WeekbBad voor Waddinxveen De Spiegel van de week Kris-Kras Uit het Parlement Een woelige Gemeenteraadszitting. No. 376 Vrijdag 22 Augustus 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Verschijnt elke Vrijdag I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling 's Woendaésavonds inzenden I Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. g Indien de voortekenen niet al te zeer bedriegen, staat Mr. Donker heel dicht voor de oplossing van de zo moeilijke Kabinetspuzzle. Mis schien is het Kabinet reeds gevormd als u deze regels onder de ogen krijgt. In ieder geval is op het mo ment dat wij dit schrijven, de forma teur al een heel eind gevorderd met het zoeken naar personen die be reid zijn aan een extra-parlementair Kabinet hun medewerking te verle nen. Aan deze lijst ontbreken ver moedelijk nog drie namen nL die van de candidaat voor het ministerie van Justitie en de namen voor de beide posten op Buitenlandse Zaken. Dat de formateur hierin echter al geen s'ruilcelbi k meer ziet, uiijkt wel uit c omstandigheid, dat hij inmiddels onverstoorbaar is overgestapt naar een ander onderdeel van zijn forma tie-werkzaamheden: het polsen van staatssecretarissen. Na de installatie van het nieuwe Kabinet^ zal de nieuwe minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening zich meteen voor een lastig probleem zien geplaatst. Hij zal nl. een antwoord moeten vinden op de vraag, hoe wij aan de enorme bui tenlandse vraag naar onze roombo ter kunnen voldoen, terwijl deze vraag reeds groter is dan onze le veringsmogelijkheid. Andere jaren zou dit voor ons land geen probleem zijn geweest, doch juist in deze pe riode van boterschaarste - tengevol ge van de gunstige weersgesteldheid komt zij ons heel erg ongelegen. Jammer voor de adspirant-kopers, die wij nu zullen moeten afwijzen en dubbel jammer voor onze devie zenpot! Een andere tegenvaller voor die deviezenpot zijn de bezwaren van Amerikaanse zijde tegen het aan vaarden van verleidelijke Russische aanbiedingen tot het bouwen van twee grote vrachtschepen op Neder landse werven. Volgens de Russische instructies zouden deze schepen een snelheid van 141/2 knoop moeten krij gen, terwijl echter de limiet voor dergelijke schepen, door de commis sie voor de Oost-Westhandel te Pa rijs op 12 knopen is vastgesteld. (Daardoor zouden deze schepen voor eventuele militaire acties Ongeschikt zijn - Red.) Onze nieuwe regering zal dus heb ben te beslissen, of men de Russi sche aanbieding moet aanvaarden, tegen de Amerikaanse bezwaren in, of dat men zich aan de regels van bovengenoemde commissie dient te houden. Wij zouden zeggen: als goed lid der Westerse gemeenschap dient men zich te houden aan de „spelregels" door die gemeenschap opgesteld! Dat het erg moeilijk is om zich aan die regels van het spel te hou den, zodra het op geld verdienen aankomt, bewijzen thans dagelijks de praktijken der zg. „runners" in de hoofdstad. Deze mensen pikken aan het station de toeristen op, die óp goed geluk naar deAmstelstad zijn gekomen, en bieden hen hun diensten aan bij het zoeken naar een hotel. Accepteert de vreemdeling het voorstel, dan wordt er met hem langs diverse „hotels" geleurd en hij wordt daar afgezet, waar de runner de hoogste „bemiddelingsprovisie" kan bedingen. Bij dergelijke handel wordt natuurlijk niet in de eerste plaats aan het belang van de gast gedacht, en het spreekt eveneens vanzelf, dat dergelijk gesol met onze gasten ons land als toeristenland geen goed doet. Een krachtdadig op treden der autoriteiten is hier dan ook zeker op zijn plaats. Tegenover deze onverkwikkelijke Amsterdams tonelen doen de jong ste plannen der Groningers héél wat frisser aan! De bewoners der Martinistad zul len in de komende maand trachten van hun stad het vriendelijkste plek je van Nederland te.maken. Zij wil len proberen om tegenover hun me demensen zo wellevend én behulp zaam mogelijk te zijn en in openba re gebouwen en in winkels zal aan de bezoekers de grootst mogelijke comfort wordt geboden. Wij kunnen slechts hopen, dat het Groningse initiatief óveral in de lande gerede weerklank zal vinden en voor de Groningers zelf hopen wij, dat zij ook na de September-actie de vrien delijkste mensen van Nederland mo gen blijven. In de maand Mei verloren tenge volge van brand 3 personen het le ven en werden 38 personen door brand gewond, waarvan 8 leden van het brandweerpersonel. De directe schade als gevolg van deze branden wordt geraamd op f 2.212.865,vorige maand f 2.956.130,Negen boerderijen wer den geheel of gedeeltelijk vernield. Uit het jaarverslag van .de Ned Spoorwegen over 1951 blijkt, dat dit bedrijf een winst heeft gemaakt van f 99.696,— tegen f 1.382.167,— in 1950. De gemeenteraad van Rotterdam heeft zich uitgesproken en Rotter dam krijgt geen koopavond. Het grootwinkelbedrijf en de banket bakkers wensten een koopavond op Vrijdag, de markt-, straat- en ri- vierhandel op Zaterdag, maar de middenstanders zijn er tegen, omdat zij alleen een vermeerdering van het aantal kijkers verwachten, niet een vermindering van het debiet. B. en W. van Rotterdam waren van me ning, dat het publiek zich aan de reeds jaren bestaande toestand heeft aangepast en dat het in sociaal op zicht een stap terug zou zijn, de winkeliers aan'een wekelijkse koop avond te binden. Voorstemmers (koopavond) waren de prot-christ. groepen en een deel van de K.V.P. Tegen de P.v.d. A., communisten en een deel van de K.V.P. Brommen! Zie zo, ik heb er een week brom men opzitten. Al met al heb ik het naar omstandigheden tamelijk naar mijn zin gehad. Vanzelfsprekend moet je er eerst even aan wennen. Ach ja, klachten blijven er altijd. Maar je moet er bij bedenken, dat je niet thuis bent. En daarbij, je bromt en dus moet je je een hele hoop dingen ontzeggen. De één is het zo, de ander is het weer anders ge wend. Ik wil wel vertellen, dat ik thuis ook niet elke dag vlees bij mijn middagpotje heb en pap of een ap pel als dessert. Je moet ook niet al te krap kijken als je' bromt, want het is per slot van rekening je ei gen schuld. Waar of niet? De eerste dag begon het al. We kregen gladde piepers en wat zout water als jus. Dessert was er niet. Dat viel tegen, want een vriend van me vertelde, dat je daar altijd iets toe kreeg. Maar ik treurde er niet om, ik had' nog zes en een halve dag voor de boeg. Bij het brood eten 's avonds was er thee, die mis schien al 5 of 6 keer was „bijgego ten". Ook dat neem je op de koop toe, omdat het moet en je er bij zit. En terwijl de zon zo langzamer hand zijn nestje in het Westen op zocht, bromde ik maar rustig verder. 's Avonds is het wel een genot, omdat het dan rustiger wordt. Zo volgden de dagen elkaar op, zonder afwisseling; steeds maar brommen. Je wordt er brommerig van. Ik weet tenminste nu wel, dat ik voortaan zal oppassen: ze krijgen mij er niet meer heen! Eén ding moet ik nog vertellen, 't Gebeurde naar ik meen Donderdag (je raakt al brommende ook nog in de war met onze tijds indeling) dat er bezoek kwam voor me. Maar ik was net even luchten. Toen ik terug kwam was het bezoek al weg. Ik kwam nu toch zo naar huis, had de visite gezegd, die paar dagen konden ze nu nog wel wach ten. Nou, ik ben na een week brommen weer naar huis gegaan. Mijn vrouw verwelkomde me aan het tuinhekje en ze was kennelijk blij, dat ik er weer was. Ze vroeg me hoe het ge gaan was. Ik zei: „nou, slecht, heel slecht. En als die vriend van me nog eens wat weet met „slaap- en eet-boerderijen" waar je het zogoed hebt van eten en drinken, dan moet ie voortaan zijn mond maar houden Zet je even die geleende bromfiets in de schuur?" Daar was ik een hele week op weg geweest, een hele week gebromd. En vanuit de slaap- en eet boer derij tochten gemaakt. En mijn vrouw kwam Donderdag op bezoek om mij te verrassen en ik was er niet. U hebt onder het lezen toch niets anders gedacht van Tot de volgende week. Kris-Kras? Verleden week zag het er naar uit, dat de formatie Donker binnen enkele dagen, ja zelfs binnen enkele uren beslist kon zijn. Hij was erin geslaagd om ministeriabele figuren uit drie partijen het „jawoord" te laten geven, uit de p.v.d.a., de a.r. en de c.h.u. De zetelverdeling was tot ieders genoegen geregeld, zodat het wachten slechts was op zes ka tholieke Ministers. Van de zijde der k.v.p. zijn de laatste dagen echter nog moeilijkheden gerezen. Toen bleek dat zij niet het premiersschap konden krijgen, wenste de k.v.p. een betere compensatie v8or het afstaan van Economische Zaken, dat zoals men weet door de a.r. bezet zou wor den. Het invloedrijke Eerste Kamer lid, Prof. Pater Beaufort speelde bij de bemiddelingspogingen een grote rol. En het resultaat was, dat de k. v.p. kon rekenen op zes Ministers in het Kabinet, t.w. voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Binnen landse Zaken, Justitie, twee Minis ters op Buitenlandse Zaken - een reizende en een zittende - en een bewindsman voor de P.B.O.-porte- feuille. De verhouding in het Kabi net werd hierdoor zes k.v.p., vijf socialisten, twee a.r. en twee d.h.u. De p.v.d.a. behield in dit plan wat zij bezaten nl. de Minister-President (Drees) Sociale Zaken (de tweede voorzitter van het N.N.V., Suurhof), Wederopbouw en Volkshuisvesting (in 't Veld), Financiën v.d. Kieft, oud voorzitter van dé p.v.d.a. Eerste Ka merfractie),, Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening (Mansholt). Voor de a.r. waren weggelegd Economi sche Zaken (Zijlstra) en Verkeer en Waterstaat (Algra) en de c.h.u. kre gen Oorlog en Marine (Staf) en Overzeese Rijksdelen (Kernkamp). Geen wonder, dat ér optimisme was toen dit lijstje vorige week bekend werd. Formateur Donker publiceerde zelfs in een persbericht, dat hij erin zou slagen om een extra-parlemen tair vier partijen Kabinet te forme ren (geen binding dus aan de Kamer fracties), haar dat de bezetting van de posten nog wel enige dagen zou vergen. Het was duidelijk, dat hiermede werd gedoeld op het aantrekken van respectabele k.v.p.-ers. Deze fractie vergaderde vorige week over het voorstel Donker. De bijeenkomst was uiteraard van informatieve aard. Er was geen antwoord van de frac ties gevraagd, ook van de k.v.p. dus niet. Maar het is logisch dat geen enkele partij-minister in een Kabi net gaat zitten ook al is het extra parlementair, zonder eerst eens met zijn partijleiders te hebben gepraat. Zo gezien was de fractievergadering der k.v.p.-fractie wel degelijk van belang. Want uit de informaties die deze Kamerleden zouden inwinnen was het best mogelijk dat zij zou den adviseren om iedere candidaat het Ministerschap te ontraden. Wel iswaar behoeft dit nog niet te bete kenen dat formateur Donker geen enkele r.k. man zou kunnen vangen, maar het is duidelijk, dat het dan toch beslist moeilijker zou worden. Moeilijkheden van politieke aard werden hem echter niet in de weg gelegd. Anders zou Mr. Donker on getwijfeld het communiqué niet de wereld in hebben gezonden. Het was dus de kunst om geschik te k.v.p.-ers te vinden, die pagten in het raam van dit Kabinet. De enige k.v.p.-Minister waarop de forma'teur in het begin van de week kon rekenen, was de voorzit ter van de K.A.B., de heer de Bruyn, voor de P.B.O'.-zaken. De heren Rut ten en Beel namen een zeer twijfel achtige houding aan. Het zwaarte punt van de moeilijkheden lag ech ter op Buitenlandse Zaken. Twee k. v.p.-Ministers zouden daar moeten komen. Pater Beaufort werd het meest genoemd. Deze scheen er niet al teveel zin in te hebben. Op het Ministerie van Buitenland se Zaken zocht men. ijverig naar een geschikte k.v.p.-candidaat en na tuurlijk was men ook in de kringen van de k.v.p. hard bezig om een acceptabele man te vinden. Dat was geen wonder, want de k.v.p. ging aanvankelijk accoord met de bezet ting van Buitenlandse Zaken. Het zou voor deze partij niet prettig zijn als zij iemand kon leveren. Hetzij omdat de meesten bedankten of om dat zij geen genade vonden in de ogen van Mr. Donker. De situatie werd zelfs min of meer hachelijk, toen aan het begin van deze week bleek, dat na enige dagen zoeken, niet minder dan 7 k.v.p.-ers voor de twee zetels op Buitenlandse Za ken hadden bedankt, nl. de Heren Romme, Beel, Beaufort, Ursonc,Rid der, van der Schueren en van de Brink. Goede raad was duur en Dinsdag nacht wist men in Den Haag te ver tellen, dat de k.v.p. een nieuw aan bod zou worden gedaan. De eerste Minister van Buitenlandse Zaken, de reizende minister, zou een vakmi nister worden. Mr. Donker was niet van plan om deze post op een du bieuze manier te laten vervullen. Daar moet in ieder geval een „zwa re" figuur voor komen en daar had de k.v.p. na de zeven bedankjes ge brek aan. De tweede Minister op dit departement zou wel een k.v.p.-er kunnen zijn. Dat is de zittende Mi nister, die zoveel mogelijk in Den Haag blijft. De moeilijkheid was echter dat het aantal k.v.p.-Mini- sters daardoor zou worden terugge bracht van zes op vijf. Begrijpelijk dat over een dergelijk voorstel nog wel eens diep moest worden nage dacht. Niet in het minst door de k. v.p. Daar was wel weer een fractie vergadering voor nodig. Langzamerhand wordt het tijd, dat er spijkers met koppen worden ge slagen. De achtste week is inmiddels ingegaan. En eigenlijk hebben wij nog maar steeds één poging gehad, de vorming van een vier partijen Ka binet; echter door verschillende per sonen beproefd. Men zal nu einde lijk eens over de brug moeten ko men. De situatie wordt pijnlijk en „Jan de Kiezer" weet werkelijk niet meer wat er precies aan de hand is. Op het moment dat ieder reken- De gemeenteraad kwam in open bare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester War- naar. Uit de ingekomen stukken bleek o.m., dat het raadsbesluit tot overneming van het onderhoud van de Noordeindseweg was goedge keurd. Voorts was er een aanbie ding van de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten tot het aangaan van een geldlening van ruim f 21.000 voor consolidatie van de nog vlot tende schuld voor het maken van 28 duplex woningen, deel uitmaken de van de 96 montagewoningen. Het belangrijkste punt van de agenda was het voorstel van B. en W. tot het beschikbaarstellen van een bouwcrediet van f 450.000 en de verkoop van grond aan de woning bouwvereniging voor een nieuw bouwplan. Dit plan houdt in de bouw van 5 grote woningen aan de Ieplaan, van 40 etagewoningen aan de nieuwe straat langs de spoorlijn, het stichten van 3 winkels en een werkplaats. De woningen langs de Ieplaan krijgen 5 slaapkamers, zo dat men spreekt van zgn. 11-per- soonswoningen. De etagewoningen langs de nieuwe straat hebben naast het woongedeelte drie slaapkamers en een douche. De bovenwoning heeft bovendien een bruikbare zol der, zodat hierop nog een belangrij ke ruimte beschikbaar komt. Ten einde tussen de blokken van de Iep laan en de nieuwe straat een har monische ontwikkeling te maken, zijn op de hoek drie winkels gepro jecteerd. De buitenste winkels vor men een geheel met het laatste huis van i?der blok, zodat er' dus een Beleefd meneer f Groningen gaat even breken Met de dagelijkse sleur, Deze stad heeft voor ons landje Een gezellige primeur. Vriend'lijkheid zal hoogtij vieren 't Wordt één groot beleefdheids- [feest Men doet alle handelingen Met een opgewekte geest. Iedereen die in de stad komt Wordt eerst netjes afgestoft En de modderige schoenen Worden keurig opgedoft. Elke vreemd'ling wordt die weken d'Allerliefste lach getoond Strakjes wordt men nog bij [aankomst Eerst gewassen en verschoond. Jammer, dat 't maar voor een [maand is 'k Vind dat werkelijk een strop Strakjes valt de onbeleefdheid Des te beter dan weer op Daarom doe ik hier een voorstel Geldend voor het hele land 't Lijkt me werkelijk nog zo gek niet 'k Doe het gratis aan de hand. Een en vijftig weken moet men Vriend'lijk Zijn en zeer beleefd! Een en vijftig weken wordt er Extra menselijk geleefd! Eén week houdt men dan nog over Weet U wat U daarmee doet? Deze week mag U gebruiken Om Uw opgekropt gemoed Naar behoren eens te luchten. Spui dan al Uw ergernis Dit zou waarlijk extra leuk zijn Als.men met vacantie is! de dat Mr. Donker geslaagd zou zijn in het samenstellen van een Kabinet, komt onverwachts het be richt dat de formateur zijn pogingen heeft opgegeven. Ook hij heeft geen kans gezien zijn taak te volbrengen en heeft aan de Koningin verzocht ontheven te worden van zijn opdracht Al met al een mislukking en wel voor de derde keer. Acht weken na de verkiezing nog geen regering. Mogelijk zal nu Mr. Romme een op dracht gegeven worden, welke rich ting moet hij uit? Voor ons nog een vraagteken. Laten we hopen dat er spoedig een oplossing gevonden zal worden en de nieuwe formateur de wind in de rug zal krijgen. winkel komt bij een grote woning van de Ieplaan en één bij de laatste woning van de etagehuizen. De mid delste winkel wordt een dagwinkel. Alle huizen krijgen achter in de tuin een schuur van behoorlijke afmeting. De bovenwoningen aan de nieuwe straat hebben bovendien nog een groot balcon. De burgemeester deel de nog mede, dat de bouw zal ge schieden onder leiding van het ar chitectenbureau Stuurman. De heer van Egdom, sprekende namens de financiële commissie, deelde mede, dat met de ingediende plannen werd ingestemd, doch dat de raad eigen lijk achteraan kwam. De bestekken waren reeds bij de aannemers voor dat de raadsleden van de stukken hadden kennis kunnen nemen. Het gaat om beschikbaarstelling van ongeveer een half millioen gulden en dan mag de raad wel volop gele genheid krijgen de plannen te bezien Voorts werd als bezwaar naar vo ren gepacht, dat de vrouwenorgani saties geen gelegenheid kregen zich over deze plannen uit te spreken. De voorzitter gaf een uitvoerige uiteenzetting over de tot standko- ming van de plannen en wees er op, dat de stukken niet vroeger in be handeling genomen konden worden. Er is overigens een commissie van dames, maar deze commissie is, on danks een oproeping, niet te verga dering verschenen. Mevr. Van der'Torren-Veendorp be pleitte het houden van een enquête onder de vrouwen, die huizen van de woningbouwvereniging bewonen, opdat men met klachten bij de bouw van nieuwe woningen reke- Bebouwing van een nieuwe straat aan de Bomenwijk. De gezamenlijke sportverenigingen doen een verzoek. De Zuidkade nog niet open voor auto's.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1