voor Waddinxveen Zo vierde Waddinxveen Ot Spiegel van de week Kris-Kras Uit het Parlement KRONIEK No. 378 Vrijdag 5 September 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Nadat de Kabinets-informateur ir. Staf erin geslaagd was, een modus te vinden op grond waarvan de vier grote politieke partijen bereid bleken, hun medewerking aan een kabinet te verlenen, was de forma tie ervan opeens niet moeilijk meer. Koningin Juliana verstrekte aan dr. Drees andermaal de opdracht tot vorming van een kabinet, welke on ze demissionnaire minister aanvaar de. 'Ons nukkige „formatie-paardje" nam de laatste hindernis door de bezetting Van de post op Binnen landse Zaken, bestemd voor de k.v. p., eenvoudig uit te stellen, zodat een'nieuw kabinet toch kon worden geinstalleerd. Dit derde kabinet-Drees bestaat uit zes leden der Kath. Volkspartij, vijf leden der Partij v.d. Arbeid, twee der Chr. Hist. Unie, twee der Anti-Revolutionaire Partij en een partijloze. Vier leden van het oude kabinet hamen opnieuw zitting, on der wie Minister Mansholt, die al van 1945 af ononderbroken minister is. y De vlag kan uit wij worden wéér geregeerd! De jongste regeringsloze periode van 65 dagen schijnt de Meppelna- ren dé overtuiging te hebben ge schonken, dat men het gedurende geruime tijd ook best zonder hoog ste gezagsdragers kan stellen. In ieder geval hbben zij er geen be zwaar tegen gehad, om hun burger vader voor de tijd van een jaar aan de Verenigde Naties uit te lenen. In opdracht van de Technical Assistan ce Administration zal de heer mr. A. Kleyn naar Paraguay vertrek ken om de regering van dat land van advies te dienen bij de organi satie van het gemeentewezen in de nieuw te ontginnen gebieden van dat nog grotendeels woeste land. Terwijl mr. Kleyn in gezelschap van zijn echtgenote hoog boven de golven van de Atlantische Oceaan in de richting New York vloog, be vond zich een naamgenoot van hem midden op die Oceaan zich in de grootste moeilijkheden. In gezelschap an de Hilversum mer J. Visser wilde deze heer Kleyn eens toteen bijzonder sportieve prestatie komen, door in een kleine schoener de Atlantische Oceaan over. Lie steken. Halverwege Madeira en Xbramaribo is de heer Visser tijdens Jn zware storm overboord gesla gen en verdronken. De heer Kleyn heeft daarna maar het wijze besluit genomen, van de verwezenlijking van zijn plannen af te zien. Dat voor het bereiken van spor tieve topprestaties nog wel iets meer nodigis dan alleen een grote dosis moed, heeft de. jeugdige Amsterdam mer Van Heusden bewezen. Na een gedegen voorbereiding en een kei harde training van vier jaar kreeg hij de kans om aan de wereldkam pioenschappen wielrennen in Parijs deel te nemen. Op waarlijk grootse wijze reed Van Heusden naar we reldtitel en regenboogtrui der ama teur-achtervolgers. Een droom was werkelijkheid geworden. De droom van de directie van het vogelpark Avifauna is voorlopig uit- gedroomd en een wel zeer onplezie rig ontwaken is er op gevolgd. Door investering van ongeveer 1,5 mil- lioen voor uitbreidingen is het be drijf thans in financiële moeilijkhe den geraakt, aangezien het minder gunstige weer van dit zomerseizoen het bezoek bijzonder nadelig heeft beïnvloed. Er wordt nu naarstig naar een oplossin voor deze moei lijkheden gezocht. De gemeente Al phen is inmiddels bereid gevonden, financiële steun te verlenen. Dat de Nederlander anders heus niet krenterig is wanneer hij voor plezier uit is, bewijzen ons de cij fers, opgenomen in een verslag van het Centraal Bureau v.d. „Statistiek" Het bezoek aan vermakelijkheidsin stellingen 1951. Elke Nederlander ging in dit ver slagjaar rond 10,7 maal voor zijn plezier uit en offerde daarbij ge middeld f 9,84 hetgeen neerkomt op f 100 millioen voor de gehele be volking .Van dit bedrag in de fis cus een kleine f 25 millioen aan be lastingen. Hierbij zij aangetekend, dat „vermaakscentrum" Amserdam met ongeveer f 28 millioen aan de spits staat en Den Haag met 11 mil lioen, Rotterdam met 9 millioen en Utrecht met 3 millioen op behoor lijke afStand volgen. De vereniging, die mede voor ons „radio-vermaak" zorgt de Avro maakt een moeilijke, voor haar lang niet vermakelijke tijd door. Het actie-comité, opgericht na het ont slag van directeur Vogt, heeft een tweede aanklacht bij de justitie in gediend waarin het zittende bestuur ervan wordt beschuldigd, zichzelf vacantie-gelden tot een bedrag van f 15.000 te hebben toegekend voor de oorlogsjaren 1941-1945, ofschoon in dat tijdvak geen enkele vergadering was gehouden. HET BOORD EN DE OVERALL. Kleine mannen kunnen groot zijn in het kleine. Grote mannen kunnen klein zijn in het grote. Wat zegt U, kunt U dit niet volgen? Welnu, dan zal ik het anders zeggen. Een man met een overall aan kan in vakbekwaamheid zo boven zijn collega's uitsteken, dat hij een „gro te" is in zijn beroep. De man met de boord en het maatcostuum aan, dus de man die de lakens kan uitdelen, die wellicht veel invloed kan uitoefenen, kan heel klein zijn in zijn werk. Als ik hen beiden tegenkwam zou ik veel liever voor de eerste mijn petje afnemen, dan voor -de tweede. Wij zijn na de oorlog, zo vlug ge neigd minderwaardig te denken over de man met de overall. Hebben wij als ouders niet allen het stille verlangen onze zoon een man met een boord te laten worden? Of hij e voor geschikt is weten en denken we niet" eens aan. Hij moet en zal doorleren. We kweken bij hem, misschien onwillekeurig, of met voorbedachte rade, een minder waardigheidsgevoel voor de man met de Overall. Waarom deen we dat eigenlijk? Vinden wij de man met de overall nu zo'n stumperd of is het zo dat we later kunnen zeggen: „Kijk, dat is mijn zoon, die man met de boord". Het kan ook nog zijn, dat we,zelf, als mensen met de overall, geen liefde hebben voor ons vak. Horen wij niet dikwijls de verzuchting: „Mijn zoon niet in de fabriek?" Er is wel eens een andere tijd ge weest. Toen ging het ambacht van vader op zoon. Ik heb een kennis die z'n over-overgrootvader over grootvader, grootvader, vader, in de baanderij werkte; die kennis van me werkt ook in de baanderij en zijn zoon komt er over een paar jaar ook in. En ook in dat bedrijf, touw- slagerij zeggen we nu, heeft de tech niek de werkmethode veranderd en is aangepast aan de eisen^van deze tijd. Dat van vader op zoon kwam in vele takken van nijverheid voor. En ineens is er het verlangen een deze manier de handen-arbeid, som migen zeggen verlengstuk van de machine, niet naar beneden gehaald? Er is een nieuw probleem opge doken door onze schuld, waaraan nu gelukkig volop aandacht wordt besteed: „de juiste man op, de jui ste plaats. Wij lachen wel om al die testen welke onze jeugd ondergaat, maar er wordt nu mee bereikt, dat iedereen zich ten volle kan ontplooi en in het voor hem geschikste be roep. Daarom moet men een man met een overall niet minderwaardig be kijken. We kunnen ook 'niet alle maal mannen met booren worden. Want ook daar moet gelden de juiste man op de juiste plaats. In het be lang van ons Nederlandse volk. Tot de volgende week. Kris-Kras. Na een -crisis van 67 dagen heb ben wij thans weer een Kabinet. Ht wordt officieel aangediend als extra-parlementair. Dat betekent, dat de formaties in de Kamer er geen verantwoordelijkheid! voor dragen. Dit extra-parlementaire ka rakter 'is echter door de loop van de onderhandelingen wel enigszins teloor gegaan. In de eerste plaats hebben de vier partijen overeen stemming bereikt over het program van het Kabinet. Dat duidt reeds op een binding. In de tweede plaats hebben kopstukken uit de fracties meer dan eens vergaderd over voorstellen betreffende de zetel verdeling en de bezetting van de departementen. Trouwens hoe men het ook wendt of keert, in wezen hebben wij al die 67 dagen te maken gehad met één poging, n.l. de vorming van een vier-partijen Kabinet. De v.v. d. is er niet aan te pas gekomen. Na het „beruchte" communique, oat 'oo: dr. Drees, tijdens zijn eer ste poging, een welkome gelegen heid was om deze partij uit te slui ten, is er geen enkel overleg meer geweest met vooraanstaande v.v.d.- ers. De a.r. en ook de c.h.ü. hebben zich op het standpunt gesteld, dal dr. Drees het communique, betref fende de invloed van de vakver enigingen op het Regeringsbeleid, niet zo hoog behoefde op te nemen. Verder zijn zij niet gegaan. Wij vin den dat begrijpelijk, daar mr. Oud de afgelopen jaren niet de trouw ste regeringspartner is geweest. Zijn theoriën over het deelnemen aan een Kabinet wijken nl. af van de opvattingen die bij de andere par tijen leven. Men hoeft geen mede lijden te hebben met de v.v.d., want het Kabinet dat nu uit de bus is gekomen, zou waarschijnlijk niet gemakkelijk haar goedkeuring heb ben kunnen wegdragen. Daarvoor draagt het een te uitgesproken ka rakter. Daarnaast is het altijd goed voor een Kabinet als het op de vin gers kan worden getikt door een lo yale oppositie. De a.r. heeft deze rol zeven jaren lang gespeeld. En men zal moeten erkennen dat zij dit zeer loyaal heeft gedaan. Misschien zo erg dat de verkiezingsnederlaag het gevolg er van was. Van mr. Oud verwachten we een grotere oppositie. Maar ongetwijfeld zal zij blijven binnen de perken die een parlemen taire democratie nu eenmaal stelt. Het Kabinet kan in de Kamer rè- kenen op steun van 81 leden. De op positie zal worden gevormd door de v.v.d. (9 leden), de partij van Weiter (2 leden), de s.g.p. (2 leden), terwijl men de communisten met haar zes leden eigenlijk wel buiten beschou wing kan laten. Alle drie partijen zullen echter de samenwerking tus sen de k.v.p., p.v.d.a., a.r. en c.hu. geducht hekelen. Vooral de a.r. kan zich gaan voorbereiden op een heet debat. Het is voor de eerste maal in de parlementaire geschiedenis dat zij met de socialisten in zee gaat althans ondernormale omstandig heden. Zoals wij zeiden, zij is een loyale partij. Na de souvereiniteitsover- dracht van Indonesië heeft zij haar oppositionele houding reeds voor een groot deel laten varen. Tot 1949 was haar "oppositia zuiver princi pieel. Maar een jaar later verklaarde de nestor van de Eerste Kamer, de tachtigjarige prof. Anema, dat de a.r. kon samenwerken mét iedere constructieve partij. Uiteraard op een zakelijke basis en met inacht neming van het beginsel. De intrede van a.r.-ministers in het nieuwe Ka binet is dus begrijpelijk, al kan men niet ontkennen dat dit politiek ge zien van grote betekenis is. Vergeleken bij het vorige Kabinet Drees is er wel een radicale oprui ming gehouden. Niet minder dan elf ministers zijn niet teruggekeerd, waaronder drie, die beslist tot dé kopstukken konden worden gere kend, t.w. de ministers v.d. Brink, Stikker en Lieftinck. Vier zijn er dus gebleven. Dit zijn de heren Drees, Mansholt, Beel en Staf. Wat betreft de gemiddelde leef tijd van de ministers is het opval lend dat! deze niet veel verschilt met die van het oude Kabinet. Nu bedraagt deze 51 jaar, tegen 53 jaar in het vorige Ministerie. De oudste van de nieuwe ploeg ministers is de heer v.d. Kieft, die met zijn 68 jaar nog vitaal genoeg is om de zware portefeuille v. Financiën te beheren. Hij zal dat anders doen dan zijn voorganger Lieftinck .Deze hield im mers wetenschappelijke betogen, die respect afdwongen door de kennis van zaken. De heer v.d. Kieft is een zeer levendig man, een uitstekend debater en daarom zal hij met de Kamer wel overweg kunnen. Onge twijfeld zal hij krachten aantrekken die zijn taak zullen verlichten. De benjamin in hejt Kabinet is prof, Zijlstra. Verleden week is hij 34 jaar geworden. Minister v.d. Brink was destijds de jongste in jaren. Hij begon op 33 jarige leeftijd. Dat schijnt dus bij het departement van Economische Zaken te horen. De heer v.d. Brink was een kopstuk. Van prof. Zijlstra zal men dat moe ten afwachten. Aan kennis ont breekt het hem niet. Hij is één der knapste theoretische economen die wij hebben. Een nadeel is, dat hij minder bestuurservaring heeft dan prof. v.d. Brink. Maar wellicht valt dit in de praktijk nog mee. Op Bui tenlandse Zaken vinden we twee personen: mr. Bëijen, een financieel deskundige van formaat, die zijn sporen reeds lang heeft verdiend, en mr. Luns, die reeds enige jaren in diplomatieke dienst verkeert. Zij kunnen elkaar aanvullen. De heer Luns is officieel Minister zonder Portefeuille. Treedt hij in het bui tenland op, hij krijgt o.a de Ver. Naties te behartigen, dan mag hij de titel van Minister vanBuitenland- se Zaken voeren, Mr. Beijen gaat de mooie ambtswoning op het Plein 1813 betrekken. Men zal moeten af wachten hoe het gaat met deze twee kapiteins op één schip. Zo zien wij, dat er in dit nieuwe Kabinet nog verschillende vraag tekens zitten. Ook op belangrijke posten. In ieder geval hebben we nu een niéuw Kabinet. Het oude schema van na de oorlog is door gebroken en nieuw bloed is binnen gestroomd. Daarover verheugen wij We hebben weer een kabinet, na wekenlang gezwoeg; 't wordt druk besproken op de weg, in bus en trein en kroeg: 't is goed, 't is slecht, het deugt, t't deugt niet, 't is voor geen mens een vraag; 't is zo: de beste formateurs wonen 't verste van Den Haag. In Utrecht is 't weer Jaarbeursfeegt voor heel ons Nederland; daar komen ze weer samen nu: de zakenman en klant. Er is veel hoop op veel verkoop, ook bij de middenstand; dat 't zo zal zijn, is vast de wens van elk in stad en land. De schooljeugd is weer aan de slag met schrijven, reek'nen, taal; er wordt gewerkt, gezwoegd, gezweet door haar in elk lokaal. Daar groeit een generatie op, die ons eerlang vervangt, die toebereid wordt voor haar taak, als wij zijn afgedankt. En uit de zomerslaap ontwaakt in Oost, West, Zuid en Noord 't vereen'gingsleven en zijn stem wordt ook al weer gehoord. Er wordt vergaderd en gepraat en ook staat voor ons klaar iemand, die wacht op sneeuw en ijs: de brandstofhandelaar. ons. Wat nu nog een vraagteken is, kan over enige tijd wel eens groot winstpunt blijken we zijn. In ieder geval kan dit Kabinet er wel op re kenen niet direct naar huis te wor- de verjaardag van onze Prinses Wilhelmina. De verjaardag van onze koningin moeder is in Waddinxveen zeker niet ongemerkt voorbij gegaan. Wa ren de Oranjefeesten in April een succes, deze keer is. het door de Oranjevereniging „Waddinxveen" opgezette feest niet minder „groots" geweest. Het begon al een Zaterdagavond. Gezellige drukte bij de school aan de Oranjelaan, waar de gymnastiek vereniging „T.O.O.S." tezamen met de keurploeg van de kring Gouda van het K.N.G.V. velen een genoe- lljke avond bezorgden. Prachtige staaltjes van lichaams- beheersing, techniek en souplesse, brachten vooral de dames en heren van de keurploeg o.l.v. de heer de Jong. Maar „Toos" liet zich ook niet onbetuigd en vergastte ons, behalve op rhytmische oefeningen, boeren dans, enz., bovendien nog op een prima organisatie. Dat de jeugd weer in grote mate aan de volksspelen deelnam behoe ven we nauwelijks te vertellen. En zo konden we Maandagavond genieten van de wedstrijden in het steltlopen, estafettelopen en van steppenrace. Eerst kwamen de kleintjes aan de beurt eii we hebben er ons over ver baasd dat sommige kinderen van 3- 5 jaar al zo uitstekend met de step kunnen omgaan. De prijzen gingen tenslotte naar: 1 Cobi Rootert, 2 Jan Verhoef, 3 Piet Oskam, 4 Willy Matse, 5 Rini van Noort, Ook voor kinderen van 6-8 jaar was er een^ steppenrace georganiseerd. Hier*1* wonnen: 1 Dick Gorissen, 2 Flip van Kempen, 3 Henk Verwoerd, 4 Jan Peters. Steltlopen voor jongens en jongens van 9-12 jaar. De namen van de gelukkige win naars zijn: 1 A.v.d. Berg, 2 Fr .van Nielen, 3 W. Grootendorst, 4 Adr. van Leeuwen. Vervolgens stond er op het pro gramma estafette-lopen voor de jeugd van 12-16. jaar. De „koppels" die het snelste liepen waren: 1 Arie Brouwer-Truus van Slot, 2 Huig Troost-L. Versluis, 3 Piet van Geloven-Lena Gelderblom, 4 Jap Mulder-Janny Borg. Voor de dames en heren boven 16 jaar was er de kinderwagenrace. Ook hiervoor bestond grote belang stelling en de niet-deelnemers heb ben de wedstrijd mef veel animo gevolgd. Als winnaars kwamen uit de bus: 1 H. van der Loo-Mej. van Tol, 2 J. van Holten-Mej. Struik, 3 H. van Mourik-G. Dirkzwager, 4 A.Poot. Tijdens deze wedstrijden zorgde de muziekvereen. „Voorwaarts" voor vrolijke muziek. Trouwens er was nog meer muziek en wel van de Maluku Hawaiians uit Boskoop. Zij brachten een programma van hawai- eowboy- en jodelliédjes. Het gezel schap oogstte een groot succes. Dit was wel in de eerste plaats te dan ken aan het optreden van onze plaatsgenote Willy Valk. De manier waarop zij haar liedjes bracht was buitengewoon. Vooral haar jodelen is een lust om naar te luisteren. Na het optreden van de Maluku liepen enkele honderden mensen polonaise op de vrolijke klanken van de mu ziek van een groepje onvermoeibaar doorblazende Voorwaarts-leden. Mijne heren, een compliment, dat is de stemming er in houden. Een goede stemming, ja, dat was vooral het kenmerk van dit bijzonder geslaag de feest. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 28 Aug. t.m. 2 Sept. Geboren: Alida, d.v. A. Schoonac- kers en M. Verblaauw, Noordeinde 93; Marianne Louise, d.v. J. Loef en S. N. Laros, Noordeinde 152; Adrianus Johan, z.v. J. Verzijden en E. van Steijn, Brugweg 58; Jansje Geertruida Klazina, d.v. A. van Vu ren enC. Sanner, Onderweg 32; Geert Jan, z.v. W. Langenberg en W. v. Ommeren, Noordeinde 14; Ondertrouwd: G. van Dort Kroon en J.A. v.d. Stoel: D. Enthoven en M.A.M. Zuidema; L.C. van Beek en J. Klomp; Gehuwd: A. Schouten en AT G. van Herk; J. Stoute en E. P. van Vliet; Overleden: Geertje de Vries, 44 ja ren, ev. H, C. P. Geers.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1