Weekblad voor Waddinxveen De SfUeaei van de week h. k. h. PRinses wilheLmina. veRjóóRt Kris-Kras Uit het Parlement m No. 377 Vrijdag 29 Augustus 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprqs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Andermaal is de Kabinetsforma tie In een impasse geraakt, niette genstaande de formateur zelf ten aanzien van een mogelijk succes zeer optimistisèh was gestemd. Na 17 dagen passen en meten heeft mr. Donker de Koningin moeten ver zoeken hem van zijn opdracht te ontslaan, aangezien het hem niet mogèlijk was gebleken twee geschik te K.V.P.-ministers voor de posten op Buitenlandse Zaken te vinden. Al met al beginnen wij ons nu bezorgd af te vragen, hoe het thans verder moet. Onder de tegenwoor dige Omstandigheden lijkt het im mers zeer onwaarschijnlijk dat, na alle moeilijkheden bij de diverse formatiepogingen er nog een modus zal kunnen worden gevonden op grond waarvan het mogelijk zou blijken, de partijen alsnog bij elkaar te brengen. Intussen dringt de tijd, want elke dag van langer uitstel zal ons pres tige en aanzien in het buitenland beslist geen goed doen. Er worden immers binnenkort van ons belang rijke beslissingen verwacht i.z. het Schuman-plan en de Nato. Ook België wil liefst zo spoedig moge lijk de besprekingen van de Bene lux hervatten. President Sukarno van Indonesië heeft in een rede ter gelegenheid van de zevende verjaardag der pro clamatie van de Indonesische onaf hankelijkheid er zelfs openlijk op gezinspeeld, dat het nu toch wel zo langzamerhand tijd wordt, dat erin Nederland weer een regering komt. Indonesië wacht namelijk reeds vol ongeduld op het ogenblik, dat de nieuwe Nederlandse regering die van Indonesië wil ontmoeten om een vreedzame en eervolle oplossing te vinden voor de hangende vraagstuk ken. Het schijnt ons noodlot te zijn ge worden, dat wij bij de behandeling van problemen, waarbij Indonesië rechtstreeks of zijdelings is betrok ken, niet altijd een even gelukkige hand hebben. De oproep van de officier van Ju stitie, gericht aan de Indonesische militaire attaché in den Haag, lui tenant-kolonel Harjono om bij de behandeling van de zaak tegen de vijf mannen, die betrokken waren bij de aanslag op zijn leven, als ioofdgetuige op te treden, is daar- .n weer eens een voorbeeld. Aangezien buitenlanders met een politieke status niet op deze wijze door een Nederlandse rechtbank dienen te worden gedagvaard, heeft Buitenlandse Zaken zich genood zaakt gezien voor deze „grove fout" aan de heer Harjono haar excuses aan te bieden. Bovendien verscheen de attaché, door een reeks misver standen van Nederlandse zijde, ten slotte helemaal niet ter zitting, waardoor deze moest worden uit gesteld. De civiele procedure tegen de lechtgeldigheid van de algemene ledenvergadering van de A.V.R.O. te Maastricht is thans zover gevor derd, dat op 19 September a.s. door de Amsterdamse rechtbank vonnis zal kunnen worden gewezen. Is, in tussen ^gebleken, dat met deze ver gadering inderdaad een inbreuk op de statuten werd gepleegd, dan kan het (openbare ministerie op grond van <een wet van 1855, de opheffing der rechtsgeldigheid van de A.V.R.O. sea. Echter Wiet alleen de openbare mening oök de regering slaat met zekere ongerustheid de gang van Zaken bij «teze omróepvereniging gade. De staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft dan ook reeds het bestuur •verzocht een rapport over de interne -gang van zaken samen te stellen. Wanneer wij eens ons oog laten gaan over het laatste rapport i.z. de technische hulp van de V.N. aan de z.g. „technical assistance" (achter gebleven gebieden) dan kunnen wij met voldoening constateren, dat ook Nederlanders bij dit werk zijn be trokken. Zo is prof. Blommestein in Pi'Ustan bezig o et dc voorberei ding van een enorm irrigatie-pro ject, terwijl een Nederlands land- bouwexpert de regering van dat land van advies dient. In Liberia treedt een sociale werkster op als adviseuse voor de opvoeding der inheemse vrouw en in Syrië bereidt een landgenote de reorganisatie van het onderwijs voor. Na de Nederlandse Spoorwegen heeft thans ook de K.L.M. de ba lans opgemaakt over het afgelopen boekjaar. Maakten de N.S. over 1951 een winstje van f 99.696, de K.L.M. deed het een ietsje royaler en boek te met f 10.5 millioen een record winst! Wat de vooruitzichten betreft zullen de Spoorwegen de na de be vrijding ter hand genomen moder niseringen voortzetten, hoewel het hoge tempo der afgelopen jaren niet zal kunnen worden gehandhaafd. Na voltooiing der electrificatie in 1953 zullen de overige lijnen wor den gemoderniseerd door ingebruik neming van een nieuwe diesel-elec- trisch materiaal. WAVA. Ik ben naar het feest geweest. Niet omdat ik nu zo feestelijk van aard ben, vooral niet als je pas je vacantie er op hebt zitten, maar om dat ik nu eens graag wilde weten waarom er in omliggende dorpen feest gevierd werd. Het was feest in Stolwijk, Oudewater, Haastrecht, Reeuwijk en een poosje terug in Nieuwerkerk en Gouda. Bij het binnenrijden in zo'n feest vierende gemeente merk je al direct, dat er wat aan de hand is. Het is druk-gezellig. Hier endaar muziek en vrolijk kijkende en lachende winkeliers. Het publiek schommelt dan hier en dan daar heen om toch vooral maar te zor gen, dat ze de beste waar voor hun goede geld krijgen. En heus, dat lopende publiek geeft hun geld lachende uit.omdat iedereen lacht en hetzelfde doet als zij. Feestneuzen behoeven er niet eens aan te pas te komen, want de ver schillende attracties en wedstrijden brengt het publiek in de juiste stemming. Na een informatie bij de winke liers bleek me, dat ze best te spre ken waren. Ja, de neringdoende ca tegorie in de verschillende gemeen ten weten of snappen heus wel waar Abraham de mosterd haalt. En terwijl ik op mijn gemak hier en daar heen kuierde, dacht ik ei genlijk, dat wij, Waddinxveners, maar stille en afwachtende mensen zijn. Waar blijft nu onze Middenstand? Gaat het hun zè goed, dat zij deze reclame niet nodig hebben? Of voe len zij niets voor een feest? Moet er nu alleen maar actie gevoerd worden rondom St. Nicolaasweek? Het Waddinxveense publiek wil en kan de bloemetjes ook buiten zetten op zijn tijd. En wie in een feestelijke stemming is, welnu, die heeft altijd geld te missen voor een of ander artikel als er reclame voor wordt gemaakt.. Haastrecht had de Hamada; laat Waddinxveen de WAVA-week organiseren, de Wad dinxveense Verkoop-Actie. Uit het verleden blijkt, dat Wad dinxveen niet achter behoeft te blij ven. De mogelijkheid is aanwezig. Waarom dan gewacht? Het moet een eer zijn voor de Waddinxveense Middenstand een actie op te zetten, zó aantrekkelijk, dat alle medebewoners en streek genoten niet thuis kunnen blijven. Ennegaat een Waddinxvener er niet trots op, dat zijn plaatsge noten een feest goed in elkaar kun nen zetten? Middenstand, organiseert dan de WAVAÜ! Er wordt op gewacht. Kris-Kras. Het aantal bedrijven in het for matiedrama is nog steeds niet uit geput. Na Drees, Beel en Donker werd er Vrijdag jl. een geheimzin nige opdracht gegeven aan de de missionaire Minister van Oorlog en Op 31 Augustus viert H.K.H. prinses Wilhelmina haar twee en ze ventigste verjaardag. Het is de wens van H.K.H. dat evenals het vorige jaar deze dag zonder uiterlijk ver toon zal voorbijgaan. Wij begrijpen dit en eerbiedigen Haar wens, maar toch zullen op deze dag veler ge dachten uitgaan naar onze koningin moeder, die in de harten van alle Ne derlanders een apart plaatsje blijft innemen. Onwillekeurig zullen wij denken aan de donkere tijden, waarin ons land heeft verkeerd en waarin Zij het is geweest, die steeds weer door Haar bezielende woorden ons volk kracht gaf om vol te houden in de zo ongelijke en hopeloos schijnende strijd. Voor velen was Zij de ener giebron, waaruit geput werd. Aan Haar vastberaden houding is het voor een groot deel te danken, dat ons volk zich staande heeft weten te houden en alleen reeds hiervoor verdient Zij de dank en het warme plaatsje in onze harten. Dat God Haar nog lang van een een ongestoorde levensavond zal mogen doen genieten is dan ook de wens van ons allen. Marine, Ir. C. Saf. Zijn opdracht was daarom zo mysterieus omdat zij niet officiëel bekend werd voor hij zijn eindrapport bij H.M. de Ko ningin had ingediend. Dat was Dins dag jl. Vijf dagen lang is hij dus als geheim informateur bezig ge weest en het resultaat was - men zou bijna zeggen, hoe kan het an ders - negatief. Het bedrijf Staf heeft dus ook de oplossing niet gebracht. En daardoor is ons land in een Ka binetscrisis geraakt, die nu meer dan 60 dagen duurt. Neen, een re cord is dit nog niet. Wel een na oorlogs record, maar in de jaren 1925/26 heeft de formatie van een Kabinet zes maanden gevergd. Het kwam tot stand nadat Jhr. de Geer een geheime opdracht had ontvan gen en werkelijk in alle stilte er in was geslaagd om een ploeg minis ters bij elkaar te krijgen. Zo geheim was de opdracht van de heer Staf niet. Zijn bezoek aan H.M. de Koningin was gepubliceerd. Daarna kwamen van het Kabinet der Koningin geen berichten meer los. Het was ondenkbaar dat na het mislukken van Mr. Donker een gro te stagnatie in het aanwijzen van de nieuwe formateur zou intreden. Het volgen van de heer Staf leverde reeds direct resultaat op. Meer dan eenmaal confereerde hij met zijn fractievoorzitter, de heer Tilanus, terwijl ook de ministers Stikker, Drees en Beel op zijn lijstje voor kwamen. De heer Staf probeerde voort te werken op het plan van Mr. Donker. Deze zou met zijn for matiepogingen zijn geslaagd als hij in staat zou zijn geweest een ge schikte k.v.p.-minister voor Buiten landse Zaken te vinden. Deze draad wenste de heer Staf op te nemen. Hij meende, dat de twee onverzoenlijken, de p.v.d.a. en de k.v.p., nog wel te verzoenen waren. Aanvankelijk had hij een geschikt persoon op het oog, mr. Steenberghe, die de hoge positie op het Plein zou kunnen bekleden. Maar deze bedankte, evenals hij bij" de formatie Donker had gedaan. Daar mede was de kans voor de heer Staf reeds bijna verkeken. Ten einde raad liet hij per vliegtuig mr. Luns overkomen, die gezantschapsraad is bij onze vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties. De heer Luns was één der zes candidaten, die door de k.v.p. was genoemd Ook dit ge sprek had een negatief resultaat. Mr. Luns zou bestemd zijn voor zittend minister, dus als tweede man op Buitenlandse Zaken. Intussen pro beerde de heer Staf ook nog een nieuwe zetelverdeling te maken. Zijn voorstel werd echter door de k.v.p. afgewezen. Verdere pogingen heeft ir. Staf niet gedaan omdat hij dat niet in overeenstemming vond met zijn opdracht. Aan het einde van zijn pogingen werd duidelijk, dat hij tot taak had te peilen welke mogelijkheden voor Kabinetsforma tie er nog waren na het mislukken van Drees, Beel en Donker. Men zou dus kunnen zeggen, dat hij de weg moest banen voor de volgende formateur. Het formateurschap heeft de heer Staf kennelijk niet begeerd. Hij is niet de man van het subtiele poli tieke gedoe. Bovendien bestond er in de kringen van de c.h.u. niet te veel animo om de stukken van de twee grote partijen te helen. Wat wel begrijpelijk is, daarbij zij part nog deel heeft aan de stille strijd die tussen deze twee wordt gevoerd. Zo langzamerhand wordt het for matiedrama onverkwikkelijk. De eis der p.v.d.a., houden wat we hebben en vooral veel invloed in de sociaal- economische sector, en de wens van de k.v.p., een brede basis, blijken niet met elkaar te verzoenen. Ten minste als geen der partijen bereid is daarvoor een offer te brengen. De socialisten zeggen dat de k.v.p. moet offeren omdat zij de brede basis wil. De meeste andere partijen vinden het onjuist dat de p.v.d.a. met geen enkele belangrijke zetel wil schui ven, waardoor de mogelijkheden in derdaad gering worden. De inzet van de strijd is het aantal zetels in de Raad voor Economische Aangelegen heden, een commissie uit de Minis terraad, die zich belast met het so ciaal-economisch beleid. Deze strijd wordt thans tot het bittere uiterste Kabinetsformatie GESTAAG confereren Hoogmogende heren In 't hoogste belang van ons land; Ze tasten, proberen, En wat ze presteren Bericht ons de omroep en krant. Zo praten ze uren, De grote figuren Gezeteld in bond en partij, Hoe lang zal nog duren? Ons land te besturen, Dat is er voorlopig niet bij. Ze denken zij spreken Al meer dan acht weken, Maar 't hielp ze tot nog toe niet [veel: Er is aan ons leken Wel zoveel gebleken: ,t Zit vast op een beetje krakeel. Zij allen betreuren In geuren en kleuren Het jongste formatie-echec; Maar achter de deuren Zit ieder te speuren: 'Hoe komen wij toch aan de trek? Zo vlieden de dagen, Men laat zich niet jagen, Ze hebben een eind'loos geduld; En mocht het niet slagen, U hoeft niets te vragen: Ze geven elkander de schuld zJAAP MIJDERWIJK beproefd. Met het resultaat dat we nog geen Kabinet hebben. Het zou wel eens zo kunnen zijn, dat men uiteindelijk tot de ontdek king kwam aan geen eisen të kunnen voldoen en dat de zetelverdeling van het demissionaire Kabinet gehand haafd zou worden. Vele (ministers uit het huidige Kabinet verdwijnen weliswaar, maar aanvullingen zijn wellicht mogelijk. Een oplossing, die niet fraai is. Een zaken kabinet of een samengaan van de twee' grote partijen, desnoods met de c.h.u., is echter ook geen aanlokkelijk beeld. Evenmin als een socialistische op positie in het belang van het land zal zijn. »AVIFAUNA« in moeilijkheden. De vogeltuin „Avifauna" te Al phen aan den Rijn blijkt, volgens een mededeling van de directie, tij delijk met geldgebrek te kampen te hebben. Men acht de situatie niet ernstig. Overleg is gaande om een redelijke oplossing te vinden. In een verklaring zegt de dircetie van „Avifauna" o.m.: Sinds de oprichting van „Avifau na" tot heden is ongeveer twee en een half jaar verstreken. Gedurende deze tijd hebben allerlei geruchten de ronde gedaan over exploitatie- en financieringsmoeilijkheden. Men vond het vreemd, dat zomaar midden in de polder een cultureel- en vermaakcentrum uit de grond was gestampt. Door het grote bezoek in 1950, aldus de directie, waaruit bleek dat de capaciteit van verschil lende onderdelen van het bedrijf onvoldoende waren, zijn in 1951 voorzieningen aangebracht, waar mede een belangrijk bedrag was ge moeid. Voor 1952 was een begroting opgemaakt waar nieuwe investerin gen werden opgenomen, die, zoals nu blijkt, door tegenvallen van het bezoek in de maanden Mei en Juni de draagkracht van „Avifauna" te boven gingen. In totaal werd voor een bedrag van anderhalf millioen gulden geïnvesteerd. „Avifauna" is nu echter gereed. Op verzoek van de directie zijn diverse instanties bereid gevonden om in gezamenlijk overleg te trachten een oplossing te vinden teneinde de tijdelijke liqui diteitsmoeilijkheden te overwinnen. Tevens zal dan gezocht worden naar een oplossing omtrent een uitbrei ding van „Avifauna", waarvoor de gemeente Alphen aan den Rijn in principe terreinen beschikbaar stel de. Aangezien in 1953 de twee nieu we grote verkeersbruggen over de Rijn gereed komen, waardoor het dan mogelijk zal zijn om in 25 mi nuten met en auto van Amsterdam uit Alphen aan den Rijn te bereiken, is het volgens de directie redelijk om te verwachten dat de resultaten in 1953 zodanig zullen zijn, dat een overschot op de exploitatie het tij delijk tekort aan liquide middelen van dit jaar weer kan inlopen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1