i voor Waddinxveen de SpUfyd van de week Kris-Kras Uit het Parlement De Nederlandse veestapel in 1952 Weekagenda Elk (liertje z'n pleziertje No. 379 Vrijdag 12 September 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Verschijnt elke Vrijdag I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling <s "Woeridagsavonds inzenden. I 1 Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. 1I1 De herfst kondigt zich aan. De crste nachtvorsten heeft de Bilt reeds gemeld - de „officiële" voet- bal rolt weer.de avonden zijn lan ger en frisser - wij gaan langzaam maar zeker de winter weer tege moet. Nog zitten de bomen in het groen, de eerste bladeren, zijn ech ter reeds gevallen. Een afscheid van de zomer zo zou men de bloemencorso's kunnen I noemen, die de bekende bloemen en heestèrcentra respectievelijk Aalsmeer en Zundert de bevolking aanboden. Duizenden zowel in de hoofdstad als in het Zuiden dëS lands hebben met welgevallen de bloemenpracht gadegeslagen en men kan slechts wensen, dat onze beroemde bloe- men-en heestercentra meer dan een keer per jaar gelegenheid konden vinden, zó reclame voor hun pro ducten te maken. Ondanks al die bloemenpracht. de herfst nadert - de herfst, met natte, glibberige straten. Het ge vaar, dat zulke wegen met zich brepgt, werd- reeds gedemonstreerd doordien te Amsterdam een autobus slipte^en op een groepje wielrijders inreed, waardoor drie fietser wer den gedood en vijf personen ge wond naar een ziekenhuis moesten worden gebracht. Brengt het komende slechtere weer dus ontegenzeggelijk extra ge varen met zich voor het verkeer - ook voor onze economie zijn er ge varen, die ons bestaan bedreigen. Het grote congres van het N.V.V. heeft aan de toenemende dreiging der werkloosheid grote aandacht geschonken en als punt één van zijn wensen de volledige werkgelegen heid genoemd. Een enkel middel om de bestrijding der werkloosheid ter hand te nemen zij hier aangetipt: de K.N.A.C., de Kon. Nederl. Auto mobielclub noemde in een adres aan Ministerraad, Eerste en Tweede Ka mer de bouw van wegen en verbe tering daarvan een zeer doeltref fend middel. Het werk aan het Rijkswegenplan zou volgens ge zonde beginselen en in het tempo zoals dit in het algemeen voor 1940 heeft gegolden ter hand dienen te worden genomen. De K.N.A.C. meent met zekerheid te kunnen zeg gen, dat vele werkobjecten van ^gtonde af aan een grote rentabili teit zullen geven - een mening, die feeer zeker kan worden onderschre ven. Verbetering of het aanleggen van nieuwe wegen is in elk geval productief werk, daar zal men het algemeen over eens zijn. ,Dat de werkloosheid toeneemt, kunn,en wij ook zonder het Bureau voor de Statistiek wel vaststellen. Nu was het weer de N.V. Pander te Den Haag, die waarschijnlijk in verband met de verplaatsing van de fabriek naar Leidschendam en door het uitblijven van exportorders, een 76 arbeiders ontsloeg., Die export weet wat! Het bestuur van de coöperatieve zuivelfabriek De Ommelanden te Groningen heeft er mede de mond vol over; de afzetmarkt in Amerika is door de staking, die aan deze fabriek voor het verkrijgen van een pensioen- en een vacantieregeling is uitgebroken, verloren gegaan. De coöperatie biedt thans de fabriek te koop aan en heeft het besluit genomen, zichzelf te ontbinden. De oude strijd werk gever - werknemer wordt hier wel fel gestreden. De leiding der fa briek is niet ingegaan op het bemid- delings voorstel van de commissa ris der Koningin in Groningen - de Kon. Ned. Zuivelbond keurt haar houding af, zodat men mag con cluderen, dat de stakers het recht aan hun kant hebben. Met spanning ziet Nederland toe, of deze mensen desondanks straks niet bij het grote leger der werklozen zullen worden ingedeeld. Dit leger is reeds groot genoeg en groeit helaas nog steeds. Het aantal 117.157 werklozen in in Juli steeg tot 118.534 in Augus tus. Het zijn al weer grote getallen, getallen, die hoger liggen, dan het aantal bezoekers, dat in de afgelo pen zomer de tentoonstelling van beeldhouwkunst „Sonsbeek 1952" te Arnhem bezocht. Verheugend is, dat daar 100.000 bezoekers konden worden begroet. Minder verheugend is, het aantal ongevallen in de bouwbedrijven in 1951. Op 160.000 arbeiders kwamen 39.000 ongelukken voor, waarvan 37 met dodelijk afloop. Sinds 1947, toen 24.390 ongelukken voorkwa men met 20 doden, is het aantal dus aanzienlijk gestegen. De schade wordt door Ir. H. 't Hart in „Bouw- belangen" geschat op 5 millioen gulden directe en 15 millioen indi- recete kosten. Vergeleken met an dere bedrijfstakken is het percenta ge aan ongevallen in de bouwbedrij ven het grootst. Ir. 't Hart dringt er op aan het voorschrijven varl bekeliethel- men, zoals die in Amerika door de bouwvakarbeders worden gedragen. Voorts zou het verplicht dragen van schoenen met stalen neuzen en zo mogelijk ook met stalen binnenzo len zeer gewenst zijn. In 1951 kwamen ruim 4500 onge lukken dopr vallende voorwerpen voor. 6000 oogongevallen en ruim 4300 spijkerongevallen. De laatste ontstaan doorgaans door het trappen in spijkers. Ruim 1700 maal viel ie mand van een ladder, meestal omdat deze ladders wrak waren. Ir. 't Hart meent, dat het dragen van veiligheidshelmen en- schoenen het aantal ongevallen aanzienlijk zal kunnen drukken. Voor het dragen van helmen en schoenen komen spe ciaal arbeiders bij ccnstructiewer- werken als bruggen en kappen, bij heiwerken, hoge bouwwerken, lieren en liften in aanmerking. Op werven en in machinefabrieken, waar de veiligheidsschoen verplicht werd gesteld, is het aantal voeton- gelukkën aanzienlijk afgenomen. Aanbevolen wordt voorts vooral bij grote werken veiligheidsinspec teurs aan te stellen. De salarissen van dergelijke Inspecteurs kunnen door besparing bij minder ongevallen dubhel en dwars worden terugver diend. Enige maanden geleden was er sprake van, dat de posttarieven zouden worden verhoogd; men weet, dat de mijnenzegel reeds,.was on- worpen met het getal 12 (cent) in- plaats van 10, omdat de P.T.T. ver wachtte, dat vóór de datum der uit gave van deze zegel het briefport tarief reeds verhoogd zou zijn van 10 op 12 cent (en drukwerken van 2 op 3 cent). Maar deze verhoging gaat niet door; de minister is er te gen. Wel zullen de telefoontarieven binnenkort worden verhoogd, voor namelijk die over korte afstanden. Ingaande 15 September wordt de zinken cent uit de circulatie geno men. Ze is dan als betaalbaarmiddel niet meer geldig. Maar nog gedu rende drie maanden daarna zal men dit geldstuk op de postkantoren en banken kunnen inwisselen. HET BEZOEK. De post bracht mij in het begin van deze week een briefkaart. Dat is helemaal niets bijzonders, want het bestellend personeel van de PTT weet mijn adres slapend te vinden. Maar die briefkaart die deed 't em. Dat kaartje van 10,5 x 15 Cm bracht een gehele verandering aan in mijn gezin. Van klein tot groot waren ze uit hun gewone doen. Ik had mijn kinderen wel eens verteld, dat ik een nog erg conser vatieve tante had. Een tante met een gebreid mutsje op en een kar- biesje in de hand, waarin altijd ver rassingen waren. Als kleine jongen heb ik eens een stel witte muizen gehad uit dat karbiesje van mijn tante. En als. ze op reis ging nam ze altijd haar kanariepietje mee in een kooitje. Kijk, die tante kwam nu bij ons op bezoek. Dus U kunt wel begrijpen, dat bij de aankondiging van het be zoek mijn kinderen erg verlangend waren naar de ontmoeting. Ten eer ste omdat mijn tante nog nooit bij ons was geweest en ten tweede omdat zij nieuwsgierig waren naar het kanarievogeltje-in-zijn-kooi en de verrassingen uit het karbiesje. Gisteren is ze dan gekomen. Ik zelf ben ze een eind tegemoet ge reisd vanwege haar hoge ouderdom en de te verwachten attributen die zij bij zich zou hebben. Eindelijk waren we aan het sta tion Waddinxveen. Mijn kinderen stonden te wachten. De verwelko ming was hartelijk. De kleinste van mij had vlug haar hand gepakt en stapten wij op huis aan. Een kopje thee met een babbelaar deed haar veel plezier, maar in het tweede kopje wenst zij geen suiker, noch een bappie .De zoetige smaak was haar nog in de mond, zei ze. Toen vroeg zij om haar „stoof". U weet wel, dat vierkante ding met vijf gaatjes en één groot gat. Om haar voeten op te zetten. Eindelijk was het grote moment aangebroken. Ze riep alle kinderen bij zich, zette een ander brilletje op en vatte haar karbiesjes. En ge zeten op de stoel, die naast het ta feltje met dé kanarie-kooi staat, be gon ze uit te pakken en te geven. De kinderen konden van verbazing slechts stamelend „dank U wel, tan te" zeggen. De meisjes kregen mooie kaatsballen en bloed-kralen-kettink- jes; de jongens een zak met knik kers en een marmotje. Voor mij was er een Goudse pijp en mijn vrouw kreeg een paar breipennen. „Dat geef ik jullie, omdat ik hier natuurlijk wat ongerief brengt döor mijn aanwezigheid en die van de kanarie", zei mijn tante. „Ik blijf veertien dagen hier en dan ga ik weer wég. Elke dag ga ik een half uurtje wandelen met dp kanarie en 's avonds ga ik vroeg naar bed,,. Dat was haar program en nu wis ten wij alles. Mocht U soms een oud vrouwtje tegenkomen met een kanarie-in-de- kooi, dan weet U dat ze de tante is van Tot de volgende week. Kris-Kras. De lange duur van de Kabinets crisis heeft met zich meegebracht, dat het nieuwe Kabinet direct voor grote problemen is komen te staan. In één van de eerste vergaderingen van de Ministerraad is reeds druk gediscussieerd over vraagstukken betreffende de eenwording van Eu ropa. De nieuwe ploeg ministers, die nog amper op elkaar kan zijn ingespeeld, moest tot een omlijnd standpunt komen, want in het be gin van deze week vergaderde de Raad van Ministers van de Gemeen schap voor Kolen en Staal. Neder land leverde aan deze conferentie twee nieuwe ministers, t.w. de be windslieden van Buitenlandse en Economische Zaken, Beijen en Zijl stra. Zo is het dus duidelijk dat onze nieuwe regering reeds direct voor moeilijke problemen komt te staan Minister-president Drees had daar naast nog een ander lastig karwei op te knappen. Men weet, dat hij zijn Kabinet heeft aangeboden, zon der dat de portefeuille van Binnen landse Zaken was bezet. Minister Beel, vice-president, zou als minis ter voor Maatschappelijk Werk dit departement tijdelijk beheren. Dr. Drees is er echter niet in geslaagd een geschikte k.v.p.-er voor Binnen landse Zaken te vinden. Hij kreeg nogal bedankjes, waarvan er twee bekend zijn geworden, n.l. van de burgemeester van 's-Hertogenbosch, mr. Loeff en van Eindhoven, mr. Kolffschoten, die in het eerste Ka binet na de oorlog minister van Ju stitie is geweest. Teneinde raad blijft prof. Beel Binnenlandse Za ken maar weer beheren. Geen lid van het Kabinet die daarvan spijt zal hebben, want de heer Beel heeft getoond een uitstekend regent te zijn. Hij kent zijn departement en de lastigste burgemeestersbenoe mingen doet hij met grote voortva- rendheidaf. Dat men niet zo ge makkelijk iemand voor deze post kon vinden, zit hem ook in de op handen zijnde grondwetswijzigin gen. In 1956, aan het einde van deze parlementaire periode, komt n.l. de hele grondwet op de helling. Dit is geen eenvoudig werk. Daar voor heeft men een ervaren opli- ticus nodig en die vindt men in de. persoon van dr. Beel. Bij de jongste grondwetsvoorstellen heeft hij niet veel succes gehad. Zijn verdedigin gen waren niet al te overtuigend. Men moet echter niet vergeten, dat hij generlei verantwoordelijkheid droeg voor het indienen van de ontwerpen, omdat hij toen nog hoog leraar in Nijmegen was. Het is de vraag of prof. Beel voor alle aan hanging gemaakte' wetsontwerpen wel enthousiast was. Hetgeen uiter aard niet wegneemt dat hij ze moest verdedigen. Anders had hij niet op nieuw minister moeten worden. Maar men kan begrijpen, dat men een voorstel beter verdedigd als men hetzelf heeft gemaakt dan wanneer het door anderen is op gediend. Mr. J. F. M. van Thiel gaat nu het departement van Maatschappe lijk Werk beheren. In de politiek is hij geen onbekende. Van 1948— 1952 was hij Kamerlid. Hoewel hij lang niet de slechtste was in de k. v.p.-fractie keerde hij in Juni j.l. niet meer terug. Op het terrein dat hij thans gaat bewerken, is hij enigszins thuis. Deze industriëel is o.a. voorzitter van de Centrale Raad voor Gezinsverzorging in Nederland. Het nieuwe departement zal niet groot wórden. Maar toch kan men er belangrijk werk doen. Naar óns gevoelen moet men de insteliling daarvan zich als een overgang. Bij een volgende formatie zal het wel zo worden dat al het sociale werk daaronder ressorteert. Nu krijgt de heer Van Thiel een vrij beperkte taak. De zorg voor de Ambonnezen, de blinden, de bejaarden (niet de noodwet-Drees), de woonwagenbe woners enz. is echter zeer belang rijk. De verzorging van de werklo zen blijft onder Sociale Zaken. Minister Suurhof heeft op het N.V.V.-congres verteld, dat hij voorlopig zal bezighouden met een definitieve regeling van de Ouder domsvoorziening en de werkloos heidsbestrijding. Beide punten zijn uitermate belangrijk. De noodwet- Drees moet nu eens verdwijnen en de werkloosheid is nog steed schrikbarend hoog. De vooruitzich ten zijn somber. Het is de vraag of we onze export de komende winter zullen kunnen handhaven. Experts hebben daar een zwaar hoofd in. Zou dit niet lukken dan wordt het werkgelegenheidsprobleem zeer ac tueel. Dinsdag a.s. rijdt de Koningin weer in de Gouden Koets door de Haagse straten. Prinsjesdag is aan gebroken. Na de opening van beide Kamers der Staten-Generaal zal men in de afzonderlijke begrotings hoofdstukken niet veel vinden om trent het beleid van het nieuwe Ka binet. De crisis heeft zo lang ge duurd, dat de begroting zal worden ingediend, zoals die door het oude Kabinet was opgesteld. Wijzigin gen waren niet meer mogelijk. Het is echter lang niet uitgesloten dat in de loop van dit zittingsjaar aan vullingen op de begrotingen zullen komen, waarin duidelijk het beleid van de nieuwe bewindslieden tot uiting zal komen. De Nederlandse veestapel in 1952. Door het C.B.S. zijn zojuist de voorlopige uitkomsten bekendge maakt van de in Mei jl. gehouden Inventarisatie van land- en tuin bouw, voor wat de veestapel betreft. Bij de rundveestapel valt een ster ke vermindering van het aantal stuks melkvee op. Het aantal melk en kalfkoeien liep nl. sedert Mei 1951 terug met ruim 50,000 stuks (3 °/o). Het sterkst komt deze ver mindering tot uiting bij de oudere leeftijdsklassen. Daarentegen ver tonen de kalfkoeien een niet onbe langrijke toeneming. Ook het vrou welijk jongvee is behoorlijk uitge breid. Kalveren en overig jongvee blijken nl. met resp. 11.00 en 12.000 stuks te zijn toegenomen. Belangrijk is voorts de sterke toeneming van het aantal stuks mestvee van ca. 89.000 op 112.000 (26 °/o), waarmee het vóóroorlogse peil voor het eerst weer benaderd wordt. Een onderzoek naar de veeslagen wees uit, dat 72 pet. van de Neder landse rundveestapel behoort tot het zwartbonte ras en 24 pet. tot het roodbonte. Het totale aantal varkens lag 93.000 stuks (5 °/o) beneden dat van Mei 1951. De achteruitgang heeft al leen betrekking op de mestvarkens, die met 136.000 (13 °/o) zijn terugge lopen. Daarentegen vertonen de cij fers voor de biggen en de fokzeugen na de inzinking in 1951 weer een toename, te weten met resp. 2 pet. (13.000) en 12 pet. (30.000). Ook het aanta. 'andbouwpaarden is weer verminderd en wel met ca. 11.000 (4 pet.) Voorts wijzen de cij fers op een aanhoudende veroude- Woensdag 17 September Lezing Chr. Vrouwenbond (Sonneheerdt). Donderdag 18 September Vergade ring Middenstandsvereniging in Hotel „De Unie". Donderdag 25 September Vergade ring Chr. Metaalbew. Bond in het Verenigingsgebouw Stationstraat. Lang leve onze K.L.M. Dat noem ik een prestatie Zij zoekt het niet in ruchtbaarheid En niet in de sensatie. Geen grote koppen in de krant, Alleen maar nucht're dingen Ze weet met al haar passagiers Heel netjes om te springen. Stuurt U gerust Uw hond of kat. Uw zebra of hyena, Uw varken of uw witte muis Naar Nice of St. Helena. „U belt wij vliegen", is 't devies Voor alle goede klanten. Men heeft een speciale dienst Van muis tot olifanten. Is 't beestje soms niet al te mak Of wat te levenslustig Geen nood, wij zorgen voor de rest, Wij houden 't diertje rustig. Bij olifanten gaat een kip Als medepassagiertje, Ook bij de vlucht heeft ieder dier Z.o'n beetje zijn pleziertje. Zo wordt het hele dierenrijk Per K.L.M. gevlogen,' En doctor Plesman schaart zich (straks Nog bij de zoölogen. Men zoekt nu enkel naarstig nog,_ In boeken en registers, Voor 't beestje, dat het beste past Bij vliegende ministers. ring van de paardenstapel: ruim 126 pet. van de - werkpaarden boven de 3 jaar valt onder de leeftijdsklasse van 12 jaar en ouder (1949 nog 8,4 pet.). Bij de schapen valt voor het eerst sedert 1949 enige opleving te zien. Het totaal aantal schapen steeg nl. invergelijking met Mei 1951 met bij na 22.000 (6 pet.) De hoenderstapel is bijna op het peil van 1950 teruggevallen. Het aan tal oudere hoenders verminderde sedert Mei van het vorige jaar met bijna 600.000 (5 pet.), dat voor de kuikens zelf met 942.000 (7 pet). BURGERLIJKE STAND Aangiften van 4 t.m. 10 Sept. 1952 Geboren: Maria Teuntje, d.v. R. v. d. Hoek en C. T. Bakker, Bodegra verstraatweg 96; Neeltje Frederika, d.v. T. N. Verbree en F. Verhoef, 't Weegje 1; Gerrit, z.v. A. Neven en J.P. Rietveld, Brugweg 24; Frans Jacobus, z. v. J. Mijderwijk en W. Poot, Kerkweg 157a; Gerrit, z.v. H. van Dijk en P. de Vlieg, Emma- straat 24. Ondertrouwd: M .de Kruijff en J. Verschoor. Overleden: Aafje Lingen, 69 jaren, wed. v. J. Voorwinden. NIET KLANT, MAAR SLAGER IS STRAFBAAR Wanneer men in de stad wandelt, kan men soms opmerken, dat, veel al door dames, honden worden me degenomen in slagerswinkels. Waarschijnlijk wordt dit gedaan om iets voor het dier te krijgen of te kopen, doch er wordt daarbij ver geten, dat daardoor de slager in een moeilijke situatie wordt ge bracht. Het is namelijk op grond van de bepalingen van de vleeskeurings dienst terecht verboden, dat hon den, katten in vleeswinkels aanwe zig zijn. Nu is het voor de slager zeer moeilijk op het gevaar af klan ten te verliezen, eendergelijke be- zoeker(sters) op deze verplichting te wijzen. Anderzijds begrijpt de Vleeskeuringsdienst volkomen de onbillijkheid, die er in is gelegen een slager (want die is verantwoor delijk voor het geval) te verbalise ren voor de overtreding van zijn cliëntele. En toch moet het euvel worden tegengegaan. Daarom wordt langs deze weg een dringend beroep gedaan op het publiek hun huisdieren bij het be zoek aan slagerswinkels niet mede te nemen en ze eventueel thuis met een lekker beetje te verrassen. (Vakblad Slagerij)

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1