NIEUWS uit onze 'n Busverbinding via Kanaaldijk naar Gouda en Sluipwijk maatschappij, is de strafmaar in die straf zit een kans. Een kans om er een punt achter te zetten, om opnieuw te beginnen. Het zijn de jongens, van wie men meent, dat ze zo'n kans waard zijn, die naar Zutphen worden gezonden. Hier „zitten" ze hun straf niet uit, hier werken ze voor zichzelf een nieuwe toekomst. De directeur van deze gevan genis, Dr. G, H. Veringa, is wel zeer verre van het type, dat men zich misschien als gevangenisdi recteur denkt. Een nog zeer jon ge man met blond haar en een fijnbesneden gezicht, geen kracht figuur, zelfs niet het type van de vaderlijke vriend. Men kan zich nauwelijks indenken, dat deze jonge functionaris, die men zo op het oog zou houden voor de lei der van een jeugdclub, zulk een veranwoordelijke functie heeft. Want zijn taak is niet maar er voor te zorgen, dat de boel loopt, dat er orde heerst, dat de bewa kers hun plicht doen en de jon gens niet uit de band springen. Bijgestaan door een staf van vakleraren, van geestelijke ver zorgers en psychiaters, leidt hij het proces van de heropvoeding van de jeugdige boefjes en van de weg gedwaalde jongens naar een plaats in de maatschappij. Zonder sentimentaliteit, nuchter, zakelijk, wikt en weegt hij de kansen, zoekt hij naar de sleutel die past op iedere, vaak koppig gesloten gehouden deur. DE AVONTUREN VAN „HUMPO HOTSFLOTS" 33. Evy bleef een poosje zitten nadenken, hoe ze het beste het be langrijke staatsstuk dat ze nu in haar bezit had, terug kon bezor gen. „Het lijkt mij het beste, dat ik eerst maar eens ga zorgen, dat die boef, die he;'t stuk gestolen heeft, achter slot en grendel komt, dacht ze. Daarvoor moet ik natuurlijk de politie opbellen. Ik heb wel, niets met de politie op, maar als ze een boosdoener zo maar af te halen heb ben, willen ze nog wel eens snug ger zijn! Ja, ja, die Evy had een rare kijk op de politie, dat verzeker ik je. Maar ,nu draalde ze niet" lan ger. Ze' sprong op van haar omge vallen boomstam en rende weg in de richting waar ze een weg ver moedde. Ze holde zonder ophouden en hindernissen als hokken en zo „nam" ze als de beste hindernislo per. Ze kwam inderdaad na een kwartiertje hardlopen aan een weg! Kijk, zei ze, ik dacht het wel, dat hier ergens een weg moest lopen! Nu vraag ik me alleen nog maar af, welke kant ik op moet om een te lefoon-apparaat te bereiken. En een auto, als het kan. Ze stopte het ge wichtig stuk papier tussen haar kleren voor de veiligheid. Dat kost tijd. Daarom komen de jongens, die naar Zutphen gaan, er niet met een paar maanden af. Een jaar is het minste. En dat heeft men dan ook wel nodig om er voor te zorgen, zo mogelijk, dat tegelijk wanneer de deur van „Lu- nettenstein" achter hen dichtvalt, de poort naar de wereld opengaat, en dat, wanneer er al sleutels rammelen, het niet die zijn van de bewaker, maar die aan de éi gen sleutelbos, van het éigen huis. Nabij het stationsplein, al hier, is aangehouden de 65-jarige J. K. die kort te voren was ont slagen uit de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen. De bazar, welke door de Muziekvereen. „Concordia" was georganiseerd voor versterking van de kasmiddelen, is een groot succes geweest. De opbrengst bedroeg ongeveer f 450,—. Volgende week kan men weer, als ieder najaar, de bieten auto's en wagens over onze we gen zien trekken, naar we zullen hopen zonder al te veel klei en slik achter te laten. De bietencampagne zal weer aanvangen en daaromtrent zijn de verwachtingen nogal hoog ge spannen, daar men een goede oogst verwacht. Zo wordt voor de Ver. Coöpe ratieve Suikerfabriek te Dintel- oord een aanvoer verwacht van 13.000 a 14.000 ton. Deze bieten afkomstig uit Waddinxveen, Ze venhuizen, Moerkapelle, een ge deelte van Bergschenhoek, Ha- zerswoude, Benthuizen en Zoeter- meer, worden vanaf de loswal in deze gemeente per schip naar de fabriek vervoerd. Verder zullen via de loswal in deze gemeente ongeveer 500 ton bieten naar de suikerfabriek te Puttershoek verscheept worden. Het grootste deel van de bieten die voor deze fabriek bestemd zijn worden evenwel per as vervoerd, n.l. 4500 ton. Ook het vervoer naar de Centrale Suikermaat schappij in Amsterdam vindt hoofdzakelijk per as plaats n.l. ca. 23.000 ton. Voor deze fabriek zal slechts 1000 ton per schip ver voerd worden. Een gedeelte van de suikerbieten, die per as ver voerd worden zal evenwel toch de weegbrug op de loswal passe ren. Woensdagmiddag had de heer B. aan de Henegouwerweg het ongeluk van het dak van zijn woning te vallen, door dat hij bij het vegen van de schoorsteen, zich hieraan wilde vasthouden en deze afbrak. De ontboden genees heer constateerde inwendige kneuzingen. Sinds Zaterdagmiddag is het, 5-jarig zoontje van de fam, W. II. V. aan de Noordkade ver mist. Even te voren had de moer der het kind nog spelende gezien nabij de woning, Direct werd ver drinking gevreesd en werd be gonnen met in de Gouwe en nabij liggende sloten te dreggen. Gedurende enkele dagen heeft de politie in samenwerking met de rivierpolitie onophoudelijk de Gouwe afgedregd, echter zonder het kind te vinden. Ook omwo nenden hielpen hieraan mede en hebben dit nog een tijd voorgezet, maar ook zonder resultaat. Voor de ouders zijn dit enkele bange dagen geweest, en zal de smartelijke spanning aanhouden, zolang de onzekerheid bestaat. De gedachte dat het kind op de een of andere wijze verdwaald zou zijn, heeft men opgegeven. Het fanfarecorps „Concor dia" heeft een toneelstuk in studie genomen getiteld „Verdronken land". Door de plaatselijke Vol leybalclub „Salvo" zal Zaterdag middag een wedstrijd gehouden v/orden öp het schoolplein aan de Oranjelaan tegen enkele clubs uit Gouda. Voor de verbouw van de R.K. School, alhier, was delaag ste inschrijver fa. S. J. van Vliet, alhier en voor de uitbreiding van de centrale verwarming de fa. Pensioen uit Alphen aan de Rijn. De plannen voor een mas sale doorlichting van de Wad- dinxveense bevolking beginnen thans vastere vormen aan te ne men. Er is reeds éen aanbevelend comité gevormd, waarin de be volking der gemeente in haar ver schillende schakeringen verte genwoordigd is. Binnenkort zal de definitieve regeling voor dit bevolkingsonderzoek bekend ge4 maakt worden. Er zal naar wor den gestreefd de massale door lichting in November a.s. te doen plaats vinden. Woensdag a.s. zullen de lessen aan de Chr. Avondvakte- kenschool weer aanvangen. Er hebben zich voldoende leerlingen aangemeld, zodat de cursus weer een normaal verloop zal hebben. Het onderwijs is van zodanige op zet, dat voor ieder jongmens, welk vak hij ook beoefent, hier wat te leren zal vallen. De leerlingen, niet alleen uit Waddinxveen afkomstig, maar ook uit de omliggende gemeenten zullen gedurende zes maanden onderwijs ontvangen in meubel- tekenen, bouwkundig tekenen, werktuigbouwk.tekenen, meubel- beeldhouwen en boetseren. Het lesrooster van de school zal wor den uitgebreid met het vak gods dienst en maatschappijleer. Aan melding van leerlingen voor deze cursus is nog steeds mogelijk bij de directeur van de school. Aan de Technische Hoge school te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen (Schei kunde) de heer M. Ververs. Bij K.B. is tot Hoogheem raad van Schieland voor Zuid- Holland benoemd de heer J. F. Hijkoop. Daar deze functie niet verenigbaar is met het heemraad schap van de Zuidplaspolder, zal in 'de vacature Hijkoop, dïe nu ontstaan is binnen twee maanden! een verkiezing moeten plaats hebben. J.l. Dinsdag is de nieuwe Hoogheemraad in het voltallige college van Schieland beëdigd. Vanwege het bestuur van de Chr. Kleuterschool, uitgaande van Chr. Nat. Schoolonderwijs zal ten behoeve voor de nieuw te bouwen Kleuterschool aan het Sniepkwartier, een bazar worden georganiseerd. Een dames-comité is benoemd, om de plannen tot uitvoering te brengen. Voor een geheel gevulde; zaal van het Geref. Jeugdgebouw sprak mevr. A. den Duik voor de N.V. Verenigde Glasfabrieken te Schiedam, over het onderwerp „De moderne inmaak", welke in teressante rede met grotë belang stelling werd gevolgd. Daarna vertoonde de' heer Klein een film over het ontstaan van glas en in- maakglazen, waar de dames ijve rig fouten uithaalden welke daar bij de inmaak werden gemaakt. 3 dames mochten daarvoor een prijsje in ontvangst nemen n.l. een Ignex kookschaaltje. In de pauze werd een kopje koffie ge serveerd. Hierna hield mevr. den Duik nog een causerie over de Ignex kookschaaltjes, waarna verschillende vragen gesteld wer den, welke door de spreekster naar genoegen werden beant woord. Het was een leerzame avond voor de huisvrouwen. Het concert van het Jeugd koor „Inter-Nos". Zoals bekend zal het Jeugdkoor „Inter-Nos" (120 jongens en meisjes) a.s. Za terdag 27 September in de can- tine van de firma Louis Dobbel- mann N.V. een concert geven. In de Ruij tercantate zullen de volgende solisten hun medewer king verlenen, n.l. mevr. de Boer, alt (moederpartij) Jac. Lagas bas (de vaderpartij) terwijl een jon gen uit het koor, met een mooie hoge sopraanstem, de Michielpar- tij zal zijn. De pianobegeleiding is in handen van de bekénde pianiste Emmy van Eden. Het ge heel staat onder leiding van de dirigent Jan Booda. Als onderafdeling van de Herv. Gem. Zangvereen. „Vox Jubilante" is een meisjeskoor op gericht voor meisjes van 10-15 jaar. De repetities worden gehou den Maandagsavonds van 6.45- 7.45 uur onder leiding van de heer Egberts, directeur van „Vox Jubilante". Voor die jongelui, waar voor het nuttig is het op de lage re school ontvangen onderwijs nog eens op te halen, bestaat er gelegenheid zulks te doen in de Herv. School aan de Onder weg, Woensdagsavonds van 7-9 uur. HET LEZINGENCOMITÉ" is voor het komende seizoen startklaar. Het bestuur van het Lezingen comité heeft voor het wintersei zoen 1952/53 zijn programma ge reed. Het streven om zoveel mo gelijk variatie te brengen is ook nu weer richtsnoer geweest en daarbij is men eT in geslaagd een aantrekkelijk programma samen te stellen. De eerste avond is op Donder dag 21 October a.s. Dan hoopt op te treden Drs. Bloemendaal, secre taris van de Kamer van Koophan del Nederland-Canada met een le zing over een der meest bespro ken gebieden van de wereld nl. Canada. Drs. Bloemendaal heeft het vorige jaar een studiereis van 4 maanden naar dat land gemaakt en hij heeft veel indrukken kun nen opdoen over de economische toestanden en over de bevolking. Uiteraard heeft hij 'daarbij de emigratie niet overgeslagen en tenslotte had hij oog voor de prachtige natuur. Een film, die hij van zijn bezoek maakte zal het gesproken woord aanvullen en verduidelijken. Na dit uitstapje naar de nieu we wereld blijven) wij voor de volgende bijeenkomst, nl. op 26 November, weer dicht bij huis. Ons eigen landje heeft ook veel schoons te bieden, maar dat moet men willen en kunnen zien. Jkr. Dr. van Nispen tot Sevenaar, di recteur van de Rijksdienst voor de monumentenzorg zal ons dan voeren langs de Gelderse Kaste len. Jkr. van Nispen is op dit ge bied een bij uitstek deskundige, die over deze prachtige middel eeuwse bouwwerken veel kan vertellen. Op 13 Januari 1953 wordt dan overgestapt op een heel ander genre. Dan gaan wij met de film camera ter haringvangst. De be handeling van dit onderwerp is opgedragen aan de heer Stuvel te Voorburg, die reeds eerder voor het comité optrad. Velen zullen zich nog herinneren de avond over glas en glaskunst, één van de beste avonden, die wij ons kufmen herinneren. A Priorie staaf vast, dat ook dit optreden met de grootste belangstelling mag worden tegemoet gezien. De heer Stuvel vertoont na de pauze de op het filmfestival te Cannes bekroonde geluidsfilm ,,'t Schot is te boord". De Nederlandse Heidemaat schappij komt op 18 Februari met een lezing en film getiteld „Langs ongebaande klingen", waarbij kennis kan worden genomen van het belangrijke werk, dat deze maatschappij ten bate van ons natuurschoon doet. Der traditie getrouw zal de rijpere school jeugd, geheel kosteloos, van dit mooie filmwerk kunnen genieten. En tot besluit op 24 Maart 1953 de bekende schrijver Piet Bakker over zijn boek „Jeugd in de pijp". Schrijver en boek behoeven geen nadere introductie. Het is op zich zelf reeds interessant een zo des kundige auteur op deze wijze te kunnen ontmoeten. Wij vertrouwen, dat het bestuur ook deze winter weer de grote belangstelling mag hebben, die het ong'etwijfeld voor zijn werk verdient en op deze wijze bij draagt tot culturele ontwikkeling en ontspanning van onze Wad- dinxveense gemeenschap. Naar de secretaris van het co mité ons mededeelde, is het nog mogelijk zich als lid aan te mel den. Het lidmaatschap bedraagt slechts f 6,per persoon. Worden de lijnen niet rendabel geacht De commissie Vergunningen Personenvervoer heeft onlangs Den Haag de aanvragen behan deld van de heer P. Burger alhier om vergunning tot exploitatie van twee autobuslijnen in de Goudse sreek. De eerste aanvrage betreft een busdienst Waddinx veen (station)-Gouda (station) met als route Noordeindseweg, Bos koop (station), Zuidkade, Noord kade, Waddinxveen (station), Ka naaldijk, Moordrechtse Tiende- weg, IJsseldijk, Julianasluis, Gou da (station)de tweede aanvrage een busdienst Waddinxveen (sta tion) via Zwarteweg, Reeuwijk- Dorp en Reeuwijk-Brugnaar Sluip wijk. - J iiJ De gemachtigde voor de heer Burger, mr A. Berendes te 's-Gra- venhage, lichtte deze aanvragen nader toe door er op te wijzen, dat de heer Burger dit initiatief heeftgenomen naar aanleiding van een wens van het gemeente bestuur van Waddinxveen. De aanvragen voorzien o.a. namelijk in een verbinding tussen geïso leerde gebieden als de omgeving van de Kanaaldijk, de Noordkade en het Noordeinde met Waddinx veen en Gouda, gebieden, die op meer dan een uur afstand liggén van een openbare vervoergele- genheid. MS Nu liggén, zo merkte mr Beren- dse op, deze geprojecteerde bus diensten in het vervoergebied van de N.V. Citosa, maar deze maat schappij voelt niet voor exploita tie van deze lijnen, omdat zij deze niet rendabel acht. Afgezien van de vraag of de busdiensten al dan niet rendabel zijn, bestaat er een behoefte aan de aangevraag de verbindingen, zo merkte mr Berendes op. Mr. N. J. Polak te Groningen, de gemachtigde van de N.V. Ci tosa te Boskoop, die een be zwaarschrift tegen de aanvragen had ingediend, gaf een toelichting op die bezwaren. Hij merkte op, dat de heer Burger een outsider op het gebied van het busvervoer is, iemand, die vroeger als chauf feur in dienst was van de firma gebr. Buitelaar, een onderneming, die later in de N.V. Citosa is op gegaan. Mr Polak wees er op, dat de N.V. Citosa reeds goede ver bindingen onderhoudt tussen Bos koop, Waddinxveen en Gouda en dat de maatschappij zich op het standpunt stelt, dat de vervoerbe- hoefte op de routes, die de con cessie-aanvrager heeft uitge stippeld, niet dermate geacht kan worden dat de exploitatie van de ze diensten rendabel zal zijn. Maar niet alleen om die reden ziet de N.V. Citosa vooralsnog van de exploitatie van deze lijnen af, zo merkte mr Polak op, Afgezien van het feit, dat er een goede, zij het niet rechtstreekse verbinding tus sen Waddinxveen en Reeuwijk- Dorp via Gouda is, zal de N.V. Citosa zelfs met de smalste bus sen niet graag rijden op de wegen waarop de gevraagde busdiensten ^ijn geprojecteerd. Aangezien, zo als mr Polak opmerkte,' het verle nen van de gevraagde vergunning het onttrekken van vervoer aan de N.V. Citosa, in wier vervoer gebied de ontworpen busdiensten zijn gelegen, zal betékenen, vroeg hij namens zijn cliënte afwijzing van de beide aanvragen. De Commissie Vergunningen Personenvervoer zal later een be slissing nemen. G. Crt. BRUG OVER DE OUDE RIJN NABIJ GOUWSLUIS GEOPEND Ter gelegenheid van de openstel ling van de nieuwe provinciale brug over de Rijn bij Goüwslüis heeft de burgemeester van Alphen aan den Rijn, Ed. C. Witschey, Maandagmid dag 22 September, ten gemeentehui ze te Alphen aan den Rijn, in aan wezigheid van vele provinciale en gemeentelijke autoriteiten en indus triëlen, aan de Provincie zijn vreug de geuit over de tot standkoming van deze brug, welke voor de ge meente van zo'n groot belang is. Mr. G. J. C. Schilthuis, die met Ir. C. H. Wittenberg en Mr. F. A. Helmstrijd het college van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland ver tegenwoordigde, beantwoordde deze rede. Daarna bracht het gezelschap, on der wis voorts Directeur Hoofdin genieur J. L. Klein en Hoofdir. Hanskamp van de Provinciale Waterstaat, de Burgemeester der gemeenten Woubrugge, Bodegra vers, Leimuiden-Nieuwkoop-Rijn- zaterwoude en Zoeterwoude, de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Leiden, J. G. J. Ver- hey-van Wijk, de vertegenwoordi ger van de Kon. A.N.W.B., J. van der Feltz, de aannemers Ir. H. van Dongen en N. van Dongen en de uitvoerder Geerlings, een bezoek aan deze nieuwe brug, gelegen in de provinciale weg Leimuiden-Gou- da, welke een verbetering betekent voor het snelverkeer Rotterdam- Gouda-Amsterdam v.v., daar de nauwere traversie door Alphen aan den Rijn thans kan worden verme den. Wanneer ook het weggedeelte Boskoop-Gouwsluis, waarvan het eerst bestek op 29 September door de Prov. Waterstaat zal worden aanbesteed, gereed zal zijn, zal dit verkeersobject, mede door de nieuwgeopende basculebrug te Gouwsluis, geheel tot zijn recht ko men. E. v. E. ZEVENDE SCHOOLDAG. Uitgaande van de Bond van Chr. Scholen in de omgeving van Gouda, zal op Woensdag 8 Oc tober a.s. de zevende Schooldag gehouden worden in het Vee markt-restaurant té Gouda. Als sprekers zullen optreden de heer T. M. Gilhuis, te Weesp en Ds. J. Langman, Herv. Pred. te Amsterdam. De morgenvergadering vangt aan om 9.30 uur en de middag vergadering om 2 uur.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 2