Weekblad voor Waddinxveen De> Spiegel van de week Kris-Kras Uit het Parlement Gemeenteraadsziting van 27 Juni ZOMEDE* V erlmiziiigen Fa G. v. d. Akerboom Ulo. 369 Vrijdag 4 Juli 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Niets grilliger dan hef Nederland- Ie klimaat! Ja, laten wij ditmaal - let als onze kapper vaak doet - eens liet het weer beginnen, f Op 22 Juni heeft schrijver dezes ïog de kachel aan laten maken - ruim een week later zit hij met alle Samen tegen elkaar open aan zijn (verzicht te werken. De doorbraak - van de zomer - is dan eindelijk ge- :jtomen en wij hopen van ganser har te, dat er meer zulke uitzonderlijke Jfcondagen komen als wij de afgelo pen week mochten beleven. Helaas "heeft het warme weer reeds een 'Aantal slachtoffers gevraagd. Op hiet minder dan zes plaatsen in ons Sand zijn het vorige weekeinde men den verdronken. Het water lokt - doorzichtigheid is te allen tijde ge- doden. Tragisch hierbij is, dat een Kweejarig meisje te Laren N.H. in J$ie vijver van het ouderlijke huis ge- Kaakte en daar om het leven kwam ■sfen dat in het Soester Natuurbad een ■ongeman uit Aalsmeer voor de Kgen van een neef in de diepte ver dween en verdronk. Ook het verkeer heeft weer zijn Klachtoffers geeist. De TT races te Bassen die weer een geweldige ver keersstroom van en naar de Drentse Kioofdstad ten gevolge had, waren Kr indirect de oorzaak van, dat bij ■tuinen en tussen Lichtmis en Zwol le twee verkeersongelukken met do delijk afloop gebeurden en dat bij ■Havelte de duopassagiere van een Knottorrijder een hersenschudding fcpliep. jl Het warme weer der laatste dagen ■leeft vooral in het Zuiden van ons Band weer het probleem van het ge- (mengde zwemmen even brandend emaakt als de zon zelf. Zo werden r in het Beatrixkanaal bij Eindho- en waar door vele honderden werd ezwommen een groot aantal ver alen gemaakt. Van jongens die eigerden uit het water te komen denkend, grijp me maar als je kan! werden de kleren in beslag genomen, Als wij weer een ministerraad hebben, zou dit punt wel eens ter sprake moge worden gebracht. Wat in het ene gedeelte van Nederland is toegestaan, moet ook in een ander gedeelte mogelijk zijn. Gelijke recht voor allen! Als wij weer eens een minister raad hebben.Wij weten uiter aard niet, hoe de toestand zal zijn, u deze regels onder de ogen krijgt. Het staat evenwel nu reeds [vast, dat wij hier in Holland niet zo gauw een kabinet „in elkaar timme ren" als bijvoorbeeld in Egypte, waar 36 uur na de opdracht reeds een nieuwe regering was gevormd. Wij wensen echter met een nieuw kabinet ook iets langer te doen, dan elders gebruikelijk is! Onze kabinetsformateur dr. Drees wien velen hun „vertrouwen" gaven doet het wat kalmer aan. Hij stelt zich eerst door informatieve bespre kingen op de hoogte. Voor onze dagbladen is de samenstelling van het nieuwe kabinet een prachtige gelegenheid ,om allerlei theorieën te ontwikkelen ®n zich aan voorspel lingen te wagen. Laten wij dit niet doen en 'rustig afwachten. De toe komst zal leren of dr Drees met een staf van medewerkers kan komen, die overeenkomstig de uitspraak van de kiezers met de Stalen Generaal lange tijd zal kunnen samenwerken .en vruchtbaar werk leveren. Wat ©ok .de toekomst zal brengen, emi gratie zal ook het volgend jaar nog de wens van velen zijn. Daarom zij gemeld, dat Canada de mogelijkheid daartoe voor 1953 weer heeft open gesteld, Bepaalde categorieën, onder wie landbouwers en personen, die daartoe door reeds in Canada wo nende familieleden worden uitgeno digd, dienen zich de komende maan den reeds bij de betrokken emigra tiekantoren te melden, willen zij in het vroege voorjaar van 1953 - de gunstigste tijd - in Canada aanko men. Maandag is de Braakman (de in ham van water en slik in de Wes- terschelde tussen Oost- en West- Zeeuws Vlaanderen) afgesloten. Dit betekent, dat nu met de definitieve inpoldering van 1350 hectaren grond een aanvang kan worden gemaakt. Want het zal nog wel enkele jaren duren, alvorens deze grond in cul tuur kan worden gebracht en ook dan zal er voorlopig slechts kool zaad worden verbouwd. Dit neemt niet weg, dat de Braak manpolder te zijner tijd een belang rijke aanwinst zal betekenen voor landbouw en veeteelt. Ca 1100 ha is goede grond; de rest: zand, zal be stemd worden voor recreatieoord. De vlaggen hangen uit in de Noordoostpolder, ter herdenking van het feit, dat dit land 10 jaar geleden aan het water werd ontrukt. Het centrum van de feestelijkheden is Emmeloord, de hoofdstad van het nieuwe land, waarheen Woênsdag vele genodigden, belangstellenden en het personeel van de directie van de N.O.P., dat die dag vrijaf had, zijn getrokken. Vier dagen duren de feestelijkheden, waaraan weken van voorbereiding voorafging. Maar thans is het feestterrein gereed om de duizenden bezoekers, die de ko mende dagen naar de polder zullen komen, te ontvangen. Moderne Gerechtigheid De eeuwen door hebben alle geslach ten verstaan wat het betekent: ge rechtigheid bedrijven. Alleen de toe passing in de praktijk doet vermoe den, dat de volken niet hetzelfde dachten over het bedrijven van ge rechtigheid. Zij deden het alleen op hun eigen wijze. Het is dan ook geen wonder, dat de „gerechtigheid" er zich voor leent gesymboliseerd te worden. U hebt het toch wel eens gezien, dat beeld van een vrouw, gehuld in een lang wit kleed, de ogen geblindoekt en de sabel in de hand. Er is een heel mooi schiderij van een Frans schilder, dat twee ruiters te paard laat zien, die met de rug naar elkaar staan. Dit moeten twee vol ken voorstellen, die in conflict zijn gekomen. Tussen deze twee ruiters is de gerechtigheid uitgebeeld in de vrouw zoals hierboven omschreven. Op de achtergrond ziet men drie rechters, die een oordeel moeten vel len op de houding van de twee vol ken. Dat schilderij is ongeveer tij dens de eeuwwisseling gemaakt. We zouden dus kunnen spreken van ou derwetse gerechtigheid Maar volgens mijn mening is er geen ouderwetse en moderne gerech tigheid. Gerechtigheid is gerechtig- tigheid, of zij nu 10, 25 50 of 2000 jaar geleden bedreven werd. En toch is er een Amerikaanse beeld- houwer geweest, die „moderne ge rechtigheid" heeft uitgebeeld. Ja, we leven in een moderne tijd, puur modern, detijd van straalja gers en atoom- energie. Die moder- nigheid slaat op ons mensen over, we doen daar allen, bewust aan mee. Maar om het beeld van de „gerech tigheid" te moderniseren is een ge waagde en gevaarlijke onderneming. Het is ook het beeld van een vrouw, maar zonder blinddoek en zonder sabel. Door dit beeld te aanschouwen (ik heb het zelf gezien) zou de gedachte bij je kunnen opkomen de gerech tigheid „modern" te gaan toepassen. En dat kan nooit de bedqeling zijn. Gerechtigheid in een „moderne" tijd toepassen is mogelijk en nood zakelijk. Maar „moderne" gerechtig heid in onze tijd toepassen is een weggooien van het recht, een be zoedelen van het recht. Ik kan dat beeldhouwwerk van die Amerikaan dan ook niet van harte toejuichen. Geef mij maar de ouderwetse symboliek. Dan is er geen gevaar bij voor ons moderne mensen. Tot de volgende week. Kris-Kras. De uitslag van de verkiezingen leerde overduidelijk, dat Dr. Drees Kabinetsformateur moest worden. De overwinning van de p.v.d.a. in de jongste verkiezingsdag was zo eclatant dat niemand daaraan kon twijfelen. Niet Romme dus, die wel licht reeds op een late avond het hoofd had gebroken over de vraag hoe de moeilijke puzzle van een for matie op te lossen. Zijn nederlaag was te duidelijk om met redelijkheid te veronderstellen dat hij voor het formateurschap in aanmerking zou kunnen komen. Drees dus. De man die nu wel heeft bewezen een natio nale figuur te zijn, waarin een groot deel van ons volk dus vertrouwen stelt. Hij is een evenwichtig man, die heus geen overijlde stappen doet. Integendeel, hij is van kaliber dat door rustig overleg tot zaken wil komen en dat bereid is een maxi mum aan goede wil te tonen. Voor de verkiezingen hoorde men vaak in socialistische kring praten over oppositie. De vraag of de p.v. d.a. nog wel langer Regeringsver antwoordelijkheid kon dragen, was in ieder geval in discussie. De socia listen hadden een beetje het gevoel dat zij steeds onder het „Rommiaan- se" juk door moesten. Nu is dat an ders. Zowel de p.v.d.a. - de grootste partij in het land - als de k.v.p. heb ben dertig zetels in de Tweede Ka mer. De achterstand van vijf zetels is volledig weggewerkt. Geen won der, dat de socialisten een iets zelf bewustere houding aannemen. Naast oppositionele klanken hoorde men ook vaak de verzuchting dat er het best een smalle basis kon worden gevormd, een samengaan alleen van de k.v.p. met de p.v.d.a. Zulk een kabinet is naar de me ning van veler niet wenselijk in die moeilijke tijden. Er moet een natio nale politiek worden gevoerd. En dat zal het best kunnen geschieden wan neer er zoveel mogelijk partijen aan het Kabinet deelnemen. Dat is een kwestie van 's lands belang. Voor een belangrijk deel hebben de socialisten ook nu nog rekening te houden met de wensen van de k.v.p., welke partij er rond voor uit is gekomen dat een brede basis het thans in deze richting zoekt, is ech ter heus niet alleen een k.v.p.-eis. Zo streeft de Kabinetsformateur dus naar een Kabinet op brede ba sis. Hij komt daar openlijk voor uit Op het moment dat wij. dit schrijven is het nog totaal onmogelijk om een beeld te vormen van de situatie. Wel staat vast, dat hij werkt langs de lij nen der geleidelijkheid. Alvorens te beginnen aan een ontwerp-program, waarop de partijen elkaar zouden vinden, voerde hij eerst besprekin gen met de heren Romme, Schouten en Tilanus. Deze hadden een alge meen oriënterend karakter. Dat was goed gezien. Want wat heeft hij er aan om eerst een program te maken en dan af te wachten hoe de frac tievoorzitters zullen reageren? Toen Dr. Drees Dinsdagmiddag en -avond aan het programma begon, was hij in ieder geval naunwkeurig op de hoogte met de wensen en verlan gens van zijn tegenspelers. Ook voerde hij besprekingen met de mi nister van Buitenlandse Zaken, Stik ker, en met ambtenaren van het De partement van Financiën om zich nog op het laatste moment te laten voorlichten over tal van actuele kwesties. De heer Oud is door dr. Drees niet ontvangen om een algemeen oriën terend gesprek te voeren. Dat is ver wonderlijk maar heel openhartig gaf de formateur daar een verklaring voor. Het Hoofdbestuur van de V.V. D. heeft n.l. een comuniqué uitge geven, waarin wordt gezegd, dat het deelnemen aan de regering de laat ste vier jaar weinig bevrediging heeft geschonken, omdat te weinig rekening is gehouden met de inzich ten van de v.v.d. Het Hoofdbestuur sprak de vraag uit of er een rege ring kan worden gevormd die niet onder even grote druk van de Raad van Vakcentrales staat als tot dus verre het geval was. Over deze uitlating was de heer Drees zo boos, dat hij het bericht de wereld inzond, dat het op het ogen blik geen zin had om met Mr. Oud te spreken. Het communiqé van de v.v.d. is geen gelukkige daad geweest. Het is het goed recht van de v.v.d. om dit keer niet mee te doen. Het is n.l. geen geheim dat de hui dige Kabinetsformateur geen be wondering heeft voor de v.v.d.-poli- tiek in het verleden. Hij verwijt de heer Oud, dat deze een zeer slecht bondgenoot is geweest, die zich niet aan afspraken heeft gehouden. Een zelfde mening is ook Prof. Romme toegedaan. Het was maar de vraag op welke wijze de v.v.d. buiten de bespreking kan worden! gehouden. En nu biedt de v.v.d. zichzelf aan! Daarvan heeft de heer Drees uiter aard gaarne gebruik gemaakt. Op dit moment wordt dus ge streefd naar een Kabinet steunend op vier partijen, de p.v.d.a., k.v.p.,a.r. en c.h. Zal de a.r. na zeven jaren oppositie meedoen? Prof. Romme zal dit toejuichen. Evenals vele anti-re- Burgemeester Warnaar opent de Zuidkade Het was een drukke avond voor de raadsleden, want na een korte raadszitting, trokken zij naar de Zuidkade, om deze officieel inge- bruik te stellen. De burgemeester memoreerde hierbij wat een hoofdbrekens de Zuidkade gekost heeft, tot met me dewerking van de Prov. Waterstaat deze oplossing kwam. Sedert September 1951 had men dikwijls met een troosteloze straat gezeten. Het werk was uitgevoerd door de Fa Pijl en de Fa van Sta veren en Versluis had deze chaos van kuilen en modder herschapen in een „Boulevard" waarna de aan nemer Baas de electrische straatver lichting aanbracht. Zo sprak de Cliché welwillend a'gestaan door »Trouw" burgemeester, is het nu bewezen, dat men niet moet wanhopen, want door deze verbetering zijn de huizen in waarde gestegen, en is het be bouwen van de Zuidkade opgelost. Hierna verzocht hij het vrouwe lijk gemeenteraadslid Mevr. van der Torren-Veendorp de verlichting te ontsteken. De burgemeester feliciteerde de bewoners met deze verlichting waar men zeker trots op kan zijn, en hoopte dat spoedig de andere delen van de gemeente zouden volgen. Hij knipte hierna het lint door, waardoor de opening een feit was. Aan het eind van het nieuwe ge- gedeelte gekomen werd de officials een ere-wijn aangeboden. Nog eens over slotenbaggeren Nu brandt de zon met hete gloed en koestert zij ons met haar stralen; wat heerlijk is het, nu in 't veld of op de heide rond te dwalen! Nee, 'k mopper niet: „Wat is het [heet!" 'k Ben met m'n zomerzon tevreden; we hebben immers lang genoeg dit voorjaar dagen kou geleden! We zijn wat dankbaar nu de zon haar schade kenn'lijk in wil halen en we zijn blij, al brandt zij nog zo onbarmhartig met haar stralen! De ijscoman maakt onverwacht zodoende ook weer goede zaken, want als het warm is, wel, dan zal een ijsje dubbel lekker smaken. We kleden ons weer luchtig aan: de shirt's en polo's domineren; 't is zomer en de zon schijnt, mens, wat kun je nu nog meer begeren, Het water lokt, verkwikt hen die van baden of van zwemmen houden de dokters hebben ook wat rust, want niemand raakt er meer ver gouden. Nu schijnt de zon, de zomer kwam en al het andere is vergeten; hoe heerlijk is ons landje nu! Ik ben tevree; ik wil 't wel weten! Eén ding is jammer onbetwist - ik zou het zeker ieder gunnen - dat wij van al die zonnegloed voor de winter nu niets hamsteren [kunnen. HENK VAN HEESWIJK. volutionairen. De uitslag van de ver kiezingen is voor deze partij niet best geweest. Geen wonder, dat er in groepen der anti's neiging bestaat tot deelneming. Zover is het echter nog niet. Eerst wordt er overleg ge pleegd over het ontwerp-program. Zou men het daar over eens worden, dan komt misschien de moeilijkste kwestie: de portefeuille verdeling. Hoeveel Ministers moet iedere partij leveren en wie moeten dat zijn? Deze problemen zijn vooralsnog niet opgelost. Dat Dr. Drees daarom ook nog een onderhoud heeft gehad met Mr. Donker, fractievoorzitter der p.v.d.a. in de Tweede Kamer en de heer Vor- rink, partijvoorzitter der p.v.d.a., is te begrijpen. De zegevierende p.v.d.a. wil eerst terdege in eigen kring vast stellen in hoeverre zij kan en wil meegaan. Of Drees slaagt? Wij moe ten het afwachten. In ieder geval de eerste is begonnen! Vrijdagavond kwam de raad in vergadering bijeen voor de afhande ling van een slechts 8 punten tellen de agenda.. Het voorstel tot het slui ten van een verzekering tegen wet telijke aansprakelijkheid, indien de gemeente aangesproken mocht wor den door derden wegens schade ont staan door fouten en nalatigheden van het personeel werd aanvaard. In deze vergadering kwam opnieuw de slotenschouw ter sprake. De wij ziging van de algemene Politiever ordening, zoals deze in de vorige raadsvergadering ter sprake was ge bracht, was door B. en W. ter beoor- (W. Los Zn) Waddinxveen Telefoon 216 deling voorgelegd aan een deskun dige van de vereniging van Ned. ge meenten. Deze deelde in zijn advies mede, dat tegen de vastgestelde wij ziging geen bezwaren bestonden. De Ambtenaar van het O.M. te Rotter dam wenste echter de gehele sloten schouw los te zien van de voor schriften van de polderbesturen, daarom werd geadviseerd om dit artikel te wijzigen. Voorts was in de vorige raadsvergadering ter sprake gebracht de uitdrukking „het schoei en opwerken van de kanten". Dit woord schoeien heeft geen andere betekenis dan dat de kanten schoon moeten zijn, aldus de toelichting van de voorzitter. Hierdoor is het nood zakelijk een nieuw lid in depolitie- verordening aan artikel 40 toe te voegen waarbij bepaald wordt, dat de eigenaren verplicht zijn tot het onderhouden van de bestaande be schoeiingen, wanneer deze ter voor koming van vervuiling naar het oor deel van B. en W. noodzakelijk zijn. De heer Schouten deelde hierna me de, dat hij zich niet kon verenigen met deze wijziging, omdat de wijzi ging een verklapte huurverhoging inhoudt voor huurders. Ook de heer Van Egdom sloot zich bij de heer Schouten aan. De heer Okkerse die een voorstander was van de gewij zigde bepaling vroeg de heer Schou ten of hij dan de eigenaren aanspra kelijk wilde stellen voor het schoon houden der slojen. Hierna zei de

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1