Weekblad voor Waddinxveen De Spiegel van de week Kris-Kras Uit het Parlement |W eekagenda Helpt «le Vluchtelingen Iflaedee de Vrouw No. 388 Vrijdag 14 November 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cl, familieadvertenties 7 et per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Het vergaan van de „Faustus", het 6379 ton grote Panamese vrachtschip, dat in vliegend stormweer bij Hoek van Holland op de Noorderpier liep, deed aanvankelijk denken aan de ramp van de „Berlin", het stoom schip van de Harwich-Hoek van Hollandlijn, dat daar in Februari 1907 verging. d-e?e -v«rgsüiküi& niet geheel en al op, daar van de „Berlin" niet minder dan 150 men sen het leven verloren, terwijl dank zij het kranige werk van de red dingsboot „President Jan Lens" de bemanning van de „Faustus" in minder dan tien minuten van boord werd gehaald, toen daarom werd ge vraagd Aan de wal werd reeds een con tract afgesloten voor de mogelijke berging van het schip, dat in onbe schadigde toestand f 4 millioen waard was, toen bleek, dat normale berging was uitgesloten. De zee drukte het zware scheepslichaam met z'n duizenden tonnen lading (kolen) en water door en over de zware basaltblokken heen in het vaarwater het schip kwam daar Jot zinken, met het gevolg, dat de Nieuwe Waterweg voor een groot gedeelte voor het scheepvaartver keer werd afgesloten. Nu kon men denken aan de oor logstijd, toen de bezetters voor IJmui- den het oude passagiersschip, de J. P. Coen" tot zinken brachten en al dus de haven van de hoofdstad van zee afsloten. Het behoeft geen betoog, dat de afsluiting van Rotterdam voor deze haven niet minder dan een ramp be tekende. Aanvankelijk moesten alle schepen buitengaats blijven, doch later bleek gelukkig, dat schepen met een.diepgang van minder dan zeven meter toch konden worden binnengeloodst en dat zelfs schepen met een diepgang tot negen meter konden uitvaren, zij het dan ook, dat men een eenrichtingsverkeer moest instellen. Zeekastelen als de „Nieuw-Amsterdam", de „Maasdam" en de „General Sturgiss", welk schip 110 terugkerende Korea-vrijwilligers aan boord had, moesten buiten blij ven en werden respectievelijk naar Amsterdam, naar Vissingen en naar IJmuiden gedirigeerd. Hoe groot de schade is, die dit op een bijzonder ongelukkige plaats ge zonken schip nu reeds heeft aange richt, is niet bij benadering vast te stellen, doch zeker is, dat die vele miïlioenen guldens bedraagt. En di rect gevolg van deze afsluiting is, dat de olieraffinaderijen te Pernis slechts op halve kracht behoeven te werken, daar de diepgeladen tankers nu toch niet binnen kunnen komen. Voor hét opruimen van het wrak heeft men de hulp in moeten roepen van Britse bergingsvaartuigen en kranen en het opruimingswerk zal met dynamiet dienen te geschieden. Voor het opruimingswerk in Rotter dam-Zuid ,waar twee treinen op el kaar liepen kon men niet met dyna miet werken, ofschoon de materieele schade eveneens zeer groot was. Het sensationnele havennieuws verdrong min of meer het nieuws van deze ernstige botsing, ofschoon hierbij twee doden vielen te betreuren en 28 passagiers werdén gewond. Een rangeerder, die als uitkijk! op de kop van de locomotief be hoorde te staan, had tegen het slech te weer dekking gezocht in de ca bine van de machinist. Daardoor werd niet tijdig gemerkt, dat de trein, die met geringe snelheid reed, z'n voorganger had ingehaald. Hoe wel later zal worden uitgezocht, in hoeverre over deze nalatige rangeer der het „schuldig" zal worden uit gesproken, is het toch te wensen, dat aan deze voorwereldlijke toe standen van de treinen naar en van Pernis definitief een einde wordt gemaakt. Wij zouden dit bonte overzicht ge heel kiinnen vullen met rampen en ongelukken. Vele schepen kwamen in nood of werden vermist. In de dijk van de bekende Westkappelse zeewering werd door de storm liefst een gat van een zestig meter gesla gen. Ook hier is dientengevolge werk aan de winkel! Rustig nieuws was, dat men hier telande als het enige land waar zulks mogelijk is op grote schaal een proef wil nemen met inentingen tegen influenza. Van 15 November tot December zal het personeel van grote industrieën in de gelegenheid WQi^ie»..éö6teld ora-.jsich, vrijwillig, tegen een bepaalde type van infuen- zaverwekkers te laten inenten. Dank zij het feit, dat er tijdig maatregelen werden genomen, kon ook de „Heldengedenkdag", die bij het kerkhof voor Duitse gesneuvel den „IJselseyn", in de Peel zou wor den gehouden, onder de rubriek „rus tig nieuws" worden geplaatst. Het kerkhof werd een dag gesloten en er deden zich geen incidenten voor. Volgens de berichten in de dag bladen houdt Prins Bernhard in de Z. Amerikaanse staten, onze Neder landse naam steeds hoog. Hij is er in geslaagd al .Verschillende han delscontacten te leggen, ten voor dele van onze nationale industrie. Een reis die naar onze vermoedens ons land geen windeieren zal leggen. UTOPIA In onze jaren na de oorlog is er en heimwee naar een nieuwe maat schappij, naar zo één, waarin het leven zoet en aangenaam zal zijn. Dat opkomende heimwee is een gevolg van de warme gemeenschaps zin, ontsproten in de ellendige jaren van de bezetting. Maar die gemeenschapszin is nu in de zeven jaren na de oorlog ver anderd in egoïsme, terwijl het heim- wee_ipet de dag toeneemt. Dit betekent, dat er misstanden zijn waaraan zo spoedig mogelijk een einde dient gemaakt te worden. Ja wij hebben het niet gemakkelijk in deze tijd van cijfers en berekenin gen, van statistieken en rapporten, Het zal mij dan ook helemaal niet verwonderen, wanneer er vandaag of morgen een moderne Plato of Thomas Morus zal zijn, die in een boek hun fantasie laten botvieren, betreffende de indeling en opbouw van een nieuwe denkbeeldige staat, waarin wij mensen, zonder zorg, zouden kunnen leven. Thomas Morus stichtte op deze manier zijn eiland Utopia. Daar was het goed om te wonen. Zes uur wer ken, negen uur slapen, waar de ar beid een verstrooiing zou zijn. En vooral: gemeenschappelijk samenle- ven. Maar deze denkbeeldige staat, ontstaan in het brein van Thomas Morus, in 1516 is nooit werkelijk heid geworden. Nu we ruim vierhonderd jaarver der zijn, zou het toch ideaal zijn, wanneer zo'n moderne Plato zou schrijven over datgene, wat wij erg graag zouden willen. Ten eerste zou dit boekwerk door velen gekocht worden omdat men graag een utopie (hersenschim) leest en er zodoende weer werk zou komen vpor uitge verijen. Ten tweede zouden we iets hebben om er voor te strijden; ons weer actief maken. Uiteindelijk ben ik van mening, dat dit artikeltje eveneens een uto pie is, omdat ik zeer goed weet dat we nummers geworden zijn in on ze maatschappij. Het is maar goed, dat geen Plato, geen Thomas Morus, geen William Morris, in onze ijd leeft, want dan zouden ze heus geen denkbeeldige staat beschrijven. Om dat er geen gemeenschapszin, maar HAAT wordt gekweekt. Tot de volgende week. Kris-Kras. Wat zijn de plannen van onze Re gering? Een tipje van de sluier was reeds opgelicht in de Troonrede en de Memorie van Antwoord van de Algemene Beschouwingen. Maar wie zou denken, dat het grote debat van vorige week de belangstellende toe schouwer iets verder zal hebben ge- bracht, vergist zich. Zowel de rede voering van de Minister-President Drees als die van de nieuwe minis ter van Financiën, v.d. Kieft, wa ren enigszins teleurstellend. Dat Ne derland de souvereiniteit over Nieuw-Guinea wenst te handhaven - een zeer belangrijk standpunt ove rigens - is geen nieuws meer. Neen, men verwachtte een antwoord op de vraag hoe de werkloosheid zou wor den bestreden en op welke wijzede reeds maanden dreigende huurver hoging kan worden gecompenseerd. De Regering is met deze vraagstuk ken echter nog'niet klaar. Aan de bestrijding van de werk loosheid en de huurverhoging zit veel vast. Zelfs een belastingverla ging, die, volgens Minister v.d. Kieft ook gevonden zal moeten worden in de verbruiksbelasting. Maar met nadruk stelde de Kamer vast dat de Regering een eigen ver antwoordelijkheid heeft. Overigens is het Kabinet niet op al te vriendelijke wijze ontvangen. Dat de positie de „nieuwe politieke tegenstelling, pro of contra socialis me, fel zou propageren, was te ver wachten. Dr Drees trok er zich niets van aan. Dit Kabinet zal zijn eigen beleid voeren, zo zeide hij. Ook wenste hij niet te beantwoor den de vraag of dit Kabinet voor uitstrevend zal zijn in Christelijke zin. Het is een coalitie-Kabinet en daarmee uit. Wat de liberale critiek betreft, vroeg de Premier zich af of de heer Oud als oprichter en bestuurder van de p.v.d.a. niet bepaalde gevoelens afreageert. Niet zo vriendelijk, zal men zeggen. Maar van vriendelijk heid was er in dit debat niets te merken. De socialisten bestreden de confessionele partijopvattingen als of zij in de oppositie waren. Fel stonden de partijen tegeno .-er el kaar. Voor het eerst na de oorlog werd er eindelijk eens een groot debat ge voerd over de doorbraak. Tot nu toe had men deze zaak min of meer doodgezwegen, maar na de jongste verkiezingsuitslag ging dat niet meer. Wat dat betreft, kon men dit steekspel toejuichen, want naar on ze mening werd er de laatste jaren te weinig gedebatteerd over de grondslagen der verschillende par tijen. Juist door deze debatten kan men de belangstelling voor de po litiek vergroten. Het interessante van de begrotingsdebatten is het optreden van de nieuwe ministers. Een hebben we er nu gehad: minis ter v.d. Kieft. In een ogenblik van tijd lagen Ka merleden en ministers bijna onder de banken van het lachen. Het leek er op, dat zijn rede een klucht werd, maar gelukkig, precies op tijd nam deze 68-jarige minister zijn draai en stak - toch als toneelspe ler - een zakelijk verhaal af. Een beetje humor mag er wel zijn, maar de heer Oud wees er terecht op, dat deze niet in de plaats van argumen ten mag komen. Bij de begroting van Landbouw kwam vnl. het prijsbeleid ter spra ke. Er is onrust bij de boeren aldus verzekerden, de meeste, spjckers, omdat de garantieprijzeif maar voor een jaar gelden. Zij vroegen een vast, concreet beleid, juist wat be treft de melkprijs. De Stichting voor de Landbouw heeft voorstellen ge daan om van het tweepr.jzenstei- sel af te komen. Eén melkprijs wil zij, uitgaande van de kostprijs plus tien procent, met een vrije uitloop naar boven .Tarweprijzen - waarom zo laag? - bacon-, eieren- pacht prijzen, zij allen passeerden de revue. De Tweede Kamer is rijk aan agrarische vertegenwoordigers. Uit alle hoeken van de zaal doemen zij op en het debat schijnt schier geen einde te nemen. Ook het land bouwonderwijs stond deze week in het middelpunt der belangstelling. Tussen deze twee begrotingen is ook de kinderbijslag voor de klei ne zelfstandigen nog verhoogd. Voor het derde kind krijgt men nu 28 cent inplaats van 25, voor het vier de en het volgende 34 inplaats van 30 cent per dag. Deze bijslagen wa ren nog niet rechtgetrokken. De so cialisten dienden aan amendement in om de inkomensgrens te verho gen van f 2400.— tot f 2800.—. Dit was destijds een stokpaardje van hun partijgenoot Suurhof, die nu achter de Regeringstafel zit Maar een Kamerlid is geen minister. En in zijn nieuwe kwaliteit bestreed hij deze gedachte omdat deze noodwet moet worden vervangen door een de finitieve voorziening. Het uiteinde lijke wetsontwerp zal zijn gebaseerd op de verzekeringsgedachte. De be trokkenen moeten dus premie gaan betalen. Als wij deze noodwet nu zo gynstig maken, kunnen wij straks geen verbetering voor deze mensen meer aanbrengen, zo redeneerde de minister. Zo stoomt de Kamer voort. Het ene debat na het andere. Tot Kerst mis is aangebroken. De Kamerle den hebben door de lange Kabinets crisis nog niet veel rust genoten en daarom is het geen wonder dat zij naar Kerstmis verlangen. Hoewel dit aan de lengte der debatten niet te merken is Zaterdag 15 November Toneelver eniging T.O.G. Cantine N.V. Do1, belmann. aar- Maandag 17 November 8 i, Verg. deelnemers Sportwee. 't Centrum. Dinsdag 18 November 8 uur Alge mene ledenvergadering van „Het Groene Kruis" in Hotel de Unie. "Woensdag 19 Novéhiber' tftt-tföëélnë Concordia in Cantine Dobbel- mann. Woensdag 19 November Jaarverga dering IJsclub „Nooit Gedacht" in Café Sport. Donderdag 20 November Filmavond Instituut voor Arbeidersontwikke ling. Donderdag 20 tot Zaterdag 22 No-, vember Bazar Rem. Geref. Ge meente. Vrijdag 21 November R.K. Vrouwen bond Spreekster Mej. Stringa. Zaterdag 22 November Propaganda- avond W.B.B. Cantine N.V. Dob- belmann. Donderdag 25 November Ledenver gadering C.B.T.B. Hotel „De Unie". Vrijdag 28 en Zaterdag 29 November Bazar Voetbalvereen. Lunchroom v. d. Water. dat mijn man en ik er tegenstan ders van zijn. Hetgeen niet inhoudt, dat wij het onze oudste niet toe staan thuis schoolwerk te maken. Ons standpunt is dit: Een kind, dat een uur of vijf, zes, op school geze ten heeft, moet daarna de lessen aan kant kunnen gooien. De jeugd wordt m.i. op school reeds genoeg aan ban den gelegd. Wanneer deze nu ook nog de vrije uren van het kind voor zich in beslag neemt, gaat de school zeker te ver. In ieder geval voor wat de lagere school betreft zijn we pertinente tegenstanders van huiswerk. Uit de praktijk der jaren is geble ken, dat het resultaat van het huis werk zo weinig evenredig is aan de tijd en de moeite, die er aan besteed wordt. De meeste onderwijzers der lagere school b.v. erkennen, dat op de vorderingen der leerlingen het huiswerk weinig invloed heeft. De resultaten van scholen, waar veel, weinig of geheel geen huiswerk ge geven wordt, lopen niet sterk uiteen. Waar het huiswerk verdedigt wordt geschied dit meestal omdat men er een paedagogisch element in ziet. Het kind leert hierdoor name- De Nationale Commissie wenst lijk reeds vroeg zelfstandigjweAen en zijn tijd op oordeelkundige wijze besteden. Men zou kunnen vragen, of deze oefening in zelfstandigheid niet te vroeg komt, wanneer ze aan kinderen van 10 tot 14 jaar wordt Weet U, dat er op elke 100 men sen, die op deze wereld wonen 2 a 4 vluchtelingen zijn? Mensen als wij, maar vervolgd, verjaagd, van huis en land verdre ven. Verdrukt en zonder uitzicht voor de toekomst voor zichzelf en hup kinderen. Slachtoffers van geloofsvervolging of politieke onderdrukking en oor logsgeweld, die ondergebracht zijn in vluchtelingenkampen. Afdoende hulp is menselijkerwijs gesproken onmogelijk. Maar er kan wel iets gedaan worden om te hel pen en het 'ergste leed te verzachten. En wat kan gedaan worden, moet gedaan worden. Internationaal moet f 12.000.000, worden bijeengebracht. Voor Neder land word gerekend op f 500.000, Onze Koningin is in woord en daad voogegaan. Ook wij zullen moeten doen, wat wè kunnen. Onze verschillende vrouwenorga nisaties verklaarden zich bereid deze collecte te verzorgen. Voor deze collecte zullen buiten gewoon mooie speldjes of „bedel tjes" worden aangeboden. En het mooiste is, dat deze met de hand beschilderde speldjes door de vluch telingen zelf, in de vluchtelingen kampen zijn vervaardigd. Ieder, die deze speldjes ziet, zal beseffen dat deze niet voor 10 of 15 ct. kunnen worden verkocht. Eigen lijk is de prijs 25 ct., de gehele se rie van 9 verschillende speldjes kan men kopen voor f 2, echter dat ook zij ,die beslist geen 25 ct. kunnen betalen, toch een speld je ontvangen, als zij daarop prijs stellen. Laten anderen dan door de gro tere giften zorgen dat het totaal be drag toch in orde is. De collecte wordt gehouden in de week van 17—22 November a.s. Laten wij met elkaar zorgen, dat de opbrengst goed is. De Burgemeester van Waddinxveen A. Warnaar Jz. opgelegd. Anderen menen en daar zit zeker iets in dat het nuttig is het kind aan het studeren buiten de school te gewennen, omdat straks HULP BIJ HET HUISWERK DER KINDEREN Er ligt al een paar weken een vraag op 'mijn schrijftafel en het raakt een probleem,' waarmee me nige moeder, en ook vader, te ma ken heeft. Wij, mijn man en ik, eveneens. 'Het gaat namelijk over het huiswerk, dat de kinderen, die uitgebreid of middelbaar onderwijs volgen, 's avonds dikwijls te maken hebben. Onze lezeres, vraagt me nu: Moeten wij onze kinderen helpen bij hun huiswerk of niet? Dit is een vraag, waar men niet zonder meer „ja" of neen" op kan antwoorden. Het is overigens een probleem, dat al zo oud is, als 't huiswerk bestaat. Er zijn namelijk voor- en tegen standers van huiswerk. Uiteraard het meest in de onderwijswereld. Laat ik vooraf mogen memoreren, de middelbare scholen dit ook van hem eisen zullen. Op de meeste lagere scholen is het huiswerk, zo niet ge heel afgestraft, dan toch zeer be perkt geworden. En ook op de Mid delbare scholen en andere inrich tingen van voortgezet onderwijs (Huishoudscholen b.v.) behoort men op inkrimping van de huisstudie be dacht te zijn. Natuurlijk, zonder in spanning bereikt m enniet veel m het hedendaagse leven, en het is goed ,dat de jeugd dit vroeg wordt bijgebracht. Maar daar staat tegen over ,dat de school niet alle tijd voor zich mag eisen. Men is maar eens jong, en de boog kan niet altijd ge spanning bereikt men niet veel in eens tot onze oudste, als ze tussen licht en donker nog met huiswerk bezig is: „Zo, nu maar eens de boe ken en de schriften dicht, en naar buiten, frisse lucht happen." En dan gaat ze naar een vriendin en staat desnoods de volgende morgen een uurtje eerder op. Dan zijn de herse nen fris en neemt het kind vlugger iets in zich op, dan het blokken, soms tot 's avonds laat. Doch, hoe de verschillende ouders ook hierover denken, zij hebben zich

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1