Weekblad voor Waddinxveen wam m stodMtyCto... Textielkoojjjes. De> Spiegel van de week Kris-Kras Uit het Parlement Wollen Heren Fantasie Pantalons 25°|0 korting Fa G. v. d. Akerboom De heer B. van Gent 371 Vrijdag 18 Juli 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Dr. W. Ddees zal met zekere te- jvredenheid aan Koningin Juliana, I die hij geregeld telefonisch van de Istand vtn zaken der k-abinetsfor- [matie op de hoogte 1 oudt verslag [hebben moeten kunnen uitbrengen. Jne fracties der f .v.d.A K.V.P. en I C.ll.U. achtten het gewijzigde ont- wcrp-regeringsprogram een aan vaardbare grondslag voor deelne ming aan de vorming van een nieuw kabinet en van de A.R.-frac- tie was" ook de meerderheid van [oordeel, dat medewerking kon wor den verleend. I Hiermede was de eerste defini tieve beslissing gevallen ten gunste van een kabinet van zijn formatie opdracht aangebroken, t.w. het pol sen van voor de verschillende mi nisterzetels geschikte personen. Hoe interessant uiteraard alle gissin gen omtrent eventuële candidaten en de politieke zetelverdeling ook zijn, lijkt het ons vooralsnog beter, hierop niet verder in te gaan en rustig af te wachten, welke de plannen van de formateur zijn. Intussen heeft minister Beel in opdracht van de Koningin de zit tingsperiode der oude Kamers ge sloten. Het bijzondere aan deze sluitingsbijeenkomst was, dat zij niet, zoals gewoonlijk, in het ge bouw der Tweede Kamer werd ge houden, doch voor het eerst in onze parlementaire geschiedenis, in de kleine vergaderzaal der Eerste Ka mer. Een minder talrijke opkomst der leden bij deze formele vergade ring zal hieraan wel niet vreemd zijn. Het Nederlandse Radarproefsta tion te Noordwijk mocht zich daar en tegen, ter gelegenheid van de feestelijke viering van het eerste lustrum,in de belangstelling van een groot aantal autoriteiten ver heugen. De verrassing van dit lus trum was wel de onthulling over de nieuwste toepassing van radar, de z.g. „Raplot". Met behulp van deze bijzondere radar installatie zal het thans mogelijk zijn, met grote mate van zuiverheid, plaats en af stand van een willekeurig punt binnen het bereik van de zender, zowel als van twee dergelijke, wil lekeurige punten onderling, direct te bepalen. Deskundigen zijn van oordeel, dat deze ontwikkeling sen sationeel is te noemen, vooral als men bedenkt, dat Nederland in 1945 op radar-gebied nog tot de „groen tjes" behoorde. Minder sensationeel waren de conclusies van de vaste commissie voor privaat- en strafrechtelijk on derzoek naar de politiële handelin gen in zake de affaires Menten en Schallenberg - zaken, die de laat ste jaren zowel in de pers als in het parlement Sterk de aandacht heb ben getrokken. Volgens de commis sie is het onderzoek naar de ver meende diefstallen bij Menten door de Bloemendaalse politie behoorlijk geweest. Uit niets blijkt, dat de le-' den van dit corps bij de diefstallen betrokken waren. Ten aanzien van het overlijden van Schallenberg, in September 1949, is de commissie van oordeel, dat het onderzoek leemten vertoont en niet geheel be vredigt. Een heropening van dit on derzoek acht zij echter nutteloos, aangezien er in het geheel geen concrete aanduidingen zijn, die in een of andere richting wijzen. Beter nieuws valt er deze week te melden uit de sector van onze scheepsbouwindustrië. In de Am sterdamse haven liep bij de Ned. Dok- en Scheepsbouw-Mij. de eer ste van een serie van 32 tankers te water, die in opdracht van buiten landse rederijen worden gebouwd. Met de opdrachten voor de bouw van nog acht vrachtschepen heeft deze maatschappij tot 1956 wel een zeer behoorlijke gevulde order-por tefeuille. Wil de NjD.S.M. aan haar verplichtingen kunnen voldoen, dan zal zij op de vier te harer beschik king staande hellingen acht sche pen per jaar moeten bouwen. Dat- betekent, dat er om de zes a zeven weken een nieuw schip te water moet lopen. Zal deze enorme bouwactiviteit een belangrijke deviezenwinst be tekenen, anderzijds is men doende door stimulering der vaderlandse tabakscultuur tot een aanzienlijke deviezenbesparing te komen. In Amerongen en Rhenen is een stich ting in het leven geroepen, die zich met het onderzoek naar de moge lijkheid van productie van goede Nederlandse tabak bezig houdt. Wetenschappelijke proeven hebben reeds aangetoond, dat een Virginia- product kan worden vervaardigd, dat in niets aan de „eigen teelt" van de oorlog herinnert. Binnen afzien bare tijd zullen wij dus wel met de eerste „Virginia cigaretten van ei gen bodem" kennis kunnen maken. Laten wij voor onszelf, voor onze tabakstelers en voor onze deviezen pot hopen, dat het een aangename initiatief van tabakstelers rondom kennismaking zal worden! De Haarlemmermeerpolder be leefde deze week zijn 100e verjaar dag, hartelijk is door de bevolking dit feit gevierd wat te begrijpen valt, als men- bedenkt welk kost- baarbaar stuk grond toen aan ons land werd toegevoegd. ONZE HANDDOEK 't Is maar een heel gewone, dood gewone handdoek een badhanddoek, zoals je die in en buiten de oprui ming voor een paar losse kwartjes koopt. Er zitten nog gekleurde stre pen ook in die handdoek voor het zelfdegeld. Ik vind het altijd een fris gezicht zo'n handdoek met rode of gele of blauwe strepen aan on der- en bovenkant. Zo'n apparaat nodigt je als het ware uit je maar veel te wassen. En dat doen we dan ook als zindelijke Hollanders, 's Morgens, 's middags en 's avonds. En daar tussen dóór nog vele keren. Je kan het aantal keren dat je ge bruik maakt van de handdoek niet gemakkelijk tellen. Dat is bij ons zo en dat zal ook bij U wel zo zijn. Maar wist U, dat zo'n doodgewo ne eenvoudige badhanddoek een verslijter is van evenveel kostbare minuten? Als U een handdoek koopt zit er meestal geen lusje aan om op te hangen. Dus: de vrouwen nemen stukje band en maken dan één punt een lus. Kijk en daar hebben we nu de oorzaak van het tijdverlies, dat ontstaat bij het gebruik van de handdoek. Het ontbreken van lusjes. Wast U zich maar eens en droogt af. Negen van de tien keren is het zo, dat U drie punten van de handdoe k in Uw handen gehad hebt, alvorens de geluste punt te vinden. Dan pas kunt U de hand doek ophangen. Als U zich tien maal wast, ver richt U dus negen maal drie hand grepen voor niets. Wat een uren of dat zijn, als onze Waddinxveners zich" driemaal per dag zouden was sen. (Ze wassen zich natuurlijk veel meer). U zult dus wel willen aannemen, dat ik voor-niets-gegrij p op een gegeven moment beu werd. Ik heb mijn vrouw er bij geroe pen en gevraagd of zij eens tien maal haar handen wilde wassen en afdrogen. Als demonstratie. Acht keer greep ze driemaal voor niets, één keer had ze bij de tweede maal de geluste punt en een keer had ze geluk, door het lusje in één maal te grijpen. Ze werd gewoon wat zenuwachtig. „Zie je nu wel, zei ik, mijn rede nering over tijdverlies komt aardig uit". Dezelfde avond heeft mijn vrouw, geholpen door haar dochter, aan alle in huis aanwezige hand doeken, zowel bad-, thee, als bonte, vier lussen gezet. Dus aan elke punt één. Waarom maken de fabrikanten van handdoeken de lussen er niet aan? Had U het vermoeden, dat nog zoveel aan een doodgewone hand doek kan vastzitten? Tot de volgende week. Kris^-Kras. Deze week hebben we een kleine Prinsjesdag beleefd. Zaterdag, j.l. is de zittingsperiode van de oude Ka mers der Staten-Generaal gesloten. Er zijn nieuwe Kamers gekozen. En om die bijeen te kunnen laten ko men, moet er een nieuwe, bijzonde re zitting worden geopend. Men zou kunnen wachten tot de echte Prins jesdag, de derde Dinsdag in Sep tember. Dat was echter niet moge lijk, want algemeen is men van oordeel dat de wetsontwerpen over de grondwetswijzigingen zo spoedig mogelijk in tweede lezing dienen te worden behandeld. Zou dit niet ge beuren dan duurt het tot Januari 1953 op z'n vroegst, voordat even tueel de Kameruitbreiding door gang zou kunnen vinden. Dat is be zwaarlijk, daar dan tie nieuwe vijf tig Kamerleden niet de debatten over de Troonrede - waarschijnlijk meteen Regeringsverklaring - kun nen meemaken. Zuiver formeel ge redeneerd zou men kunnen zeg gen, dat deze vijftig voor het op treden van dit Kabinet geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Daarom is er dus deze bijzondere zitting ingelast. Zij zal slechts heel kort duren, want op 13 September a.s. wordt er' weer een einde aan gemaakt. Zo'n tussentijdse zitting hebben we ook in 1948 meegemaakt. Toen moesten ook grondwetsvoorstellen in tweede lezing worden behandeld. Niet H.M. de Koningin verricht de ze openingsplechtigheid, maar de (demissionaire) minister van Bin nenlandse Zaken, Prof. Beel. Hij handelt geheel in opdracht van de Koningin. Men kan dat zien aan de hoffelijkheid, waarmede hij op zo'n dag wordt ontvangen. Rijkspolitie te paard gaat aan de Koninklijke koets, waarin hij naar het Binnen hof wordt gereden, vooraf. In het Kamergebouw wacht een indruk wekkende commissie van in-en uit- handen van de voorzitter Korten- horst de eden af te leggen. Verder was de Kamer compleet. De commissie van onderzoek heeft nogal wat bezwaren geuit te gen de wijze waarop de stemming in Amsterdam heeft plaats gehad. Het is daar zelfs gebeurd dat een lijst der p.v.d.a. maar liefst twee honderd stemmen te weinig bevatte. Ook op andere punten waren er klachten, zodat de commissie ver zocht een onderzoek in te stellen naar die stembureaux die in gebre ke waren gebleven. De stad Am sterdam heeft dat inmiddels reeds toegezegd. De afgetreden voorzitter der Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, werd met een respectabël aantal stemmen weer nummer één op de voordracht voor het presidentschap geplaatst. Hij verkreeg niet minder dan 93 stemmen. Nummer twee werd de socialist Burger met 80 stemmen, terwijl de a.r.-afgevaar digde Terpstra 83 stemmen op zich wist te verwerven. Deze drie perso nen zullen optreden als resp. eers te, tweede en derde voorzitter. Een voor-oorlogse traditie werd weer hersteld. Deze voordracht voor de voorzittersnominatie werd persoon lijk aan H.M. de Koningin aangebo den door de heer Kortenhorst, bege leid door een commissie. Het zal bekend zijn, dat dr Drees voor zijn program de steun heeft verkregen van de K.V.P., P.V.D.A., C.H.U. en een groot deel der A.R. Van deze laatste fractie is medege deeld, dat er een minderheid tegen het program is. Voor een deel zal dit wel de onoplosbare kwestie Nieuw-Guinea zijn en wellicht zit Vacantietijd welke "Uw vacantie tot een diibbel gènot' maakt is een stortregen van Ziet U maar Dames CAMISOLE en DIRECTOIR tesamen 1-97 Dames fantasie SCHORTEN vanafL76 Grote molton DEKENS vanaf3.74 Jongens RUITBLOUSES alle maten (kleine stijging per maat) 2.56 Dames NACHTHEMDEN vanaf3.85 Heren KHAKIBROEKEN (kleurecht)10.58 THEEDOEKEN 56 cent Restanten SPORTKOUSEN voor halve prijs Restanten Zelfbinders en Drukdassen 50% korting Petten 25% korting, enz. enz. Zie Etalage's Zie Etalages DORPSSTRAAT 37 - TEL. 437 geleide hem op, bestaande uit res pectabele Kamerleden. Evenals bij de sluiting sprak de Minister slechts een korte speech uit. Hij verklaarde deze bijzondere zittting zonder meer voor geopend. Het meest aantrek kelijke van deze dag is voor ons de Kamer zelf. De nieuwe gekozenen stellen zich voor aan de oude rotten in het vak. En na de sluiting van de Verenigde Vergadering komen de Kamers afzonderlijk bijeen om de altijd indrukwekkende eedsaf legging te doen plaats hebben. Voordat dit kan gebeuren, houdt een commissie van onderzoek ge ducht bezig met de geloofsbrieven. Het bleek dat er 99 waren ingezon den. Eén Tweede Kamerlid ontbrak dus nog. Dat was een communist, daar Piet van Staveren, de Indië- deserteur, had laten weten zijn be noeming niet te kunnen aannemen. Ook al zou hij dit willen, hij zou niet kunnen, want hij is veilig ge borgen in de gevangenis te Leeu warden, terwijl hij bovendien nog niet de veréiste leeftijd voor het Kamerlidmaatschap heeft bereikt. Minister Joekes zocht men ook te vergeefs op de Kamerbanken. Door ziekte was hij verhinderd om in Het is weer best te merken in bus en tram en trein; wat rust na 'n jaartje werken, dat moet er ook eens zijn. In Bergen, Putten, Gieten: daar is gelegenheid om fijn eens te genieten van de vacantietijd. Zo'n weekje eens te zwerven door 't bos, over de hei, langs Gelre's boerenerven, of Drentse woestenij, of rond de Friese meren of waar ook, 't is een feit; je kunt fijn profiteren in de vacantietijd. Je bent eens heerlijk lui en je voelt je vrij en blij; er komen wel eens buien, maar och, die neem j'er bij. Zet weg-je zorgen even, vergeet de moeite en strijd; geniet volop van 't leven, in de vacantietijd. Vacantie, welk een zegen voor ieder, groot en klein; 't zij zonneschijn of regen, men kan gelukkig zyn. Want na een jaar van zwoegen met plichtsbesef en vlijt, komt ook weer het genoegen van de vacantietijd. Vacantie, welk een waarde kan die het mensdom biên. De machthebbers der aarde, ze moeten 't ook eens zien. /on godinne Vrede voorzèkssr snel het pleit; dan was rïtsn uitgestreden, dan was al geleden, god Mars kreeg vb^r de strijd voorgoed vacantietijc HENK VAN HRESWIJK. vallen onder een afzonderlijk déjïs*«^. tement, dat dus aanzienlijk kleiner zal worden. Dr Drees poogt de vol gende zetelverdeling te bereiken: 5 P.v.d.A., 5 K.V.P., 2 A.R. en 2 C.H. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat daarbij nog een vak-mi nister zal worden aangetrokken. Langzamerhand is wel gebleken, dat deze derde phase een vrij lang durige geschiedenis is. Wellicht kun nen volgende week definitieve me dedelingen worden gedaan. V ei'lmizf ngen er ook nog angst voor een samen gaan met de socialisten. De forma teur bevindt zich nu in een heel moeilijk stadium, nl. dat van de verdeling der zetels en het aantrek ken van personen. De kranten heb ben reeds namen genoeg vermeld om vier ministeries te kunnen vormen, maar zover is het nog niet gevor derd. Het is duidelijk geworden, dat ook over deze zaken de fractievoor zitters worden gehoord. De bespre kingen die dr Drees dus voert, zijn nog maar zeer voorlopig. Definitieve toezeggingen aan candidaat-minis ters kan hij niet doen, voordat er overeenstemming bestaat over de verdeling. Het kan best zijn, dat be paalde personen na een onderhoud met de fractievoorzitters weer van het toneel moeten verdwijnen, daar zij om de een of andere reden niet acceptabel zijn. Zeker is echter ge worden dat de ministers Stikker en van de Brink niet in het nieuwe ka binet zullen terugkeren. Het Depar tement van Uniezaken en Overzee se Rijksdelen wordt gesplitst. Unie aangelegenheden zullen waarschijn lijk in de< toekomst gaan resorteren onder Buitenlandse Zaken, terwijl Nieuw Guinea en de West zullen (W. Los <fc Zn) Waddinxveen Telefoon 2X6 nam a[scheid, Ter gelegenheid van het feit dat de heer van Gent 46 jaar aan het open baar onderwijs was verbonden en thans de welverdiende rust gaat ge nieten, hadden honderden belang stellenden zich Donderdagavond in de Dobbelmann cantine verzameld om de scheidende die eer te berei den, welke passend is voor hem, die in onze gemeente maar liefst 45 jagr met grote liefde en toewijding het onderwijs heeft gediend. De heer Mastenbroek had. als hoofd der school de leiding in handen en heette namens de commissie van oud-leerlingen en ouder commissie een ieder hartelijk welkom. Bijzonder hartelijk bracht hij zijn groet aan collega van Gent, die zich zo uiterst verdienstelijk heeft ge maakt met de opvoeding en het on derwijs van zovele leerlingen. Te vens dankte hij allen die belang stelling hebben getoond in het werk en bij het heengaan. Hij sprak de wens uit dat de avond in gewone, doodeenvoudige warme hartelijk- zou plaats vinden en dat de jubila ris hiermede overstroomd zou wor den na een zo lange ambtsperiode, bij deze gelegenheid omringd door vrouw en kinderen. Voorts begroet te hij het gemeentebestuur, verte genwoordigd door burgemeester A. Warnaar en de heer H. Jenné en merkte op dat het geen avond ge weest zou zijn zonder burgemeester, niet als doodgewoon, maar voor het cachet van de bijeenkomst. Ook "3e heer Roozenbeek, inspect, van het

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1