Weekblad voor Waddinxveen Seizoen-Oprniming VAM HCCZIK De Spiegel van de week Kris-Kras Zuid Holland Deze Nog enige BADPAKKEN 30°[„ korting Wollen Heren Pantalons 25 korting Tuberculose-bestrijding nog dringende eis! Opruiming: Uit het Parlement Fa G. v. d. Akerboom No. 370 Vrijdag 11 Juli 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. De eerste van deze maand heb- bjfen wij een nieuwe stap gezet op K weg naar meer bestaanszeker- ■id. Op die datum is de wachtgéld- werkloosheidsverzekering in ■erking getreden. In het vervolg zal iemand die wel wil arbeiden, maar door maatschappelijke om- Sandigheden dat niet kan doen het recht op een wettelijke gewaarborg de uitkering hebben variërende tus sen f 9.60 en f 12.80 per werkdag. ■Zoals bekend zullen de werkge vers door middel van een loonsver hoging de door de werknemers te betalen premie compenseren. Dat de nieuwe wet ons ook enkele ver dichtingen oplegt, spreekt vanzelf. In de eerste plaats dienen wij er wor te waken, dat er geen misbruik wordt gemaakt van de wet en in de ■veede plaats zullen wij door op- ■jBpering der productie moeten trach- ■n een deel der kosten van deze Brzekering op te vangen. Bestrijding der werkloosheid, uit leiding der industrie en verhoging van de productie vormen ook de Intrale problemen van binnenland se politiek bij de kabinetsformatie. Na de inlleidende informatieve be- Irekingen met diverse fractielei- lers, heeft formateur dr. Drees zijn Itwerp-regeringsprogram geformu- ■erd. Wij zijn benieuwd welke par ijen, na het politieke touwtrekken om de verschillende programma punten, uiteindelijk bereid zullen lorden gevonden in het Kabinet Witting te nemen. Niet alleen het for- Bieren van een nieuw regerings- lam schijnt een vrij moeilijke _op- «ave te zijn, ook het besturen Van Sen omroepvereniging schijnt tot een ■tan de erg moeilijke dingen te be horen. De heer G. de Clercq, voor- li tter van het bestuur van de A.V. m-O. heeft namelijk op de te Maas- licht gehouden algemene ledenver gadering medegedeeld, dat de positie an de Algemene Vereniging Radio Dmroep ernstige schade heeft gele ien door een slechte organisatie. Er >ntbrak samenwerking en teamgeest n onderlinge naijver vierde hoogtij. Het gevolg van dit alles was, dat ot een intensieve reorganisatie werd besloten. De directeur en oprichter ban de A.V.R.O., de heer W. Vogt, leeft zich blijkbaar door de getrof- Ben maatregelen gegriefd gevoeld en let bestuur om zijn ontslag ver- Bocht. Dit ontslag is op de meest ^Eervolle wijze verleend onder toe- ^Senning van pensioen. En in het Brgaan der Avro. De radiobode, ■comt deze het „uitluidertje" van de lieer Vogtten afscheid. Wij kun- ïen ons best voorstellen dat onder lleze omstandigheden in de boezem /an de Avro vaak orkanen hebben ewoed - orkanen, gepaard met zo u en dan flink onweer. Zeer zware „echte" onweders heb ben een groot deel van ons land ge- ieisterd. Sommige onweersbuien gin gen met zware slagregens gepaard. In De Bilt onweerde het bijna tien uur achtereen. Twee mensen kwa men tijdens het noodweer om het leven en een arbeider liep zware brandwonden op. Veertien boerde- ijen en branden totaal af en hon derden stuks vee vonden door brand bliksem de dood. Voorts werden te Kethel enige daken van woningen afgeruktDe door het noodweer en de uitgebroken branden veroor zaakte schade loopt zeker in de mil- lioenen. In de millioenen loopt ook het be drag dat de Nederlandse Bank en de Handel-Mij H. Albert de Bary en Co. tengevolge van de sensationele uitspraak van de Haagse Kamer van de Afd. Rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel terug moeten storten in de boedel van de Duits roofinstituten L.V.V.S. en V.V.R.A., Wier vermogens thans door het Be heersinstituut worden beheerd. Het bedrag ad 66 millioen gulden is door beide bankinstellingen verschuldigd, bmdat zij gedurende de bezetting guldens in Duitse marken en Duits schatkistpapier hebben omgewisseld, deze transacties werd door de Duit bestuurders der roofinstituten van door Joodse eigenaren gedwongen ingeleverde vermogens ge"bruik ge maakt. Als gevolg van deze beslissing zal thans aan de crediteuren der L.V.V. S. in plaats van 63°/o, circa 83°/o van hun vorderingen kunnen worden uitbetaald. Is met deze uitspraak een einde gekomen aan een strijd om millioe nen. met het dichten van het nog ruim zestig meter brede gat in de afsluiting van de Braakman is dan eindelijk na 500 jaar de slotacte in de strijd om deze in 1440 ontstane zeearm geëindigd. Zeeuws-Vlaande- ren is ruim 900 hectaren schorgrond en 400 hectare kreekgronden rijker geworden en bovendien houdt deze nieuwe indijking ook mogelijkheden in voor verder industrialisatie. Wat de industrie in het algemeen betreft: ook ten deze mogen wij niet moppe ren. De vorige maand is het aantal werklozen met 700 verminderd, het geen voor een groot deel is te dan ken aan de opleving in de bouwin- dustrie. ONZE NAAMGEVING Je beleeft tegenwoordig rare din gen in ons vrije landje. We zijn zo gewend aan de onbeperkte mate van vrijheid op allerlei gebied, dat je het direct opvalt, wanneer je wordt aangetast in die vrijheid. Het zit zo. Mijn nicht heet Antje en de man waarmee zij in het hu welijksbootje stapte heer kortweg Arie. Gewone alledaagse namen, die je overal tegenkomt. Echt Neder landse namen dus. Ze zullen zowat twee jaar ge trouwd geweest zijn, toen hun gezin werd uitgebreid door de geboorte van een zoon. Maar voordat deze blijde gebeurtenis plaats vond wa ren Antje en Arie aan het zoeken gegaan voor een passende naam, die de nieuwe wereldburger zou dragen. Natuurlijk werd die naam niet aan familieleden gezegd, omdat er altijd nog een soort bekoring in is, die naam geheim te houden, tot de grote dag. Daags na de geboorte dan stap te Arie naar het gemeentehuis om zijn zoon te laten inschrijven in het bevolkingsregister. Op de vraag van de ambtenaar hoe de jongen zou he ten, antwoordde Arie: „ANRIE." „De ambtenaar zette grote ogen op en zei: „Mijnheer, dat gaat niet. Die naam komt in ons namenboek niet voor. „Na dit antwoord aan de an dere kant van het loket grote ogen. En dan: „Maar mijnheer, het is toch een echte Nederlandse naam, een samenstelling van ANtje en aRIE. Moet U nog een Nederlandser naam hebben. En wij staan er op, dat deze naam gegeven wordt.". De ambte naar kon het echter niet toestaan en belde een officier van Justitie op, die in deze gevallen toestemming kan verlenen, Het resultaat was een afwijzend antwoord! De hele ge schiedenis had intussen reeds an derhalf uur geduurd. En daarom zei de ambtenaar: „U zult hem een an dere naam moeten geven, mijnheer." Mijn neef dacht er eerst nog over een verzoekschrift te zenden naar H.M. de Koningin. Vanwege de rom- slomp zag hij hier echter maar vanaf. Toch was de ambtenaar een ge willig man en stelde mijn neef al lerlei namen voor uit het namen boek. Plotseling kreeg mijn neef een prachtig idee. „Mijnheer, staat de naam HENRI in het boek?" Voelt U de kneep? Zeg nu eens de Neder landse naam 'ANRIE en de Franse naam HENRI. Hoort U soms ver schil in de uitspraak? Laat nu deze echt Franse naam voorkomen in het Nederlandse namenboek! „Dan wil ik voor mijn Nederlandse zoon een Franse naam", zegt mijn neef. De ambtenaar kon niet weigeren. Je beleeft tegenwoordig rare din gen in ons vrije landje! Tot de volgende week. Kris-Kras. gaat met vacantie Hoewel de mogelijkheid voor va cantie in het buitenland ieder jaar ruimer wordt, zal verreweg het grootste deel der vacantiegangers in ons land liéver binnen onze lands grenzen verblijven. In verhouding tot andere landen is het in ons land zo kwaad nog niet in eigen land kunnen we ons eigen inzicht volgen, in tegenstelling tot tal van andere landen, in verband met vele nog geldende beperkende deviezenvoorschriften. Bij vacantie in eigen land verleg gen we ons tehuis voor enige tijd graag naar andere streek en worden we al spoedig opgenomen in de trek naar buiten, grotendeels naar het strand. Want de zeekust trekt vooral, ge tuige de talrijke bezoekers waar mede het Scheveningse strand op een warme dag is bevolkt. Behalve een groot aantal vreem delingen verwacht de kuststreek onze landslieden, zoals steeds ieder jaar, met open armen. Scheveningen heeft zich hierop zo goed mogelijk ingesteld. Ook dit jaar zullen de muziekuitvoeringen in het Kurhaus vele bezoekers trekken. Eveneens rekent Noordwij k op een grote toe loop voor een verblijf in hotel of pension. Het zelfde geldt voor het populaire Katwijk aan Zee, waar bovendien vele bewoners reeds een deel van hun huis hebben verhuurd. De ontspanning in de open lucht vooral vormt overigens in het be- volkingsdichte Zuid-Holland een probleem op zichzelf. Het zwaarte punt ligt in het westen dezer provin cie, waarvan berekend werd, dat al leen in de steden over twintig jaar al twee millioen inwoners te ver wachten zijn. Aangenomen kan wor den, dat hiervan een kwart gedeelte naar buiten, grotendeels naar het strand trekt. Het strand als ontspanningsoord is echter niet toereikend. Immers, volgens het Meteorologisch Instituut in De Bilt zijn er per jaar gemid deld in ons land niet meer dan 21 zomerse dagen, zodat bij koel weer naar andere recreatiemogelijkheden móet worden gezocht. Onverschillig of het warm of koel weer is zijn deze voor de watersportliefhebbers te vinden op de meren en plassën: De Kaag, Westeinder Plas, Brasemer meer, Nieuwkoopse plassen en Reeuwijkse plassen. Voorts zijn ook het Vogelpark Avifauna te Alphen a.d. Rijn en het Dierenpark te Wassenaar trekplei sters. Met de wetenschap, dat deze re creatieoorden voor Zuid-Holland nog lang niet toereikend zijn, heeft net Nationaal Plan het denkbeeld geopperd van een recreatiestrook langs de binnen-duinrand: een na tionaal park met verschillende con centratiepunten voor recreatie als theetuinen, speeltuinen en natuur baden. Want in feite is er voor circa 100.000 inwoners van Zuid-Holland een tekort aan recreatiegebied, het welk men voorts' wil opheffen door meerdere toegangswegen tot het strand, betere waterverbindingswe gen tussen de meren en plassen en meer rijwielpaden, die het polder land zullen omsluiten. Immers vacantie is noodzaak: een ogenblik geen kantoor, geen fabriek, geen winkel, geen lessen meer: geen schoolbel, die roept. Doch slechts de vrije lucht, de zee, het strand, het water en de deinen de golven. E.v.E. geeft U, ondanks de van ouds bekende prima kwaliteit, de w i k e 1 ij k e koopjes, ziet U maar LAKENS 150 cm. breed 4-55 BADDOEKEN vanaf 63 cent THEEDOEKEN gezoomd en gelust56 cent LINGERIE katóe'a 98 cent Fantasie DAMESCAMISOLE H8 cent Bijpassende DIRECTOIRE 108 cent Interlock jongens HEMDJES en BROEKJES vanaf Interlock kinderdirectoires vanaf 39 cent 44 cent Uitzonderlijke koopjes in Kousen, Sokken, enz. Dorpsstraat 37, Weimarstraat 339, Waddinxveen Den Haag In de medische vakpers werd de zer dagen melding gemaakt van een ongewoon ernstige schoolbesmetting met tuberculose. Het komt ons ge wenst voor aan deze gebeurtenis in ruimer kring bekendheid te geven, omdat hier en daar de mening begint post te vatten, dat de strijd tegen de tuberculose van geen belang meer zou zijn. De staatssecretaris voor Volksge zondheid, dr. P. Muntendam, heeft bij verschillende gelegenheden ge- zegt, dat het niet verantwoord is de sanatoriumruimte in Nederland ver dere uitbreiding te geven. Hij moti veerde dit door te wijzen op het feit, dat voor tuberculose de sterfte- en ziektecijfers sterk zijn gedaald, ter hij bovendien goede verwachtingen had van de nieuwe tuberculose-mid- delen, die in korte tijd dat zij in ge bruik zijn al veelbelovende resulta ten hebben afgeworpen. Bovendien zijn de wachtlijsten voor de sanato ria al heel wat kleiner dan enkele jaren geleden; in een aantal inrich tingen zijn er zo nu en dan zelfs open plaatsen. Men moet uit de dikwijls wel zeer verkorte verslagen van de redevoe ringen van dr. Muntendam nu niet begrijpen, dat de tuberculose al goeddeels is uitgegroeid. Men dient te bedenken, dat de staatssecretaris zich bij „zijn beleid heeft te richten naar het „regeren is vooruitzien" en dat betekent hier, dat nieuw te bou wen paviljoens in de toekost leeg komen te staan. In een toespraak ter gelegenheid van de openng van het verbouwde en gemoderniseerde sanatorium van de stichting-Rotterdamsch Zeehos pitium te Katwijk aan Zee moti veerde de steeds goed gedocumen teerde staatssecretaris zijn zienswij ze met enige cijfers. In 1946 was de sterfte aan tuber culose 47 per 100.000 inwoners, in 1951 nog slechts 16. In het jaar 1946 werden 18000 nieuwe gevallen van actieve tuberculose ontdekt, in 1951 is dit getal - ondanks de bevol kingstoename - gedaald tot 15000. Niemand is er beter van door drongen dan dr. Muntendam zelf, dat er het vorige jaar dus nog 15000 nieuwe ziektegevallen in ons land zijn gevonden. Men zal hem niet zeggen, dat de strijd tegen tubercu lose al tot het verleden behoort, en doet dan ook beslist verkeerd dit uit zijn redevoeringen te begrijpen. De publicatie uit het Academisch Ziekenhuis te Groningen, die dezer dagen in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde werd opgenomen en waarin wordt vermeld, dat zeven kinderen uit één schoolklas een ac tief tuberculeus proces hadden, moet iedereen, die het tuberculose- gevaar niet zo belangrijk meer mocht vinden, toch wel tot naden ken stemmen. In dit geval bleek één van de leer lingen de besmettingsbron te zijn. Dat is het verraderlijke van de tu berculose: de besmettelijkheid. Een enkele lijder aan open longtubercu- lose kan vele gezonden weer infec teren. Grijp daarom niet alleen zelf met beide handen de mogelijkheid aan om periodiek op tuberculose te worden onderzocht, maar wek ook anderen in uw omgeving op ditzelf de te doen. Donderdag 17 Juli a.s. Afscheids avond B. van Gent, Cantine Dobbelmann. „Met die warmte uitverkopen, in die hitte rond te lopen, waar een mens al niet van houdt," zegt Pa, ,,'k Blijf het liefst maar [binnen, d'uitverkoop roert niet mijn zinnen» trots de warmte laat 't me koud." Ma zegt: ,,'k Wil toch even kijken, weet je, een koopje zou me lijken, wellicht profiteer ik nu, 'k Koop misschien ook wat vitrage, drink jij ondertussen 'n glaasje, 'k ben weer gauw terug, aju!" Pa moet op de kinderen passen, gaat alvast de piepers jassen Hij zet thee en kookt het eten (Ma, die heeft de tijd vergeten),, Pa's humeur raakt uit de toon. Als de klok zes heeft geslagen komt Ma.eindelijk opdagen en ze heeft haar armen vol: pakjes, dozen, ja, bij hoopjes; Ma roemt al haar reuzekoopjes. Pa zegt: „Jou is niets te dol. Een klein pakje is voor Vader, op zijn voorhoofd wordt een ader ietwat dik en hij kijkt stijf. 't Is een das, rood-groen, met [stippen. Dan bevochtigt Pa zijn lippen en zegt: ,,'k Heb er zo al vijf." H. Rustig en zelfverzekerd gaat Dr. Drees zijn weg. Als een ervaren vak man timmert hij aan zijn nieuw Ka binet. Het gereedschap dat hij daar voor gebruikt, is van een voortref felijke kwaliteit. Het materiaal dat hij moet bewerken, valt echter op verschillende punten nog wel wat bij te schaven, voordat hij het ge hele Nederlandse Volk zijn kunst stuk kan vertonen. Timerman Drees kent de knepen van het vak. Meten en passen liggen hen uitste kend. Geen wonder, dat men in Den Haag vrij algemeen hoopt dat het hem zal lukken alle vier partijen, de p.v.d.a„ k.v.p., a.r. en de c.h.u., te scharen rondom zijn program. De methode die hij volgt, past vol komen bij deze staatsman. Overijld gaat hij niet te werk. Evenmin speelt hij de ene partij tegen de an dere uit. Hij weet precies hoever ,hij kan gaan en op welke wijze succes het meest is gewaarborgd. Zo was het heel goed van hem ge zien om besprekingen te voeren in aanwezigheid van de vier fractie voorzitters. Na de oorlog werd het program meestal uitgekookt door de twee grote partijen, de p.v.d.a. en de k.v.p. De andere fracties mochten er dan kennis van nemen en er eventu eel haar fiat aan geven. Nu is dat beslist anders. Men zit samen om een tafel. Slimmigheidjes zijn uitge sloten, waardoor er ongetwijfeld een sfeer van vertrouwen ontstaat. De opmerkingen van de machtige p.v.d. a. en die van de kleinere partijen zijn even belangrijk, want de forma teur heeft de oprechte wens om een vier-partijen-Kabinet te formeren. Wellicht vraagt men zich af, waarom deze formatie zo lang moet duren. Wordt er tijd verspild? Wie kennis neemt van het programma van de formateur zal op deze vraag ongetwijfeld ontkennend moeten antwoorden. Passen en meten ver gen tijd. Toen het concept-program eenmaal gereed was, werd dit toege ef erlraizf ng:eii (W. Los Zn) Waddinxveen Telefoon 216 zonden aan de heren Donker, Rom- me, Schouten en Tilianus. Dezen moesten er ook een middagje op studeren en de volgende dag werd op het Kabinet van de Minister- President het onderhoud gearran geerd tussen de formateur en de genoemde vier politieke kopstukken. Dit duurde bijna vier en een half uur. Daarna moesten de fractievoor zitters hun eigen mensen raadplegen, hetgeen twee dagen in beslag had. Eerst afgelopen Maandag kondei) de besprekingen worden voortgezet. Maar toen begon het lieve leven pas. Natuurlijk was het concept-program critisch ontvangen. Uit de vier frac ties kwamen verschillende wensen,

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1