een flinke JONGEN Net Meisje een Koestal of Schuur Afwezig E. M- L. Hemminga Een Meisje Werkster Spreken in het openhaar AVïlt EJrXNG CENTRALE MIDDENSTANDSCURSUS Opleiding voor het Middenstandsexamen 1953 Wij tuide*. cWee {aacfyeiij in SLAGROOM- en ADVOCAATTRUFFELS BanUeibalcUecij „BOOY Deze methode wordt weliswaar reeds jaren aan het Goudse Conser vatorium onderwezen, doch tot he den enkel aan de jeugd. Gezien het grote nut dat deze Methode voor onderwijzers(essen) ongetwijfeld heeft, is een dergelijke cursus wel zeer aan te bevelen. Voor bijzonderheden verwijzen wij U naar onze advertentie in dit blad. Bouw uw toekomst Uitsluitend door denken en fan taseren heeft nog nooit iemand een plan ten uitvoer gebracht. Wanneer U iets wilt bereiken, kost het U zo goed als geen inspan ning. Een bedelaar heeft namenlijk ook iets bereikt. Een bedelaar kan heden ten dage ieder mens nog wor den. Daarvoor zijn geen vakdiplo ma's en dergelijke vereist. Maar wanneer U veel wilt bereiken, kost Udat evenveel inspanning. Zonder actie bracht wijlen Henry Ford het niet tot de man, die bij iedere tik van zijn horloge kon zeg gen, dat hij weer vijftien dollars had verdiend. ACTIE Dat is het, wat Uw le ven moet kenmerken. U kunt iedere avond veel verdienen. Als U gaat studeren, betekent dat, dat anderen U gaan waarschuwen voor de fou ten, die zij zelf of anderen hebben gemaakt Uw eigen ervaring is ontzettend duur en kost U zeer veel gel'! en tijd. Die van anderen is ontzettend goedkoop en spaart U tijd en geld. Wat Uzelf in vijf jaren zou moeten ondervinden leert U van iemand, die het zelf heeft on dervonden, in een maand. Daarom: zie naar anderen, die U voor gingen. Leer van hen! Benut daarvoor Uw jonge jaren. Uw geest is nog fris en jóng en Een Onderduiker in Napoleonstijd. 29 door K. JONKHEID. „Goeie avond, Arie." „Goeie avond, Eedelcoert. Nog zo laat op de weg?" „Jij toch ook!" „Ja! Ik! Ik moet wel. Dat is een maal zo," „Het gaat niet best, hé?" „Nee, 't is tobben." Ze lopen en zwijgen weer. „Ga je Donderdag naar de stad, Arie?" „Zou je voor mij eèn boodschap willen doen?" „Zeker, Eedelcoert, met alle pleizier zeg het maar, het komt in orde." „Het is een zaak van vertrouwen, dus je moet er over zwijgen." Arie antwoordt niet dadelijk. Wat kan dat wezen? „Ik geef je een het zal U o zo gemakkelijk geluk ken, Uw kennis te vermeerderen. Later (wanneer U het graag wilt) lukt het U slechts met de grootste moeite, om promotie te maken. Wanneer U promotie wenst te ma ken (en wie wil dat niet) is een zeer belangrijke weg daartoe: studie En nu kunt U heel gemakkelijk zeggen: ik hou niet van studeren en doe het daarom ook niet! Goed, Doe het dan maar niet. Dan zult U eerst een jarenlange ervaring moeten hebben, alvorens men U een stapje hoger plaatst. U hebt die plaats moeten veroveren door jarenlang steeds Uw ervaring te vermeerderen, terwijl U die er varing door studie in korte tijd had gehad. Ziehier een toepassing van „Tijd is geld" in de praktijk. Welke taak .er ook op Uw schou ders rust, altijd is er kans op voor uitgang. Het is niet nodig, dat U Uw gehele leven in een overall of werkpakje moet lopen. U kunt evengoed als een ander een leider worden. U kunt klimmen op de lad der, en als U kracht genoeg bezit om te klimmen, zult U de hoogste trede kunnen bereiken. Natuurlijk, U zult daarvoor hard moeten wer ken, maar waarvoor bent U anders geboren? Om de kantjes er wat af te lopen? Om U te laten beheersen door Uw arbeid? Indien dit het ge val is, bent U niet waard, omhoog te klimmen op de trappen van pro motie. Er zijn mannen nodig in deze tijd, die weten wat ze willen. Wanneer U de kennis voor een hoger baantje bezit, en Üw hebt getoond, zal men U graag een plaatsje hogerop bie den, daar er nog altijd geen bekwa- mensen genoeg zijn. Gaat U eens na, wat U zult moe ten weten, om op dezelfde plaats te Gouden Rijder voor je moeite," ver volgt Eedelcoert. „Dat hoeft niet," antwoordt Arie haastig. Hij brand van nieuwsgie righeid, maar zwijgt en wacht af. „Je weet dat het huis van Notaris Neuteboom te koop staat." „Ja, dat weet ik." T,Zou jij voor mij naar den Goudsen notaris willen gaan en een bod doen? Maar zonder mijn naam te noemen." „Ja zekér, Wil ik dat." Er gaat hem een licht op. Eedelcoert wil het huis hebben voor een koopje, maar zich niet bloot geven, als het mislukt. „Goed, je gaal er heen en biedt tweeduizend gulden." ,,'k Beloof het je." „En je praat met niemand." „Met niemand." Donderdagmorgen brengt Arie zijn boodschap bij den notaris. „Tweeduizend gulden! Man, ben je wel wijs? Twee duizend gulden komen als hij, die boven U staaf. Doe Uw best het te weten te ko men en U zult binnen afzienbare tijd die plaats kunnen innemen. En wat betekent dit alles voor U? U zult steeds meer gaan verdienen. U kunt daardoor een prettiger le ven hebben, U zult meer van Uw vacanties kunnen genieten. Och, noem maar op! Uw leven zal een geheel andere toon gaan aan slaan en dat alles, omdat U in Uw jonge jaren de moed en de wil be zat, om daarvoor te vechten! Uw leven moet dus een leven vol van actie zijn. Benut ieder ogenblik van de dag, om iets te doen, wat U later van nut zal kunnen zijn. U weet zelf het beste, wat dat kan zijn. Prachtige baantjes gaan er dage lijks voor duizenden verloren door gebrek aan levensbekwaamheid. En zij zien de plaats ingenomen door mensen, die wel die bekwaam heid bezitten! En steeds zullen zij het moeilij ker hebben. Zij zullen steeds min der kansen hebben, om hen in te halenMensen, die wel de ca paciteiten bezitten, doch geen re sultaten weten te boeken, zullen nooit een toekomst hebben, waar mee zij innerlijk tevreden kunnen zijn. De wereld heeft hen niet no dig en zij zullen blijven doorploete ren in het gareel van het dagelijks werk. Zij zullen langzamerhand een slaaf worden van hun eigen arbeid, omdat zij in hun jonge jaren voor bezinning en verstandige hande lingen te laks waren. Dat is de werkelijkheid! Doet U het anders!» En waarom? Omdat SLAPHEID een kenmerk is van het achterblijven, van het fa len, van och, vult U zelf maar in. een villa!" „Hebt u een hoger bod, meneer de notaris?" fleemt Arie. De notaris hoort de spotklank in de stem van het boerenmannetje en wil hem dat betaald zetten. „Is het voor je zelf?" vraagt hij quasi-ernstig. „Ja! Het is voor me zelf. Ik ga in een villa wonen. Hebt u misschien nog andere te koop, die niet zo oud en niet zo vervallen zijn als deze?" Daar gaat de trotse man niet op in. Hij heeft ergenis genoeg. Zodra Arie weg is, bromt en vloekt hij. Wat een wereld! Met nijdig gebaar smijt hij zijn papieren opzij en grijpt de tafelbel. Zijn klerk krijgt order, een brief te schrijven aan Vrouwe Neuteboom. Met <|eze brief onder de zwarte ja pon wacht ze de volgende Zondag na kerktijd op Eedelcoert. „Ik heb een bod op het huis." „Hoeveel?" Kankerbestrijding Kleine droppels water kleine korrels zand m^ken grote oceanen en het vaste land. Een oud, eenvoudig rijmpje, maar vol diepe zin. Immers, we zijn zo geneigd alleen wat groot is en machtig, alleen wat opvalt en nieuw, waarde toe te kennen. En voorbij te gaan het kleine, dat gestadig door werkt en invloed oefent en altijd groeit. Wij zijn geneigd grote ge beurtenissen te beschrijven, te be spreken, te verfilmen en we zien zo heel gemakkelijk het eeuwige wonder der natuur voorbij. Wij zien ook zo gemakkelijk de wonderen binnen onze eigen menselijke sa menleving voorbij. Bijvoorbeeld de drang in de mens om door samen werking, dikwijls volkomen onop vallende samenwerking, een nood zakelijke taak gezamenlijk te ver vullen. Het is de macht van het kleine ten goede. Er is ook een macht van het klei ne ten kwade. De geschiedenis der geneeskunde heeft wel aangetoond, welk een afbrekende werking de alleen met een uiterst scherpe mi croscoop te ontdekken bacteriën op het menselijk lichaam kunnen uit oefenen. De onweerstaanbare macht van -het kleine - ten kwade - ervaren wij ook in de ziekte, klein begin nend in een enkele lichaamscel, grijpt de enkeling aan, werkt door in de gezinnen en in ons volk en zet, van haar geringe oorsprong uit, haar ontbindende zege-tocht voort. De macht van het kleine ten kwa de. Maar daartegen is, indien wij willen, een macht van het «kleine „Tweeduizend gulden." „Ik loop met u mee." Ze gaan naar huis. Eedelcoert zit in een ruime leuningstoel en zij schenkt koffie. De weelde van tien Gouden Rijders heeft haar in staat kostbare artikel te kopen. „Dat moet u niet aanvaarden," zegt Eedel coert. „Tweeduizend gulden is te weinig". „Het is vreselijk weinig. Dat zegt Rudolf ook. Maar toch.Hoe lang zou ik dit bedrag wel geholpen zijn?" „Niet zo héél lang." zegt Eedelcoert. U zult een huis moeten huren en u krijg onkosten door de verhuizing." „En ik heb schuld," vult ze aan in haar gedachten. Ze denkt aan de tien Gouden Rijders, die hij voor schoot. „We zullen er nu niet verder over praten. Het is Zondag. Binnenkort hoort u van me. Deze week nog." De volgende dag kijkt Eedelcoert zijn boeken na. Ondanks de verwar ten goede te vormen. Wij kunnen de macht van de kanker alleen overwinnen door gezamenlijke krachtsinspanning. Ieder van ons afzonderlijk kan niets. Zij hebben hun uitgebreide laboratorium no dig, hun dure instrumenten, hun kostbare lampen, hun geneesmidde len, moeilijk te fabriceren, hun ge gevens over leeftijd, stad en dorp. Zonder ieder van ons, elk eenklei- macht, is de strijd tegen de kanker onmogelijk. Alleen wanneer onze kleine machten samengebundeld worden tot een grote weerstand, be reiken wij de overwinning. Helpt mede met Uw raad, de krachten tot kankerbestrijding te vermeerderen en te versterken. Geeft - dat is de eenvoudigste weg - geldelijke hulp. Geeft daarbij ook Uw hart. Want het is voor degene, die U in staat stelt tot onderzoek, een opwekking en aandrijving om voort te gaan. Geeft niet minder Uw voorlich tende belangstelling. Want meer dan tot nu toe moet ons volk weten, dat en hoe er gestreden wordt, om de kwade macht van het kleine door de macht van het goede te onder drukken en, God geve dat het spoe dig is, middelen te vinden om de kanker paal en perk te stellen. Weet, dat ge dan één lid zijt van die omvangrijke internationale ge meenschap, die de schouder heeft gezet onder een groot werk. De toekomst is verre van hope loos. Maar zonder U, zonder ieder van ons, gaat het niet. Geeft U op als collectant voor de op Zaterdag 6 September te houden collecte bij L. Rehorst, Kerkweg 198, van Steyn, Prunusstraat en mevr. van Nielen- Mooy, Plasweg. Het Plaatselijk Comité van het Koningin Wilhelminafonds de toestand heeft hij nog vrij goed geboerd, dank zij zijn reeds verwor ven kapitaal en het eigenbezit van zijn boerderij. Maar hij heeft zijn overwinst niet meer belegd in pa pieren. Een half versleten lederen portefeuille bevat drieduizend gul den, die hij niet gebruikt. Dit geld doet geen dienst. Het ligt werkeloos. Hij zou graag weer haar „Wind en Zon" gaan, om nog eens te praten of een voorstel te doen, maar het loopt zo in 't oog. De mensen kijken en praten al genoeg. Dus blijft hij thuis en peinst. Zal hij zijn voorstel op schrift stellen? Een flesje inkt en een paar ganzenpen nen heeft hij in huis, maar schrij ven is een zwaar karwei. Neen, hij behandelt de zaak liever mondeling. Maar 's middags staat hij in de schuur met een brok krijt te schrij ven op een plankje. Hij maakt een korte aantekening, die niemand le zen kan dan hij. Het plankje neemt hij mee naar binnen, (wordt verv.) itV'X 4. Op 9 September a.s. ho pen onze geliefde Ouders, J. C. VAN SOEST B. VAN SOEST- v. d. Waal v. Dijk, de dag te herdenken van hun 25-jarige echtvereni ging- Dat zij nog lang ge spaard mogen blijven is de wens van hun dank bare dochter, NELLIE en Verloofde Waddinxveen, 26 Aug. '52 Voor de vele felicitaties, bioe- •men en bezoek bij de opening van onze slagerij, betuigen wij gilen onze welgemeende dank. P. A. LAMMERS, Zuidkade 143 gevraagd, -niet beneden 18 jaar, zelfstandig kunnende werken A. Brouwer, Nesse 46 Gevraagd net flink Meisje voor halve en twee hele dagen Adres te bevr. bur. v. d.blad Biedt zich aan nette Werkster -voor Woensdag de gehele dag Te bevr. J. Dorrekenskade 72 Te huur gevraagd^^ voor minstens 10 koeien. Br. onder no. 375, bur. v. d.blad wegens vacantie, van 622 Sept. Arts De praktijk sluit Vrijdag 5 September, 's avonds 6 uur Denkt U om voldoende me dicijnen. Andere doktoren nemen waar- voor hele dagen gevraagd, boven 18 jaar. Mevr. van Berkesteijn, Wilhelminakade 68 gevraagd, voor Dinsdag en Vrijdag, niet beneden 18 jaar v W>B- Kerkweg 16 Te koop, 2 gebruikte Damesfietsen prijs 25 gulden Kerkweg 48 40 k 50 heerlijke Amerikaanse sigaretten draait U uit een pakje Niemeijers ASCOT Shag- Dat zal U ter afwisseling met Vir ginia best bevallen. Probeer het eens! Zuiver wollen Kamgaren Pantalons, in verschillende kleuren, □aar maat voor f 39.00 Kleermakerij G. LEEFLANG IJssellaan 84, Gouda. Coöperatie »ONS VOORDEEL« vraagt voor haar afdeling Kruidenierswaren Aanmelden: Kantoor ORANJELAAN 9, WADDINXVEEN TALENSCHOOL „GOUDA" Vanaf heden weer gelegenheid tot aanmelding voor onze nieuwe cursussen: Frans - Duits - Engels - Spaans - Conv. en Handels- corresp. - Steno „Groote" - Typen - Huiswerkcursus Staatsexamen H.B.S. B(waarvoor U.L.O.-vooropleiding vereist) enz. Inlichtingen bijMevrouw G. VAN DER LIJN, Telef. 4059 Fluwelensingel 35, Gotrda Indien noodzakelijk, komen onze leraren bij U aan huis Het is welhaast vanzelfsprekend dat wij, na de zo succesvol geëindigde cursussen in het vorige seizoen ook dit seizoen weer een cursus in de Redekunst en Persoonlijkheidsvorming zullen doen aanvangen te Waddinxveen. De gewoonte getrouw, zullen wij deze cursus weer doen voorafgaan door een gratis proefles, waaraan een ieder' kan deelnemen. Deze proefles zal gegeven worden op Maandag 1 Septem ber as., in Hotel „VERSLOÖT" te Waddinxveen en onder leiding staan van de heer SAMWEL, de redacteur van ons maandblad „'t Hart onder de Riem". Vóór de aanvang der proefles zal de heer SAMWEL een lezing houden over het doel en streven van ons Instituut. Maak van deze gelegenheid, om zonderenige verplichting met onze unieke wijze van lesgeven kennis te maken, gebruik Wij garanderen U bij voorbaat een interessante en leer zame avond Aanvang 8 uur. Toegang vrij !l JONKERS' INSTITUUT voor REDEKUNST en PERSOONLIJK HEIDSVORMING, Grote Spilsluizen 26a, GRONINGEN Handels- en Kantooropleidingen Avond-Mulo Westhaven 64 Gouda Telefoon 4061 Aanvang der nieuwe cursussen in September Predikbeurten op Zondag 31 Aug. 1952 Ned. Hervormde Kerk Voorm. 8.45 en 10.30 uur, Ds. J. van der Haar Nam. 6.30 uur, Ds. Alers, Rotterdam Gereformeerde Kerk Voorm. 10 en Nam. 6.30 uur Ds. J. Snoey N. H. Evang. »Wet en Evangelie« Voorm. 9-30 uur Ds. C. M. Krijger, Den Haag Christelijk Afgesch. Gemeente Voorm. 9.30 en n.m. 5 uur Leesdienst Dinsdag 2 September, nam. 7 uur, Ds. A. Bijkerk, van Sliedrecht Remonstrantsch Gereformeerde Gemeente Geen dienst Opleiding: Praktijkdiploma's Boekhouden en Handelscorrespondentie. De cursussen beginnen in de eerste week van September Aanmelden en inlichtingen bij R. J. ZUIDEMA, Henegouwerweg 9a Telef. 345 De cursus begint Donderdag 4 September 1952, om 7 uur, in de Chr. Muloschool a.d. Kerkweg. Aanmelden en inlichtingen bij A. DE VRIES J. VLIEG R. J. ZUIDEMA, Telef. 345 met PAIN D'AMANDES en voor de lief hebbers een BO TE RSP ECULAAS JE Tel. 480

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 3