Weekblad voor Waddinxveen vÉiSÖ? r.,. Ue> SfUe^d van de week Kris-Kras Uit het Parlement Vliegen Denkt IJ om de marktdag bij Van der Heijden Haakt «lat ÏJ ei* fl*ij bent De man met de wisseltruc No. 374 Vrijdag 8 Augustus 1952 8e Jaargang; Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen^ Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Het doek over de Olympische Spelen 1952 in Helsinki is gevallen en geen van onze vertegenwoordi gers heeft het genoegen mogen sma ken, om staande op de hoogste tre de van het ere-podium, naar de eer ste maten der Olympische hymne en naar het „Wilhelmus" te mogen luisteren. Wij zijn met deze spelen dan ook wel zeer ongelukkig ge weest en zo er een gouden troost prijs had moeten worden toegekend aan het onfortuinlijkste land, dan zou die prijs ons zeker ten deel zijn gevallen. Nu goed, goud was er deze keer niet bij, maar laten we vooral niet het zilver versmaden, dat onze meisjes en jongens in eer lijke strijd nog uit het vuur wisten te slepen. Misschien hebben wij over vier jaar in Australië méér geluk en valt ons dan ten deel wat ons thans door enkele minder gelukkige be slissingen werd onthouden. Ook prof. Beel heeft moeten on dervinden wat het wil zeggen, dat iemand zonder geluk nooit wél vaart. Na de mislukking om een parlementair vierpar tij en-kabinet te formeren kreeg hij de afgelopen week een nieuwe teleurstelling te verwerken. De Eerste Kamer wees nl. in tweede lezing een voorstel tot uitbreiding der Tweede Kamer af, dat hij,, als minister van Binnen landse Zaken, in veilige haven had moeten loodsen. Met dit „veto" der Eerste Kamer doet zich in ons staatsbestel voor hét eerst het ernstige verschijnsel voor, dat een minderheid van 17 se natoren een voorstel tot Grondwets herziening heeft kunnen doen stran den, aangezien voor aanvaarding een 2/3 meerderheid nodig was en dit, terwijl de overgrote meerderheid van onze volksvertegenwoordiging zich reeds vóór uitbreiding had uit gesproken. Een verschijnsel dus, dat niet bepaald democratisch aandoet. Het zou ons inziens dan ook aanbe veling verdienen dat men zich ern stig beraadt, hoe herhaling in het vervólg kan worden voorkomen. Volgens een mededeling van het ministerie van Binnenlandse Zaken kan binnenkort een justitieel optre den worden verwacht tegen kermis- spëlen zoals „Rad van Avontuur" en „Vogelpiek". k Volgens de minister is de omzet van deze spelen zo hoog, dat van een sociaal euvel kan worden ge sproken. Het is dan ook geenszins uitgesloten, dat de rechter deze in het vervolg onder de hazardspelen zal doen rangschikken. Er zal dan ook worden overwogen of tegen ex ploitanten, die in 't bezit zijn van een door de gemeente verleende lo terijvergunning, moet worden op getreden, aangezien de* vergunnin gen werden verleend, niettegen staande daardoor in de eerste plaats het zakelijke belang van de exploi tant werd gediend. De minder democratische gang van zaken op de algemene vergade ring van de A.V.R.O. op 5 Juli te Maastricht is voor een lid dezer omroepvereniging, aan wie, ondanks vertoon van zijn lidmaatschaps kaart, de toegang tot de vergadering was ontzegd, aanleiding geweest om de rechtsgeldigheid der vergadering te betwisten. Het lid heeft derhalve de rëchtbank op korte termijn om een uitspraak verzocht. De vacantiekamer der Amster damse rechtbank zal moeten beoor delen of op grond der statuten de vergadering ongeldig is en of naar aanleiding daarvan de op de verga dering genomen besluiten als nietig worden beschouwd. Die vergadering te Maastricht is voor het bestuur van de Avro niet gelukkig geweest. Al houdt de tac ticus Vogt zich op de achtergrond en al is de tijd voorbij, dat half Ne derland in vuur en vlam stond voor deze radio-omroep, wij zullen over de kwestie bestuur contra oud-di recteur nog wel een en ander verne men. Een verheugend bericht mogen •wij de mededeling van het ministe rie van Wederopbouw en Volkshuis vesting noemen, dat met ingang van 1 Augustus geen Rijksgoedkeuring meer zal zijn vereist voor bouw werken, waarvan de bouwsom een bedrag van 100.000 niet te boven gaat. Dit zal dan gelden voor nieuw bouw, herbouw, onderhoud en uit breiding. Onze gunstige econo mische toestand en de verbetering van onze betalingsbalans zal aan het verlenen van deze grotere vrij heid niet vreemd zijn. Met de vrijheid van de massa moordenaar te Varseveld was het, dank zij goed werk van de politie, spoedig gedaan. Drie mensen ver giftigd, alleen om zich van enig geld meestér te kunnen maken! Een gru welijke bijzonderheid was, dat de man werd gearresteerd, nadat hij had geholpen, voor zijn slachtoffers de doodsklok te luiden Mijn buurman Ik zou tot het schrijven van dit stukje nooit gekomen zijn, als mijn buurman Dinsdagavond niet gebeld had. U weet nog wel, dat ik vorige week iets gezegd had van mijn buurman in verband met zijn hob by's: vissen en duiven. Dat heeft ie zich erg aangetrokken, want hij had de knop van de deur nog in zijn hand toen ie al zei: „dat was zeker op mij bedoeld, hè, van die liefheb berijtjes en geen tijd hebben om te werken. En wie zegt U, dat ik niet van een praatje houd?" Ik zeg: „man blijf kalm, ga eerst zitten en steek een in prijs verlaagde sigaar op. Nooit hebben wij iets met el kaar gehad en dacht je nu werkelijk dat ik zo naief zou zijn om onze goede verstandhouding te laten be smeuren door mijn verhaaltje over vissen ep duiven. En wie zegt, dat ik,niet mijn andere buurman be doelde? Maar vertel me liever, moet je niet. gaan vissen, vanavond? Dat doe je toch zo graag?" En daar kwam die. „Ja mijnheer, of liever, ja buurman, kijk eens zo lang er water is, gooi ik er mijn simmetje in; niet speciaal om te vangen, maar als die beesten in het wurmpje bijten, welnu, dan haal ik op. Maar ik ga aan de waterkant zitten om tot rust te komen, want 'acht en een half uur per dag" met „de klok" werken, gaat niet in je kleren zitten. Dat is 48 uur per week „poot-aan" spelen, weet je. Je moet van ijzer zijn om dat te kunnen vol houden en heus, geloof je me buur man, ik moet er 's avonds uit. Aan de waterkant voel je je een geheel ander mens. Dat mijn doen en laten voor een ander wel eens vreemd aandoet, kan ik mij voorstellen en ik ben heel dankbaar, dat U mijn leven hebt uitgetekend. Ik heb dat zelf niet zo in de gaten gehad, maar toen ik „Kris-Kras" .las van de vo rige week, dacht ik direct: zö is nu mijn leven. En ik nam mij voor U dat te komen vertellen, U te bewij zen, dat ik best van een praatje houd, maar dat verleer je zo vlug, als je ingespannen moet werken. Het kan me ook niet schelen of U nu van mijn uiteenzetting een verhaal tje voor de krant maakt. En onze goede verstandhouding blijft ge handhaafd en ik zal het bewijzen door U morgenavond een zootje vis te brengen. Mijn buurman hield op en wenste me een goede avond. De vis heb ik gekregen en toch kon ik de verleiding niet weerstaan het gesprek aan U door te geven. Gek toch, dat een mens zich zo kan vergissen in iemand. Toch ben ik blij, dat ie geweest is. Het is een Kerel Tot de volgende week. Kris-Kras. De uitbreiding van de Tweede Ka mer gaat niet door. Wat niemand had verwacht, gebéurde. Haar ou dere collega, de Eerste Kamer, ver zette zich daartegen. Het is begrij pelijk, dat daarover nog wel het een en ander te doen zal zijn. Mag de Eerste Kamer beslissen over een wens van de Tweede Kamer? Een wens, die zij reeds tweemaal met grote nadruk had uitgesproken? Was het niet zo, dat de Tweede Ka mer nog één week voor de debatten aan de overzijde van het Binnenhof de uitbreiding had aanvaard met 76- 15 stemmen? Men weet, dat hier een wijziging, van de grondwet aan de orde was. In de eerste lezing was het voorstel door beide Kamers aangenomen, maar in de tweede instantie wist het niet de vereiste tweederde meerderheid in de Se naat te behalen. Iedereen had er al op gerekend, dat de uitbreiding er zou komen. Niet in het minst de vijftig leden, die de nieuwe plaat sen zouden gaan bezetten. Met 28 stemmen voor en 17 tegen op twee stemmen na de vereiste meerder heid - besliste de Eerste Kamer an ders. En alles blijft nu bij het oude. Het resultaat is stellig teleurstel lend, want naar onze mening is de uitbreiding van de Tweede Kamer zeker geen luxe. Zeker niet voor 'de' Kleine en middelgrote partijen. Aan de andere kant - was het 'amendement op de stemoverdracht in strijd met de opvattingen van de grondwet. De desbetreffende wet zou er niet komen, maar daartegen over staat, dat de grondwet in prin cipe de mogelijkheid toch openliet. De Eerste Kamer heeft een spteiale revisie taak. Dat betekent, dat zij staatsrechtelijke fouten van de Tweede Kamer moet corrigeren. Stemoverdracht vond zij zulk een fout. En uit dien hoofde moet men erkennen dat zij zich van haar taak heeft gekweten. Zou de uitbreiding er toch gekomen zijn dan was onge twijfeld de figuur weinig fraai ge- voor het Minister-Presidentschap dan Justitie zouden krijgen. De K. V.P., Beel zelf, zou als Premier gaan optreden. Aan de wens van de A.R. om invloed te krijgen op het soci aal-economisch beleid, was daar door voldaan. De socialisten hebben echter hun medewerking geweigerd, omdat zij in het schema Beel een verzwakking van hun positie za gen. De tweede poging om een ex tra-parlementair Kabinet te forme ren, dat dan geen binding heeft aan de vier fracties, mislukte eveneens. De socialisten vonden daardoor hun positie nog meer verzwakt. De situatie is duidelijk. De P.v.d.A. staat op het standpunt dat zij na drie zetels winst willen houden wat zij hebben. Vooral de belangrijke sociaal -economische departementen willen zij niet prijsgeven, waaron der men dan ook de Minister- Pre sident moet verstaan, omdat deze optreedt als voorzitter van de Raad voor Economische Aangelegenheden uit de Ministerraad. De socialisten zijn dus niet bereid om offers te brengen en het liefst begeren zij een smalle basis, het samengaan tussen rooms en rood. De K.V.P. daarente gen wenst een brede basis en heeft tot nu toe doen blijken, niet zonder de A.R. in zee te willen gaan. Be grijpelijk, want dat is voor de heer Romme een mogelijkheid om zijn rechtervleugel in de partij „koest te houden. Zijn linkervleugel zal ech ter tevreden moeten worden gesteld door het samengaan met de socialis ten. Vandaar de brede basis. Een rechts Kabinet, K.V.P., A.R. en C.H. U. heeft de steun van slechts 51 ze tels in de kamer. Een liberaal-rechts Kabinet is voor hem niet verkieslijk. Wij zitten dus midden in het „pres- tige-stadium". Daarom slaagde Drees niet. Daarom slaagde ook Beel niet. Het spel gaat hard tegen hard. Wie zal moeten toegeven? Of wordt de P.v.d.A. in de oppositie gedrongen? Dat zou een ongelukkige gang van zaken zijn, want de grootste partij in ons land moet haar plaats in het Kabinet kunnen innemen. Voor de sociale rust is dat belangrijk. Maar de P.v.d.A. kan wellicht iets minder „star" zijn. Het ging om een werke lijk brede basis. Als men daar ernst mee maakt, moet men niet iedere verschuiving als een offer zien. Al moet men kunnen begrijpen, dat dit na de verkiezingsoverwinning niet meevalt. 't Is Zaterdag weer f*est op de Oranielaan, van 9 tot 6 uur verkopen we weer uit. SPOTKOOPJES!! Ijzerwaren Gereedschap- handel weest. Daarvoor zijn er door de 'tweede Kamer, waarin de grote meerderheid het amendement per sé wilde, en de Regering, die niet het „onaanvaardbaar" heeft uitge sproken, teveel fouten gemaakt. Het eerste Kamerdebat was voor prof. Beel teleurstellend. De twee de pijnlijke ervaring die hij deze week had te slikken, was het terug geven van zijn opdracht om „een Kabinet" te vormen. Hij had een listig plan opgesteld. De K.V.P. zou het offer van Economische Zaken brengen ten behoeve van de A.R., die tevens en deel van Sociale Za ken, Maatschappelijke zorg en Volks gezondheid, zouden beheren. Het overblijvende deel, Arbeid en So ciale Zekerheid, zou in handen blij ven van de socialisten, die in ruil Een Kabinet op parlementaire basis valt niet gemakkelijk meer te vor men. Thans moet de fractievoorzit ter der P.v.d.A., Mr. Donker, de vuurproef ondergaan. Of hij zal sla gen is nog een open vraag. Het is moeilijk om een oplossing te vinden zonder dat er al teveel prestige wordt verloren. Zou hij niet slagen dan hangt de dreiging van een za kenkabinet ongetwijfeld boven ons hoofd. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: 1 pprtemonnaie; 1 speld (ezeltje); 1 biljet ad. f 2,50. Verloren: 1 heranportemonnaie m. inh. 1 portemonnaie met inhoud. 1 beige regenjas; 1 bruine portemon naie; 1 blauwe koffer; 1 donker beige regenjas. (historisch) In een klein plattelandsdorpje kwam een woningruil tot stand: Jansen, met z'n zeven kind'ren, kreeg een mooier, groter pand. En De Vries, die rentenierde met z'n huishoudster, zei toen; Ik wordt al een dagje ouder, 'k kan het wel met wat minder [doen. De verhuiswagen bracht Jansen's spullen naar het nieuwe huis en des middags was ook alles van de Vries heel netjes thuis, 't Duurde toen nog een paar dagen, passen, meten, en zo voort, voor de meubels netjes stonden op hun plaatsen zoals 't behoort. Moeder Jansen was tevreden, zei: ik ben hier zo gewend. En De Vries, in 't kleine huisje, was al even gauw ccntent. Eén ding was er bij de Jansen's in het nieuwe huis net fijn: overal toch waren vliegen, in de kamers, groot en klein. Jansen kocht meteen een flitspuit; na een dag of acht misschien (ied're avond ging hij flitten) was geen vlieg er meer te zien. Hé, zei Jantje, negen jaren, al die vliegen zijn nu weg. Toen we pas hier waren, wemelde 't, en nuhoe komt dat toch, zeg? Och, zei Kees, die tien jaar oud was, dat laat zich toch wel verstaan, want ze zijn mijnheer De Vries na tuurlijk achterna gegaan. HENK VAN HEESWIJK. Men zij gewaarschuwd. Sinds meer dan drie jaren tracht een persoon, speciaal bij oudere boe ren, dopr middel van een wisseltruc geld te bemachtigen. Deze man, die reeds op verschillende plaatsen in het land is opgetreden, geeft zich uit als vertegenwoordiger van de een of andere instelling (b.v. belastingen, verzekeringen, steun kleine boeren enz.) en hij vertelt voor deze instel lingen geld te komen brengen. Hij heeft dit geld echter nimmer gepast bij zich. Hij beweegt zijn slachtof fers hem geld te geven, opdat hij het „grote" geld ergens kan wisselen. Hij komt echter nooit terug. Deze man heeft zijn practijken tot op heden ongeveer 40 maal in ver schillende gemeenten uitgeoefend en op deze wijze goedgelovige mensen reeds voor een aanzienlijk bedrag opgelicht. Zijn signalement luidt: bleek, smal gelaat, met enigszins uitsteken de jukbeenderen, 30 a 40 jaar oud, vrij klein, tenger postuur, donker blond haar. Hij is de laatste tijd ge kleed in een bruin costuum, moge lijk ook in een grijs- met dito hoed; ook wel bloodshoofds. Hij berijdt een oud herenrijwiel. Men kan op- verschillende manie ren medewerken om deze parasiet onschadelijk te maken, bijvoorbeeld: le aanhouden en naar de politie overbrengen; 2e een der huisgenoten kan de po litie of het politiebureau waarschu wen, terwijl men de man aan de praat tracht te houden; 3e hem laten vertrekken en onop vallend trachten te volgen, totdat men hulp van de politie of burgers heeft om' hem in te rekenen; 4e zijn rijwiel verstoppen, zodat hij zich slechts te voet kan verplaatsen en men tijd heeft om maatregelen tegen hem te nemen. Laat ieder in eigen en anders be lang medewerken om deze rotte plek in de samenleving zo spoedig mogelijk te verwijderen. Wacht niet tot het nemen van maatregelen, doch handel direct. De Groepscommandant. R. nemers moeten "blijven genana- ae v»aaam»vc™. "V- „„,/f n„m„r Nu is hij 33 jaar JJS. iviuiuer perceel ter grootte van 1.04.80 ha. bekend gemaakt worden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1