Weekblad voor Waddinxveen De. Spiegel van de week Kris-Rras Uit het Parlement Gemeenteraadszitting: Tan Dinsdag: 14 October Itloedec de Vrouw No. 384 Vrijdag 17 October 1952 8e Jaargang Verschijnt elke Vrijdag 1 Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling 's Woendagsavonds inzenden. Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. 1 Adres Redactie en Administratie: Het lijkt al' weer heel lang gele den - en toch gebeurde het na de bevrijding, dat dag in dag uit de radio omroep, wat er allemaal in Nederland wordt verbeterd, werd gebouwd en tot stand kwam. „We zijn er nog niet, maar we komen er wel", was toen de algemene leus. Later hield die rubriek op - mis schien omdat de organisators ervan dachten, dat we er al waren - het kan ook zijn, dat die mensen meen den, dat er wat ènders moest ko men. Toen wij echter deze week ons bonte overzicht eens rangschikten, kwam die opgeheven rubriek ons plotseling in de gedachten. Daar was dan de president-directeur van de Spoorwegen, ir. F. Q. de Hollan der die in een vergadering van het Kon. Instituut van Ingenieurs me dedeelde, dat de oude Moerdijkbrug - onze trots van 1870 - zal worden vervangen en dat de nieuwe brug van een dubbel spoor zal worden voorzien. ..We Zijn ei nog nietDat bleek wel, toen ir. Den Hollander tevens mededeelde, dat elf grote spoorbruggen in ons land nog niet definitief zijn hersteld. Voorts zal over tien jaar het gehele Nederland se spoornet volgens het nieuwe vei ligheidssysteem worden behandeld - het z.g. N X-systeem, dat reeds met suces bij het station Den Bosch wordt toegepast. Als die herstel- en verbeterings rubriek er nog was, zou de omroe per ook zeker gewagen van het feit, dat B. en W. van Rotterdam 14 nieuwe kranen voor de haven wil len kopen - kosten bijna 3| milli oen gulden - waarmede dan te Rot terdam 258 kranen in bedrijf zullen zijn - dat is vier meer dan in 1940. Er zouden nog meer mooie dingen kunnen worden omgeroepen: de „Nederlandse Stichting voor het ge brekkige kind, zal te Heemstede een internaat voor slachtoffers van kin derverlamming inrichten, welk in ternaat waarschijnlijk binnen een jaar gereed kan komen. Gelukkig vertoont het aantal gevallen van deze gevreesde ziekte een dalende lijn. „We kómen er wel. Dit zou men van de televisie kunnen getuigen. De Ned. Televisie Stichting zal de grote voetbalwedstrijd België-Neder- land uitzenden, in het Deurne-sta- dion zal worden gespeeld. Er zul len in dat stadion 60.000 mensen de strijd kunen volgen, doch het aan tal dergenen, die thuis - of bij an deren hier te lande of in België - de televisie-uitzendingen zullen vol gen, wordt reeds op 100.000 geschat. De slagers te Didam behoeven daar niet meer te komen. Zij zijn er al - vijf stuks in totaal. Die slagers ergerden zich er al lange tijd aan, dat de Didamse kruideniers - gelijk in vele plaatsen elders geschiedt - zich niet „bij hun leest" hielden en behalve de vele artikelen, die „des kruideniers" zijn, ook nog vleeswa ren verkochten. De Didamse slagers wisten het toen wel. Jullie verko pen óns vlees, dan leveren wij kof fie, thee en margarine - wij geven daarbij nog extra korting op het vlees nu zullen we eens zien, of jullie met die vleesverkoop door gaan. De strijd, die te Didam wordt geyoerd, geldt eigenlijk voor het ge hele land. Meer en meer vervlakt de branche-verdeling. Maar ja, het is óók niet uit weelde, als een Mid denstander er buiten zijn branche om een artikel bij neemt. Nu vol gens de nieuwe winkelsluitingswet de automaten niet mogen worden bijgevuld, heeft een Deense fabriek een draaiautomaat ontworpen, waar voor bijvullen niet nodig is. Ideaal lijkt ons die oplossing weer niet. Men mag tenminste al weer begin nen, het natuurlijk vrij hoge bedrag voor zo'n nieuwe automaat neer te leggen. Geen wonder, dat vele midden standers zich slachtoffer van de nieuwe wet gevoelen net als de huurders van een blok huizen te Amsterdam, die voor de centrale verwarming hadden betaald, maar die in de kou bleven zitten omdat andere huurders van oordeel waren, dat zij hun huisbaas al te veel had den afgedragen en dat te veel be taalde inhielden. Toen weigerde de man, de centra le verwarming aan te laten maken, met het gevolg, dat er velen waren, die wèl voor de warmte hadden be taald, maar desondanks in de kou bleven zitten. In kort geding moest de rechter hier zelfs over oordelen. DE BRUG Ik heb van de week op een avond nog eens een ommetje gemaakt. Ach, hoe is het. Een mens wil er wel eens uit. Even is iets anders hebben, dan de sleur van elke avond: eten, krant lezen, koffie'' drinken en het luisteren naar de radio. Na de koffie ging ik. Nu kan je in ons dorp niet zo'n groot omme tje maken, als je tenminste niet in de polder verzeild wilt raken. En het eigenaardige is dat je altijd bij „de brug" terecht komt. Daar wordt je als het ware heengetrokken. Weet u, er is leven en vertier. Er passeerden juist enkele sche pen en dan sta je er versteld van hoeveel mensen in zo'n kort ogen blik staan te wachten. Er zijn ook altijd van die opge schoten jongens bij „de brug". Die staan er maar zo'n beetje te hangen en hun avond te verdoen op een onnuttige manier. Maar ze komen los als er .voor de brug gewacht moet worden. Dan we ten ze van iedereen wat. Die is te dik, een ander te dun, een derde te lang, de vierde te kort. Maar o wee, als er onder het wachtend publiek wat meisjes staan van hun eigen leeftijd. Die moeten het helemaal ontgelden. Ik heb ge zien dat er waren die een eind te rugliepen totdat de brug weer ge zakt was. Neen, dat is geen houding voor onze Waddinxveense jongens. Dat ze elkaar opzoeken is niet erg, maar dat ze aan het schelden gaan tegen voorbijgangers, is kwajongenswerk. In mijn jongetijd gingen we bel letje trekken of deurknoppen aan elkaar vastbinden en dan bellen. Als er opengedaan werd stonden de buren uit alle macht te trekken. Maar schelden, neen, dat kwam niet in ons op. En laat nu belletje trek ken enz. ook niet goed te noemen zijn, voorbijgangers lastig vallen is gemeen. Dat moet er uit. Wordt lie ver lid van een of andere vereni ging en vermaak je daar. Want jongens die schelden zijn geen knip voor de neus waard. Tot de volgende week. Kris Kras. De beul Lages heeft gratie ver kregen. Het doodvonnis dat, enige jaren geleden tegen hem werd uit gesproken, zal niet worden voltrok ken. Felle protesten uit verschillen de volksgroeperingen zijn daarvan het gevolg geweest. Protestverga deringen, protestoptochten tegen dit gratiebesluit zijn gehouden. Of men wil of niet, men moet bij deze kwes tie terugdenken aan onze Zuiderbu ren, die in opstand kwamen tegen het gratiebeleid van minister Pho- lien, met het gevolg dat deze be windsman van Justitie het veld moest ruimen. Algemeen achtte men hem te zachtzinnig. Het doet echter belachelijk aan de berechting van Lages door een internationaal ge rechtshof te horen eisen met als uit spraak de doodstraf. Wat dit nog heeft te maken met het systeem van de onafhankelijke rechter is ons een raadsel. Dat het aftreden van mr. Donker werd geeist, is staatsrechtelijk nog te verklaren. Hoewel het een pri vilege is van onze Koningin, om gratie te verlenen, is de betrokken minister van Justitie de man, die dit tegenover het parlement moet verdedigenDe Koning is on schendbaar, de ministers zijn ver antwoordelijk. Dit artikel in onze grondwet is geen holle frase. Minis ter Donker heeft het besluit van H.M. de Koningin voor zijn rekening genomen. Zo niet, hij zou reeds zijn afgetreden. Toch is hij niet de man van wie men een zacht gratiepoli- tiek moet verwachten. Als Kamer lid - hij was toen nog voorzitter van de socialistische Tweede Kamer club - heeft mr. Donker een motie ingediend, die aan duidelijkheid op dit punt niets te wensen overliet. Nederland is een rechtsstaat. Juist daarom krijgt Lages levenslang. Af gezien van de tijd, die hij reeds in de gevangenis doorbrengt, heeft hij na het uitspreken van het doodvon nis twee jaar op de beslissing over zijn gratieverzoek moeten wachten. Al die tijd heeft hij tegen de kogel zitten aankijken. Het is moeilijk in te denken wat dit betekent. Moreel is het niet meer verantwoord om dan nog het doodvonnis te voltrek ken. Dit is het standpunt van mr. Donker en ongetwijfeld wordt het door velen gedeeld. De minister wees er op dat La ges verantwoordelijk is voor tal van deportaties en arrestaties en mis handelingen. Bovendien heeft hij honderden doen fusileren. De vori ge regering heeft echter twee jaar gesold met deze veroordeelde en heeft niet gedaan wat haar plicht was tegenover Lages. Nu kan men echter niet meer een doodvonnis uitspreken. Hem is nu gratie ver leend ia de vorm van levenslange gevangenisstraf. Verschillende Kamerleden waren er echter niet gerust op, want le venslang wordt meermalen veran derd in 20 jaar. Zal het Lages ook Gemeentebedrijven maakten goede winst burgerlijk armbestuur heeft tekort teleurgestelde sporters De gemeenteraad kwam in ver gadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester A. War- naar Jz. De heer Berghoef was we gens ziekte afwezig. Naast vele goedgekeurde raadsbesluiten be vond zich onder de ingekomen stuk ken weer een verzoek van de bond tegen het schenden door het vloe ken van Gods heilige naam om sub sidie. B. en W. stelden voor, evenals vorig jaar op dit verzoek afwijzend te beschikken, waartoe de raad met algemene stemmen besloot. Aange boden werden de rekeningen van de bedrijven over 1951. Het was alles winst wat de klok sloeg; voor gas f 11.434,voor electriciteit f 14662,en voor water f 1394, Aan de orde was toen het voor stel van B. en W. om te besluiten tot herbenoeming van de leden der adviescommissie woonruimte. De heer Noorlander zeide wederom bij de candidaten iemand te missen van de Hervormde groep, en protesteer de dat deze niet in de commissie is vertegenwoordigd. De voorzitter herhaalde hetgeen hij het vorige jaar reeds had gezegd, dat B. en W. niemand uit de commissie willen la ten verdwijnen om plaats te maken voor een lid van een niet vertegen woordigde groep. Zodra er een va cature zou komen door bedanken zullen B. en W. hieraan aandacht besteden. De heer Noorlander was hiermede niet'tevreden en kondigde aan het volgend jaar weer te zullen protesteren als er geen verandering kwam. De aftredende leden mevr. van der Torren-Veendorp en de he ren M. Schouten, S. van Tol, J. van Nielen en A. C. Kraneveld werden daarop met bijna algemene stem men herkozen. Goedgekeurd een voorlopig plan tot onteigening van een perceels gedeelte van de heer W. J. v.d. Wa ter en ook het voorstel tot verlaging van het schoolgeld voor ulo kwam er door, met een woord van dank door de heer van Tol,, die steeds heeft gepleit voor verlaging van al le soorten schoolgeld. Daarna kwam aan de orde het verzoek van het burgerlijk armbe stuur om verhoging van het subsi die met f 14850,— tot f 56850, -. De voorzitter zette uiteen dat deze ver hoging hoofdzakelijk is toe te schrij ven aan de verhoging van de steun- normen, invoering van een huurtoe- slag en verhoging van de brandstof- fenbijslag. De heer Slob, geen be zwaar makende tegen de gevraagde verhoging, vroeg of de tijd niet ge komen was, de naam van het bur gerlijk armbestuur te veranderen. De heer Pille verklaarde zeer dank baar te zijn voor deze verhoging eri hij zwaaide grote lof toe aan de le den van het bestuur voor de wijze van werken, alsmede aan zijn secre taris voor het vele wat hij in het belang van de armlastigen deed. Het voorstel werd aangenomen. Aan de orde was toen het voorstel tot op heffing van het rijverbod op de Zuidkade op het verbrede gedeelte. De heer Venema achtte het nood zakelijk een maximum snelheid in te voeren, opdat de weg, die nu nog nieuw is niet te veel te belasten. De ze maatregel zou 2 of 3 jaren moe ten duren. Met het voorstel om een maximale asdruk vast te stellen van 6 ton had Spr. jnstemming. Ook de heer Pille was voor een maximum snelheid, maar deze voorstanders vonden in de voorzitter en Mevr. van der Torren grote tegenstanders. Beiden betoogden, dat het vaststel len van maximumsnelheden uit de tijd was en dat er dan nog veel meer wegen in de gemeente voor een dergelijke verbod behoorden te worden getroffen. De heer Venema diende tenslotte een voorstel in om de maximum snelheid te bepalen op 40 km., dat met 8 tegen 4 stemmen werd verworpen. Voor de heren Ve nema, van Tol, Pille en Okkerse. De voorstellen tot verdere verbreding van de Zuidkade en tot vergroting van de hoek Onderweg-Plasweg werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De voorgenomen uit voering van rioleringswerken aan de Sniepweg, kosten f 57000,ont moette gedeeltelijke bezwaren van Mevr. van der Torren, omdat een gedeelte van dit werk oorzaak is van onjuiste aanleg in het verleden. De voorzitter antwoordde, dat hij nog niet in de gemeente wasy toen dit plan moest worden gemaakt doch hij was van oordeel, dat geen fouten waren gemaalct. De heer Pil le deelde mede, dat dit plan in 1946 is uitgevoerd en dat er toen geen andere mogelijkheden waren. De toekomstige riolering staat thans al daar geheel vast, zodat men niet voor verrassingen in de toekomst zal komen te staan. Het voorstel werd daarna met al gemene stemmen aangenomen. Na dat enkele reclames tegen belasting aanslagen waren afgedaan, kwam de rondvraag waarin de heer Mod derkolk vroeg, of de raad geen ver ordeningen op de winkelsluiting kreeg vast te stellen. De voorzitter antwoordde dat de raad deze voor stellen binnenkort krijgt. De beide plaatselijke middenstandsverenigin- gen zijn het op verschillende pun ten met elkaar niet eens. Thans zijn ook adviezen gevraagd van de vrouwenverenigingen en het plan is om binnenkort een bespreking te houden met de belanghebbende par tijen. De raad hoort t.z.t. de resul taten. De heer Venema vroeg of reeds bekend was, dat op de rijksbegro ting gelden zijn uitgetrokken voor de stichting van een Chr. landbouw- huishoudschool in deze gemeente en of voor dit gebouw grond beschik baar zou zijn. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. reeds een ver zoek hebben om verschillende opga ven te verstrekken en dat zij bo vendien reeds een plekje voor de school hebben opgezocht in het Sniepkwartier. Ook hierover krijgt de raad t.z.t. te beslissen. Het was voor de publieke tribune die dit keer vol was, een teleurstel ling te moeten horen, dat over het adres inzake de aanleg van sport velden in besloten vergadering zou worden gesproken. De verenigings bestuurders gingen toen weer net zo wijs naar huis als zij gekomen wa ren. Er is in de besloten vergadering kennelijk nog over andere zaken ge sproken, want toen de openbare ver gadering nog even werd heropend werd besloten met 11 tegen 1 (de heer Venema) tot aanschaffing van een nieuwe klok met uurwerk in de toren van de Ned. Herv. Kerk. Woningbouw We bouwen snel, we bouwen goed, Met arbeidskracht in overvloed, - En toch wil het niet lukken; We kennen ze, die jarenlang, Ondanks een sterke huw'lijksdrang, Met een verloving krukken. We kunnen veilig en secuur Nu al in zes of zeven uur Compleet een huisje „bouwen"; Notaris- met-een-klok er bij, En toch is 't nog heel karwei Om nergens „in" te trouwen We zuchten, maar het helpt niet [veel, We sukkelen in het gereel Van wet en formulieren; Van een comissie op 't bureau, Bepalingen van zus tot zo En van een berg papieren. Al hebben we zelf hout en steen, Al bouwen we het heel alleen, Van alle hulp verstoken: Ons huisje komt toch nimmer af, 't Wordt door de overheid voor straf Meteen weer afgebroken! „We wachten nog een jaar of tien" Zei Kees, al lang verloofd met Mien, ,,'t Zal wel zo moeten wezen, .Dan kunnen we nog best een poos In een gemeenteblokkendoos Gezellig zitten Dreezen JAAP MIJDERWIJK. zo gaan? Minister Donker kan hier voor geen waarborg geven, als 't aan hem lag, bleef het absoluut levens lang. Maar hoe denken de volgende ministers van Justitie hierover? Al met al een zaak welke het rechtsgevoel van het Nederlandse volk diep heeft geschokt. De Kamerleden hebben dezer da gen druk werk met de bestudering van de begrotingshoofdstukken en het uitbrengen van de voorlopige verslagen. Daarnaast moesten ver schillenden van hen nog optrekken met enige Engelse parlementsleden, die naar ons land zijn gekomen om het parlementaire stelsel hier te bestuderen. Verleden jaar is een groep Nederlandse parlementariërs naar Engeland geweest, zodat hier sprake was van een tegenbezoek. De korte vergadering was een goe de gelegenheid om het werk van ons parlement van dichtbij mee te maken. Kinderen met weinig eetlust. Tegenwoordig hoort men heel wat moeders klagen over het feit, dat een of meer hunner kinderen wei nig eetlust heeft of hebben. Ze eten, wat je noemt, met trage tanden, en je vraagt jezelf wel eens af: Komt zo'n kind niet veel voedsel tekort? Er zijn verschillende oorzaken, waarop ik echter niet in bijzonder heden kan treden, aangezien dit op medisch gebied ligt. In vele geval len is het dan ook raadzaam om de huisarts even om advies te vragen. Tegenwoordig vindt men in heel wat plaatsen van ons land „kleuter- consultatiebureaux", waar men eens in de maand kan komen met het kroost dat nog geen vier jaar oud is. Een kinderarts onderzoekt dan de kleuters en dikwijls ontvangt de moeder dan waardevolle adviezeq, die ook wel eens verband houden met de voeding. Een der meeste oorzaken van de slechte eetlust bij kinderen is: het snoepen. Mama, mag ik een koekje, mag ik een snoepje, mag ik een appel, mag ik U weet het waar schijnlijk zelf wel. De hele dag door wordt er gegeten en zodoende krij gen de maagjes niet voldoende rust. Het gevolg is, dat tijdens de maal tijd er weinig gegeten wordt. Strenge regelmaat in de tijden van het eten is al een belangrijke factor. Went Uw gezin er aan om prompt op vastgezette tijden te eten. Dat is 's morgens vroeg niet zo erg. Meest al is dit ook niet mogelijk. In mijn eigen gezin gaat mijn oudste dochter al Vóór acht uur de deur uit naar de huishoudschool. Mijn man moet om half negen met de bus mee en gaat om kwart over acht de deur uit en dan komen er twee, die op de lagere school gaan, gevolgd door de jongste

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1