Weekblad voor Waddinxveen De Spiegel van de week Kris-Rras „Ziekenzeeg" -- „Groene Kruis" Uit het Parlement 9000 W eekagenda Herfst Mteedeij de Vrouw No. 387 Vrijdag 7 November 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Het arbeidsconflict bij „De Omme landen" wordt meer en meer op de spits gedreven en het ziet er naar uit dat binnen afzienbare tijd een beslissing zal vallen. Als de staking niet vóór 8 Novem ber a s. is geëindigd, aldus heeft de directeur, de heer F. de Bo.er ver klaard, dan zal de fabriek definitief worden verkocht. De exportrelaties van deze zuivelfabriek in Zuid-Ame- rika, Malakka, Singapore en Indone sië hebben na 8 November de vrij heid, andere producten dan die van „De Ommelanden"te aanvaarden. Deze staking, die reeds van 21 Augustus af duurt, zou aldus wel een zeer roemloos einde vinden, maar de A.N.A.B., de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond, die de staking procla meerde is er nog steeds van over tuigd, dat de arbeiders van „De Om melanden" door recht en rede de zelfde sociale positie zullen ver verven als de andere zuivelarbeiders in Nederland - de Bond ziet in de mededelingen van directeur De Boer uitsluitend bluf en men ge looft niet, dat de werkwilligen na de verkoop van de fabriek levens lang een wachtgeld van 80 °/o van hun loon zullen genieten. De tijd zal weldra leren, of de A. N.A.B. dan wel de directie van „De Ommelanden" ten deze gelijk krijgt. Hoe het zij - in elk geval is het te betreuren dat een groot exportge- bied verloren gaat. Wij willen er slechts op wijzen, dat het ook ten deze gemakkelijker is, af te breken dan op te bouwen. Dat zien wij wel aan de good-will-reis, welke Z.K.H. Prins Bernhard naar Mexico en Co lumbia onderneemt om de export van Nederland met dit grote Zuid- amerikaanse land op te voeren. Dat de reis van onze good-will-ambassa- deur succes zal hebben, mocht nu reeds worden geconstateerd. Reeds werd een ruiltransactie aangegaan tot een waarde van f 175.000 en ver wacht wordt, dat er nieuwe trans acties eerst in de helft van het vol gende jaar tot uitvoering komen in verband met de komende bewinds wijziging in Mexico - zeer zeker is, dat onze Prins voor een en ander nu reeds de grondslag legt. Blijven wij nog even bij de ex port, dan dient er op te worden ge wezen, dat de naam van onze bloem bollenexporteurs ernstig schade lijdt, doordien in Amerika een nog onbe kende firma onder de naam „Hol landse Wintertuin" voor duur dol- lergeld paketten bloembollen aan biedt en daar op Amerikaanse wij ze reclame voor maakt, welke ver wachtingen wekt, welke geenszins in vervulling kunnen gaan. Met an dere woorden: er wordt rommel ge leverd en vele Amerikaanse hande laren hebben over die misleidende reclame reeds klachten ingediend. Een oud spreekwoord zegt: eer is teer. Dat geldt zeker ook voor de export. Dergelijke handelingen slaan terug op de gehele Nederlandse bloembbllenuitvoer en het is daarom te hopen dat tegen dergelijk hande len spoedig en met kracht stelling kan worden genomen. Nederlanders, die het ten deze „niet zo nauw nemen", moet dan maar duidelijk worden gemaakt, dat zij verkeerd handelen. Onregelmatig heden dienen te worden achterhaald en bestraft. Dat zulks in ons land gebeurt, ondervond de directie van een onbekend bankiershuis te Den Haag, te welker kantore een inval werd gedaan omdat de justitie ver moedde, dat er knoeierijen met ef fecten waren gepleegd. De onregel matigheden waren zo ingewikkeld, dat er nog geen nadere bijzonderhe den over konden worden verstrekt. Het onderzoek duurt nog voort, zo dat nog niet kon worden medege deeld, hoe groot de bedragen der malversaties zijn. Ook het onder zoek naar de onregelmatigheden, ge pleegd bij de luchtmacht zijn nog niet ten einde, hoewel vaststaat, dat het Rijk werd benadeeld en het be drag der schade op f 190.000 wordt geschat - aldus deelde de minister van Oorlog in zijn Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer over de begroting van zijn departement mede. Een verscherpte controle als mede een meer met de eisen des tijds overeenkomend magazljnbe- heer zal worden ingesteld om de kansen op hernieuwde onregelmatig heden te verminderen. Dat mag dan ook wel! In diezelfde Memorie werd gezegd, dat de bestaande eerste oefenings- tijd voor militairen - twintig maan den - niet kan worden verminderd. Mededelingen van de minister. Wij zijn er benieuwd naar, wat-er ge zegd zal worden over de schade, die het Rijk opliep, toen er te veel aan scheepsruimte voor emigranten werd gecharterd. Die schade moet op z'n minst f 2 millioen bedragen DE NETTE STRAAT Ik ben deze week-gaan kortavon den bij een kennis van me in X. Je komt meer mensen tegen die dat doen. In de bus zaten er ook nog een paar die naar X moesten. Je weet gewoon niet wat je alle avonden thuis moet doen. Puzzles op lossen is ook niet het werk van el ke avond. Al is het een goede denk sport. Dat kortavonden is daarqm wel leuk. Als er tenminste niet iemand of meerderen over de hekel worden gehaald. Maar bij die kennis van me is dat geen gewoonte. We dammen of scha ken wat en de vrouwen zitten te breien. Ook deze keer was dat het geval. Tot er gebeld werd. Onze gastvrouw ging kijken wie er was. En even later stapte er een da me de kamer in. Een buurtbewoon ster. We waren er vlug achter welke reden haar hier bracht. „Moet U eens luisteren, mevrouw, zei ze, we wonen in een nette straat en daar om zijn we als ouders verplicht on ze kinderen die opvoeding te geven, die past bij het cachet van onze straat. We zijn namelijk bezig club jes te vormen voor onze kinderen van 5 tot 9 jaar. Ze worden dan on derwezen in balletdansjes, de goede houding enz. terwijl er tevens aan dacht zal worden geschonken aan de omgangsvormen. We hebben al een 15-tal kinderen Mogen uw kinderen ook meedoen?" Dat was dus de nette straat. Ou ders die geen kans zien of geen tijd hebben hun kroost goede omgangs vormen te leren. Over dat dansen wil ik niet eens wat zeggen. Daar maak ik geen woorden over vuil. Uit beleefdheidsoverwegingen wil de ik mij niet in het gesprek men gen, maar ik heb mij afgevraagd, waar het met onze jeugd toch heen moet, als ze reeds op zeer jonge leeftijd in deze bepaalde houding ge- geduwd worden door de ouders uit de „nette straat". Ons volk kan niet alleen bij spelen leven, dat brengt het ten gronde. Denken deze ouders daar niet aan of willen zij het niet zien? Onnodig te zeggen dat van ons spelletje schaak niet veel meer te recht kwam. Tot de volgende week. Kris-Kras. Men schrijft ons: Het nummer van verleden week behelst een beknopt verslag van dë jongste vergadering van „Zieken zorg", dat toch wel enige aanvul ling behoeft. Nadrukkelijk wordt ge sproken van de fusie van de twee verenigingen, welke in feite hetzelf de doel beogen, doch desniettemin jarenlang in onze gemeente naast elkander hebben gewerkt. Beide be sturen streefden er naar de algeme ne gezondheidsbelangen in de plaats onzer inwoning zo goed mogelijk te behartigen. Zij deden dat in de beste harmonie en zij deelden in alle op zichten lief en leed, zó zelfs, dat de ene vereniging de andere jaarlijks met een niet onbelangrijk bedrag fi nancieel steunde. Doch hoe mooi en hoe Schoon al les leek, er kleefde voor de Wad- dinxveners één groot bezwaar aan men moest van beide verenigingen lid zijn om van alles wat deze ver enigingen deden en in stand hielden, te kunnen profiteren. En dat werkte heel verwarrend. Velen uitten hun ontevredenheid, op straat, maar ver zuimden dat te doen, daar waar het behoort, namelijk in de ledenver gadering. En nu komt aan dat alles een eind. Beide verenigingen hebben thans de handen ineen geslagen en zullen verder gezamenlijk optrekken. De leden van beide verenigingen kun nen dat niet anders dan toejuichen. Daarom is het niet geheel juist ge weest om als bij een afscheid het bestuur van „Ziekenzorg" aan het einde der vergadering te bedanken voor wat het sedert de oprichting heeft gedaan, want „Ziekenzorg" blijft en het bestuur blijft, maar men zal op nog meer intensieve wij ze gezamenlijk in het belang van de lijdende mensheid werkzaam zijn. Misschien zou het meer op z'n plaats zijn geweest, de heren tóe te wen sen ijver en activiteit, wijsheid en voorzichtigheid en meer van derge lijke goede hoedanigheden. Volgens het verslagje ontmoette de fusie bedenking, omdat alle be stuursleden van beide verenigingen zullen worden gehandhaafd. Dat dit motief zo belangrijk en overwegend is, dat men er de poging om de fusie tot stand te brengen zou willen doen mislukken, wil er bij ons niet in. Maar waarom heeft men dan ver zuimd de minder gewenste elemen ten bij de periodieke verkiezingen daaruit te verwijderen? Of wil men nu in troebel water vissen? De hand- having van alle zitting hebbende be stuursleden kan immers alleen ten doel hebben om geen persoon of groep voor het hoofd te stoten. Doel van dit schrijven is te doen uitkomen, dat „Ziekenzorg" niet ver dwijnt en niet wordt opgeheven. Net zo min als dat de in 1914 opgerichte Vereniging tot bestrijding dei tu berculose is verdwenen of opgehe ven. Maar beide verenigingen blij ven en zullen nu gezamenlijk haar weg verbolgen als één afdeling Wad dinxveen van de grote provinciale Zuid-Hollandse vereniging „Het Groene Kruis", naar gehoopt wordt tot meerdere bevrediging van de in gezetenen onzer gemeente, op wier medewerking een ernstig beroep wordt gedaan. Het jaarlijks politieke steekspel is weer begonnen. Ditmaal werden de Algemene Beschouwingen in de Tweede Kamer wel met bijzondere belangstelling tegemoet gezien. Het was de eerste maal, dat het Kabi net, dat de Kamer haar houding ten opzichte van de nieuwe Ministers moest bepalen. Een ieder die weet, met hoeveel moeite de formatie tot stand werd gebracht, zal begrijpen dat daarover nog wel het een en an der te zeggen viel. Toch is het nogal meegevallen. Misschien is het een nadeel als zulk een debat wordt ge houden, lange tijd nadat het Kabinet is gevormd. Het heeft ook een voor deel. Wij hebben daarop reeds eer der gewezen, n.l. dat de ministers tijd hebben gekregen zich enigszins in te werken. Maar goed, iedereen wist van te voren reeds hoe de kaar ten lagen. De v.v.d. zou in de oppo sitie gaan, de a.r. zou voor het eerst sinds 1945 een Kabinet steunen. Dit is ook gebeurd en gelukkig waren de redevoeringen van de heren Oud en Schouten van een bijzonier ge halte. Daarbij voegde zich de katho lieke fractievoorzitter prof. Romme, waardoor de „drie groten" in deze Kamer van Honderd het debat weer volledig beheersten. Prof. Oud speel de de rol van oppositieleider. Een rol die, blijkens het verleden, hem wel ligt. Het is echter niet eenvou dig om loyale oppositie te voeren. De liberale partijvoorzitter heeft zich ten doel gesteld om te bewijzen, dat dit Kabinet de rode vlag in de mast heeft. „Dat", zo zeide hij, „de rode vaan in de mist verkeert". Hij opende dus een frontale aanval op de socialistische politiek. Deze aan val richtte zich niet op het program, maar veel meer op de personen. Hij trachtte aan te tonen, dat de socia listische ministerploeg thans ster ker is dan in het vorige Kabinet. Wat de a.r. betreft: prof. Gerbran- dy zou geen schijn van kans hebben gehad om in dit Kabinet zitting te nemen. Men nam prof. Zijlstra, die er bij de socialisten beter op schijnt te staan. De zes katholieke ministers vormen, volgens de heer Oud een uitermate zwakke ploeg. Velen van hen hebben geen parlementaire er varing. De heer Oud was van mening, dat wij in de politiek langzamerhand een nieuwe tegenstelling krijgen, n.l. al of niet socialistisch. Dus niet meer het onderscheid tussen confessionele of niet-confessionele partijorganisa tie. De heer Oud meende, dat het een grote fout was van de a.r. en de c.h. om het sa- QQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQ <3 Maandag werd ter Secretarie g 0 de 9000 ste inwoner of beter 0 gezegd inwoonster aangegeven (o 9 en wel de dochter van de fam. cj Langendam uit de Acaciastr. 0 O Daar de burgemeester en de O 9 gemeente-secretaris niet aan- c) wezig waren, werd de geluk- (o c) kige vader bij monde van de O 9 heer Koopman gelukgewenst, c) waarbij werd medegedeeld dat <3 het gemeentebestuur hier nog 9 op wilde terug komen. Een O volgende dag hebben dan ook c) de burgemeester en de secre- g 9 tarls dit gezin bezocht en c) namens het gemeentebestuur 0 9 een spaarbankboekje met inleg 9 beschikbaar gesteld op naam c) van de pasgeborene, ter wijl 9 de moeder een fruitmand g 3 ontving. O Gaan we het getal inwoners 0 9 even na, dan blijkt dat onze g <3 gemeente in 1920, 6670 en in O 1935, 7794 inwoners telde, ter- 0 9 wijl dit aantal in 1943 tot- g' 9 8000 was gestegen. g c} Het rapport van het Techn. O 9 Instituut voor Zuid-Holland 0 heeft het aantal inwoners 0 O omstreeks 1960 op 10.000 0 g begroot. g OOOOOOOÖOOOOOÖOOOÖÖOÖOOO mengaan met de v.v.d. af te wijzen. „Nu de gedachte van de derde macht is verworpen, kan het heel goed zijn," zo zeide hij, „dat de ontbin ding van de confessionele partijen sneller zal gaan dan nodig is": Vol gens de heer Burger moeten de Christelijke partijen nu maar eens bewijzen, dat haar beginsel een vooruitstrevende politiek niet in de weg staat. Tegen de gedachte van de door braak en een socialistisch beleid van dit Kabinet verzetten de heren Rom me en Schouten zich uit alle macht. Deze laatste zeide, het Kabinet te zullen steunen waar mogelijk is, maar dat men niet moet verwachten dat de principiële tegenstellingen tussen a.r. en p.v.d.a. daardoor zul len worden verdoezeld. De socialisten maken het zakelij ke los van het geestelijke. Daartegen hebben de a.r. het grootste bezwaar. Ook prof. Romme zeide, dat de ka tholieken in de p.v.d.a. dwalen. Zij zijn een gevaar voor het juiste r.k- beginsel, was evenals de andere rechtse afgevaardigden van mening, dat die uitslag van de verkiezingen niet heeft bewezen dat de doorbraak is gelukt. Integendeel, de rechtse partijen kunnen rekenen op een groot deel van ons volk. Bijna unaniem vroegen de Kamer leden welke maatregelen de Rege ring denkt te nemen tegen de werk loosheid. Daarop zullen we dezer dagen wel een antwoord krijgen. Daarnaast speelde het probleem Nieuw-Guinea nog een rol. De heer Schouten zeide, dat souve- reniteit betekent, dat Nederland een taak heeft te vervullen ten opzichte van de inwoners van Nieuw-Guinea. Een grote taak, die met ware plichtsvervulling moet worden vol bracht. Ook de heren Romme en Ti- lanus onderschreven dit standpunt. De Regering stond zodoende niet voor een al te moeilijke taak. Zij be hoefde niet in te gaan op het onder ling gekrakeel. Maar zij had voldoen de werk om een juist inzicht te ge ven in haar nieuwe plannen. Daar over iets meer in het volgende over zicht. Zaterdag 8 November Feestavond „Nieuwe Koers" In 't Centrnm. Woensdag 12 November Chr. Land- arbeidersbond, Filmavond in het Verenigingsgebouw Stationstraat. Donderdag 13 November Ledenver- gadernig Chr. Metaalbew. Bond in Verenigingsgebouw Stationstraat. Donderdag 13 November Spr. Joh. H. Terlaak. in Hotel „De Unie". Zaterdag 15 November Toneelver eniging T.Ö.G. Cantine N.V. Dob- belmann. Maandag 17 November 8 uur Alg. Verg. deelnemers Sportweek in 't Centrum. Dinsdag 18 November 8 uur Alge mene ledenvergadering van „Het Groene Kruis" in Hotel de Unie. Woensdag 19 November Uitvoering Concordia in Cantine Dobbel- mann. Donderdag 20 November Filmavond Instituut voor Arbeidersontwikke ling. Donderdag 20 tot Zaterdag 22 No vember Bazar Rem. Geref. Ge meente. Vrijdag 21 November R.K. Vrouwen bond Spreekster Mej. Stringa. Grauwe, natte wegen, vaak één modderpoel; dagen steeds maar regen 't geeft een naar gevoel. Volle regenbakken, hoge waterstand, grijze wollenpakken over 't lage land. Kale struiken, takken, afgevallen blad; dorre, lege vlakken, Grijze landerijen, hebben taak volbracht; wachten warmer tijen na de winternacht. Stprm raast door de bomen fluit door beemd' en veld. Veel staat al te dromen, schrikt van het geweld. 't Riet buigt naar de aarde, breken doet de tak; alles heeft z'n waarde: straks staat 't riet weer strak. Maar licht in de straten, licht ook in ons hart; straks hoor je weer praten over koek en gart. Licht ook in de zaken, ondanks herfst-tempeest; we gaan plannen maken: weldra komt weer 't feest! HENK VAN HEESWIJK. De voeten van Uw kinderen Meer dan driekwart van alle kleu ters heeft ondeugdelijke voetjes. Dit werd onlangs meegedeeld door de leidster van een onzer modern inge richte kleuterverblijven. Dat is een ontstellend feit, maar gelukkig is hieraan nog wel iets te doen. Op deze leeftijd is immers veelal nog herstel mogelijk. Zijn er eenmaal afwijkingen op getreden dan late men zich nooit steunzolen of iets dergeflijks aan praten door buurvrouw of winke lier, want dat zijn in deze geen des kundigen. Men vrage in dat geval uitslui tend raad aan de huisarts. Deze zal het kind nog aan een specialist laten zien wanneer hij dat nuttig oordeelt. Veel te weinig moeders weten nog hoe goed het voor kleuters is om rond te lopen en te spelen op blo te voetjes, vooral wanneer dat op een natuurlijke bodem gebeurt. Bo vendien kan men door het laten ma ken van eenvoudige voetoefeningen het spier- en bandapparaat van~ het kindervoetje meer stevigheid geven, hetgeen voor de verdere voetontwik keling van grote betekenis kan zijn. Ook aan het uitzoeken van kleu- tersehoentjes dient de grootst moge-

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1