Weekblad voor vanpSBs De Spieyd van de week Kris-Kras PRinses iRene veRjMRö,— Denkt U om de marktdag bij Van der Heijden laakt dat U et- bij bent Uit het Parlement fel 373 Vrijdag 1 Augustus 1952 n99§ 'is Isb ,9s[iw 1199 jllus qo nsob -os .frebofeg Jb'iow 39iIisv-9§iJ89iq -som :\.n ob i^ajEilniooa -.b few «no üv/ öe Jaargang ngJ Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. SrtiaaoJqo ab r.iri iloarl ri9aai8'i9v toin b fiev 'gniirtait èb ni iiobnovos 99V 1*1991 ij i 'JoT/I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. I Pessimisten en zwart-kijkers zijn v niet alleen bij de Olympische leien! Men weet, dat dr. Drees, die (nds vijf weken met een opdracht zak liep om een kabinet te vor- |en dat het vertrouwen van het jirlement genoot, in de voorlaatste |nde zijn pogingen opgaf en de ko- ngin verzocht hem van zijn op- acht te ontslaan. I Thans heeft prof. Beel de op- racht in beraad. Hij tracht met zijn pgingen daar te beginnen waar zijn porganger struikelde. Het is de abinetsformateur een schrale poost, dat hij niet de enige is, die het noodlot het hoofd moet uigen. Op de Olympische Spelen te lelsinki moesten dat eveneens drie lederlandse athleten doen, van wie pverbeterlijke optimisten reeds adden voorspeld, dat ze beladen let goud en zilver, naar de lage ■nden zouden terugkeren. Het werd drama in drie bedrijven, met janny Blankers-Koen in het eerste, lans Harting in het tweede en Wim jijkhuis in het laatste bedrijf. Het en waarom zal een ieder bekend pn en wij vragen ons dan ook in pn gemoede af, of een dergelijk pama in optima forma niet had unnen vermeden worden. I Deelneming aan de Olympische ■pelen houdt nu eenmaal in: kun- ftjen voldoen aan de zwaarste eisen. Jan Fanny en Wim wist men dat zij aartoe, opdat moment niet in staat jaren. Waarom liet men hen toch Jaar de start gaan? IJdelheid is in Bergelijke gevallen een zeer slechte fcadgever. Gelukkig dat anderen let er beter afbrachten, zodat er |>ch voor Nederland, enige ere- Baatsen en plakken los kwamen. Enkele Arnhemmers hebben op en goede avond de hemel zelfs vol lakken gezien, die de grote hadden pn „vliegende schotels". Twee mi lt ten lang zagen zij een groot aan- Jl ronde, schitterende voorwerpen een V-formatie door de lucht, teemde zwenkingen uitvoeren en lotseling aan de horizon weer ver- vijnen. Het K.N.M.I. acht hét beoretisch mogelijk dat het ver- pijnsel door een luchtspiegeling zijn veroorzaakt, terwijl de Ichtmachtstaf de waarnemingen in mij fel trekt. piij geloven niet, dat de „Heeren k^ventien" ooit ernstig hebben ge- Bnjfeld aan de juistheid der zee-en ■ndkaarten, die Willem Janszoon ■aeu 350 jaar geleden voor de Oost Bdische Compagnie tekende. Wij Jeten thans, dat die kaarten, hoe nap ook getekend, niet goed kon- In zijn, omdat het grootste deel pr wereld nog moest worden ont- Bkt. Toch zijn al die kaarten thans pud waard, want zij vormden de ron-Mag voor een bloeiende we- fnschap: de cartografie. Tn Amster- pm heeft men een deel van Blaeu's aarten, globen en atlassen tentoon- esteld. Het is een boeiende ten- bonstelling geworden, die duidelijk fiat zien hoeveel moeite en zorg, het eft gekost om alle onbehouwen fchetsen, ruwe aantekeningen en fj zonderheden, die de zeelieden, op ezag der Compagnie, van hun rei- pn meebrachten, gaandeweg teont- Ijferen, te ontleden en te verwer- len. I In verband met de op handen zijn- prijsverhoging der electriciteits- frieven zijn de Haagse Kamer van foophandel en die van andere grote emeenten eens aan het cijferen ge- ban. Zij zijn tot de conclusie geko- ben.dat de provinciale en gemeen- llijke electriciteitsbedrijven jaar- pks winsten van vele millioenen laken. I In plaats van deze winsten in de ferste plaats aan te wenden in het plang der verbruikers, worden de- echter aan de bedrijven onttrok- Jpn en in het provinciale en ge meentelijke huishouden aangewend. Tegen deze toestand hebben de K.v.K. in een uitvoerige nota aan de minister van Economische zaken ernstig bezwaar gemaakt. Terecht zijn zij van mening, dat prijsverla ging niet gemotiveerd is, zolang provincie en gemeente jaarlijks nog 40 millioen gulden aan de bedrijven kunnen onttrekken voor eigen huishouden. De N.V. Hollandia-fabriek te Nij megen zal met ingang van 1 Aug. a.s. aan den bijzondere experiment beginnen, dat de spreiding der werkloosheid in die gemeente ten doel heeft. Het personeel zal van 250 tot 275 zal worden uitgebreid, terwijl nu telkens een groep van 25 man verplichte vacantie krijgt. Door een werkloosheidsuitkering van 80% en een toelage der directie zal de loonderving nog geen 10% bedragen gedurende die vacantie. De vacantiegangers zullen in de gele genheid worden gesteld een vak opleiding te volgen. Door dit proces hoopt men meer arbeiders in het arbeidsproces te kunnen opnemen. Het kleine franse plaatsje Orange heeft onze vorstin op waardige wij ze verwelkomd. Orange is het, waaraan ons vor stenhuis de titel heeft te danken en in weerwil van het feit, dat er sinds geruime tijd geen Oranje meer re geert, heeft het plaatsje de traditie voortgezet en zou men menen dat er een vorst van dit koningshuis zetelt. Bij het koninklijk bezoek leek Oran ge wel een bijenkorf. Er was in de hotels geen kamer meer te krijgen, de straten en pleinen waren prachtig verlicht en de parkeerterreinen stonden propvol met auto's. Zo'n drukte had Orange nog nimmer be leefd en zal het waarschijnlijk in de toekomst ook niet meer beleven. Grote groepen Nederlanders waren met bussen naar deze plaats geko men om bij het bezoek van de ko ningin tegenwoordig te zijn. Dinsdag was het de grote dag en Orange heeft hier een waardige dag van gemaakt, die lang onderwerp van gesprek zal zijn. 's Avonds werd er een galavoorstelling gegeven, waarbij onze vorstin aanwezig was. Dit bezoek heeft echter ook een keerzijde, nml. dal; onze vorstin niet aanwezig kan zijn bij de pogingen die prof. Beel in het werk stelt om een nieuw kabinet tevormen. Heel Nederland, oud en jong, grijpt met graagte in deze dagen naar de courant en het politieke wereld nieuws is tijdelijk verdrongen door de sport. Aller ogen zijn gericht op Helsinki, daar hoog in het noorden, waar de bloem der sportbeoefenaars van de wereld de strijd heeft aange bonden ter verovering van goud, en zilver of brons. Ook Nederland heeft er en deputatie heengezonden en onze mannen en vrouwen hebben dus hun uiterste best gedaan, daar zijn wij van over tuigd. De resultaten zijn echter niet naar de verwachtingen geweest en wij hebben zo nu en dan heel moei lijk te slikken pillen te verwerken gekregen. Zo bleek bijvoorbeeld on ze voetbalploeg een der slechtste te zijn die aan de spelen deelnam. Het is voor velen iets onbegrijpelijks, want er is geen sport zo geliefd en wordt zoveel beoefend in ons land als juist de voetbalsport. HOBBY Het zou er op ons wereldje raar uitzien sis er niets anders werd ge daan dan eten, werken en slapen. Om nu deze sleur te breken hebben velen zich toegelegd op een liefheb berij. De een knutselt graag in zijn vrije tijd, een ander wroet graag in zijn tuintje, een derde speelt graag na een dag van werken een uurtje op zijn klarinet. Zo heeft ieder zijn hobby. Ook mijn buurman. Die heeft zelfs aan één liefhebberijtje niet genoeg. Hij laat graag zijn duiven vliegen en als ie niet „vliegt", zit ie aan de waterkant te wachten op beesten, die ie nooit heeft gezien. Ik snap ge woon niet, dat mijn buurman nog tijd over heeft om te werken. 's Morgens vroeg zit ie al bij of in zijn duivenhok en hij gaat er zo in op, dat zijn vrouw hem moet waar- Ik heb eens een keer geprobeerd een praatje met hem te maken over zijn liefhebberijen, maar daar had ie niet eens veel mee op. Je zou zeg gen waar het hart van vol is, loopt de mond van over. Maar bij hem niet. En dat is nu juist mijn hobby: na werktijd een praatje maken met de een of de ander. Daar moet ik het 5 Augustus wordt prinses Irene 13 jaar en dat zij op weg is een waardige vertegenwoordigster te worden van haar roemrijk geslacht toont deze unieke foto. H.K.H. is thans de speelse jaren van de jeugd langzamerhand ontwassen. Zij wijdt zich meer aan de studie en sport. Vooral op paardrijden is zij dol en de stal van Soestdijk herbergt ver schillende van haar lievelingsdieren. Dertien jaarde tijd gaat snel en ook kleine prinsesjes worden groot! Zij werd geboren in angstige tijden, toen ieder bad voor behoud van de vrede, de vrede waar zij haar naam aan dankt. Maar de oor log kwam over haar geboorteland. Nog geen jaar oud verdreef de vreemde indringer haar naar het verre Canada. En nog is het geen tijd van vrede en voorspoed. Al kon prinses Irene ons echter de vrede nog niet bren gen, het koninklijk gezin' heeft zij toch gelukkige jaren bezorgd! Dat ook h.k.h. de Vrede nog mag leren kennen is de oprechte wens van het gehele Nederlandse volk. schuwen, dat ie ook nog een baas heeft, waar ie 48 uur per week moet zijn. Zodra is die man 's middags om even twaalf uur thuis of na het eten, dat zo gebeurd is, pak ie zijn vis- gerei. Want aan de achterkant van onze huizen is water. Dan vist hij tot tien minuten voor half twee. In die schafttijd vergeet hij zijn duiven. Maar zodra is ie om half zes thuis of zijn duiven gaan het hok uit. Na een aantal rondvluchten gemaakt te hebben worden de duiven weer bin nengelokt. In die tussentijd heeft ie de hengels op de fiets gebonden, zijn wurmenbakje en verdere visbeno- digdheden bij elkaar gepakt. En zo dra zijn duifjes „binnen" zijn, roept ie: „vrouw, ik ga". 9 uur, half tien is ie weer terug. Bij het in de schuur zetten van zijn fiets roept ie: „vrouw, zet de pan maar op". Dan de gevangen vis schoonmaken en dacht U dat ie dan klaar is? Mis, hoor. Hij grijpt een dievenlantaarn tje en gaat wurmen zoeken voor de volgende dag. Soms komt ie terug èn met wurmen èn met tabaksste len of voer voor zijn duiven. Dan is de dag om. Zo gaat het alle dagen door. En nu heb ik nog niet eens ver teld van de wedvluchten en de vis- concoursen waar ie aan deelneemt. Dan heeft ie helemaal geen tijd over en moet soms een snipperdag ne men om zijn hobby's goed te laten verlopen. van hebben, wil ik in staat zijn een Kris-Krasje te schrijven. Toch is deze er ook gekomen, al zei mijn buurman niets. Tot de volgende week. Kris-Kras. parlementair Kabinet te vormen. Toen zijn voorganger, dr. Drees, het bijltje erbij neer had gelegd, ven- strekte H.M. de Koningin eerst de opdracht aan Prof. Romme. Hij zou een Kabinet moeten vormen „dat het vertrouwen genoot van de o meerderheid in het Parlement". Een parlementair Kabinet dus. De heer Romme weigerde. Daarop werd Dr. Drees op het Paleis ontboden. Hij kreeg het verzoek om „een Ka binet te vormen". De oude forma teur kon dus alle kanten uit, zowel parlementair, als extra-parlemen tair. Ook Dr. Drees weigerde echter een opdracht te aanvaarden. Prof. Beel kwam op het toneel. Een figuur, die als leider een Ka binet op smalle basis kan bogen op het vertrouwen der socialisten. Hoe wel hij eenmaal - in 1946 derooms- rode coalitie tot stand kon brengen moet men hem toch niet zien als een exponent van de smalle basis politiek. In 1948 heeft hij tweemaal geprobeerd om een Kabinet op bre dere basis samen te stellen, hetgeen hem toen niet gelukt is. Het is be kend dat de k.v.p. de smalle basis niet meer wenst en daarmee heeft formateur Beel natuurlijk terdege rekening te houden. Uit zijn optreden gedurende de laatste dagen is het volkomen dui delijk geworden dat hij, evenals zijn voorganger, een Kabinet wenst te vormen dat gebaseerd is op vier partijen, de k.v.p., de p.v.d.a., de a.r., en de c.hu. Opvallend was dat Prof. Beel geen enkele bespreking over de aard van het program heeft gevoerd. Het is de gewoonte dat een nieuwe formateur de stukken van zijn voorganger overneemt. Daarbij heeft hij uiteraard ook aan getroffen het program van Dr. Drees, dat door de vier partijen is aanvaard. Op dat stramioen heeft Prof. Beel verder geborduurd en officiëëel liet hij weten, dat hij de draad zou opnemen, daar waar Dr. Drees zijn formatiepoging had ge ëindigd. Wat de zetelverhouding be treft waren er niet veel moeilijkhe den. Zelfs de a.r. waren accoord ge gaan met het aanbod van twee ze tels. Het lag dus voor de hand dat Prof. Beel het oude schema zou handhaven, nl. 5 socialisten, 5 ka tholieken, 2 a.r., 2 c.h.u., en één partijloos Minister. Wilde hij de draad van formateur Drees weer opnemen dan moest Prof. Beel di rect beginnen aan het moeilijkste karwei: de verdeling der departe menten. Het is duidelijk dat Dr. Drees met de rug tegen de muur heeft gestaan. Enerzijds de eisen van zijn partijgenoten, die wilden houden wat zij bezaten. Anderzijds het optreden der a.r., die invloed wensten in het sociaal-economisch 't Is Zaterdag weer feest op de Oranjelaan, van 9 tot 6 uur verkopen we weer uit. SPOTKOOPJES!! Ijzerwaren Gereedschap De Kabinetscrisis is in een zeer belangrijk stadium geraakt. Nu Prof. Beel bezig is om de wensen van de a.r.-invloed op het sociaal- economisch beleid, te vervullen, is het de vraag in hoeverre de andere fracties met zijn voorstellen ac toord kunnen gaan. Het optreden van de heer Beel kan men zien als een laatste ernstige poging om een beleid, maar die in het schema Drees geen belangrijk departement konden krijgen. Daarnaast speelde nog het element dat de k.v.p. niet graag zonder de a.r. in een Kabinet zit. Het waren moeilijkheden waar Dr. Drees blijkbaar niet uit kon ko men. Welke kant moet Prof. Beel uit? Het moet wel een geniale greep zijn, wil hij alle partijen kunnen be vredigen. Bovendien moet hij dat haafd. Om nog even bij de winkels Waddinxveense smaak mgericin,. te blijven: ten aanzien van de rege- „Dan kom ik kijken", was het an - perceel ter gróótte van 1.04.5U na. reneira gen

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1