m 7^ m 1 H M M De Vader van ans vUUsvaedset Onzichtbare zonsverduistering Sport in 't Uad. PUZZLE H |i m Pi Pi Ufë, Aan de fa.Sekeris, aannemer alhier, is de bouw opgedragen van een constructieloods te Gouda, voor het bedrag van f40900,onder ar chitectuur van het bureau Stuurman, alhier. De vorige week gevangen kar per van ruim 23 pond, is door de vissers R. en v. W. geschonken aan het Diaconessenhuis te Gouda. Aan de fa. Reym, aannemer, alhier, is onderhands opgedragen de bouw van 92 woningen te 's Grgven- hage. De Zuidkade-perikelen zijn gedeeltelijk opgelost en wel in het onlangs gereed gekomen deel Burg. Trooststraat—R.K. Kerk, of zo het momenteel al genoemd wordt de „boulevard". Was voorheen het ver keer door een onoplosbaar pro bleem, thans is dit opgelost, zeer te gerieve van de aanwonenden. Wat al botsingen en verkeersstremmingen hebben daar al jaren plaats gehad, met al de narigheid, aan deze ver bonden. Dit behoort dan nu ook tot het verleden, rede waarom B. en W. met goedkeuring van de Prov. Wa terstaat het niet langer noodzakelijk achtte de beperkende verkeersbepa- lingen daar te handhaven. Zoals men weet moest een autoberijder eerst ten gemeentehuize een vergun ning halen om de Zuidkade te mo gen bereiden. Aangezien in opdracht van de Provinciale Waterstaat inmiddels een aanvang is gemaakt met het ver nieuwen en rechttrekken van de Zuidkade-oever, verder in Zuidelij ke richting, mag verwacht worden, dat ook dat deel van de Zuidkade over niet te lange tijd voor het ver keer vrijgegeven kan worden. Hier mede zal dan het Waddinxveense „Zuidkadeprobleem" een goed eind dichter bij de oplossing gekomen zijn. Zaterdag 23 Aug., 's avonds 7.30 uur hopen het Mannenkoor „Onvermoeid Vooruit" en het Fan farecorps „Concordia' een gezamen lijk concert te geven in de muziek tent van „Concordia" aan de Sta tionstraat. Naar wij vernemen zal de ba zar van „Concordia" gehouden wor den op Donderdag 18, Vrijdag 19 en Zaterdag 20 September in gebouw „Centrum". Genoemd fanfarecorps zal even eens een grote verloting organiseren. Twee 17-jarige jongens van de Jan Dorrekenskade, alhier, hadden ifi Zevenhuizen een motorrijwiel te koop gezien. De motorfiets was te geef voor f 140. De voorlopige koop werd besloten en de jongens kre gen het „speelgoed" mee naar huis. Geen van beiden was echter de rij kunst machtig. De rijkspolitie maak te aan de oefeningen, die de buurt bewoners opschrikten, een einde. Het voertuig werd in beslag geno men. Het knetter-apparaat staat nu in het politiebureau. Dinsdag heeft de fa. Van der Sluis, aan de Dorpstraat, de jeugd een prettige dag bezorgd en wel in de vorm van een tocht naar Rot terdam, een z.g.n. Jeugdkroonsreis. Per autobus werden Maastunnel, Havens en Diergaarde bezocht. Dat de jeugdige deelnemers genoten heb ben bleek wel uit de opgetogen ver halen waarmede zij 's avonds thuis kwamen, over al wat zij gezien, ge geten en gedronken hadden. Het had hun die dag dan ook aan niets ontbroken. Lof aan deze winkelier over dit initiatief. Vanmorgen omstreeks 9 uur gebeurde er nogal een vrij ernstige aanvaring in de Gouwe nabij de loswal. Zoals gewoonlijk keren bij ge noemde plaats boten, die aan de los wal gelost zijn. Zo ook vanmorgen. Tijdens deze manodvre naderde een sleepboot met sleep. Deze kon echter de vaart niet tijdig vermin deren. Een hevige botsing was het gevolg. In de aangevaren boot ontstond aan de voorkant een vrij groot gat. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door de rivierpolitie is procesverbaal opgemaakt. DE AVONTUREN VAN „HUMPO HOTSFLOTS" Wie kent niet de aardappel, het volksvoedsel bij uitnemendheid? Van onze prille jeugd af kennen wij de grootte van een vuist tot het be kende kriel. Op school leren wij dat het een kruidachtige plant is en dat hij behoort tot de familie van de nachtschaden waartoe onder andere ook de tabak behoort. Van de aard appelplant gebruikt men slechts de knollen, die in de grond zitten en 27. „Dat is dat." meende Peter Puinhoop, terwijl hij het half-los- geknoopte pak onder zijn arm nam. Dan moet ik maar een andere coupe uitzoeken, want je weet nooit of er geen handlangers van deze sukkel in de buurt zijn." Enfin, jullie zien wel, dat de mensen waar Humpo die dag mee te maken kreeg, nu niet bepaald een hoge dunk van hem hadden. Hij was al drie keer die dag voor sukkel uitgemaakt. Dat wist Peter Puinhoop niet en het zou hem waarschijnlijk niet geïnteres seerd hebben ook. Hem interesseer de voorlopig alleen maar de inhoud van het pakket, dat hij gestolen had en het geld, dat hij ervoor krijgen zou. „Nu moet ik voortmaken, want ik wil liever niet, dat ik nog een keer overvallen wordt. Hij stapte naar binnen en begon het pak ver der uit te pakken. „Wat is dat nou?! schrok hij ineens toen hij de laatste knoop verwijderd had. Wat zit daar nou in? O, nee, alleen maar een lijst!! Wat heb ik nou aan een lijst. Ik dacht dat ik een stelletje geheime staatspapieren te pakken had.... Hij werd plotseling vreselijk kwaad op zichzelf, kwakte het raampje open en smeet de lijst naar buiten." BURGERLIJKE STAND Aangiften van 7 t.m. 13 Aug. 1952 Geboren Huibert, z.v. M. J. Versluis en C. M. Hoogeveen, Kerkweg 130; Cornelis Antonius, z.v. J. Koster A. C. Springintveld, Burg. Troost straat 85. Ondertrouwd J. H. van Beusekom en J. M. Boekhorst; H. Riemers A. v.d. Berg. Gehuwd A. van der Hoek en M. H. Verhoeff. Overleden Jan Langendam, 78 jaren. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden 1 biljet ad. f 1.—; 1 gee ceintuurtje; 1 scheerkwast; 3 sim men; 1 zwempak met badhandoek 1 bruine alpino muts. Verloren 1 Bruin koffertje met in houd. INGEZONDEN (buiten verantwoordelijkheid der redactie) niet zoals bij zoveel andere planten de vruchten, want die zijn giftig en het gebruik ervan zou tot de meest onaangename gevolgen aanleiding geven. Het is namelijk, vooral in het begin, toen de aardappel nog vrij onbekend was in Europa, wel voor komen dat men de bessen plukt en deze op de wijze van aardappelen bereidde. De resultaten waren er naar en de verhaaltjes die hierdoor ontstonden hebben destijds het ge bruik van aardappelen grondig te gengewerkt. De aardappel komt oorspronkelijk uit Zuid-Amerika en wel uit Peru, Chili en Bolivia. De oude Inca's, die tijdens de komst .van de Spanjaar den daar woonden gebruikten de aardappel reeds en zo kwamen de spaanse veroveraars er mede in aan raking. Zij waren het, die hem in het midden van de zestiende eeuw naar Europa brachten. Men was er hier echter nietzo enthousiast over en lange tijd bleef de aardappel een vreemde eend in de bijt van het da gelijks voedsel. Later werd de aardappel door de bekende engelse zeevaarders Sir Francis Drake en Sir Walter Raleigh naar Engeland gebracht, alwaar hij voorlopig ook een vreemde bleef. Op 1 Augustus 1692, nu 260 jaar geleden, werd te Brugge geboren Antoon Verhulst. Hij is het geweest, die ondanks veel tegenwerking kans heeft gezien de aardappel burger recht te verschaffen. Aan hem dan ken wij in ware zin des woords ons volksvoedsel. Hij heeft de voedings waarde die de aardappel voor alle mensen bezat ingezien en na veel moeite en teleurstellingen het pro duct als goedkoop en algemeen voed sel ingang doen vinden. Laten wij, wanneer wij op Zondag 17 Augustus aanstaande onze aard appelen op ons bord scheppen, even de geboortedag van de vader van dit volksvoedsel gedenken. Wij zijn het aan hem verplicht. Het komt dikwijls voor dat een maansverduistering na een week of twee wordt gevolgd door een zons verduistering. Wij hebben Dinsdag avond 5 Augustus een maanéclips te zien gekregen en inderdaad is dan ook 20 Augustus een zonsverduiste ring te verwachten. Zij speelt zich af omstreeks vijf uur 's middags. Bij ons staat dan de zon nog hoog aan de hemel. Maar hoe men ook tuurt, met behulp van een overbe licht negatief of met het (niet zo hygiënische en ook niet zo deugde lijke) beroete stukje glas, men zal aan de zon niets ontdekken. Dat is nu één van de verschillen tussen een maan- en een zonéclips; als de maan verduisterd is, ziet men haar overal op onze planeet ver duisterd (d.w.z. waar zij zich bo ven de horizon bevindt!), een zon éclips kan zich echter voordoen ter wijl de zon hoog aan de hemel staat zonder dat men er in een bepaald gebied iets van ziet. De zonéclips van Woensdag zal dan ook alleen zichtbaar zijn in Midden- en Zuid Amerika en omliggende wateren. En Zélfs daar is zij niet totaal: zij is „ringvormig", doordat de maan op dat ogenblik vrij ver van de aarde af staat lijkt haar middellijn klei ner dan die van de zon. Daardoor komt het dan dat de maan de zon niet helemaal bedekt: buiten de maanschijf blijft een schitterende ring zonlicht zichtbaar. Hoe komt dat nu? Een model maakt het aanschouwelijk: men stel le zich de zon voor als een lichtge vende bol van één meter middellijn, de aarde als een knikker, op een af stand van honderd meter daar van daan, de maan tenslotte als een fietskogeltje weer dertig centimeter verder. Zo zijn de drie betrokken he mellichamen èn hun onderlinge af standen ongeveer op schaal. Het is zonder meer duidelijk dat de scha- duwkegel die de knikker „achter zich" heeft (nl. aan haar van de zon afgekeerde zijde) dikker is dan de schaduwkegel van het fietskogeltje; de laatste is om evenzeer begrijpe lijke redenen korter. Bij maansverduistering staan nu de drie hemellichamen in deze volg orde: bol-knikker-kogeltje. De scha duw van de knikker valt geheel of gedeeltelijk op het fietskogeltje en waar men zich op de knikker ook bevindt, overal ziet men het kogel tje totaal of gedeeltelijk verduisterd (d.w.z. op die helft van de knikker waar men het kogeltje boven de horizon ziet). Bij zonsverduistering is de situ atie anders: het kogeltje staat dan tussen knikker en lichtbol in en werpt zijn schaduwkegeltje in de richting van de knikker. Maar soms - als de maan ver van de aarde af staat - bereikt de punt van de schaduwkegel niet eens het aardoppervlak. Dat is nu het geval bij een ringvormige zonsverduiste ring: de maan is 20 Augustus juist haar „apogeüm - het punt van haar ellipsbaan, waar zij zo ver mogelijk van de aarde af staat - gepasseerd en dientengevolge blijft de schaduw kegel letterlijk in het luchtledige hangen: de punt ervan bereikt de aarde niet. Nergens zal dan ook de ze knikker zelfs grote gebieden voor waar men de maan helemaal niet voor de zon ziet staan. Daartoe be hoort ditmaal onder andere Europa. Wist u trouwens dat een zonsver duistering elke 177 dagen voorkomt? De laatste vielen op 1 September 1951 en 25 Februari 1952; de eerstkomen de volgt op 15 Februari 1953. Maar pas op 30 Juni 1954 komt er weer reer groot stuk (ongeveer 80 van de zon zal zijn verduisterd. Deze éclips zal in Scandinavië als een to tale zichtbaar zijn. In het Zwembad is het de laatste tijd een drukte van belang. Dit komt door de nederlaag-wed- strijden, welke de Gouwe ter gele genheid van haar 25-jarig bestaan houdt. Op het moment staat Rotterdam, een sterke eerste klasser, aan de kop. Zij wonnen van de Gouwe met 6-2. Op de tweede plaats staat S.V. H.,dat met 2-2 gelijk speelde, en op de derde plaats staat. D.K.R. uit Utrecht dat met 5-1 van de Gouwe verloor. Zaterdagavond komt het Haagse Z.I.A.N. op bezoek, en zal nu trachten de Gouwe een flinke nederlaag toe te brengen. Maar of zij verder dan Rotterdam komt, dat staat nog te bezien, gezien de wens van de Gouwe. Het zal zeer span nend worden. De beslissingswed strijd van B.Z. en P.C.G.Z.C. 5 was een aardige wedstrijd en eindig de in een draw 3-3. Ook onze Karr pioens adspiranten moeten Zater dagavond een beslissingswedstrijd spelen en wel tegen de G.Z.C. A adspiranten. Zwem- en Poloclub „De Gouwe" Uitslagen afgelopen week: S.V.H.—De Gouwe 2-5 De Gouwe IRotterdam I 2-6 B.Z. en P.C. I—G.Z.C. V 3-3 De Gouwe IIIDe Gouwe A 1-3 De Gouwe ID.K.R. I 5-1 De Gouwe I—D.K.R. I 3-2 dames De Gouwe ADe Gouwe B 3-1 Programma a.s. week: Zaterdag 16 Augustus De Gouwe I—Z.I.A.N. Heren De Gouwe II—A.Z.C. II Heren De Gouwe A—G.Z.C. A Adsp. (deze wedstrijd is om het kampioen schap der Kring). Dinsdag 19 Augustus De Gouwe I—V.Z.C. I Heren De Gouwe IV.Z.C. I Dames De Gouwe BDe Gouwe C Adsp. Woensdag 20 Augustus G.Z.C. ADe Gouwe A (om het kampioenschap v. d. Kring). Donderdag 21 Augustus Selectiewedstrijden voor samenstel ling van een zwemploeg voor 'de Kring Kampioenschappen. Zaterdag a.s. zet De Gouwe z'n nederlaagserie voort tegen Zian uit Den Haag. Deze vereniging komt met een zeer sterke Jeugdploeg, waarin o.a. uit komt Jan Snijders van het Nederlands Jeugdzevental. De Gouwe zal dan ook alles moeten geven om met een behoorlijk resul taat uit de strijd te komen, want geizen de prestaties van Zian in de laatste weken op tournooien, heeft ze getoond één der sterkste zevental len van Nederland te hebben. Op Dinsdag 19 Augustus ontvangt De Gouwe V.Z.C. uit Vlaardingen. Deze ploeg staat in de bovenste re gionen van de 2e klas der K.N.Z.B. en behaalt op vele tournooien be hoorlijke resultaten. Wij zien deze wedstrijd dan ook met spanning te-> gemoet en hopen dat alle waterpolo- enthousiasten van deze gelegenheid gebruik maken om eens een kijkje te komen nemen in het zwembad aan de Kanaaldijk op Zaterdag en Dinsdag a.s. De aanvang is 7.30 uur. Onze plaatgenoot B. Olie heeft in Breda een prachtig succes geboekt om in de 4e trial rit als eerste te eindigen met slechts 3 strafpunten. Dit is nu de derde maal dat onze plaatsgenoot de Gouden Baronie Cup gewonnen heeft. Tevens ontving hij uit handen van de Commissaris der Koningin van Brabant de legpen ning, geschonken door H.K.H. Ko ningin Juliana. 2e werd A. v.d. Sluis 11 str. pt. 3e B. Jansema en G. v. Kasbergen beiden met 25 str. pt. 4e G. Brouwer 26 str. pt. 5e P. Rozenberg 26 str. pt. 6e P. Knijnenburg 29 str. pt. Zaterdavond om 6.30 uur op het W.S.E.-terrein de wedstrijd Wad- dinxveen I—Moordrecht I. Voor deze wedstrijd bestaat buitengewoon veel belangsteling. Hooggeachte Redactie, De Ned. Chr. Bond van Doofstom men telt honderden leden. Al vele jarenjaren wordt er ijverig gespaard om te komen tot oprichting van een Rusthuis voor oude-, eenzame- en gebrekkige Doofstommen. De haam van dat Rusthuis zal zijn: „Ons Eigen Huis". Er is werkelijk grote behoef te aan zulk een Huis. Iemand, die goed kan horen, kan zo moeilijk be grijpen, wat het is om als bejaarde eenzame Dove te moeten leven in een Rusthuis voor Ouden van Dagen. De Doofstomme wordt in die vreemde omgeving bijna niet begrepen. Hoe gezellig de Oudjes ook samen bab belen en lachen, de Doofstomme Oude staat buiten alle gesprekken, hij vereenzaamt en treurt. Hoe geheel anders is het, wan neer een Doofstomme kan leven te midden van lotgenoten! Dan is er contact! Zij begrijpen elkaar. Wat zou het fijn zijn voor de oude Doof stommen, wanneer „Ons Eigen Huis" spoedig kon worden geopend. De Koninklijke goedgekeurde Ned. Chr. Bond van Doofstommen houdt voor dit'schone doel een buscollecte in de gemeente Waddinxveen op 22 en 23 Augustus a.s. Een pracht gelegenheid voor alle Horenden om hun bejaarde, dove medemensen een handje te helpen. De Doven sparen al vele jaren met ijver en zullen zeer dankbaar zijn aan ieder, die hun hulp willen bieden om het heerlijke ideaal te bereiken: oprich ting van „Ons Eigen Huis" voor de oude, eenzame en gebrekkige Doof stommen. Hartelijk dank voor het afstaan van plaatsruimte in Uw blad. E. de Kuiper Secr. van de afd. Gouda van de N.C.B.D. Ter nagedachtenis 15 Augustus 1942 Op 15 Augustus is het tien jaar geleden, dat vijf gijzelaars: mr. R. Baelde, O. E. C. Graaf van Limburg Stirum, A. Baron Schimmelpenninck van der Oye uit het kamp St. Michielsgestel en C. Bennekers en W. Ruys uit het kamp te Haaren in de bossen van Goirle werden ge fusilleerd. 1 2 3 V s r <9 'O tï-Al /A. /3 /y /y 7 /S> '9 Zo JU 22 23 *y 4?: s-fS-S' a~ ié WK l7 ZB 2S 3o >3/ J2 W IV Jé •7 js yo f* v-i yy VS- t/é V.7 V» «9 Horizontaal: 1 rustplaats, 4 moe rassig, 7 bloeiwijze, 9 vragend voor naamwoord, 10 naam van een noot (muz.), 12 rijk in Z.O. Europa, 15 naam van een noot (niet als 10), 16 naaldboom, 18 nodig voor steigers, 19 niet verstandig, 20 tocht, 22 an dere naam voor Ierland, 24 Rijks Normaals, 25 daar, 27 maat, 28 pers. voornaamwoord, 29 idem (niet als 28), 30 uitroep, 31 tegen, 33 dieren verblijf, 35 spinnenweb, 36 part, 39 bovenste van een dak, 41 titel (afk.- 42 rijk in Europa (niet als 12), 44 naam van een noot (niet als 10 en 15), 45 niet verstandig (niet als 19), 46 schrijfmateriaal, 48 teken, 49 bek van een dier. Verticaal: 1 eetgerei, 2 voorzetsel, 3 huisdier, 4 aanwijzend voornaam woord, 5 als 10 horizontaal, 6 rustig, kalm, 8 vlinderlarve, 9 korte poos, 11 roem, 13 deel van de maat, 14 meisjesnaam, 15 echtgenoot, 17 zaak, handel, 19 stad in Italië, 21 schrijf materiaal (niet als 46 horizontaal), 23 overschot, 25 landbouwwerktuig, 26 reeks, 31 als 7 horizontaal, 32 evenzo, 33 jaspand, 34 eer, 35 beves tigingsmiddel, 37 als 27 horizontaal, 38 als 25 verticaal, 40 onbegroeid, 42 huisdier, 43 riviertje in Utrecht, 45 titel (niet als 41 horizontaal) 47 bij woord.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 2