Weekblad voor Waddinxveen De Sfaetyd van de week Peipts BeetoUacd [/ee{aad Kris-Rras Uit het Parlement de- Stemfius keefé $e&(M>Uen No. 368 Vrijdag 27 Juni 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Bij het scheiden van de markt heb ben enige ministers hun departe menten blijkbaar tot spoed aange maand, om nog vóór de verkiezings datum met enige belangrijke wets ontwerpen voor het voetlicht te kun nen komen. Minister Rutten kwam met ingrij pende wijzigingen ons onderwijs be treffende en zijn collega Lieftinck kwam met voorstellen voor een nieuwe heffing van de Omzetbelas ting, waardoor een groot gedeelte [van de middenstand - naar schat ting 100.000 kleinhandelaren met die zozeer gehate belasting niet meer te maken zouden hebben. Deze vrij stelling, waarmede het aanzienlijke bedrag van f 210 millioen is ge moeid, zou worden gedekt door hef fingen anderzijds, bijvoorbeeld van de fabrikanten en van de invoer, zodat het Rijk toch aan z'n trek komt. Een voordeel van deze veran dering zou echter zijn, dat de Mid denstand in den vervolge niet meer behoeft op te treden als onbezoldigd belastingontvanger. Een feit is, dat menige middenstander elk einde van het kwartaal weer met zorg tege moet zag, omdat dan de omzetbelas ting moest worden afgedragen. De nieuwe Tweede Kamer zal dus niet om werk verlegen zitten. De minister van justitie heeft voor de verkiezingen mede van zich doen spreken. Het eerste - Kamerlid Reij- ers, houdt vol en wil het fijne weten van de zaak-Menten - de tapijten ge schiedenis. Het Kamerlid had in een serie vragen beschuldigingen ge uit ten aanzien van enige ambtena ren van justitie, die de minister in die zaak niet juist zouden hebben voorgelicht. In een uitvoerige nota aan de voorzitter van de Eerste Kamer heeft de minister op die klachten geant woord. Zijne Exellentie noemt de aanval op de ambtenaren niet fair en onjuist, omdat deze zich niet in het departement kunnen verdedigen. Hierbij zij opgemerkt, dat er héél wat moet gebeuren, als een minister zijn ambtenaren af valt. Daar staat echter tegenover, dat dit die ambte naren geen vrijbrief geeft om maar te doen wat zij willen en met grote belangstelling volgt men dan ook de volgende zet, die de heer Rijers op dit schaakbord in zijn strijd om de waarheid heeft gedaan. Want ge noemd Kamerlid houdt vol. Over diezelfde zaak-Menten - thans over de gang van zaken ten aanzien van de pogingen om tot een minnelijke schikking te komen, heeft hij nu de ministers van Oorlog en van Justitie vragen gesteld. Als er dingen zijn gebeurd, die niet door de beugel kun nen, dan mogen die niet in de doof pot worden gestopt, maar dan moe ten zij worden geopenbaard. Men krijgt wel eens de indruk, dat het volk - behalve dan in de verkie zingstijd! - door sommige categorie ën als niet mondig worden be schouwd. Zo is kort geleden door het ministerie van buitenlanse za ken ontkend, dat er besprekingen over de grenscorrecties met Duits land werden gevoerd. Maar van officiële Duitse zijde werd thans toe gegeven, dat men ten deze sedert enige tijd tracht tot een wederzijds bevredigende regeling te komen. De Nederlandse gr ens verlangens ten aanzien van de Dollart - reeds in 1947 door Nederland officieel ver langd - zouden echter op verzet van Duitse zijde (haven en bedrijfsleven van Emden) stuiten. Als men dit ver neemt, vraagt men zich af, waarom ten deze van Nederlandse zijde zo veel geheimzinnigheid wordt be tracht. Dat een uitvinder geheimzinnig doet, kunnen wij begrijpen. Zo wil de de architect H.F. Roosdorp te Bloemendaal niet precies vertellen hoe zijn uitvinding was. Die vinding lijkt wel heel erg fantastisch: zon der gebruik van brandstoffen, al leen maar door de installatie te plaatsen, zal iedereen in huis, werk plaats of kantoor zelf stroom kun nen opwekken. Bediening van 's he ren Roosdorp's installatie is zelfs niet nodig. Komt de uitvinder hiermede in de openbaarheid, dan zal zijn uit vinding een grote ommekeer bete kenen. Minister Wemmers trad letterlijk in de openbaarheid, toen hij de nieu we weg Baarn-Hoevelaken officieel in gebruik stelde. Deze weg geeft een belangrijke verbetering: voor Amsterdam - Apeldoorn of Zwolle geeft hij de automobilisten een be sparing van zeker een half uur rij tijd, waarbij nog dit grote voordeel komt, dat de smalle en gevaarlijke kronkelroute door Soest en Amers foort wordt afgesneden. Ten slotte zij gememoreerd, dat mische raad advies gevraagd heeft over deze materie. En dan nog wel op zo kort mogelijke termijn. Er is dus nog haast bij ook. Je zou tot de conclusie kunnen komen, dat de huiseigenaren diep in de put zitten en het hoog tijd wordt, dat de huren andermaal worden verhoogd. Maar als nu de huiseigenaren het recht wordt gegeven meer huur te vragen, dan worden de huurders de dupe. Om dit te voorkomen is nu het advies nodig van de Sociaal-Eco nomische raad. Want er zal natuur- m Zondag 29 Juni hoopt Prins Bern- hard zijn 41ste verjaardag te herden ken. Met hem en zijn gezin viert het gehele Nederlanse volk deze dag als een feestdag. De foto toont ons Z.K.H. aan zijn bureau temidden van papieren en rookgerei. Hier bereidt de prins zich voor op de taken die hij voor ons vervult. Hij bestudeert hier de pro blemen die hem worden voorgelegd, alsook taal en volk van de landen die hij gaat bezoeken om good-will te kweken voor Nederland. Z.K.H. Prins Bernhard is een har de werker voor de belangen van Ne derland en het Nederlandse volk en wij hopen, dat hij nog lang voor ons gespaard moge blijven. Alkmaar en West-Friesland zich mochten verheugen in het Konin klijk Bezoek. Degenen die het niet, of slechts „per radio" meemaakten, ver heugden zich inzonderheid over de toevallige, charmante ontmoeting van Hare Majesteit met een jong poesje, waarmede de Koningin zich liet rotograferen in volle open baarheid! In de gloeilampenfabriek van Philips te Eindhoven is deze week een schade aangericht, welke be groot wordt op 2 millioen gulden, tengevolge van een ontploffing, waarvan tot op heden de oorzaak nog niet kon worden opgespoord. Doordat de explosie gebeurde bui ten de werkuren, zijn er gelukkig geen slachtoffers. ONZE HUREN Het is een nijpend probleem, dat vraagstuk over onze huren. Daar schijnt heel wat aan vast te zitten al zijn wij daar nu niet direct van doordrongen. Je hebt huiseigenaren die zeggen: huizen, man, dat is tegenwoordig een bijlger. Je doet veel beter geen hui zen te kopen en als je reeds bezitter bent van een of meer huizen, welnu, de voordeligste manier kan zijn: op ruimen dat huizenbezit. Ik ken niet veel „huisbazen", maar die ik wel ken, verkopen toch hun huizen niet. Zou er dan tóch nog wel verdiend worden aan huizenbezit? Ik zou wel eens een winst- of ver liesrekening willen zien van huis eigenaren, maar daar kom je natuur lijk als doodgewoon iemand hele maal niet aan. Vooropgesteld dat je zo'n ingewikkelde staat met cijfers kon lezen. Dat is ook een probleem op zichzelf. Maar dat het vraagstuk van de huren niet zo maar één, twee, drie is op te lossen, bewijst wel het feit, dat de minister van wederopbouw en Volkshuisvesting de Sociaal-Econo- lijk een weg gevonden moeten wor den deze verhoging te compenseren. Misschien door verlaging in prijs van een of ander artikel ofeen loonsverhoging. Maar dat laatste ge loof ik niet. Een loonsverhoging brengt prijsverhoging. Ja, dat huurvraagstuk is nog lang niet opgelost. En toch vraagt de hui dige toestand om een oplossing. Daarom wil de minister het advies weten van de Sociaal-Economische raad. En als we dit nu maar goed in gedachten houden, dan zijn we er zeker van, dat Pp een gegeven mo ment onze huren omhoog gaan. Als het maar gebeurt op een manier dat de huurders er niet op achteruit gaan. En hiervoor ben ik soms wel eens een beetje bang. Hebben we nog niet genoeg offers gebracht op tal van punten? Tot de volgende week. Kris-Kras De Eerste Kamer dacht deze week voor het laatst te vergaderen. Dat is niet gelukt, want op een zeer on verwacht ogenblik vroegen de com munisten stemming over twee wets ontwerpen. Er waren (helaas) niet voldoende leden aanwezig om een eind te maken aan de beraadslagin gen, zodat de Senatoren nogeens bij elkaar moeten komen om te stem men. Een trieste zaak. Het gebeurt gelukkig niet vaak, dat in onze Eer ste Kamer het quorum niet aanwe zig is. Verontschuldigingen zijn er ditmaal genoeg aan te voeren. Op de vooravond van de verkiezingen dienen vele leden in hun woonplaats te zijn. Niet in het minst de talrijke burgemeesters die onze Senaat rijk is. Maar goed, de eindstemming zal nu plaats hebben op 8 of 12 Juli. Op deze laatste datum wordt n.l. dit zittingsjaar officieel gesloten. Het nieuwe vangt aan op 15 Juli Gemakkelijk heeft de Eerste Ka mer het de Ministers niet gemaakt. Zij was in de oppositie tegen de he ren Lieftinck en Wemmers. Haar verbolgenheid tegen de bewindsman van Verkeer en Waterstaat was te recht. Dit kunnen we niet zeggen over het optreden van het merendeel der Kamer tegen de minister van Financiën. Er lag te wachten een wetsontwerp houdende wijzigingen van de wet op de Materiële Oorlogs schaden. Prof. Molenaar was van mening - en dat was zijn goed recht - dat het bedrijfsleven niet voldoen de gelegenheid heeft gehad om van zijn gevoelens' te kunnen blijk ge ven. Bovendien zou hij veel tijd no dig hebben om de overwegingen van de minister van Financiën te weer leggen. Daarom vroeg hij het ont werp van de agenda af te voeren. Dit betekende, dat minister Lieftinck de afhandeling daarvan niet meer zal meemaken, daar het algemeen bekend is, dat hij niet meer zal te rugkeren. Mr. Rip voelde dit wel als een bezwaar aan. Hij vroeg, of het staatsrechtelijk mogelijk is, dat de minister die dan demissionair zal zijn, het ontwerp nog vóór 12 Juli verdedigt. Dit kan wel, zo antwoord de de bewindsman, maar de moei lijkheid is, dat ik er na 1 Juli niet meer ben. Hij kon dat niet nader verklaren. In ieder geval zal hij er niet meer zijn. Het voorstel Mole naar kwam daarop in stemming. Het werd aangenomen met 20-15 stem men. Het was duidelijk merkbaar, dat Prof. Lieftinck deze afloop niet bijster kon waarderen. Wij kunnen ons dat voorstellen. Men mag nog zoveel critiek op zijn beleid hebben, het is niet aardig om een minister die zeven jaar achter de regerings tafel heeft gezeten op de laatste dag zo maar naar huis te sturen. Boven dien kon hij zich niet verdedigen. Het zwaarste argument - dreigen met aftreden - had ook al geen en kele zin, daar het Kabinet reeds de volgende dag zijn zetels ter beschik king zou stellen. Hoe het zij: de vol gende bewindsman van Financiën wacht alvast een groot debat met Prof. Molenaar, die in deze zaken vasthoudend is als een terrier. Minister Wemmers kreeg terecht een berisping. Niet omdat hij sprak over de „inboorlingen" van Zeeuws Vlaanderen toen het ging om dit deel van Nederland uit zijn isole ment te verlossen. Maar wel omdat hij zakelijk niet geheel juist had ge handeld. De kwestie van de vrije veren is een moeilijk probleem. Des tijds hebben de ministers Gerbrandy en Schermerhorn beloofd, dat er geen veergeld behoefde te worden betaald omdat Zeeuws Vlaanderen uit zijn afgeslotenheid moest worden gehaald. Na veel strubbelingen in belde Kamers der Staten-Generaal is mén er in 1950 toe overgegaan om een gedeeltelijke tariefheffing in te Na de stembus! De winnaars: Zie je wel: nèt wat we dachten, De partij was weer in trek; Goeie punten, prima mensen, Nee, het is dit jaar niet gek! De verliezers: Och, we hebben wat verloren, Maar niet véél, zoals je ziet; Het had érger kunnen wezen, Ontevreden zijn we niet De optimisten: Als ze nou maar gaan regeren Zoals óns program het zegt, Nou, dan zul je wat beleven, Dan komt alles bést terecht! De pessimisten: Toe zeg, la»me-nou-niet-lachen En ze drinken nog een glas, En ze doen nog een je-weet-wel, Maar de zaak blijft, zo-die was De partijbesturen: Wat een rust dat dat voorbij is, Sjonge, wat een laks publiek; Als je altijd zó moest zwoegen Was 't geen baan, die politiek! De gekozenen: Och, mijn zetel in de Kamer Is niet zó'n gebeurtenis, Doch ik mag het niet verhelen Dat het toch wel prettig is Jaap Mijderwijk voeren. Nu heeft de minister op een persconferentie meegedeeld, dat door iedereen en voor elke klas op de veerboot moet worden betaald. Daarover interpelleerde de heer Kramer. In de eerste plaats vond hij dit in strijd met de gedane toezeg gingen. En ten tweede vond hij het onjuist dat dit zou geschieden zonder overleg met de Staten-Generaal. Hij diende daarom een motie in om te bereiken, dat dit probleem niet voor November zal worden behandeld. Minister Wemmers verdedigde zich door te wijzen op het grote tekort op de exploitatierekening. Minister Lieftinck werkt graag met Bijbelteksten. Het ontwerp om belastingaftrek te geven voor uitga ven voor liefdadige doeleinden wist hij in overeenstemming te brengen met het Oude Testament. Toen leg de men om de drie jaar 1/10 van het inkomen in de poort voor de wedu wen en wezen. Dat bedrag is onge veer even groot als met dit ontwerp wordt beoogd, zo zeide hij. Hoe het precies ging met de belastingaftrek in de tijd van Mozes, wist hij echter niet; daarvoor kent hij het belasting stelsel uit die tijd niet voldoende... Overigens waren de heren Regout en Molenaar helemaal niet enthou siast over dit ontwerp, dat zij zagen als een lapmiddel en dat zelfs geen half werk kan worden genoemd. WELK KABINET De verrassingen, die de Tweede- Kamerverkiezingen van 1952 hebben gebracht, betekenen in de eerste plaats een misrekening in de plan nen van de Katholieke Volkspartij. Immers, reeds weken voor de ver kiezingen liet de K.V.P. doorscheme ren, dat na de verkiezing het onge twijfeld de heer Romme zijn zou, die als eerste aangewezen zou worden voor de vorming van een kabinet. Zij grondden dit recht op het feit, dat het met de samenwerking van de katholieken met de socialisten gedaan was. Inderdaad was al min of meer uitgelekt, dat het sedert eni ge maanden niet meer boterde in het kabinet en dat er een groeiende controverse was ontstaan tussen en kele ministers van de twee genoem de partijen. Een controverse, die men evenwel niet op de spits wilde drij ven, gezien het feit, dat dit kabinet nog maar korte tijd te leven had. De wegen van de katholieken en de socialisten begonnen uiteen te lopen en de politiek van ver doorgevoer de socialisatie werd de K.V.P. uit eindelijk te gortig. Romme heeft in zijn verkiezingsredevoeringen even eens door laten schemeren, dat het nieuwe kabinet of één op brede ba sis, of een coalitie-kabinet zou moe ten worden, waarin dan waarschijn lijk voor de socialisten geen plaats, althans geen leidende plaats meer zou zijn. Van dit alles komt niets. De P.v. d.A. is met een grote overwinning uit de stembus gekomen. De K.V.P. daarentegen heeft verlies geleden en de partij van de heer Weiter heeft, na de Pv.d.A., ongetwijfeld de groot ste winst geboekt. Spreken we van een verschuiving naar rechts, dan klinkt dit belache lijk gezien alleen maar de winst van de socialisten. En ongetwijfeld dwaas, als we dan tevens zien naar het verlies van de A.R. Toch is deze definitie niet hele maal onjuist. De P.v.d.A. behaalde haar winststemmen in de eerste plaats uit de gelederen van de voor malige communisten. Dat is dus een verlies voor uiterst links. De winst van de V.V.D. kan men tevens zien als een verschuiving naar rechts. De winst van de heer Weiter moet men evenzo zien en het stemverlies van de A.R. moet grotendeels op reke ning worden geschoven van het feit, dat de dissidente Gereformeerden met een eigen lijst uitkwamen. Dat zij bij voorbaat kansloos waren, minstens 52.000 stemmen te behalen, heeft hen des ondanks niet weer houden hun vroegere partij schade te berokkenen. Het verlies van de rechtse A.R. (ook voor een deel ge volg van de emigratie; ruim 50°/o der emigranten is prot.-christelijk1.) was dus nutteloze winst voor het eveneens rechtse G.V.P. Van een verschuiving is hier dus geen sprake. Alleen maar een volkomen stemmen verlies. Na dit alles rijst dan de vraag: welk kabinet zal ons volk straks re geren? Dan komen we in de eerste plaats tot dit feit: De P.v.d.A. is, zij het dan ook niet in stemmenaantal

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1