Weekblad voor Waddlnxveen Z)e Syumei van de week Kris-Kras Aan liet Jeugdparlement Weekagenda Mwdzv de Vrouw No. 386 Vrijdag 31 October 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Al zijn wij dan geen waarzeggers of sterrenwichelaars, het is toch wel eens aardig, een blik te slaan in de toekomst. Jammer genoeg moeten wij hier dadelijk aan toe voegen, dat er heel wat dingen bij zijn, waar „weinig aardigheid" aan is. Beginnen wij, met de datum der gemeenteraadsverkiezingen, die het volgend jaar door het gehele land zullen worden gehouden. Wij heb ben de tijd nog: eerst op 14 April is de candidaatstelling en pas op 27 Mei behoeven wij onze nieuwe vroe de vaderen te gaan kiezen. Behoe ven wij ons daar dus nog „geen pijn in het hoofd over te maken" - wij zeggen niet, dat u zulks wèl moet doen, over het volgende toekomst beeld, maar wij kunnen ons toch voorstellen, dat u het wijze hoofd zult schudden en heel bedenkelijk gaat kijken, als u verneemt, dat om streeks Maart of April 1953 voor een groot deel een einde zal komen aan het subsidiëren van voedings middelen. Brood, vlees en melk zul len duurder worden - te zelfder tijd zullen ook de huren weer omhoog gaan - reeds is gezegd van 15 tot 30 procent! - zodat een dikke volgende loonróndë weer heel wat, voor een grote categorie der bevolking dan, goed zal moeten maken. Toekomst-treurmuziek? Voor de woningbouw niet. De perspectieven voor de woningproductie schijnen voor het volgend jaar zo gunstig te zijn, dat met de bouw van een 55 a 65.000 woningen rekening kan wor den gehouden. Dat is niet gek. Te meer niet, als men voor ogen houdt, dat in het begin van dit jaar men slechts op een 40.000 woningen meen de te kunnen rekenen. De woning voorraad zal echter dit jaar met meer dan 50.000 toenemen. Ook minister Drees keek in de toekomst. Hij werd daartoe gedwon gen door de schriftelijke vragen, die het Eerste Kamerlid, prof. dr Ger- retsen hem stelde. „Wanneer een vij and een deel van het Nederlandse grondgebied in Europa zou bezetten heeft de Nederlandse regering ze kerheid - aldus minister Drees - dat geen der bondgenoten afzonder lijk vrede zullen sluiten, voordat het gehele grondgebied zal zijn bevrijd of teruggegeven". Wij kunnen niet zeggen, dat der gelijke dingen „blijde verwachtin gen" voor de toekomst wekken - evenmin als de mededeling, dat er te 's-Gravenhage binnenkort een schuilkelder voor 200 personen zal worden gebouwd, die ook bescher ming zou bieden tegen de gevolgen van een tot ontploffing gebrachte atoombom. Wij „hebben" het nu eenmaal niet erg op de atoombom men, straaljagers e.d. Wij kunnen ons dan ook zeer goed indenken, dat verscheidene leden van de Tweede Kamer uitdrukking gaven aan ont steltenis over het grote aantal on gelukken dat het laatste jaar met straaljagers is gebeurd. Het depar tement van oorlog zal er wel ant woord op weten - evenals op de vraag, of dit departement - daarbij dan meegesleept door het departe ment van Marine - niet al te actief is bij de aanbevelingen voor het verlenen van een Koninklijke On derscheiding. De regering legge daarbij srenge maatstaven aan, zo meenden deze Kamerleden. Heel verstandig: als iedereen een onder scheiding krijgt, danis het een onderscheiding, géén onderscheiding te hebben! Vier melkslijters uit Dordrecht en twee uit Dubbeldam hebben zich zelf onderscheiden, door bij deur- waarderexploit de overeenkomst met de saneringscommissie voor de melkhandel in hun omgeving op te zeggen. Zij verklaren zich bedreigd te gevoelen in hun zelfstandig en onafhankelijk bestaan.. Ongeveer een half jaar geleden hebben tach tig slijters de bewuste overeen komst getekend. Ook tegen de nieuwe winkelslui tingswet komen vele protesteren. Zo kwam er een uit Den Haag, van win keliers in suikerwerken en choco laterie, die zich door de sluiting op1 Zondag gedupeerd achten en die ver zekeren, dat ongeveer 40 °/o van hun verkoop op Zondag gebeurde. In Weesp waren het de sigarenwinke- liers, die protest aantekenden. Zij mogen nu, in dit forensenstadje, de meeste avonden tot zeven uur open zijn, totdat Gedeputeerde Staten na der een beslissing hebben genomen. Dit besluit ligt echter weer in de toekomst - de toekomst, die zeker ook aan de jeugd behoortde jeugd, die deze week te Den Haag in de Ridderzaal bijeen kwam als Europees Jongerenparlement. Alle Europese landen zonden de deelne mers of - de Oost-Europese landen - waarnemers naar dit Jongerenfo rum, dat door Prins Bernhard werd geopend. Prins Bernhard heeft vandaag de tentoonstelling „Dit is Holland" ge opend, die een keur van producten van de Nederlandse industrie en landbouw laat zien, en ten doel heeft de handel met Mexico te be vorderen. Een deel van 'de lijfwacht van president Aleman en enkele leden van de federale veiligheidsdienst zorgen voor 's Prinsen persoonlijke veiligheid. 31 October - Wereldspaardag Ja, vandaag is het dan gebeurd. We hebben, mijn vrouw en ik, er gisteren wel lang over gepraat. Ik ben er mee begonnen en zei: „vrouw weet je wel, dat het morgen wereldspaardag is en heb je er reke ning mee gehouden?" „Nou, wat zou dat, wat heb ik met de wereldspaardag te maken? Dacht je soms, dat ik morgen met mijn portemonnaie hard naar de spaar bank loop? Weet je wel, dat het morgen Vrijdag is en dus de centen op zijn? Ik kan veel beter naar de lommerd gaan met mijn schildpad- lederen-portemonnaie. Wie weet wat ik er nog voor krijg! Jij met je wereldspaardag. Jij wilt overal aan meedoen! Maar luister nu eens even, vrouw, ik wilde een betoog opzetten waar om het wereldspaardag is en wel ke gedachten er aan ter grondslag liggen. Maar ik kwam niet eens zover. „Wereldspaardag" zegt ze, „dat zou wat". We hebben 365 dagen in het jaar en 7 dagen in de week. Waar om nu juist wereldspaardag op een Vrijdag. Als we er aan mee konden doen, deed ik het nog niet, want ons goeie geld wordt toch alleen maar gebruikt om er bewapening voor te kunnen kopen, dus om de wereld vrede te sparen. Maar daar is geen sparen aan. Hoe meer geld er komt hoe groter de bewapening wordt en dan brengt elke dag ons verder van die ge spaarde wereldvrede af. Want we kunnen toch niet blijven bewapenen. Op een goeie keer zal er genoeg zijn en dan wordt de sprong naai de gespaarde wereldvrede gewaagd. Wereldspaardag - een totaal ver keerde uitdruking. Het moet zijn: spaar de wereld. Daar bereiken we veel meer mee. Alle technische mid delen en uitvindingen kunnen dan gebruikt worden ten gunste van de mensheid. Spaar de wereld wil zeg gen: meer aandacht schenken aan veertig millioen mensen die verdre^ ven zijn van huis en haard. Spaar de wereld wil zeggen: hulp aan de mil- lioenen ondervoede kinderen die er zijn. Dat zijn veel grotere problemen dan het instellen van de wereld- Problemen die om een oplossing schreeuwen. Zo, dat is mijn stand punt". Aldus mijn vrouw. Ik heb er eens goed over nage dacht! Weet U wat ik én mijn vrouw vandaag gedaan hebben? Gerekend en nog eens gerekend: het voordelig saldo opgestuurd naar het Roode Kruis. Met een briefje luidend als volgt: voor de ondervoede kinderen. We weten het: het is een druppel maar het helpt! Tot de volgende week. Kris-Kras. Van de wieg tot hzt DE PRILLE LEVENSTIJD Een zeer belangrijke gebeurtenis was en is nog) de doop van het kind. In de meeste grote gezinnen was het gewoonte, dat het dopen pas mocht plaats vinden, nadat de moe der haar eerste kerkgang had ge maakt. Op.de bestemde Zondag kwamen des morgens de buurvrouwen om het kind te kleden. Een van hen of ook wel een familielid werd aange wezen om het kind te dragen. Dat was een onderscheiding, waarvoor iets gegeven moest worden; meestal was dit een kledingstuk. Als alles gereed was ging het in optocht naar de kerk. Soms geschie de het, dat vooraf nog even in de herberg een hartsterking gebruikt werd. Ook was het hier en daar ge woonte om, wat elders wel bij het „kraamschudden" gebeurde, de klei ne op de weg naar de doopplechtig heid met roggekorrels te bestrooien, om het daarmee een gelukkig leven te wensen. De peetoom of peettante gaven uit dank voor het feit, dat kind hun naam gekregen had aan hun pete kind een cadeautje, een „pilligift". Meestal was dat een zilveren lepel. Soms ook een gouden of zilveren penning. Van de vroegemorgen tot de late avond werd het kind, als het wakker of half wakker was, gewiegd, waarbij verschillende wiegeliedjes gezongen werden. Maar omdat het huiswerk ook gedaan moest worden, was er vaak aan de zolder een min of meer gecompliceerde inrichting gemaakt, zodat via een touw en een katrol de moeder, waar ze ook in de kamer aan het werk was, toch kon blijven wiegen. Voor het vervoer gebruikte men wel eens een trekwagen, meestal van mandewerk. Maar meestal werd het kind door de moeder op de arm ge dragen. In Zuid-Amerika werd het kind in een mandje, van binnen be kleed met dons en andere vogelve ren op het hoofd gedragen; elders in een net voor de borst aan een band om het hoofd of, op andere plaatsen, om de nek. In Japan droe gen niet de moeders, maar halfvol- VOOR HET KIND III Zendt Uw bestelkaarten in wassen meisjes de kinderen op de rug. Daaraan werden ze reeds van jongs af gewend, want als ze als baby begonnen te lopen kregen ze al een pop op de rug gebonden. Iti Spanje droeg de moeder het kind op de rug in een mandje. Bij de Maori -vrouwen {.uk, doch dan in hun mantels van vlas en kiwiveren gemaakt. De vrouwen der Samoje- den dragen de baby in een mand, die bekleed is met rëndiervellen, op de arm, de Lappen ook, maar niet in een mand, doch gewikkeld in rendiervellen. Bij de Portugezen werden de kinderen, soms wel twee, door de moeder in een mandje op het hoofd gedragen. In de Zaanstreek was het gewoon te, dat niet de moeder, maar de vader het kind droeg. B. J. Er zijn merkwaardige figuren in dit parlement dat meer in naam dan in werkelijkheid een jongerenpar lement is. Tenminste als men de gemiddelde leeftijd, 30 jaar, jong wil noemen. De meest gefotogra feerde vrouwelijke afgevaardigde is wel de dochter van de Italiaanse Minister-President De Casperi. Wij hebben nog even getracht met haar te spreken, maar reeds op de eerste dag was zij zo vermoeid door de ve le interviews, dat wij onze jourali- stieke plicht moesten verzaken. De leeftijd ligt dus vrij hoog. Dat kan niet anders als men een congres organiseert met een dergelijke moei lijke probleemstelling. Men moet thuis zijn in de materie om te kun nen meepraten. Nu, over kennis viel niet te klagen. Verschillende afge vaardigden spelen reeds in de na tionale parlementen een grote rol. Dat zijn de geroutineerde krachten, die in het debat daarom ook vaak het sterkst naar voren kwamen. De Engelsen wanen zich op het histori sche Binnenhof in Hydepark. Zij klimmen tijdens de pauze op stoelen en spreken de andere afgevaardig den toe. Ook hier lijkt het af en toe dat heel Europa naar het trotse Al bion zal moeten luisteren. De zeven Nederlandse jongeman nen, gepokt en gemazeld in de po litieke jeugdbewegingen, die reeds talloze internationale congressen hebben meegemaakt, staan bij zo veel enthousiasme beteuterd te kij ken. Zij zeggen niet al teveel, winden zich in ieder geval niet op, moppe ren wel over. de fouten van de Franse organisatie, maar gaan rus hun gang. Kalm en vastberaden. De Hollanders behoren ongetwij feld tot de meest soliede en homo gene. Men weet, dit congres kost een ton. Alle afgevaardigden krijgen hun reis- en verblijfkosten vergoed. Dat is noodzakelijk, want er is geen po litieke jeugdbeweging, die een aan tal leden uit Turkije naar Den Haag kan sturen. Toch zijn de kosten niet te hoog, daarvan zijn we overtuigd. Ryim 200 jongeren zullen in hun eigen land vechten voor de eenheid van Europa. Zij zullen hun organi saties» er op instellen en daardoor waarschijnlijk de Europese jeugd meeslepen. Het is niet uitgesloten, dat wij over twee jaar verkiezingen hebben voor een Europees parle ment. Wie rekent daar bewust op? Het zijn er niet velen. En daarom is het goed, dat er deze vijf dagen in de Haagse Ridderzaal een Europees jongerenkader wordt gekweekt. Wie de leden van het Europese jeugdparlement aan het werk ziet, zal moeten erkennen, dat dit con gres zijn doel niet voorbijschiet. Er wordt hard gewerkt en de organi satoren zijn er volledig in geslaagd om de oudere generatie - de lei dende Europese politici - en de jongeren bij elkaar te krijgen. Al verloopt dit congres, zoals de mee ste internationale jeugdbijeenkom- sten, iets stroever dan waarschijn lijk is, de conclusie, dat de politie ke jeugdleiders de zo noodzakelijke Europese scholing ontvangen, is al-' leszins gewettigd. Gaan de Europese staatslieden ogenblikkelijk in com missies vergaderen als er moeilijke organisatorische problemen zijn, de ze „staatslieden in de dop" denken daar niet aan en talloze minder be langrijke vraagstukken worden met open vizier uitgestreden, zonder dat er veelal succes werd geboekt. Op zo'n manier gaat er veel kostbare tijd verloren, maar ach, men moet een nurks zijn, wil men daar aan stoot aan nemen. Hte is niet tegen te spreken, dat alle jongeren, uit welk ver land zij ook komen, zich danig met de Eu ropese problematiek bezighouden. Zo zelfs, dat zij ongetwijfeld ver moeid naar huis zullen terugkeren. Het is van groot belang, dat zij vijf dagen lang studeren onder deskun dige leiding. Daarnaast is er ech ter voldoende ruimte gelaten om het politieke spel met ware hartstocht te kunnen spelen. Het begon al met de voorzittersverkiezing. De inter nationale organisaties van de soci alistische en de liberale jeugd had den beloofd elkander te zullen steu nen. De Christelijke democratische groepering de grootste fractie in dit parlement, was niet in staat dit blok te doorbreken. Toch wist zij door handig optreden een compromis te sluiten. De voorzitter van de Duit se C.D.U.-jongeren, de bekwame Ma- jonica, zou de belangrijke openings zitting mogen leiden, waardoor hij tevens in de gelegenheid was tal van organisatorische vraagstukken te regelen. Deze openingszitting was een klaar bewijs, dat dit jeugd- parement niet moet worden be schouwd als een geldsmijterij. Daar voor waren teveel hoge Nederland se en buitenlandse autoriteiten aan wezig. De heer Majonica moest ech ter op de tweede dag het onderspit delven tegen de heer Strasser, de Oostenrijkse socialist, die een grote rol speelt in de socialistische jonge- reninternationale. Dinsdag 4 November 8 uur Verga dering beide Middenstandsvereni gingen in „De Unie". Donderdag 6 November Jaarverga dering A.R. Kiesvereniging. Spre ker Burgemeester Warnaar. Zaterdag 8 November Feestavond „Nieuwe Koers" in 't Centrum. Zaterdag 15 November Toneelver eniging T.O.G. Cantine N.V. Dob- belmann. Maandag 17 November 8 uur Alg. Verg. deelnemers Sportweek in 't Centrum. Dinsdag 18 November 8 uur Alge mene ledenvergadering van „Het Groene Kruis" in Hotel de Unie. Woensdag 19 November Uitvoering Concordia in Cantine Dobbel- mann. Donderdag 20 November Filmavond Instituut voor Arbeidersontwikke ling. Donderdag 20 tot Zaterdag 22 No vember Bazar Rem. Geref. Ge meente. Vrijdag 21 November R.K. Vrouwen bond Spreekster Mej. Stringa. Het Bevolkingsonderzoek Reeds a.sr Woensdag begint het massa-onderzoek van de bevolking op tuberculose. Het werk door de huisbezoekers(sters) heeft op voor treffelijke wijze plaats gehad. Alle kaarten zijn weer gerangschikt en thans worden de oproepingen klaar gemaakt. De eerste morgen is bestemd voor enkele scholen; zo ook de Donder dagmorgen. Indien het maar enigszins moge lijk is, wordt met de wensen van een ieder rekening gehouden. Alle leerlingen, die op scholen buiten de ze gemeente gaan en waarvoor de ouders geen voorkeur hebben uit gesproken krijgen een uitnodiging om 's middags kwart voor vijf te verschijnen. Aangenomen mag wor den, dat zij dan inmiddels terugzijn. Bij het sorteren van de kaarten van hen, die voorkeur hebben uitge sproken voor een avond is geble ken, dat verschillende moeders met kinderen van 2 tot 5 jaar zich onder de gegadigden bevinden. Daar is de avond niet voor bestemd. Alleen in uiterste noodzaak is deze bijzonde re regeling getroffen, n.l. voor hen, die buiten de gemeente werken. Elk kwartier worden een aantal mens en opgeroepen. Voor een vlotte gang van zaken is het gewenst, dat een ieder op het aangewezen tijd stip verschijnt; de wachttijden zijn dan tot een minimum beperkt. Laat een ieder nog eens goed op zijn oproepingskaart nalezen welke eisen aan kleding worden gesteld. Het mede doen photographeren van knopen of stalen voorwerpen, kan tot onaangename gevolgen leiden, omdat deze voorwerpen onherroepe lijk vlekken op de photo geven. Indien er inwoners zijn, die aan vankelijk hebben opgegeven niet aan het onderzoek willen deelnemen, het zijn er gelukkig maar enkelen, en achteraf van deze mededeling spijt hebben, kunnen alsnog aan de gemeente-secretaris opgeven, dat zij toch willen meedoen. Een ieder weet, dat men voor de kosten niet behoeft weg te blijven! Tenslotte nog dit. Volgt U bij het onderzoek stipt de aanwijzingen op van hen, die de leiding hebben en een vlot verloop is bij voorbaat ver zekerd. De Voorzitter van ?iet Plaatselijk Comité, D. B. VAN DER MOST. ENKELE GROENTENRECEPTEN Het is niet mijn bedoeling, om op gezette tijden deze rubriek vol te stoppen met een aantal recepten. Dit wil ik vooraf even zeggen. Dat er deze week enkele recepten ge geven worden, is dus bij wijze van uitzondering en omdat ,er speciaal naar gevraagd is door enkele dames. Het voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad publiceert in de meeste dag- en nieuwsbladen regelmatig goede recepten, zodat ik mij bij uit zondering op dit terrein zal bege-

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1