M32ÏÏ5 Nette Werkster LAAT U NIET MISLEIDEN SEIZOEN FLINKE JONGEN K. v. TILBURG Kent U deze man Een Onderduiker in Napoleonstijd. KMAALSTRAAT1 Flink Meisje W.W.DE REGT hervat spreekuur 5 JULI Dagmeisje Jongste of aankomende bediende Boekh. VELDWIJK GOED NIEUWS V Speciale Lesmotor Voor Auto- en Motorrijles Rijschool „SUCCES" „Hoover" wasmachine Verlaagde prijs f 376. Naaimachinehuis JOH. WIEZER mt is ook Uw adres! om de houder te worden. Het is een harde strijd geworden, waarin bei de partijen elkaar iedere streep grond behoorlijk hebben betwist. Wveen kreeg de meeste kansen, maar zag slechts eenmaal kans de uitstekende doelman Wesseling te passeren. De uitstekende kopbal van Kramp echter werd door de scheids rechter onbegrepen afgewezen. Ook W.S.E. maakte een doelpunt en ter wijl het gehele team zich opmaakte voor een vreugdedans, bleek het buitenspel te zijn. De grote sensatie kwam pas toen het einde kwam met een 0-0 stand. Strafschoppen moes ten beslissen. W'veen kreeg de eerste kans. Het harde schot van v.d. Burg werd door Wesseling prachtig gestopt. De vol gende twee werden slecht genomen en toen Verwoerd voor W.S.E. met veel geluk doelman de Leeuw reeds de eerste maal passeerde, was W.S.E. behouder. Naast de vele gelukwen sen, ook de onze en tot de wedstrijd van het volgende jaar. Bij het schoolvoetbal was het weer de R.K. school die de sterkste was. Maar de grote overwinning van en kele jaren geleden is voorbij. Toen was de R.K. school als overwinnaar voor zij begonnen. De Herv. school d. verloor van de R.K. school met 0-1 terwijl de Openbare school B. in de finale gelijk speelde tegen de R.K. school, 0-0. met strafschoppen heb ben zij gewonnen. De Ulo school werd winnaar van de verliezersronde Zaterdagmiddag weer de traditio nele zwemwedstrijden in de Gouwe. Voor de 2 km. is buitengewone be langstelling van de zijde der zwem mers. Wanneer wij ons aan voorspellingen wagen zal de overwinning wel een Robben - aangelegenheid worden. De ploeg van Jan Stender komt zeer sterk uit. Zaterdagavond om 7 uur Motorra cewedstrijden, aangevuld met een autopolowedstrij d. Na afloop filmvoorstelling op het stationsplein als sluitstuk van de 7e sportweek. Door de hevige regens kon de aange kondigde Korfbalwedstrijd van „U- nitas" niet doorgaan. Mogelijk kan dit volgende week nog eens plaats hebben. Hedenavond Tafeltenniswedstrijd in de cantine van N.V. Dobblmann. DRIE BAKVISSEN. Drie bakvissen, heerlijk lui uitge strekt in de zon in een duinpan. Bloeiende duindoorn, duinroosjes, bloeiende lijsterbes! In het najaar zullen deze hun oranje besjes geven. „Hé, jongens wat liggen we hier heerlijk", en Greet strekt zich be haaglijk uit op het sprietige gras van de duinpan. „Ja," antwoordt Lous, „en dan te bedenken, dat we bij dat mooie weer van de laatste weken tot voor 4 da gen boven onze boeken zaten te vos sen." „Maar nu hebben we de vrij heid, hoera!" en Wies gooit Lous baldadig met een paar schelpjes. „Dat is zo, maar wat zijn jullie toe komstplannen? Ik heb er nooit zo over geprakkizeerd eerst mijn Mulo dacht ik altijd", zegt Lous weer ern stig. ":k Zou graag verpleegster willen 'k ben pas 17. Ze moeten me niet voor ik 18 ben. Zo'n jaar rondhangen of naar een kantoor lijkt me ook niets." „Weet je," zegt Wies met een pein zend gezichtje, „vroeger wilde ik zo graag kinderarts worden, maar dat is voor mij te zwaar. Nu hoorde ik van een kennisje, die afgestudeerd was voor lerares kinderverzorgster. Dat zou ik graag willen, maar waar moet ik heen? „Dat doet me opeens aan i ets denken," roept Lous uit en ze richt zich energiek op. „In Alphei! staat een prachtige nieuwe huishoud school en daaraan is een z.g. „Vor mingsklas" verbonden voor leerlin gen, die in 't bezit zijn van M.U.L.O. of 3-jarige H.B.S.-diploma's". Lous, ogen beginnen te schitteren. „Zeg, laten we daar alle drie heengaan. Greet jij kan na een fijn jaar op je ziekenhuis afstappen en voor jou Wies is het ook ideaal, 't Is ook een I jarige cursus en een voorbereiding voor leraressen kinderverzorging, naaileraressen en koken, of wat ook! En voor mij is 't ook reuze; 't lijkt me fijn na al dat „geleer" ook prac- tische kennis te doen, koken, naai en, kinderverzorging enz. Wie weet, ik na een jaar heb. Zullen we het doen?" Aangifte van leerlingen bij Mej. J. E. v. d. Gaast, Potgieterstraat, Alphen a.d. Rijn. NOODRECHT EN NOODWEER II Wat we natuurlijk geen van allen wensen. Hier erkende dus het hoogste rechtscollege in den lan de, dat er zich gevallen kunnen voordoen, waarin niet meer het bestaande recht nogmaals dus: de bestaande wetten toege past kan worden, doch dat een bepaalde gezagsdrager de be voegdheid heeft, natuurlijk naar eer en geweten, een niet nader omschreven „noodrecht" toe te passen. In deze materie was nog geen jurisdictie, zodat deze uit spraak zeer zeker ook buiten Ne derland belangstelling zal wek ken. Een zusje van noodrecht is de „noodweer". Dit is in de Neder landse wetgeving wel omschre ven: Noodweer wordt aangeno men en niet gestraft, indien een overigens strafbare handeling wordt begaan tot verdediging van eigen of anders leven, bezit of eer bij wederrechtelijke aan randing. De vraag is, of van „noodweer" sprake is geweest in het volgende geval: In October van het vorige jaar kwam te Mierlo (een dorp onder de rook van Helmond) een man beschonken thuis. Hij stond bekend als een onaangenaam mens, die steeds ruzie maakte, als hij teveel had gedronken. Waar schijnlijk bedreigde hij zijn vrouw of een zijner (12) kinderen, dit is niet duidelijk geworden op de zitting en op een gegeven ogen blik pakte de echtgenote in een opwelling van drift, zegt het proces-verbaal een mes en be roofde haar man van het leven. Is hier nu sprake van noodrecht, zoals dit in de wet is omschre ven? „Neen," zei de officier van jus titie te 's Hertogenbosch, die in middels tegen de thans 50-jarige weduwe negen jaar gevangenis straf heeft geëist. Hij overwoog hierbij, dat het gehele gezin niet gunstig aangeschreven staat (waarin dus ligt opgesloten, dat niet alleen de man als schuldige moet worden aangemerkt); dat voorts ernstig rekening moet worden gehouden met het toe nemende aantal (van dergelijke) aanslagen in de laatste tijd en dat er zodoende een gevaar is, hoewel dit niet moet worden overdreven, dat in bepaalde krin gen de idee leeft, om lastige echt genoten van het leven te bero ven. Noodweer achtte de officier dus niet aanwezig, c.q. niet be wezen. Wordt vervolgd Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: 1 raamopener van auto; 1 regenjas; 1 'blauwe porte- monnaie; 1 rode sjaal; 1 lips sleutel. Verloren: 1 rood kussen: 1 auto ped; 1 portefeuille; 1 kinderhemd- je; 1 kinderdirectoire; 1 bruine por- temonnaie. BURGERLIJKE STAND Aangifen van 26 Juni t.m. 2 Juli. Geboren: Rudolf Gerarda Eliza- beht, z.v. C. A. Kleiweg en W. H. J. Cats, Acaciastraat 49; Wouter Cor- nelis, z.v. W. Slob en N.M. Tichem, Zwarteweg2; Jannetje, d.v. J. v.d. Wel en J. Noordam, Bredeweg 9; Boere en A. C. Kaptein, Blöemen- daalseweg32; Cornells Maria, d.v. J. Emrentia Agatha Maria en Corne lia, d-v. J. Boere en A C. Kaptein, Bloemendaalseweg 32; Elzienus, z.v. J. Tiele en P. Hoogerbrug, Zuidkade 187. Ondertrouwd: Q. Houweling en W. M. Sleeuwenhoek. Gehuwd: W. Kerkhoven en N. Boon. Overleden: Bart van der Sluis, 62 jaren; Johann a Cornelia de Jong 80 jaren, wed. v. H. v.d. Heuvel; Cornelia van der Nagel, 49 jaren, w. v. J. v.d. Berg. 22 door K. JONKHEID. „Dirk!, Dirk!". Maar hij hoort haar niet. De deuren gaan dicht, het hek blijft gesloten. Gebogen en met ver trokken gezicht loopt ze naar haar rijtuig. De koetsier helpt haar instap pen. Dan rijden ze terug naar huis. Bij hun thuiskomst wacht een nieuwe verrassing. De Baljuw van Gouda en Waddinxveen heeft op dracht, het huis van de notaris te doorzoeken. Bijgestaan door twee helpers is hij daarmee bezig. Hij groet beleefd en verontschuldigt zich dat hij zulks doen moet, hoewel de juffrouw niet thuis. Alle papieren van de notaris heeft hij bijeen ge pakt en het cachet van de Vader landse Sociëteit er bij gelegd, om mee te nemen en over te geven in handen van de Justitie. VIII Nederlaag De Baljuw heeft nóg een opdracht, maar dat weet niemand dan hij. Wel zijn er vermoedens. En het aan tal geruchten vermeerdert met de dag. De gevangenneming van zulk een notabel figuur als Notaris Neu teboom maakt diepe indruk, brengt bange harten en een angstige opge wondenheid. De secretaris van de Vaderlandse Sociëteit verbrandt zijn papieren. Hij begrijpt niet, dat hij nog vrij rondloopt, want de geruch ten hebben uitgemaakt, dat alle le den van de Vaderlanse gevangenen zijn en opgesloten in het spuithuis. De overmoedige Revolutiemannen van Bloemendaal vergaderen in De Nieuwe Baars en benoemen een commissie, die naar Frans voorbeeld „Comité Revolutionair" zal heten. De opdrachten aan dit Comité wor den geheim gehouden. Inmiddels heeft het voorjaar zijn intrede gedaan. De boeren hervatten hun werk op het land, maar de on rust hangt boven de velden. De namen der leden van het Comité Revolutionair zijn bekend geworden en beloven weinig goeds. Kromme Arie is er niet bij. Neen, het zijn al lemaal gevaarlijke jonge kerels. Het Comité schrijft een brief aan Baljuw Cuperus. De Baljuw geeft geen antwoord. Een week later ver gaderen Schout en Schepenen in de Regtskamer van Bloemendaal, een vertrek boven de herberg aan de Waddinxveense Brug. De zaken wor den op gewone wijze behandel. Waarom ook niet? Eerst verloopt de vergadering rustig. Dan wordt er haastig aan de deur geklopt. Het is de vrouw van de kastelein. „Mijn man heeft me gestuurd. De leden van hetComité zijn beneden. Ze ko men u allen gevangen nemen!" On middellijk sluit de Schout de ver gadering. Haastig spreekt men af, ovremorgen opnieuw te vergaderen onder volstrekte geheimhouding. De Schepenen haasten zich naar bene den en verdwijnen door de achter deur. Als de revolutiemannen de Regtskamer betreden, zijn alle vo gels gevlogen. Ze vloeken en schel den op de Baljuw en gaan naar zijn huis, om opheldering te vragen én zien, hoe hij juist door zijn huis deur naar buiten komt. „Waarom hebben we niets van u gehoord?" „Ik heb de brief te laat ontvangen." „Dat is onmogelijk. Dagen geleden is de brief verzonden." „Hij kwam te laat in mijn handen. Ik ben juist op weg naar de Regts kamer, om mededeling te doen van uw eis." „Dat is opmerkelijk. Toen wij in de herberg kwamen was de vergadering net gesloten. En nu wij hier komen, gaat u juist op weg." „Ja, dat is bijzonder toevallig." Ze antwoorden met wantrouwende blikken, maar zwijgen. De Baljuw is met alle bestuurszaken volledig op de hoogte. Ze zullen deze man later nodig hebben, dus voorlopig ontzien ze hem. Eedelcoert komt thuis. „Wat ben je vroeg terug." „De vergadering ging niet door van daag." „Wanneer dan?" „Overmorgen." De volgende morgen gaat Antoon Eedelcoert bij Kromme Arie een schop, die hij van hem geleend heeft terug brengen en laat er schijnbaar bij ongeluk, zijn zakmes liggen. (wordt vervolgd). Wij gaan ook met de fabriekssprijzen op en neer Het grootste Magazijn met de beste modellen en altijd de laagste prijzen vindt U in De prijzen van diverse Haard- en Salonkachels zijn gelukkig veel goedkoper geworden. Dus geen Zomer- of Reclameprijzen. het Heden is na een lang durig doch geduldig ge dragen lijden in haar Heer en Heiland ontslapen, onze innig geliefde Vrouw en zorgzame Moeder, Doch ter, Zuster en Tante, Mevrouw Cornelia van den Berg, geb. van dér Nagel in de ouderdom van ruim 49 jaar '/.ij is verlost, God heeft haar welgedaan' Psalm 116 4 JAC. VAN DEN BERG CORA JAC Waddinxveen, 28 Juni'52 Brugweg 70 De teraardebestelling heeft inmiddels plaats ge had op de Algemene Be graafplaats te Waddinx- Diep getroffen door de vele toewijzen van deelneming, welke wij mochten ontvangen bij het grote verlies van onze Zoon, Broer en Verloofde, Reserve- Korporaal, Leerling-Vlieger, PIETER JOHANNES VERWOERD, jbetuigen wij onze hartelijke dank P. J. VERWOERD G. A. VERWOERD— Degenhardt Kinderen en Verloofde Waddinxveen, Juli 1952 Bodegraafse Straatweg 51 (post Reeuwijk) Gevraagd voor hele dagen Gouwe 7, Gouda Zenuwarts, Psychiater-Neuroloog, Gouda, Bleekerssingel 51 Tel. K 1820-2333 gevraagd, wegens huwelijk van het tegen woordige Slangen, L. Tiendeweg 80 Gouda GEVRAAGD Donderdags of Vrijdags de geheledag en Zaterdagmorgens W. J. L OS Kerkweg 85 Voor direct gevraagd Fa A. VAN EEUWEN GEVRAAGD Brood- en Banketbakkerij BRUINZEEL Kleurpotloden Timmermanspotloden Magazijnpotloden gevraagd wegens dienstplicht, half of eind Juli a.s. Coöp. „Ons Voordeel", Waddinxveen Aanmelden kantoor Oranjelaan voor hen, die motorrijden willen leren De alom bekende Rijschool »Succes« heeft thans ook de beschikking over een met dubbele besturing enz. Ervaren instructeurs en le klas materiaal staan ge heel tot Uw beschikking en geven U de zekerheid, dat ook voor het examen motorrijden geldt: „Succes" verzekert U succes dus naar Fiiiwelensingel 75, Tel. 3688, Gouda Nieuwe speciale Leswagens en -motor Gediplomeerde Instructeurs (trice) Tweemaal per week gratis theoriecursns Tevens Luxe verhuur zonder Chauffeur Niervet f 1.00 500 gr. Slachtvet 0.90 Rookspek 1.50 Rundvlees vanaf 1.80 Kwaliteits slagerij DORPSSTRAAT 49 TEL. 402 Zaterdags warme CROQUETTEN haac Firma VERBAKEL ZONEN ORANJELAAN 32 die Naai machines alle maken kan GROENENDAAL 87 - TELEF. 5150 Predikbeurten op Zondag 6 Juli 1952 Ned. Hervormde Kerk Voorm- 8.45 en 10.30 uur Ds. J. J. Moll Nam. 6.30 uur Ds. J. v. d. Haar Gereformeerde Kerk Voorm. 10 en Nam. 6.30 uur Ds. J. Snoey N. H. Evang. >Wet en Evangelie. Voorm. 9.30 uur Ds. A. Offeringa, Scheveningen Christelijk Afgesch. Gemeente Voorm. 9.30 en n.m. 5 uur Leesdienst Donderdag 10 juli, nam. 7 uur, Ds. G. J- Zwaferink, van Kampen Remonstrantsch Gereformeerde Gemeente Geen dienst &0F~ De Zondagsdienst wordt Zondag 6 Juli waargenomen door Dr. E. M. L, Hemminga

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 3