Weekblad voor Waddinxveen B. BB BzUendfacduHfr, 458 de, Spiegel van de week Kris-Kras 8. D. A. de, Ittoam Uit het Parlement Het werk der reclassering' Weekagenda No. 381 Vrijdag 26 September 1952 8e Jaargang Adres. Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties -7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. De reacties uit Djakarta op de in houd van de troonrede zijn niet be paald gunstig, en met het oog op de toekomst allerminst bemoedigend te noemen. Men meent daar uit de vaagheid waarmede de Nederland- Indonesische betrekkingen werden besproken, te mogen afleiden, dat men in Nederland deze kwestie niet meer belangrijk genoeg vindt. In Djakarta verwacht men dan ook dat de relaties tussen beide Unie partners thans een kritiek stadium naderen. Men wenst nu de onder handelingen over de 'Unie en over de kwestie Nieuw-Guinea, welke in Februari werden gestaakt, te her vatten. Wat onze financiële toestand be treft schijnen we ons nu toch wel met rasse schreden van het kritieke stadium te verwijderen, zo blijkt uit het „Rijks-Huishoudboekje voor 1953" dat de nieuwe minister van Financiën, van de Kieft, aan de Tweede Kamer heeft voorgelegd. Vertoont de Nederlandse volkshuis houding een aanmerkelijk', gunsti ger beeld dan een jaar geleden, toch menen we ook voor te groot optimisme te moeten waarschuwen, want de ingediende ontwerp begro ting sluit nog altijd met een nadelig saldo van f 492.millioen en de druk der militaire uitgaven - met rond f 1500.millioen, verreweg de grootste uitgave in 1953 - zal on verminderd blijven bestaan. Welk een zegen voor de gehele mensheid zou het zijn, indien al die, in feite toch onproductieve uitgaven niet meer nodig zouden zijn, Stellen wij ons even voor: geen kosten meer voor tanks, voor kanonnen, gewe ren, vlammenwerpers, atoom- en H- bommmen.geen geld verslinden de manoeuvres meer ter land, ter zee of in de lucht. Bij de manoeu vres in Duitsland, waaraan ook on ze jongens deelnemen, is het voor hen zs'n „dooie boel" geweest, dat ze weinig anders hebben gedaan dan zich ingraven. Voor de rest was het wachten op de dingen, die niet kwa men. De manoeuvre „Hou vast" werd door hen dan ook spoedig om gedoopt in „Slaap vast"! Voor de zevende maal na de be vrijding zijn de nagelaten betrek - kingen van hen, die vanuit het „Oranjehotel" in Scheveningen hun laatste gang maakten, op de bin nenplaats van deze gevangenis bij elkaar geweest. Zij hebben weer langs cel 601 gedefileerd - een der cellen waar de ter dood veroordeel den hun laatste uren doorbrachten. Koningin Juliana gaf in een tele gram blijk van haar medeleven en riep de aanwezigen op op de bres te blijven staan voor datgene waar voor de mannen en vrouwen uit het verzet hun leven gaven. Hun voor beeld moet voor ons een lichtende fakkel blijven. De traditie getrouw, werd het be vrijdingsvuur van Bayeux naar Eindhoven gebracht, welke stad haar naam „lichtstad" ter ere van haar bevrijding op 18 September 1944 nu eens alle eer aan deed. Wij hebben er het mooie verlichte stad huis, het Abbe museum en ook de met lichtende sterren en guirlandes fraai verlichte straten en parken be wonderd. Daar was heel wat werk voor verzet. Over werk gesproken: het schijnt de elf Urker vissers in Argentinië nog steeds niet naar den vleze te gaan. Een hunner heeft dan ook kort geleden naar huis geschreven, dat zij er nu genoeg van van hebben en van plan zijn naar Nederland terug te keren. Het moet voor burgemeester Keij- zer evenwel een pak van het hart zijn geweest, toen hij enkele dagen later van de andere tien bericht ontving, dat die ene collega in zijn brief in het geheel niet de gevoe lens van de andere tien mannen tot uitdrukking had gebracht en dat deze vast besloten waren in Argen tinië te blijven. Burgemeester Keij- zer zal nu wel met verdubbelde ijver zijn actie voortzetten om gel den bij elkaar te brengen om de mannen beter materiaal te kunnen sturen. De Amerfoortse buschauffeur J. van Gent zal in ieder geval niet te klagen hebben over het materiaal waarmee hij gedurende een maand in een der New-Yorkse voorsteden zal moeten werken. Hij werd n.l. uitverkoren om voor een maand de plaats in te nemen van de New-Yorkse chauffeur G.E. Brenman, die op zijn beurt weer naar Amersfoort is gekomen om de •plaats van collega van Gent over te nemen. Beide heren zijn inmiddels reeds in actie geweest en wij hebben zo'n idee, dat chauffeur Brenman zich in Amersfoort meer op z'n gemak zal voelen dan Chauffeur van Gent tussen al die wolkenkrabbers. GORT EN NOG EENS GORT Het gebeurt wel niet zo heel veel, dat mijn vrouw voor enkele dagen op reis moet. Dat is maar gelukkig ook, want ik voel me helemaal niet thuis zo alleen met de kinderen. Niet dat ik last van de kindeen heb, maar het is heel wat anders. De verzorging van het eten is voor mij het grootste kruis. Brood, nou ja, dat gaat nog. Snij den en boter smeren is een klein kunstje, maar de belegging kost al meer hoofdbrekens. Thee zetten is een speciale hobby van me, dus ook dat is geen pro bleem. Koffie drink ik die dagen dat mijn vrouw van huis is, niet, om de eenvoudige reden, dat ik niet bij machte ben koffie te zetten. Maar HET PROBLEEM is de mid- dagpot. En dat weet (mijn vrouw wel. Daarom maakt ze alles op de vooravond van haar vertrek zoveel mogelijk klaar. Afijn, mijn vrouw is Dinsdagmor gen vertrokken en zou Woensdag avond weer terug zijn. Laat ze nu Woensdagmiddag opbellen en vertel len, dat ze pas Vrijdagavond komt! Nou, daar zat ik. Het warme eten voor Dinsdag- en Woensdagmiddag was op en moest ik nu Donderdag en Vrijdagmiddag zonder „warm" doen? Ik ging op zoek in de keuken en vond een zak gort. Ik een pan ge pakt, wat' water er in en daar de zak gort, ongeveer een pond dacht ik, in gedaan. En zo het hele zaakje weggezet. De volgende dag zou ik gort eten. Maar, o wee, de bewuste pan was veel te klein. Nog een pan er bij en toen aan het koken. Wat gebeur de? De gort ging zo geweldig uit zetten, dat ik op het laatst geen pannen genoeg had. Pannen geleend bij de buurvrouw aan de ene en bij de buurvrouw aan de andere kant. Ik had welgeteld 17 pannen gort En wij maar gort eten en de buren ook. Er kwam geen eind aan. Toen. mijn vrouw thuis kwam vanmorgen, ze was nog vroeger dan ze gezegd had, waren er nog 13 pannen gort over. Ze schrok gewel dig van al die pannen in de keuken. Heb je wat gort klaargemaakt, vroeg ze. Ik zeg, een beetje, kijk maar in die pannen.Ze zag niets anders dan gort. Daarna keek ze in het keukenkastje en zag natuur lijk, dat de hele zak gort weg was. Dat was een kilo, wat er in zat, zei ze me. Voortaan als mijn vrouw weg moet vraag ik vooraf een kosthuis voor enkele dagen. Tot de volgende week. Kris-Kras. wetsontwerpen van principiële aard voor deze datum te behandelen. Zou men dit standpunt niet inne men dan was het bijv. niet uitge sloten dat prof. Kernkamp de be langrijke kwestie Nieuw-Guinea moest bespreken, voordat het hele Kabinet het beleid ten aanzien van dit gebiedsdeel had verdedigd. Zo is men weer teruggekeerd tot de voor-oorlogse verhoudingen. Toen was het nl. meestal de ge woonte om de nieuwe ministers te laten inwerken tot de Algemene Beschouwingen. Na de oorlog heeft men gezien dat de nieuwe Regerin gen ogenblikkelijk met regerings verklaringen kwamen, waarover enkele dagen na het tot stand ko men van het Kabinet werd beraad slaagd. Daar was toen wel iets voor te zeggen, omdat de Kabinetsfor matie na 1945 hoofdzakelijk draai den om de Indonesische kwestie. Nu onder aan de nieuwe ministers eerst de vuurdoop als zij hun be groting verdedigen. Het kan gebeu ren dat het Kabinet toch persé nog voor de begrotingen een ontwerp wil zien behandeld. In dat geval zullen de Kamers van haar ingeno men standpunt afwijken. Er is al een uitzondering gemaakt. Minister Suurhof, de nieuwe minis ter van Sociale Zaken en Volksge zondheid, moest Dinsdag jl. optre den in de Eerste Kamer. Er lag nog een wetje op de Ouderdomsvoor ziening. De leden van de Senaat be- Hierbij delen wij U mede, dat met ingang van 29 Sept. '52 onze zaak overgaat aan de Heer D.A. DE VLAAM. Wij danken U voor het vertrouwen dat U al die jaren in ons gesteld hebt, en bevelen U onze opvolger ten zeerste aan. Hoogachtend, Ondergetekende deelt U hierbij mede, dat met ingang van 29 Sept. 1952 de zaak van de Heer BOOY door hem zal worden voortgezet. Evenals zijn voorganger, hoopt hij, door U de beste kwaliteit te leveren, het vertrouwen van U te winnen. Aanbevelend, Voorzitter Kortenhorst heeft in de vergadering van de Tweede Ka mer nadere mededelingen gedaan over de behandeling van de begro ting. Zoals we verleden week ver onderstelden, duurt het nog even voordat het zware werk wordt be gonnen. Het is n.l. niet mogelijk om voor 4 November a.s. met de Alge mene Beschouwingen over de Rijks begroting te starten. In dit debat, waarnaar uiteraard met spanning wordt uitgekeken, zal de Kamer haar houding ten opzichte van het nieuwe Kabinet bepalen. De voor zitter achtte het niet mogelijk om grepen echter de moeilijkheid, die voorzitter Kortenhorst aan de over zijde van het Binnenhof zo duide lijk had getekend. Zij zwegen bijna allemaal over deze materie, die an ders de tongen genoeg in beweging weet te brengen. De enige uitzonde ring was de communist Branden burg. Hij probeerde aan de bewinds man enkele antwoorden te ontfut selen, maar deze wimpelde alles af door op te merken, dat het nieuwe Kabinet zich nog niet over de nood- wet-Drees had beraden. Een der eerste daden van de Tweede Kamer was, de communis ten te weren uit de ïndustriecom- missie. Verleden jaar hebben de Kamerleden een rondreis gemaakt langs verschillende industrieën. Toen is de gedachte geboren een speciale industriecommissie uit de Kamer te benoemen, waardoor men een goed contact kon onderhouden met het bedrijfsleven. In deze tijd van productieverhoging, vergroting van de export en belastingproble men bestaat er grote behoefte aan zulk een commissie. Het is nu échter gebleken, dat de industriëlen niet bereid zijn mede delingen te doen zolang communis ten er zitting in hebben. Het be drijfsleven heeft het gevoel niet rechtuit te kunnen praten of duide lijker gezegd: zij hebben angstvoor spionnage. Meer dan eens is het voorgekomen dat verschillende commissieleden na afloop der ver gadering door de industriëlen apart werden genomen, die vertouwelijk de nodige mededelingen aan hen verstrekten. Het werk der commissie stokte dus. En daarom diende de socialist Van der Born, als voor zitter van de commissie, een motie in om de communisten te weren. Het was hun ongeluk dat er maar één lid van de c.p.n.-fractie aan wezig was. Dat was de heer Gort zak. Deze staat zijn mannetje wel, maar hij begreep, dat hij het onder spit moest delven. Natuurlijk sprak hij van „ondemocratische handelin gen. Het resultaat was duidelijk. De motie werd aangenomen met 56 stemmen tegen 1 en deze was af komstig van de heer Gortzak. Voorzitter Kortenhorst heeft zijn benoeming weer aanvaard met een rede. Tal van huishoudelijke onder werpen heeft hij opgesomd. Door de Kabinetsformatie zijn de werk zaamheden vertraagd en daardoor is het onmogelijk de begroting dit jaar voör Kerstmis klaar te krijgen. De begrotingsdebatten zullen 13 Ja nuari worden voortgezet. Het is zo zijn gewoonte geworden het voor zitterschap te aanvaarden met een korte cursus: Hoe wordt ik een goed Kamerlid. Lezend van zijn papier (de president is overigens een uit nemend debater) drong hij er op aan om los van het papier te spre ken. En bovendien voerde hij weer het pleidooi voor korte redevoerin gen en zeer beknopte schriftelijke stukken. Inderdaad ,op deze manier zou het parlementaire schouwspel een stuk interessanter kunnen wor den. Het is echter onmogelijk te im proviseren, als men voor de behan deling van de begroting der Staats mijnen, zoals de heer Maenen(k.v.p.) overkwam, zestien minuten krijgt toegewezen. Het gewoeker met de tijd heeft dus nadelen. Daarom geloven wij dat ook dit maal de aansporingen van de voor zitter wel weer tevergeefs zullen zijn. En dat wij in enige weken tijds tientallen gelezen redevoeringen zullen moeten aanhoren. Het is al leen aan de kopstukken gegeven, die geroutineerd zijn in het parle mentaire werk, levendige betogen weg te geven. Ergens aan de rand van het vriendelijke stadje Zutphenstaat „Lunettenstein", de vroegere straf gevangenis, die nu is ingericht tot gevangenis voor halfvolwassen delinquenten. Het is een tweeslachtige instèl- ling, die Jeugdgevangenis: een straf- zowel heropvoedingsinsti tuut. Een twintigjarige jongen staat terecht. Zijn daden hebben hem met de strafrechter in aanraking gebracht. Het vonnis luidt: één jaar, door te brengen in een bij zondere strafgevangenis. Dat be tekent: Zutphen. De jongens, die naar Zutphen gaan, hebben óf al eerder met de strafrechter kennis gemaakt, óf een zodanig misdrijf gepleegd, dat een vrij zware straf op haar plaats is. Ze worden soms langer „op geborgen' dan oudere kornuiten, die er met een paar maanden af komen. Dat vinden ze dan erg on billijkheid, ze hebben de indruk, dat zij extra zwaar worden ge straft. In werkelijkheid echter geeft het verblijf in Zutphen hun Zaterdag 27 September Concert „Internos1' in de zaal N.V. Dob- belmann. Dinsdag 30 September Ledenver gadering - R.K. Middenstands vereniging. Donderdag 2 October nam. 7 uur zitting plaatselijke prijzencom- missie ten Gemeentehuize. Maandag 6 October nam. 8 uur in Lunchroom van de Water. Jaarvergadering Oranjevereen. Donderdag 21 October Lezingen comité Lezing over Canada. Zaterdag 25 October Uitvoering Morgenrood in 't Centrum. rand de kans zich aan te passen aan de Maatschappij. Wie komen hier, in deze ge vangenis voor jongens van 18 tot 25 jaar? Voor een groot deel zijn het kinderen uit gebroken gezin nen, waar men geen besef heeft van normen. Gezinnen, waarvan de vader los werk heeft, waarin, gedurende de korte tijd, dat er geld op tafel komt, aan verspil ling grenzende overvloed is, maar waarin men verder van de hand in de tand leeft. Waar men geen eerbied heeft voor de normen, die de samenleving mogelijk maken, waar liefde, eerlijkheid, trouw maar vaag omlijnde begrippen zijn. Waar de kinderen niet ge leerd werd te streven naar een doel, een ideaal, desnoods ten koste van offers. Waar het nie mand wat schelen kon wat ze met hun vrije tijd uitvoerden, waar ze, als het er aan zat, met geld voor snoep, rokerij en bioscoop wer den afgescheept en, als 't er niet aan zat, zelf maar moesten zien hoe ze er aan kwamen. Dat is de „asfaltjeugd", die waarlijk niet alleen beperkt is tot onze grote steden. In de kleinere steden en de dorpen kan men ze met de vin ger aanwijzen, de jongens, die men iedere avond kan vinden op de hoek, die lopen te lallen langs de straat, meisjes lastig vallen, voorbijgangers naschreeuwen, die van geen club lid zijn, geen cur sus volgen, geen vak leren, vaak per ongeluk aan een meisje blij ven „hangen'' en een nieuwe generatie asfaltjeugd helpen in de wereld brengen. Het zijn kinderen uit de gezin nen waar de huwelijksband slap is, met weggelopen moeders of vaders, met ongeregelde verhou dingen. Kinderen voor wie het huis geen thuis, voor wie de ou ders niet in de ware zin des woords vader en moeder zijn. Men spreekt dan van jongelui, die opgroeien voor galg en rad. En tenslotte komen zulke jongens in Zutphen terecht Tenslotte voor deze jongens vorm» Zutphen inderdaad let slot van een losbandige jeugd. Soms ook het slot op de deur naar de maatschappij. Ook hier is niets met ze te beginnen. Het worden bajesgasten, vaste klantjes, reci divisten. Maar gelukkig voor anderen, en zelfs een groot percentage be tekent het het slot van een a-so- ciaal, een onmaatschappelijk le ven. Hier staan ze op de tweesprong en ze kunnen twee kanten uit. Hardhandig zijn ze aangepakt, uit hun milieu gehaald, ze zitten hier in een gebouw, dat, welke mooie woorden men er ook voor verzint, een gevangenis is. Met een gesloten deur, met bewakers, met een nauwkeurige daginde ling, met voortdurend toezicht en gestrenge bepalingen. Maar de gevangenisstraf zélf is de straf. Het is niet zoals vroeger in het rasphuis, waar de gevan genis daarenboven nog tot straf- instituut werd. De vrijheidsbero ving, het afgesloten zijn van de

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1