Weekblad voor Waddinxveen Vc $pU$d van de week Kris-Rras Uit het Parlement Mtaedec de Vrouw Weekage n da We zijn een nette natie No. 383 Vrijdag 10 October 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Wij hebben na de oorlog wel geleerd, dat uitvoer van ons land van het grootste belang moet worden geacht. Uitvoer betekent versterking van de deviezenpot en daarom was het zo prettig, dat een voorzitter van het bedrijfsschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer in de jaarlijkse vergadering van zijn organisatie kon medede len, dat de uitvoer van vlees enorm is toegenomen. Het spreekt vanzelf, dat de export grote eisen stelt ten aanzien van de kwaliteit van het uit te voeren product. Zulks is zeker bekend bij de Bond van Bloembollenhandelaren. Van de bloembollen-oogst 1952 werd het totaal-bedrag van de export voor dit seizoen aan het begin van deze maand reeds op 100 mil- lioer gulden gebracht. Dit kon ge schieden ondanks de invoerbeper kingen, die Engeland ten opzichte van de; bloembollen had ingesteld De schade, die van deze beper kingen kon worden verwacht is dus gelukkig uitgebleven, daar ook verleden jaar in deze tijd het zelfde bedrag van uitvoer werd bereikt. Met de export van kaas is men minder gelukkig geweest. De Ver enigde Staten nemen het blijkbaar niet zo nauw met de overeenkom sten, die zij daarvoor aangaan en het is te dwaas, dat men een met veel moeite en met grote kosten opqebouwde verkoop-organisatie in het buitenland eenvoudig te niet ziet gaan, doordien de export plot seling wordt geweerd. Nederland zal nu bij de Tarievenconferentie te Geneve aanvragen, als tegen maatregel de invoer van tarwe bloem uit de V.S. met ongeveer 20 pCt. te mogen beperken, zodat de schade aan de export van kaas toegebracht (ongeveer f 5 mil boen) zou worden gecompenseerd. Helaas is het niet mogelijk, compensatie te vinden in het ver lies aan jonge mensenlevens-over het dure materieel hebben wij het niet - die de oefeningen met straaljagers boven ons land tel ken male vragen. Bij Amersfoort viel weer een Gloster-Meteoor straaljager, ditmaal op zeer korte afstand van een woning, waarbij de piloot om het leven kwam. Dit was reeds de 22ste Nederlandse straaljager die verongelukte en niet minder dan 21 jonge mensen kwamen daarbij om het leven. Met deze rampen voor ogen, moet men tóch wel tot de conclusie komen, dat er aan de beveiliging dier toestellen nog wel een en an- ontbreekt. Men moge dan al verzekeren, dat voor een Westerse eenheid dit de bijbehorende risico's zijn - het zou toch een heel wat veiliger ge voel geven, als dergelijke onge lukken uitbleven. Voor het referendum te Bols- ward en te Delft over een cen traal Europees politiek gezagsor gaan werden de eerste bijeenkom sten gehouden. Bepaald is thans, dat de bewoners van genoemde steden zich tussen St. Nicolaas en Kerst zich hierover kunnen uit spreken. Zou men een referendum houden over de verlichting van de lasten van de Middenstand, wij zouden met zekerheid kunnen voorspellen, dat die gehele Mid denstand het roerend eens zou zijn met de commissie van belasting deskundigen, die uit zijn bonden werden gevormd. Deze commissie bepleitte aan de hand van uitge brachte rapporten, dat verlichting van belastingdruk op middelgro te en op kleine bedrijven noodza kelijk is. Om een enkel punt te noemen: de commissie meende, dat de belofte aan de midden stand gedaan, de omzetbelasting te wijzigen, moet worden ingelost. Middenstanders, die tevens huis eigenaar zijn, zullen daarentegen met minder genoegen hebben ver nomen, dat de verhoging der hu ren moest worden uitgesteld, door gebrek aan tijd. Het wordt uitge sloten geacht, dat die verhoging per 1 Januari van kracht kan wor den, omdat de Sociaal Economi sche Raad, die hierover de rege ring moet adviseren, nog doktert aan de compensaties, die zij te genover de huurverhoging zal moeten stellen. Het is maar aan welke kant men zit: ondanks de in uitzicht gestelde compensaties, zullen de gewone huurders dit be richt met vreugde ontvangen. „Laat die huur verhoging nog maar even wachten", is hun oor deel „Als men hoort, dat men er kans toe ziet - zoals te Zaandam gebeurde - een prefabhuis (dat is een huis, vooraf gedeeltelijk in elkaar gezet) in zes uur klaar te krijgen, dan begrijpt een ge woon mens niet, dat er nog wo ningnood is!" GELIJKE RECHTEN Ik hoef U niet te vertellen wat een zingende zaag is. Dat is alge meen bekend. Maar wat we van daag de dag niet meer algemeen bekend vinden is een zingende vrouw! Wij bedoelen dan de vrouw, die zingende haar huishou dentje doet. Het is tegenwoordig erg moeilijk voor een vrouw de eindjes aan elkaar te knopen. En bij haar werk zingen? Neen, wel zuchten Maar mijn vrouw zingt nu bij haar werk. Dat is begonnen na het verschijnen van het Week blad voor Waddinxveen op Vrij dag 26 September. Daar staat in vermeld, dat voortaan een speciale rubriek voor de vrouw wordt ge opend. Dat stukje heeft mijn vrouw heel goed gelezen en daarna mij triomphantelijk aangewezen. Ze vindt het geweldig interessant, dat nu voor haar sekse wekelijks een plaatsje wordt ingeruimd in ons blad. Ze zal ook best wat vragen stellen aan Dora Werth. Bijvoor beeld over gemorste sigaren-as op een effen-blauw-kamgaren-cos- tuum, of hoe je een altijd aange slagen bril moet schoonmaken. Toch zit me die speciale ru briek een beetje dwars. Kijk, als vrouwen ergens mee zitten, kun nen ze vragen stellen, die prompt worden beantwoord in die vrou wenrubriek. Ze kunnen zelfs ant woord per post ontvangen. Wat een service Maar nu, wij mannen. Waarom is er geen hoekje voor de man? Wat zegt U, is verder al het nieuws voor mannenverstand? Niks hoor, dit is algemeen nieuws dat zowel door mannen als door vrouwen gelezen kan worden. Ik zou nu zo graag een speciaal ru briekje voor mannen hebben. Dacht U (en dit speciaal tot de vrouwen) dat wij, het sterke ge slacht, nooit eens vragen hebben of moeilijkheden waar we niet kunnen uitkomen? Wat zou het fijn en geruststel lend zijn als we wisten, dat onze vragen in de krant konden wor den beantwoord. Waarom nu een speciale vrou wenrubriek en niet één voor mannen? Zou het dan toch waar zijn, dat het zwakke geslacht bezig is ons mannen, het sterke geslacht, te verdrijven? We krijgen straks ook een vrouwelijke minister!! Waarom toch zijn we aan de emancipatie van de vrouw be gonnen? Ik zeg maar: gelijke monniken, gelijke kappen, gelijke rechten. Daarom ook een mannenhoekje in het Weekblad voor Waddinx veen Mannen, steunt deze actie Tot de volgende week. Kris-Kras. Het huurprobleem is een van die vraagstuken, welke spoedig door het nieuwe Kabinet tot een oplossing moeten worden gebracht. Het is een slepend probleem, dat door velen wordt beschouwd als een bron van onrecht. Ongetwij feld is er niemand, die graag meer huur zal betalen. Het leven is al duur genoeg. Maar daarnaast moet men oog hebben voor de vele kleine huiseigenaren, die moeten leven van de opbrengst van de huur. Er zijn er duizenden in ons land, die hun zuur verdiende en opgespaarde geld hebben belegd in huizen om van een rustige le vensavond te kunnen genieten. Deze mensen verkeren in grote nood. De verhouding tussen de huuropbrengst en de onderhouds kosten is zoek. De kleine huisei genaar is niet in staat, tengevolge van de sterke stijging van de prij zen, de onderhoudskosten uit de huren te betalen. Sinds 1945 hebben de diverse Kabinetten al het mogelijke ge daan om de huur laag te houden. Eén huurverhoging is er geweest en die was niet voldoende. De be weegredenen van de na-oorlogse Ministers waren duidelijk. In deze tijd, waarin de lonen aangepast zijn aan de prijzen, zou een nieu we loonronde noodzakelijk zijn als de huren flink werden verhoogd. Hoger loon betekent voor het be drijfsleven meer kosten, duurdere producten, geringe export en voor ons land dus een nadelige beta lingsbalans. Voor dit standpunt moet men begrip hébben. Maar anderzijds dringen hier toch w.el enkele vragen. Waarom nu juist de huren handhaven op een te laag peil? Waarom moet een be paald deel van ons volk een extra zware bijdrage leveren? De Re gering heeft zonder meer bepaald: de huren mogen niet al te veel omhoog. Maar zij had zich even goed op het standpunt kunnen stel len, dat bijvoorbeeld de gas- en lichttarieven niet verhoogd moch ten worden. De huurstop krijgt een funeste werking. De protesten van de huiseigenaren zijn legio. De Regering beseft dat ten volle. De moeilijkheid is echter dat men niet makkelijk op de ingeslagen weg kan terugkeren. Iedere huur verhoging brengt nu eenmaal loonsverhoging met zich mede. En juist daardoor is de Regering be vreesd. Oorspronkelijk was het de be doeling de huurverhoging op 1 Januari a.s. te doen ingaan. De S. E.R. zal het rapport van zijn com missie echter niet vóór November in algemene vergadering kunnen bespreken. Verschillende tussenrapporten zijn reeds uitgebracht. In een daarvan is uitgegaan van een huurverhoging tot 15 pCt. (thans 115 pCt.) voor de huren van 1940. Ook de na de oorlog gebouwde woningen zullen op 150 pCt ko men (thans 130 pCt), terwijl de huren der nieuw gebouwde wo ningen volgens dit rapport on veranderd zullen blijven. Deze huurverhoging zou 3,25 procent van het weekinkomen van een^ gezin met twee kinderen bedra- gen. Als compensatiemogelijkheid heeft men overwogen de verla ging van de omzetbelasting plus een verlaging van de verevenings heffing met 2,5 pCt. en een loons verhoging van 2 pCt. De kosten voor de schatkist worden in het rapport geraamd op totaal 370 millioen gulden (o.a. minder ont vangst omzetbelasting f 174 min, minder van de vereveningsheffing f 150 min, verhoging ambtenaars salarissen f 20 min). Daartegen over zou dan echter ook staan een gedeeltelijke compensatie Voor de schatkist, die begroot wordt op 123 millioen gulden door hogere inkomstenbelasting van de huiseigenaren, hogere loon- en inkomstenbelasting, ver mogensbelasting, e.d. Wij moderne mensen geloven in deze nuchtere, materialistische tijd niet meer aan spoken. We lachen er om of we halen er onze schou ders over op. Bespottelijk. Toch duiken er van tijd tot tijd spook verhalen op. U leest ze wel in de kranten. Voornamelijk gaat het dan over klopgeesten en zo. Dat de volwassene, man en vrouw, geen angst kent voor spo ken, het ligt voor de hand. Ik zou echter niet graag willen bewe ren, dat alle volwassenen niet meer angst hebben voor het on bekende, het onzichtbare en het geheimzinnige. Vooral op het platteland heersen er nog gedach ten die ons, nuchterlingen, met verbazing vervullen. We behoe ven maar één stapje terug te gaan en we zijn aangeland op het bijgeloof: niet onder een ladder doorlopen, dat brengt ongeluk. Een zwarte kat voor de voeten: ongeluk. Kraaien over het dak vliegen, betekent een dode, en zo voorts. Ga niet om klokke twaalf middernacht over een kruispunt, want dan heb je kans, dat je de duivel ontmoet. De gedachtenwereld van het kind is uiteraard anders dan die van een „groot mens". Het kind heeft z'n eigen fantasieën en vooral het neurasthenische kind (spoedig geprikkeld, overgevoe lig) is bevattelijk voor alles, wat bovennatuurlijk is. Nog steeds - hoewel in minde re mate dan b.v. een halve eeuw geleden - zijn sprookjes bij de kinderen zeer geliefd. Een onzer bekende damesbladen publiceert strips van bekende sprookjes en welk kind kent niet de historie van de wolf en de zeven geitjes, Asschepoester (tegenwoordig heel modern „Cinderella" geheten). Klein Duimpje en de Reus, Doorn roosje, enz. Het sprookje wordt verteld of het kind leest het via strips. Aan schouwelijk onderwijs dus. „Is dat echt gebeurd mama?" „Nee, het is maar een sprookje." "Wat is een sprookje?" Ja, geeft U nu eens een begrijpelijke definitie van „sprookje". Een sprookje is een fabel. Wat is een fabel? Het is maar een verzinsel. Dieren kunnen bijvoorbeeld niet praten, dus als de wolf tegen Roodkapje zegt: Kom maar binnen, dan is het een verzinsel. En nu is hét eigenaardige, dat spookgeschiedenissen vol akelige en schrikwekkende bijzonderhe den nog altijd bij velen gelief koosde stof leveren voor vertel lingen aan kinderen. Persoonlijk ben ik helemaal geen bewonder aarster van de sprookjes van Gebr. Grimm. Ik herinner me uit mijn jeugdjaren, dat de eerste Ne derlandse vertaling hét licht zag. Nota bene door een inspecteur bij het onderwijs ingeleid en aan bevolen! Men vindt in Grimm een dozijn en meer sprookjes, waarin afzichtelijke toverheksen, vrees aanjagende reuzen, griezelige geestverschijningen e.d. schering en inslag zijn. Grimm's sprookjes zijn. uit het oogpunt van folklore heel mooi, maar voor kinderlec tuur zijn ze m.i. totaal ongeschikt. Gelukkig zijn de moeders van deze tijd verstandiger en sprook jesboeken staan maar zelden op het programma van aankoop voor verjaardagen e.d. Dit neemt even wel niet weg, dat de angst in het kinderleven toch voorkomt. En ook het idee „spoken" en „gees ten" leeft in de gedachtwereld van bepaalde kinderen. Wat kunen we hiertegen doen? In de eerste plaats nooit boos worden. Dat is een averechtse re medie. Angst kan men niet on derdrukken met bedreiging met straf. Evenmin met spot. Er zijn kinderen, die niet alleen in het donker durven blijven. Bij voorbeeld des avonds in bed. Sommige ouders menen goed te doen het angstige kind, dat bang is in het donker, juist daarom des avonds alleen in het duister naar bed te sturen. Het gevolg hiervan is, dat het angstgevoel stijgt in- plaats van te wijken. Koop een spaarbrander en steek die aan, als Uw kind in bed ligt. Het zal rus tig gaan slapen en met het groei en der jaren zal het angstgevoel verdwijnen. In het andere geval worden de angstbeelden zo sterk, dat ernstige storingen in het ze nuwleven hiervan het gevt lg kunnen zijn. En wat de spoken betreft, 'rfcht elk spook, dat het kind meent ge zien te hebben, op natuurlijke wijze te verklaren. Mijn oudste zoon kwam onlangs 's avonds ontsteld binnen én vertelde ge zien te hebben, dat er in de tuin een geestverschijning was. Het Vrijdag 10 October Filmavond Chr. Metaalbew. bond. Maandag 13 October Ledenver gadering Loterijvereen.„Fortu- na". Donderdag 16 October Instituut voor Arbeiders-ontwikkeling Voordrachtsavond Mevr. Ro ller Numan. Donderdag 16 October Filmvoor stelling in 't Centrum. Dinsdag 21 October Lezingen Co mité Lezing over Canada. Dinsdag 21 October Vergadering K.V.P. Zaterdag 25 October Uitvoering „Morgenrood" in 't Centrum. Donderdag 30 October Vergade ring „Ziekenzorg" in „De Unie". Vrijdag 31 October, Zaterdag 1 November Bazar Chr. Kleuter school. Zaterdag 15 November Toneelver eniging T.O.G. Cantine N.V. Dobbelmann. Donderdag 20 November Film avond Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. De winkels zijn om zes uur dicht; 't spaart personeel en werk en (licht. Protest zal niemand baten, verlaten zijn de straten. Om zes uur moet het rustig zijn in steden, dorpen, groot en klein; we zijn een land vol statie, en dus: een nette natie. Bij d'Ommelanden wordt gestaakt, omdat het recht steeds werd ver- [zaakt, want 't is kwaad confererén met grote, hoge heren. De kranten schrijven er veel van, met kopjes, koppen als het kan. maar met niet te veel spatie: we zijn een nette natie. Minister Staf zei: pak es an: wat harder werken, als het kan, en Europees gaan denken; dat zal voldoening schenken. De ambtenaren zijn verstoord en zeggen: het is ongehoord! Wat? Nog meer concentratie? En we zijn zo'n nette natie! De Benelux werd lariekoek, want België kwam in de hoek, waar men begon te brullen: 't Gaat zo niet langer, zulle! In Holland moet het loon omhoog Maar Holland zegt: Wij zitten [droog, en daarom geen inflatie: we zijn een nette natie! Voor Lages lag de kogel klaar, al duurde het ruim zeven jaar; zijn onmens'lijke daden schiepen veel leed en schade. Maar nu blijft hij in het gevang; minister zei: 't Duurde te lang, en daarom kreeg hij gratie. We zijn een nette natie ad interim. bewoog zelfs! Mijn man ging on middellijk met hem mee naar bui ten en de jongen kón toen zelf zien, dat de geestverschijning be stond iiit wasgoed, dat aan de lijn hing (vergeten binnen te halen!) en door de wind bewogen werd. Een van mijn dochters kwam op een avond naar beneden met de me-_ dedeling, dat het op zolder spook te. Mijn man was niet thuis en sa men zijn wij toen naar de zolder gegaan en hebben elk hoekje en gaatje bekeken. We vonden niets en nadat ik haar een kimono had laten aantrekken, zijn we enkele minuten doodstil op zolder blijven zitten. Natuurlijk met het licht uit. Toen we weer gerucht hoorden flitste ik onverwachts het licht aan enzagen we een muisjes weglopen. Een paar muizevallen zorgden er voor, dat binnen een week het gespook afgelopen was. Dit zijn zo maar een paar voor beelden en U zult in Uw eigen c e- zin ook wel eens iets dergelijks ondervonden hebben. Een angstig kind moet men

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1