Fabrieksriiimte Gymnastiekvereniging T.OJ.S. Tjeenk Willink. Prima Ballpoint GÖLDFLÏER Fa C. FM DER LM Zn Vacantie Bakkers Een Onderduiker in Mapoleonstijd. net Meisje N.H. Kosthuis Een Meisje H.B.S. en U.L.O. Inschrijving Leerlingen R.K. Waddinxveense Modevakschool Halfwas Meubelmakers en een JONGEN Correctie Ballpoints Boekhandel VELDWIJK 2 gebruikte Berini's 1 gebruikte Solex Garage VAN DER SPEK J. van der Loo, Noordkade J. de Graaff, Zuidkade wegens vacantie gesloten zijn. In „de- Stee" m Tot 14 Augustus Postduiven ver. »De Zwaluw* P.V. „De Zwaluw" hield een wed vlucht vanuit Libourne (Fr.). Afst. 871 km. Duiven los 1 uur, aankomst In parcours 26 duiven, eerste duif 10 55 42, laatste 2 29 12. T. Boere 1 2 7; W. Boon 3; C. Smit 4; L.W.Versluis 5; A. de Bruin 6 9; W. de Lang 8. Wedvlucht vanuit Maastricht 150 km. Duiven los 12 uur. Aankomst eefste duif 1 56 05. Laatste 2 13 02. In Concours 160 duiven. W. Ringelenstein 1 52 53; T. Boere 2 41; L.W.Versluis 3 5 22 25 27 31 34 39 48; C. Smit 4 22 25 49; H. Noor- dermeer 6 7 15 44; P. Baan 8 18 24 26 38 43; D. la Grand 9 47; H. Ruscher 10 50; C. van Wijngaarden 11 19; A.v.d. Kraats 12 42; S. Ver sloot 13; C.de Lang 14 32 37; W. Boon 16 29 40; P. Loendersloot 17 21 30 33 45 46; C. Toor 20 35 36; D. M. de Gelder 28; W. Berkenstein 51. EEN KAART- EN STEDENBOEK UIT VROEGER TIJDEN De „Nieuwe Geographische en Historische Atlas van de Zeven Ver- eenigde Nederlandsche Provintien, bestaande inde vijftig nieuwe accu rate Kaarten, waar onder vfeele par ticuliere gemeenten Heemraadschap pen, Plans van de voornaamste Ste den, met een korte Beschrijving van de Provintien, de Steden en het Merkwaardigste in dezelve; nevens den Staat der Regeering zoo Politicq als Kerkelijk enz." omtrent het be gin van de 19e eeuw geeft de plaats Waddinxveen op de kaart van Zuid- Holland uitsluitend in het polder land aan. Ook op de kaart van Delf land en Schieland genoemde atlas komt deze plaats niet aan de Gouwe voor; hier luidt de benaming: Wad- dincx Veen. De Rhynland-kaart dezer atlas geeft de beschrijving Waddinxveen ook nog de benaming 't Suyt ende van Waddinxveen aan. Gouda of ter Gouw wordt in de atlas beschreven als „eene nette ne- ringryke en wel bewoonde Stad, in het Zuiderdeel van Rhynland aan de Rivier de Gouw, ter plaatse daar 1 de zelve in den Yssel stroomt. In de Kerk ziet men overheerlyke Glazen, geschilderd door de Broe ders Crabet, wiens gelyken nergens ter wereld te zien zyn." Zuid-Holland was volgens deze atlas verdeeld, in 11 „Classen" waarvan de derde te „Leyden en van Neder-Rhynland met 35 Predi- canten" en de vierde van „Gouda en Schoonhove met 31 Predicanten". „De Zuid-Hollandsche Synodus" al dus de atlas „werd gehouden op Dinsdag na den eersten Zondag in July" o.a. in 1767 te Gouda en in 1778 te Schoonhoven. Met betrekking tot de stad Gouda meldt de atlas voorts, dat zij met de steden Dordrecht, Haarlem en Leiden een afgevaardigde had in dé 25 bewindhebbers der Nederlandse Oostindische Compagnie Dit „Kaart en Stedeboek van de Vereenigde Nederlanden" was voor de reizigers van groot nut. Het rei zen geschiedde in die dagen door gaans met schepen, trekschuiten, wagens, karren, te paard of te voet. Van Gouda naar Amstrdam kon men met de trekschuit door de Gou we zowel bij nacht als overdag rei zen. Wilde de reizigers in Gouda lo geren dan kon dit volgens de Atlas in 't Heeren Logement, De Doelen, 't Hart* enz. Tot een der voornaam ste logementen en herbergen te Am sterdam werd ,,'t Goudasche Veer- huys" gerekend. Was de reiziger genoodzaakt de weg van Gouda naar Amsterdam te voet af te leggen dan gaf deze vroeg- negentiende eeuwse reiswijzer in zoverre uitkomt, dat-hij daaruit kon lezen hoeveel uren gaans Gouda, als een der meest bereisd wordende ste den, van Amsterdam was gelegen. En de negen uren, die het boek vermeldt, zullen heden ten dage nog wel overeen komen. E.v.E. 27 door K. JONKHEID. Of zal ze weer iets verkopen? Ze kijkt rond. Och, alles is waardeloos, niemand koopt het. Het huis verko- en7 En dan' kleiner wo jeu goed koper P -t is een idee! Xe r'-ept haar zoon. „Rudolf, we moeten eens praten." „Ja, moeder ik begrijp het." „Er moet wat gebeuren." „Zeker, moeder, ik ben blij dat >u er over begint." „We moeten trachten ons huis te verkopen." Hij kijkt verbaasd en zwijgt. Dan schudt hij zijn hoofd. „Nee, moeder, dat niet. Dan raken wc 'o diep in ic vernedering, dat 'we er nooit mee: bovenop komen." „Wat dan?" „Ik moet werken en wat verdienen." „Je kunt nerqens terecht." „Dat weet ik nog niet. Ik heb een plan bedacht. Er zijn veel jongelui, die een baantje hebben. Meest re volutiemannen, dat is waar. Mis schien is er voor mij ook plaats, maar dan moet een man van in vloed me helpen." „Wie heb je gedacht?" „Antoon Eedelcoert." Dat is moeilijk. Antoon is de broer van Anna, maar een revolutieman. En de verloving van Rudolf en An na hangt nog altijd in de lucht, on zekerder dan ooit. Voor Rudolfs va der heeft Antoon nooit iets bereikt. Rudolf pakt zijn hoed. „Ik ga dadelijk op stap. Het moet nu maar." Ze kijkt hem na. Hij is flink en slank, hij is een heer, dat is zijn On geluk. Hij zou notaris worden, op volger van zijn bader. Dat was zijn bestemming. De draaibrug voor de boerderij van Eedelcoert ligt over, dus hij hoeft niet te roepen. Anna heeft hem al gezien. Ze komt aan de deur, lachend, verrast, en toch angstig. Ze groeten elkaar. „Is Antoon in huis?" „Nee, achter." „Kan ik hem daar vinden? Ik wil met hem praten." „Met Antoon?" „Ja, en ook met jou." Hij glimlacht, geruststellend. „Breng me even bij hem." Hij neemt haar arm. Samen lopen ze langs het huis, de koestal, de hooiberg. Rudolf kijkt rond. Wat is het mooi op een boerderij. En zo vreedzaam. „Ik wil ergens klerk worden. Antoon moet me helpen." Anna kijkt ernstig en wacht. Hij vervolgt: „Voorlopig wordt ik geen notaris. Van de toekomst we ten we niets. Anna, hoe moet het ,met onze vérloving? Je hebt al zo lang gewacht.". Ze hoort het beven van zijn stem. Hij praat weer ver der: „Wil je nog langer op me wach ten? Blijf je me trouw?" Ze kijkt hem aan. „Altijd." „Daar is Antoon," zegt ze plotseling. Hij komt juist uit een schuur. Anna keert terug, Rudolf gaat naar An toon. Ze praten lang. „Dit is de enige mo gelijkheid. Ik beloof je, dat ik mijn best zal doen, „zegt Antoon. Daar mee eindigt het gesprek. Drie weken later zit Rudolf op een kruk ter secretarie van Noord-Wad- dinxveen. Hij schrijft belastingsbil jetten en vraagt den bezoekers, wat ze wensen, wanneer iemand aangif te komt doen van geboorte of dood. Buiten is het zomer. De zomer lokt de mensen naar bui ten. Jonge boeren, die 's winters de arreslee pakken, spannen nu hun paarden voor de sjees. Op een mooie Zondagmiddag zit Eedelcoert met vrouw en dochter op de bank voor 't huis. „Wat komt daar een mooi spul, „zegt moeder. Allen kijken. Een vurig paard voor een sjees en een jonge boer, die de leidsels houdt. Hij trekt de teugels in, het paard schuimt, zijn bek raakt bijna zijn borst. „Hij moet hier wezen, „zegt Anna verwonderd. „Ik ken hem wel," verklaart vader, „het is de enige zoon van de boerin van Zomerrust." „Is hij getrouwd?" wil moeder vra gen, maar vader loopt al naar vo ren. Het spul wordt uitgespannen en al len gaan naar binnen. Er wordt veel en vriendelijk gepraat, maar ten slotte valt er een stilte. „Eedelcoert, ik wil je dochter spre ken." Vader kijkt naar Anna. „Kan dat?" Ze knikt zwijgend en staat op. De bezoeker eveneens. Samen wande len ze het erf op. Hij komt voor de dag met zijn boodschap. Hij wil kennis maken met Anna. „Ik heb kennis aan een ander." „Mag ik weten wie het is?" „De zoon van Notaris Neuteboom." „Een klerk Van het Secretarie! Is dat wel een partij voor de dochter van Jacob Eedelcpert?" „Dat moet ik zelf weten." „Denk er nog eens over." „Ik geloof dat je beter doet, in an dere richting uit te kijken." „Ik heb geen haast. Moeder is nog flink. Laten we de loop der dingen eens voorlopig afkijken." (wordt vervolgt). Langs deze weg willen wij onze dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling on dervonden tijdens de ziekte en overlijden van onze geliefde Man, Vader, Pleeg-, Behuwd- en Grootvader, -WILLEM CORNELIS BEEKENKAMP Wed. W. E. BEEKENKAMP W'veen, 5 Aug. 1952 Wegens ziekte voor direct ge- bij P. van ERK, Ieplaan 3 Vertegenwoordiger zoekt een prima inl. Garage v. d. SPEK, Tel, 406 voor halve dagen gevraagd, niet beneden 18 jaar. Mevr. van Berkesteijn, Wilhelminakade 68 Te huur gevraagd plm. 300 m2 Brieven onder no. 330 bureau van dit blad. Vanaf Maandag 11 Augustus a.s. gaan wij weer turnen. Na een prettige vacantie hopen wij U van klein tot groot, weer welgemoed in de turnzaal aan te treffen. HET BESTUUR Boekh. Veldwijk voor de Aanvang Cursus 1 Sept. '52 Lerares Mej. H0UDIJK Opleiding voor Lingerie, Costumière, Coupeuse en Praktijknaaien Bij voldoende deelname speciale cursus voor Baby-, Kleuter- en Kinderkleding. Aanmelding bij onderstaande adressen Mevr. OSKAM, Kromme Esse 3 Mevr. TILLEMANS. Nesse 48 Mevr. DUITS. Zuidelijke Dwarsweg 14, 3e blok Gevraagd A VERSLUIS, Noordkade 207 (rood) f 0.75 Eindelijk alle voordelen in één ballpen verenigd, voor slechts f 1.95 Als groot textielveredelings bedrijf heeft Palthe een staf van technisch bekwame men sen, die over een zó grondige kennis beschikken, dat alle te verven stoffen in prima staat de fabriek weer verlaten. Heeft U verschoten japonnen, gordijnen, kleden of andere stoffen Breng ze vandaag nog naar Ze worden dan met de groot ste zorg in de door U ge wenste kleur geverfd. 'n winkelhaak in Uw mooie japon? 'n gaatje in U goede costuum gebrand Geen nood Palthe stopt alles en U ziet niet meer waar het gebleven is? TE KOOP met rijwiel tevens nieuwe CYCLESTAR, KAPTEIN MOBILET en BERINI hulpmotoren uit voorraad leverbaar. Telefoon 406 Predikbeurten op Zondag 10 Aug. 1952 Ned. Hervormde Kerk Voorm- 8.45, 10.30 en Nam. 6.30 uur Ds. J- Moll Gereformeerde Kerk Voorm. 10 en Nam. 6.30 uur Ds. Van Lonkhuizen, te Bolnes N. H. Evang. »Wet en Evangelie* Nam. 3-30 uur de heer A. v. d. Berg, O.O. Valkenburg (Z.H.) Christelijk Afgesch. Gemeente Voorm. 9.30 en n.m. 5 uur Leesdienst Dinsdag 12 Augustus, nam. 7 uur, Ds. G. J. Zwaferink, Kampen Remonstrantsch Gereformeerde Gemeente Voorm. 10 uur Ds. G. Duinker gts&~ De Zondagsdienst wordt Zondag 10 Aug. waargenomen door Dr. P. v. d. Linde A.s. week zullen de bakkerijen en winkels van en kunt U nog volop profiteren. Koopt nu Uw uitzetten De allerbeste Graslinnen Lakens gebor duurd en geajourd 180 x 235 voor f 8.45 150 x 235 voor f 6.45, met bijpassende Slopen f 2.45 Theedoeken vanaf f 0.55, Handdoeken vanaf f 0.59, Badhanddoeken vanaf f 0.92 Pracht Nylons met zwarte naad f 2.95 Vloerkleden vanaf f 25.Pluche Kar petten ruimen wij op tegen sensatie prijzen. Heren Overalls f 9.50, Blauwe Kielen f 9.50, Blauwe Broeken f 9.50 Grijze Cassimeerbroeken f 7.95. Op heren jeager Ondergoed 20 pCt. korting Verder op alle Ondergoed tot 14 Aug. 10% Costuums beneden f 100.— 10% korting, boven de f 100.5% korting. De laatste dag van onze goedkope wolprijzen Onze prijzen liggen laag en de kwaliteit hoog DUS NU NOG NAAR PI) Zuidkade 168 Telefoon 370 N.B. 15 Augustus gesloten nemers moeten blijven gehand haafd. Om nog even bij de winkels te blijven: ten aanzien van de rege- de Waddinxveense sporwaucu, Waddinxveense smaak ingericht. „Dan kom ik kijken", was het ant- rrui. Xirjiatici xo j dan prof. Donner. Nu is hij 33 j aai en reeds enige jaren terug was hrj Ds. Mulder is bereid gevonden het perceel ter grootte van 1.04.80 ha. Binnenkort zuilen ae prauucn bekend gemaakt worden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 3