9|D NIEUWS uit fttwze wo-bnptaats-. Weekagenda die nog thuis is. Maar des middags en 's avonds eten we precies op de klok. We vinden er ons allen wel bij. Ook des Zondags eten we op dezelf de tijden. De kinderen raken er zo aan gewend, dat ik prompt bezoek krijg in de keuken, als ik eens een paar minuten over tijd ben! „Mama, gaan we nog niet eten?" Variatie in de voeding is ook van veel belang. En dit vooral 'smorgens. Mijn ondervinding is, dat pap voor het ontbijt nimmer verveelt. Natuur lijk moet niet iedere morgen dezelfde pap op tafel komen. Neem de ene dag b.v. havermout, dan weer griesmeel, een keer beschuitpap en als U - b.v. Maandagsmorgens - veel oud brood óver hebt, maak dan eens broodpap. U zult zien, hoe ze smullen. Pap ver veelt niet zo gauw. Bovendien zult U zien, dat kinderen met een slechte eetlust bij komen, als ze een maand of drie pap hebben gehad. Sla eens een enkele maal over en geef gewoon brood. U zult dan spoedig horen: „Hé, geen pap vanmorgen?" Tussen de maaltijden door kunt U wel eens een enkele maal wat fruit geven. Of rauwkost, b.v. een wortel. Verzuim dit laatste in de komende wintermaanden vooral niet! In een wortel zitten alle nodige vitaminen, die een kind zo nodig heeft. Ook is het nodig voor de ontwikkeling van het gebit. Fruit na de maaltijd is ook aan te bevelen. Denkt U er ook om, dat verse bladgroenten, voor zo ver nog verkrijgbaar, ook vangroot belang zijn voor Uw kinderen en Uzelf. En, zo mogelijk, ééns in de week verse vis. In vis zit Veel eiwit. CORRESPONDENTIE Mej. L., Inderdaad kan het ge beuren, dat medicijn lelijke vlekken nalaat op lepels. Gebruik daarom nooit een zilveren lepel voor het innemen van medicijnen. Deze zijn er het gevoeligst voor. U verwijdert de ontstane vlekken op Uw zilveren lepel door haar af te wrijven met een wollen lap, in goed verdund zwavelzuur gedoopt (bij de drogist te koop), waarna men die met lauw zeepwater afwast en met een zachte doek nawrijft. DE AVONTUREN VAN „HUMPO HOTSFLOTS' 36. „Zou ik even mogen bellen?" vroeg Evelientje aan de slaperig uitziende kruidenier, bij wie ze was binnengestapt. „Hét is dringend!" „EhBellen?" vroeg de kruidenier verbaasd. „Bellen? U hoeft hier niet te bellen, u komt zo maar binnen komen, deze winkel is voor ieder een toegankelijk! U heeft toch ook niet gebeld, toen u binnenkwam? Dat is ook niet nodig!" Nee, ik be doel telefooneren! antwoordde Eve lientje ongeduldig. „Ik moet de po litie spreken, door de telefoon!" O, had u dat maar eerder gezegd!" zei de kruidenier schaapachtig. „Maar eh dat kost vijf cent!" gaf Evy te kennen en dat heb ik niet want ik heb geen tas bij me, maar de poli tie zal het graag betalen, denk ik, als ze weten waar het om gaat..!" Nou, dan moet het maar, antwoord de de kruidenier, ofschoon het niet mijn gewoonte i%, om op crediet te laten telefoneren, als u dat maar begrijpt. Ik moet mijn rekeningen ook direct betalen, als ze komen! Evy luisterde al niet meer naar het gemopper van de saaie kruidenier, maar had reeds het nummer van de politie aangeslagen. „Met Evelien tje!" kondigde ze aan, toen ze ver binding kreeg. „Ik moet direct de hoofdcommissaris hebben!" en: toen ze die geweldige heer aan het ap paraat had: „Hoofdcommissiaris, de lijst van Steven Steenrijk is gesto len. De dief zit in de trein, die om twee uur uit Huizendam is vertrok ken. Doe uw best, om hem te pak ken!" en ze hing weer op. (wordt vervolgd) Mevr. R., Natte fluwelen hoe den moet U vooral niet aanraken of afborstelen, zolang ze niet droog zijn. Eerst wanneer ze geheel droog zijn, kunt U, ze met een zacht bor steltje afschuieren. Ze worden na tuurlijk nooit fraaier in de regen, maar als het goéde kwaliteit is, kunnen ze wel tegen een buitje. DORA WERTH. Vragen op het terrein van de vrouw in de uitgebreidste zin des woords, kunnen door onze lezeressen gesteld worden. U gelieve Uw vragen te rich ten: „Aan het bureau van dit blad" met vermelding in de bovenhoek van de briefkaart of de brief „Moeder de Vrouw". Beantwoording ge schiedt zo mogelijk binnen 14 da gen in deze rubriek. Wenst men persoonlijk antwoord, dan gelieve men een postzegel van 10 ct. in te sluiten. Vragen op medisch gebied kunnen niet beantwoord worden. De afdeling van de K.V.P. zal op 21 October a.s. een ledenverga dering beleggen, welke door het reglement is voorgeschreven. Men wil zich nu reeds bezinnen op de a.s. Gemeenteraadsverkiezing. Ter afwisseling wordt een Cana da-film vertoond. De collecte voor de gezamen lijke militaire fondsen bracht in on ze gemeente het bedrag op van f 184.84. De Vereniging „Ziekenzorg" komt 30 October a.s. in algemene ledenvergadering bijeen. Naast de gewone agendapunten is er een punt van ingrijpende betekenis voor de vereniging en wel het voorstel van het bestuur om een fusie aan te gaan met „Het Groene Kruis". - Ten bate van de Rem. Ger. Gemeente alhier, wordt op 20-22 November een bazar gehouden in het schildersatelier van de heer van de heer van der Zwaard in de Nesse. Tot onderwijzer aan de Chr. School te Pölsbroekerdam is be noemd de heer M. in 't Veld, onder wijzer aan de Herv. Chr. School alhier. „Concordia" deelt ons mede, dat het in studie genomen toneel stuk om verschillende redenen moest vervangen worden door het prachti ge stuk in drie bedrijven van A. v.d. Lugt „De rauwe grond". Bovendien gaat Concordia een lompenactie op touw zetten en wel op 25 October a.s., ten bate van het uniformfonds. De vereniging stelt het op prijs als een ieder aan deze actie wil medewerken. Men lette volgende week op de advertentie. Het Haagse Gerechtshof heeft in hoger beroep A. de B. alhier, ver oordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek, een half jaar hoger als de eerste ver oordeling wegens een in Februari gepleegde diefstal. Dinsdagavond a.s. opent het Iezingencomité het seizoen met een lezing door Drs. Bloemendaal uit Rotterdam, de secretaris van de Ka mer van Koophandel Holland-Cana da. Deze spreker is persoonlijk in Ca nada geweést en heeft gedurende zijn verblijf aldaar een uitgebreide studie gemaakt van de vele proble men die zich in dit grote land voor doen. Zo zal hij o.m. aandacht besteden aan de industrialisatie, de landbouw, de immigratie en het rijke natuur schoon. De heer Bloemendaal heeft naast zijn indrukken een boeiende film met Nederlandse tekst, die zeer de moeite waard is. Velen zullen van dit land dat te genwoordig zo in de belangstelling staat,gaarne nog eens wat meer wil len horen en zien. Bevolkingsonderzoek op t.b.c. Ongeveer 200 dames en heren heb ben aan de dringende oproep van onze Burgemeester voldaan om deel te nemen aan de voorbereiding van het bevolkingsonderzoek op t.b.c» dat in de komende maand in onze gemeente zal plaats hebben. En van die 200 waren er gisteren meer dan 160 opgekomen naar het Vereni gingsgebouw in de Stationsstraat om een nadere uiteenzetting -en een be spreking daarvan- aan te horen. De voorzitter van „Het Groene Kruis", welke vereniging haar volle medewerking geeft, heette de aan wezigen hartelijk welkom. De heer van der Most sprak zijn ingeno- mendheid uit met de grote opkomst en verbond daaraan de conclusie, dat het enorrme werk om een be volking van ruim 9000 personen in 10 dagen voor het bovengenoemde doel te photographeren slagen moet. De voorzitter bracht warme hulde aan de gemeentesecretaris, die voor de administratie was ingescha keld en in een kort tijdsbestek een enorm werk heeft verricht. Met na druk wees hij er op, dat bij dit on derzoek geen inentingen worden ver richt en dat het niets te maken heeft met verzekeringen, zodat er geen principiële of godsdienstige be zwaren worden verondersteld. Bo vendien heeft het onderzoek de in stemming van de geestelijkheid van alle kerken in onze gemeente. Op bescheiden, doch voortreffelij ke wijze gaf de gemeentesecretaris de heer Jenné, een beknopte uit eenzetting van hetgeen reeds is ge schied en liet daarop volgen een hel der en duidelijk schema van het werk, dat thans van de 200 mede werkers wordt verwacht. Dat vele handen licht werk maken zal hier worden bewezen, want uiteindelijk zal ieders werk bestaan in het be zoeken van een tiental gezinnen in zijn naaste omgeving en het invul len van diverse gegevens op de van gemeentewege verstrekte kaarten. De beantwoording van de vragen geeft geen moeilijkheden, maar zij moet met zorg geschieden en volle dig zijn, want van deze gegevens hangt veel af. Zoveel mogelijk zal worden aangespoord op het onder zoek in de morgen- of midaguren, want er wordt op slechts 2 avonden gelegenheid gegeven en dan komen in de eerste plaats Zij, die op de dag beslist niet kunnen. De kosten van het onderzoek be dragen f 0,90 per persoon. Er wordt op gerekend dat ieder die kan, dit bedrag of een gedeelte daarvan zal betalen. Er is echter gezorgd, dat het niet kunnen betalen van deze kos ten geen beletsel mag zijn om de photo te laten maken, ofschoon -daarvan een uiterst voorzichtig ge bruik moet worden gemaakt. Het spreekwoord van vele kleintjes ma ken één grote is ook hier van toe passing. Op het hart is gedrukt de invul ling van de kaarten te doen ge schieden in de eerste dagen der komende week en deze met de ge- inde gelden af te dragen op de 27ste October a.s. ten gemeentehuize, waar de commies ter secretarie, de heer J. van Stijn, als penning meester zal fungeren. Het door de heren van der Most en Jenné gesprokene gaf aanleiding tot een geanimeerd stellen en be antwoorden van allerlei vragen. Bo vendien werd hierbij nog een op wekkend woord gesproken door de heer J. de Jong, afkomstig van een kleine plaats langs de Lek, waar het bevolkingsonderzoek zulke uitne mende diensten in het belang der volksgezondheid heeft verricht. Ten slotte is het wóórd gevoerd door de Burgemeester, die de bij eenkomst noemde een avond van grote blijdschap en dankbaarheid. Spreker bracht nog eens de noodza kelijkheid en wenselijkheid van het onderzoek naar voren en spiegelde zich ook aan wat in andere gemeen ten als resultaat van het onderzoek moest worden geboekt. Men kan immers allang ziek zijn voordat men het zelf weet. En daarom is spreker zo dankbaar voor de enorme mede werking, welke hierbij van de inge zetenen zo geheel belangeloos en met zoveel enthousiasme wordt ver strekt. Het verheugt de Burgemeester dat „Het Groene Kruis" terstond bereid was mede te werken, waardoor ook de beide Zusters der vereniging konden worden ingeschakeld en hij wil, daar hij hiervan van nabij ge tuige is geweest, nog eens extra be danken het personeel van de ge meentesecretarie, dat de laatste da gen onder hoge druk op volle toe ren heeft moeten werken om naast het allernoodzakelijkste dagelijkse werk - wat geen bijzondere haast had bleef wachten! - de enorme arbeid aan de meer dan 9000 kaarten te verrichten. Ook de Burgemeester vestigde er nog eens de aandacht op, dat hier geen plaats is voor principiële of godsdienstige bezwaren. Het gaat hier om een onderzoek of men al dan niet gezond is. En men blijft, nadat het resultaat van het onder zoek bekend is, nog altijd vrij om te doen of te laten wat men wenst. Intussen uit spreker de hartgrondige wens, dat het onderzoek hier een groot succes mag zijn en dat onze gemeente een goede plaats op de ranglijst zal innemen. De Burgemeester stond enige ogenblikken stil bij het kosten- vraagstuk, maar bracht toch sterk naar voren, dat dit voor niemand een beletsel mocht zijn. Het alge meen belang eist de documentatie en daarom staat op de voorgrond: deelnemen aan het onderzoek. Ten slotte deed de Burgemeester nog een beroep op de autobezitters om de behulpzame hand te bieden. Ieder kent wel in zijn omgeving mensen, die zich moeilijk kunnen verplaat sen. En in het uiterste geval moet men de gemeentesecretaris maar eens opbellen. Nadat de Voorzitter van het co mité de Burgemeester in warme woorden heeft bedankt, is de ver gadering gesloten. Van een oude klok. Een frans spreekwoord zegt, dat de geschiedenis zich herhaalt en men bedoelt daarmede te zeggen, dat iets wat vroeger is gebeurd zich la ter in een of andere vorm weer voordoet. JZo lezen wij in ons geschiedenis boekje, dat Nederland stadhouder loze tijdperken heeft gekend en het is nog niet zo lang geleden, dat wij enkele maanden zonder regering za ten. En nu een recent voorbeeld. Wad- dinxveen heeft haar klokkeloze tijd perk, dat wil niet zeggen dat wij zonder klok zitten, maar dat de klok van de Ned. Herv. Kerk toch al weer enkele maanden stilstaat. Het is jammer, maar het beestje is toch ook al zo oud. Een ouwe smid in Waddinxveen heeft hem nog in elkaar gezet. Als hij gerepareerd moet worden, dan gebruikt men daarbij ook geen schroevendraaier- tje maar een voorhamer. In de laat ste jaren heeft de klok al eens een paar goeie opzwiepers gehad en als de klokkenist hem dan weer op de gis had gelijk gezet, dan konden we weer even vooruit. Maar dat repa reren schijnt' aan zijn eind te zijn gekomen en dan moet er eens goed nagedacht worden hoe de oplos sing dient te worden gevonden. Per slot van rekening is de klok niet van de kerk, maar van de gemeente en ook daar denken de vroede va deren eerst geducht na, voordat zij met voorstellen komen. Vele mensen lopen nu te sputte ren, dat de klok niet loopt. Is dat nu wel zo erg? De geschiedenis her haalt zich. 2000 jaren vóór Christus, zegt ons geschiedenisboek, kwamen Oosterse volken tot de ontdekikng, hoe de dag in uren en minuten moest worden ingedeeld. Eeh klok hadden zij echter nog niet en wij kunnen aannemen, dat zij toch op tijd naar bed gingen en opstonden. Waarom zouden wij dat dan ook niet kunnen? In het raadsverslag staat geluk kig' het bericht, dat er een nieuwe klok zal komen en ongetwijfeld zul len de ingezetenen daar blij mee zijn. Een lid was er tegen. Wat zou hem hiertoe bewogen hebben? Opmerker. Aan alle inwoners van de gemeente Waddinxveen Binnen korte tijd zult U met Uw gehele gezin worden opgeroepen om deel te nemen aan een onderzoek op tuberculose. Dit onderzoek zal worden verricht door de Stichting Goutudo» (Stich ting Bevolkingsonderzoek in het district Gouda van de Provinciale Zuid-Hollandse Vereniging tot be strijding van de tuberculose) in sa menwerking met het in Uw gemeen te gevormde plaatselijk comité en met behulp van de nieuwste mid delen op dit gebied. Het belang van dit onderzoek zal wel niet uitvoerig toegelicht behoe ven te worden. Het zal U bekend zijn, dat het herhaaldelijk voorkomt dat personen, die zich volkomun ge zond gevoelen, toch aangetast zijn door deze gevreesde ziekte. Doordat deze personen niet tijdig worden on derzocht, wordt de mogelijkheid van genezing kleiner en kunnen zij boven dien gevaar van besmetting voor hun omgeving opleveren. Er kan ook niet met genoeg klem op vs*or- den aangedrongen, dat ieder aanhet onderzoek deelneemt. Leeftijdsgren zen zowel naar boven als naar be- Dinsdag 21 October Lezingencomité Lezing over Canada. Dinsdag 21 October Vergadering K.V.P. in het Verenigingsgebouw. Vrijdag 24 October Filmavond Chr. Fabrieks- en Transport arb. bond. Zaterdag 25 Octobër -!J UiWofering „Morgenrood" in 't Cëhtfüm. Donderdag 30 October' Vergadering „Ziekenzorg" in ;,De"Unie". Vrijdag 31 October, Zaterdag 1 No vember Bazar Chr. Kleuterschool. Donderdag 6 November Jaarverga dering A.R. Kiesvereniging. Spre ker Burgemeester Warnaar. Zaterdag 15 November Toneelver eniging T.O.G. Cantine Ï4.V. Dob- belmann. Donderdag 20 November Filmavond Instituut voor Arbeidersontwikke ling. Donderdag 20 tot Zaterdag 22 No vember Bazar Rem, Geref. Ge meente. Vrijdag 21 November R.K. Vrouwen bond Spreekster Mej. Stringa. VOOR HET KIND II. Langzamerhand komen de be stellingen binnen. Er is nu voor ruim duizend gujden verkocht. Maar van de uitgezette kaarten ontving ik nog slechts een klein gedeelte. Misschien zoudt U mij willen helpen door Uw kaart in te vullen en mij die per post te sturen. Mocht ze zijn zoek geraakt, doe het dan gerust per briefkaart en de zaak komt ook in orde. Het duurt echter nog an maand. Voorlopig is mijn doel nu hét vol maken van de tweede dui zend gulden. B. van Gent. Waddinxveen, 15 October 1952. neden zijn hier niet en mogen hier ook niet zijn. Dit onderzoek beperkt zich niet tot de tuberculose, maar ook ande re ziekten of afwijkingen, die kun nen blijken uit de röntgenfoto's, wel ke van iedere persoon worden ver vaardigd, worden opgespoord. Reeds in verschillende gedeelten van ons land heeft dit bevolkingsonderzoek periodiek plaats. De resultaten hier van zijn duidelijk aan te tonen. Het onderzoek neemt slechts zeer weinig tijd in beslag daar U zich niet behoeft te ontkleden. Wel dient U er echter voor te zorgen, dat U boven de taille tijdens het onder zoek geen metaal, knopen, kettink jes en andere garneringen draagt. Deze Voorwerpen belemmeren na- menlijk het maken van een goede foto. Per kwartier kunnen 30 a 35 röntgenfoto's worden genomen. De röntgenfoto's worden door het Consultatiebureau te Gouda beoor deeld. Alleen in gevallen, waarbij verder onderzoek nodig is, krijgen de betrokkenen een verzoek om voor nader onderzoek naar het Consul tatiebureau te komen. Dit .vil ech ter nog zeker niet zeggen, dat een ernstige afwijking gevonden is. In dien men geen bericht ontvangt be tekent dit, dat in het geheel geen afwijkingen gevonden zijn. U zult wel begrijpen dat aan dit onderzoek kosten zijn verbonden. Deze kosten (f 0.90 perpersoon) zijn echter wel heel gering in verhou ding tot het grote persoonlijke be lang van ieder bij dit Onderzoek. Het zal zéér op prijs gesteld worden wanneer zij, die daartoe in staat zijn, een hogere bijdrage willen ge ven. Zij voor wie betaling van de bij drage ernstig financieel bezwaar op levert, kunnen dit aan de huisbe zoekers opgeven. Financiële bezwa ren mogen namelijk voor niemand réden zijn om zich aan het onder zoek te moeten onttrekken. Ieder een moet aan het onderzoek deel nemen in zijn eigen belang, in het belang van zijn gezin en in het belang van de gehele gemeenschap. De huisbezoekers komen U vol gende week bezoeken en enige noodzakelijke gegevens opnemen. Aan hen kan ook de bijdrage wor den afgegeven. Zij zullen U tevens nadere gewenste inlichtingen kun nen verschaffen. Namens het Bestuur van de Stich ting Goutudo: Mr. G. C. Van der Willigen, Lekker- kerk, Voorzitter; Dr. Mr. J. F. Taat, Boskoop, Secretaris. Het Plaatselijk Comité: A. Warnaar Jz., burgemeester; A. Oudijk, wethouder; W. Buitelaar, wethouder; H. Jenné, gemeente-secretaris; Ds. J. J. Moll, N.H. predikant; Ds. J. van der Haar, N.H. predikant; Ds. J. Snoey, Geref. predikant; G. van Dijk, pastoor;

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 2