Weekblad voor Waddinxveen De Spiegel van de week Kris-Kras Uit het Parlement Weekagenda Voldoende Suiker Prinsjesdag Flitsen uit de Troonrede - No. 380 Vrijdag 19 September 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 et, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. De Prinsjesdag met zijn pracht en praal en met zijn Troonrede, ge volgd door de „Milliardennota", hebben al weer bijna doen vergeten, dat de completering van ons nieu we kabinet toch nog grotere moei lijkheden heeft opgeleverd^ dan al gemeen werd verwacht. Lag het oorspronkelijk in de bedoeling, prof. Beel met het beheer van het nieu we ministerie van Maatschappelijk Werk te belasten en voor Binnen landse Zaken een nieuwe minister te zoeken, het resultaat van de diverse polsingen en besprekingen is ge weest, dat vice-premier Beel weer naar Binnenlandse Zaken verhuisde en mr. F. van Thiel (K.V.P.) tot mi nister van Maatschappelijk Werk werd benoemd. De titulatuur van de twee minis ters van Buitenlandse Zaken is ook in kannen en kruiken, hoewel wij de oplossing niet bepaald gelukkig kun nen noemen. De minister zonder portefeuille, mr. Luns, zal in het vervolg, indien hij als minister in het buitenland vertoeft, de titel van minister van Buitenlandse Zaken mogen voeren. Een wonderlijke regeling! Ontmoet mr. Luns in Den Haag een buiten landse collega, dan treedt hij op als „de minister zonder portefeuille". Onmoet hij dezelfde collega in het buitenland, dan is hij plotseling ge- metamorphoseerd in „de minister van Buitenlandse Zaken". Wij hopen alleen maar, dat er zich geen complicaties zullen voordoen, wanneer beide ministers tegelijk ons land op een buitenlandse conferen tie zullen vertegenwoordigen. Over gebrek aan werk zullen de twee heren voorlopig in ieder geval niet hebben te klagen. Onze Zuider buren en Benelux-partners hebben de laatste weken in een stroom van nota's, resoluties en rapporten hun hart gelucht over de Nederlandse concurrentie op de Belgische markt en over de ongelijke concurrentie voorwaarden in de drie Benelux- landen. Al die stemmen verenigden zich in de wens, dat er nu eens spoedig besprekingen tussen de Be nelux-ministers moeten plaats vin den over de coördinatie van de eco nomische en de sociale politiek. Indien onze regering met het des- betreffende voorstel instemt, zal 9 October a.s. te Knocke deze confe- ren tie worden gehouden. Het voortgezette informatieve overleg tussen de directie van de melkfabriek „De Ommelanden" te Groningen en de Unie van Landar beiders en die van Verkeer, onder leiding van Rijksbemiddelaar mr. Berger in zake het ontslag van 171 stakers heeft geen resultaten opge leverd. De vertegenwoordigers van „De Ommelanden" hebben eenvou dig geweigerd ieder voorstel in over weging te nemen. Volgens mr. Berger zijn verdere besprekingen dan ook nutteloos en verder is hij van mening, dat het onder deze omstandigheden ónmo gelijk zal zijn, normale sociale voor zieningen in het bedrijf tot stand te brengen. De Alg. Ned. Agrarische Bedrijf s- bond heeft nu zeer krasse maatre gelen genomen. Op zijn verzoek heeft de Groning se rechtbank conservatoir beslag ge- slag gelegd op alle roerende en on roerende goederen van het bedrijf, in verband met een vordering van f 30.000 voor geleden schade van leden van de A.N.A.B. Terwijl dus de staking bij „De Ommelanden" nog steeds voort duurt, brengen de grote suikerfa brieken in den lande reeds alles in gereedheid om begin October, na de bietencampagne, weer op volle toe ren te kunnen gaan draaien. De verwachtingen zijn dit jaar wel zeer hoog gespannen. De bietenoogst belooft zeer goed te worden en het suikergehalte der bieten wordt uit stekend genoemd. Toch zal men met de nieuw gewonnen suiker nog steeds niet aan onze binnenlandse behoefte kunen voldoen. Veel ver wacht men derhalve van de nieuwe Zuidzeepolders, die vermoedtelijk over een vijftal jaren de eerste oog sten zullen opleveren. De Leidenaars hebben iets te vroeg gejuicht over de voltooiing van de spoordijken, die hun stad - evenals destijds Amsterdam - van de overwegmisère zullen verlossen. Ir. Den Hollander van de Ned. Spoorwegen heeft medegedeeld, ten gevolge van de talrijke verzakkin gen in het traject langs de Haarlem se Trekvaart men de situatie ter plaatse eerst nog eens terdege moet bestuderen, alsvorens het nieuwe gedeelte in gebruik kan worden ge nomen. Spoorwegen zijn veilige we gen is de leus, waarvan men zeker niet zal afwijken. Het einde der Leidse misère is echter in zicht! Door het College van Rijksbe middelaars is een beslissing geno men over de voorstellen der Stich ting voor de Landbouw tot verho ging der landbouwlonen. Het colle ge acht een basis-uurloon van 83 cent, met inbegrip van 3 cent werk nemersbijdrage aan de pensienpre- mie voor vakarbeiders aanvaard baar. (was 84,5 met inbegrip van 2,5 voor pensioenpremie). Het Col lege is van oordeel, dat de lonen voor de ongeschoolde niet verhoogd mogen worden. De datum der verhoging is nog niet vastgesteld. Een wetsontwerp ligt klaar voor een spaarregeling voor jonge men sen van 1724 jaar, die een rijks premie voor hun spaarzin zullen krijgen. De spaarbanken zelf heb ben een nieuwe spaarvorm in voor bereiding, waarbij aan een spaarre geling een levensverzekering zal zijn verbonden. Deze week hadden wij een fami liefeestje. Een zwager van me was 40 jaar bij eenendezelfde baas. Dat moet worden gevierd, natuurlijk heèl sober, want mijn zwager vindt veertig jaar nog niet zo heel lang. Ik wel, want ik heb wel eens een periode gekend, dat ik veertig ba zen in één jaar had. Maar dat is lang geleden. Tegenwoordig komt dat niet meer voor. Eigenlijk jam mer, want je doet heel veel ervaring op. Maar afijn, dat veertig-jarig ju bileum was er nu eenmaal en de gelukwensen en cadeaux die mijn zwager ontving, waren een teken, dat hij wel gewaardeerd wordt. Ook zijn familie was hem niet vergeten. En daardoor juist werd hij gedwon gen „iets terug te doen". We ontvingen een uitnodiging. En we gingen. Er waren 11 genodigden, dus zaten we met 13 personen aan tafel. Ik ben niet bijgelovig, maar dit zou jé het doen worden. Hoe zou het aflopen? Kortom, na de koffie met gebak en een apperetief je werd gedineerd. Ik had wel eens meer bij mijn zwager gegeten en altijd was er rumpudding als dessert, waar geen rum-smaak aan te bekennen viel. En werkelijk hoor, na vele groen ten, aardappelen, vlees enz., kwam de beruchte rum-pudding op tafel. Ik trolwmijn neus op, maar de be leefdheid gebood me tochte gaan eten. En wat viel dat mee, zeg!! Een smaak, nou zeg, geweldig!! Ik keek de tafel eens rond en zag ze alle maal zitten eten, zeg, als wilden!! Je proefde niets anders dan rum. Pudding niet meer. Na het diner waren we allemaal erg vrolijk. Zo vrolijk zelfs dat er iemand durfde vragen hoe het kwam dat die rum- pudding zo lekker was. De vrouw van mijn zwager vertelde het. Bij het klaarmaken zou ze een scheut rum uit de nog volle fles rum in de pudding doen. Laat nu de fles uit haar handen glippen en de totale inhoud de pudding inschieten! Het is wel een sober feest ge worden, want we gingen 's avonds om half elf al weg, zat, voldaan en vrolijk door de rum. Pudding wil ik niet eens meer noemen. Ik ben nog twee dagen thuis ge weest n.a het rum-feest. Tot de volgende week. Kris-Kras. Prinsjesdag 1952 is weer voorbij. De 'zitting van beide Kamers der Staten-Generaal is geopend en de wetgevende arbeid kan dus begin nen. Als men de Troonrede leest, komt men tot de ontdekking, dat het nieuwe Kabinet heel wat van plan is. Tal van Wetsontwerpen worden aangekondigd. Veelal geldt het hier echter ook problemen die bij het vorige Kabinet reeds in het middelpunt van de belangstelling stonden, doch die nog niet werden opgelost. Daaronder kwamen zeer bekende stokpaardjes voor. Het is te hopen ,dat alle wensdromen nu gerealiseerd worden. Zo'n Troonrede keert jaarlijks weer. Meestal geeft zij het beleid aan dat de Regering in het geopen de zittingsjaar wenst te voeren. Dit maal kan men er echter een grotere betekenis aan hechten. Men zal de ze rede van de Koningin moeten zien als een publicatie van het Re geringsprogram; de basis waarop de vier partijen, k.v.p., p.v.d.a., a.r. en c.h.u. elkander bij de formatie van het Kabinet hebben gevonden. Uit puttend is zij uiteraard niet; zij zou dan teveel tijd in beslag nemen, maar de hoofdzaken zijn vermeld. Het is bekend, dat dr. Drees des tijds „algemene richtlijnen" heeft opgesteld. De nadere concretisering van deze richtlijnen zou geschieden in een vergadering met de nieuwe ministers. De details bleven dus door fractievoorzitters onbesproken. Het Kabinet is echter slechts enige we ken voor Prinsjesdag tot stand ge komen, waardoor het onmogelijk was om de algemene richtlijnen nauwkeurig onder de loupe te ne men. De lange Kabinetsformatie heeft nogal wat roet in het eten gegooid. Zoals we verleden week reeds schreven, zijn de verschillende be grotingshoofdstukken opgesteld door de oude ministers. Ook de Millioe- nennota is nog van de hand van oud-minister Lieftinck. Het nieuwe Kabinet heeft deze echter wel be sproken om na te gaan of het beleid van de heer Lieftinck in grote lij nen kon worden overgenomen. Er is! echter de eigenaardige situatie ontstaan, dat de begroting voor het nieuwe departement voor Maat schappelijk Werk, dat beheerd wordt door de heer Van Thiel (k.v.p.) nog niet is ingediend. De heer V.d. Kieft legde daar de nadruk op toen hij vlak na de opening de begroting aanbood. Deze aanbieding is ook een cere monie die op iedere Prinsjesdag te rugkeert. Het is n.l. de gewoonte, dat de beide Kamers ruim een uur na de officële opening afzonderlijk vergaderen. In de Eerste Kamer worden dan alleen maar huishou delijke zaken afgedaan, die weinig boeiend zijn. Een voorzittersver kiezing vindt plaats omdat de pre sident van de Senaat wordt be noemd door H.M. de Koningin. In de Tweede Kamer is er al direct meer leven in de brouwerij. De „Schatkistbewaarder" komt met het bekende koffertje, waarop staat „Derde Dinsdag in September", de Kamer binnen en met een kort speechje overhandigt hij de begro ting. De grote stapelpapier is, ook al der traditie getrouw, versierd met een oranje lint. In zijn bege leidende redevoering legde de mi nister van Financiën er de nadruk op, dat de regering vanzelfsprekend de volle verantwoordelijkheid draagt voor de aangeboden ont werpen, ook al zijn zij opgesteld door het vorige Kabinet. Deze kor te plechtigheid is altijd een hoogte punt en wordt door stampvolle tri bunes gadegeslagen. De vrouwen van de Kamerleden nemen dan de kans v/aar om een inzicht te krij gen in de drukke werkzaamheden van hun echtgenoten. Zij kennen langzamerhand het programma van deze dag wel. Na de aanbieding van de begroting komt het maken van een voorzit tersvoordracht aan de orde. H.M. de Koningin benoemt n.l. ook de voorzitter van de Tweede Kamer maar niet nadat deze zelf een voor dracht heeft gemaakt. De keuze van de Kamerleden is meestal ook de wens van onze Koningin. Nummer één op de voordracht werd weer dr. Kortenhorst (k.v.p.), die reeds de laatste jaren dit hoge ambt be kleedde. Hij verwierf niet minder dan 73 van de 78 stemmen. Door al deze handelingen zijn Re gering en Kamer officiëel gereed voor de start. Een snelle sprint zal het echter waarschijnlijk wel niet worden. Het wachten is o.a. nog op de aanvullende begrotingen. Dit betekent, dat het er somber uitziet met de afwerking daarvan en men vreest dit jaar niet voor Kerstmis klaar té komen. De eerstvolgende weken zullen daarom kalm verlo pen en eerst in November zal men kunnen zeggen dat de parlementai re molen weer op volle kracht draait. Donderdag 25 September Vergade ring Chr. Metaalbew. Bond in het Verenigingsgebouw Stationstraat. Zaterdag 27 September Concert „Internos" in de zaal N.V. Dob- belmann. Dinsdag 30 September Ledenverga dering R.K. Middenstandsvereen. Minister Mansholt spreekt in de toelichting op de begroting van het Landbouw-Egalisatiefonds de ver wachting uit, dat de suikeropbrengst uit de binnenlandse suikerbieten- oogst voldoende zal zijn om de ei gen consumptie van suiker gedu rende 1953 te dekken, zodat uitslui tend ten behoeve van te exporteren producten suiker zal worden geïm porteerd. Voorts wordt gerekend, dat in 1953 geïmporteerd dienen te wor den 732.000 ton tarwe, 64.000 ton rogge, en 75.000 ton tarwebloem. Daarbij wordt aangenomen, dat hiervan 553.000 ton tarwe gekocht zal worden onder de condities van het wheat-agreement, zodat de res terende 179.000 ton tarwe buiten dit agreement geïmporteerd moeten worden. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 11 t.m. 17 Sept. 1952 Geboren: Abramina Adriana, d. v. P. A. van Tol en R. Versteeg, woon schip nabij Burg. Trooststraat; Fre- derikus Cornelis, z. v. J. A. Doele- man en S. H. v. d. Klauw, Esdoorn laan 31; Marion Elizabeth, d. v. ,P. G. Bostelaar en M. A. v. d. Krans, Kerkweg 175; Johanna Wijnarida, d. v. J. Huijsman en P. Sonneveld, Bo- degraverstr.weg 57. Gehuwd: L. C. van Beek en J- Klomp. Zonnetje aan heldere hemel, Vrolijk wapperende vlag, De gewone entourage Van de blijde prinsjesdag; Goud gegalonneerde heren Veel publiek omzoomt de straat, Gouden koets, en de vorstinne In haar koninklijk gewaad. Radio en televisie, (Het sinds pas verloofde paar) Zijn present bij dit gebeuren Voor een nieuw regeringsjaar; Op het scherm zien vele kijkers Naar het schouwspel dat bekoort, Het is de politiezender Die voortdurend 't beeld verstoort. In de koninklijke rede, Uitgesproken van de troon, Klinkt een zeker optimisme Als bescheiden ondertoon; Vele zorgen blijven drukken, Heel veel arbeid moet verricht, Maar 't kan ons toch gelukken, Aan de horizon is licht. Straks komt de millioenennota Met de cijfers voor de dag. 't Stuk dat steeds het laatste woord [heeft, Na de mooie prinsjesdag. Vader leest de vele cijfers, Maar zegt na een korte tijd: „Wat we winnen aan het schoolgeld Zijn we aan de huur weer kwijt.!" JAAP MIJDERWIJK. Onder stralende najaarszon en ter wijl tiénduizenden mensen, zowel uit Den Haag als uit verre delen des lands, langs de weg stonden te kijken, heeft H.M. de Koningin Ju liana, gezeten in de Gouden Koets, de traditionele tocht gemaakt naar het Binnenhof, alwaar zij in een gecombineerde bijeenkomst van de beide Kamers der Staten-Generaal de Troonrede heeft uitgesproken. Uit deze rede geven wij in het kort de voornaamste en belangrijk ste punten weer: Hare Majesteit begon met op te merken, dat er in de achter ons lig- de periode, naast grond voor be- zorgheid ook reden tot voldoening en dankbaarheid is. In de interna tionale toestand echter is nog geen ontspanning ingetreden, maar de samenwerking tussen de vrije vol ken neemt tastbaarder gestalte aan. In het betalingsverkeer met het buitenland is een wending ten goe de opgetreden om in de voor ons liggende periode zal de ontwikke ling der internationale betrekkin gen in belangrijke mate haar stem pel drukken op het beleid. Na ge memoreerd te hebben, dat nauwe samenwerking in Beneluxverband waardevol is voor onze regering, zeide H.M., dat de regering bereid is besprekingen over de Nederlands- Indonesische Unie en de daarmee samenhangende kwesties te hervat ten. Wat Neiuw-Guinea betreft, zal de regering de geestelijke en soci ale ontwikkeling, alsmede de eco nomische vooruitgang der bevolking ontwikkelen, waardoor de grond slag gelegd wordt voor de mogelijk heid, dat de bevolking op de duur in staat zal worden gesteld zelf over haar toekomst te beslissen. Ook de nieuwe rechtsorde voor de Ned. An tillen en Suriname zal met spoed voorbereid worden. Naar alle waarscijnlijkheid zal de betalingsbalans dit jaar een over schot vertonen; dé internationale economische toestand is echter nog vol onzekerheden. De werkgelegen- heidspolitiek moet men steeds meer als het centrale punt in het soci aal-economisch beleid zien; zo mo gelijk verhoging van de koopkracht en opvoering van de export zijn noodzakelijk, alsmede verlaging van invoerrechten. Wat de woningbouw betreft, zal er gestreefd worden naar de bouw van tenminste 55.000 woningen. Daarvoor is nodig, dat een deel van de lopende inkomsten van het Rijk aangewend worden tot dekking van de kapitaalsuitgaven. Bij de uitga ven zal echter grote soberheid be tracht worden. Wat de onderwijsvernieuwing be treft, zeide H.M., dat verdere maat regelen getroffen zullen worden, op dat de Ned. bevolking zoveel mo gelijk aan de verschillende vormen van onderwijs, kunsten en weten schappen deel kan nemen. Onder zocht wordt of het schoolgeld voor de lagere school afgeschaft kan worden, of ware te vereenvoudigen. Tevens zal worden overwogen meer belastingfaciliteiten te verlenen voor kinderen, die in opleiding zijn. Van de nieuwe wetsontwerpen noemde Koningin Juliana het wets ontwerp tot regeling van de om roep, heffing van kijkgeld voor te levisieluisteraars, ontwerp inzake wijziging omzetbelasting', ontwerp op de vervreemding van landbouw gronden, herziening van het bur gerlijk procesrecht en de cassatie procedure, herziening Burgerlijk Wetboek, algemene regeling admi nistratieve rechtspraak, herziening der pensioenwetgeving, definitieve regeling der ouderdomsvoorziening, definitieve regeling kinderbijslag voor zelfstandigen, vereenvoudig administratie sociale verzekering en belastingen, regeling van het zieken fondswezen en de organisatie van de gezondheidszorg. Op het gebied van de landbouw een Landbouwarbeidswet, eenLand- bouwwet om een herziening van de Pachtwet. Gestreefd wordt naar krachtige doorvoering van de P.B. O. binnen redelijke termijn over de hele linie van het bedrijfsleven, ter wijl ook voorgesteld wordt bijzon dere aandacht te wijden aan de be zitsvorming. Na de wens uitgesproken te heb ben, dat God de leden van de Sta ten-Generaal wijsheid moge schen ken opdat zij als goede vertegen woordigers des volks in het komen de zittingsjaar tot zegen van het Koninkrijk en, voor zover mogelijk, van de wereld werkzaam moge zijn, verklaarde H.M. de zitting voor ge opend.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1