Weekblad voor Waddinxveen Z)e Sptiad van de week Kris-Rras Uit het Parlement Mwde* de Vrouw Weekagenda RIKA, No. 385 Vrijdag 24 October 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Wij willen bekennen, dat wij voor de samenstelling van dit over zicht erop uit zijn, de berichten die tot vreugde stemmen op de voor grond te plaatsen. Wij beginnen nu eenmaal graag met iets goeds. - Daarom dit keer eerst de mededeling dat de maand September voor onze export bijzonder gunstig is geweest. Onze uitvoer overtrof de invoer in belangrijke mate, zodat het onge kende dekkingspercentage van 115 kon worden bereikt. Hierbij zij aan getekend, dat over dezelfde maand van het vorige jaar de invoer slechts met 98 °/o was gedekt. Een verheugend bericht zou ook kunnen zijn, dat de gewone dienst der belastingen een overschot ver toont van f 702 millioen. Dat „be dragje" hebben wij dus in feite te veel betaaldvan onze armoe! - doch de heren cijferaars hebben die voordelige saldi al lang weggewerkt en de Minister is dan ook van oor deel, dat „de budgetaire vooruit zichten zorgwekkende aspecten blij ven vertonen". Toch is voor velen - in zonder heid voor de middengroepen van onze bevolking - de belastingdruk te zwaar. Men is er straks niet mee af, een nieuwe loonronde te geven omdat de huren weer in de hoogte moeten. Er zal nu eens compensa tie moeten worden verleend, die de kosten van het levensonderhoud van alle groepen van huurders - gun stig beinvloeden. Een loonronde be voordeelt uiteraard alleen degenen, die in loondienst zijn, doch huur ders die dat geluk niet hebben en die daarboven nog werkgever zijn, mogen niet alleen de hogere huur uit eigen zak betalen, doch moeten bovendien de hogere huren van hun werknemers opvangen. Moeten de huren omhoog - het zij zo, maar dan mag dit niet gaan ten koste van de groep, die nogal eens in het hoekje zit waar de slagen vallen. Dat zat de Colgate-fabriek te Lei den ook. Of liever: zij zat in het ongelukshoekje. U kent de geschie denis: de parfum beinvloedde de smaak van het meel, dat de buur man van deze fabriek afleverde. Een kort geding volgde, dat door de meelfabriek werd gewonnen. Daar na heeft de parfumfabriek getracht, een zuivelinstallatie aan te brengen, maar de buurman - uiteraard een beetje kopschuw geworden - wilde niet vastleggen, met welke resulta ten van de installatie hij tevreden zou zijn. Dat lijkt ook een heel moei lijke opgaaf: als het meel een béétje naar parfum smaakt of ruikt, nu ja, dan nemen wij daar wel genoe gen mee, zal de directie van de meel fabriek nimmer kunnen verklaren. De directie van de Colgate besloot toen maar, de productie te Leiden stop te zetten. Het gevolg is, dat dientengevolge een 25 man werd ontslagen - onder heel wat minder prettige omstandigheden dan de New-Yorkse buschauffeur George Brennan, die zijn vier weken dienst op een Amerfoortse bus beeindigde. George keerde per vliegtuig naar New York terug - uitgeleidde ge daan door tal van collega's. Over enige tijd zal de Amerfoortse bus bestuurder, Jan van Gent, die te New York de dienst van George reed, in de Keistad terug keren en daar dan wel gehuldigd worden voor z'n New Yorkse prestaties. Een belangrijke vergadering, die eveneens te Amsterdam wordt ge houden, is die van het z.g. IJ-tun- nel-comité. Dat comité heeft er een nieuwe zorg bij gekregen. Naast het streven, zo spoedig mogelijk tot de aanleg van een tunnel te komen moet dit comité nu ook strijden te gen de plannen van het gemeente bestuur om de ponttarieven te ver hogen. En nu de minder prettige: Het aantal verkeersongevallen was de ze week beduidend groot, waarvan enkele met dodelijke afloop. Wel geen dodelijk, maar toch een sensationeel einde vond Vie „President Robert" welke een jaar geleden vertrok met een Maastricht se notaris en een Haagse familie- aan boord. Van de 18 opvarenden zijn nog maar enkele aan boord, de rest is gesjeesd, met gevolg dat de fi nancien hopeloos in de knoop zitten en de boot plus de bezittingen van de notaris verkocht moesten worden. De schulden liepen in de honderd duizenden guldens. KEES Ze noemen hem gewoon Kees. Of dat zijn werkelijke naam is, weet ik eigenlijk niet eens. Maar iedereen weet direct wie er bedoeld wordt. Kees is een niet al te snuggere jon gen van een jaar of dertien, veer tien. Hij woont in de omgeving van Waddinxveen. Hij is de zoon van een paar hard zwoegende mensen. Zijn vader en moeder werken zolang het dag is. En dat moet ook wel, want om 8 kinderen te laten eten en gekleed te doen gaan, nou, dan heb je aan de kinderbijslag niet ge noeg. Maar Kees is een uitzondering, een type onder de acht kinderen. Als ie naar school moet, gaat ie zeker een half uur eerder weg dan zijn broertjes en zusjes. Wat ie uit voert? Melkboer helpen en kleedjes kloppen voor de dienstmeisjes. Op een goede dag hoorde hij zijn vader en moeder spreken over het opdoen van de wintervoorraad aard appelen. Natuurlijk let hij niet blijken, dat ie had zitten luisteren. Maar enkele weken na deze dag stopt er een vrachtauto voor de deur. Moeder dacht, wat zullen we nu hebben? Laat er nu 1 mud aardappelen te voorschijn komen! Ja, maar die wa ren toch hier verkeerd, zei moeder. En juist op dat ogenblik kruipt Kees tussen de zakken aardappelen vandaan. Heus moeder, die aardap pelen zijn voor ons, zegt ie. Afijn, de aardappelen worden naar binnen gesjouwd en dezelfde avond heeft Kees triomfantelijk aan zijn vader verteld hoe* de vork inde steel zat. Hij was naar verschillende boeren gegaan en gevraagd of ze nog wat aardappelen over hadden voor een groot gezin. De boeren gaven hem de aardap pelen en die bracht hij in een trek- wagentje naar een boer, bij wie hij altijd speelde of hielp. Dagen lang was ie zo de bedel op geweest en had kans gezen 16 mud bij elkaar te krijgen. Daarna had ie afgesproken met de chauffeur van de vrachtauto, waarmee hij wel eens mee mocht rijden, om de piepers thuis te brengen. Hij zou dan wel -een dagje spijbelen. En zo is het gebeurd. Ik heb het verhaal van Kees' va der. En weet U wat het mooiste is van alles, mijnheer, dat ik drie dagen voordat Kees zijn aardappelen bracht, de mijne had opgeslagen. -Maar dat wist Kees niet. Nu zit ik met 30 mud. Als U een maaltje of wat wil hebben, mijnheer? Ik durfde geen ja zeggen. Tot de volgende week. Kris-Kras. Van 27 toten met 31 October wordt er in Den Haag een zeer be langrijk congres gehouden, n.l. het Europees jeugdparlement. Voor de eerste maal in de geschiedenis ko men afgevaardigden van politieke jongerenorganisaties bij elkaar om te spreken over de federalisatie van Europa en enkele andere typische jeugdproblemen, zoals jeugd en cultuur, jeugd en politiek, terwijl er ook economische vraagstukken zul len worden voorgeschoteld. Dit con gres, dat door Federaal Europa met grote belangstelling wordt tegemoet gezien wordt gehouden onder auspi ciën van de Parlementaire Raad der Europese beweging en van verschil lende internationale jeugdbewegin gen. Als wij spreken van een belang rijk congres dan bedoelen wij daar niet mee, dat deze politieke jonge ren de wereld kunnen verbeteren of in staat zullen zijn de eenheid van West-Europa maar één stap iicater bij te brengen. Het zou dom zijn dit te geloven. Toch is het belangrijk, waat de huidige leiders van de politi ike jeugdbeweging, die politici v&n straks zullen zijn, moeten een ge duchte internationale scholing door maken. Wie de eerste vergaderin gen in Straatsburg heeft meege maakt weet hoe lang het heeft ge duurd voordat de staatslieden, die daar aanwezig waren, op elkaar wa ren ingespeeld. Misschien zijn er toch nog lezers, die sceptisch staan tegenover dit Europese jeugdparlement. Dit is wel te begrijpen, want als nuchter mens dient men te erkennen, dat dit con gres een proef isr Het moet meer dan eenmaal worden herhaald voor dat men er werkelijke resultaten van zal kunnen zien. Noch ons vorsten huis, noch onze Regering hebben echter van een schuchtere houding blijk gegeven. Maandag a.s. zal Prins Bernhard dit congres met een grote rede openen en de Regering is bereid geweest een belangrijk be drag ter dekking van de onkosten uit te trekken. Tevens heeft zij de his torische Ridderzaal, waarin de Ko ningin haar Troonrede pleegt uit te spreken, aan deze Europese politie ke jongeren ter beschikking gesteld. De Gemeente 's-Gravenhage heeft ook f 5000.(de totale begroting voor dit congres bedraagt f 100.000.-) gesubsidieerd, terwijl de Europese beweging ook een groot bedrag op tafel heeft gelegd. Het behoeft geen betoog, dat bij zo'n grote opzet het programma wel tip top in orde dient te zijn. En in derdaad, men moet toegeven, dat Den Haag vele Europese staatslie den binnen de poorten krijgt. De federalist pur sang, Paul Hen ri Spaak, zal een gedeelte van de vergadering bijwonen en tevens zal hij Maandagavond een rede houden, die ongetwijfeld mede als een der hoogtepunten van dit congres zal gelden. Tevens spreken de "Lütser Carlo Schmidt en de Fransman Jean Monnet. Het congres, dat in commissies de genoemde vier vraagstukken bestu deert, kan zich ook verheugen in exports en rapportenbeurs, die in de Europeuse wereld een naam heb ben. Daaruit blijkt, dat de Europese staatslieden begrijpen hoe belang rijk dit congres is. Ondanks hun druk bezet leven komen zij daarvoor een week naar Den Haag. De samenstelling van dit congres is, wat de politieke jeugdorganisa tie betreft, practisch gelijk aan de afvaardiging van de verschillende landen naar Straatsburg. Nederland levert dus zeven man, t.w. 2 Nieuwe Koers (arb.), 2 van de jongerenorga nisatie der k.v.p., 1 Arjos (a.r.-jon- ren), 1 c.h.u. en 1 p.o.v.d. (liberalen). Oostenrijk en Zwitserland, hoewel in Straatsburg niet vertegenwoor digd, leveren op deze bijeenkomst wel hun aandeel. Daarnaast hebben specifieke Europesë jeugdorganisa ties nog een afzonderlijk aantal ze tels, zodat ruim 200 jongeren de vergadering zullen meemaken. Zo komen Maandag a.s. de jeugd leiders uit België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Griekenland, IJsland, Ierland, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, de Saar, Zweden, Turkije en het Verenigd Koninkrijk bij elkaar om als dele gatieleden de Europese problemen te bestuderen. De afgevaardigden uit andere landen (niet aangesloten bij Straatsburg) zullen als waarnemers fungeren. Het gaat hier om een proef, maar ongetwijfeld is deze waard genomen te worden. MEER MELK Wij zouden voor onze gezondheid per jaar 200 liter melk moeten drinken. Dat is niet zo'n klein beet je maar we mogen daar dan ook twaalf hele maanden over doen. Gelukkig is het melkverbruik de laatste jaren al aardig toegenomen: de 160 liter per jaar per hoofd zijn reeds bereikt, maar het moetnog meer worden zegt prof. B. C. P. Jansen, directeur van het Neder lands Instituut voor Volksvoeding. Nu behoeven we deze fantastische hoeveelheden biet alleen ujt gla zen en bekers naar binnen te wer ken, want er is niet alleen melk: er zijn ook melkproducten. Vader ook. Moeders, die thuis slechte melk- drinkers hebben zijn er over het al gemeen nog veel te weinig van door drongen, dat zij dit kostelijke voed sel ook in andere vorm aan hun gezinsleden kunnen voortzetten. Een bord pap aan het ontbijt gaat er soms vlot in, al was het alleen maar om de schep suiker, die er overgestrooid mag worden. En is er al eens een proef genomen met een beker karnemelk aan een van de maaltijden of op een ander ogen blik van de dag? Wie het lekkerder vindt mag ook daar suiker in heb ben. Een kop chocolade kan in dit opzicht ook goede diensten bewijzen. Vlees, groente en aardappelen: de meeste kinderen worstelen zich daar moeizaam doorheen in de hoop op een nagerecht, dat hen beter zal smaken. Met overgave verorberen zij dan een verfrissend bord yog hurt. Ook als er een schaal met vla op tafel wordt gezet, kan moedjer meestal op verheugde gezichten re kenen. Tenslotte kan men ook nog melk „verstoppen" in een feestelij ke pudding. Het voordeel van zulk een gerecht als toespijs is dat vader ongemerkt ook nog eens wat extra-melk naar binnenkrijgt. Melk bevat namelijk stoffen, die voor kinderen én grote mensen van het allergrootste belang zijn. Huishoudboekje Als er weer eens bezuinigd moet worden en het huishoudboekje komt weer op de helling, ga dan nooit op de uitgaven voor melk zit ten beknibbelen. Om gezond te blijven hebben wij nu eenmaal een zekere hoeveelheid eiwitten nodig en het is werkelijk waar, dat melk in dit opzicht nog niet de helft kost. Andere voedingsmiddelen, die eveneens eiwitten bevatten, zoals vlees, vis, eieren en kaas, zijn - om gerekend naar een zelfde hoeveel heid eiwit die ze ons leveren - veel en veel duurder dan melk. Het is dan ook een onjuiste poli tiek om uit zuinigheid minder melk te gaan drinken. Het omgekeerde is veeleer het geval. Het streven alle huisgenoten de man minstens een halve kan te laten drinken, is dan ook niet alleen uit medische over wegingen zeer gewenst, het is ook economisch in alle opzichten ver woord. H.W.S. Van de wieg tol het i Het ligt in ons voornemen om in enkele artikelen iets mede te delen over verschillende gebruiken, welke in onderscheiden plaatsen in zwang waren bij zeer belangrijke gebeur tenissen in het leven van de mens, dus op zijn weg van de wieg tot het graf. Dat zijn: geboorte, doop, vrijen, verloving, trouwen, dood en begrafenis. We laten hier het eerste artikel volgen. GEBOORTE Worden thans reeds in heel veel gezinnen de kinderen niet meer on kundig gehouden omtrent het raad sel van hun geboorte, voorheen (en ook thans nog wel) werd een of ander product der natuur: een boom, een bijzonder grote steen, de kool of het vruchtenbaarmakende water in de vorm van een rivier, een plas, een meertje of een bron als kweekplaats van het jonge kinder leven aangeduid. Die geboorte van een kind was en blijft altijd een mysterieuse en dus zeer belangrijke gebeurtenis, wat vroeger meer dan thans gedemonstreerd werd door al lerlei gebruiken, waarom we thans lachen of waarover we ons verba zen. Algemeen was men vroeger van oordeel, dat de gebeurtenis niet ont wijd mocht worden door de aanwe zigheid van een man. Alleen vrou wen mochten er getuige van zijn. Zelfs geen dokter. En deze laatsten waren het hiermee volmaakt eens. Een zeer bekend arts noemde in een van zijn boeken het verregaand onkies en zelfs onzedelijk als een Zaterdag 25 October Uitvoering „Morgenrood" in 't Centrum. Donderdag 30 October Vergadering „Ziekenzorg" in „De Unie". Vrijdag 31 October, Zaterdag 1 No vember Bazar Chr. Kleuterschool. School Oranjelaan. Donderdag 6 November Jaarverga dering A.R. Kiesvereniging. Spre ker Burgemeester Warnaar. Zaterdag 8 November Feestavond „Nieuwe Koers" in 't Centrum. Zaterdag 15 November Toneelver eniging T.O.G. Cantine N.V. Dob- belmann. Woensdag 19 November Uitvoering Concordia in Cantine Dobbel- mann. Donderdag 20 November Filmavond Instituut voor Arbeidersontwikke ling. Donderdag 20 tot Zaterdag 22 No vember Bazar Rem. Geref. Ge meente. Vrijdag 21 November R.K. Vrouwen bond Spreekster Mej. Stringa. Wijziging spreekuur Burgemeester De burgemeester is verhinderd volgende week Dinsdag en Vrijdag spreekuur te houden. In de plaats hiervan, is het spreek uur bepaald op a.s. Woensdag van 11-12 uur en het emigratie-probleem Zes of zeven jaar geleden, Nederland was pas bevrijd, Kende Rika in de liefde Nog maar weinig onderscheid; Rika was net zestien jaren, Leeftijd tussen hoop en vrees, Ze liet toen haar Hendrik lopen Vooreen kwieke Canadees. Johnny had, als je hem hoorde, Thuis een héle, grote farm, Rika's pa was in zijn ogen Ongeveer als Jöb zo arm! Maar die pa, was niet van gister, Hij zei: „Weet je wat ik denk? Dat jou Johnny een fantast is! Meid, wees wijzer, blijf bij [Henk!" Rika wou het niet geloven, Ze heeft vreselijk gehuild, Maar tenslotte toch haar Johnny. Voor haar Hendrik omgeruild. Nu is Rika drie-en-twintig, Maar wéér botst ze met haar [pa, Want die man gaat emigreren Naar het verre Canada. Rika wil in Holland blijven, Maar dat még niet, stel je [voor! Doch wanneer de boot al klaar ligt Gaat het meisje er vap door! Ze logeert bij Henk zijn ouders, Dat voelt pa intuïtief, En hij schrijft haar van de boot af Zijn expresse, wijze brief: „Kind, je hebt hier nooit een [toekomst, Henk blijft als een luis zo [arm; Maar in Canada zijn kerels Met een héle gróte farm! JAAP MIJDERWIJK. dokter, laat staan een andere man in de kraamkamer aanwezig zou zijn bij de geboorte van een kind. De naaste buurvrouwen assisteer den de vroedvrouw, indien deze laat ste al te hulp geroepen werd, wat lang niet altijd geschiedde. En niet zodra had de kleine het levenslicht gezien of de andere buurvrouwen werden geroepen, ook al was het midden in de nacht, voor het „kind je kijken", wat niet anders kon of er moest een „glaasje" bij gedron ken worden. In Siam werd na de geboorte da delijk de priester geroepen, die een lokje van de weinige haartjes van de baby afknipte, deze in een lotus blad wikkelde en in de rivier wierp

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1