D. D.j V.V.D. REISSEIZOEN1952 'iJ 1 O Lijst Ken Onderduiker In Napoleonstijd. T. Goedewaagen Zonen Met de Ouden van Dagen op stap. s DE AVONTUREN VAN „HUMPO HOTSFLOTS" De heer L. Verhoeff heeft na het overlijden van de heer A. Ver hoeff de zaak in Ijzerwaren en Huis houdelijke artikelen verplaatst naar de Dorpsstraat. In een geheel ver bouwd pand zal hij a.s. Zaterdag een modern ingerichte winkel openen. In de advertentie kan men. zich verge wissen van de bijzondere reclame bij deze opening. Naast de toegangsweg van de Kerkweg naar het Sniepkwartier, langs de begraafplaats, wordt een tegeltrotoir aangelegd., Voor de voet gangers een grote verbetering. Vrijdag 27 Juni zal de gemeen teraad in openbare vergadering bij eenkomen. Door B. en W. worden o.a. aan de raad voorgesteld een stukje grond aan de Stationsstraat te verkopen aan de Nutsspaarbank te Gouda. Verder om een schouw aan te schaffen voor het gemeentelijke bag- gerwmerk en deze niet langer te hu ren zoals tot op heden gedaan werd. Een crediet van f 950.00 is hiermede gemoeid. 14 Juni j.l. slaagde mej. E. G. Vuyk, verbonden aan de Chr. Nat. Kleuterschool aan, de Oranjelaan, voor het kleuterexamen acte A. Zij werd opgeleid door de Chr. Vorm school te Gouda. In de laatste ronde voor de verkiezingen zullen in de komende dagen nog diverse sprekers optreden voor hun kiesverenigingen, teneinde de nog niet vaste kiezers voor het laatst te overtuigen van hun plicht ten opzichte yan de politieke partij waartoe zij behóren en mogelijk ook om enkele kiezers tot andere gedach ten te brengen. Het pleit is volgende week beslist, dus nog een laatste appèl. Zo treden resp. sprekers op voor de Chr. Hist. Unie, voor de Partij van de Arbeid en voor de Staatk. Geref., terwijl voor de V.V.D. een vergadering te Gouda plaats heeft en voor de Anti Revolutionai ren één te Boskoop, Nadere gegevens voor al deze spreekbeurten vindt men in de ad- vertentiepag. en in de weekagenda. Maandag 1.1. is de nieuwe brug in de Plasweg voor het verkeer opehgesteld. Deze geheel van beton opgetrokken brug is een prachtver- betering voor het verkeer van en naar onze gemeente. Vooral nu de Ci- tosa bussen weer de oude route rij den, zeer tot gerief van de Dorps straat-bewoners. Nogmaals wijzen we op de Za terdag te houden Landdag op het Cornic-terrein. Het programma is al- lerwege gepubliceerd. Twee predi kanten van buiten en de beide plaat selijke Herv. predikanten zullen het woord voeren, terwijl de Herv. Zang- vereen. medewerking zal verlenen. Opgemerkt dient, dat bij ongunstig weer de samenkomst plaats heeft in de Herv. kerk. De vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs is een actie begon nen, teneinde te komen tot oprich ting van een kleuterschool aan het Dorp. Een commissie is aan het werk getogen om de benodigde gelden hiervoor bijeen te brengen en te pei len op hoeveel kleuters er in dit deel van ons dorp zal gerekend kun nen worden. Een Harvard lestoestel van de voortgezette vliegersopleiding, gevestigd op de vliegbasis Gilze-Rij- en, is gisternacht, tijdens een oefen- vlucht verongelukt. Onze plaatsge noot korperaal P.J. Verwoerd, wo nende aan de Bodegraafse Straatweg, kwam hierbij om hetleven. 20 door K. JONKHEID. Maar de bui drijft af. Hij zal zich ontlasten op (het terrein van den concurrent. „We gaan kijken, of de deur al open is!" wordt er geroepen. „Ja, ja!" Ze stormen naar buiten. Belha mels vooraan, meelopers daar ach ter, nieuwsgierigen op een afstand De deur van De Oude Baars staat open, wagen wijd. Er staan be- 19. Evelientje riep de taxi ,aan die direct stopte. „O, het is Guus," zei ze. „Stap in Humpo!" Humpo HotSflots deed wat hem gevraagd was en Evelientje volgde direct zijn voorbeeld. „Guus," begon ze tegen de chauffeur. „Wij volgen een auto! Ik denk dat-ie naar het station ge gaan is. Hij ging in ieder geval aan het eind van de straat links af. Doe je best!" "Oke, Evy." antwoordde Guus en hij trapte zijn gaspendaal helemaal in, zodat de wagen met een ruk vooruit schoot. „Ken je die chauffeur?" vroeg Humpo Hotsflots, toen ze een eindje, op weg waren. „Ja," zei Guus tegen hem en hij zei „Evy" „Natuurlijk ken ik hem!" ant woordde Evelientje. Ik ken alle chauffeurs hier! En in andere plaat sen ook nog wel een paar. Anders zou ik mijn werk nooit goed kunnen doen.!" „Wat doe je dan voor werk?" vroeg Humpo weer. „Ik ben particu lier detective," antwoordde Evlient- je." Wist jij dat niet eens? Maar och nee, jij zit natuurlijk altijd met je neus in de verf en de penselen. Jij hebt natuurlijk nooit tijd om je met andere mensen te bemoeien!" Inmid dels had Guus geen half werk ver richt. Hij had ontzettend hard gere den en de witte wagen van de dief van de schilderijlijst al gauw in het oog gekregen. Het ongeluk gebeurde omstreeks 2 uur tijdens een nachtelijke oefe ning. De vlieger was bezig met een star- en landingsoefening. Aan de rand van het vliegveld Gilze-Rijen, langs de rijksweg Tilburg-Breda, stortte het toestel neer. Het brandde geheel uit. Het toestel is op korte afstand van een woonhuis, gelegen langs de Rijksstraatweg Tilburg-Breda, neer gestort. De leerling-vlieger is er nog in geslaagd uit het toestel te komen voor het viel. Op 300 meter hoogte sprong hij uit de Harvard, doch de parachute, die slechts gedeeltelijk openging, heeft deze val niet kunnen breken. Nu de Zuidkade verbreding zijn beslag heeft gekregen en de na righeid voor de bewoners aldaar ach ter de rug is,durven de winkeliers weer voor de dag te komen. Te lang hebben zij op de tweede rang geze ten. Maar nu is alles prima in orde. 'n Pracht brede boulevard is het re sultaat van al de werkzaamheden. Vooral nu met enkele dagen de fraaie electrische lampen hun licht laten uitstralen. De aanwonende winkeliers hebben dit feit op de plaat vast laten leggen. Men zie de advertentiepagina. DEVIEZEN BANK - GOUDA Boskoop - Oudewater - Schoonhoven Woerden - Zoetermeer Vreemd geld en reischèques voor alle landen voorradig (maximum f 400.-, kinderen tot 14 jaar f 200.-, auto's afhankelijk van de te bezoeken landen f 100.-, f 500.- De verkiezingsstrijd is overal in volle gang. Zo zagen onze gemeen tenaren deze week iets nieuws op dit gebied en wel een autobus, vol met platen van de lijstaanvoerder der P. v.d.A., Dr Drees. Door de leden van de Waddinxveense Vrouwenclub de zer partij, gesteund door clubleden uit Gouda, ging men van plaats tot plaats, brochures verkopend en pro paganda makend bij de huisvrou wen in onze omgeving. Naar we ver namen is dit iets unieks in ons land en voorzeker een goede reclame. De vrouw begint meer en meer een plaats te krijgen in de samenleving en is in de verkiezingsstrijd een krachtige hulp. De werkeloosheid in de ge meente is nog steeds aan het afne men, hoewel het tempo zeer lang zaam blijft. Het aantal ingeschreve nen bedraagt thans 34, waarvan 21 wakers bij. Achter de koektent is het druk. De doffe slagen van de koekhakkers zijn hoorbaar, maar op de voorgrond van de kolfbaan, tussen huis en schuur, staat een haag jonge kerels. Ze ontvangen de terugkerende bezoekens met een oud liedje uit de dagen van Johan de Witt: „Al is er ons prinsje nog zo klein, Hoezee!" Alevel zal hij stadhouder zijn, Hoezee!" Honend gehuil stijgt op uit schorre kelen van hun tegenstan ders. De haag verdikt zich en staat on bewegelijk. De koekhakkers snel len toe en versterken de linie. De ogen der anderen lopen langs de rij, zoekend een zwakke plek, waar een doorbraak geforceerd kan worden. Weinig kans. Nieuw! gehuil doet de lucht trillen. Nu begint het gehoon van de an dere kant. „Blaffende hondjes bijten niet!" een uitkering ontvangen ingevolge de overbruggingsregeling en 13 aan de hand van de sociale bijstandsre geling. Van de ingeschreven 10 hout bewerkers, 5 landarbeiders, 1 tuin- arbeider, 1 transportarbeider, 14 los se arbeiders en 3 arbeiders uit ver schillende beroepen. Een prachtig stuk gemeenschapszin Wat zal het een voldoening gege ven hebben voor de commissie, wel ke de uitgaansdag voor de ouden van dagen had te organiseren toen Dins dagmorgen omstreeks 10 uur de start kon plaats hebben van een stoet uit 66 auto 's bestaande, alle bezet door reislustige mensen. Bergen werk wa ren hiervoor verzet geworden, rege lingen gemaakt en weer veranderd, zorgen hiervoor en zorgen daarvoor. ter voor deze middag was wel de boottocht door de Amsterdamse grachten en een deel van de havens. In vier boten dobberde het gezel schap langs het smalste huis, de smalste straat en langs „Onse lieve Heer op solder" en niet te vergeten langs een aantal zeekastelen, dokken en de Piet Hein van de Koninklijke familie. Genoten hebben ze, stuk voor stuk, ook de drie oudjes, welke De thee smaakt goed in het „Kalfje Dit alles voor een tocht, welke dit jaar alle voorgaande jaren heeft overtroffen, zowel wat betreft de tijdsduur, het weer en de reisinde- ling, een tocht waarover de oudjes dagenlang nog zullen spreken. Zo gezegd 10 uur had de afrit plaats, onder stralend zomerweer, met als voorlopig doel Breukelen, nage wuifd door talrijke verwanten en be langstellenden. Via Boskoop, Bode graven, Woerden, Utrecht naar de Vechtstreek. In Breukelen stond de koffie reeds te dampen, en na korte verpozing werd koers gezet naar Amsterdam. De Vechtstreek, waar voorname buitenplaatsen nog dro men van vroegere glorie en vergane grootheid, is een lustoord om door te rijden. Anders wordt het nabij Amsterdam. Daar, komt het grote stadsgewoel ons tegen, een gewoel waardoor de Rijkspolitie de stoet weet heen te leiden. Iets wat op drukke verkeerspunten nog wel eens stagnatie in het wegverkeer veroorzaakte. Het parkeren is een moeilijke opgaaf, maar daarvoor weet de politie raad en deed de au to's in drie rijen opstellen langs het water. Ook hier werd een kop koffie gepresenteerd. Het hoogtepunt ech- „Jankende hondjes helemaal niet! Een der belegeraars loopt naar voren en grijpt eenboer bij de keel. Dit is het sein tot de strijd...!! De kastelein grendelt de deuren en sluit de blinden. Door de kieren komt een enkel straaltje licht. Hij luistert naar het rumoer en of er scherven van gebroken ruiten rui ten vallen. Al gauw wiordt er geklopt. „Doe „Doe open, asjeblieft. Toe, doe open. Hier is een gewonde." De kastelein loopt door de ach terdeur naar buiten. Het is waar. De gewonde wordt binnengeleid en verbonden. De srijd duurt maar kort. De baas van de koektent, ervaren ken ner van zulk zweepgeklap, rukt een balk van zijn kraam en hakt er op los tussen de twee partijen. Daar hebben ze resepect voor. Ze aan vaarden zijn interventie, omdat hij neutraal is. „Ophouden! Ophouden!" wordt er geschreeuwjd. Er zijn lelijke klappen gevallen. Bloedende neu zen en zwellende ogen getuigen FotoSjaak Noteboom de moed misten in de boot te stap pen, maar zich toch uiteindelijk ge wonnen gaven. Maar ook aan zulk een tocht komt een einde en moesten de auto's weer opgezocht worden om zich naar het Kalfje te doen bren gen. In deze oude bekende pleister plaats deed een kop thee het best. Na deze koYte pauze moest koersge- zet worden naar Groenendaal in Heemstede. In dit voor dit doel zo uitstekend gelegen hotel was voor elke passagier een warm maal be steld. En hiermede heeft de commis sie eer ingelegd. Wat is daar gesmuld van zulk een royale tafel. Onze bur gemeester, die de gehele reis mee maakte, wist aan deze tafel het zo juiste verband te leggen tussen deze prachtdag en de winkelweek van omstreeks St. NicolaaSi Alleen door het slagen van zulk een winkelweek wordt deze dag mogelijk gemaakt. Hij prees het initiatief in deze van onze middenstanders. Ook de heren van Kersbergen en Verburg spraken elk op hun wijze woorden van dank en erkentelijkheid voor al het geno- tene. Dat dit genieten zich niet enkel beperkte tot de „oudjes" maar ook een tikje oversloeg naar de „rijders" was al spoedig merkbaar. Men raad plege de foto maar. Gelukkig maar, want op zulk een dag komt de ge meenschapszin tot ^jiting, waar, een deel der burgerij zich inspant om aan anderen iets moois te bieden. En alles spontaan, zonder dat op ie mand enige pressie hoefde uitgeoe fend te worden. Ook in Groenendaal stond de tijd niet stil en na enige moeite was de club weer bij elkaar om de reis naar huis aan te vangen. Via bollenstreek en Leiden werd Waddinxveen te 9.15 weer bereikt, waar dubbele hagen van belangstel lenden geschaard stonden als ware het een erewacht. Tegelijk deed „Concordia" zich horen. In tegenstelling van andere jaren werd de stoet direct ontbonden op het Sniepkwartier en werden de te vreden reizigers huistoe gebracht. Gemeld dient te worden de bui tengewone hulp van een tweetal rijksverkeersagenten, zonder welke de reis niet zo vlot zou verlopen heb ben. Ook de plaatselijke ordenances een pluim. Terugziende op deze dag een com pliment voor de beide Middenstand verenigingen, van welke de reis uit ging en voor de commissie met de leiding belast en niet het minst voor de autobezitters, door welker belang loze medewerking zoveel zonneschijn gebracht is aan de ouden van dagen en gebrekkigen. Om het een van de deelnemers na te zeggen: een onvergetelijke dag". Een klopje op de schouder komt slechts een beetje hoger terecht dan een schop tegen de broek, maar heeft duizendmaal betere resultaten. Hos Toe Ci«l Af en toe gaan Pa en Moe, Wel eens naar de speeltuin toe. ervan. „Afdrinken!" De kastelein doet deuren en blin den open. Hij en de zijnen krijgen druk werk. Maar de sfeer is voor altijd bedorven. Demannen van de Vaderlandse Club bezetten de stoe len. Ze negeren de anderen, die schimpend zich terug trekken op hun eigen fort. De Nieuwe Baars. Beide partijen vieren hun over winningen. De oude tijd in de def tige Oude Baars, de nieuwe tijd in de revolut ionaire Nieuwe. Zulk een gebeurtenis geeft op nieuw stof tot praten en complotte ren. Maar Notaris Neuteboom schrijft. Ook wandelt hij nog iedere dag naar gesprekken te beluisteren, de herberg, om kranten te lezen en gesprekken te beluisteren. Kort daarna verschijnt zijn boekje onder de titel: „Het treurend Wad dinxveen". Het is niet veeel zaaks. Veel schimp en weinig argumenten op de revolutionaire voormannen en op de nieuwe tijd en felle afkeuring van het militaire rumoer in de kerk. FotoSjaak Noteboom Zo wordt het winter. De kou bekoelt de strijdlust, althans ten plattenlan- de. Maar in de steden en de hoofd kwartieren wordt doorgewerkt. De macht der Patriotten groeit vooral in Zuid-Holland. Nu verschijnt er een tweede pamflet, vol lasterlijke zin spelingen op het persoonlijk leven plaatselijke voormannen der Revolu tie. Dat kan op de duur niet geduld worden. Het bestuur van Gouda, Waddinxveen en Bloemendaal ligt nog steeds secuur in handen van de oude partij. Dat gonzende wespen nest in die twee rumoerige polderga ten moet noodzakelijk uitgebrand. (wordt vervolgd)

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 2