eekblad voor Waddinxveen Z)e Spirn-d van de week Kris-Rras Uit het Parlement De Gemeenteraad komt weer bijeen. Mo. 375 Vrijdag 15 Augustus 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per tu rn. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. De verkiezingen liggen nu al weer in steeds grijzer wordend verleden en nog steeds is men er niet in kunnen slagen een kabinet samen te stellen, dat de taak van het de- missionnaire Kabinet-Drees zou kunnen overnemen. Dat is heel ei genaardig. En hoewel het de gebrui kelijke gang van zaken is, dat de ministers voor de verkiezingen hun ontslag aan bieden, dringt zich lang zamerhand de vraag: Was het wel nodig dat minister-president Drees het ontslag van zijn kabinet aan bood nog vóór de verkiezings-uit- slag bekend was?. Misschien niet. Want de verkiezings-uitslag hield allerminst een veroordeling van het gevoerde regeringsbeleid in. Zou het derhalve ook geen aanbeveling ver dienen om, nu reeds enige formatie pogingen mislukt zijn, te trachten het demissionnaire kabinet in grote lijnen te reconstrueren? Welke de plannen van de nieuwe formateur mr. L.A. Donker zijn, valt nog niet met enige zekerheid te zeg gen. Wel is reeds gebleken, dat zijn werkmethode sterk afwijkt van die van zijn voorgangers. Hij is nl. daar begonnen waar zijn onmiddelijke voorgangers nooit aan toe zijn ge komen: de persoonskeuze: het pol sen van personen of zij een bepaal de portefeuille willen aanvaarden of behouden. De besprekingen met de fractievoorzitters wil hij ver moedelijk tot het laatst bewaren. Ook Utrecht zal nieuwe wegen be wandelen bij zijn pogingen om de be zoekers van de aanstaande Najaars- beurs - die van 2 tot 11 September zal worden gehouden - ook 's avonds zoveel mogelijk in Utrecht te hou den. Trachtte men dit doel verleden jaar te bereiken door de binnenstad iraai te verlichten, dit jaar zal men het met bloemen proberen. Bakken met bloemen op trottoirs en aan de gevels zullen de bezoekers moeten opwekken nog iets langer in de Domstad te Vertoeven. Of deze po ging het gewenste resultaat zal op leveren, dienen wij natuurlijk af te wachten. Wij vrezen echter dat de bloemen alléén het ook niet zullen doen. Een keur van ideeën voor het aan trekken en boeien van bezoekers had de Utrechtse V.V.V. zeker in tBreda kunnen opdoen, tijdens de wreedzame burgemeesterlijke strijd in welsprekendheid, uitgeschreven door „Breda Oranjestad" ter gele genheid van de zevende eeuwfeest der Baroniestad. Vijftien burgerva ders en andere stedelijke hoogwaar digheidsbekleders van even bejaar de steden en dorpen hebben elkaar de loef trachten af te steken i.z. de manier waarop in hun gemeente het eeuwfeest werd of zal worden ge vierd. Burgemeester Visser van Naarden bleek tenslotte met het Venetiaanse feest, dat in zijn gemeente zal wor den gehouden, de hoogste ogen te hebben gegooid, waarvoor hij de lof der jury alsmede de eerste prijs in ontvangst kon nemen. Woorden van lof en dank werd ook de directie der Ned. Spoorwegen toe gezwaaid door de burgemeesters der plaatsen, gelegen aan de spoor lijn Amsterdam—Enkhuizen, ter ge legenheid van de ingebruikneming van Diesel-electrische treinstellen op deze lijn. Natuurlijk werden bij deze gele genheid ook weer vele vrome wen sen door belanghebbenden geuit, zo als de aanleg van een spoorlijn over de afsluitdijk. De tijd schijnt daar voor echter nog niet rijp te zijn en de N.S. wilde dan ook te dien aan zien nog geen beloften doen. Een lang gekoesterde Wens van werknemers op kleine kantoren en in winkels is deze week dan einde lijk in vervulling gegaan. Het Col lege van Rijksbemiddelaars heeft nl. bepaald, dat met ingang van 1 Augustus al deze werknemers het recht hebben op een aaneengesloten minimum-vacantie van één week, indien hun dienstverband op 1 Juli van het lopende jaar tenminste een jaar heeft geduurd. Maar, zo wordt er aan toegevoegd, bestaande, gun stigere regelingen voor deze werk nemers moeten blijven gehand haafd. Om nog even bij de winkels te blijven: ten aanzien van de rege ling der winkelsluiting zijn de me ningen - als altijd! - verdeeld. In sommige gemeenten, zoals Maas tricht, zal een koopavond worden ingesteld. Ter bevordering van het toerisme èn om rustig kopen door degenen, die tot zes uur moeten wer ken, te bevorderen. De middenstand van de hoofdstad verklaarde zich echter tegen deze koopavonden. Hier meent men, dat het toerisme kan worden bevorderd door de eta lages des avonds meer dan tot dus ver te verlichten. Het aantal mannenlijke werklozen is in Juli gestegen met rond 4000 en bedraagt thans 110.560. De stijging is voornamelijk veroorzaakt door het vrijkomen van leerlingen van scho len, die in Juli het cursusjaar be ëindigden. Voorts zijn in Juli men sen werkloos geworden wier ontslag was uitgesteld tot de invoering van de werkloosheidswet. De werkloosheid onder de bouw vakarbeiders steeg van 17.221 tot 18.480, die onder de landarbeiders daalde van 14.512 tot 12,200. SPORT De eerste week van mijn vacantie heb ik in Waddinxveen doorge bracht. Ik kreeg namelijk logees uit ^Rotterdam. Dat zijn kennissen, over gebleven uit de Mei-dagen van 1940. En die willen nu met alle ge weld een week in ons industrie dorp doorbrengen; in een landelijke, rustige omgeving hun zinnen verzet ten. Mijn vrouw zag er wel tegen op, want U moet weten, dat ze vijf kinderen hebben, variërend tussen 2 en 9 jaar en dat geeft natuurlijk een hele hoop drukte. Verleden week Zaterdag zijn ze gekomen, bepakt en gezakt, 't Begin was niet erg hoopvol: het regende en tijdens de thee liet een meiske van 3 jaar een kop en schotel sneu velen. Het is een grote opgaaf 3 jon gens en 2 meisjes zoet te houden. We zijn daarom maar vlug een blaas-voetbalspel voor de jongens en 2 mooie kaatsballen voor de meisjes gaan kopen. De jongens wa ren gelijk in fiun element, want voetballen doen ze graag. Dat heb ben ze van hun vader en ook wat van hun moeder. Tot voor drie jaar deden hun ouders nog aan wed strijdsport, zoals voetballen,hardlo pen, hordenloop, estafette en korf bal. Ja, sportmensen zijn het van top tot teen. Het was daarom be grijpelijk, dat er veel over sport werd gesproken. Vanzelfsprekend kwamen we op de Waddinxveense beoefenaars van sport terecht. We haalden nog het jubileum aan van een van onze verenigingen en de prestaties die door deze club waren geleverd. „Enne, is er al een be hoorlijke gelegenheid in jullie in dustrie-dorp om de verschillende takken van sport té beoefenen?" Dat was nu net de vraag, die ik niet had willen horen, want ik begon mij te schamen over hetgeen ik nu zou moeten zeggen. Zou ik hem nu moe ten bekennen, dat het tegendeel het geval was? Gelukkig kon ik mijn mond houden, want hij zei: „O, ik zie het aan je gezicht, dat mijn vraag je in verlegenheid brengt. Geef maar liever geen antwoord. Maar sinds de Grieken in hun ge weldige arena's hun krachtmetingen hielden, is de sport dusdanig toege nomen, dat aanleg van sportvelden noodzakelijk werd. Knappe lui zijn het geweest in de grote steden, die vooruitzagen en deze sportvelden lieten aanleggen. En heus geloof me, de gemeenten die dat deden kunnen, best aan de inkomsten mer ken, dat er sportvelden zijn. En dan tenslotte, is er ook niet een morele plicht ten opzichte van de sportbe oefenaars, die zegt te zorgen dat er een behoorlijke gelegenheid moet zijn voor deze mensen? Je hoeft heus niet naar Rotterdam te kijken met zijn Fijenoord-stadion, hoor!!" Ik zeg: „Nee, daar durf ik niet eens van te dromen. Dat is ook trou wens geen vergelijking. Maar ik hoop toch, dat ik binnen afzienbare tijd de opening kan meemaken van de Waddinxveense sportvelden, naar Waddinxveense smaak ingericht." „Dan kom ik kijken", was het ant- woort van mijn Rotterdamse sport vriend. Morgen gaan mijn kennissen weer naar Rotterdam en wanneer zal ik hen de blijde mare kunnen doen toe komen van de openings-plechtig- heden van ONZE sportvelden? Tot de volgende week. Kris-Kras. Ook het pad van formateur Don ker is niet over rozen gegaan. Zijn poging om een Kabinet te formeren muntte uit - vergeleken bij de opzet van de heren Drees en Beel - door onduidelijkheid. In de eerste plaats kwam hij aan de parlementaire journalisten vertellen, dat hij niets wilde vertellen. Hij was er van overtuigd dat elke mededeling in het openbaar zijn pogingen zou kunnen schaden. Liever riskeerde hij on juiste veronderstellingen in de dag bladen dan zijn geheim prijs te ge ven. Dat is natuurlijk het goed recht van een formateur. Maar het is duidelijk bewezen, dat dit niet betekent, dat de journalist dan niet meer zal schrijven. Het eigenaardige is nl., dat in de loop van deze week in tal van bladen artikelen over de formatie zijn verschenen, die niet ver van de waarheid af waren. Goede persverslagen zullen onge twijfeld de pogingen van de forma teur eerder doen gelukken dan mis lukken. Maar goed, mr. Donker nam een ander standpunt in. Het zou niet ruiterlijk zijn te ont kennen, dat de fractievoorzitter van de p.v.d.a. alle mogelijke moeite heeft gedaan om zand in de ogen te strooien. De hoeveelheid personen die hij op de werkkamer van ex- minister Lieftinck heeft ontvangen was dermate groot, dat er geen touw aan vast te knopen viel. Althans niet de eerste dagen. Duidelijk werd het echter, dat hij allereerst koerste in de richting van een reconstructie van het oude Kabinet. Drie partijen, de k.v.p., p.v.d.a. en de c.h.u, wilde hij vangen, terwijl dan minister Stik ker Buitenlandse Zaken zou mogen blijven beheren als vakminister. Na mens de v.v.d. mocht hij in geen geval zitting nemen. Dat zal deze bewindsman - die schitterend werk heeft geleverd - overigens niet erg betreurd hebben, daar de samen werking met zijn partij niet al te best te noemen is. Practisch alle oud-ministers wer den door de formateur 'ontvangen. De geruchten, die reeds geruime tijd de ronde deden, nl. dat de heren Stikker, v.d. Brink' en Joekes geen verlenging van hun ministerperiode wensten, werden spoedig bewaar heid. Daarmede was de eerste po ging Donker om een gereconstrueerd drie-partijen Kabinet uit de grond te stampen, mislukt. Daarna kwa men de pogingen van zijn voorgan gers Drees en Beel weer voor de dag. Een vier-partijen Kabinet zou er moeten komen, een samengaan dus van de k.v.p., p.v.d.a., a.r. en c.h.u. De heer Drees heeft dit ge probeerd, maar zijn opzet strandde op de houding der a.r., die van me ning waren, dat zij te weinig invloed hadden op het sociaal-economisch beleid. Het aanbod van Justitie en Verkeer en Waterstaat vonden zij te gering. Daarop gaf de heer Drees zijn opdracht terug. Het heeft er al le schijn van, dat mr. Donker het zelfde heeft beproefd. De bekwame en jeudige prof. Donner (a.r.) werd aangezocht voor Justitie, terwijl er berichten circuleerden dat dr. Van Gunsteren,' een bekend reder in Rot terdam, Verkeer en Waterstaat zou mogen beheren. Aan deze eis konden de a.r. natuurlijk evenmin voldoen. Het plan Beel was door de a.r. par tij echter aanvaard. Daarin kregen zij Economische Zaken en het nieu we departement „Maatschappelijke Zorg en Volksgezondheid". Destijds gooide de p.v.d.a. roet in het eten, omdat zij de splitsing Sociale Zaken en het afstaan van de minister-pre sident een te grote aderlating vond. Het was de kunst voor mr. Donker om een tussenweg te vinden tussen de 2 plannen. Bij al de personen die hij ontving sprong er na enige dagen één uit, nl. prof. dr. J. Zijlstra, een der hoogleraren aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. De a.r. kre gen dus weer Economische Zaken. Prof. Zijlstra is nog een jaar jonger dan prof. Donner. Nu is hij 33 j aai en reeds enige jaren terug was hij hoogleraar aan de Economische Ho geschool te Rotterdam. In hem vond de formateur een zeer knap en mo dern econoom. Daarna werd mr. J. Algra, het lid der a.r. Tweede Ka mer fractie, gepolst voor Verkeer en Waterstaat. De a.r. kwamen dus wel aan hun trek. Hun wensen - invloed op het sociaal-economisch beleid - waren door het aanbod van mr. Donker geheel vervuld. De c.h.u. wist het na de poging van dr. Drees reeds zeker: zij zouden krijgen Oor log en Marine, Staf, en Overzeese Rijksdelen, waarvoor prof. Kern kamp werd aangetrokken. De p.v. d.a. behield wat zij bezat, nl. Finan ciën, Wederopbouw, Landbouw en Sociale Zaken. De enige strijd kon eigenlijk nog maar gevoerd worden met de k.v.p. Het afstaan van Eco nomische Zaken moest gecompen seerd worden. Zij vroegen daarvoor o.a. het volledige departement van Buitenlandse Zaken, dus niet één van de 2 ministers op het Plein, zo als prof. Beel had gewild. Voor Bui tenlandse Zaken had de formateur echter de R.K. Prof. de Beaufort, aangezocht. Binnenlandse Zaken en Onderwijs zou vast in k.v.p.-handen blijven, zodat er slechts twee ge schilpunten overbleven: de minister president: Beel of Drees en het de partement van Justitie. Zou de ene partij de premier leveren, dan kreeg de ander justitie. Uiteraard is daar- Vacantie. Weer leven wij nu in de tijd van luiheid en van ledigheid. De felle concurrentiestrijd lijkt nu een onomstreden pleit. Er schijnt wat minder haat en nijd en weinig animositeit. Terwijl de een op 't water glijdt een derde zich in 't bos neervlijt of zich met hengelen vermeit, is er toeh ook eenparigheid, want ieder raakt zijn centen kwijt. Zo trekken in vacantietijd de mensen van hun zorg bevrijd, alleen of in verbondenheid naar schone oorden, wijd en zijd. En was de zon niet steeds bereid te tonen haar aanwezigheid, bij thuiskomst meent toch elk om [strijd: het weer dat was daarginds geheid! Gelukkig, die tevredenheid: het denken aan gemaakt jolijt bezorge ons weer lust en vlijt tot nuttige arbeidzaamheid! Sch. over nog al wat te doen geweest, want voor de k.v.p. was het pre mierschap de enige mogelijkheid om een stem te hebben in de Raad van Economische Aangelegenheden uit de ministerraad, die juist belast is met de sociaal-economische vraag stukken. Bebouwing van een nieuwe straat aan de Bomenwijk met 45 woningen en 3 winkels. te verkopen voor de prijs van f 4.000,welk bod wij aannemelijk De Gemeenteraad zal bijeenkomen op Dinsdag 19 Augustus a.s., des n.m. 8 uur ten raadhuize, ter behan deling van de volgende onderwer pen: 1. Verslagen van de vergaderingen van 30 Mei 1952 en 27 Juni 1952. 2. Mededelingen, ingekomen stuk ken, enz. om daarop zo nodig te besluiten. 3. Voorstel tot wijziging en verlen ging van ziektenkostenregeling voorhet gemeentepersoneel. 4. Voorstel tot afwijzing van een verzoek om subsidie voor een be- roepskeuzenbureau. 5. Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de „Goveka". 6. Voorstel tot gedeeltelijke ophef fing van het rijverbod aan de Zuidkade. 7. Voorstel tot aankoop van een ter rein voor vuilnisberging. 8. Voorstel inzake de bouw van 45 woningen, 3 winkels en een werk plaats door de woningbouwver eniging „Waddinxveen". 9. Begrotingswijziging. 10. Rondvraag. B. en W. stellen aan de gemeen teraad vooor om aan de te houden vee- en kaastentoonstelling op 28 Augustus a.s. een subsidie te verle nen van f 50. B. en W. stellen eveneens aan de gemeenteraad voor de verkeershe- perkingen ten aanzien van het ge deelte der Zuidkade, gelegen tussen Burgemeester Trooststraat en R.K. kerk, op te heffen. Nu de verbreding van de Zuid kade tussen Burg. Trooststraat en R.K. kerk is tot stand gekomen, is het niet meer nodig om de beper kende verkeersbepalingen voor dit gedeelte te handhaven. Verder stellen B. en W. aan de Gemeenteraad voor om aan het per soneel in dienst dezer gemeente een vergoeding toe te kennen van f 60, als tegemoetkoming in de kosten van verzekering tegen ziekte en voor de kosten van geneeskundige hulp. Tenslotte stellen B. en W. aan de Gemeenteraad voor tot aankoop van een terrein te besluiten, waarmede het probleem van de vuilberging weer voor tal van jaren is opgelost. Al geruime tijd hebben B. en W. uitgezien naar een geschikt terrein voor de berging van vuilnis, omdat de tot dusver beschikbare ruimte is volgestort. Zij menen thans een terrein ge vonden te hebben, dat voor dit doel uitermate geschikt is, n.l. aan de Zwarteweg, eigendom van Ds. W.L. Mulder te Houten (U). Bij dit terrein bevinden zich diepe, brede sloten, die volgestort kunnen worden, ter wijl de begrenzing door opgaand hout een en ander aan het oog ont trekt. Ds. Mulder is bereid gevonden het perceel ter grootte van 1.04.80 ha. achten. Voor zoveel nodig, vestigen zij er nog de aandacht op, dat Gedepu teerde Staten behalve hun goedkeu ring aan deze aankoop ook nog ver gunning moeten verlenen ingevolge de Hinderwet voor het hebben van een vuilstortplaats. Door de woningbouwvereniging. „Waddinxveen" worden plannen voorbereid voor de bouw van 45 woningen, 3 winkels en een werk plaats. De bedoeling is om 5 eensgezins woningen (bestemd voor grotere ge zinnen) te bouwen aan het einde van de Ieplaan en 20 étage-woningen aan de nieuw aangelegde straat, evenwijdig aan de spoordijk. Op de hoek van deze straat en de Ieplaan zijn drie winkels geprojecteerd en de werkplaats wordt gebouwd aan de laatste schuurtjes van de wonin gen bij de Jan Dorrekenskade. Voor deze bouw is ongeveer 6200 M2 grond nodig, die als gebruikelijk voor de prijs van f 8,per M2 kan worden overgedragen. Aan bouw- voorschot wordt voor het gehele complex nodig geacht ca. f 490.000.—. De bouw kan worden gefinancierd met het restant van de geldlening ad. f 906,000,waartoe U op 14 De cember 1951 besloot, de opbrengst van de Nationale Woningbouwlenin gen, voor zoveel daarbij voor deze gemeente voorkeur werd uitgespro ken (f 47.350,—) en de geldlening ad. f 44,000,—, aangegaan krachtens raadsbesluit van 30 Mei j.l. B. en W. stellen voor de nodige besluiten te nemen tot verstrekking van bouw- en grondvoorschottén en tot verkoop van de grond, die voor de bouw van dit complex nodig is. Nieuws uit onze woonplaats Donderdagmorgen had mevr. A. aan de Dorpsstraat het ongeluk, door een val zich in de polsslagader te snijden. Hevig bloedend werd zij naar Dr. Hemminga gebracht en daarna naar het Ziekenhuis te Gouda, ter verdere behandeling. Onze plaatsgenoten N. Mulder en M. de Wilde slaagden deze week te Rotterdam, voor het examen He ren en Jongens bovenkleding en He ren mode artikelen Onlangs deden wij mededeling dat een comité bezig was gelden te verzamelen om te komen tot op richting van een tweede kleuter school uitgaande van de Vereen, voor Chr. Nat. Schoolonderwijs. Het werk van deze .commissie is met zo danig succes bekroond geworden dat tot stichting van deze tweede school overgegaan kan worden. Binnenkort zullen de plannen wet bekend gemaakt worden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1