SPOED! $031113 OOfPlATEN Flinke Motie MJTOSPÜITM Lakens f 6.95 per stuk een flinke JONGEN Een Onderduiker in Napoleonstfjd. SPORTPRESTATIES vxwi !*e>de> Speculaas Middenstandsex. 1953 Praktijkexamen Boekh. L.O. en M.Bi. een Orgel Eenvoudig NMIWERK Wie weet \Jana$ hzde-n- JAC. VAN DIJK Gez. DE ROOY l/ooc idasstwuU BOUWMAN, Boskoop Reclame van deze week Slagerij LAMMERS een Kinderwagen, Lampekap of Kroon Winter 1953 BOEKHANDEL VELDWIJK Coöperatie »ONS VOORDEEL» Alle Leermiddelen BOEKHANDEL VELDWIJK Pakketten naar militairen overzee. „Op zeven plaatsen in Nieuw- Guinea zitten onze mensen in dè rimboe en ze hebben het er hard. Er is geen verbinding. Er is alleen een oerwoud met de meest primi tieve .mensen en middelen. Boven dien is er een vechtend leger in Korea, een verlaten en „unheimisch" gebied met verse granaattrechters bezaaid, waar het ieder ogenblik kan daveren van het geschut. Dan staat het leven van iedere soldaat perma nent op het spel". Aldus was het oordeel van iemand, die onze sol daten van Nieuw-Guinea en Korea van nabij heeft meegemaakt. Het is de bedoeling alle Neder landse militairen, onverschillig van welke gezindte, in Nieuw-Guinea, de Antillen en Korea een Kerstpak ketje te zenden, waarin ze naast nuttige gebruiksvoorwerpen ook ver snaperingen en lectuur zullen aan treffen. Het pakket is in overleg met militairen aldaar samengesteld en zal de waarde hebben van onge veer tien gulden. Om echter aan het pakketje een persoonlijk karakter te geven, zullen enveloppen beschik baar worden gesteld tegen een prijs van drie gulden, waarom wordt ver meld, dat het pakket door de gever mogelijk werd gemaakt. Er is dan tevens de gelegenheid een briefje bij te sluiten. Het verrassende is dat 30 door K. JONKHEID. De volgende morgen neemt hij zijn pennemes en snijdt een nieuwe punt aan de ganzenveer, raadpleegt het plankje en schrijft. Het duurt lang. Soms veegt hij het zweet van zijn gezicht. Eindelijk is het karwei gereed. Hij vouwt de brief en plakt hem dicht met een ouweltje. Dan loopt hij naar de achterdeur. „Gerrit!" „Ja, vader." „Kom hier, kleed je aan en breng de ze brief naar de juffrouw van den notaris." „Wanneer?" „Dadelijk. Het kan nog net voor 't eten." De volgende middag verschijnt Ru- dolf Neuteboom. Dat is niets bijzon ders. Ieder weet, dat hij en Anna Eedelcoert het eens zijn. „Eedelcoert, ik kom u danken na mens mijn moeder. Zij neemt uw voorstel aan. Het is edel van U „Stil, stil, niet zo overdrijyen. Dus het gaat door? Goed. Donderdag ga ik naar den Goudsen notaris en be stel hem de acte. Dan kan volgende week de zaak haar beslag krijgen. Kan het zo lang wachten?" „Ja, zeker. Zonder bezwaar." niemand weet, waar zijn pakket te rechtkomt. Wie door een persoonlijke attentie aan een soldatenkerstfeest ver bui ten ons land wil medewerken, storte drie gulden of een veelvoud daar van op giro 520000 „Pakkettenactie" NKT, Den Haag. De girostorters, die gaarne een persoonlijk briefje bij een pakket willen laten insliuiten, kunnen dit zenden aan Postbus 4, Den Haag. Diploma A. Jongens. Arie Versloot,- Jan van den Berg, Willem R. Los, Gerard Mulder, Leo Slingerland, Piet van Vliet, Arie Blanken, Johannes de Leeuw, Gijs Hofman, Dirk Lindhout, Cornelis van Gils, Pieter Hoogendoorn, J. de Gelder, W. Meiderwijk, Th. Post- ma, J. Verhoeff, G. de Gier, N. Ta- nis, P. v. d. Laarse, Appie Faber, Arie v.d. Starren, Hugo Slootjes, Evert van Meurs, Frans Compeer, Wim van Berkesteijn. Diploma B. Jongens. Joo Kwaak, Arie Blanken, Johannes de Leeuw, Adri v.d. Berg, Eef Over- dam, Leen Sol, Cok van Dijken, Corn, van Ringelenstein, C. Kroon, Gerrit K. van Tilburg. Diploma A. Meisjes. Nella Rietveld, Fientje v.d. Ham, Joke Versloot, Elly v.d. Krans, Jan- ny Versluis, Adri van Oort, Gerda v.d. Laan, Sonja de Groot, Anneke v.d. Breggen, Nel van Es. Hermie Derksen, Joke de Bruin, Tinie Geers, Arendje Driesse, Willy Driesse, Jans- je Troost, Maartje van Veen, Adri- „Ferm. Dan praten we er verder niet over. En vooral niet tegen anderen. Denk er aan, het moet geheim blij ven." Anna komt binnen. De jongelui be groeten elkaar. De volgende week wordt de acte gepasseerd. Juffrouw Neuteboom gaat naar huis met drie duizend gulden. Kromme Arie krijgt een Gouden Rij der, maar hoort verder niets. Het is zeker niet doorgegaan. Geen wonder. Tweeduizend gulden! Het zou com pleet voor niemendal zijn. Wel ziet hij, dat het huis geweldig wordt op geknapt. De timmerman, de schilder en de loodgieter komen er aan te pas. Op een stille Zondagmiddag zegt Ru- dolf: „Moeder, laat mij die acte nog eens lezen. Ik kan het bijna niet ge loven." „Hij ligt in de kluis. Hier heb je de sleutel." Rudolf leest en leest nog eens. „Eedelcoert heeft dus gekocht voor drieduizend gulden. Maar u hebt recht, het huis tien jaar te bewonen zonder betaling van huur. En gedu rende die tien jaar kunt u te allen tijde het huis terugkopen tegen de zelfde prijs?" „Zo is het." „De reparatie en het gehele onder houd komen voor zijn rekening. Hoe is het mogelijk!" „Die Eedelcoert is een Christen," antwoordt zijn moeder Rudolf geeft geen antwoord. Ligt ana C. Bakker, Arendje it Hart, Leny Hoogendoorn, Dit Lagrouw, Gerrie van Straaten, Tiny van Beek, Jany Kool, Tinie Oudijk, Adrie Al- blas, Aga de Waardt, Adri Hollan der, Annie Noorlander, Tini Sonne- veld, Aria Molenaar, Annie Perri- don, Adrie Hofman, Mientje Perri- don, Margareta A. Hogebrug. Geer tje Hoogendoorn, Hendrika M. Hui- zer, Hendrika M. Huizer, Lenie de Joode, Margaretha Kamperman, Anneke Kraaijestein, Neeltje de Knecht, Antonia Hofman, Mijneke Oskam, Clazina Sekeris, Maria Smit, Margaretha Smith, Jacoba Tromp, Adriana Verweij, Marga Vlieg, Mag- dalena Tromp, Tonnie Treffers, Cor- rie Gorissen, Truus v.d. Plaat, H. Rooker, Beppie Kleiweg, Ria van Vliet, Beppie Lichtenberg, Joke Kingma, Stineke Westdijk, Truus v. Dijkhuizen. Meisjes Diploma B. Nelly Versloot, Elly v.d. Krans, Han- ny Rietveld, Gonny de Bruin, Jan- ny Versluis. Adri van Oort, Ali v.d. Flier. Jansje Troost, Tine van Beek, hierin inderdaad de oplossing? Dit is een vraag, waarover hij nog nooit heeft nagedacht. XII. Het lot van velen en van een. Keizer Napoleon houdt niet van ge peuter met kleine gemeentetjes en dito potentaatjes. Hij bepaalt, dat Noord en Zuid Waddinxveen en Bloe- mendaal verenigd worden tot één gemeente. Antoon Eedelcoert krijgt ontslag als Schepen. Veel genoegen heft hij er niet van gehad. Het Koninkrijk Holland heeft op gehouden te bestaan en is nu een provincie van Frankrijk. Daardoor komt het Nederlandse volk onder Franse wetten. Een daarvan is de wet op de Con scriptie, door Napoleon in Frank rijk ingevoerd. Met het oog op de finaiciën bleek nodig, het leger van dure huurlingen te vervangen door milj/tieplichtige lotlingen. Dat kost minder geld en verbetert het gehal- van het leger. Boze geruchten over de Conscrip tie waren reeds vroeger» uit Frank rijk tot Nederland doorgedrongen. De tegenstand was daar geweldig en men vertelde, dat duizenden dienstplichtigen vluchtten en zich schuil hielden in de bossen en op de bergen en dat iedere vluchte ling, die ontdekt en gevangen, werd onverbiddelijk werd (doodgescho ten. Men wist niet of deze geruch ten waarheid bevatten. Nu wordt de conscriptie ook inge- Janny Kool, Tinneke Oudijk, Willy van Trie. Siena Zwijgers, Magdale- na Tromp, Wilhelmina P. Alblas, Gerritje de Bruin, Johanna van Eijk, Antonia v.d. Hee, Janna Hogerbrug, Grietje Olie, Gerda Jager, Truus v.d. Plaat, Corrie Gorissen, Beppie Lichtenberg, Henny Kingma, Tr. Diploma C Gonny de Bruin, Cornelia Troost, A .van 't Wout, Willy Kingma. Aanwezig alle Hoofden der Scho len, Inspecteur L.O,, de Heer W. G. Roozenheek, gedelegeerde van Onderwijs Kunsten en W'etenscap- pen, A. Akkerman, en Wethouder Oudijk, Examencommissie de heren H .Jenné, S. Versloot en A. C. v.d. Bosch. De algehele leiding badmee ster R .den Haag. HULP AAN „AVIFAUNA" In verband met de financiële moeilijkheden bij Avifauna heeft de directeur, de heer G. van den Brink, op een gistermiddag gehouden pers conferentie enige opening van za ken gegeven. De geruchten als zou Avifauna aan de rand van een fail lissement staan noemde de heer Van den Brink van alle grond ontbloot. Er zijn inderdaad liquiditeitsmoei lijkheden, ontstaan door grote in vesteringen in de afgelopen jaren en door het minder drukke bezoek in Mei en Juni van dit jaar. Met een bedrag van 200.000 zou aan de tij- steld in Nederland. Een siddering vaart door de gezinnen, waar op groeiende jongens zijn. Er blijft echter één kans. Men kan vrijloten. Ieder jaar wordt het ge tal der benodigde manschappen vastgesteld .Alle jongelingen, die in dat jaar de leftijd van twintig jaar bereiken, zijn dienstplichtig en moe ten deelnemen aan de loting, die in het voorafgaande najaar plaats heeft. Wie is er negentien jaar? Gerrit Eedelcoert. Ook andere jon gelui uit de omgeving, boerenzoons en boerenknechten. Hun toekomst hangt aan het lot, dat ze trekken. Wie bidden kan, bidt. Wie het niet kan, vloekt. Er is nóg een weg ter ontkoming, want er is gelegenheid tot plaatsvervanging. Een ingelote kanruilen met een, die niet dienst plichtig is. Boeren en boerinnen overwegen reeds. Wanneer hun zoon inloot en hun knecht loot vrij, of de zoon van hun arbeider loot vrij, dan moeten die twee ruilen. Ze hebben er duizend gulden voor over. Daar wordt druk over gepraat. Men wil reeds afspraken maken. Maar de lust tot dienen is gering. Wie een dienstplichtig numpier trekt moet vijf jaar dienen. Vijf jaar! Dui zend gulden is veel te weinig. En dat naar Rusi tand! Rusland wordt af geschilderd als erger dan de hel. Want het gerucht gaat, dat Napole- delijke moeilijkheden het hoofd kunnen worden geboden. Getracht wordt via de Herstelbank de helft van dit bedrag aan te trekken. Volgens de heer Van den Brink zou de burgemeester van Alphen a. d. Rijn, de heer E. D. C. Witsschey, daarbij persoonlijk zijn bemiddeling verlenen en hebben toegezegd, dat indien de Herstelbank tot medewer king bereid zou zijn, de mogelijk heid onder het oog zal worden ge zien, of wellicht de gemeente de re sterende f 100.000 kan fourneren. In afwachting van het resultaat van deze pogingen om in de liquidi teitsmoeilijkheden te voorzien, heeft de heer Van den Brink zich thans ook tot de „ambassadeurs" van het vogelpark (vrienden van Avifauna) gewend met een rondschrijven, waarin hij een en ander uiteenzet en hen opwekt deel te nemen in de door hem uitgeschreven obligatielening, waarvan het bedrag niet is genoemd, maar die een looptijd zou hebben van 4 jaar en een rente van 5 pet. De heer Van den Brink deelde desgevraagd nog mede, dat in totaal anderhalf millioen in Avifauna is geïnvesteerd, dat de totale omzet van de N.V. Britimij, waarin behal ve Avifauna ook de hoedenzaak van de heer Van den Brink zijn onder gebracht, circa vier millioen per jaar bedraagt en dat de ontvangsten van het vogelpark in 1951 bijna twee millioen hebben bedragen. on een veldtocht tegen dit land voor bereidt. Het is daar 's winters zo koud, dat al wat leeft buitenshuis doodvriest en de huizen ingesneeuwd liggen tot boven de daken! Wolven en beren verscheuren ieder, die zich buiten de deur waagt. Hu! Er ontstaat plotseling een nieuw be roep: Remplacantenbaas. Nu komt er enige regel in de wanorde. De remplacantenbazen bezoeken de boe ren, die dienstplichtige zoons hebben en een plaatsvervanger wensen. Ook bewerken ze de arbeiders en de knechten, die echter weinig lust to nen, hun leven te verkopen of zich te verbinden voor vijf jaar. Daarom de stad. Het gevolg is, dat de prijs omhoog loopt tot tweeduizend gulden. Plus vijf procent provisie voor den baas. Dat is honderd gulden. Die lui ma ken goede zaken in hun nieuw be drijf. Men noemt hen kooplui in mensenvlees. De armoe maakt de mensen slecht. Menige dief of dood slager wordt opgehangen. Eedelcoert koopt een plaatsvervan ger voor Gerrit. Hij moet honderd gulden vooruit betalen. Dat is de provisie, die bij vrijloten niet wordt terug betaald. Kromme Arie Kuytel heeift geen zoon, alleen een dochter Aagt. (wordt vervolgd) In plaats van kaarten Zaterdag 20 Sept. a.s. hopen onze lieve Ouders J. REIJM en J. A. REIJM— van der Sterre de dag te herdenken waarop zij 35 jaar gele den in het huwelijk traden. Dat God hen nog lang in ons midden mag laten, is onze liefste wens. Hun dankbare Kinderen en Kleinkinderen Waddinxveen, 6 Sept.'52 Kanaalstraat gevraagd, voor dag en nacht. Daghulp aanwezig- Zondags vrij. Mevr. FLIM. Zuidwijk 2, Bos koop, Tel. 38 TE KOOP: Mantelpak, Topper, twee wollen Jurken, Wintermantel, en een paar z. g.a.n. Dames schoenen. Alles onge veer maat 38. Brugweg 79 Nogmaals Vrijdag en Zaterdag onze broze van 60 voor 50 cent per 250 gram Opleiding A. C. DERUIJTER Accountant en Ler. Boekh.M O. BOSKOOP, Reijerskoop 121, Tel- 5 GOUDA, Grav. Jacobastr. 48, Tel 2255 Sinds 1938 slaagden 321 leerlingen Te koop gevraagd, met eiken kast en 13 registers. Aanbiedingen A. F. ALBLAS, Dorpsstraat 44 gevraagd In bezit van diploma Lingerie Emmastraat 10 mijn donkerrood ribfluwe len JACK met Capuchon. IUULTJE VAN BEEK, Brugweg 131 hopen wij weer Maandag, Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 4 tot I uur bfj de Brug te staan. Beleefd aanbevelend, VISHANDEL Telefoon 535 180 cm. breed bij 6 stuks f 6.75 op het gebied van UITDEUKEN aUTOSPUITERIJ iets fijns voor de boterham 1I2 pond 50 cent Galantine 45 ct. per ons f 2 ons 80 ct. Leverworst 24 ct. per ons 1 ons Leverworst 1 Galantine 1 Kookworst alleen Zuidkade 143 te samen 3 ons 95 cent Te koop: in goede staat. Te bevragen C. Vermeulen, Breedewég 7, Zevenhuizen. De vacanties zijn voorbij Nu eerst onze kamers weer opknappen met een van RIEN BOEGHEIM, Oosthaven 19, Tel. 2392. Gouda Let op onze prijzenAlles is compleet geprijsd en wordt tevens gratis thuisbezorgd en geplaatst. U kent onze zaak Waddinxveners die een woning beschikbaar hebben of per sonen die spoedig woning ruimte toegewezen krijgen, wordt een duplex woning in Zevenhuizen in ruil aangeboden Inlichtingen bureau van dit blad. Zuiver wollen Kamgaren Pantalons, in verschillende kleuren, naar maat voor f 39.00 Kleermakerij G. LEEFLhNG IJsselIaan 84, Gouda Predikbeurten op Zondag 7 Sept. 1952 Ned. Hervormde Kerk Voorm. 8.45 en 10.30 uur, Ds. P. M. van Galen, Papendrecht Nam. 6.30 uur, Ds. J. van der Haar Gereformeerde Kerk Voorm. 10 en Nam. 6.30 uur Ds. J. Snoey N.H Evang. »Wet en Evangelie* Nam. 3-30 uur Ds. K. J. H. Burgy, Den Haag Christelijk Afgesch. Gemeente Voorm. 9.30 en n.m. 5 uur Leesdienst Donderdag 11 September, nam. 7 uur, Ds. B. Toes, van Kinderdijk Remonstrantsch Gereformeerde Gemeente Voorm. 10 uur Ds. G. Duinker. W&~ De Zondagsdienst wordt Zondag 7 Sept. waargenomen door Dr. P. van der Linde in verschillende soorten vraagt voor haar afdeling Kruidenierswaren Aanmelden: Kantoor ORANJELAAN 9, WADDINXVEEN vbor H.B.S., Ambacht en Avondtekenschool

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 3