I NIEUWS uit Sport Ut 't Uad. Anne de Vries tn de Jlwdhiddeft V: hi: m I 1 ning kan houden. Zij had verschil lende klachten vernomen, b.v. het ontbreken van een kraan op de wa terleiding in de schuren, het ontbre ken van licht in de kelders en in de schuurtjes. Spreekster bestreedhet ontworpen plan van dag winkels. Naar haar mening had éen woning boven de winkelfe gêprojèétéerd moeten worden, omdat een winke lier nu eenmaal bij Zijnwink'elmoet wonen. Vooral voor de middenstan der met een klein gezin is het uitge sloten om een woning met winkel te verkrijgen. Zij ajchtte dit plan niet in het belang van de gemeente. De voorzitter weeser op, dat de plannen worden ontworpen door de woningbouwvereniging en dat de raad niets anders heeft te doen dan te beslissen over het verlenen van een crediet. Teneinde met spoed woningen te kunnen bouwen heeft de vereniging alles gedaan wat mo gelijk was. Uit een aesthetisch oog punt zijn de winkels ontworpen voor afsluiting van het bouwblok. Het bouwen van huizen boven de winkels zal niet mogelijk zijn, om dat men dan in strijd zal komen met de bouwverordening wegens het ontbreken van achterterrein. De burgemeester wilde niet ver der ingaan op de technische opmer kingen, die mevr. Van der Torren heeft gemaakt, omdat het plan aan alle kanten door de woningbouw vereniging is bekeken. Mevr. Van der Torren-Veendorp handhaafde haar bezwaren tegen het ontbreken van woingen boven de winkels en deelde mede, dat zij tegen het voorstel van B. en W. zal stemmen, indien geen betere oplos sing wordt gevonden. Spr. stelde voor het voorstel voor nadere uit werking aan te houden. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 10 tegen 3 stem men. Tegen waren mevr. Van der Torren en de heren Modderkolk en Okkerse. Bij het afwijzend voorstel tot het verlenen van subsidie aan het R.K. bureau voor beroepskeuze bepleitte de heer Van Tol voor elk te behan delen geval subsidie te verlenen. Spr. achtte het zeer belangrijk, dat deskundige voorlichting wordt ge geven aan ouders, die niet weten, wat zij hun kinderen moeten laten worden. Niet ieder is in staat de kosten van die voorlichting te be talen, zeide hij. De voorzitter zegde toe deze zaak bij de behandeling van de begroting voor 1953 nader onder de ogen te zien omdat in het betoog van de heer Van Tol wel enige billijke gronden aanwezig zijn. Aldus werd besloten. Zeer uitvoerig werd gedis cussieerd over het voorstel van B. en W. om aan de Goveka te Gouda en subsidie te verlenen van f 50. De financiële commissie wenste als voorwaarde te zien gesteld, dat het geld uitsluitend zal worden aange wend voor de aankoop van prijzen en niet zal worden bestemd voor het organiseren van pretjes. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. zich met deze opvatting kon den verenigen, doch de heer Okkers wenste beslist geen geld te zenden, doch prijzen. De heer Van Tol zeide niet zo warm te lopen voor dit voorstel, omdat de organisaties bui ten de organisatie van de tentoon stelling worden gehouden. Na uit voerig re- en dupliek werd het subsidie van f 50. toegestaan, mits het bedrag zal worden besteed voor de aankoop van prijzen. Het voorstel van B. en W. tot op heffing van het rijverhod op het ver brede gedeelte van de Zuidkade had wel de instemming van de raad, doch de heer Okkerse was van> me ning, dat het nodig was een beper king te handhaven voor te zware vrachten ,door het instellen van een verordening op de maximum as- druk. Spr. merkte op, dat het dik wijls gebeurt dat vrachten van 35 ton bij de fabrieken verschijnen. De heer Pille ondersteunde de op merking van de heer Okkerse, me de omdat de huizen van deze zwa re vrachten zeer te lijden hebben. Op voorstel van de voorzitter werd besloten het voorstel tot een vol gende vergadering aan te houden. Het voorstel van B. en W. tot aan koop van een perceel grond van on geveer 1 ha. voor het storten van vuilnis voor de prijs van f 4000 werd aangenomen. De- heer Van Tol ontving daarbij de toezegging, dat het om het terrein aanwezige hak hout niet zal worden verwijderd, opdat de stortplaats aan het oog zal worden onttrokken. Bij de rondvraag vroeg mevr. Van der Torren om pogingen in het werk te stellen dat voortaan in het postkantoor twee loketten voor het publiek worden opengesteld. De voorzitter zegde toe hiervan werk te zullen maken, terwijl de heer Ok kerse beloofde deze zaak op de ver gadering van de Kamer van Koop- DE AVONTUREN VAN „HUMPO HOTSFLOTS" En nu gaan we weer eens kij ken hoe Evelientje het in die tijd had gemaakt. Jullie weten misschien nog wel, dat ze in een coupe ge sprongen was en dat ze zich erg on gerust maakte over Humpo Hots- flots. Dat was te begrijpen, niet waar? Dat waren jullie ook, zeg het maar eerlijk. Ze had echter Humpo Hotsflots op zijn reis langs de trein helemaal niet ontdekt, hoewel ze steeds uit allebei de raampjes geke ken had. Ze was nog steeds erg on gerust en hing nu weer uit het raampje aan de rechterkant van de trein. „O, wat is dat?" riep ze plot seling uit. „Daar gaat een lijst! Dat is toevallig! Die wordt vast niet voor niets uit de trein gegooid! Wie weet, wat er mee aan de hand is?! Zou het soms de lijst van de lijst van de meneer Steven Steenrijk zijn? Daar moet ik het mijne van hebben!" Ze sprong kordaat op, nam een flinke sprong en trok aan de noodrem. handel aanhangig te zullen maken. De heer Van Egdom vroeg een speelterrein voor de jeugd n het Sniepkwartier en de heer Van Tol straatverlichting aan de Zwarteweg en de Brugweg. Beide verzoeken zullen B. en W. nader bekijken. De heer Slob klaagde over de pu bliciteit van de raadsvoorstellen in de pers. De voorzitter antwoordde hierop, dat deze stukken openbaar zijn, zo dat er geen reden is om de voorstel len aan de pers te onthouden. De vergadering ging hierop over in geheime zitting. Na de heropening der openbare vergadering werd met algemene stemmen besloten over te gaan tot onteigening van een ge deelte van het perceel van de heer Van de Water ter verkrijging van een hoogste urgente verkeersverbe- tering aan de Dorpsstraat. De raad nam dit besluit, omdat de eigenaar tot dusver niet had gereageerd op een voorstel van de gemeente, tot minnelijke oplossing te komen. Zondagavond heeft in café van de heer Compeer aan de Zuid kade een flinke vechtpartij plaats gehad. Vier man van een gemeerde kust- vader, kwamen het café binnen. Men bemerkte niets aan de be zoekers, ze dronken een glaasje, waarna twee van het clubje afre kenden en het café verlieten. De twee mannen die achterble ven, werden al spoedig rumoerig nadat ze nog enige, glaasjes gedron ken hadden, en daagden elkaar uit, met het gooien van bier en sloegen een glasplaat stuk. Toen de café houder hierom vergoeding vroeg, kwamen de bedreigingen los, het geen voor de aanwezige Waddinx- veners aanleiding was het voor de heer Compeer op te nemen. In korte tijd sneuvelden verschil lende keuen, terwijl anderen met bierflessen hulp verlèenden. De kok van de kustvaarder werd op zoda nige wijze toegetakeld, dat hij in elkaar zakte. Toen de politie verscheen om de orde te herstellen, bleek de hulp van dokter Hemminga eveneens no dig te zijn. De beide bootslieden werden hier na ter bezinning naar het politiebu reau getransporteerd. De kok moest echter spoedig naar het Ziekenhuis te Gouda gebracht worden. De beide bootslieden zijn inmid dels door hun rederij ontslagen. Zoals vorige week in onze ad vertentiekolommen vermeld werd, is de slagerij van de heer Moons overgenomen door de heer P. A. Lammers. Gisterenmiddag heropende deze de slagerij. Men waande zich eerder in bloe- menzaak dan in een slagerij. Ook aan felicitaties en bezoek ontbrak het hem niet. Ook wij wensen de heer Lammers van harte succes in zaken. Er zullen momenteel zeer weinig mensen zijn, die de betekenis van het woord „Goutudo" kennen. Dit verwekt geen verwondering, om dat de stichting die deze naam draagt, eerst in de loop van de vol gende week haar werkzaamheden aanvangt: nl. het bevolkingsonder zoek op tuberculose, in het gebied van het districts-consultatiebureau te Gouda. Een instelling waarvan de waarde niet hoog genoeg kan worden geschat. Vele voorbereidende werkzaamheden zijn nodig geweest alvorens het zover was, dat de gro te taak kon beginnen, waarvoor het oude gebouw in geen enkel geval geschikt was. Thans is het nieuwe gebouw gereed, zodat het massa- werk weldra kan beginnen. 52 Gemeenten komen in dit dis trict in aanmerking^ Hoe massaal het werk wel wordt, moge blijken uit het feit, dat het aantal te onder zoeken personen tussen de twee en driehonderd duizend gelegen is. Op 26 Aug. a.s. wordt met het onder zoek begonnen ,als eerste is Ameide aan de beurt, waarna volgen: Am- merstol, Barendrecht, Barwouts- waarder, Nieuw-Beyerland, Zuid- Beyerland, Bergambacht, Berkel en Rodenrijs, Berkenwoude,. Bleiswijk, Bodegraven, Boskoop, Capelle a.d. IJssel, Gouda, Gouderak, Gouds waard, Groot-Ammers, Haastrecht, Heerjansdam, Heinenoord, Heken- dorp, Klaaswaal, Krimpen a.d. IJs sel, Lange Ruige Weide, Lekker- kerk, Mijnsherenlandi, Moerkapelle, Moordrecht, Nieuwerkerk a.d. IJssel, Nieuwpoort, Numansdorp, Oudekerk a.d. IJssel, Oudewater, Papekop, Piershil, Reeuwijk, Ridderkerk, Riet veld, Schoonhoven, Stolwijk, Streef kerk, Tienhoven, Vlist, Waarder, Waddinxveen, Westmaas, Woerden, Zevenhuizen en Zwammerdam. 1 Te Arnhem is onverwachts op 56-jarige leeftijd overleden dr. H.J. Mispelblom Beyer, Rem. predikant en directeur van het „Oolgaardthuis" aldaar. Dr. Mispelblom Beyer was een vooraanstaande figuur in vrijz. prot. kringen. Achtereenvolgens diende de pre dikant dé Remonstrantse gemeenten Schoonhoven, Dordrecht, Nieuwkoop, Boskoop-Waddinxveen, Leiden en Rotterdam. In 1950 werd dr. Mispelblom Beyer benoemd tot directeur van het „Ool gaardthuis", het centrum van vrijz. chr. jeugdwerk o.m. voor het z.g. massajeugdwerk en waar tal van conferenties worden gehouden. Ook in het „Baarsje" spookte het Zaterdagavond nogal. De café houder weigerde na herhaald vra gen om drank, dit vocht aan ver schillende mannen, die niet al te nuchter, nogal laat het café be zochten. Zij waren eerst elders geweest. Na de weigering hebben deze gas ten het glaswerk zo duchtig onder handen genomen, dat er geen heel glaasje overbleef. Ook hier heeft de politie ingegre pen. Zwem- en Poloclub „De Gouwe" Uitslagen afgelopen week: De Gouwe C—De Gouwe B 3-2 De Gouwe I - Zian 1-1 De Gouwe I - V.Z.C. I 0-6 dames De Gouwe I - V.Z.C. I 3-4 De Gouwe B - De Gouwe C 2-2 De Gouwe A - G.Z.C. A 5-0 G.Z.C. A - De Gouwe A 3-6 De Gouwe adsp. hebbên door 2 klin kende overwinningen hun kampi oenschap van de kring Gouda ge prolongeerd. Zaterdag 16 Aug. werd G.Z.C. A met 5-0 verslagen en toon de zich de sterkste over alle linies. Aanvankelijk leek het in Gouda Woensdagavond ook zo te gaan, maar G.Z.C. vocht voor zijn laatste kans De eerste helft wogen de par tijen vrijwel gelijk tegen elkaar op en dit blijkt wel uit de ruststand, want; deze was 2-1 voor Gouwe. Na de rust begon de Gouwe met een fel offensief wat 2 doelpunten opleverde, doch G.Z.C. kwam nog een laatste maal terug en bracht de stand op 3-4. Hierna nam de Gou we geen risico's meer en ze ontna men tevens de laatste illusies van de G.Z.C. adsp. Dit prachtige resultaat werd be haald door de volgende adsp: C. L. Burger, J. Kooiman', H. Brok, T. Brouwer, D.Minnes, J: de Bruin, J. de Leeuw, R. de Bas, J. van Beek, C. Zwanenburg. Tot slot van dit seizoen zullen de adsp. nog een jubileum wedstrijd tegen de kampioen van de kring Rotterdam spelen. Zaterdag 30 Augustus neemt De Gouwe I aan een sterk bezet polo- tournooi deel uit Venendaal. Deelnemende verenigingen zijn V. Z.C. I, de organiserene vereniging, D.J.K. uit Zutphen en de Funt uit Maarsen. In het zwembad zijn weer ver schillende wedstrijden verspeeld. Het zeer sterke Haagse Z.I.A.N. heeft het niet verder dan een ge lijk spel kunnen brengen. Dit mag wel als een uitzonderlijke prestatie gerekend worden. Zian is buitenge woon vlug, waartegen de Gouwe spelers techniek wisten te plaatsen, met als gevolg een 1-1 gelijk spel. Dinsdagavond was de ontmoeting tegen V.Z.V. uit Vlaa'rdingen. Dit werd een zeer snelle wedstrijd, na dat de Gouwe reeds bij de eerste aanvallen succes boekte en met 2-0 voorstonden, waren het toch de gas ten die .de overwinning uit het wa ter sleepte. Zij .wonnen met 3-4. De dames van de Gouwe verloren van de dames uit Vlaardingen met 0-5. Door een 6-3 overwinning op G.Z. C.. adsp. zijn de Gouwe adsp. al ge heel kampioen van de Goudse Zwemkring geworden. Onze hartelijke gelukwens. VOETBAL Zaterdagavond speelde Waddinx veen I de met zoveel belangstelling tegemoet geziene wedstrijd tegen Moordrecht I. Deze wedstrijd werd door Waddinxveen gewonnen met 4-3. Dé heer Donker verrichtte na mens het Sportweekbestuur de af trap. Al direct was er een 2-0 ach terstand voor Waddinxveen. Maar door prachtig combineren werden de rollen omgekeerd en heeft Waddinx veen deze wedstrijd verdiend ge wonnen. Ook de Waddinxveen Veteranen hebben gewonnen. Zij klopten de W.S.E. Veteranen met 6-2, de juni oren wonnen het grote jeugdtour- nooi in Bodegraven. Aan de Raad van onze gemeente is een verzoek om sportvelden inge diend. Wij zullen hopen dat deze zeer dringende aangelegenheid de volle aandacht krijgt welke zijn no dig heeft. Postduivenver. »De Zwaluw» P.V. „De Zwaluw" hield een wed vlucht vanuit Libramont 242 km. Duiven los 11 uur 30. Aankomst le duif 2 28 32, laatste duif 2 50 11. In concours 111 duiven. H. Ruscher 1 4; T. Boere 2 12 20 30; A. de Bruin 3 6 7 11 25; P .Baan 5 13 16 19 28; W .van Ringelenstein 8 35; L.W.Versluis 9 21 23 33 37; D. la Grand 10; P .Loendersloot 14; C. Smit 15 18 32; S. Versloot 17 31; H. Noordermeer 22 27; C. van Wijn gaarden 24; A.v.d. Kraats 26; D M. de Gelder 29; W Boon 34; J Tame- rus 36 Postduivenver. »De Sperwer* P.V. „De Sperwer" hield een wed vlucht vanuit Libramont 24 1 km. Los 9 uur. Aankomst le duif 12 10 35, laatste duif 12 32 46. M. A. Lam 12 9 12 13 18; Nic. v.d. Zijden 3 11 23 25; P. Vink 4 17; W. v.d. Water 5 20 21 24 27 28 35; A. P. de Graaf 6; P. Metselaar 7 14 15 31; H. van Dijk 8 10 19; Jac. de Beer 16 22 29 34 36; Jac. v.d. Zijden 33. Wedvlucht vanuit Tilburg 61 km. Aankomst le duif 9 41 33. laatste duif 10 21 46. Los 8 uur. In concours 183 duiven. Jac. de Beer 1 2 32 46 47 53; P. Vink 3 22 28 57; W. v.d. Water 4 6 8 17; W.v.d Jagt 5 9 25 26 29; Nic. v.d. Zijden 7 14; Fr. Rip 10; J. C. Roggeband 11 16 20 37 38 59; Bostelaar 13 39 44 45 52; C. Hofman 12 24 36; P. Metselaar 15; H. J. v.d. Berg 18 33 55; A. P. de Graaf 19 21 31 50; tï. van Dijk 27 34 46 58; L. P. Hoogerdijk 30 35 41 42; J. de Bgt Graaf 48 5456; Abr. v.d. Graaf 43. E, flat BURGERLIJKE STAND |c Aangifte van 14 t.m. 20 Aug. 1952. In Geboren: Willem, z.v. A. C. Bui- I's telaar en H. R. Koren, Zuidkade 33; loc Maria, d.v. W H. Hoogendoorn en lis A. C. van Wij£, Acaciastraat 63; lo Christina, d. v. A Versluis en l:-d J. de Jong, Noordkade 207; Christi- lp na Maria, d.v. G .van Vuuren en G. I C. Looij, Prunusstraat 9; Johannes lai z.v. J .Rootert en P. van Tol, Iep- It laan 36. |t Ondertrouwd: A. Schouten en A. Iln G. van Herk, J. Stoute en E. P. van |n Vliet Gehuwd: G. Verdouw en B Brou wer Overleden: Johannes Cusveller, 60 jaren |n Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: 1 egyptisch linnen re genjas; 1 boodschappentas; 1 bruin- leder portemonnaie inh f 10,60; 1 fietstasje met sleutels Verloren. 1 groene herenregenjas; 1 bruin leder portemonnaie met inh; 3 poppen; 1 portefeuille met inh; 1 rode portemonnaie; 1 zilveren bro che; 1 bruine vulpen; In de „Westlander" vonden we een intressant artikel over de beken de schrijver Anne de Vries, die thans in Suriname vertoeft. We geven dit artikel hier aan de lezers door: Anne de Vries is voor een bijzon dere opdracht door de Onderwijsin- stanties naar Suriname ontboden. Zoals U weet, is het Nederlands de voertaal op dé Surinaamse scholen. Vandaar, dat er ook Nederlandse leesboekjes op onze scholen gebruikt worden. Maar daar zitten nu heel wat moeilijkheden aan vast. Het Su rinaamse kind krijgt in zijn leesstof heel wat wetenswaardigs te verwer ken: het meest natuurlijk over Ne derlandse toestanden en gebruiken, over Nederlandse kindertjes enz. Maarvan zijn eigen land leest hetniets!! De Surinaamse onder wijzers sloven zich uit om de kin deren een dragelijke voorstelling te geven van sneeuw, van een kachel, van een schoorsteen, van handschoe nen en noemt U zelf nog maar meer dingen op, die in Nederland gewoon zijn, maar hier in.de tropen onbe kend. En dan spreek ik nog maar niet eens over het verschil in mentaliteit, in geestelijke ligging, in belangstel ling van het Surinaamse en het Ne derlandse kind. Het moge U duide lijk zijn, dat er tientallen van jaren een inbreuk is gemaakt op de een voudigste paedagogische en- didac tische regels. Het Surinaamse kind heeft recht op een eigen leesboek, gevuld met stof, die ontleend is aan de eigen omgeving, een boek, waar in Surinaamse kinderen leven en hun kleine lezers toespreken! Welnu, tot het samenstellen van zulke leesboeken is de heer de Vries naar Suriname gekomen. Maar zult U me onmiddelijk tegenwerpen, deze man is toch een rasechte Hol lander, kan hij zich in korte tijd zo inwerken en inleven, dat hij in staat is om zulke boeken te vervaardigen? Neen, die pretentie heeft Anne de Vries niet. Maar hij heeft dit bedacht; alle Surinaamse onderwijzers worden uitgenodigd om een bijdrage in té zenden. Alles is goed. Verzonnen ver halen, waar gebeurde geschiedenis sen, oude volksverhalen, slavenge schiedenissen, enz. Alles is goed, als het maar leeft of zich afgespeeld heeft in Suriname. De binnengekomen bijdragen zul len door de heer de Vries geschift worden en zo nodig omgezet in stijl vol Nederlands. Binnen niet al te lange tijd zullen we dus in Suriname ons nationale leesboek hebben, samengesteld door de gezamenlijke onderwijzers van Suriname. Bij mijn weten is deze op zet nog in geen enkel land ooit toe gepast en vond ik het intressant ge noeg, om U dit te vertellen. Om „locale sfeer" op te doen en zich beter te kunnen oriëneren, als hij. met zijn eigenlijke werk moet be ginnen, maakt de heer De Vries ver schillende reizen door Suriname en bezoekt dan tevens de scholen. Per slot is hij zelf ook onderwijzer geweest en het schoolmeeestersbloed verraadt zich nu eenmaal nooit. Mag ik verder komen? U kunt mij geloven, dat ik verrast was, toen verleden week zo tegen de avond gebeld werd, en een heer zich aan mij voorstelde. „Goeden avond, mijn naam is Anne de Vries, mag ik °.r ÜJ Vf - rer ■m dc ui t sl .st

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 2