Weekblad voor Waddlnxveen De Spiegel van de week Kris-Kras Uit het Parlement Uollecte voor «le Militaire fondsen UI kind Weekagenda Maedec de Vrouw No. 382 Vrijdag 3 October 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Het zesde verslag van de Parle mentaire Enquête-Commissie is ver schenen. Dit deel bevat de verho ren en de conclusies der commissie ove de vertegenwoordiging van Ne derland gedurende de oorlogsjaren in het buitenland en het beleid ten aanzien van Nederlanders, die ten gevolge van de oorlog hulp nodig hadden. Uit dit verslag blijkt dat de commissie, na bijzonder uitvoe rige en minutieuze verhoren tot de overtuiging is gekomen, dat het rap port van de pakketten-commissie van het Rode-Kruis over het ver strekken van pakketten aan gevan genen en gedeporteerden een, aantal niet geheel verantwoordde en in enkele gevallen zelfs geheel onjuis te conclusies bevat. De bevindingen der commissie-Cleveringa over de houding van ons diplomatieke en consulaire corps in het buitenland kan zij echter geheel onderschrijven. Felle critiek wordt geleverd op de afwijzende houding der gouver neurs van Suriname en Curacao om Nederlandse uitgewekenen in de West toe te laten en op de slappe houding de Nederlandse regering in deze. De hoofdschuldige van al die menselijke ellende, die in bovenge noemd rapport wordt beschreven, is tegelijk met het verschijnen van dat rapport bij Koninklijk be sluit gratie verleend. Dat vooral in kringen van het voormalig verzet zeer fel op dit besluit is gereageerd is begrijpelijk. Want zo deze man nog iets van een geweten be zit, dan zullen de schimmen .van al die duizenden, die hij de dood heeft ingejaagd, hem zeker geen rust gunnen. De afgelopen week was ook een andere Duitser „in het nieuws". Wij zagen een man heengaan, die zich gedurende de tijd, dat hij in ons land vertoefde - niettegenstaan de dat hij de representant was van een volk, waarvan Nederland on noemlijk veel te lijden heeft gehad - door zijn bescheiden en karakter vol optreden, veel vrienden wist te maken. Hoewel Dr. Dumont, als eerste vertegenwoo»diger derWest- duitse Bondsrepubliek, in ons land voor een allesbehalve benijdens waardige taak stond, is het aan zijn tacct en bekwaamheid te danken, dat er tussen Den Haag en Bonn langzaam weer behoorlijke betrek kingen ontstonden. Thans is deze man door zijn regering teruggeroe pen, omdat hij er zich toe heeft la ten verleiden op officiële stukken, door hem getekend, zijn leeftijd la ger op te geven dan deze in werke lijkheid was. Dat deze man moest heengaan is en blijft jammer, doch onder deze omstandigheden onver mijdelijk. Wie zich aan onregelmatigheden schuldig maakt, moet daarvan ook de gevolgen dragen. Dit zullen ook de aannemers ervaren, die hebben meegedaan aan de z.g. „opzet-zaak- jes". Werden deze aannemers en kele maanden geleden te Utrecht van het hun ten laste gelegde vrij gesproken, het Gerechtshof te Am sterdam heeft thans in hoger be roep tegen elk der zes verdachten een boete van f 6000,— geeist. Wor den de heren er inderdaad schuldig aan bevonden, Art. 1 van het Prijs- hervomingsbesluit 1941 te hebben overtreden, dan zal daarmede het sein gegeven zijn tot een massa vervolging van nog 2000 aannemers. De lijfspreuk van deze heren aannemers: „Win ik, dan is het mooi; verlies ik, dan komt geld uit uit andere winstgevende opzetjes," het potje dat werd samengesteld lijkt ons wel met een kleine vari ant een aardig devies voor de nieu we speelclub die-in Baarle-Hertiog - de Belgische enclave ten Z.O. van Breda - werd geopend. Hoewel deze oud-Haagse speelclub op deze wijze alle moeilijkheden meent te kunnen ontduiken, menen wij, dat deze overigens sluw bedachte op lossing, op de duur nog heel wat wettelijke problemen zal opleveren. De moeilijkheden voor een aantal patiënten van het militaire herstel lingsoord te Doorn, zijn wel op een zeer aangename wijze verlicht, doordat een tiental auto's zijn ge reed gekomen, voorzien van een speciaal mechanisme, waardoor de wagens geheel met de hand kun nen worden bediend. Bij elke auto hoort een rolwagentje, dat kan worden opgevouwen en in de auto kan worden meegenomen. Minister Staf heeft de auto's persoonlijk aan het herstellingsoord overgedragen. Mede een verheugend bericht is, dat Z.K.H. Prins Bernhard, die reeds als „Good-wil-ambassadeur" voor ons land veel en belangrijk werk heeft gedaan, zich wederom bereid heeft verklaard een Zuidamerikaanse rondreis (de derde) te maken. Het vertrek is bepaald op 27 October a.s. Minder verheugend was de reis van de Urkjer vissers naar Argen tinië, of beter gezegd de terugreis. Deze Urker visers ontzinkt de moed nog langer daar te blijven en willen weer huistoe. OOK Ut!! De grootste pessimist is hij, die lachend en vrolijk, zich niets er gens van aantrekkend en met een houding van „wat kan mij alles schelen", door het leven gaat. Nu kijkt U misschien erg vreemd op, maar het is een niet te mis kennen feit. Want deze houding wordt inge geven door de angst die we allen vandaag de dag in ons dragen. Er is angst voor werkloosheid. Niet bij de mensen die steeds werk loos zijn, neen, bij hen die nu nog werken.. Want zij vragen zich tel kenmale af, wanneer zij aan de beurt zijn. Er is angst voor oorlog. Het ligt nog maar al te vers in ons geheu gen wat oorlog betekent. En nu vandaag de dag- de bewapening 'steeds toeneemt en er steeds meer oefeningen worden gehouden om toch vooral maar paraat te zijn, kan het niet anders of angst be klemt ons. En tenslotte is er nog de geeste lijk-zedelijke ondergang. Dat is het ergste van alles. Wij, mensen in de samenleving, raken hoe langer hoe meer ons houvast kwijt. De Westerse beschaving, waar we altijd zo trots op geweest zijn, wordt aan het wankelen gebracht. Om dat alles, om de angst te ver bergen, geven wij ons een houding van „wat kan mij alles schelen". En we lachen onze angst weg. We zijn pessimisten, maar we willen het niet weten. Er is maar één middel om ons weer houvast te geven. We moeten terug We moeten ons voor elkaar verantwoordelijk weten. We zullen erkennen moeten, dat er een hogere Macht is in ons leven. Als we zover komen, dan behoe ven we geen angst te hebben. Dan kunnen we geen pessimist zijn. Dan zal ook de verhouding van mens tot mens anders zijn. Ook U is misscien een vrolijke pessimist? Ga dan terug Onze samenleving, nationaal en internationaal, zal er zeker mee ge baat zijn! Tot de volgende week. Kris-Kras. Verleden week Zaterdag heeft de Parlementaire Enquêtecom missie haar zesde verslag over het Regeringsbeleid gedurende de jaren 1940-1945 uitgebracht. Wij zijn er langzamerhand aan ge wend geraakt dat zo'n verslag een lijvig boekdeel wordt. Ditmaal had de commissie 1798 bladzijden nodig om haar bevindingen op schrift te stellen. Officieel heet het rapport, dat uit twee delen be staat, „de vertegenwoordiging van Nederland in het buitenland en het beleid ten aanzien van Neder landers, die tengevolge van de oorlog hun hulp van node had den". Toen de Kamer besloot deze enquête te houden was het goed gezien om ook deze punten na te gaan. De vraag, of de regering in Londen genoeg heeft gedaan voor het bezette gebied, waar landge noten die waren opgesloten in kampen buiten ons land, is van zeer groot belang. Een niet goed nagekomen taak zou men gerust kunnen beschouwen als een grove verwaarlozing, waardoor velen de hongerdood kunnen zijn gestorven. Wat betreft de houding van de Nederlandse diplomaten in het buitenland had dit onderzoek echter weinig zin meer. In op dracht van de Minister van Bui tenlandse Zaken is destijds een commissie-Cleveringa bezig ge weest, die dezelfde taak had. Dat was te begrijpen, want men wil de toen precies weten welke Ne derlandse vertegenwoordigers in het buitenland konden worden ge handhaafd. De conclusies van het rapport-Cleyeringa zijn nu in gro te lijnen bevestigd door de enquê tecommissie. Men kan zich afvragen of het nog wel zin heeft om zeven jaar na de oorlog al deze zaken op te rakelen. Inderdaad het actuele van deze rapporten is wel verdwenen en dat wordt sterker dermate de tijd voortschrijdt. De commissie zelf zal ook wel niet hebben gedacht, dat haar on derzoek zo lang zou duren. En nog is het einde niet. Binnenkort ko men in ieder geval nog twee rap porten: één over het militair be leid en één over de verbindingen tussen Londen en de verzetsbewe ging. Nog één punt moet dan worden behandeld n.l. de Indone sische kwestie. Daarover moeten nog talloze verhoren plaats vin den. Oorspronkelijk luidde de op dracht aan de commissie, dat zij dit probleem had te onderzoeken tot 20 November 1945. Op die dag werd de zitting van het noodpar- lement geopend, maar na zeven jaren denken de commissieleden er over om niet verder te gaan dan de befaamde zeven Decem- berrede van H.M. de Koningin. Dus tot en met 1942. Of er van dit laatste deel nog iets zal terecht komen, dient te worden afge wacht. De Kamer zal zich daar over moeten uitspreken. Als men de honderden verhoren en de tientallen bijlagen leest dan moet men tot de overtuiging ko men, dat als hier al niet groots politiek werk geschiedt er in ie der géval prachtige stof wordt ge boden aan de geschiedsschrijvers. Zo wordt het werk van de Parle mentaire Enqêtecommissie toch van grote waarde. De vraag, wat de Kamer met deze zes dikke de len gaat doen, in de toekomst worden het er in ieder geval acht, is nog steeds niet opgelost. Het is bijna onmogelijk om ieder ver slag afzonderlijk in behandeling te geven. Dit heeft weinig zin. En daarom zullen de rapporten van deze commissie, zoals zovele Ka merstukken, zonder een al te groot debat onder de hamer van de voorzitter doorgaan. In de week van 6-11 October zal de collecte gehouden worden voor de gezamenlijke militaire fondsen. Ik ben dankbaar dat mijn op roep in ons Weekblad van enige tijd geleden niet tevergeefs is ge weest, maar dat enkele flinke jon ge mensen zich beschikbaar heb ben gesteld om deze collecte te verzorgen. Laten wij allen nu onze plicht verstaan. Wij hebben een ere schuld tegenover de nagelaten be trekkingen van hen die in de strijd voor het vaderland het le ven hebben gelaten, zowel als te genover hen die in de strijd zijn verminkt of wier gezondheid is ge knakt. Alle fondsen die op dit gebied werkzaam zijn, werken samen in deze collecte. Fonds 1815, „Sta- mil", Karei Doormanfonds, Ere schuld en Dankbaarheid, Prins Bernhard Stichting, Stichting „Het Van Weerden Poelman Fonds". Slechts één maal per jaar wordt hiervoor uw gave gevraagd. Geeft daarom royaal! De Burgemeester v. Waddinxveen A. Warnaar Jz. Het gure herfstweer is dit jaar vroeger begonnen dan gewoonlijk. En nu lijkt het er wel een beetje op, dat de verkoop van Kinder postzegels, deze keer met de na tuur parallel loopt. Velen Uwer zullen tenminste al heel gauw de bekende, oranjekleurige bestel- kaart, die anders eerst per 1 No vember verzonden wordt, in hun brievenbus vinden. In de eerstvol- de paar weken kom ik dan wel aanwippen, hopende en vertrou wend, dat de bestelling weer zal klinken als een klok. Over het goede doel behoeft niet weer te worden uitgeweid; dat kent U zo goed als ik. Verkopen is echter nog geen leveren. Ik krijg namelijk pas half Novemoer de beschikking over zegels en kaarten. Tot zolang zal met de aflevering moeten v/orden gewacht. Waddinxveen, 1 October 1952. B. van Gent. Dat ons "blad met belangstelling wordt gelezen, bewijst wel het feit, dat men van verschilende zij den gevraagd heeft, of het niet mogelijk zou zijn in ons blad een „Vrouwenrubriek" op te nemen. Deze vraag is niet vreemd. Na tuurlijk heeft mijnheer interesse voor het plaatselijk nieuws, voor de artikelen, de agenda's en ad vertenties. Maar mevrouw „pluist" toch nog wat meer de krant na. En dat is te begrijpen. Want de vrouw des huizes vindt in haar plaatselijk blad altijd tal van din gen, die ze weten moet. Naast het vele, dat U,. mevrouw, in ons blad al wordt geboden, bleek er nog behoefte te zijn aan een speciale vrouwenrubriek. Wij hebben gemeend aan dit verlangen te moeten voldoen. Dat was aan de ene kant niet gemak kelijk. Voor een goede vrouwen rubriek is een terzake kundige medewerkster nodig. En al zijn de meeste huisvrouwen bekwaam op haar terrein, weet men goed hoe een middagmaal gekookt moet worden, hoe de broek van zoonlief, waarin alweer een winkelhaak zit, versteld kan worden, en hoe dagelijks de kousen en sokken weer heel moeten worden, er rij zen toch wel eens vragen. Negen en negentig van de honderd huis vrouwen kunnen - gelukkig! hun huis netjes houden en - wat nog wel de grootste kunst is in deze moeilijke tijd - weten ook, hoe ze de eindjes aan elkaar moeten knopen om er voor te zorgen, dat niet voor het eind der week het huishoudgeld al op is. Gelukkig hebben onze huisvrouwen daarin een steun aan onze adverteerders, want ook zij weten wel, dat in de ze tijd moeder de vrouw weer op de kleintjes moet letten. Dat be hoeven we elkaar helemaal niet te verbloemen. Wij, als mannen van de krant, weten het ook wel! Tochzoals gezegd, er zijn wel eens dingep in het huiselijke leven, die een probleem vormen. Daar heeft zoonlief op een nieuw gehaakt kleedje inkt laten vallen uit zijn pen. Hoe krijg ik het er uit! Vader heeft een vonk uit zijn sigaar niet opgemerkt en die heeft een gaatje gebrand in het vloer kleed. Is dat te herstellen? Me vrouw B heeft telkens kortslui ting, waardoor stoppen springen en soms ook een lamp. Wat moet ik er mee aan? Mevrouw C zou in zo'n laatste geval het electri- citeitsbedrijf waarschuwen; me vrouw D zou het misschien aan haar man vertellen en mevrouw E zou een electricien in de arm ne men. Maar er zijn ook dames, die niet weten, hoe een inktvlek uit een gehaakt kleedje verwijderd kan worden en anderen zouden zeggen: dat vloerkleed is totaal bedorven; er moet een ander ko men. Terwijl het voor een paar gulden degelijk gerepareerd kan worden. Onze nieuwe rubriek „Moeder de Vrouw" wil een vraagbaak zijn voor alle lezeressen. Zit U met een probleem, onverschillig op welk Maandag 6 October nam. 8 uur in Lunchroom van de Water. Jaarvergadering Oranjevereen. Donderdag 9 October Verg. Win kelweek-Comité met deelne- Donderdag 9 October Verg. Raad van Overleg. Spr. Pater Jelsma. Vrijdag 10 October Filmavond Chr. Metaalbew. bond. Maandag 13 October Ledenver gadering Loterijvereen. „Fortu- na". Donderdag 16 October Instituut voor Arbeiders-ontwikkeling Voordrachtsavond Mevr. Ro ller Numan. Donderdag 20 November Film avond Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Dinsdag 21 October Lezingen Co mité Lezing over Canada. Officieële Mededelingen Aangezien gebleken is dat vele vreemdelingen door onwetendheid of nalatigheid niet in het bezit zijn van een geldige verblijfsvergun ning vordert de burgemeester, hoofd van de plaatselijke politie als bedoeld in art. 1 van het vreemdelingenreglement in de ge meente WADDINXVEEN, gezien art. 4 van voornoemd reglement, dat de vreemdelingen (ook voor zover zij de Indonesische natio naliteit hebben) die hun woon- of verblijfplaats hebben of vertoeven in de gemeente WADDINXVEEN en die langer dan 30 achtereen- de dagen in Nederland hebben verbleven, zich op 7 October 1952 in persoon bij hem aanmelden ten gemeentehuize. Deze aanmelding kan achter wege blijven t.a.v. die vreemde lingen die le. reeds houder zijn van een nog geldige hun reeds eerder uit gereikte verblijfsvergunning; 2e. houder zijn van een nog gel dig visum; 3e. houder zijn van een identiteits kaart, vérstrekt door de minister van buitenlandse zaken en namens deze ondertekend door de secre taris-generaal van diens departei ment; 4e. vrijgesteld zijn van de vreemdelingenregistratie op grond van door Nederland gesloten ver dragen; 5e. zonder nationaliteit zijnde, de Nederlandse nationaliteit heb ben verloren ten gevolge van handelingen tussen 10 Mei 1940 en 5 Mei 1945 en 6e. hun woonplaats hebben in een woonoord of kampement daartoe door de Nederlandse overheid aangewezen. Onverminderd de andere maat regelen, die kunnen worden ge troffen ten aanzien van de vreem deling, die voornoemde aanmel dingsplicht niet nakomt, kan hij worden gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of een geldboete van ten hoogste vijf duizend gulden. Waddinxveen, 2 October 1952. De Burgemeester, A. Warnaar Jz. OPENBARE BEKENDMAKING SLOTENSCHOUW Burgemeester en Wethouders der gemeente Waddinxveen bren gen ter algemene kennis dat op 20 October a.s. en volgende dagen schouw zal worden gedreven over sloten, straten, wegen en paden als bedoeld in de algemene poli tieverordening dezer gemeente. Mitsdien zorge een ieder wie zulks aangaat dat de sloten be hoorlijk zijn gebaggerd, van ruig te en kroos gezuiverd en dat de kanten behoorlijk opgewerkt of geschoeid zijn. Het niet nakomen van deze ver plichting wordt overeenkomstig de bepalingen der algemene poli tieverordening gestraft. Waddinxveen, 2 October 1952 Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. Warnaar Jz. H. Jenné, Secretaris.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1