eekblad voor Waddinxveen li de Spietyd van de week #ng' Kris-Kras Uit het Parlement Schoolrapport V erhuizf ngen Denkt U om de marktdag bij Uw der Heijden Maakt dat I er hij heiit Fa G. v. d. Akerboom 372 Vrijdag 25 Juli 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef, 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. B/ie zich gedurende de laatste da len de moeite heeft getroost er eens le kranten op na te slaan en te no leren welke candidaten zoal werden lenoemd voor de verschillende mi- Bisterzetels in het nieuw te vormen ïabinet, zal tot de verrassende con clusie zijn gekomen, dat uit al die Bamenrijkdom wel méér dan een ■ompleet kabinet gevormd zou kun- Ben worden. Helaas is dr Drees ech- Ëer nog niet aan de beroepskeuze toe en betreffen de moeilijkheden, die ijle kabinetsvorming op het ogenblik ■nigermate ophouden, vooralsnog ■itsluitend de politiekè zetelverde- Jerwijl dr Drees druk doende was n van de voornaamste schakels in keten der kabinetsformatie te assen, is de Economische Recher- he in den Haag gelukt een schakel weg te breken uit een keten van rganisaties, die zich met illegale ïandel met landen achter het IJze- en Gordijn bezig houden. Bij een inval ten huize van een Haagse zakenman heeft men de hand kunnen leggen op papieren waaruit bleek, dat er plannen be- itonden voor leveranties van alu minium, nikkel, staal en chemica liën op grote schaal naar Oost-Eu ropa en Rusland. Deze transacties liepen in de millioenen en namen van grote internationale banken en van scheepvaartmaatschappijen in Antwerpen en Rotterdam werden in dit verband genoemd. Het onderzoek in deze omvangrijke zaak duurt nog steeds voort en het Wordt zeer waarschijnlijk geacht, dat de uiteindelijke resultaten vér strekkende gevolgen zullen hebben op internationaal gebied. Na dit mooie succes der Haagse jus titie is het dubbel jammer ook van enige critiek gewag te moeten ma ken, die er deze week op het beleid van onze justitie werd uitgeoefend i.z. 200 psychisch gestoorde mensen, die vele maanden, nadat zij hun ge vangenisstraffen hadden uitgezeten nog in een huis van bewaring zitten te wachten op_hun opneming in een verpleeginrichting. Hoewel de president der Haagse rechtbank, voor wie deze zaak in kort geding werd behandeld, de ge detineerden hun eis jegens de minis ter van Justitie ontzegde, achtte hij de tegenwoordige toestand toch hoogst ongewenst. Hij wees er bo- I vendien op, dat een commissie van deskundigen het vraagstuk reeds in behandeling heeft en dat er aan de ze toestand, zodra dat redelijkerwij ze mogelijk is, een einde komt. De zomertijd leent zich bij uitstek voor het feestvieren. Dat heeft men in verschillende plaatsen ingezien. Vorige week was er feest in Gouda, ter gelegenheid van het gereedko men van de restauratie van het Goudse stadhuis. En dit feest kreeg een officieel tintje, omdat H.M. de Koningin de pijpen- en kaarsenstad bezocht. Het was een goede dag voor Gouda en de Gouwenaars, een dag die lang in hun herinnering zal blij ven voortleven. Feest was er ook in de Haarlem mermeer, ter gelegenheid van het eeuwfeest van deze droogmakerij. Vier jaren lang, van 1848-1852 heeft men er over gewerkt en toen waren er vele honderden hectaren kostba re bouwgrond gewonnen. Te begrij pen, dat de Meerbewoners dit op heuglijke wijze wilden vieren. Er waren de gebruikelijke attracties, maar het hoogtepunt was wel het concours-hippique, want paardrij den kennen ze, ondanks tractoren en auto's, nog wel in de Haarlemmer meer! Feest was er deze week ook in het kippen- en eierendorp Barneveld. Want daar beS'tond de beroemde markt honderd, jaar. Beroemd, om dat daar de grootste vrije eieren- markt van Europa is. Deze week is Barneveld derhalve in feesttooi en als Zaterdag de festivi teiten op de Veluwe besloten worden met een sterrit en een vuurwerk, dan zullen de Barnevelders ook te rug kunnen zien op een prettige week, die althans zonnig begon. Feest was het tenslotte in Nijmegen: Het vierdaagse feest. Tienduizend vijfhonderd tippelaars zijn Dinsdag gestart voor de vierdaagse tocht door de Betuwe en het Land van Maas en Waal. Ja, die vierdaagse afstandsmarsen, wie zou ze willen missen? Ze zijn een traditie gewor den en de groeiende belangstelling is wel het beste bewijs hiervoor. Ook de tippelaars begonnen met mooi weer, zij het ook warm weer. Maar een wandelaar kan heel wat hebben. Blijkens de statistieken valt er een sterke vermindering van de melk veestapel te constateren in ons land. Het aantal melk- en kalfkoeien liep sedert Mei 1951 terug met ruim 50.000 stuks (3°/o). Ook het aantal varkens liep terug, 93.000 minder (5°/o) dan in Mei 1951. Deze achter uitgang heeft in hoofdzaak betrek king op mestvarkens. Het aantal landbouwpaarden verminderde dit jaar eveneens en wel met 11.000 (4°/o), terwijl de cijfers wijzen op een veroudering van de paardenstapel. Dit is een gevolg van de verdere mo torisering van het landbouwbedrijf (tractors). Ten slotte verminderde ook de pluimveestapel met 600.000 stuks (5°/o) sedert Mei 1951. De cij fers der kuikens waren 942.000 min der dan in Mei 1951 (7°/o). Alleen het aantal schapen steeg sedert Mei 1951 met 22.000 (6°/o). Het Nederlandse leger zal voortaan het gehele jaar door oefenen, hetzij in eigen land, dan wel in Duitsland, heeft generaal Opsomer verklaard. In de wintermaanden zullen de troe pen wel echter hoofdzakelijk in dorpen, in stallen en schuren moe ten worden ondergebracht, aange zien de bossen dan te weinig moge lijkheden tot camouflage bieden. Uit de aard der zaak brengt het oefe nen in de winter, vooral als het vriest, tal van moeilijkheden met zich mee, doch wij moeten nu een maal op alles zijn voorbereid en dus zullen wij ook in het ongunstige jaargetijde blijven oefenen. Zaterdagmorgen is het Noorse vrachtschip „Black Gull" op de At lantische Oceaan ter hoogte van Long Island in brand geraakt. Wij zouden hiervan geen melding maken, ware hét niet, dat dit onheil mede Boskoop trof, daar zich op dit schip ook de Boskoopse familie Drie sprong bevond, n.l. de heer Jan Drie sprong, zijn echtgenote en hun 18- jarige dochter. Het Raampje Ik zie het elke dag. Daarom, ga je er aan wennen. En toch, als je er spe ciaal op ga letten is het een bespot telijk iets. Niet dat ik er woorden vuil over wil maken, want er zijn nu ten enenmale altijd dingen waar je je niet mee moet bemoeien. Maar omdat het bespottelijk is èn omdat de melkboer, bakker, groenteboer, kruidenier, slager, huisbaas, schoen maker, viskoopman, olieman, bede laar, de man van de radiobode, krantenman, ijsman en noemt U ver der maar: iedereen die wat te leve ren of te ontvangen heeft, het hoogst onplezierig vinden op deze wijze ge holpen te worden, kan ik niet nala ten er een paar woorden over te zeg gen. Het gaat om een raampje van 20 cm in het vierkant. Natuurlijk zit dat raampje in een deur. In de voordeur wel te verstaan. Elke woning heeft een voordeur, ik heb tenminste nog nooit een huis gezien, waarbij ver geten was een vooringang te maken. In het tempo waarmede tegenwoor dig gebouwd wordt zou het verge ten van de voordeur nog niet eens zo'n grote vergissing zijn. Maar afijn dat raampje van 20 bij 20 is nu de oorzaak van de grimmigheid van bovengenoemde categorie. Want tel kens als er iemand belt aan het huis met in de voordeur het raampje van 20 bij 20, gaat niet de voordeur open. De bewoners van dat huis kunnen het versje van: „Kom er in, zet je hoed af", niet zingen, want binnen komen door het raampje gaat nog altijd niet. De melkboer levert een pintje melk af door het raampje; de slager reikt het vlees en de worst door hetzelfde raampje aan; de olie man met z'n kan petroleum kan ook niet anders doen, terwijl de kruide nier zijn havermout, bruine en wit te bonen en de fles azijn met de pot stroop ook dat vierkante raampje moet doorschuiven. Letterlijk alles wordt door het raam pje afgehandeld. Die voordeur heb ik nog nooit zien opengaan. Het kan best zijn, dat die deur niet open wil of dat de bouwlieden de deur ver keerd hebben ingehangen en in plaats van naar binnen, naar buiten open zwaait. Ja, dan is het een raar gezi ht Ms die deur zo open moet. Of misschien zijn de bewoners, ter wol de deur op slot was, de sleutel wel kwijtgeraakt. In ieder geval: die voordeur gaat nooit open. Toch zou ik niet willen dat onze le veranciers al'es door het raampje moesten afgeven. Maar ja, de le veranciers van het huis met het vierkante raampje in de voordeur kunnen moeilijk weigeren hun wa ren op zo'n manier af te leveren. En het eigenaardigste van alles is nog, dat de koperen knop van de voordeur met het raampje elke dag gepoetst wordt. Maar daar heeft de leverancier van de koperpoets een goede boterham Tot de volgende week. Na dagenlang ploeteren heeft Dr Drees zijn opdracht om een Kabinet te formeren dat het vertrouwen van het parlement geniet aan H.M. de Koningin teruggegeven. In ons eers te artikel over deze formatie heb ben wij reeds gesteld dat het samen stellen van een program wel eens gemakkelijker zou kunnen zijn dan de zetelverdeling en het aantrekken van personen. Deze veronderstelling is helaas bewaarheid geworden. He laas, want de pogingen van de for mateur om een vier-partijen Kabi net samen te stellen, waren onge twijfeld zeer oprecht en hadden ze ker een gerede kans van slagen. Dat hij niet geslaagd is, is te wijten aan de A.R en de K.V.P., die op een ge geven moment niet verder met de formateur in zee konden gaan. Wat was nl. het geval. Nadat het program aanvaard was door de frac ties der P.v.d.A., K.V.P. en C.H.U. en een grote meerderheid der A.R., moest de zetelverdeling worden be sproken. Aanvankelijk dacht de for mateur aan een 5:5:2:2:1 verhou ding. Deze ene zetel zou bestemd zijn voor een partijloos Minister van Buitenlandse Zaken. Later is hij daarop teruggekomen en wenste hij in zijn Kabinet opgenomen te zien 5 socialisten, 5 katholieken, 2 a.r. en 2 c.h.u. De moeilijkheid was welke partijen bepaalde departementen moesten bezetten. Van het begin af lag voor een aantal ministeries de kaart vrij duidelijk. Minister-Presi dent zou Dr Drees zelf worden. Prof. Beel zou waarschijnlijk Binnenland- niet, daar het de algemene verwach ting was dat Prof. Rutten op Onder wijs zou blijven. Op een persconferentie heeft Dr Drees gezegd, dat de a.r. gevraagd hebben twee departementen, nl. Onderwijs of Binnenlanse Zaken en Sociale Zaken. Daar is de forma teur niet op ingegaan. Daarna heeft nog een moment Buitenlandse Zaken en Justitie gespeeld, maar dit aan- aanbod is tijdens de loop der onder handelingen, op voor ons onverklaar bare wijze, onder tafel geraakt. Ten slotte heeft men het voorstel gedaan om Justitie en Verkeer en Water staat aan de a.r. te geven. Daarmee heeft deze fractie geen genoegen ge nomen. Niet, zoals zij zelf en de heer Drees verklaren, omdat deze departementen niet belangrijk zijn. Ook niet omdat de a.r. meer dan twee zetels wilden hebben, maar wel om het feit, dat zij meelden daar door geen invloed te kunnen uitoe fenen, althans niet in voldoende ma te, op het sociaal-economisch beleid. Hier zat voor de a.r. het moeilijke punt. De sociaal-economische pro blemen worden voor een gróót ge deelte besproken in de Raad voor Economische Aangelegenheden uit de Ministerraad. Daarin hebben per manent zitting de Ministers van So ciale Zaken, Financiën en de Minis ter-President (allen socialisten) en in bijzondere gevallen ook de (even eens socialistische) Minister van Landbouw en Wederopbouw. Voor de k.v.p. zou de bewindsman van Economische Zaken in deze Raad zitten, terwijl de a.r. dan mochten leveren de Minister van Verkeer en Waterstaat. Het behoeft geen betoog dat dit voor de a.r. geen aantrekke lijk figuur was, daar Verkeer en Wa terstaat niet al te veel met de so ciaal-economische problemen heeft te maken. Daarnaast speelde nog een andere kwestie. Het was de bedoeling van Dr Drees om de tweede voorzitter van het N.V.V., de heer Suurhof, op Sociale Zaken te plaatsen, terwijl de voorzitter van het K.A.B., de heer de Bruyn, belast zou worden met zaken betreffende de Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie. Voor het C.N.V. was echter geen plaats in het Kabinet ingeruimd. Dat was een pijnlijke zaak, daar de vakorganisa tie in ons land nu eenmaal geba seerd is op het drie-zuilen systeem. Dr Drees was kennelijk niet in staat aan het verlangen om een C.N.V.- man op te nemen, te voldoen. Door de houding van zijn partijgenoten, die geen departement wilden afstaan kon hij moeilijk onderhandelen. En de k.v.p. Economische Zaken ont nemen zou beslist niet elegant zijn. Door deze stand van zaken was de grief der a.r., dat zij geen behoor lijke invloed kónden uitoefenen op het sociaal ecoriomisch beleid nog groter-geworden. Zij vonden dat het niet aanging om het C.N.V. te dis crimineren, vergeleken bij de twee andere werknemersorganisaties. Dr „Wat is dat nou?" vraag je schamper Als de zondaar voor je staat, Die je wijst op zijn rapportje Dat-ie lekker óver gaat: „Voor je lezen maar een zeven, Nee, dat had ik niet verwacht; 's Kijken: rekënen, dat gaat nog, Dat's gebleven op een acht! Taal, dat blijft nog altijd knudde, Met veel pijn een zeven-min; Zes-en-'n halfje voor je schrijven, Nee, dat is niks naar mijn zin. Aardrijkskunde, Vaderlandse, Allebei een kleine zes Zeg-es, snotaap van een jongen, Leer jij dan zo slecht jê les?" En zo ga je nog wat verder, Maar je ziet het aan zijn snuit Dat hij denkt: 'k Bleef toch niet [zitten? Man, wat sloof je je toch uit! 's Avonds, als de boef naar bed is, 't Huis zo lekker rustig wordt, Scharrel je eens in je spullen Naar je ouwe schoolrapport Nou, dan ben je gauw genezen: Sjonge, als je dat zo ziet Was je in^je jonge jaren Ook zo'n brave hendrik niet Voor gedrag zelfs onvoldoende, O ja, in de Zesde klas, Toen je bij de bovenmeester Zo maar weggelopen was En dan denk je, wat weemoedig' Door de zorg van alle dag: Had je nou nog maar die zesjes En dat viertje voor gedrag Jaap Mijderwijk ons gevoelen voor de houding der a.r., die invloed wenste te hebben op het belangrijkste Regeringspunt voor de komende vier jaren. Deze twee wensen zijn met elkaar in strijd gebleken. „Het Parool" sprak de veronderstelling uit, dat er sprake is van een misverstand tus sen de heren Drees en Schouten. 't Is Zaterdag weer feest op de Oranjelaan, van 9 tot 6 uur verkopen we weer uit. SPOTKOOPJES Ijzerwaren (jereedschap- se Zaken blijven beheren, terwijl de K.V.P. ook zeker kon rekenen op Economische Zaken. De sosialisten hebben van meet af aan de eis ge steld dat zij wensten te behouden, wat zij bezaten, nl. Algemene Zaken (Drees), Sociale Zaken, Financiën, Wederopbouw en Landbouw. Geen onredelijke eis als men weet dat zij bij de verkiezingen niet minder dan drie zetels winst hebben geboekt. Minister Staf zou blijven op Oorlog en Marine, terwijl het duidelijk werd dat de c.h. Prof. Kernkamp het De partement van Overzeese Rijksde len zou gaan beheren. De a.r. hadden dus niet zoveel keus meer. Temeer Drees stond voor een moeilijk par ket toen de a.r. bleven volhouden, dat zij een sociaal-economisch de partement wilden. Hij meende met Dr Schouten niet tot een oplossing te kunnen komen. En na een ^kort overleg met de heren Donker, Rom- me en Tilanus gaf hij zijn pogingen op. Als wij in alle objectiviteit gaan vorsen na'ar de schuldvra'ag voor (le mislukking moeten wij eerlijk er kennen er niet gemakkelijk uit te kunnen komen. De eisen der socia listen, houden wat ze hebben, zijn niet ireëel. Daar moet men begrip vóór hebben. Hetzelfde geldt naar (W. Los Zn) Waddinxveen Telefoon 216 Het is dus uiterst moeilijk om een goed beeld te krijgen. In de argu menten van alle partijen in het ge ding zit iets redelijks. Wellicht zal de toekomst leren hoe precies de juiste toedracht is geweest. Mis schien wordt het geheim nooit opge lost. Dat is dan te betreuren, maar anderzijds moeten wij vooruit kij ken. Een Kabinet moet er komen. Algemeen is men echter van mening dat de situatie er niet gemakkelij- •ker op is geworden. Het is duidelijk dat het vormen van zuiver parle mentaire Kabinetten na de oorlog geen gemakkelijke zaak is. Nieuws uit onze woonplaats Het bestuur van de Ned. Herv. Kleuterschool heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend, in verband met voorgenomen huwelijk, aan de dames P. W. Burger en B. van Prui sen, onderwijzeressen aan de Herv. Kleuterschool aan de Onderweg. Dit ontslag gaat op resp. 1 September en 1 October a.s. in. Van de in aanbouw zijnde wo ningwetwoningen in de Bomenwijk zijn thans de zes nieuwe woningen aan de .Esdoornlaan door de nieuwe bewoners betrokken. De overige 26 woningen aan het verlengde van de Meidoornstraat zullen in de eerst komende weken betrokken kunnen worden. Voor het candidaatsexamen dierengeneeskunde slaagde de heer C. Moons.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1